Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33451) Kovbob válasza CPT.Pirk (#33450) üzenetére


Kovbob
senior tag

Rendben akkor, megpróbálom köszönöm.

(#33452) Fenyő válasza Kovbob (#33447) üzenetére


Fenyő
őstag

Akkor ezek szerint se a nyílt, se a zárt driverrel nem megy csont nélkül, ez utóbbival annyira sem, hogy X sincs, parancssorból mondjuk le tudod kapni (sudo apt-get purge nvidia-current (vagy a konkrét verziót amit feltettél pl nvidia-331*)), de lehet a PCI kari fekszi meg a gyomrát, nem egy szabványos felépítés.
Pár tipp; alaplapi bios legfrisebb? Acpi / primary os beállítások babrálása néha szokott segíteni a nem bootoló linuxos pendrive-on.
Lubuntu (14.04 javallott a 14.10-el szemben) is Unnuntu alapú mint a Mint, szóval nagyon mást nem lehetne várni (bár a mesa csomagok frissebbek), de ha van rá ingerenciád megpróbálhatod, van egy kicsi Linuxos tesztvinyóm (Mint 13-al) az alá mindegy milyen lapot tettem eddig bármivel elindult.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33453) whbear


whbear
senior tag

Csak egy ötlet, hátha. Évekig szenvedtem egy Sony laptoppal, sehogyan sem akart bootolni penről, csak minden tizedik alkalommal vagy sehogy. Mégnem egyszer feltűnt, hogy kihúzott töltővel azaz csak akkuról minden esetben gond nélkül felbootol.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#33454) Tim82 válasza whbear (#33453) üzenetére


Tim82
nagyúr

Szerintem ez asztali gépnél nem igazán járható út. :DDD

Kálmi2: nem tudom, hogy nem jelenthet-e az is problémát, hogy a GT610 PCI (nem PCI-e) kártya a gépedben.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#33455) Kovbob válasza Tim82 (#33454) üzenetére


Kovbob
senior tag

De-de az volt a baj. Vissza tettem a régi radeon 9550-et és megy a lubuntu. Pedig a windowson semmi baja nem volt sose a gt610-nek.

(#33456) Fenyő válasza Kovbob (#33455) üzenetére


Fenyő
őstag

A GT610 pedig jobb volna a vpau támogatás végett, de másnak is meggyűlt a baja vele, bár elég régi post, lehet guglival megtalálod rá a megoldást, esetleg kipróbálhatsz még egy Manjaro XFCE/LXQT az egyrészt Arch alapú, másrészt nagyon friss csomagok vannak benne, az hátha hegesztés/keresgélés nélkül is működik.
Amúgy a Sempron milyen steppinges? Még az is meglehet, hogy az újabb driverek az SSE3-at hiányolják, ami a korai Sempronokból hiányzik, de ez csak egy tipp, simán lehet megy SSE2-vel is.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33457) Kovbob válasza Fenyő (#33456) üzenetére


Kovbob
senior tag

Igen tudom, hogy a vpau miatt jobb lenne eleve azért lett megvéve, mert dxva-val is simán vitte a full hd-t. Asszem tudja az sse3-at a proci. Akkor kipróbálom még a manjarot is. De melyiket XFCE vagy LXQT? Melyik a kisseb igényű?

[ Szerkesztve ]

(#33458) Fenyő válasza Kovbob (#33457) üzenetére


Fenyő
őstag

Igazabol eleg hasonlo (lxqt talan kicsit lajtosabb), probald elobb xfce-vel, mivel az a Manjaro alapertelmezett ablakkezeloje.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33459) Kovbob


Kovbob
senior tag

Na ez a Manjaro még az én gépemen se akar feltelepülni.
Itt azt írja valaki, hogy a a gt610 működött a linux mint debianon. Ezek szerint debian alapú rendszeren lehet menne. Tud valaki ajánlani ilyet?

[ Szerkesztve ]

(#33460) Kovbob válasza Kovbob (#33459) üzenetére


Kovbob
senior tag

Bár jobban átolvasva elvileg máson is meglehet oldani.

(#33461) IstvánLászló


IstvánLászló
senior tag

Sziasztok szépestét mindenkinek.

