Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33051) Rimuru válasza lionhearted (#33050) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez jó hír, ettől függetlenül ki kéne irtani az UEFI-t. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#33052) lionhearted válasza Rimuru (#33051) üzenetére


lionhearted
őstag

Szerintem nincs gond vele, sőt. Amint bevállalom az SSD-t (amihez kéne némi USDHUF csökkenés :D ), akkor valószínű, hogy arra, ill GPTre állok át.
Nem ebben látom a hibát, hanem a SecureBootban, annak is az MS-féle beleszólásában. Szokásos "szabványosítás" ez már újabban...

Tegnap még működött...

(#33053) Patice válasza Rimuru (#33048) üzenetére


Patice
nagyúr

Bevallom, mostanában gyakori a hardveres változás a gépparkot illetően, de lassan ülepednek a dolgok. :))

Szóval amikor még először kérdeztem, akkor egy nagyobb SSD volt a gépemben. Azon még MBR-es volt a Win 8.1, de már ott is próbáltam linuxot rakni mellé. Nemrég cseréltem egy kisebb, gyorsabb darabra az SSD-t és erre már gondoltam menjen GPT-ben a telepítés és formázás.

Win 8.1 telepítés megvolt. Csináltam egy kisebb partíciót a Linuxnak ugyan ezen az SSD-n. Igen, UEFI-s a gép és alapból UEFI-s módban használom. Debian telepítőt Legacy módban tudtam elindítani USB-ről, de Secure Boot, Fast Boot, meg ilyesmiket kikapcsoltam az UEFI-ben előtte.

A linkelt módszert kipróbálom majd :R , most már fáradt vagyok hozzá.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#33054) lionhearted válasza Patice (#33053) üzenetére


lionhearted
őstag

Remélem azt tudod, hogy helyes működéshez, mindkét oprendszert azonos módban kell telepíteni.
Ha EFI módban telepíted, akkor az EFI partíciót meg kell a telepítőnek adni (ha nem ismerné fel), onnantól tudni fogja, hogy mi a dolga, a grub is mehet sda -ra, nem kell elvileg semmit állítani.

Tegnap még működött...

(#33055) Rimuru válasza Patice (#33053) üzenetére


Rimuru
veterán

Oké, így már értem. Akkor annyi lényeg hogy állítsd vissza EFI módra a bootot (ha eddig nem tetted volna), és csak ez után lehet úgy telepíteni a grub-ot hogy normálisan működjön. Lényegében ez a kulcslépés, mert ha nem EFI módban indul a rendszer akkor nem is tudod úgy felrakni a Grub-ot hogy normálisan menjen.
[ -d /sys/firmware/efi ] && echo "EFI boot on HDD" || echo "Legacy boot on HDD"

(#33052) lionhearted: jó hát az MS-nek kb csak azért jó (és szorgalmazza), hogy véletlen se mehessen fel más a Windows helyett.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#33056) lionhearted válasza Rimuru (#33055) üzenetére


lionhearted
őstag

Azzal alapvetően nincs bajom, ha van rá mód, hogy a kezdetektől fogva biztonságos, aláírással rendelkező boot legyen. Van az a környezet, ahol ez számít. Csak a megvalósítás nem annyira lett sikeres.
És ez csak egy feature, van több is. Néha nem árt a frissítés.

Tegnap még működött...

(#33057) Patice válasza Rimuru (#33055) üzenetére


Patice
nagyúr

és (#33054) lionhearted

Köszi! :R

Végül is tök logikus. :)) Amint lesz időm éjszaka rápróbálok. Be vagyok már sózva. :B

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#33058) camillus


camillus
tag

Kéne egy disztró virtuális gépbe. Legyen szörnyen primitív, de legyen könnyen telepíthető virtualbox alá. Bash szkipt tesztelésre kellene.

http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg

(#33059) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!Terminálban milyen paranccsal tudnám kitömöríteni egy jelszavas rar fájlt?

