Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33501) Astorian12


Astorian12
tag

Sziasztok!
Egy olyan problémám lennem, hogy van 1 szerverem LAMP telepítve és beállítottam mindent egy "tutirial" alapján, de csak saját hálózatból érem el és nem értem, hogy miért. Routerben beállítottam a port forwardingot is illetve engedélyeztem mindent a szerveren, hogy lehessen külsőleg használni, de még sem megy.
Ebben kérnék tanácsot, hogy mit ronthattam el, miért nem úgy megy ahogy én akarok/kéne neki :(
Elég ködös ahogy leírtam tudom, de már teljesen tanácstalan vagyok.
Ha valaki tud segíteni előre is köszi :))

(#33502) CPT.Pirk válasza Astorian12 (#33501) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt szerintem inkább itt kérdezd meg: http://prohardver.hu/tema/a_nagy_linux_topic/friss.html

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33503) Astorian12 válasza CPT.Pirk (#33502) üzenetére


Astorian12
tag

Oké, köszi :)

(#33504) Misi1980 válasza CPT.Pirk (#33499) üzenetére


Misi1980
senior tag

Köszönöm a segítséget,majd holnap megpróbálom miután újratelepítettem az ubuntut.Sokszor valami rendszerproblémára hivatkozva lefagyott,meg ez a furcsa kikapcsolása nem tetszett.
spammer:Neked is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#33505) Adamis


Adamis
őstag

Segítségeteket szeretném kérni. Van egy Asus Eee pc intel gma500-as vidikártyával. Ehhez szerettem volna feltenni a paulsbo drivert, amihez hozzáadtam az új repo-t, de leszedni már nem akarja. Ezt adja ki:

(#33506) ubyegon2 válasza Adamis (#33505) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nem fog menni, a 10.10- ig támogatott, azóta nem frissítik, gondolom ezért nem működik 14.04- en. Egy fórumon a Manjaro Netbook verziót ajánlották GMA500- hoz.
Ezt a ppa- t leszedheted.

(#33507) Adamis válasza ubyegon2 (#33506) üzenetére


Adamis
őstag

Ahogy elnézem, ez egy live cd. Ebből a driver valahogy felmegy Mint 17.1-re? Bocs, kezdő vagyok még és állandóan beleütközök valamibe, ami új... :(((

(#33508) ubyegon2 válasza Adamis (#33507) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Live cd persze, a Mintet nem live cd- ről telepítetted? Az a driver transportálás kizártnak tűnik szerintem, még az alapok sem ugyanazok, mivel a Manjaro az Arch alapú!
Én csak arra utaltam, hogy azon a fóromon ezt a disztrót ajánlották az ilyen gépekhez. Mint- re nem tudom, van- e megoldás, próbáld ki a Manjarot live- ban, nagyon jó kis rendszer, épp tegnap tettem fel a Mint mellé én is, igaz én mezei asztali gépre.
Nem ismerem ezt az Asus eee- t, csak azért írok, hogy ne kinlódj feleslegesen azzal a régi ppa- val! :) 7végén én is olyan dolgot kerestem Arch alatt, ami már nincs az újban és igen bosszantó tud lenni!

[ Szerkesztve ]

(#33509) Adamis válasza ubyegon2 (#33508) üzenetére


Adamis
őstag

Igazából ezért kellene nekem valami működő, mert XP alatt simán ment a videolejátszás, de linux alatt 2x-es a kép és a hang is... Nem értem, miért, de akár gépről nézek filmet, akár yt-on, begyorsít és nem tudom, miért. Ezért gondoltam a driverre...

(#33510) ubyegon2 válasza Adamis (#33509) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A gondolat jó volt, csak ez így kivitelezhetetlen. Ha nem kapsz valami okosabb javaslatot a hibára, akkor érdemes megfontolni a Manjaro Netbook- ot!

Gondolom a nyílt/zárt driverek kipróbálásán már rég túl vagy!

Arch wiki foglalkozik is ezzel a driverrel részletesen, emiatt is esélyes a Manjaro.
Poronix írás
Intel driver

Ezeket nézegesd, hátha.

[ Szerkesztve ]

(#33511) Adamis válasza ubyegon2 (#33510) üzenetére


Adamis
őstag

leszedtem a zárt intel drivert, abban van egy mappa, azon belül pedig ezek:

most hogy?

(#33512) ubyegon2 válasza Adamis (#33511) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nagyon használtam, de itt van egy leírás erről, de mindíg olvasd el ezeknél a readme fájlt!
másik
még egy[link]
ha menne a YT

[ Szerkesztve ]

(#33513) Adamis válasza ubyegon2 (#33512) üzenetére


Adamis
őstag

Nem akarja az igazságot, de lehet, hogy azért, mert a kernel már nem a 2.6-os, hanem a 3-as... Ejj, nem értem én ezt. Megnéztem amúgy a Manjarot. Nem bejövős.. Ejj, na mindegy, marad ez.

