Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61401) csixy válasza Frawly (#61397) üzenetére


csixy
addikt

Tegyen fel egy Manjarót oszt dőljön hátra.
Csak annyit kell mekktanulni, hogy: sudo pacman -Syu .

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#61402) Frawly válasza CPT.Pirk (#61399) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, értem. Nem kötözködésből írtam, de itt most én azt vitatom, hogy érdemes-e hozzá ragaszkodnia egy kezdőnek. Persze, oda lehet adni neki. Nem is azt írtam, hogy lehetetlenség kezelni.

(#61403) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61399) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért a Debian wikije kezdőknek...... :N Minden megvan benne, de hogy kezdőbarát lenne. A nomodeset-tel kapcsolatos kérdésre ezt linkeled a kérdezőnek, nincs is több kérdése?

Említetted, hogy az Ubuntunak nincs wikije, valahogy mégis könnyebb ubuntus választ találna bármely kérdésre.

[ Szerkesztve ]

(#61404) #68216320


#68216320
törölt tag

Segítség kellene. Az Ubuntu 18.04 ablakkezelőjében hol lehet beállítani a képernyő nagyítást 150%-ra? Úgy nézem csak 100 és 200 van, közötte semmi.

Illetve a billentyűzet késleltetés-ismétlés sebesség állítást sem találom.

(#61405) ubyegon2 válasza #68216320 (#61404) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs Gnome-os disztróm, de gyanítom, még 18.04-nél is fel kell rakni a gnome-tweak-tool-t, ha valamit be akarsz állítani. Nálad fenn van?

[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#61406) Sonja válasza #68216320 (#61404) üzenetére


Sonja
veterán

Itt leírják, hogy kell előhozni a többi opciót. Viszont azt is írják, hogy csak Wayland alatt működik.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#61407) #68216320 válasza ubyegon2 (#61405) üzenetére


#68216320
törölt tag

A tweak-tool gyakorlatilag egyik problémára sem nyújt megoldást.
Úgy látom kizárólag szöveget tud méretezni, grafikus elemeket nem, emiatt más lesz a gfx-szöveg méretarány, ami sajnos nem megfelelő esetemben.
A keyboard delay-rate állításokat nem is találtam benne.

Az xrandr scale kicit másképp működik, mint vártam és sajnos ez sem ad jó megoldást.
Arra számítottam, hogy xrandr --output DP-0 --scale 1.5x1.5 hatására az eredeti skálázás x1.5 értékre növekszik, azaz nagyobbak lesznek a képi elemek, de gyakorlatilag osztást jelent, emiatt kisebbek lettek.
Próbálkoztam xrandr --output DP-0 --scale 0.75x0.75 értékkel, de ezzel a nagyítás homályos lett, még akkor is, ha beállításokban eredetileg 200%-ot állítottam be és úgy adtam ki ezt a parancsot. Az eredeti 100%-ot veszi alapnak a méretezéshez.

Tehát egyelőre ott tartok, hogy azt a két funkciót amit egy Ubuntu 16.04 felrakása esetén be szoktam állítani (nagyítás, billentyűzet ismétlés) Ubuntu 18.04 felrakása esetében nem tudom.

Csak egy "buta user" vagyok, de funkcionalitásban nem visszalépés ez így a Unity-hoz képest?
Remélem jóval kisebb az erőforrás igénye és a gyenge gépek tulajdonosainak megfelel, mert nekem eddig nem jött be :)

(#61406) Sonja: Oké, köszi, de ha Wayland-hez jó csak ... LTS esetén szívesebben maradnék az öreg xorg társaságában. (Jól tudom, hogy Unity (Ubi16.04) esetében is xorg volt még?)

Update: Teszek egy próbát Ubuntu 16.04-el ezen a gépen (i5, gtx1050ti)

[ Szerkesztve ]

(#61408) Dave™ válasza #68216320 (#61407) üzenetére


Dave™
nagyúr

KDE alatt 10%-os lépésekben lehet állítani, ha máshogy nem sikerül (bár az eléggé más környezet és filozófia, mint a Gnome).

