Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33951) #01378048 válasza Fenyő (#33950) üzenetére


#01378048
törölt tag

Semmi változás.Próbáljak más linuxot?

(#33952) Fenyő válasza #01378048 (#33951) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem hiszem, hogy sokkal jobb lesz másikkal, de pl az antiX 12 cheat xorg módban egész gyors vesa módban is, de ha jót akarsz akkor inkább tegyél bele egy P4-est (2.4/533/512 lesz jó a lapodba) és egy épkézlábúbb vga-at (pl), esetleg még 512 ramot, mivel az tényleg bagó (kb 500), de más fórumokon is körbenézhetsz használt alkatrészek után, hátha még olcsóbban is megúszhatod.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33953) Lathronos válasza csiki_92 (#33949) üzenetére


Lathronos
őstag

Mageia és PCLinuxOS a legkezesebb ezek közül.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33954) csiki_92 válasza Lathronos (#33953) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Mageia-t én is nézegettem, Cinnamonnal tetszetős. Melyik verziót lenne érdemes letölteni? Az 5-ös Beta-val érdemes próbálkozni, vagy inkább a 4-es?

(#33955) Lathronos válasza csiki_92 (#33954) üzenetére


Lathronos
őstag

Magia-ból a 2.0-t használtam kb. 1 hónapig, azóta nem volt dolgom vele. PCLinuxOS-t 4 évig nyúztam, de nekem a Linux Mint irányvonala a legszimpatikusabb. Minden működik buhera nélkül, és a szoftverkínálat több mint kielégítő.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33956) csiki_92 válasza Lathronos (#33955) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Igen, de az Debian alapú, és mint mondtam, szeretnék picit megismerkedni a másik oldallal is. Saját gépen nem tudom használni, mivel szoktam játszani, és fősuli miatt kell a Microsoft Office is. Régi laptopon épp egy Ubuntu 14.04 szuperál, viszont most fogunk tesómmal összedobni egy nyomtatós-mindenes kis konfigot, arra keresek OS-t. Viszont ha jól látom a Mageia-nál az egyes verziókat csak 1 évig támogatják. Vajon fel lehet frissíteni, ha kijön az 5-ös verzió, vagy újra kell telepíteni az egészet?

(#33957) Megane2000 válasza spammer (#33944) üzenetére


Megane2000
aktív tag

Az lesz. Hely van rá. :)

(#33958) Lathronos válasza csiki_92 (#33956) üzenetére


Lathronos
őstag

Passz. PCLinuxOS viszont rolling, annál nem kell verziófrissítésekkel szórakozni.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33959) #21078528 válasza csiki_92 (#33956) üzenetére


#21078528
törölt tag

Lehet frissíteni, de az egész rendszer KDE-re van kihegyezve, én azzal raknám...

(#33960) csiki_92 válasza #21078528 (#33959) üzenetére


csiki_92
aktív tag

Értem, köszi a tippet!

Lathronos: Neked is köszi!

[ Szerkesztve ]

(#33961) Vladi válasza Fenyő (#33947) üzenetére


Vladi
nagyúr

Igen komolyak ezek az árak. :DD

(#33949) csiki_92:

Fedora/centos vagy suse. Mageiát nem.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33962) #01378048 válasza Fenyő (#33952) üzenetére


#01378048
törölt tag

Okés,köszi a segitséget.

(#33963) Csontbrigád


Csontbrigád
tag

Sziasztok,

Ubuntu server 14.04.1 LTS verzióra szeretném a Transmissiont telepíteni, de sajnos nem sikerül.
Hibaüzenetek:

Mi lehet a gond? Grafikus felület és egyéb csomagkezelők nincsenek. Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#33964) spammer válasza Csontbrigád (#33963) üzenetére


spammer
veterán

Mit írtál be, hogyan akartad hozzáadni a PPA-t?

