Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33901) Lathronos válasza Doner (#33900) üzenetére


Lathronos
őstag

OK, na akkor tehát:

1. kattint jobb egérgombbal a linux-swap-ra majd swap kikapcsolása. Ha ez befejeződött, jobb egérgomb és törlés.

2. extended jobb egérgomb Leválasztás és utána törlés

3. ext4 / jobb egérgomb Leválasztás majd törlés

4. Kattints a Minden művelet alkalmazása gombra(Eszköz menüpont alatti ferde nyíl)

5. Kilépsz a GParted-ből

Újraindítás, telepítőben Merevlemez törlése és Linux Mint telepítése. Még egy órán keresztül itt vagyok, nem kell sietni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33902) Doner válasza Lathronos (#33901) üzenetére


Doner
aktív tag

[link]

Ez van...

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33903) Lathronos válasza Doner (#33902) üzenetére


Lathronos
őstag

Kattints a ferde nyíl gombra, várd meg míg mindent végrehajt, ezután próbáld a leválsztást és törlést.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33904) Doner válasza Lathronos (#33903) üzenetére


Doner
aktív tag

Utána is ugyanaz.

Van a gépben pendrive azzal lehet baja hogy "abba csatlakozik be?"

[ Szerkesztve ]

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33905) Lathronos válasza Doner (#33904) üzenetére


Lathronos
őstag

Na igen, ezt elfelejtettem. De mivel a pendrive-on van neked jelenleg a Mint, így valószínűleg nem engedi majd leválasztani, de próba cseresznye: a start menüben kattints a zöld mappára, majd itt a bal oldali szürke sávban a pendrive melletti kis mappa ikonra.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33906) Doner válasza Lathronos (#33905) üzenetére


Doner
aktív tag

Hogyan lenne azon? Nekem már telepítve van az ssd-m re... most ha letörlöm akkor megint csinálhatom meg a bootolható linux telepítőt, persze lehet hogy most én értek valamit nagyon félre.
Nem lehet hogy csak ki kéne húzni a pendrive-ot?

[ Szerkesztve ]

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33907) Vladi válasza Doner (#33902) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem tudom, mit akarsz épp csinálni, de ez így nagyon nem jó. Épp a rendszer alól akarod kirúgni a saját partícióját. Ezt nyilván nem fogja engedni. A / másnéven, gyökér, másnéven root partíció a kiinduló pont. Ide teleült a rendszered. Menet közben ezt nem fogod tudni módosítani.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33908) Doner válasza Vladi (#33907) üzenetére


Doner
aktív tag

Én nem akartam kollega bíztat rá, igazából csak annyi lenne az én kívánságom hogy legyen egyben egy meghajtó ami a rooot és abból leválasztva egy swap...és minden rendben. Csak én mivel mondták most törltem a swapot, és van egy meghajtóm meg egy ami nincs lefoglalva a képen látszik.. akkor vissza kéne hozni a swapot meg a maradékot mindent hozzácsapni a fő meghajtóhoz.

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33909) Lathronos válasza Doner (#33906) üzenetére


Lathronos
őstag

Ja, hogy az SSD-re már telepítetted a Mint-et, ezt nem mondtad. Azt hittem, a pendrive-ról megy a rendszer. Akkor persze, hogy nem tudod törölni. Pendriveról bootolva kellett volna mindezt csinálni. Tehát akkor már nincs pendrive-on a telepítő?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33910) Vladi válasza Doner (#33908) üzenetére


Vladi
nagyúr

Csak swap kell? Biztos, hogy kell? Mennyi a ramod? Ha 4 vagy több giga, akkor hagyd.
Ha mindeképpen kell, akkor ne a partíciókat baszogasd, hanem csináljál swap fájlt. Egy sima fájl, akárhová teheted. Keresek neked leírást hozzá.

mod: ha végül swapfile mellett döntesz, akkor itt a leírás.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33911) Doner válasza Lathronos (#33909) üzenetére


Doner
aktív tag

Kicsit visszaolvasol akkor látszik azért hogy itt már történt telepítés is.

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33912) Doner válasza Lathronos (#33909) üzenetére


Doner
aktív tag

De igen továbbra is rajta van a telepítő, de most akkor hogyan lehetne azt nem lefgolalt területet gpardedban hozzácsapni a fő meghajtóhoz?