(#61409) #68216320 válasza Dave™ (#61408) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm, most nem volt időm/kedvem másik ablakkezelőt feltenni. Gyorsabbnak tűnt egy Ubuntu 16.04/Unity. Már fent van, minden beállítva, dobok fel gyorsan pár programot a gépre és kész.

(#61410) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#61403) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak egy pöppet totál régi a poszt. 2.6.27-es kernel, régi grub... Amúgy nem tudom, még sehol nem kellett modesettinget állítanom, bármilyen gépem és disztróm is volt éppen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61411) #68216320 válasza CPT.Pirk (#61410) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nálam az nvidia/optimus-os laptopok egyikére sem tudok Ubuntu-t telepíteni, ha nem modeset=... vagy nomodeset-el indítom. Szerintem elég gyakori paraméter. Legalábbis nálam :)

(#61412) ubyegon2 válasza #68216320 (#61407) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak egy "buta user" vagyok, de funkcionalitásban nem visszalépés ez így a Unity-hoz képest?

Ahogy olvasni, a Gnome-ot egyre inkább lebutították.

Remélem jóval kisebb az erőforrás igénye és a gyenge gépek tulajdonosainak megfelel, mert nekem eddig nem jött be

Nem, ennek a legnagyobb az erőforrás igénye. KDE sokkal jobb ebből a szempontból, sőt az új Cinnamon is.

(Jól tudom, hogy Unity (Ubi16.04) esetében is xorg volt még?)

Visszaálltak hamar a a 16.04-ben a xorg-ra, a wl volt először a default.

(#61413) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61410) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Régi hát, szerintem az egész wiki haladóknak ér valamit. Én elvagyok a Debiannal, de első disztrónak kicsit hard, ha valami nem működik. :P

modeset-tel még én sem bírkóztam, de kernel paraméterekkel már kellett bíbelódnöm, ha egyszer már csinálta valaki, nem nagy valami. Legfeljebb akkor, ha fogalmam sincs, melyik paraméteren kéne változtani: például
processor.nocst=

[ Szerkesztve ]

(#61414) kovaax válasza ubyegon2 (#61413) üzenetére


kovaax
őstag

Én is RedHat-tal kezdtem 22 évvel ezelőtt, és csak másfél évvel később váltottam Debian-ra...

-=- There's no place like /home -=-

(#61415) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Sziasztok!

Sikerült egy Debian9-et feltelepítenem!

Viszont sudo hibám van.... Odáig eljutottam hogy telepíteni kell a sudo-t de amikor beadom neki a parancsot akkor kéri az xy számú (szerintem) telepítőlemezt!

Én pendrive-ot használtam telepítésre... vissza is dugtam (hiszen telepités végénél azt irta huzzam ki)
De hiába dugtam vissza semmi... ugyan ugy azt mondja hogy adjam neki a lemezt...

Mit rontok el?

Akárhol nézek olvasok tutorialt egyszerűen csak telepít és kész...

(#61416) Rimuru válasza SwissAirplan (#61415) üzenetére


Rimuru
veterán

Egyreszt ha telepiteskor nem adsz meg root jelszot akkor alapertelmezetten lesz sudo, masreszt csomagkezelo config

Vigyázat, csalok!

(#61417) MasterDeeJay

Hali!

Van egy Dell Inspiron 1090-es netbook amin szeretnék normálisan youtube-ot nézni. Most igen döcögős windows7-el. Használtam már linuxot jópár félét de nem tudom melyik az amelyik leginkább készre van optimalizálva ilyen gyenge géphez.
Spec: Atom N570 1.66GHz, 2Gb ram, 160gb hdd, 10" 1366x768.
A különlegessége hogy van benne gyorsulás érzékelő és kiforgatható érintős kijelzője tehát használható tablettként is, ezt win7-el tudja is. Van benne broadcom hd gyorsító de azt youtubra nem lehet (vagy nem tudom hogyan) használni csak lejátszó programok támogatják, ekkor akár 1080p videókat is viszi.
Amit szeretnék hogy menne a 480p használhatóan, nem kell hogy 720p-t tudjon.
Nem vagyok teljesen kezdő, használtam már szervernek is linuxot de érdekelne hogyan induljak el.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#61418) lev258 válasza MasterDeeJay (#61417) üzenetére


