Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32951) _Dumber_ válasza adsl (#32949) üzenetére


_Dumber_
őstag

Pent nem kell formázni, mert úgy is saját magának építi fel a íróprogram.
Válsztható magyar nyelv. (A linux kezdőképernyőn F2-vel állíthatod, de telepítéskor is megadható)

(#32952) joecontra válasza joecontra (#32950) üzenetére


joecontra
addikt

Külön áramforrásra helyeztem a modemet és nem fogom áramtalanítani amikor lekapcsolom a gépet. Majd meglátjuk mi lesz.

Üdv,
J

(#32953) Vladi válasza joecontra (#32950) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hm... ilyet is láttam már. Tudod mi volt a megoldás! kábel lazult ki a laptop oldalából! :Y Erre is nézz szét.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32954) adsl


adsl
aktív tag

Sziasztok!spammer fórum társunk nagy segítségével amit köszönök neki!Sikerült pendrive-ról live módban elinditani a Linux mint17-et.A kérdésem az hogy magyar nyelvet be lehet állítanni live módba?Mert ahol én néztem a beállitásokat ott volt több nyelv is de magyar nem.Sajnos az angol meg nem nagyon megy nekem.

(#32955) spammer válasza adsl (#32954) üzenetére


spammer
veterán

Elvileg a "Language Settings"-ben tudsz hozzáadni nyelvet, ha live alatt nem választható a magyar. Lásd ezt a képet: [link] "Install/Remove languages" gomb.

Itt egy magyar nyelvű videó is a telepítésről: [link], itt láthatod, hogy a telepítőben lehet választani magyar nyelvet. Itt pedig egy leírás magyar nyelven: [link] (a LIVE résztől lehet lényeges neked). Ebben a leírásban Windows mellé telepítik, de azzal ne foglalkozz, ha neked csak a Linux Mint lesz fent úgyis. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32956) mefistofeles

Üdvözletem a díszes társaságnak!
Elég sokat robiztam az utóbbi időben és keveset foglalkoztam a linuxal DE mégis annyira megtetszett, hogy LETÖRÖLTEM :Y a windowst és már csak linux mint rendszerem van! :K
Egyenlőre nagyon bejön. Sikerült (nagyjából) mindent beállítanom, igazából csak azt nem tudom mit kezdjek a cuccaimmal, mert azok még egy NTFS partición vannak.
Amire büszke vagyok, az az, hogy egyedül particionáltam a vasat és a holmim is megmaradt.
Most felpattintok egy "kétoldalas" fájlkezelőt aztán még majd biztos lesz amivel zaklatom a nagyérdeműt.....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32957) Vladi válasza mefistofeles (#32956) üzenetére


Vladi
nagyúr

ntfs-t csatold be és használd. Annyi, hogy torrent lesz kicsit nyűgösebb.

képtanelensenk és gnome-commandert használok és mc-t néha.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32958) mefistofeles válasza Vladi (#32957) üzenetére

Igazából nem csatoltam semmit, de használom. :U
Volt két elsődleges NTFS particióm. Az elsőt töröltem és oda tettem a linuxot / becsatolva (vagy mi)....
Minden tuti és működik....:)
Jó a frissítések kicsit megviseltek, baromi fura még a fájlok, frissítések kezelése

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32959) #21078528 válasza mefistofeles (#32958) üzenetére


#21078528
törölt tag

Azért ha hosszútávon és komolyan gondolod a Linuxot, attól az NTFS-től csak meg kéne szabadulnod...
Nem tudod valahová átrakni a cuccokat, amíg létrehozol egy linuxos fájlrendszert helyette?

(#32960) joecontra válasza Vladi (#32953) üzenetére


joecontra
addikt

Megvolt. Ha ez is lenne a bánata, akkor semmilyen módon nem állna fel a kapcsolat.

Most nem akarom elkiabálni de éjszakára nem kapcsoltam ki a modemet (csak a gépet) és indításkor lett egyből net. Hosszútávon még meglátom.

