Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32251) N0zer0 válasza djyuri (#32246) üzenetére


N0zer0
senior tag

Írtam már neked, hogy erre számítani lehet. Nem azért, mert ellened fogadtam, mert kívántam, hogy járj sikerrel, de a tények azok tények. Ezeket a felvevőket szándékosan csinálják meg ilyen szemét mód, a szerzői jog miatt. Ha csak sima FAT, exFAT, NTFS, Ext partíciót használnának, akkor a jogvédők beperelnék a gyártót, hogy warezhez nyújt segítséget, hiszen akkor mindenki felvenné a leadott műsorokat, áttenné a HDD-t PC-be, és már kényelmesen lőné is fel netre megosztani. Így meg a gyártó kitalált saját fájlrendszert, amit egyik PC-s OS sem ismer, RAW-nak látja, és erre azt tudja mondani a jogvédők felé egy esetleges perben, hogy ezzel kellően hatékony műszaki intézkedést tett a warez megakadályozása érdekében. Ha valaki még ennek ellenére is illegális tevékenységre használja, az már nem a gyártó, jelen esetben nem a Philips felelőssége.

Még így is mocsok mákod van, hogy látott egyáltalán valamit a Testdisk a videókból. Végső esetben az átfolyt videókat megvágod pl. VirtualDubbal, arra kell figyelni, hogy indexframe-határon kell vágni, így nem kódolja újra.

Szerintem legközelebb ne ilyen asztali felvevőt vegyél, hanem PVR képes eszközt, abból is linuxosat, mert azok tuti olyan formában rögzítenek, hogy csak át kell tenni gépbe, és már olvasható is, meg nem kódolják újra a videókat sem. Egyszerűen, amit kapnak streamben, azt minden további átalakítás nélkül csak kiírják a tárolóra, szabvány fájlrendszerre, semmit nem barmolnak bele saját formátummal, másolásvédelemmel és egyéb szemétséggel.

(#32252) CPT.Pirk válasza fasyrt (#32247) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A google szerint vagy hiányzik neki ez a csomag: xorg-x11-fonts-misc, vagy az xrandr --newmode "1280x1024"... parancsban írd át a zárójelen belüli nevet valamire, mert elvileg már létezik ilyen.

Egyébként azt hiszem van erre az egészre grafikus program is, arandr néven, azt is kipróbálhatod, ha felteszed.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32253) djyuri válasza N0zer0 (#32251) üzenetére


djyuri
őstag

Ezek után valóban mázli,ahogy mondod. Ez lett volna a másik kérdésem,hogy mivel vágjam,de az a progi meg is van nekem,szóval estefelé neki is esek.
Egyébként családi régi darab a lejátszó...több,mint 10 éves. Saját ötletből én még tv-t se veszek,mert nem köt le.
De ha egyszer mégis rá kell vennem magam,akkor ez a PVR lesz,amit írsz :R

Köszönöm!

(#32254) #21078528 válasza fasyrt (#32247) üzenetére


#21078528
törölt tag

Mielőtt a modeline sorokkal játszanál írd be az /etc/X11/xorg.conf fájl Section "Monitor" szakaszába a monitorod frissítési értékeit!
Példa:

Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "DELL"
ModelName "DELL IN2030M"
HorizSync 30.0 - 83.0
VertRefresh 56.0 - 76.0
Option "DPMS"
EndSection

(#32255) ubyegon2 válasza lolka1980 (#32250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na látod! :) Én is hasonlóképpen vagyok ezzel.

Valami olyasmi lehet a különbség, hogy az egyik a /home konfig fájljait módosítja, a másik meg ott módosítja a konfigot, ahol kell. Én ennyit fogtam fel az egészből, mivel az fstab- bal kellett ügyködnöm sokat SSD miatt főleg, így meg is jegyeztem, hogy ez fontos!

Furcsálottam, hogy Ubin nincs fenn alapból a gksu, bár nem lepett meg túlzottan. :U

Egyből itt is egy példa, hogy mikor érdemes gksu- t használni!