lev258
veterán

Ezek az Atom procik nem tudom, mennyire jól mennek. Lubuntu jutott eszembe először. Viszont ez a Broadcom gyorsító számomra ismeretlen, így a támogatása is erősen kétséges.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61419) CPT.Pirk válasza MasterDeeJay (#61417) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tegyél bele egy SSD-t a hdd helyére, akár egy olcsó kínait, vagy inkább add el és szívjon vele más. :) Van egy frankó Atomos laptopunk a cégnél, elmegy vagy 6 órát egy töltéssel de cserébe még az XP is bűn lassú rajta. Azt tervezgetjük, hogy milyen üzemi baleset érje szegény lelkét...

Amúgy xfce-s vagy lxde-s disztrónál erősebbet ne tegyél rá, de talán még inkább el kellene menni az olyan minimalista dolgok felé, amik OpenBox-ot használnak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61420) MasterDeeJay válasza CPT.Pirk (#61419) üzenetére

SSD volt benne, azt már eladtam. :DDD
Használatra nem volt gond, csak a youtube videókkal van a baj. Ha menne benne az a HD gyorsító akkor megoldaná a dolgokat. Akksi már döglött kicsivel több mint egy órát bír.
lev258
Teszek egy próbát lubuntuval.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#61421) growler válasza MasterDeeJay (#61420) üzenetére


growler
őstag

Valószínű tudod, de azért ...
lubuntu-restricted-extras
Ennek a csomagnak a telepítésére szükség lesz !

(#61422) MasterDeeJay válasza growler (#61421) üzenetére

Köszi! :R

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#61423) Shyciii


Shyciii
veterán

Sziasztok,

Tapasztalt valaki hasonlót Manjaro KDE alatt 4.17-es kernelt használva, hogy a nevemre kattintva kiválasztom a Leave -et (amit a Desktop Session menü alatt arra konfiguráltam, hogy Turn off computer), akkor nagyon lassan áll le. Elsőnek olyan mintha a desktop ragadna be, aztán fekete képernyő és a kurzor látszik csak, majd utána jönnek a szokásos rendszer üzenetek a bezáráskor. Ez kb egy fél perces folyamat is lehet.
Miközben ha ez helyett a console-ba beírom, hogy turnoff, vagy shutdown -h now, akkor meg teljesen normális sebességgel leállítja a gépet, ami kb 4-5mp-et jelent. Mintha az első esetben teljesen más utasítást használna a KDE leave optionja.

(#61424) #78600448


#78600448
törölt tag

Üdv.
Linux alatt mit használtok programozásra? [HTML] Mint 19

(#61425) lev258 válasza #78600448 (#61424) üzenetére


lev258
veterán

Milyen programozás? Fortran, C, C++, Java, ...
Mondjuk Gedit-et. Vagy te valami grafikus felületre gondolsz?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61426) CPT.Pirk válasza Shyciii (#61423) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Dmesg és journalctl kimenetet lehetne nézni, hogy hátha van valami bejegyzés róla, hogy ott miért áll meg egy kicsit.
Ha másfél percig várna, akkor azt mondanám, hogy a systemd vár valaminek a kilövésére, annak másfél perc az ideje alapból.

lev258: szerintem HTML szerkesztőre gondolt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#61427) #78600448 válasza lev258 (#61425) üzenetére


#78600448
törölt tag

Notepad++-hoz hasonlót.

(#61428) lev258 válasza #78600448 (#61427) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#61429) ubyegon2 válasza #78600448 (#61427) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a Linuxos tesója.

(#61430) vargalex válasza #78600448 (#61424) üzenetére


vargalex
félisten

Atom, illetve Geany.

Alex

(#61431) #78600448 válasza vargalex (#61430) üzenetére


#78600448
törölt tag

A Geanyt próbálgatom már.

(#61432) Rimuru válasza #78600448 (#61431) üzenetére


Rimuru
veterán

Geany az jo en ezt hasznalom grafikus szovegszerkesztonek, de nem er fel egy nagy idehez, pl webstorm, phpstorm (idea)

Atom alternativa pedig ms visual studio code.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#61433) Frawly válasza MasterDeeJay (#61417) üzenetére


Frawly
veterán

Ezen a 480p-nek mennie kéne, de még az 720p-nek is (hacsak nem ultrabrutál bitrátás overkill RIP), még GPU-s dekódolási rásegítés nélkül is.

