Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32751) N0zer0 válasza teleahocipöm (#32750) üzenetére


N0zer0
senior tag

Már hogy ne rakhatnád fel? Csatlakoztatsz hozzá addig külső egeret, amíg nem oldod meg a touchpad problémáját, illetve billentyűzettel is lehet telepíteni. Egyébként meg próbáld a touchpadet ki/be kapcsolgatni, hátha megoldja.

Egyébként ritka az ilyen, hogy rosszul van kiírva a lemezkép, de a telepítő elindul és működik. Tipikusan, ha rosszul van kiírva, letöltve, akkor már a betöltődése sem szokott jó lenni. Meg elvileg homályos emlékeim szerint a telepítővel lehet teszteltetni az integritást, hogy jól lett-e kiírva.

(#32752) CPT.Pirk válasza Tim82 (#32736) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nyilván olyan T400-at vettem, amiben van HD3650, hogy legalább valami 3D-s cuccot el lehessen indítani vele. A T60 csak szenvedett az MC alatt a GMA 950 grafikus lassító miatt... (felnőtt vagyok már jó ideje, de attól még kell szórakozni is) ;] Meg a kijelzője is sokkal minőségibb darab, a régi nem volt egy nagy szám.

teleahocipöm: Az alap netinstallos Debian telepítővel ha bebootolsz, akkor ott kiválaszthatod, hogy melyik DE-t töltse le. Az egér hiányában meg bármelyik Debian telepítőt el tudod indítani régi, karakteres grafikás módban, tök egyszerűen fel lehet rakni úgy is.

Vladi: csak a ribancokra!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32753) teleahocipöm válasza N0zer0 (#32751) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A Touchpad egyes funkciói működnek, használható is a gép, ami nem működik az kattintás és az oldalra görgetés (a túl sztéles weblapot lehet oldalra mozgatni).
Az előbb próbáltam ki a Gnome változatot, (ráadásul a gnome szintésn be sem töltött rendesen), ezen az internet nem működött,
Megnéztem közben a KDE -s Debiant, na azon sem találtam a touchpadot, de internet sem volt,
úgy látszik nem komálja a debian a Packard Bell notebookot :(
Kiváncsiságból megnézem az XFCE -t

(#32754) Tim82 válasza CPT.Pirk (#32752) üzenetére


Tim82
nagyúr

olyan T400-at vettem, amiben van HD3650

Ha olyat vettél, akkor átvertek. ;]

#32755: én tudom, épp ezért nem lehetett kihagyni. :)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#32755) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#32753) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gyanús nekem ez a nem volt internet dolog. Mit akar ez jelenteni? Dhcp-s hálózaton kapod a netet, vagy be kell tárcsáznod valahová pppoe-n?

Tim82: szorry, 3400-as szériás radeon.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32756) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#32755) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Live módban persze, nem érzékelte a Wifi hálózatot, beállítani sem lehett, nem találtam, ja a KDE-n sem volt touchpad beállítás.
Közben megnéztem a XFCE-t na ez tetszett jó pofa, ezért megpróbáltam telepíten, de a Wlan jelszó beírása után közte és az ESSID azonosító (nemtom mi ez) közt oda-vissza ugrált, nem lépett tovább.

(#32757) lev258 válasza teleahocipöm (#32756) üzenetére


lev258
veterán

Nem arról van szó, hogy valamit fel kell rakni a wifidhez?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32758) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#32756) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert a kellő firmware nem volt ott a live rendszerben, ezért nem volt wifid.

A KDE-ben meg van tapipad beállítás, mindenre kiterjedően. Rendszerbeállítások -> Beviteli eszközök -> érintőtábla.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32759) teleahocipöm válasza lev258 (#32757) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Szerintem a LIve-CD-ről hiányzik az rt2561.bin fájl (remélem jól emlékszem, lent problémáztam ezen).
Most rakom újra a Debian LXDE-t és telepítésd közben kérte a fenti bin fájlt, a korábbi telepítésnél ezt nem kérte, de úgy tünt nem is kell neki, mert kérte a hálózati tükör kiválasztását, wlan jelszót

(#32760) lev258 válasza teleahocipöm (#32759) üzenetére


lev258
veterán

A firmware tipikusan zárt szoftver, ezért nem szokta a telepítő részét képezni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32761) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Fent van a LXDE de progihasználat katasztrófális böngésző egy ablakkal 60-80% között, most bezártam és 50% re esett csak vissza, a ludas az lxpanel 50%-on pörög. :F

(#32762) teleahocipöm válasza lev258 (#32760) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Live-cd-ről megnéztem a feltelepített, de nem működő rendszerben és ott volt az rt2661.bin, pedig nem is kérte, na mindegy.

