Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32551) whbear válasza Vladi (#32550) üzenetére


whbear
senior tag

A Linux miatt így is családi válság van, nem tudok több időt rászánni egy újabb disztróra. Egyébként is szeretem a friss húst :)
1, 1.2Ghz ULV mobile Pentium
2, Intel atom 330

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32552) akipapi válasza N0zer0 (#32534) üzenetére


akipapi
tag

Rendben

(#32553) Rimuru válasza whbear (#32549) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem mindegy hogy ezt milyen környezetben teszi. Gyorsaságban kb egyforma, a szépben vitatkoznék, az én szememnek elég csúnya az amit Chromium csinál. :DDD Szolgáltatásokban pedig elég nagy a különbség (végül ezért lett Firefox a választott Opera után -azt megölték-).

(#32550) Vladi: Tegnap raktam fel, azt a démonmennyiséget amit alapból indít. :Y (sok)

Vigyázat, csalok!

(#32554) whbear válasza Rimuru (#32553) üzenetére


whbear
senior tag

Kár az Operáért, nagyon szerettem, win95 óta használtam. RIP :(

Te Arch rendszert használsz, igaz? Cent OS??

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32555) Rimuru válasza whbear (#32554) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, nem mondtam hogy magamnak raktam fel. Jobban örültem volna egy CentOS 7-nek csak hát az only 64-bit.

Vigyázat, csalok!

(#32556) boratsagdiy


boratsagdiy
tag

Van valami eltérés a Linux telepités és pl a windows telepités között ? Vagy mindent ugyanúgy kell csinálni ?

Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.

(#32557) whbear válasza boratsagdiy (#32556) üzenetére


whbear
senior tag

Az alap lépések hasonlóak.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32558) CPT.Pirk válasza boratsagdiy (#32556) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Logouton találsz erről cikkeket, meg javaslom elolvasni itt a téma összefoglalót is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32559) Vladi válasza whbear (#32551) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

centos csak 1 lépés a fedorától.
De linux miatt ne hanyagold el a családot. :N

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32560) whbear válasza Vladi (#32559) üzenetére


whbear
senior tag

Még nem jöttem rá, mitől jobb a centOS a Fedorától. Én szeretem ha naprakész a rendszerem. Szerinted mit hozna, ha átállnék?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32561) Vladi válasza whbear (#32560) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Kezdetben sok melót. :DD

Utána semmi teendőd. Egy darabig. Nagyjából 8-10 évig. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32562) szotyika77


szotyika77
aktív tag

Sziasztok!

Van egy kis problémám. Van egy netbookom, Acer Aspire V-5 típusú, és bármelyik op rendszert telepítem rá, legyen az ubuntu, linux mint, opensuse, egyik alatt sem megy a touchpad, csak külsőleg csatlakoztatott egeret érzékel. Tudnátok segíteni a probléma megoldásában? :) előre is köszönöm a segítséget ;)

(#32563) CPT.Pirk válasza szotyika77 (#32562) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg, hogy ez (vagy ehhez nagyon hasonló nevű, függően attól most épp mi van a gépen) csomag fel van-e telepítve, ha nem, akkor rakd fel és indítsd újra. xserver-xorg-input-synaptics

Egyébként a V5 melyik verziója? Mert van vagy 20... :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32564) Vladi válasza szotyika77 (#32562) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Amit ír a kapitány, a csomagkezelőben a "synaptics" kulcsszóval keresd a drivert. Azzal mennie kellene.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32565) lev258 válasza szotyika77 (#32562) üzenetére


lev258
veterán

12.04-en nekem is ez volt, az egyik kernelparaméter volt a megoldás (Acer Aspire E1-es gép). 14.04-re épülő disztróval már ez sem kell. Melyik rendszerről beszélünk (verzióval)? Grub szerkesztése mennyire idegen számodra?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32566) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

A notin a hanggal semmi gond a youtubon halk filmeket fogtam ki, a zenék hangosak. Érdekes, hogy az Alsamixer a notin kevesebb beállítási lehetőséget mutatott, de a hangerők a max közelében voltak.