De amúgy miért akarod PPA-ból? Alapból bent van a tárolókban.
szerk: legalábbis én úgy emlékszem, de lehet, hogy tévedek.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33965) Doner


Doner
aktív tag

Valaki tudna segíteni? Mint cinnamon 64-en bitang pusztulatossan fostos a hang és video nézés közben néha meg is döcög a kép abban a "ritmusban" ahogy a hang is pattog...frissítéseket mindent telepítettem, nem tudom mire vélni, youtube-on egy zenét nem lehet meghallgatni élvezhetetlen.. Valaki tipp? Mi a a teendő? Windows-on ugye volt hangkártya driver letöltés a gyártó hivatalos oldaláról de most itt nem tudom mit kell és hogy utána menni fog e még a wine mert úgy hallottam hogy ha külsős zárt drivert telepítek az nem fog menni pl vga... Persze ha ez a gond akkor simán telepítem.

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33966) oncsi válasza Doner (#33965) üzenetére


oncsi
őstag

Sok gépre tettem már fel UBI-t, Mint-et, Peppertmint-et és soha nem volt a hanggal semmi gond. Persze mind olyan gép volt amihez a Win telepítéshez sem kellett hang driver. Videoval is csak a szokásos NV driver gondok voltak. Tanácsot adni ezért nem tudok, de tölts le több disztro-t, és Live rendszer alatt nézd meg a hang működését. Ha nem lesz jó, akkor arra is biztosan van megoldás. Ez a Szép a Linux-ban, hogy vannak hozzáértők akik segítenek (legtöbbször). csak nem mindig azonnal :)

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#33967) Doner válasza oncsi (#33966) üzenetére


Doner
aktív tag

Pedig nekem ez a rendszer nagyon tetszik.
Ezen is windowal driver nélkül csak nyers win alatt is tökéletes volt. És egy totál átlag gép nvidia chipsettel realtech integrált tökömtudja mivel. Ez a minőség így borzalmas. És ez most hiszti!

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33968) ubyegon2 válasza Doner (#33965) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rövid írás a Linuxos hangrendszerről és hangproblémák megoldása lépésekben.

Configuring Sound on Linux

Alsa, Pulseaudio

Ezeket olvasgasd, tanulmányozd, probálgasd a rendszer működését, te használod a gépet, neked kell megismerned, ilyen csetelős teamvieweres segítség az nem volt jó példa egyébként sem szerintem.

Ne légy türelmetlen, ne hisztizz és tartsd be légy oly kedves a fórumszabályzatot. 5 percen belül szerkezd a hozzászólást, ne újat írj és lehetőleg kerüld a korcsmai stílust, trágár szöveget!

Keress rá itt a fórumon is akár a flashplugin-installer szövegre, a YT lejátszás minősége ezen is múlik, próbálgasd ezeket is.Ezek a terminal parancsok pedig kiiratják a VGA adatait.

Ezek a terminal parancsok pedig kiiratják a VGA adatait.

lspci | grep VGA
glxinfo | grep OpenGL
dpkg --get-selections | grep vdpau
dpkg --get-selections | grep mesa

Mint- en egyszerű a zárt drivert felrakni, a Rendszereszközökben kiválasztod az Illesztőprogram-kezelő opciót.

[ Szerkesztve ]

(#33969) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Fel kéne tennem az nVidia drivert, mert amit alapból felajánlt az illesztőprogram kezelő, az nem jó. Linux Mint-ről beszélünk.

Leszedtem a drivert és ugye sudo sh nvidia.run -al el is lehetne indítani, de ki kell lépni a grafikus részből, ami cinnamon. A ctrl+alf+F1 -es verzió nem jó, mert az ilyen virtuálisnak tűnik, no meg nem tudok belépni a letöltési mappába, ahol a driver is van.

Hogy kéne ezt rendesen csinálni? :U

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#33970) Tamy


Tamy
senior tag

Egy kicsit Windowsos is a kérdésem, de talán mégis inkább ide illik:

Van egy Linuxos szerver, amit Windowsos gépekről is szeretnék elérni ssh-n. Root-nak nincs joga belépni, viszont sudo-val működik a dolog Putty alól. Ezen nem is kívánok változtatni, de szeretném ugyanezt megoldani a WinSCP segítségével is, hiszen ez sokszor kényelmesebb/gyorsabb. Kutakodtam a neten, de kb. mindenhol azt írják, hogy adjak jogot a root-nak a belépésre. Találtam még egy olyan leírást is, mely szerint belépés után futtassam le a su - root parancsot, csakhogy ilyenkor be kéne adnom a jelszót is, amit így nem tudok. Van rá mód, hogy a szerver piszkálása nélkül megoldjam a root jogot WinSCP alól is?