(#33060) Blum1866_2 válasza qwertly (#33059) üzenetére


Blum1866_2
tag

rar e file.rar

(#33061) wopi


wopi
aktív tag

Szép estét topiclakók! :)

Asrock E350M1 alapú gépem van, Ubuntut tettem rá, NAS, médiacenter, http szerver célokra használva. Kérdésem a következő: Többször előfordul, hogy akár ssh-n keresztül, távolról kapcsolom ki, akár az XBMC (Kodi) felületről, akkor nem kapcsol ki teljesen. Elindul a leállítás, Ubuntu képernyő, majd el is sötétül a kép, hálókártyáját kikapcsolja, de pl a ventiket nem kapcsolja le, és megakad valahol. Hol tudom megnézni, melyik log fájlban láthatom, hogy hol áll meg a leállítás folyamata?

Köszönöm a segítséget! :R

(#33062) ubyegon2 válasza wopi (#33061) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

/var/log/kern.log

Ezt kéne átnézned, hátha találsz valami infót benne. :U forrás

[ Szerkesztve ]

(#33063) wopi válasza ubyegon2 (#33062) üzenetére


wopi
aktív tag

Köszönöm!

Sejtéseim szerint a hálókártya nem akar leállni. Ez a legutolsó bejegyzés a boot indulása előtt a log fájlban:

IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready

Keresgélek még. :)

(#33064) wopi válasza wopi (#33063) üzenetére


wopi
aktív tag

Kiegészítés: Érdekes, hogy ha XBMC-ből indítom a leállítást, akkor rendben kikapcsol a masina, de ha ssh-n keresztül küldök parancsot erre, akkor nem... Hmm... :(

(#33065) ubyegon2 válasza wopi (#33064) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor az ssh parancsnál lesz gubanc, amihez egyáltalán nem értek sajna, de legalább direktben működik. Ide guru kell, aki ért az ilyesmihez! :)

(#33066) Csontbrigád


Csontbrigád
tag

Sziasztok,

Egy kis szervert szeretnék itthon létrehozni, de már a nekem való Linux alapokon elakadtam - ugyanis soha nem volt a kezem alatt Linux.
Melyiket ajánlanátok az alábbi felhasználásra, otthoni környezetbe?
- ftp; minidlna; samba; torrent - hirtelen ennyi jut eszembe.
Jelenleg VB-n próbálom:
- Chakra - ezt nem bírtam telepíteni
- Manjaro - ez megy, asztali környezet
- Mint - asztali környezet
Azoknál a projekteknél amik "emészthetőek" (manjaro, mint), ki lehet szedni azt ami nem kell nekem? (libre office, gimp, stb). Majd telepíteni ami kellene? (minidlna, samba,transmission...)
Bocs a sok kérdésért, de nagyon kezdő vagyok.

Köszönöm!

(#33067) Vladi válasza Csontbrigád (#33066) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jó helyen jársz. Annyit így elöljáróban, hogy ne lepődj meg, ha még februárban nincs kész a rendszered. Már úgy értem 2017 februárban. :DDD

Elvileg bármelyikkel meg lehet oldani amit szeretnél. Igen, ki lehet szedni a dolgokat ami felesleges. De akár maradhat is.

Azt nem írtad, hogy mi a hardver. :F

Egyébként nagoyn sok ilyen témájú írás van a logouton, nézz meg néhányat: pl:
link, link. link.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33068) wopi válasza Csontbrigád (#33066) üzenetére


wopi
aktív tag

Szia!

Én Ubuntut használok hasonló célokra: Kodi (fullhd lejátszással), NAS, torrent, webszerver... Ebből a legkisebb terhelést a webszerver adja neki, csak a torrent webes felülete és egy sysinfo php lap megy rajta. Annyi, hogy az Ubuntuból a nekem nem kellő dolgokat kigyomláltam (pl firefox, thunderbird, office).

Én próbálkoztam Debiannal is korábban, de túl sok probléma volt a beállítással, ezért ez a projekt leállt. :)

(#33069) #21078528 válasza wopi (#33064) üzenetére


#21078528
törölt tag

Milyen paranccsal állítod le?