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33913) Lathronos válasza Doner (#33911) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha esetleg még a pendrive-on megvan a telepítő, akkor ha bebootolsz róla, teamvieweren keresztül megcsinálom neked ahogy kell. Ez előbb is eszembe juthatott volna.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33914) Doner válasza Lathronos (#33913) üzenetére


Doner
aktív tag

[link]

Szerintem sikerült összekapcsolnom, viszont akkor kéne egy swap, hátha elfogy a memória (4gb)
És nem tudom hogy most miért csak 55Gb de lehet hogy ez ilyen mivel nincsen már több nem particionált terület.

Ha ebben tudnál segíteni teamwieven azt megköszönném. Újrahúzni megint emiatt sztem nem kell.

De honnan szedjek erre teamw-ert?

Szerk megtaláltam benne a teamvievert

[ Szerkesztve ]

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33915) Lathronos válasza Doner (#33914) üzenetére


Lathronos
őstag

Start menü - Internet. Ott a TeamViewer. Viszont az újratelepítés kelleni fog, mert szétcsesztük a telepített rendszert. Ez az én figyelmetlenségemből keletkezett hiba, elnézést kérek. :W

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33916) Doner válasza Lathronos (#33915) üzenetére


Doner
aktív tag

547 792 869

1246

Rendben, akkor rendesen csináljuk meg. De most ha belépsz teamvieverrrel akkor az telepítés közben is aktív vagy mi?

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33917) Lathronos válasza Doner (#33916) üzenetére


Lathronos
őstag

Persze. :) És miután újraindítom a rendszeredet tiéd az irányítás. Majd telepítésnél felhasználónevet és jelszót te írd be. Akkor kezdjük. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33918) Lathronos válasza Lathronos (#33917) üzenetére


Lathronos
őstag

Már pendriveról megy a rendszer? Nekem nem úgy tűnik.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33919) Doner válasza Lathronos (#33917) üzenetére


Doner
aktív tag

Okés, még jó hogy van 2 gépem erről tudok írni

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33920) Lathronos válasza Doner (#33919) üzenetére


Lathronos
őstag

Ok. akkor restart, bootolj pendriveról és kezdjük. Szólj ha kész vagy.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33921) Doner válasza Doner (#33919) üzenetére


Doner
aktív tag

Na? lecsatlakoztál?

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33922) Lathronos válasza Doner (#33921) üzenetére


Lathronos
őstag

Igen.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33923) Doner válasza Lathronos (#33922) üzenetére


Doner
aktív tag

Jó, elindítottam telepítőt, de ot lesz teamwiever vagy mi?

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33924) Lathronos válasza Doner (#33923) üzenetére


Lathronos
őstag

Igen. ott is van teamviewer.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33925) Doner válasza Lathronos (#33924) üzenetére


Doner
aktív tag

Oké, de én a telepítő telepítőt indítottam tehát nem azt a live kipróbálos pendriveról működős akármit, most vagyok a nylev kiválasztásnál

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33926) God Vazzeg válasza Lathronos (#33869) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Na ezzel én is fogok tenni egy próbát :)

(#33927) Lathronos válasza Doner (#33925) üzenetére


Lathronos
őstag

Jaj ne. Live-ból kell telepíteni, csak úgy tudom megcsinálni teamviewer-en keresztül.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33928) Doner válasza Lathronos (#33924) üzenetére


Doner
aktív tag

Ott vagyok ahol lehet választani hogy "Valami más" vagy telepítés előző megtartás" vagy törlés csak linux telepítés", most akkor mikor tudsz csatlakozni?

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33929) Doner válasza Lathronos (#33927) üzenetére


Doner
aktív tag

Na azér mondom valami itt nem stimmel.....akkor a live-t indítom el

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33930) Lathronos válasza Doner (#33928) üzenetére


Lathronos
őstag

A kód ugyanaz? Folytassuk privátban akkor.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33931) spammer válasza Doner (#33928) üzenetére


spammer
veterán

Nem lehetne, hogy privátban folytassátok a chatet? :U

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33932) Megane2000


Megane2000
aktív tag

Üdv.