(#32254) berus.berus hsz- ából:
"...írd be az /etc/X11/xorg.conf fájl Section "Monitor" szakaszába"

[ Szerkesztve ]

(#32256) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#32255) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ubi alatt a pkexec hivatott lecserélni a gksu-t, itt van róla infó: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32257) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#32256) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, majd megnézem ezt az Gnobiban, minap erről nem tudtam, így feltettem a gksu- t. :U

(#32258) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Sziasztok!

"Linuxosítani" szeretnék egy régebbi gépet. (Celeron 2,8GHz, 512MB DDR2 RAM)
Az úgy jó elgondolás, hogy 1-2GB swap (mennyi lenne elég?); 10GB /; a maradék ~200GB /home?

Lubuntut tennék fel rá, a felhasználási terület kimerül böngészésben és emailezésben. Pluszban csak néhány dolgot tennék fel rá (pl. Libre Office).

Egyébként a külön partíción lévő /home nem zavar be egy esetleges újratelepítésnél, igaz? Elég sok fontos adat lenne tárolva rajta. Fényképek, plusz az én saját cuccaim is erre a gépre vannak backupolva.

Régebben már kérdeztem ezzel a géppel kapcsolatban, ugyanis "nem tetszett" neki hogy én mindenáron pendrive-ról akarok telepíteni, sehogy sem tudtam működésre bírni.
Most kiírtam CD(!)-re a telepítőt, pont ráfért (gondolom direkt). Nos, tetű lassú egy USB 2.0-ás pendrive-hoz képest. Értelemszerűen lassabb, ezt tudom, na de ennyire? Vagy 10 perc mire elindul a telepítő... (Amúgy működik ahogy kell és én is ráérek. :D )
(Eddig még soha nem telepítettem CD-ről, DVD-ről is csak egyszer (az Win7 volt), ezért furcsállom.

(#32259) lev258
Végül is igazad van, ezen ne múljon. :)

[ Szerkesztve ]

(#32259) lev258 válasza -PLevi- (#32258) üzenetére


lev258
veterán

Tényleg lassúnak tűnik, de ki tudja. Lehet már az olvasó se az igazi. A /-nek én inkább adnék 20 GB-t, ne legyél ennyire fukar. :D
Remélem LTS-t teszel fel (14.04).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32260) rii


rii
nagyúr

szasztok

rapoo e2700 wireless bluetooth -os bill. megy Manjaro Linux alatt?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#32261) whbear válasza -PLevi- (#32258) üzenetére


whbear
senior tag

Plop boot manager ami kell neked.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32262) lev258 válasza rii (#32260) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32263) -PLevi- válasza lev258 (#32259) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Persze, 14.04.1-et. Főleg hogy nagyszülőknek lesz. Oké, nem egy Debian (én azt használok), de csak nem olyan rossz azaz LTS sem. ;]
(Emlékeim szerint használtam kb. egy hónapig 13.04-es vagy 13.10-es Lubuntut, annyi biztos, hogy nem LTS volt. Igazából nem volt vele semmi problémám. ;) )

(#32261) whbear

Köszi, ismerem! Nagyon jó cucc, vettem már hasznát, de most valamilyen "rejtélyes" oknál fogva nem segített...
Lásd: 1, 2, 3, 4, 5

(#32264) rii válasza lev258 (#32262) üzenetére


rii
nagyúr

manjaro alatt mire számítsak?

jó eséllyel menni fog, vagy problémásak a BT-os eszközök Linux alatt?
(nem kell, h minden működjön rajta, csak az "alap" dolgok ... touchpad meg a bill ... pár funkció bill nem megy az nem baj .... )

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#32265) lev258 válasza rii (#32264) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, Manjaro melyik kernelnél tart. De szerintem nem lesz bajod vele.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32266) Fritz Teufel válasza lev258 (#32265) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

A jelenlegi kernelek Manjaro alatt:
Linux 3.10.62-1 LTS
Linux 3.12.35-1 LTS
Linux 3.13.11.12-1
Linux 3.14.26-1 LTS
Linux 3.16.7.2-1 Ajánlott
Linux 3.17.6-1
Linux 3.18.0-0