Üdv,
J

(#32961) mefistofeles válasza #21078528 (#32959) üzenetére

Komolyan gondolom másképp nem töröltem volna a windowst....
Tervben van egy külső vinyó, akkor megejtem......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32962) mefistofeles válasza Vladi (#32957) üzenetére

Nem vagyok egy torrent guru de van egy kedvenc oldalam....
Mit értesz azon, hogy a "torrent lesz kicsit nyügösebb"? Arra gondolsz ha az NTFS-re töltök vagy onnan seedelek?
Egyáltalán egy linuxos torrent kliensnek adhatok meg NTFS letőltési célt?
A deluge az jó? Vagy mit ajánlasz?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32963) mefistofeles

Eddig háromszor fagyott ki az egérkurzorom....
Úgy vettem észre csak a középső görgő használatakor (és akkor sem mindig) csinálja ezt. Nincs valami tippetek rá? Elég kellemetlen mert csak újraindítással tudom megszüntetni.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32964) lev258 válasza mefistofeles (#32963) üzenetére


lev258
veterán

Másik egért próbáltál? Ki kell deríteni, mi okozza (dmesg, log-ok).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32965) ubyegon2 válasza mefistofeles (#32962) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Qbittorrent- et próbáld ki, Transmisson- t le is szedheted nyugodtan vagy állítsd át a QB- t alapértelmezettnek. sudo apt-get install qbittorrent parancs a terminalba.

NTFS -re is ugyanúgy torrentezhetsz, én is így használtam jó darabig, mikor átestem ezen a Win 7 elhagyáson. :) Úgy írják, hogy NTFS- re lassabban torrentezik a Linux meg, hogy jobban pörög a proci.
Nekem ezekből egyik se tűnt fel anno, de sokan ezt mondják, akkor igaz lehet. A lényeg, hogy ha meg tudod oldani majd, akkor jobb ext -re torrentezni, addig viszont minden különösebb gond nélkül használhatod az NTFS partíciót.

(#32966) #21078528 válasza mefistofeles (#32962) üzenetére


#21078528
törölt tag

Deluge az egyik legjobb!

(#32967) Vladi válasza mefistofeles (#32962) üzenetére


Vladi
nagyúr

Használhatod az ntfs-t de jelentősen nagyobb lesz az erőforrás igénye. Főleg cpu terén. Ha elég erős a géped, akkor nem biztos, hogy zavarni fog.

De pl egy kisebb gépen - mondjuk házi szerver, vagy nas - na ott kivégzi.

Én qBittorrentet használok, elég jól felszerelt, jól seedel és jó az erőforrás igénye is.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32968) Horvi válasza mefistofeles (#32962) üzenetére


Horvi
őstag

Szia,

Az NTFS-el nekem pl sebesség problémáim voltak. Nem töltött olyan gyorsan mint amit a sávszél bírt volna. Átraktam ext4-re a partíciót és akkor már jó volt. Deluge klienst használtam. Bár tegyük hozzá, hogy egy Raspiról volt szó és az nem egy izompacsirta proci terén. Szóval az NTFS-ről ext4-re váltás határozottan jót tett neki.
Üdv,
Horvi

Hello darkness, my old friend...

(#32969) mefistofeles válasza Horvi (#32968) üzenetére

Egy 3 Ghz dualcore intel procim és 2x2 Gb dual (DDR3) memóm van. Mindenképp el fog tűnni az NTFS csak még nincs mire kimentenem a cuccaimat.
Nem tudom nem kelle e szerintetek egy swap partició. Valahogy sok műveletet elég lassan csinál a vas.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32970) Rimuru válasza mefistofeles (#32969) üzenetére


Rimuru
veterán

Az estek többségében elég RAM-od van mindenre.

Vigyázat, csalok!

(#32971) Patice


Patice
nagyúr

Sziasztok!

Win 8.1 mellé telepítettem ugyan arra az SSD-re egy Debian-t, hogy elkezdhessem használni + NAS funkciókat is ellátna a gép OMV-vel.

De Debian telepítés közben elakadtam ott, amikor először restartolt és utána nem a Debian töltődött be, hanem a Win. Elméletileg a Grub beköltözött az MBR-be, de mégsem.

Mit ronthattam el? Kezdjem újra a Debian telepítését?

EasyBCD-vel csináltam egy Linuxos bejegyzést a Windows Boot Manager-be, de az nem jó címre hivatkozik az indításnál. VisualBCD-vel tudom szerkeszteni, de nem tudom mit kellene bele írnom, mit keressen a rendszer, hogy el tudja indítani a Debian-t? A Debian partícióján a /boot/grub mappában nincs menu.lst.... :(((

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#32972) mefistofeles

Nah a torrent is kipipálva. Minden gond vagy probléma nélkül. Deluge letölt, telepít, beállít és már húztam is le a kedvenc oldalamról egy filmet. Nem tűnt lassúnak, problémát nem okozott.
Egyre jobban tetszik ez a Linux :DD
Az egér gondot majd megoldom valahogy, igazából nem szabad használnom a görgőt és akkor ok. ha tehetem majd kipróbálom egy másik rágcsálóval.
érdekes, még csak kb. 2-3 napja nincs windowsom de már egyáltalán nem hiányzik.....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32973) Rimuru válasza Patice (#32971) üzenetére


Rimuru
veterán

menu.lst már elég régóta nincs. :D Max legacy grub esetén.