Gondoltam letöltöm a Debiant és megnézem live-cd-n milyen .... 10 DVD :W és rahadli verzió, asszem jegelem.

Az új UHU-Linuxot próbálta valaki? Még az indulásakor -tizen x éve- próbáltam, akkor tetszet, de a HDD-en lévő másik rendszert szétbarmolta, nem indult öbbet.

(#32567) joecontra válasza teleahocipöm (#32566) üzenetére


joecontra
addikt

Debianból vannak live ISO képek is: [link]

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#32568) szotyika77 válasza CPT.Pirk (#32563) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Ez a synaptics amit írtál fel van telepítve. Amúgy aspire v5-121 a típus.

(#32569) szotyika77


szotyika77
aktív tag

@lev258:
linux mint 17.1 cinnamon 64 bit 2.4.5ös verzió van fent, és a grub szerkesztéshez nem értek:D

[ Szerkesztve ]

(#32570) lev258 válasza szotyika77 (#32569) üzenetére


lev258
veterán

Tegyünk egy próbát. :DDD
Amikor túljutsz a BIOS-szal kapcsolatos képernyőn, nyomd a Shift-et, hogy megjelenjen a Grub. Ott nyomd meg az e betűt a Mint-en állva, majd kapsz egy szöveges felületet sok szépséggel. Ott keress egy olyan részt, hogy quiet splash, írd át ilyenre: quiet splash acpi_osi=Linux
Ezután azt hiszem, Ctrl+X, de majd úgyis látod alul. Elindul a Mint, és meglátjuk, lesz-e touchpad. Jelezz majd vissza.
Valahol azt írják, csak be kell kapcsolni: Ctrl-Fn-F7

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32571) teleahocipöm válasza joecontra (#32567) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi, megnézem!

(#32572) Nova96


Nova96
őstag

Milyen linuxot ajánlotok viszonylag gyenge rendszere? Kezdőnek. :B
e450 3gb, ssd
Én elemantary-ra gondoltam, de lehalt frissiben szóval más után nézek. Régebben chakrával próbálkoztam , de a kinézete nem tetszett. (van egy pár téma amit tetszik már GTK3-ra alapul, de ott még kettes van, vagyis ha nem nézek be valamit.)

Már párszor jártam erre, de mindig feladtam de elegem lett...újra. :D
Lényeg, hogy gyors legyen, gtk3 legyen benne és pár programot (spotify,viber stb.)fel tudjak rakni.
A fő cél az is lenne, hogy LOL-t menjen, de nem kérek lehetetlent. :DDD

Bár lehet egyszerűbb lenne témát linkelni és úgy segítséget kérni.

[ Szerkesztve ]

(#32573) lev258 válasza Nova96 (#32572) üzenetére


lev258
veterán

Mennyire gyenge az a gép? Xubuntu, Lubuntu, esetleg egy Mint?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32574) spammer válasza Nova96 (#32572) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem tehetsz egy próbát a Mint MATE verziójával, de szerintem még a Cinnamont is el kell vinnie. Csak nem pusztul meg ez is. :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32575) Nova96 válasza spammer (#32574) üzenetére


Nova96
őstag

És melyiket szedjem inkább?
Mate, Cinnamon
És kodek vagy nélküle?

[ Szerkesztve ]

(#32576) N0zer0 válasza teleahocipöm (#32566) üzenetére


N0zer0
senior tag

Az UHU-t hagyjad, időpocsékolás. Alig jönnek ki verziók és azok is nagyon bugosak.