Telepítettem a Wine -t, de csak az Uninstallert és a Configuration-t rakta föl -ez nagy gond-, Shutter van, SMPlayer-t sikerült SMTube nincs :(

Ubuntu Tweak -hoz hasonló alaklmazás nincs Debianra?

(#32763) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#32758) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Ezeken a Live-CD -ken nincs magyar és én Touchpad-ot kerestem ez nem volt, ilyen Wacom ... szokot lenni, azt nem néztem egyiken sem.

MIndegy, az LXDE egyenlőre működik, majd keresgélek, megpróbálok valahonnan szerezni egy grafikus touchpad beállítót, ha mást nem egy puppyból kioperálom :) és összeszedem Lubuntun használt alkalmazásokat, remélem mind meglesz.

(#32764) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#32763) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt nézted? [link]

Lxde alatt meg lehet, hogy egy konfig fájlba kell beleírnod pár szót: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32765) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#32764) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Megnéztem a 2. linket.
"Copy the /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf file to /etc/X11/xorg.conf.d/ "
Tehát az "50-synaptics.conf" fáljt másoljam a második mappába, nekem ilyen mappa ott nincs.

(#32766) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#32765) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt van a Debian Wiki-s leírás: [link] Elvileg a "tapbutton1 = 1" sor csinálja a kattintást. Azért nincs ez alapból bekapcsolva, mert van mellette fizikai gomb. Ha nem lenne gombod, akkor be lenne kapcsolva.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32767) Apollyon válasza Vladi (#32732) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"5 mp alatt bootol, 1-2 mp alatt még a liberó ofisz is megindul rajta."

SSD?

(#32762) teleahocipöm:

"Telepítettem a Wine -t, de csak az Uninstallert és a Configuration-t rakta föl -ez nagy gond-,"

A wine:i386 nevű csomagot rakd csak fel, és húzza magával a többi szükséges csomagot. Ezután már működni fog.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32768) whbear válasza CPT.Pirk (#32758) üzenetére


whbear
senior tag

Feltéve, ha telepítetted a kcm-touchpad csomagot.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32769) teleahocipöm válasza Apollyon (#32767) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A tárolóban csak ez a Wine van, letöltöttem a debian oldalárol is de az eremény ua.
Az SMTube szintén zenész megtalál mindent de nem játszik le semit.

(#32770) whbear válasza teleahocipöm (#32769) üzenetére


whbear
senior tag

Gstreamer, pulseaudio meg kodekek vannak?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32771) lev258 válasza teleahocipöm (#32769) üzenetére


lev258
veterán

A Wine-tól pontosan mit vársz? A beállításán kívül nincs semmi "felülete".

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32772) whbear válasza lev258 (#32771) üzenetére


whbear
senior tag

Szerintem tegye fel a playonlinuxot annak van felülete és nagyobb eséllyel indul el. Ott a wine verzióval is lehet variálni, nekem is van ami csak 1.41-el megy.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32773) CPT.Pirk válasza whbear (#32770) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pulseaudio alapból nincs a Debianon, azt telepíteni kell.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32774) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

CPT.Pirk
A Lubuntu alapból, induláskor tudja a touchpadon való klikkelést,
de a legtönn Puppylinux is, valamint az többujjas lap oldalra mozgatást.
Debianon minden indulás után terminálban be kell pötyögnöm azt a pár sortés akko is csak a kattintás lesz meg.

whbear
kcm-touchpad nincs a Synaptic-ban.
A "Bluez-Gstreamer" megvan, Pulseaudio nincs, de gondoltam, hogy videóleátszónak letölti magának ami kell, a Lubuntun nem kellett külön ckodekeket töltögetni. Meg halványlila gőzom sincs, hogy milyen kodekeket kellene letölteni :F
Az előbb az SMTube kiírta, hogy a youtubon történő váltzások miatt frissítenie kell, frissített, de cserébe nem indult el egy vidó se. Filmet csak akkor játszik az SMTube, ha a beállításában át állítom a
lejátszás fül alatt SMPlayer-ről MPlayer-re.