Topic összefoglaló: -Grub2 rendszertöltő újratelepítése:

(#32972) mefistofeles: Ha az egérrel nem jutsz semmire akkor következők kellenek majd, (#32964) lev258

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#32974) mefistofeles

Gyerekek. tudom én vok láma de ezzel a banshee médiajátszóval hogy kell bánni? nem hogy listákat nem tudok beállítani de még egy nyomorult fájlt sem tud megnyitni..... Vanb egy tök üres lejátszólista és annyi......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32975) #21078528 válasza mefistofeles (#32974) üzenetére


#21078528
törölt tag

Úgy, hogy le kell szedni a francba, és rakni helyette egy Audacioust... ;)

(#32976) gery2123 válasza #21078528 (#32975) üzenetére


gery2123
őstag

+1 az audaciousra. Számomra a legjobban átlátható és kezelhető zenelejátszó program egyike.

-- PSN_ID: GerY2123

(#32977) mefistofeles válasza #21078528 (#32975) üzenetére

Köszi a tippet!
Érdekes, ezzel simán csinálok listákat. Tetszik!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32978) CPT.Pirk válasza gery2123 (#32976) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem a KDE-s Amarok tetszik nagyon, mindegy mit játszok le, magától tölti be a dalszöveget is a számmal és viszi arrébb, mintha karaoke lenne. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32979) Apollyon válasza CPT.Pirk (#32978) üzenetére


Apollyon
Korrektor

MOC player rulez :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32980) Rimuru válasza Apollyon (#32979) üzenetére


Rimuru
veterán

Azt már én is leváltottam. :P Jó kis lejátszó, de az mpd jobb. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#32981) BoB válasza CPT.Pirk (#32978) üzenetére


BoB
veterán

+1 amarok :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#32982) Apollyon válasza Rimuru (#32980) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ezt az mpd-t már én is néztem, de nem győzött meg.p Ennyire már nem akarok spórolni az erőforráson :P

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32983) Rimuru válasza Apollyon (#32982) üzenetére


Rimuru
veterán

Ilyen szinten már nem nagyon lehet spórolni az erőforrásokkal. De szerintem jobb az ncmpcpp is a moc-nál. Az elv megy ugyan az, mind a kettő futtat egy szervert amire lehet csatlakozni. De azért hozzáteszem hogy nem rossz a moc, évekig használtam. :D

Vigyázat, csalok!

(#32984) Vladi válasza mefistofeles (#32974) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én deadbeefet használok, az is jó, listát többet is állíthatsz be.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32985) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello!
Hogy tudom azt megcsinálni 4.4.4 -el, hogy ha a telefont lenémítom, egyetlen egy szám kicsörögjön?

(#32986) spammer válasza lanszelot (#32985) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem eltévedtél... :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32987) lanszelot válasza spammer (#32986) üzenetére


lanszelot
addikt

Jajj, tényleg, mellé nyomtam!
Hupsz!

(#32988) mefistofeles

Na szóval kéne egy kis továbbképzés..... :B
Adott ugye egy ext4 particióm / csatolva (dev/sda1). Egy NTFS amit át szeretnék perticionálni. Szintén ext4-re de hova kell becsatolni? dev/sda1 alá?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32989) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#32988) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem. A /dev/sda1 az egy partíció, azon van a Linuxod.

A szokás az, hogy a /mnt/xyz alá csatolnak, az xyz meg egy tetszőleges mappa, amit létrehozol a csatolás előtt a /mnt könyvtárban. De lehet csatolni a /home könyvtárad alatt is egy mappába, vagy akár a gyökérbe is. Nekem úgy van, hogy /win/c meg /win/d.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32990) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#32989) üzenetére

Huh ez így kissé érthetetlen.... persze elfogadom, de az én windowshoz szokott agyamnak elég fura.
A rendszer partición (ha hívhatjuk így) egy mappa alá csatolni egy másik particiót?
Egyébként érdekes, hogy az NTFS partim nincs is sehová becsatolva, mégis simán kezeli a linux........

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32991) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#32990) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így van, egy mappa tartalmazhat egy egész partíciót. Tulajdonképpen Windows alatt se történik más, csal ott a "Számítógép v. saját gép" jelenti a "/"-t, a C, D, E, stb. betűjelek meg a mappákat.