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#32267) lev258 válasza Fritz Teufel (#32266) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom, rolling disztró. Az biztos többet kezel, mint az én rendszereim. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32268) Zedz


Zedz
addikt

Sziasztuk,

VM-ként most raktam fel egy Debiant. Desktop nélkül, tesztnek fogom használni csak ezt a rendszert. A kérdésem az lenne, hogy a parancsokat nem tudom tabbal kiegészíteni. Mit kell ehhez leszedni? :)

(#32269) spammer válasza -PLevi- (#32263) üzenetére


spammer
veterán

Ha te már amúgy is Debianozol, akkor én a helyedben Crunchbang-et raknék fel arra a vasra. Debian alap, kis fogyásztású Openbox, gyorsan bel lehet konfigolni, menüpontokat is, panelt is teljesen személyre lehet szabni, be lehet lőni úgy, hogy még véletlenül se lehessen elnyomni benne semmit. :) Alapjáraton kb. 80 MB memóriát kajál.

Az a CD és/vagy meghajtó pedig tuti döglődik, nem normális, hogy ilyen lassan olvas.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32270) Adamis


Adamis
őstag

Chrunchbang tudósok: hogy lehet magyar billentyűzetet beállítani?

(#32271) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Gpartednek mennyi időre van szüksége, hogy egy 450 gb-os ext4 partícióból 200 gb-ost csináljon. Nekem már vagy 10 perce megy, és tudni szeretném mikor lesz vége.

(#32272) lev258 válasza DrojDtroll (#32271) üzenetére


lev258
veterán

Attól függ, mennyi adatot kell átmozgatnia a megfelelő vágáshoz. Türelem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32273) DrojDtroll válasza lev258 (#32272) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Kb. 130 gb adat van rajta.

Várok türelmesen.

(#32274) spammer válasza Adamis (#32270) üzenetére


spammer
veterán

Telepítéskor other -> Europe-ot kell választani, utána jön valamikor elő a Hungarian beállítás.

Live rendszeren elvileg csak ennyi, Terminálba (Terminator): setxkbmap hu

Kapcsolódó CB fórum: [link]

+ Live rendszer alatt AltGr fix, ha esetleg alapból nem működne, nekem ez oldotta meg:

xmodmap -e "clear mod5"
xmodmap -e "keycode 108 = ISO_Level3_Shift"

Kapcsolódó CB fórum: [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32275) Vladi válasza DrojDtroll (#32273) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor sok.

(#32270) Adamis:

mit jelent a HG?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32276) whbear válasza -PLevi- (#32263) üzenetére


whbear
senior tag

Tudom hihetetlen, de nekem csak akkor tölti be, ha nincs töltőn. Egy évig szenvedtem vele még rájöttem.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32277) DrojDtroll válasza Vladi (#32275) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Azt hittem kb 5 perc lesz az egész.

(#32278) DrojDtroll válasza DrojDtroll (#32277) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Kész van!!! :DD

1:23:43

Csak egy kicsivel volt több 5 percnél :))

(#32279) ubyegon2 válasza DrojDtroll (#32278) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az usb3 pendrive sebesség, ha nem usb eszközön futtattad a Gpartedet, akkor érdemes előszedni a szerszámokat! Lehet elég a kalapács is! :P
Egyébként végig ezt fidelted, mert elég gyakori volt az állapotjelentés, talán magáról az eszközről nem volt túl sok infó. :U :DD

(#32276) whbear
"csak akkor tölti be, ha nincs töltőn"
Ez egy technikai bravúr még a 21. szd- ban is. :D

[ Szerkesztve ]

(#32280) #21078528 válasza Zedz (#32268) üzenetére


#21078528
törölt tag

Valszeg a bash-completion hiányzik.

(#32281) DrojDtroll válasza ubyegon2 (#32279) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Egy kis infó, igaz utólag.

Live lubunturól (usb2 pendrive) végeztem a notimon a zsugorítást.

A noti egy acer aspire e1-532.
A winchaster a benne lévő eredeti.