lev258
A Lubuntun a Wine a startmenübe főoszlopába került, mellette
-Programs / Kellékek / Jegyzettömb
-A 'C' meghajtó tallózás,
-Wine beállítás
-Wine szoftverek eltávolítása
-Winetricks
Ebből nekem kettő van meg a Debian-on

Elment egy egész a nap és hátrébb vagyok mint előtte :(((

Az biztos, hogy touchpad kérdés roppantul zavar -persze a többi is-, reflexből állandóan kattingatok és nézem, miért nem tőrténik semmi, ha nem tudom megoldani, akkor nehéz szívvel, de visszarakom a Lubuntut.

[ Szerkesztve ]

(#32775) Rimuru válasza teleahocipöm (#32774) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem olvastam vissza így nem tudom mi a probléma, de ha csak pár parancs kell legfeljebb csinálsz egy scriptet ami azokat tartalmazza és berakod autostart-ba.

Vigyázat, csalok!

(#32776) teleahocipöm válasza Rimuru (#32775) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Egy egyszerű felhasználó vagyok sajnos nem értek programozáshoz.

(#32777) Apollyon válasza teleahocipöm (#32774) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Kodekekkel én soha nem szórakoztam, mindig olyan videolejátszót használtam amiben alapból minden benne van.

A pulseaudio a Gnome3-mal és a KDE-vel fel szokott települni.

Winehoz, a "C" meghajtót a saját mappádban a .wine alatt fogod megtalálni, ami egy rejtett mappa, ahogy a nevéből is látszik.

A többi jobbklikkel elérhető, az egész lényege az hogy fel tudjál tenni és használni .exe állományokat.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32778) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Az Lubuntu-s asztali gépemre telepített Wine :

(#32779) N0zer0 válasza teleahocipöm (#32778) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ezeket tudod pótolni:
C: meghajtó tallózása → ~/.wine/dosdevices/c: megnyitása bármelyik fájlkezelőben
A Wine beállítása → winecfg futtatása terminálban vagy konzolból
Wine szoftverek eltávolítása → wine uninstaller futtatása
Winetricks → winetricks futtatása (a winetricks csomagot lehet külön telepíteni kell hozzá Debillány alatt)

Egyébként a Debian ilyen, semmi nincs benne felhasználóbarát módon megcsinálva, és a nem nyílt szoftverekkel is szivat. Mondom, én eleve nem javasoltam volna, hogy feltegyed, ha már mindenképp memóriatakarékos pro Linuxot akarsz feltenni, amivel hajlandó vagy szívni, akkor az Arch sokkal jobb választás, legalább azt később újratelepítened sem kell.

(#32780) spammer válasza teleahocipöm (#32774) üzenetére


spammer
veterán

Te miért szenvedsz a Debiannal, miért nem raksz fel mást akkor? :)

Médialejátszónak ajánlom az mpv-t, nem kell telepíteni neki semmit külön (max a youtube funkciókhoz kell, de a friss verziókban lehet, hogy az is alapból benne van). Igaz, nincs GUI, csak egy OSD, de 2 db config fáljba be lehet neki írni a paramétereket illetve a billentyűbeállításokat. Semmi sallang, megy és teszi a dolgát.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32781) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

N0zer0
Most, hogy így írod, tudom pótolni, csak telepítés után többet vártam volna, nem még kevesebbet. Most már látom, hogy nem igazán felhasználóbarát persze, ha értenék hozzá egész élhető rendszert lehetne kihzoni belőle kis fogyasztás mellett.

Régebben az Arch is felmerült, de az sok odafigyelést terminálozást igényel, volt itt olyan, akinek indíthatatlan lett a gépe egy frissítés csomag után. A PCLinixOS is olyasmi mint az Arch, az volt még fenn az év elején, fürge is volt, nem is tudom miért szedtem le. A Lubuntu is jó volt, csak azt hittem, hogy a Debian problémamentesebb lesz.

spammer
A Debianról sok jót olvastam, stabilitás, minimális CPU, RAM használat. Persze lehetne a terminálban bütykölgetni, hogy tényleg flottul menjen minden, de tényleg nem értek hozzá vagy itt kell állandóan problémáznom, ami nem hiszem, hogy jót tesz a fórumna és a fórumozókna, vagy a neten keresgélni a megoldást napokig.