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#33971) Patice


Patice
nagyúr

Sziasztok!

KODIbuntu alatt hogy a legegyszerűbb az alapértelmezett PulseAudio-t lecserélni örökre ALSA-ra?

HDMI-n szükségem lenne DTS-HD + Dolby TrueHD passtrough-ra és ezeket nem támogatja a PulseAudio. ALSA igen.

KODIbuntu a legfrissebb, Intel Haswell proci, HDMI kijárat képnek és hangnak is. A gépet csak erre használom, más alkalmazásnak nem kell hozzáférés.

Előre is köszi! :R

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#33972) spammer válasza V.Stryker (#33969) üzenetére


spammer
veterán

Ctrl+Alt+F1 jó, ha bejön a konzol (és ha muszáj onnan futtatni és nem grafikus felületről)

Miért nem tudsz belépni a letöltési mappádba?

cd könyvtárnév
például: cd Downloads vagy cd Letöltések

_

(#33971) Patice: Kodit nem használtam, de ha Ubuntu alapú, akkor a szokásos módon nem megy?

sudo apt-get remove --purge pulseaudio
sudo apt-get install alsa-utils alsamixer (bár valószínűleg ezek egyben jönnek úgyis)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33973) Patice válasza spammer (#33972) üzenetére


Patice
nagyúr

Nem próbáltam még, mert nincs alap tudásom a Linuxhoz, még csak az elején tartok az ismerkedésnek, szóval még kell idő, mire ezek alap dologgá válnak nálam. :B

KODIbuntu igen, Ubuntu alapú, 14.XX, szóval elég friss.

Kipróbálom amit írtál, aztán majd meglátom.
Hétvégén fogom tudni kipróbálni, hogy tényleg működik majd házimozi erősítőre kötve is a HD Audio bitstream. :)

Köszi! :R

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#33974) Fenyő válasza Doner (#33965) üzenetére


Fenyő
őstag

Találkoztam már a problémával (ill. haverom), pulseaudio bug, a Minten néha előfordul (hangkártya függő valószínűleg a dolog), ezt találtam rá megoldásként (?) , de nem tudom végül bevált-e.
V.Stryker: X-et ctrl+alt+f1 után a sudo /etc/init.d/lightgdm stop paranccsal tudod kilőni xfce alatt pl., Cinnamon alatt nem tudom pontosan milyen dm van, nézd meg az említett könyvtárban és azt helyettesítsd a lightdm helyére. Ha kész vagy driver telepítéssel utána a sudo xxxxdm (értelemszerűen amilyen dm-ed van) paranccsal indítod újra az X-et.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33975) Doner válasza Fenyő (#33974) üzenetére


Doner
aktív tag

Köszi, megpróbálom értelmezni azt a leírást amit küldtél, egyébként azt sem értem hogy közben miért jár ennyi %-on a cpu? Meg ha semmit nem csinálok akkor is olyan 20% alá szinte soha nem megy..ezzel semmi gond csak akkor a windows alatt miért ment 0%-on plusz a gép is halkabb volt minimálisan 1-1 száz rpm-el kevesebbet forgott alatta a venti.

Am itt látszik a jelenség pontosabban cpu használat is közben stb és hang.. [link]

[ Szerkesztve ]

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33976) Doner válasza Doner (#33975) üzenetére


Doner
aktív tag

Lemaradt: Mielőtt valaki felhozná hogy biztos szar a hangszóró.. Nem hiszem és ennek több oka is van.
-Windows alatt ugyanez tökéletes volt
-ha a basszus letekerem vagy szinte teljesen lehalkítom akkor is ugyan-olyan
-a vezetéket is ellenzőriztem már, mindenből újat vettem hátha az van megtörve
-5 féle másik hangszórót is ráköttöm már és headsetet is 1500ft-50 ezresig (az nem az enyém) és ugyan úgy akadozik.

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33977) agy73p


agy73p
senior tag

Hello, egy kis segítséget kérnék: Win7 mellé telepítettem Fujitsu Siemens Amilo Pro-ra Ubuntu Linux-ot, 10 giga üres helyre. A telepítéshez pendrive-ot használtam, vmi kis telepítő program segítségével tettem rá az Ubuntut.
Na, a kérdésem: frankón működik, egyelőre csak az a bajom, hogy nem áll le. Mintha kikapcsolna, fekete a képernyő, csak pont az áramot nem szakítja meg.
Még egy eszembe jutott: a grab-ban szeretném alapértelmezettnek tenni, hogy alapból a Win7 induljon el, csak nyilak kiválasztására induljon el a Linux.