[ Szerkesztve ]

(#32282) ubyegon2 válasza DrojDtroll (#32281) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aha, no így azért más a helyzet! :) Ez így normális usb penről futtatva (nem a pen sebességére gondolok itt), mondjuk a HDD sebessége se mindegy amúgy, jelen esetben nem számít persze!

Gondolom megvan, hogy az ördög a részletekben... (nem a csútira gondoltam)

[ Szerkesztve ]

(#32283) Adamis válasza Vladi (#32275) üzenetére


Adamis
őstag

Homescreen Guru - Android szépségverseny volt régebben és ott lettem harmadik és közönségdíjas... :D

[link]

[ Szerkesztve ]

(#32284) -PLevi- válasza spammer (#32269) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Mindenem tele van jelenleg a Lubuntuval... Jóformán még semmit nem csináltam vele, csak néhány programot töröltem-telepítettem, de indulástál kapásból az arcomba tol 4(!) ablakot, hogy hiba történt... Ebből ráadásul hármat angolul, pedig ugyanaz mind... :W

Köszi, Crunchbang-et megjegyzem, majd kipróbálom saját gépemen. Eldöntöttem, Debian kell erre a gépre (is), kerül amibe kerül (idő), egyszer kell beállítani aztán csókolom, elketyeg a végtelenségig is kis túlzással persze :C Abban még nem csalódtam.

Openboxot egyébként sem nagyon szeretem, nálam az LXDE a favorit. :)
Plusz ezt gyorsan meg kellene oldani, szóval nem szeretnék most kísérletezgetni egy számomra ismeretlen rendszerrel. Debiant legalább ismerem "valamennyire".

"Az a CD és/vagy meghajtó pedig tuti döglődik, nem normális, hogy ilyen lassan olvas."
Az előfordulhat...

Lehet valahogy grub-ból pendrive-ot bootoltatni? Az lenne most a leggyorsabb és legkézenfekfőbb megoldás.

(#32276) whbear

Az sem semmi. :Y Mindenesetre ez asztali gép...

[ Szerkesztve ]

(#32285) Zedz válasza #21078528 (#32280) üzenetére


Zedz
addikt

Időközben megtaláltam, köszönöm. :)

(#32286) DrojDtroll válasza Adamis (#32283) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Gratulálok szép lett :C

[ Szerkesztve ]

(#32287) ubyegon2 válasza -PLevi- (#32284) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet valahogy grub-ból pendrive-ot bootoltatni?

BIOS- ra gondoltál, nem? GRUB- ból is lehetne, ha persistent mód telepítetted a penre a disztrót. gondolom :U

(#32283) Adamis
Elsőre azt hitte, neked kellett szépnek lenned! :)) De nem, akkor gratula, jól néz ki!
Egy tiszta eredetű kávé feltölt 47- es szintre opera hallgatása közben 11:02- re! :DD

(#32288) -PLevi- válasza ubyegon2 (#32287) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Nem, grub-ra gondoltam. BIOS-ban nem tudom beállítani az USB-s bootot..
Igen, Universal USB Installer-rel raktam fel pendrive-ra.

(#32289) ubyegon2 válasza -PLevi- (#32288) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, Universal USB Installer-rel raktam fel pendrive-ra.
Te normál telepítőt csináltál. Az nem fog bootolni GRUB- ból.
Ennek nincs köze a persistent telepítéshez, de fenti és más írókkal nekem is voltak gondjaim, az is lehet a probléma, ha csak nem az alaplap képtelen bootolni usb- ről.

What is persistence?

Usually, on a live CD or Live USB key, all modifications are discarded when you reboot.
The persistence allows you to keep your preferences and data even after reboot.

[ Szerkesztve ]

(#32290) -PLevi- válasza ubyegon2 (#32289) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Értem, köszi a segítséget! :)
Akkor marad a CD írás...