(#32577) spammer válasza Nova96 (#32575) üzenetére


spammer
veterán

Amelyik jobban tetszik (mondjuk videók alapján). :) MATE felület valamivel kevesebbet kajál. Méretben sincs igazán különbség, kodek-nem kodek között sem, szóval told fel kodekekkel, azt' jó napot! :))

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32578) N0zer0 válasza Nova96 (#32572) üzenetére


N0zer0
senior tag

Szerintem az a gép egyáltalán nem olyan nagyon gyenge, akármilyen Linuxot elvisz, a legcsilivilibb, leghardverigényesebb disztrót is. Nem szabad elfelejteni, hogy az a gép, ami a Windowsnak gyenge volt, a Linuxnak nagyon nem biztos, hogy az lesz.

A Chakra KDE kinézetével semmi baj nincs, csak át kell váltani azt a gyári, műfénylő Oxygen-témát. Már régen is írtam több topikban, hogy ezzel az Elarun-hátteres, műfényesen csillogó Oxygen-alaptémával sok felhasználót elriasztanak a KDE-s rendszerek, teljesen feleslegesen, mikor pont a KDE néz ki legjobban. Szerintem ha a Chakra felment, és csak a kinézetével volt bajod, akkor tegyél vele még egy próbát, nem rossz az. Tudom ajánlani az United tálcatémát és és a Forman vagy glowglass-cupertino ablaktémákat, ezek aerósan átlátszóak, beteszel hozzá egy szép háttérképet az interfacelift.com-ról és egyből jobban fog kinézni. Lehet hozzá dark vagy light egértémát is használni, bár ezt inkább a háttérkép szabja meg. Érdemes nézelődni, mert elég sok jó skin és téma van KDE-hez, több, mint bármilyen más grafikus felülethez.

[ Szerkesztve ]

(#32579) N0zer0 válasza Nova96 (#32575) üzenetére


N0zer0
senior tag

Inkább a cinnamonosat szedd le, az szebb. Mindenképp codeceset tölts. A codec nélküli változatot csak amerikai szerzői jogi problémák miatt adják ki amerikaiaknak, ne foglalkozz vele. Jó ha vannak codecek, legalább a lejátszók több formátumot visznek.

[ Szerkesztve ]

(#32580) wdecon8


wdecon8
csendes tag

Hello,

Notebookra keresek valami kezdő linuxosnak megfelelő disztrót, ami nem akad össze az Intel integrált videókártyájával. Elementary OS-t próbáltam, szépen futott is de videónézésnél néha vízszintesen csíkok vágták el a képet. Ubuntunál ez a probléma nem jött elő, viszont annak a felületével nem tudtam megbarátkozni. Tudnátok ajánlani valamit? Esetleg az elementary OS-es problémára megoldást?
A gép:
-Intel Pentium B980
-Intel HD Graphics 2000
-4GB ram

(#32581) CPT.Pirk válasza N0zer0 (#32578) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A mostani Chakrában alapból egy totál fekete téma van, egy ronda zöld háttérrel.

Állítólag művészet. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32582) lev258 válasza wdecon8 (#32580) üzenetére


lev258
veterán

Elementary-hoz nincs ötletem, de a fentebbi hozzászólásokban felsoroltunk néhány kezdőbarát rendszert.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32583) Nova96 válasza spammer (#32577) üzenetére


Nova96
őstag

&N0zer0

Köszi. :R
Mindjárt kezdem felrakni, és akkor tudtok segíteni mit csináljak ha felraktam?
Update stb? Rákerestem de annyi mindent írtak, hogy inkább megkérdezem.

(#32584) spammer válasza wdecon8 (#32580) üzenetére


spammer
veterán

Az érdekes, mert az integrált Intellel nem nagyon szoktak gondok lenni, nálam is az van 2 (vagy 3) gépben is. Milyen lejátszót használtál? Beállításokkal (codec, output) próbáltál variálni? Sehogy sem volt jó?

szerk: de akkor próbáld ki te is a Mintet, ha gondolod.
_
(#32583) Nova96: az attól függ, kell-e valamit felrakni, megy-e minden alapból. Mindenesetre egy frissítést lehet nyomni neki, ha felállt a rendszer:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32585) ubyegon2 válasza Nova96 (#32583) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha update gondod van, ne dobd ki egyből, mint az eOS-t, hanem olvasd el ezt High traffic on the package repositories. Igaz, 17.1- re túl sok frissítés nem lehet még. :)