(#33978) spammer válasza agy73p (#33977) üzenetére


spammer
veterán

Terminálba:

sudo poweroff

Így sem áll le?

Azt, hogy a Windows legyen az alapértelmezett, azt egyszerűen, grafikus felületen a GRUB Customizerrel tudod beállítani, erről itt írtam: #33490

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33979) Moonline.


Moonline.
aktív tag

Hello!

Egyik probléma ment, másik jött, ugy néz ki....régen is volt már olyan bajom hogy néha eldobta a laptop a wifit, de wifi be-kikapcs megoldotta, és hetente párszor jelentkezett csak. Most viszont már 2 percenként, ugyhogy nem nagyon tudok igy netezni.

Nem gondolom hogy router hiba lenne, mert Winen folyamatos a wifi, és a telon is. Itt viszont amikor eldobja, akkor a listában nem is jelenik meg ujra a router wifi neve, amig ki nem kapcsolom és ujra be a wifit a gépen. Mi okozhatja ezt?

Ja, és amikor nézem a kapcsolat tulajdonságai ablakot, a wifi elöször 90 Mbites, majd 60, végül átvált ismeretlenre és elmegy.

[ Szerkesztve ]

(#33980) Fenyő válasza Moonline. (#33979) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem lehet, hogy a wifi kari power saving-je önállósítja magát? Kapcsold ki a wlan kari power managementjét első körben, ha még nem tetted meg.
agy73p: Legegyszerűbb ha átnevezed a 30_os-probert 09-esre és utána ápdételed a grubot, így bármilyen grub vagy kernelfrissítés után is a Win marad elöl;
sudo mv /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/09_os-prober
sudo update-grub

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33981) Lathronos válasza Doner (#33976) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez bizony PulseAudio kompatibilitási hiba. ALSA-ra kéne cserélni, de hogy hogyan kell azt csinálni nem tudom. :( Talán így.

Terminába beírod:

sudo apt-get autoremove pulseaudio

pc újraindítás, majd ismét terminálba:

sudo apt-get install gnome-alsamixer

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33982) Doner válasza Lathronos (#33981) üzenetére


Doner
aktív tag

Bevittem a terminalba ezeket és látszólag mindent megcsinált, (jelszót kért, kiírta hogy akkor a pulseaudió már nincsen..) újraindítom következő parancs, ott is minden rendben megtörténik visszajelezve is..csak hogy semmi nem változott..most akkor emiatt cseréljem vissza windowsra vagy mi legyen? Nem szeretném

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33983) lev258 válasza Doner (#33982) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg egy Live alatt, csinálja-e ugyanezt más rendszer alatt is (pl. Ubuntu). A videókártyáról is volt szó, arról még nem írtál.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33984) agy73p válasza spammer (#33978) üzenetére


agy73p
senior tag

A grub customizert letöltöttem, megcsináltam, így most alapértelmezettnek a win7 lett. Szuper! :R

Viszont a sudo poweroff esetén nem áll le.
Rosszul írtam az előbb, már nem is jutok el a fekete képernyőig, hanem az Ubuntu feliratnál megáll, csak a pöttyök váltakoznak. Nem kapcsol ki.

(#33985) lev258 válasza agy73p (#33984) üzenetére


lev258
veterán

Milyen videókártya?
sudo shutdown -h now működik?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33986) Moonline. válasza Fenyő (#33980) üzenetére


Moonline.
aktív tag

Ki van kapcsolva a wifi power management, de most azota nem csinálta. Mondjuk lehet ahhoz köze hogy lejött torrenten a film :D

(#33987) agy73p válasza Fenyő (#33980) üzenetére


agy73p
senior tag

Ez így nekem kínai, azt hiszem. :F
Ma van az első nap, hogy egyáltalán belekezdtem a linux megértésébe. Mondjuk ez túlzás. Inkább csak ismerkedem a felülettel. Az is csoda, hogy a terminált megtaláltam.