A 2GB RAM miatt 32 bites Linux menjen rá. Ha most még csak Windows van rajta, akkor AIDA64-gyel nézz rá, hogy milyen GPU van integrálva. Valószínű valami inteles, ahhoz nem kell Linux alatt különleges driver, jó a kernelben lévő Intel modesetting driver, meg a Mesa csomag az OpenGL-hez (de ez a legtöbb felhasználóbarát disztrón automatikusan fent van). Esetleg valami inteles VA csomag, a hardveres videódekódoláshoz, de ez csak akkor fontos, ha az adott GPU támogatja.

(#61434) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Ujratelepítettem root jelszó nélkül... igy már kicsit előrébb vagyok!
Azota fel tudtam telepíteni egy VPN klienst is, és konfigurálni is sikerült
igaz a deb csomag letöltése után a cd Dowloads ra kiirta hogy nincs ilyen mappa, így kezzel (fájlkezelőbe) létrehoztam egyet oda átmásoltam, cd vel beléptem a mappába és -" sudu dpkg -i /fájlnév/ parancsal feltudtam telepíteni.
Tudom konfigurálni és ki be kapcsolni a klienst! Tökéletesen teszi a dolgát.

Ezek után probaltam telepíteni a transmission-t elöször a Logout-os cikk alapján.

Bemásoltam azt a http-t elmentettem utána probáltam telepíteni de hibaüzenetet kaptam... ezek után probáltam a sima telepitést de ezt a hibaüzenetet kapom

Lehet én vagyok béna de megint elakadtam

(#61435) SwissAirplan válasza SwissAirplan (#61434) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Igy se kerültem előrébb

(#61436) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61435) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem Mint és Debian rendszeren is települne, de ettől függetlenül célszerűbb csak apt-ot használnod és a sudo apt install transmission-gtk paranccsal próbálni.

Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
transmission
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 4 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 1.232 B.
A művelet után 9.216 B lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 http://ftp.de.debian.org/debian buster/main amd64 transmission all 2.94-1 [1.232 B]
Letöltve 1.232 B 0mp alatt (12,9 kB/s)
Selecting previously unselected package transmission.
(Adatbázis olvasása ... 213323 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../transmission_2.94-1_all.deb ...
Unpacking transmission (2.94-1) ...
Beállítás: transmission (2.94-1) ...

sudo apt-get install transmission is felrakja nekem, lehet, hogy a Buster *all csomag miatt már nincs külön a gtk és a gt verzió.

Ha nem használsz asztali felületet, akkor a -cli-t kell a végére biggyeszteni a -gtk helyett.

[ Szerkesztve ]

(#61437) MasterDeeJay válasza Frawly (#61433) üzenetére

Azért az atom N570-es kb pentium3 szint. intel 3150-es grafikus lassítóval, azért van benne a broadcom hd gyorsító. Lubuntuval megy szépen firefox 480p folyamatos. 720p akadozik.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#61438) cigam válasza SwissAirplan (#61434) üzenetére


cigam
félisten

a Logout-os cikk alapján

Melyik cikk? Most a transmission programot, vagy a daemon-t akarod telepíteni? Mert egyszer transmission-t írsz, máskor meg transmission-daemon-t.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61439) SwissAirplan válasza ubyegon2 (#61436) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Lehet hogy valami könyvtárbeallítást kellene csinálni? vagy valamit nem csináltam meg??
Én siman csak feltelepítettem a Debiant next next finish módon..

De ez a hiba jön

próbáljak egy másik debiant?

(#61440) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61439) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pont ezért javasoltak neked először egy out of box Mint vagy Ubuntut. A Debiannal nincs olyan, hogy felrakod next next módszerrel, ill lehet, hogy felmegy, de utána nem segíti a felhasználót semmiben, mint az előbb említett két másik rendszer.

A transmission-nak nincsenek ilyen függőségei, amit kiír a terminal, így a fene se tudja, mit rontottál el.