(#33070) spammer válasza Csontbrigád (#33066) üzenetére


spammer
veterán

Esetleg elindulhatsz egy Ubuntu Minimál CD-vel is, így nem rak fel semmi felesleges programot, csak azt, amit te kézzel telepítesz. Itt egy videó erről: Install Ubuntu 14.04 with the Minimal Iso, itt pedig az oldal a leírással, ami a videóban is szerepelt: Install GUI on Ubuntu server 14.04 Trusty Tahr

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33071) Csontbrigád válasza Vladi (#33067) üzenetére


Csontbrigád
tag

Szia,

Reméltem, hogy jó helyen járok :)
Első linkedet már olvastam, a többit el fogom olvasni. Amit elsőre látok, Ubuntu mindenhol! Nem véletlen?
Kezdjem az ismerkedést ezzel?
Hardver - már a kezeim között:
Q1900-ITX
2x2Gb ram 1333MHz
SSD Kingston 60Gb
2x2Tb WD red
Terv még: FSP 350-60APN táp
"Valamilyen ház"
Sajna nem megy egyből minden.

Köszönöm!

(#33072) CPT.Pirk válasza Csontbrigád (#33071) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, az igaz, hogy a csapból is Ubuntu folyik, de pl. nekik nincs rendes wiki oldaluk, így ha tudsz angolul, akkor valami olyat javasolnék helyette, aminek van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33073) Csontbrigád válasza spammer (#33070) üzenetére


Csontbrigád
tag

Köszönöm!

Látom Te is az Ubuntut preferálod.
Holnap nekikezdek az olvasgatásnak, még egyszer köszönöm (#33068) wopi-nak is.

(#33072) CPT.Pirk Sajna angol nem megy, de Te mit javasolnál?

(#33074) CPT.Pirk válasza Csontbrigád (#33073) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, akkor végül is ezt is próbálhatod, vagy valamelyik variánsát, függően attól, hogy milyen asztali környezet tetszik neked.
Megszokott Windows jellegű a KDE, hasonló csak minimalistább az LXDE, eltérő és minimalista az XFCE, végül az alap Ubuntu Unityje meg mint a Winnél a Win8. (a kezdőbetű jelöli ezeket a variánsokat a *buntu vonalon)

Aminek még nagyobb hazai közössége van, az pl. a Mint. Mondjuk a KDE-s Mintet nézd meg.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33075) Cyrin válasza Csontbrigád (#33073) üzenetére


Cyrin
addikt

linux lite

ubuntu alapú, kezdőknek való, nem erőforrásigényes, és szép...

(#33076) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Parancssorból telepítek valamit, hogyan tudom megnézni hova és mit telepített?

(#33077) spammer válasza bobalazs (#33076) üzenetére


spammer
veterán

Például ezekkel (a 2. parancs Debian/Ubuntu alapúaknál működik):

whereis firefox

dpkg-query -L firefox

Ez pedig azt mutatja, hogy melyik indítja a programot:

which firefox

config és profil fájlok általában a $HOME/.config könyvtárban vannak vagy a $HOME/.programnév könyvtárban, de firefox esetében mondjuk pont a $HOME/.mozilla alá települ a profil.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33078) wopi válasza #21078528 (#33069) üzenetére


wopi
aktív tag

sudo shutdown now

(#33079) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Elnézést, hogy megint problémával hozakodok elő,
Logitech K400 vezeték nélküli billenytűzetet használok és bekapcsolás után angol kiosztásúnak ismeri fel, addig amíg a ps2-es billenytűzeten nem ütök le pár karaktert. Eddig ilyet nem tapasztaltam egyik disztrón sem.

A másik apró gondom, hogy a tálcán lévő hangerőszabályzó nem működik.

(#33080) CPT.Pirk válasza wopi (#33078) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell bele egy -h (halt) kapcsoló?

sudo shutdown -h now

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33081) Horvi válasza CPT.Pirk (#33080) üzenetére


Horvi
őstag

Nem akarok hülyeséget mondani de az a -h kapcsoló nem a "halt" parancshoz kell?

Hello darkness, my old friend...

(#33082) szaszayanou válasza CPT.Pirk (#33080) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

vagy sudo poweroff

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#33083) Rimuru válasza Horvi (#33081) üzenetére


Rimuru
veterán

Félig hülyeséget beszél a kolléga is. A -h (kicsi h) a poweroff-ot jelenti, míg a -H (nagy H) lenne a halt. Ahhoz hogy rendesen kikapcsoljon a -h kapcsoló kell.