Eldöntöttem a Debian nem marad fenn, de mi legyen helyette, amin van minden, ami kell vagy egyszerűen felmegy és a lehető legkevesebb terminált kell hozzá használnom, magyar nyelvű legyen, de ne csak a felszinen és olyan takarékosan bánjon a RAM-val ahogy a Debian.

A Lubuntu visszarakása előtt, még megnézek pár disztrót, PCLInuxOS, Elementary, Bodhi, stb ...:)

(#32782) spammer válasza teleahocipöm (#32781) üzenetére


spammer
veterán

elementary nem kajál kevesebbet, mint egy Debian vagy Lubuntu, kb. középsúlyban van, ránézhetsz a stabilra (Luna), de ha Lubuntu helyett keresel valamit, akkor ott a Xubuntu, ami bár picit többet eszik, cserébe nem annyira fapad. Esetleg ott van még a Linux Lite. Bodhi nekem nem jött be (bár csak egy rövid időre volt fent virtuális gépen).

Ha már Debian alap és pehelysúly, akkor a Crunchbang pont jó lehetne, de egyrészt a Debian alap miatt nem garancia, hogy itt működne minden rendben (ha eddig sem ment), másrészt azért az Openboxban is be kell állítani ezt-azt (bár egyáltalán nem nehéz). Viszont nem tart semeddig kipróbálni, hátha működik és megtetszik. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32783) Adamis


Adamis
őstag

Hali! Egy kérdésem lenne: van egy lapim (amilo a1655g) és van benne egy broadcom wifi modul. Én nem találtam drivert hozzá és nem tudom, hogy ini (wines) illesztővel fel lehet-e hegeszteni rá valahogy? Crunchbang kezelte kérdés nélkül, de a Mint xfce nem akarja. Ötlet?

(#32784) spammer válasza Adamis (#32783) üzenetére


spammer
veterán

Nekem régebben ez működött [link]

sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source broadcom-sta-common broadcom-sta-source
sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-installer

Utána elvileg kell neki egy reboot.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32785) teleahocipöm válasza spammer (#32782) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Elég, ha nem eszik többet, mint a Debian, :) az év elején már egyszer már próbáltam az Elementaryt és azt hiszem a Crunchbang-et is (mg sok mást is), az előbbivel nem tudom mi volt a gondom, az utóbbival az Openbox nem igazán jön be, de mivel lepucoltam egy pendrájvot, így talán gyorsabb lesz, lehet megnézem mégegyszer. Persze tudom, hogy a Debian alap jó-e, mert ugye ott vannak a felmerült problémáim a Touchpad, Wine, SMTUbe ....
Most olvastam hogy a Bodhi is eléggé eszi a RAM-ot, a Linux Lite meg PAE támogatást igényel.

(#32786) Fenyő válasza teleahocipöm (#32785) üzenetére


Fenyő
őstag

Ha Lubuntunál gyorsabb, de mégis valamennyire kezes (Arch kiesik) disztrót szeretnél akkor nem sok választásod lehet;
- Antix (Debian alap) 13.x (icewm alapú kb 50 mb-ot eszik boot után) MX-14.x (Antix-Mepis kollaboráció Xfce alapon kb 100 mb-ot eszik boot után, de elég furán van bekonfigolva a menu, de 5 perc alatt a szokásosra lehet állítani)
- Crunchbang (debian + openbox, eléggé spártai, úgyhogy ahogy írtad lehet nálad kiesik)
- Absolute Linux (Slackware alap icewm-el)
- Lubuntu derivátumok; Peppermint, Lxle
- Mint 17 Xfce (esetleg Xubuntu): ezek bár vmivel többet esznek, de nagyon könnyen kezelhetőek