Linux telepítésnél milyen partíciókat célszerű létrehozni? (kezdő linuxos vagyok)

(#33933) Doner


Doner
aktív tag

547 856 128

8206

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33934) Doner válasza spammer (#33931) üzenetére


Doner
aktív tag

Hoppácska, oké akkor mostantól pü, nehogy valaki rosszul legyen :R

Ha tudnád hogy a gyertya fénye láng, már rég készen lenne az étel.

(#33935) spammer válasza Megane2000 (#33932) üzenetére


spammer
veterán

Rábízhatod a telepítőre, de ha kézzel akarod, akkor célszerű lehet a /home-nak külön csinálni, itt fognak tárolódni a cuccaid. A / (root/gyökér) pedig kötelező. Ezen kívül preferencia kérdése, esetleg a swapnak lehet külön, ha kell swap. Én mást nem szoktam.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33936) wopi válasza Megane2000 (#33932) üzenetére


wopi
aktív tag

Megelőztek a válasszal... :)

Viszont ha már nyitottam egy posztot, akkor legyen értelme: Korábban is írtam, hogy gondom akadt a Compizzal. Mint Mate, amiben alapból benne van. Ha átváltom az asztalbeállításoknál Marco-t Compizre, ki-bejelentkezek, akkor ugyan működik a rendszer, de az ablakoknak nincsen címsora (ablak neve, minimalizáló, bezáró gomb), és nem is jelennek meg a tálcán, mint nyitott ablak. Nem kizárt, hogy én szúrtam el valamit... Valahogyan a Compizt vissza lehet állítani alap állapotába? Próbáltam a compiz-settings-manager-ben a beállításoknál alapértelmezettre visszaállítani, de azzal sokat nem érek. Valószínűleg ez a gomb nem is arra vonatkozik, amire én gondolom. Van ötletetek?

[ Szerkesztve ]

(#33937) Fenyő válasza wopi (#33936) üzenetére


Fenyő
őstag

Szvsz mikor kilépsz és újra visszalépsz az ablakkezelő nem indul rendesen újra, mate-nél nem tudom mi a pontos neve, de pl xfce 4.8-as verziójában is volt egy hasonló bug (ugyanúgy nem voltak gombok az ablakon stb, de az csak akkor jelentkezett ha nem szabályosan lett leállítva a gép (pl áramszünet), és akkor is csak ha bizonyos programok futottak), akkor terminálból indítva az xfwm4 parancsot (persze neked itt a mate windows managare kéne) helyreállt a rend.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33938) Megane2000 válasza spammer (#33935) üzenetére


Megane2000
aktív tag

Köszönöm kipróbálom.

Ha swap-nek csinálok külön akkor az lényegében miben segít? Látszólag lesz valami érezhető előnye gyorsaság szempontjából?

(#33939) spammer válasza Megane2000 (#33938) üzenetére


spammer
veterán

Attól függ, mennyi RAM van a gépben, illetve attól is, mire lesz használva (futtatsz-e olyan programokat, amik szeretik zabálni a memóriát). Személyes tapasztalat annyi, hogy 2 GB ramnál, átlagos, netezős használattal is alig használta a swapot, de ha valami megeszi a -nem túl sok- memóriát (pl. sok füles böngészés), akkor azért jól jöhet a swap. Illetve akkor is kell, ha akarsz hibernálást használni.

Milyen gépre akarod felrakni?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33940) Fenyő válasza Megane2000 (#33938) üzenetére


Fenyő
őstag

Egyrészt ha hibernálni szeretnél ahhoz mindenképpen kell, másrészt ha kifogysz a fizikai ramból akkor swapot használva nem fog nagyon belassulni a rendszer, de 4 Gb vagy felette ez csak szélsőséges esetben szokott előfordulni, igazából már 2 Gb-nál is csak vizonylag ritkán nyúl ki hozzá, lájtos disztrónál még ennél kevesebb rammal is jól fut.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33941) #01378048


#01378048
törölt tag

Sziasztok!
Van itt nálam egy számítógép KOB P4M266a NDMx V7.3 alaplappal 512 mb rammal(-32mb) 40gb hdd-vel Intel celeron 1,7ghz processzorral.Feltelepítettem rá a Linux mint 13 Mayát(xfce) és valamiért a processzor 100%-on pörög és piszok lassú,olvastam pár helyen hogy valami vga problémája van(megoldást nem találtam),integrált van benne 32mb-os.Hogy lehetne ezt orvosolni?