Amúgy is eléggé jellemző a Debianra, hogy ha függőségek kezeléséről van szó, azt simán ráhagyja a felhasználóra. Ezek kezeléséhez kell minimális ismerete a dolgoknak. ;)

Nálad ezt is hiányolja a rendszer a kiírás szerint, de, hogy ez miként került oda vagyis mit raktál fel, ami miatt ez kéne......

próbáljak egy másik debiant?

Igen! De még ne most. :N
A kérdéseid alapján nem lenne rossz kipróbálni mégis az Ubuntu/Mint valamelyikét.

[ Szerkesztve ]

(#61441) SwissAirplan válasza ubyegon2 (#61440) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Nagyon látszik rajtam hogy láma vagyok hozzá? :DD

Nincsen ok ami miatt a Debiánnál "kellene" maradjak, igy akkor lehet tényleg megnézek egy Mint-et!

Nekem össz vissz 3 dolog kell rá Torrent kliens egy vpn kliens (Linuxra van) és egy SMB

Gondolom ezek azon is elmennek! :)

Köszönöm az eddigi türelmet.. kicsit keresgélek "Mint" terén.. aztán jövök! :)

(#61442) cigam válasza ubyegon2 (#61440) üzenetére


cigam
félisten

A Debiannal nincs olyan, hogy felrakod next next módszerrel
Ez tuti? Mi kell hozzá még?

ha függőségek kezeléséről van szó, azt simán ráhagyja a felhasználóra már úgy érted a Slackware.

Ha ubuntu (származékon) adod ki az apt update/install xy parancsot, az mitől kezeli jobban a függőséget?

Lehet, csak egy sima apt update hiányzik, hogy lektöltse/frissítse csomagválasztékot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61443) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#61441) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkább azt látják itt a hozzáértők, hogy Debiannal kezdened egyből túl döcögős lesz. ;]

Persze amire neked kellene a rendszer, arra a Mint sok, mert az csak asztali felületekkel van, ettől függetlenül ugyanúgy menne ezeken is, amit írtál, az alapok és a csomagkezelés ugyanaz. Az Ubuntu Debian alapú, a Mint meg Ubuntu alapú, viszont megúszod a kezdeti nehézségeket!

Nézd meg, ami tetszik, majd meglátod, miért mondjuk többen is, hogy ne egyből a Debiannal kezdj. :)

(#61444) ubyegon2 válasza cigam (#61442) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez tuti? Mi kell hozzá még?

Tuti, mert kicsit érdekesebb a telepítő/particionáló rész Debiannal, mint mondjuk az Ubuntunál.

Ha ubuntu (származékon) adod ki az apt update/install xy parancsot, az mitől kezeli jobban a függőséget?

Mivel zártabb a rendszer, így igen ritka, hogy függőségi problémákat ír ki a rendszer.

Lehet, csak egy sima apt update hiányzik, hogy lektöltse/frissítse csomagválasztékot.

Lehet. Meg a többi alapvető hiányosság, ami később nyilvánvaló lesz. Szerintem baj nem lehet belőle, ha kipróbál egy kezdőbarátabb disztrót is a kolléga. ;) Maradhat a Debiannál is persze, csak kicsit nehéz így megfejteni, hogy mit és hol rontott el.

Ha a weboldalukról valaki ki tudja választani, pontosan melyik iso-ra van szüksége, akkor annak a felhasználónak célszerű Debiant telepíteni. Ha már ez gondot okoz, akkor minden más gondot fog okozni. ;)

A Debian használatához a csomagkezelés néhány fontos alaplépését ismerni kell. Anélkül nem megy, az Ubuntu/Mint-nél ez nem szükséges, de lehet alkalmazni ott is a Debian módszereit, ha ismerkedni akar valaki velük.

Persze Te tudod ezeket nálam ezerszer jobban, én csak egy laikus felhasználó vagyok és anno megküzdöttem ezekkel a dolgokkal.