Segitségeteket kérném, nagyon kezdő vagyok elnézéseteket kérem ha nagyon láma lenne kérdéseim. :R

Telepitettem a Linux Mint16-ot, nagyon tetszik pik-pak feltelepűlt és most róla írom soraimat, ide a forumba.

Elakadtam yutube-on, nem tudom hogyan tudok videot nézni, "winfss-on tudom de csak Linux-on érdekel",firefox for Linux Mint - 1.0 verzió fut jelenleg.

A gondom az hogy adobe flash plugint hogyan kellene telepiteni.

Köszönöm elöre is a segítséget. :R

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33462) CPT.Pirk válasza IstvánLászló (#33461) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Menj be a csomagkezelőbe (szoftver központ, vagy valami hasonló neve van), és ott keresd meg a flash-t, valamilyen falshplugin néven benne lesz. Azt tedd fel, majd indítsd újra a böngészőt és menni fog.
Valamint át is kapcsolhatod a youtubeot html5 módba a youtube.com/html5 oldalon.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33463) IstvánLászló válasza CPT.Pirk (#33462) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Menjek be a csomagkezelőbe, nálam szoftverkezelő néven van, és ott keresem meg a flash-t.

Jól gondolom az útvonalat.

A firefox-ot hogyan tudnám magyaritani.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33464) CPT.Pirk válasza IstvánLászló (#33463) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt most kérdezed? :)

Amúgy alapból nem magyar a Firefox a Mintben? o.O Akkor arra is keress rá a szoftverkezelőben, lesz belőle olyan, aminek a nevében benne van a hu, az lesz a nyelvi csomagja. - szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33465) spammer válasza IstvánLászló (#33463) üzenetére


spammer
veterán

firefox-locale-hu csomag. Vagy innen is telepíthető szerintem: Firefox nyelvi csomagok

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33466) IstvánLászló válasza CPT.Pirk (#33464) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Igen azért kérdezem.

Alapból nem magyar a Firefox nálam.

Semmit sem áliitottam el mert még tényleg láma vagyok hozzá, nem akarok elrontani semmit-sem.

A szoftverkezelőben ezek a menű pontok vannak: Kiemelt alkalmazások, Összes csomag, Internet, Multimédia, Grafika, Iroda, Játékok, Kellékek, Rendszereszközök, Betűtípusok, Tudomány és Oktatás, Fejlesztés.

Eltévedtem a menü pontoknál is mert a szoftverkezelőben menű pontokon belül is minden angolul ír.

A kérdésem melyik menű pontokon belül mit keressek.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33467) AtHoS válasza IstvánLászló (#33466) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Van ott kereső is. Nem segít?

read-only mode on the forum

(#33468) IstvánLászló válasza AtHoS (#33467) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a segítségedet. :R

A keresőbe beírtam: firefox-locale-hu és letöltötte a csomagot és az installra igent mondtam, mindjárt vissza írok hogy sikerült vagy nem, gondolom újra kell indítani a firefoxot.

Jól gondolom bocs a láma kérdésért.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33469) IstvánLászló válasza spammer (#33465) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a linket mindjárt meg is nézem. :R

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33470) IstvánLászló válasza IstvánLászló (#33469) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a segítségedet sikerült megoldani, Firefox magyar lett. :) :R :C

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33471) IstvánLászló válasza IstvánLászló (#33466) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm segítségedet. CPT.Pirk

A firefox for Linux Mint müködik full hd-ben is.

A szoftverkezelő programhoz nyújtót segítségedért. :) :R :C

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#33472) Misi1980


Misi1980
senior tag

Sziasztok!Telepítettem az ubuntu 14.04-et.Eddig csak pendriveról kipróbálás céljából telepítettem és akkor mindíg ott volt a gparted nevű program.Most hogy mát a windows mellé telepítettem eltünt a menüből.Vissza lehet a gpartedet tenni valahogy a menübe?

(#33473) spammer válasza Misi1980 (#33472) üzenetére


spammer
veterán

sudo apt-get install gparted

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33474) kispx válasza Misi1980 (#33472) üzenetére


kispx
addikt

A terminalba írd be: sudo apt-get install gparted
Vagy a szoftverközpontból is felrakhatod ha rákeresel a gparted-re

(#33475) Misi1980


Misi1980
senior tag

Köszönöm a gyors választ! :R

(#33476) guppi2


guppi2
tag

Windows xp mellé felraktam a Lubuntut. Minden rendben vele, csak a felbontást nem tudom változtatni . Most alapból 640*480 és nem is ad ki több lehetőséget. Mit kell letölteni vagy beállítani hozzá , hogy 1800*800 legyen a felbontása?