(#32586) Cyrin válasza N0zer0 (#32578) üzenetére


Cyrin
addikt

én is így vagyok ezzel, a KDE fénylő kereteivel ki lehetne űzni a világból, az egyedüli ami tetszett gyárilag az az openSUSE előző verziója volt. de a mostani ződhátteres pffff....nemtudom, ez valami hülye divat???

persze mindenkinek más, nekem a Linux Lite, Manjaro stílus jön be.

(#32587) ubyegon2 válasza Cyrin (#32586) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem teljesen megnyugtató a Chakra induló kinézete. Egyedül az a kis pack manó zöld. ;]

Qurva W7 meg leette a partícióját az SSD- ről!

(#32588) Cyrin Kapitány valamiért el akarja risztani a népeket a Chakótól. :D

Hasonló zöld rondaság volt legutóbb Arch Cinnamonnal, pedig a kedvenc DE- m.

[ Szerkesztve ]

(#32588) Cyrin válasza ubyegon2 (#32587) üzenetére


Cyrin
addikt

de a ződháttér,feketével, arra mondom.

[ Szerkesztve ]

(#32589) Nova96 válasza ubyegon2 (#32585) üzenetére


Nova96
őstag

Meg volt alig indult el, recovery alól helyre pakoltam meg csináltam. De nagyon lassú az egész... Laggol

(#32590) lev258 válasza Nova96 (#32589) üzenetére


lev258
veterán

Memória-, meg merevlemezellenőrzés az volt, ugye?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32591) Nova96 válasza lev258 (#32590) üzenetére


Nova96
őstag

Meg és semmi...
Na jó egyenlőre felbosszantott. Telepítés is vicces volt a logónál megállt... szóval lehet a pendrive készült el rosszul?
Csökkentett indításban felraktam majd logónál megint megállt, majd ott letoltam minden frissítést és utána elindult végre..de laggol , lassú akadozik. :U
Engem nem szeret a linux. :DDD

ubyegon2
Driver felismerte, windows alatt semmi gond nincs.

lev258
Ez a mint.
Igen,AMD Radeon® HD 6470M with 512MB/1GB DDR3 VRAM
UUB-val egy 4GB-os pendrive-ra, de holnap megpróbálok egy másik pendivot.

[ Szerkesztve ]

(#32592) ubyegon2 válasza Nova96 (#32589) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

VGA mégsem OK, bár lapos gépeket nem ismerem. Ennyi memó bőven elég kell legyen! :F

Csökkentett indításban felraktam :F Most már kezd elég zavaros lenni, de úgy tűnik, hogy semennyi türelemmel nem rendelkezel, ami pedig nem árt egy számodra ismeretlen rendszer telepítéséhez!

Telepítetted akkor vagy még csak a telepítési ill. live folyamatban vagy valahol? Mivel írtad ki a pent?

[ Szerkesztve ]

(#32593) whbear válasza Cyrin (#32586) üzenetére


whbear
senior tag

A KDE olyan amilyenre csinálod. Az enyémről meg sem lehet mondani hogy KDE. Nozero kolléga amit írt teljesen jó, esetleg nézz utána ezeknek : QTcurve, Produkt téma.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#32594) lev258 válasza Nova96 (#32591) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg akkor mondjuk egy Mint-tel is. Amúgy ez valami APU, igaz? Milyen videókártya jár hozzá? Hogyan készíted a pendrive-ot?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32595) Nova96 válasza ubyegon2 (#32592) üzenetére


Nova96
őstag

Két fajta telepítés volt, az elsőnél megállt.
A másodiknál betötltöte live-módba majd úgy telepítettem.
Egy telepítéshez ne keljen már türelem...kattintgatás az egész.