ui.:linuxhoz csak annyira értek hogy feltelepítettem :(

[ Szerkesztve ]

(#33942) Fenyő válasza #01378048 (#33941) üzenetére


Fenyő
őstag

Ajjaj, ha jól sejtem abban vmi S3 Unichrome van, ahhoz nincs normális linux driver, max bugos 2d gyorsítás, megpróbálhatod a xorg.conf-ban a driver részt átírni vesa-ról openchrome-ra, de nem biztos, hogy sokkal jobb lesz, ill. az a Cerka sem vmi erőmű, egy Tua P3-as körberöhögi, ha még van ingered pénzt ölni bele, akkor tegyél bele vmi Northwood P4-est, egy értelmesebb vgat (pl 9550) esetleg még 512 mb ramot, 2-3K-ból megúszható ez a 3 tétel használtan és akkor mehet rá a Linux Mint 17.1 LXDE is, úgy normális sebességgel fog futni.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33943) Megane2000 válasza spammer (#33939) üzenetére


Megane2000
aktív tag

Köszönöm a választ. Memória 4+-os

Fenyő: köszi neked is :R

(#33944) spammer válasza Megane2000 (#33943) üzenetére


spammer
veterán

Ha nem akarsz hiberálni (suspend to disk), akkor nem muszáj a swap, de csinálhatsz neki 1-2 GB-ot, ha van elég tárhely, elfér, talán még jól jöhet később. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33945) Vladi válasza #01378048 (#33941) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mész, veszel egy ati/nvidia kártyát.* Vagy megvárod, amíg megírom a tematikus cikket. :D

*1000 forintnál többet ne adj érte.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33946) #01378048 válasza Fenyő (#33942) üzenetére


#01378048
törölt tag

xorg.conf-ot nem találtam de van olyan hogy xorg.conf.failsafe. Ez jó lesz?

(#33947) Fenyő válasza #01378048 (#33946) üzenetére


Fenyő
őstag

Elvileg az etc/X11 alatt kell lennie, de csak rendszergazdaként tudod módosítani, a failsafe arra való, hogyha egy beállítás/állítgatás után nem jön be a gui (X), akkor ezt átnevezve xorg.conf-ra újra elérhető legyen.
Vladi: Ezekszerint belevágsz, király :R
Mondjuk amellé a Cerka mellé hiába tesz önmagában értelmes vga-t, azzal csak részben oldja meg a gondját, egy Nw P4 pl köröket ver rá.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33948) #01378048 válasza Fenyő (#33947) üzenetére


#01378048
törölt tag

Nincs benne olyan. Kép A szerkeztéssel nincs gondom.

[ Szerkesztve ]

(#33949) csiki_92


csiki_92
aktív tag

Sziasztok!

Melyik RPM alapú disztót ajánlanátok egy olyan felhasználónak, aki már találkozott a Debian alapú disztókkal, Ubuntu-val, Debiannal, de meg szeretne ismerkedni a másik ággal is? Nem tudom, hogy melyikkel lenne érdemes próbálkozni. Fedora, Mageia, esetleg openSuSe?

[ Szerkesztve ]

(#33950) Fenyő válasza #01378048 (#33948) üzenetére


Fenyő
őstag

Akkor a xorg.conf.failsafe fájból csinálhatsz egy xorg.conf fájlt ugyanoda és a driver résznél a "vesa"-at írd át "openchrome"-ra, bár azért ellenőrizd a csomagkezelőben, hogy telepítve van-e az openchorme csomag, de alapértelmezetten úgy szokott lenni, ill most nézem az alaplap speckóit (533-as Nw P4-et is eszi, szóval ilyet is kereshetsz bele (pl 2.4/533/512 láttam párszázért az aprón)), ez még nem is Unichrome, hanem Prosavage, szóval a driver résznél lehet inkább a "savage"-el kell próbálkozni, de ne lepődj meg ha nem lesz kép, akkor terminálmból töröld vagy szerkesztesd a xorg.conf fájlt.
csiki_92: Szvsz a Fedorát és a CentOS-t fogják ajánlani...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.