[ Szerkesztve ]

(#61445) cigam válasza ubyegon2 (#61444) üzenetére


cigam
félisten

ubuntu kontra debian

Annyi a difi, hogy az ubuntu nem kérdez rá, hogy legalább a /home-ot nem-e teszed külön partícióra. Ha nem tudja a választ, csak nyomkodja, hogy next, next, finish, ugyanúgy megkapja az alap sémát mint ubuntu-n. Persze lehet ,hogy csak nem tudok "kezdő" fejjel gondolkodni. És ezzel véletlenül sem azt akarom sugallni, mennyire profi vagyok, sőt. Csak én már tisztában vagyok vele mennyi mindent nem tudok.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#61446) ubyegon2 válasza cigam (#61445) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze lehet ,hogy csak nem tudok "kezdő" fejjel gondolkodni.

Ez lehet a helyzet. :D Amúgy jóval több eldöntendő helyzet van annál, minthogy a /home-ot akarod-e vagy sem szemben az Ubuntu telepítősegédjével. Ezeknél persze lehet simán választani a next next módszert, aztán majd működés közben jönnek ezek a kérdések, mint a kollégánál is.

Nekem mondjuk bejön most már a Debian telepítője, ahol például az FSTAB opciókat is meg lehet adni. Mondjuk aki nem ért hozzá, az simán megad root és felhasználó jelszót is, ebből is gondok vannak később kezdőknél, ez sincs Ubuntunál. Egyszer majd összeírom azt a jó néhány lényeges különbséget a két rendszer telepítősegédje között, én ugyanis még mindig kezdő fejjel gondolkodom. :P

Egyszóval Debiannal is hamar be lehet állítani a telepítési opciókat, de nem árt tudni, hogy mi mit fog csinálni majd később.

Csak én már tisztában vagyok vele mennyi mindent nem tudok.

Itt kezdődik a tudás! :)

[ Szerkesztve ]

(#61447) Frawly válasza ubyegon2 (#61443) üzenetére


Frawly
veterán

De szerintem pont azért szív, mert csak WM-et használ. Míg ha Mintet tenne fel rendes DE-vel, ott tudná használni az alapból fent lévő grafikus csomagkezelőt. Persze azt itt is feltehetné, de oh wait, pont ez a gond, hogy ahhoz tudnia kéne csomagot telepíteni, ami meg jelenleg nem megy. Szóval kezdőknek igenis fontos, hogy DE-vel kezdjenek. A WM általában haladóbb szint, akkor is, ha fullosítva van.

(#61448) Frawly válasza MasterDeeJay (#61437) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem inkább közepes Netburst P4 szint. Használtam én is ilyesmi procikat, T1300-as cerka, Atom N2600. Tény, hogy elég gyengék, de P3-nál azért erősebbek, és a 720p is ment rajtuk (az Atomon azért akadt a magas bitrátás 720p-s BD RIP, de az alacsonyabb bitrátás WEB-DL, HDTV sorozatokat viszont vitte, és mindezt hardveres GPU rásegítés nélkül, 100%-ban CPU-ból megoldva, igaz eléggé köhögött, csak natív lejátszóban volt erre képes, és mást nem lehetett futtatni mellette). De tény, hogy megéri ezeket lecserélni, mert a böngészés megeheti őket, főleg a YouTube, Facebook (mikor sok megosztás van megjelenítve), stb. oldalak. Ennek ellenére a 720p-t érdemes lehet kipróbálni, mert tényleg lehet, hogy viszi.

(#61449) ubyegon2 válasza Frawly (#61447) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt nem vettem le eddig, hogy WM-et használna, igaz sokat nem tudunk a telepített rendszerről, csak annyit, hogy fenn van. :) Egy normál telepítés során amúgy csak DE-t vagy szervert lehetne választani, de mintha a Debian 9 telepítője már kicsit másabb lenne.

A csomagtelepítés amúgy DE/WM független, mivel terminalból fut, valami más gond is lehet ott.

Mindegy, tény, hogy Debian telepítésekor mindenre figyelni kell és szükség lesz utána a csomagkezelés ismeretére és fel kell készülni a függőségek manuális feloldására.

Amúgy pontos infók esetén többet is mondhatnánk akár..... :Y

(#61450) cigam válasza ubyegon2 (#61449) üzenetére


cigam
félisten

A fotói alapján XFCE-vel tette fel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.