(#32596) N0zer0 válasza Nova96 (#32583) üzenetére


N0zer0
senior tag

Igen, segít az egész topik, mindig van itt valaki. Semmi különlegeset nem kell csinálni, csak fel kell telepíteni. Ha már volt fent, akkor valószínű ment a gépeden, driverhibába így remélhetőleg nem fogsz belefutni. Van magyar felülete (a magyar nyelvet választ telepítéskor), mint mindegyik elterjedtebb Linux-disztrónak ma már, és az update alapból be van kapcsolva. Fog szólni, hogy vannak frissítések, fogod tudni, hogy hová kattintsál, magyarul lesz.

Phőrk kapitányunk írt hozzá telepítési útmutatót is, de nem feltétlen kell hozzá, mert eleve magyar nyelvű grafikus telepítő vezet végig a telepítési folyamaton. Mondom, ha már egyszer fel tudtad tenni, akkor most sem lesz vele gondod, pont ezért ajánlottam ezt.

A végén majd segítünk kinézetet váltani. Elöljáróban: ha már fent lesz minden, akkor kattintasz a Kickoff menüre (ez Start Menühöz hasonló menü), majd ott Rendszerbeállítások, azon belül Megjelenés, és ott tudod állítani az Ablakdekorációt és Asztali témát, ott állítgathatod, cserélgetheted, illetve az Új dekorációk letöltése gombbal a netről is választhatsz még hozzá bőven témát.

(#32597) #21078528 válasza whbear (#32593) üzenetére


#21078528
törölt tag

Pont ezt akartam mondani én is...
Sosem értettem mit rugóznak az emberek az alapértelmezett kinézeten, mikor 1 perc átállítani... :N

(#32598) ubyegon2 válasza Nova96 (#32595) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy telepítéshez ne keljen már türelem...kattintgatás az egész. :DD :C

Két fajta telepítés volt, az elsőnél megállt.
A másodiknál betötltöte live-módba majd úgy telepítettem.

Linux Mintnél nincs kétfajta telepítés, de gondolom nincs türelmed érthetőbben elmondani, pontosan hogyan zajlott a telepítés! :P Olvasgattál valamennyit akár dual bootos vagy bármilyen Linux telepítésről? Ha valahol azt olvastad, hogy csak kattingatni kell, akkor neked inkább a Win való. :O

(#32597) berus.berus Igaz, bár aki először lát KDE- t, annak van az több is! Mondjuk az is csak kattingatás az egész! :Y

[ Szerkesztve ]

(#32599) Tim82 válasza lev258 (#32594) üzenetére


Tim82
nagyúr

AMD Brazos egészen pontosan.

Az a GPU meg HD6320 lesz, nem HD6470. (Volt ilyen desktop gépem, gyakorlatilag csak abban különbözött a netbook-okba tett változattól, hogy asztali DDR3-at fogadott noti RAM helyett.)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#32600) N0zer0 válasza Nova96 (#32591) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ajjajj, most látom, hogy volt azóta hozzászólás, csak nem frissítettem. Azt írtad pedig, hogy volt már egyszer fent a Chakra, azért gondoltam, hogy akkor maradhatuk a Chakránál, de akkor vissza az egész. Ha a logóig eljutott a pendriveboot, akkor feltehetőleg jól van kiírva a lemezkép. Szerintem a nyílt driver nem komálja az ATi videókártyát.

Esetleg Mint KDE-vel vagy Kubuntuval is tehetsz próbát, de a KDE-hez sem muszáj ragaszkodni (bár az a legszebb), mehet fel Cinnamon (Mint Cinnamon). Esetleg ha szereted a Mac felületét, akkor lehet bejön a Unity is (sima Ubuntu), de nekem az annyira nem jön be, hogy senkinek nem merem nyugodt szívvel ajánlani, annak ellenére, hogy egyes embereknek bejön az is. Szerintem először a YouTube-on nézegess videókat, hogy a felülete melyiknek jön be.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.