A csatolatlan partíciódat meg valószínűleg magától becsatolja valahová, mikor először rányomsz a fájlkezelőben. Nem kér ehhez jelszót?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32992) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#32991) üzenetére

Nem kér semmi jelszót. Igazából mikor a linuxot telepítettem ezzel a partival nem is csináltam semmit. A gparted is írja, hogy nincs becsatolva sehová. Bármit megnyit róla, másol róla-rá szóval perfektül kezeli.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32993) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#32991) üzenetére

Huh ebben is igazad volt....
megnyitottam valamit az NTFS partición és úgy néztem meg gparted-el és tényleg ilyenkor becsatolja.......

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#32994) spammer válasza mefistofeles (#32993) üzenetére


spammer
veterán

Ha esetleg érdekel linuxos tutorial videó, akkor ajánlom ezt a sorozatot:
Jay LaCroix / Tutorials

Itt lapozz lejjebb és kezdheted ezzel, ha esetleg még nem vagy tisztában az alapokkal:
"Linux Commands for Beginners: 00 - Introduction" (jelenleg a 44. videó a listában). Csak figyelj a címekben a számozásra, mert a youtube listában előfordulhat, hogy nem teljesen sorrendben van. Ha az alapok mennek és érdekel a bash (shell script), akkor érdemes az "Introduction to Bash Scripting" sorozatát is végignézni. Ezek szerintem elég jó gyorstalpaló videók. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32995) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Lehet, hogy szívni fogok, de adtam még egy esélyt a Debian-nak, felraktam az asztali gépre. A RAM használat 89MB-ról indult, de a CPU használat, hát azzal nem lehet mit csinálni, nem találni olyan disztrót, ami ne pörgetné, talán a Puppyk valamelyike kíméletesebb lenne, sajna ennyit bír a gép.

Rakom fel az alkalmazásokat, most SMTube a következő, ha jól emlékszem valami "backports" tároló kellene, ezt hol találom, vagy mit pötyögjek a terminálba?

Most tünt fel, hogy nincs a frissítés menü pont!

[ Szerkesztve ]

(#32996) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#32995) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kerestél rá a Debian backportsra? [link]

Ezt a sort kell hozzáadnod a sources.list fájlhoz:

deb http://http.debian.net/debian wheezy-backports main

Majd futtatni egy apt-get update -et, végül így tudsz onnan feltenni csomagot:

apt-get -t wheezy-backports install "package"

Nyilván idézőjelek nélkül. Itt egy lista, hogy mit tartalmaz: [link]

Ezt a proci pörgetés dolgot amúgy még mindig nem értem. P3-as gépen is futtattam Debiant meg régebbi Ubuntut is, egyik sem pörgette a procit. Talán azt tudom elképzelni, hogy a VGA kezelése nem 100-as, és valamit a 2D rajzolásból is a proci csinál. Vagy nem tudom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32997) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#32996) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi, nézni néztem, de angolul van és ez gond... Ezt a sources.list -t hol találom?

Iceweasel 8 ablakkal, Lxterminál, Leafpad nyitva és így a CPU 45-70% között ingázik, de felmegy többre is, Ha youtube megy akkor 100% -os a CPU terhelés, ez van, majd lefuttatok egy proci tesztet valamikor.
A kék a CPU

[ Szerkesztve ]

(#32998) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#32997) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

/etc/apt/sources.list

Emelt jogokkal kell szerkesztened azt a fájlt. Ha már úgy is abban a fájlban vagy, akkor ezt is add hozzá:

deb http://mozilla.debian.net/ wheezy-backports iceweasel-release

Ez a Mozzila Debiános repója [link], innen megkapod a böngésző friss verzióját. Őt így tudod telepíteni (egy apt-get update után):

apt-get install -t wheezy-backports iceweasel, ami előtt még érdemes letölteni a hozzá tartozó gpg kulcsot, majd pedig telepíteni dpkg-val:

wget http://mozilla.debian.net/pkg-mozilla-archive-keyring_1.1_all.deb
sudo dpkg -i pkg-mozilla-archive-keyring_1.1_all.deb

Amúgy nem vagyok már képben, milyen proci és milyen vga van a gépben?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32999) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#32998) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

CPU 2,66 MHz -es P4 / VGA 128MB-os ATI Radeon 9600 / 2MB RAM / ami gyenge az a Mercury KOB alaplap csak 166 MHz a bus.

(#33000) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#32998) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Megcsináltam, amit írtál, de nincs a synaptic-ban még mindíg smtube :F

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.