Vigyázat, csalok!

(#33084) wopi válasza CPT.Pirk (#33080) üzenetére


wopi
aktív tag

Mindentől függetlenül a sudo shutdown -h now megoldotta a problémámat. :)

Köszönöm szépen!

(#33085) Vladi válasza Csontbrigád (#33071) üzenetére


Vladi
nagyúr

mert Magyarország Ubuntu mániás. Ha belejössz és akarsz vele kicsit foglalkozni úgyis lecseréled. Kezdésnek jó. MOndjuk lts verziót tégy fel.

A hardverrel nem lőttél picit túl? Hány klienst fog kiszolgálni? Ha csak otthoni célra kell, akkor olyan 1-2%-ot fog használni, a többi időben malmozik. :DDD

Én az ilyen home projektet integrált alaplappal kezdemén, kis méretűvel. Használtból is jó. Ramnak 1 giga bőven elég. Amikor még volt házi szerverem 2-3 kliens felé osztott médiát, meg letöltött és fájlt tárolt. Centos 6 volt rajta. Igaz, nem volt grafikus felülete, de a ram használata valami kb 100 megva volt. :C Volt benne egy celeron d alacsony fogyasztású proci, azt ha egy kicsit meghajtottam a load felszaladt egészen 8 %-ig. ;] 512 mega ram volt benne, ezt használtan vettem. használt ház, használt proci. Viszont új alaplap. Én így dolgoztam.

előtte is volt ilyen gépem, az p3 volt 128 rammal. Az is elég volt, csak elöregedett és kezdett nem bootolni.

Úgyhogy jóval alacsonyabb a hardver igény, mint ahogy gondoltad.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33086) #21078528 válasza wopi (#33078) üzenetére


#21078528
törölt tag

Kimaradt a -h kapcsoló, mint azt CPT.Pirk kolléga jelezte!

(#33087) wopi válasza #21078528 (#33086) üzenetére


wopi
aktív tag

Az eltérést magam is felfedeztem. :) :R

(#33088) lionhearted válasza Vladi (#33085) üzenetére


lionhearted
őstag

A világ is, nem csak Mo. :P
És ha felrakja az Ubuntu server LTS-t, akkor mikor és mire kell lecserélnie, ami oly nagyon megéri a plusz munkát, szemben azzal, ami működik.
Én is szerettem turkálni benne, mégis maradt az Ubi... pont olyan, mint a többi.

Nekem is van egy hasonló alacsony fogyasztású lap, headless Ubuntuval, teljesen jól kiszolgálja az igényeket. Én úgy számoltam, hogy két kliens is mehessen teljes másolási sebességgel, és minimális volt amúgy is a különbség a 2 magos és a 4 magos között. A RAM mondjuk tényleg elég durva, de legalább van hely disk cachenek. :) Vagy egy ZFSnek.

Tegnap még működött...

(#33089) Csontbrigád válasza Vladi (#33085) üzenetére


Csontbrigád
tag

Szia,

Igazad van hardver tekintetében, túl "biztosra" mentem.
Másik ok a lustaság, nem nagyon szeretném piszkálgatni jó ideig, ezért estek ki a használt cuccok is nálam.
Szoftveresen is a lustaság a cél, egyszer beállítom 'oszt kész. :D itt most nevetek magamon, mert ez kb az általad jósolt időpontra sem fog sikerülni, de majd kiderül.
Na megyek virtualboxra ubuntu server lts-t telepíteni.
Van esetleg valami ami ismerten nem megy virtualboxon?

Köszönöm!

(#33090) Csontbrigád válasza Cyrin (#33075) üzenetére


Csontbrigád
tag

Szia,

Erről még nem hallottam, de most megnéztem. Nagyon barátságos a rendszerigénye.

Köszi!

(#33091) N0zer0 válasza CPT.Pirk (#33008) üzenetére


N0zer0
senior tag

Na, ez is szépen példázza, hogy desktopra miért nem jó ötlet a Debian. Egy nyomorult SMPlayert és SMTube-ot, vagy Minitube-ot nem lehet rá felszögelni szopásmentesen, még backportsból sem.