(#33477) Misi1980


Misi1980
senior tag

Ubuntu 14.04-nél ha kikapcsolom a gépet akkor így csinál és nem történik semmi.Ha hosszan nyomom a kikapcsoló gombot akkor kapcsol csak ki.Mi lehet ez?

(#33478) spammer válasza Misi1980 (#33477) üzenetére


spammer
veterán

Terminálba a sudo poweroff parancsra is ezt csinálja?
_

(#33476) guppi2: bővebb infó a gépről? 1800x800, biztos az akar lenni, nem 1280x800?

szerk: látom 2 másik topikba is beírtad még, azért ezt nem kellene... :U

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33479) guppi2 válasza spammer (#33478) üzenetére


guppi2
tag

Igazad van ! Tényleg 1280*800 nak kellene lennie. Bocs ,hogy máshol is kérdezek,de talán így többen tudnak segíteni.

(#33480) Misi1980 válasza spammer (#33478) üzenetére


Misi1980
senior tag

A terminálba beírom szt amit írtál ajkor kéri a jelszót,és amikor beírom nem fogadja el.

(#33481) guppi2 válasza spammer (#33478) üzenetére


guppi2
tag

A gép: x86 Family 6 Model 22 Stepping 1 GenuineIntel 1733 Mhz
Phoenix V1.05, 200802.25
SMBIOS ver: 2.4
Teljes fizikai mem 512 MB
Teljes virtuális mem 2.00 GB

(#33482) ubyegon2 válasza guppi2 (#33476) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismerem a Lubuntut, egy linket tudok adni, ha eligazodsz rajta.
Szerintem maradj ezen a topicon es adj meg tobb adatot a gepedrol, ugy tudnak segiteni nagzobb esellyel.
sorry a helyesirasert, egy live vivid plasma5 fut most
Ird le minel pontosabban, mit csinaltal es mi nem sikerul.

[ Szerkesztve ]

(#33483) guppi2 válasza ubyegon2 (#33482) üzenetére


guppi2
tag

Futtattam a frissítéskkezelőt azt rta : a szoftverek naprakészek. A további illesztőprogramoknál azt írja nincsenek elérhető illesztőprogramok.

[ Szerkesztve ]

(#33484) Misi1980


Misi1980
senior tag

Azt hogy melyik op.rendszerrel induljon a gépem azt windows alól is lehet módosítani?Most az ubuntuval indul de a windowst szeretném alapértelmezettnek.A terminálos parancsok nálam nem akarnak működni.

(#33485) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#33484) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem. A terminálos dolgok meg azért nem működnek, mert vagy be van kapcsolva a capslock, vagy y-z van felcserélve, vagy nem jól emlékszel a jelszavadra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33486) guppi2 válasza ubyegon2 (#33482) üzenetére


guppi2
tag

A monitor beállításnál csak 640*480 jelenik meg és így a képernyőn az oldalak nagyok ! Nem férnek rá a kijelzőre . Ha ki akarok lépni akkor huzkodnom kell az alt-al. A mappák is nagyok az asztalon! Hol lehet még át állítani a felbontást nagyobbra?

[ Szerkesztve ]

(#33487) ubyegon2 válasza guppi2 (#33483) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére az Ubuntu topicban találtál egy Lubuntust, így tényleg ne rakd be minden topicba ugyanazt a hozzászólásodat, mert sokan arcidegzsábát fognak kapni!
Maradj most már hcl- lel az Ubuntus topicban, Ő fog tudni segíteni! :)

(#33486) guppi2 Értem már egy ideje a problémát, csak nem ismerem a megoldást és a Lubuntut, de az Ubuntu topicban hcl viszont Lubuntut használ és segíteni is tud/fog!

itt a példa

[ Szerkesztve ]

(#33488) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#33485) üzenetére


Misi1980
senior tag

Az baj hogy nem lehet.Nincs bekapcsolva capslock.A jelszavam jó mert akkor nem tudnék bejelentkezni.Az Alt+f2 gombkobináció sem működik.Van erről a terminálos dologról video?