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#32787) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello!
A macbook pro -ra külső hdd-re rátettem a linux mint 17.1-et.
Ezáltal az ssd-re rátelepedett a grub, amire nincs szükségem és le szeretném szedni / rEFInd-el sokkal gyorsabb az indulása / , mivel induláskor mindig a grub indul el, még ha a külső hdd be sincs dugva, akkor persze exit parancsal lép tovább az os x-re.
"sudo fdisk -u /dev/disk0" ez nem működik, mivel nem MBR az ssd.
Az ssd egyetlen egy partició, tehát oda pöszölte fel magát valahova.
Hogyan tudom onnan eltávolítani? /anélkül, hogy újra raknám a rendszert/

(#32788) lev258 válasza lanszelot (#32787) üzenetére


lev258
veterán

Pedig nincs más. Csak úgy tudod onnan eltávolítani és visszaállítani a korábbi állapotot, ha újrarakod (vagy legalább javítod) a boot részt az ssd-n. Csak megjegyezném, hogy a Mint telepítésekor választhattad volna a külsőt a Grub-nak (rendszerindítónak) és akkor nem történt volna ez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32789) N0zer0 válasza teleahocipöm (#32781) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nyugodtan próbáld meg az Archot. Lehet szívni fogsz azzal is (nem biztos), de azzal legalább tényleg megéri. Azzal ne foglalkozz, hogy Kisguczy Illés panaszkodott rá a fórumon frissítési hiba miatt. Nem minden jöhet mindenkinek, meg fórumokra elég sok szavahihetetlen balf45z barom ír. Ha mindegyiknek hinnél, akkor nem használnál semmilyen szoftvert, boltban nem vennél meg egy terméket sem, és egyik szolgáltatónál sem fizetnél elő semmire.

(#32790) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Megnézek egy párat, de csak azért mert úgy is le kell szednem ami rajta van, a parancssoros telepítgetéshez nincs sok türelmem. Kivácsi vagyok az openSuse-ra is az volt az első linux a gépemen még a '90 évek végen, -egy ismerős rakta fel- de fagyogatott, elég sok bajom volt vele.

(#32791) lanszelot válasza lev258 (#32788) üzenetére


lanszelot
addikt

Épp ezért nem lehet eltávolítani onnan mert nem a boot részben csücsül!
Ha indítom a gépet: először töltődik be az efi /ez a boot rész/ azután a grub.
Mivel nem MBR hanem GUID ezért nem működik az a parancs.
Az akkor lenne jó, ha külön perticióm lenne boot-nak, de nincs.
Jelenleg az efibootmgr segítségével megfordítottam a sorrendet, így nem is látom a grub-ot, még ha rá is dugom a külső hdd-t se, pedig elvileg kellene, mert 5mp-re van állítva.

A grub telepítés kijelölését elfelejtettem /hupszi :) /

(#32792) lev258 válasza lanszelot (#32791) üzenetére


lev258
veterán

fdisk párja a parted, GUID esetén. Bár azt nem tudom, mire jó az a parancs. EFI-vel túl sok tapasztalatom nincs, de ha úgy van, ahogy mondod, akkor valahol biztos el lehet távolítani a Grub-os bejegyzést az EFI-ből.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32793) CPT.Pirk válasza N0zer0 (#32789) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oké, nagyon jó az Arch wiki, de hogy kezdőnek Arch-ot ami full rolling? Ez talán egy kicsit erős lenne elsőre, meg kérdés, h. akar-e foglalkozni azzal, hogy pl. az adott xy frissítés telepítéséhez miket kell csinálni a terminálban, vagy hogy egyáltalán stabilak-e. Biztosan nem.

és teleahocipöm:

Én a helyében valamilyen KDE-s cuccot tennék fel, az felhasználóbarát DE és a tapipadot is mindenre kiterjedően be lehet állítani benne. Erre a Debian is jó, csak telepíteni kell rajta a kde-config-touchpad csomagot.
Nyitott böngésző mellett 502MB per pill az itteni melóhelyes KDE-s Debianom teljes ram fogyasztása, ebből 250 a böngésző, szóval biztos nem lenne túl erős a gépre... :) - csak a nepomuk indexelés van kikapcsolva, semmi más.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32794) lanszelot válasza lev258 (#32792) üzenetére


lanszelot
addikt

Pont ez a valahogy érdekelne :D

teleahocipöm:
Próbáltam vissza olvasgatni, hogy mi is az alap kérdésed.
Kezdőként miért debiannal kezded?
Ha már debián alap akkor inkább MINT, de ha nem fontos, akkor ZORIN, míg átszoksz kicsit windows-ról.
No és mindenek előtt live dvd, hogy érdemes-e feldobni.
Azt se feledd ez nem windows, így könnyedén lehet külső hdd-re telepíteni, így az alap rendszered egyáltalán nem sérülhet.
Amúgy touchpad-hoz a touchegg, bár az majd később a beállításai miatt.