[ Szerkesztve ]

(#33988) agy73p válasza lev258 (#33985) üzenetére


agy73p
senior tag

Most megfogtál. Nem tudom. Megpróbálom kideríteni.

Ezzel a paranccsal sem működik. :(

(#33989) agy73p válasza agy73p (#33988) üzenetére


agy73p
senior tag

LiLi - Linux Live USB Creator volt az, amivel telepítettem az Ubunti 14-et.

Speccy szerint:
Grafika
Monitor
Név Általános PnP képernyő on Mobile Intel 945 Express Chipset Family
Jelenlegi felbontás 1280x800 képpont
Műveleti felbontás 1280x760 képpont
Állapot Engedélyezve, Elsődleges
Monitor szélesség 1280
Monitor magasság 800
Monitor Bpp 32 bit képpontonként
Monitor frekvencia 60 Hz
Eszköz \\.\DISPLAY1\Monitor0
Intel Mobile Intel 945 Express Chipset Family
Gyártó Intel
Modell Mobile Intel 945 Express Chipset Family
Eszköz ID 8086-27A2
Változat 4
Gyártó Fujitsu Siemens Computer (1734)
Jelenlegi teljesítményszint Level 0
Illesztő verzió 8.15.10.1930
Teljesítményszintek száma : 1
Level 1
Intel Mobile Intel 945 Express Chipset Family
Gyártó Intel
Modell Mobile Intel 945 Express Chipset Family
Eszköz ID 8086-27A6
Változat 4
Gyártó Fujitsu Siemens Computer (1734)
Jelenlegi teljesítményszint Level 0
Illesztő verzió 8.15.10.1930
Teljesítményszintek száma : 1
Level 1

[ Szerkesztve ]

(#33990) lev258 válasza agy73p (#33989) üzenetére


lev258
veterán

Fura. Korábban Nvidia-nál láttam problémás leállást, de neked Intel van, amivel nem szokott gond lenni. Nincs valamilyen hibaüzenet leálláskor? Ctrl+Alt+F1-re se?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33991) spammer válasza agy73p (#33984) üzenetére


spammer
veterán

Akkor próbáld ki, hogy a Grub Customizerben a kernel paramétereknél a quiet splash helyett ezt írod: acpi=force . Majd mentsd a beállításokat.

Aztán indítsd újra és ha betöltött a rendszer, akkor próbáld meg a kikapcsolást. Ne lepődj meg, ha sok-sok szöveget látsz indításkor és leállításkor, a quiet splash paraméterek hiányában nem lesz "háttérkép" (splash) indításkor és leállításkor, cserében látod, ha ír valami hibaüzenetet vagy valamit, amikor nem akar kikapcsolni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33992) agy73p válasza lev258 (#33990) üzenetére


agy73p
senior tag

Megnézem majd. Amúgy melyik disztrót ajánljátok nekem, kezdőnek? (Olvasom az összefoglalót! :D ) A családot is próbálom bevonni, mert a Win7-et már nehezen bírja a gép és különben is, haladjunk a korral :-))

Uhu?

Mintet már egyszer próbáltam (2 évvel ezelőtt), azzal nem volt ilyen leállási gond.

[ Szerkesztve ]

(#33993) lev258 válasza agy73p (#33992) üzenetére


lev258
veterán

Géptől is függ. A Linux Mint-et szeretni szokták a kezdők. Én is azt raktam fel a szülőknek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33994) agy73p válasza spammer (#33991) üzenetére


agy73p
senior tag

Hol van a kernel paraméter a GC-ben?

(#33996) agy73p válasza agy73p (#33994) üzenetére


agy73p
senior tag

Ja, és opciót kerestem, de nem. Akkor megvan.... Nézzük....

(#33997) agy73p válasza agy73p (#33996) üzenetére


agy73p
senior tag

Bootolásnál egy fail van.

(#33998) lev258 válasza agy73p (#33997) üzenetére


lev258
veterán

És kikapcsolásnál?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33999) Megane2000


Megane2000
aktív tag

Ha valakit érdekel, edx-en van ingyenes linux képzés.
Valaki esetleg megcsinálta már?

(#34000) BoB válasza Megane2000 (#33999) üzenetére


BoB
veterán

Meg, szoktam javasolni az angolul tudó kezdőknek, nekik jó.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.