(#33489) guppi2 válasza ubyegon2 (#33487) üzenetére


guppi2
tag

Köszi!

(#33490) spammer válasza Misi1980 (#33484) üzenetére


spammer
veterán

Hogy melyik legyen az alapértelmezett rendszer bootoláskor, azt a GRUB konfigurálásával tudod megadni. Egyszerű, grafikus felületen is megteheted, pl. a Grub Customizerrel (kép).

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Viszont ehhez is kérni fogja a jelszót. :U Hogy a fenébe nem fogadja el? Azt írja, hogy helytelen jelszó, vagy mi? :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33491) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#33488) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egész pontosan mi történik, ha nyitsz egy terminált, és oda beírod, hogy: sudo apt-get update
, majd pedig beírod a jelszavad és ütsz entert?

AZ ALT+F2 spec nem tudom mit csinál Uborka alatt. KDE-s disztrókon egy beviteli mezőt nyit, ahonnan el lehet indatani progikat, meg a terminált.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33492) Fenyő válasza Misi1980 (#33484) üzenetére


Fenyő
őstag

Legegyszerűbb ha átnevezed a 30_os-probert 09-esre és utána ápdételed a grubot, így bármilyen grub vagy kernelfrissítés után is a Win marad elöl (de ehhez is terminál kell :DDD );
sudo mv /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/09_os-prober
sudo update-grub

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#33493) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#33491) üzenetére


Misi1980
senior tag

Végigfut az update.

(#33494) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#33493) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor elfogadta a jelszavadat. :D

Amúgy nem az update fut végig, csak a csomaglistát frissíti. Ha frissíteni is szeretnél terminálból, akkor az a sudo apt-get upgrade parancsra történik. Persze van erre grfaikus eszköz is...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33495) Misi1980 válasza Fenyő (#33492) üzenetére


Misi1980
senior tag

Nem jön össze akár mit csinálok.Teljessen hülye vagyok ehhez a terminálos dologhoz pedig biztos nagyon egyszerű.

Spammer:Amit te javasoltál az sem sikerült.

[ Szerkesztve ]

(#33496) spammer válasza Misi1980 (#33495) üzenetére


spammer
veterán

Hozzáadtad a PPA-t (első parancs)? Utána update (frissíti a listát), és utána install (utána találja meg a grub customizer csomagot). 14.04-en működnie kell, 14.04 alapú disztrót használok én is, és felment rá a Grub Customizer.

-

Az első képen a dolog meg azért nem jó, mert az mv után nem adtál meg semmit (melyik fájlt, hova másolja vagy mire nevezze át. Az mv parancs áthelyezést és átnevezést is jelent.).

A sudo mv önmagában csak annyit jelent, hogy "nevezd vagy helyezd át". De hogy mit és hova, azt nem írtad oda. A kolléga fentebb ezt írta:

sudo mv /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/09_os-prober

Ez azt jelenti, hogy a /etc/grub.d-ben található 30_os-prober nevű fájlt átnevezi 09_os-prober-re.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33497) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#33495) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Angolul nem beszélsz? Az mv azt mondja, hogy nem mondtad meg neki, hogy mit csináljon. A másik meg azt, hogy nincs ilyen csomag. Ott a spammer által írt ppa-s és update-os sort is beírtad, mielőtt telepíteni akartat a customizert?

Egyébként alapból a grubnál van egy olyan lehetőség, hogy megjegyzi az utolsó választott oprendszert, és legközelebb azzal indítja a gépet. Uborkánál nem ezt használják...

szerk:
no, spammer gyorsabb volt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33498) Misi1980 válasza spammer (#33496) üzenetére


Misi1980
senior tag

Igen hozzáadtam a ppa-t.

(#33499) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#33498) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A grub-customizer szóból csak a grub van ott a parancs végén. Írja is, hogy cannot add, vagyis nem tudja hozzáadni, mert nincs ilyen. Utána lejjebb írja is, hogy mit tudsz választani attól az embertől.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33500) spammer válasza Misi1980 (#33498) üzenetére


spammer
veterán

A teljes sor kell, ahogy már a kolléga is írta előttem, lemaradt a vége:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

Ne állj neki kézzel begépelni, másod ki a sort, aztán Ctrl+Shift+V-vel (vagy a középső egérgombbal) illeszd be a terminálba, úgy nem tudod elrontani/elgépelni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.