(#32795) Apollyon válasza CPT.Pirk (#32793) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A KDE azért sem lesz jó, mert (eddig legalábbis) kis erőforrású DE-re van szüksége.

Abban egyetértek, hogy az Arch erős lesz, ha még a Debiant sem tudta beállítani...

Még a MATE-et tudom ajánlani, az se eszik sokat, és abban is van tapipad állítás default.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32796) lanszelot válasza Apollyon (#32795) üzenetére


lanszelot
addikt

Zorin sokkal jobb egy windows-osnak!
Ezt olvasd el, ha gondolod.

[ Szerkesztve ]

(#32797) CPT.Pirk válasza Apollyon (#32795) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézted a számokat a hozzászólásomban? Azok a ram adatok 6 órányi működés után értendőek. Ne mond nekem, hogy ez "nagy" erőforrás igény. :N

Ez egy 1.4GHz-es Core2Duo-s laptop, 2GB rammal meg valami lassú vinyóval, mégis minden frankó. Azt nem tudom, hogy pontosan mire akarja felrakni. Lehet írta, de az már sok hsz-el korábban volt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32798) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

CPT.Pirk
Öszintén a Debian Gnome3 tetszett, írtam is, de az csak hibaüzenettel indult, nem töltött be a gnome teljesen, a KDE nem igazán jött be. A Gnome ram-használata, így hibás betöltéssel 120 MB környékén lehetett, nem tudom mennyi lett volna, ha rendesen betölt, de már egy később kipróbált Live-DVD-n sem töltött be rendesen.

lanszelot
Nem Debiannal kezdtem, nyár óta Lubuntu volt a kérdéses gépen és az van az asztalin is. Mint-ről is sok jót és elég sok rosszat lehet olvasni, ami a lényeg, hogy cpu és ram használatban nem a legjobb legalábbis a Debian a Lubuntu, Peppermint, ebben jobb. Debiant megnéztem Live módban és bár voltak gondok vele tettem egy próbát :) kár érte.

Találtam a nyárról egy Peppermint cd-t feltelepítettem kb 15 perc volt az egész, van net is, de nem indul a Chromium, a Synaptic hibaüzenet, frissítésre semmi nem tőrténik.
Terminal apt-get update lefutott, de az upgrade már nem, ezt írja " W: Nem lesz zárolva a(z) '/var/lib/dpkg/lock "csak olvasható zárolás fájl", már le is töröltem :)

(#32799) Apollyon válasza CPT.Pirk (#32797) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Abból indultam ki, hogy LXDE-t próbált, illetve e körüli megoldásokat hogy minél több RAM-ot spóroljon. Ezzel szemben a KDE ígyis-úgyis legalább 2x annyi RAM-ot eszik.

Nem írta most mennyi RAM-ja van, csak annyit hogy "Kellene a RAM-ot bővíteni 2GB-ra"

Itt meg azt hogy 1GB van.

Ha tényleg csak ennyi, akkor ott elég szűkösen jön ki a KDE abból a RAM-ból, legalábbis ha a böngészést nézzük.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32800) Tim82 válasza teleahocipöm (#32798) üzenetére


Tim82
nagyúr

A Gnome ram-használata, így hibás betöltéssel 120 MB környékén lehetett, nem tudom mennyi lett volna, ha rendesen betölt, de már egy később kipróbált Live-DVD-n sem töltött be rendesen.

5-600 MB RAM körüli a Gnome 3 memóriaigénye, legalábbis CentOS 7-en. Illetve inkább csak 500 MB körüli, nálam még sok más aprósággal együtt súrolja alulról a 600-at (Dropbox, tp-smapi, thinkfan pl., amiknek nincs közük a DE-hez).

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.