(#32291) ubyegon2 válasza -PLevi- (#32290) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bármikor! :)
Az alaplapot nézted már, hogy usb bootra képes- e? Nekem a régi az F12 bootoláskor történő lenyomásra előhozott ilyesmiket, hogy usb-fdd, usb-hdd, usb-zip. Valamelyikkel működött, csak nem volt mindegy mivel írtam az iso- t! Mi alól írod az iso- t?
Win alól például a Win32 Disk Imager tökéletes megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#32292) fasyrt válasza #21078528 (#32254) üzenetére


fasyrt
őstag

Megpróbáltam, beírtam, nem segített.

CPT.Pirk @ 32252:
Ez sem segített.

(#32293) CPT.Pirk válasza fasyrt (#32292) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az általam írt 3 megoldásból egyik sem?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32294) fasyrt válasza CPT.Pirk (#32293) üzenetére


fasyrt
őstag

Bocs. A kijelentkezés nem volt elég, újraindítás után már ki tudom választani az 1280x1024-et.
Egyem a kis szívét, hogy nem 60 Hz-et ír, hanem 59,9-et. Kerekíteni nem nagyon szeret. :B

Köszönöm a segítséget. :B

(#32295) Adamis válasza DrojDtroll (#32286) üzenetére


Adamis
őstag

és ubyegon2: köszönöm! Hát igen, szeressük a kávét! :DDD

(#32296) -PLevi- válasza ubyegon2 (#32291) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Egyszer sikerült vele pendrive-ról Slax-ot és Puppy-t bebootolni, azóta semmit... BIOS-ban sem tudom beállítani sem a klasszikus boot sorrendnél, sem a merevlemez(ek) sorrendjénél, mert fel sem ismeri... Bootmenü detto.
usb-fdd, usb-hdd, usb-zip: Ezeket már végigpróbáltam régen, de akkor legalább felismerte merevlemezként a pendrive-ot.
Próbáltam már több USB portban is, tehát az sem lehet probléma.

Apropó, "fel sem ismeri". Van kéznél egy másik pendrive, azzal még sosem próbáltam (nem az enyém). Nagyon meglepődnék ha azzal sikerülne, de egyáltalán nem bánnám. :N

Debianon UNetbootin-nal szoktam, de most Win alól írtam Universal USB Installer-rel. Egyébként Win alatt is van minden, UNetbootin és LiLi is. :D De szinte mindig Win alól írom UUI-val, az nálam még nem hibázott, még Win telepítővel is boldogul.
Oké, megpróbálom azzal is, nincs vesztenivalóm.

[ Szerkesztve ]

(#32297) -PLevi- válasza -PLevi- (#32296) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Yeah, it works! :Y :C
Nem tudom, hogy a másik pendrive vagy a másik program miatt, de a lényeg hogy működik!! Én utóbbira tippelnék, mert elég eltérő módszert alkalmazott, amin meg is lepődtem.

Köszönöm, nagyon hálás vagyok! :R
Tudod ha a környékemen laknál és én már elmúltam volna 18, akkor most meghívnálak egy korsó sörre! :D :R

(#32298) ubyegon2 válasza -PLevi- (#32297) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) No, ez már döfi! Örülök, hogy sikerült. :C

Kb. egy éve ugyanezt az utat jártam be, már lemondtam az usb- s telepítésről, az íróm meg haldoklott! Akkor valaki ajánlotta ezt a win32diskimager- t és ez az egyszerű program megoldotta. :Y Hasonló nyűg volt Linuxos gépre Win 7- et telepíteni optikai meghajtó nélkül. :U

Köszi az ajánlatot, virtuálisan sörözünk akkor egyet! :DD Sajna most duplán absztinens vagyok. :((( Saját szándékból egy ideje valamint a tegnapi pofasebész ötletei alapján! Remélem nem volt még lórugásod felsőállkapcsra, de most én olyannak érzem az orcámat! :O

[ Szerkesztve ]

(#32299) Adamis válasza -PLevi- (#32296) üzenetére


Adamis
őstag

Ajánlom win alól a Rufus nevű kis progit, eddig nekem nem hibázott! ;)

(#32300) ubyegon2 válasza Adamis (#32299) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:)) Eső után köpönyeg esete forog fenn!
Végre megtaláltuk a megoldást, ilyenkor az ember nem tér le az útról, ha van esze! ;]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.