Szerintem teleahocipom kolléga feleslegesen szenved vele, a helyében rég leszedtem volna a Petőfi Csarnokba, és feltettem volna egy desktop/újoncbarát disztrót. Nem véletlenül írtam múltkor is, ha már mindenképp mazohista, és szívni akar, akkor próbálkozzon Archcsal, abból legalább tanul is, meg normális wiki van hozzá.

(#33092) teleahocipöm válasza N0zer0 (#33091) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Az SMPlayer - SMTube most működik, de nem játszik le annyi mindent, mint a Lubuntu alatt.

A Lubuntut mindenképp megérte lecserélni, ott nem volt minden rendben. Mióta a Debian van a RAM használat még egyszer sem nem érte el az 50%- ot, a CPU is titkán megy 100%-ig. Próbálok egy takarékos böngészőt találni, mert az Iceweasel eléggé energiaigényes, Chromium hasonló, Qupzilla nincs, a Midori jó lenne, ha nem omlana állandóan össze,most a Rekonq -ot nézegetem.

Már többször megnéztem az Arch telepítését, hogy mennyit kellene pötyögni és nagyon dúrva, most legfeljebb azt tenném meg, hogy egy grafikus felület nélküli �mondjuk UBUNTU alapot raknék fel és arra egy grafikus felületet, azt még nem tartom nagyon bonyolultnak. Ezek a wiki -k általában angolul vannak, úgyhogy nem sokat érek vele.

(#33093) CPT.Pirk válasza N0zer0 (#33091) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

SMPlayer az van. SMTube hiányzik a mostani stabil verzióból, de érdekes módon a Sid-ben és a Jessyben is benne van. A MiniTube-al ugyanez a helyzet. Azt nem tudom megmondani, miért hiányoznak Squeeze és Wheezy alatt.

Ettől függetlenül a tanulás és a jó wiki itt is adott. Az Arch még mindig meredek elsőre. Nem volt egy időszak az Arch-nál, mikor még a telepítőt is kézzel kellett legyártani hozzá?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33094) Rimuru válasza CPT.Pirk (#33093) üzenetére


Rimuru
veterán

Na erre rá kellett keresnem. Szerintem nem volt ilyen vagy ha igen akkor 10 éve. :DDD Már 2007-ben is megvolt az az ncurses-es felület amit pár éve dobtak így ha azt nézzük 2007-től 2012.07-ig lényegi változás nem is volt. Ekkor jött a mostani megoldás.

Vigyázat, csalok!

(#33095) whbear válasza CPT.Pirk (#33093) üzenetére


whbear
senior tag

Volt olyan, hogy csak egy 1-et és egy 0-át lehetett letölteni és ebből neked kellett leforgatni az egészet :)

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#33096) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egyik Linuxos topicban írta valaki 1 v. 2 éve, onnan maradt meg. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33097) Vladi válasza Csontbrigád (#33089) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezt a gépet addig használhatod, amíg ki nem rohad - szinte szó szerint - alólad.
Esetleg ha belejössz a linuxba, nézd meg a centost is, annak 10 év a támogatása. Tehát sokáig nem kell piszkálni. :D csak ezzel márciusra számold. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33098) CPT.Pirk válasza Vladi (#33097) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azok a csomagok 10 év múlva is megállják a helyüket. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33099) Vladi válasza CPT.Pirk (#33098) üzenetére


Vladi
nagyúr

Időt álló technológia. :)

HOgy milyen szkeptikusok vagytok. :Y :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33100) Horvi


Horvi
őstag

Moi,

Egy olyan kérdésem lenne, hogy Banana Pi-re milyen oprendszert ajánlanátok amivel könnyen össze lehet barátkozni kevés vele a sz*pás. Igazából annyi lenne a lényeg hogy a torrent/samba/ftp/calibre server meg ilyenek menjenek rendesen és ne kelljen vele sokat vacakolni. RPim is van azon a Rasbpian teljesen megfelelt csak ugye a BPi már más procit használ és elvileg arra van külön rendszer is csak a Debianos alap valahogy nem volt az igazi vagy nemtom. Köszi.
Üdv,
Horvi

Hello darkness, my old friend...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.