(#33514) fasyrt


fasyrt
őstag

Miert van az hogy az OpenSuSE 13.2 minden indulaskor elfelejti hogy milyen billentyüzetkiosztassal kene indulnia? :F

(#33515) Misi1980


Misi1980
senior tag

Aki tegnap végigolvasta a vesszőfutásomat az ubuntuval és a grub-customize programmal annak jelentem hogy végre sikerült megcsinálnom.Az előző ubuntut pendriveról telepítettem de nem tudom hogy mi történhetett de az a rendszer nagyon roszz volt,eldobálta a wifijelet folyamatossan rendszerhibát írt ki,nem kapcsolt ki rendessen.Most csináltam egy telepítő dvd-t egy ubuntu 14.04 LTS-el,és azzal telepítettem windows rendszer mellé.Most minden rendben van,és nagyon gyors és jó a rendszer.Soha nem gondoltam volna hogy egy linux tud ilyen jó lenni.Mindenkinek köszönöm a tegnapi segítséget! :R

(#33516) CPT.Pirk válasza Misi1980 (#33515) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sőt, az még egy kifejezetten nagy étvágyú disztró a Unity miatt. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33517) gergobaby


gergobaby
aktív tag

Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni.
Elkezdtem a Linux rendszerekkel ismerkedni, VMWare-ben van is már egy telepített Debian 7.8-am, de arra gondoltam, felraknám a mostani Windows mellé az SSD-re.
1. kérdésem az lenne, hogy bízhatok a guided partitioningban annyira, hogy nem fogja elszúrni a mostani Windows-omat (ez különösképp fontos most)?
Ha jól vettem ki az egyes leírásokból (itteni kezdőírás, logout cikk) nekem az i386 típusú telepítőkészlettel kellene dolgoznom. Na már most ez 3 DVD. Rendelkezésemre áll egy 8 GB-s pendrive, és más nem egyelőre. (DVD meghajtó nincs) Megoldható a telepítés ennek a pendrive-nak a segítségével? (Esetleg ha nagyobb kell azt megoldom)

Kezdetnek ennyi, bizonyára még adódnak úgy is kérdések, köszi a türelmet és a segítséget :R

(#33518) CPT.Pirk válasza gergobaby (#33517) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha 64 bites a procid, akkor nyugodtan használd az AMD64-es telepítőt. Az a sok DVD meg nem kell, elég az első CD (vagy ha van neted a telepítés alatt, akkor a netinstallos Debian)

Javaslom, hogy innen szedd le az un. "non free" telepítőt, a neked tetsző asztali környezettel: [link] (iso-hybrid almappában)

A telepítés előtt meg szerintem csinálj egy partíciót még a Windowsban, és ne használj ilyen guided dolgokat, szépen add meg kézzel "/"-nek. Meg csinálhatsz egy swapot is.

Ha nem olvastad, akkor az összefoglalót is nézd meg itt, meg vannak a telepítéssel foglalkozó írások is a logouton.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33519) gergobaby válasza CPT.Pirk (#33518) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Letöltöttem az AMD 64-es gnome nonfree iso-t, unetbootinnel meg is csináltam az USB-t, de sem a direkt installnál, sem a live linuxból indított installnál nem lát semmit a mostani partícióimból az SSD-n... Azt írja az egészre, hogy Free space :'( Ez miért van? :W

:R

(#33520) CPT.Pirk válasza gergobaby (#33519) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És magát az eszközt látja rendesen? Fel tudnál tenni egy képet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33521) Rimuru


Rimuru
veterán

(#33522) Vladi válasza Rimuru (#33521) üzenetére


Vladi
nagyúr

Alap beállítások sem nyírják ki, 1-2 kiegészítő trükköt alkalmazhat, ha akar. link.
ext4 fájlrendszert javaslok.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33523) Rimuru válasza Vladi (#33522) üzenetére


Rimuru
veterán

Mondtam neki pár dolgot ami szerepel a cikkben is, csak nem tudom Ubuntun mik az alap beállítások. Azért elküldöm neki és majd megcsinálja amit gondol.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#33524) Vladi válasza Rimuru (#33523) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az alap beállításokat minden esetben meg lehet nézni. Milyen időzítő, milyen a fájlrendszer csatolása, van -e swap stb.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33525) ubyegon2 válasza Rimuru (#33523) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezeket küldd inkább! 14.04 óta működik jól minden, főleg a TRIM automatikus, ami elég lényeges, az a 2011- es cikk most már elavultnak tűnik bizonyos szempontból!

[ Szerkesztve ]

(#33526) mAtThEw0319


mAtThEw0319
aktív tag

Sziasztok!

Gondoltam kipróbálom a legújabb elementary OS-t (Luna), de már a live rendszer kipróbálásánál hibába ütközök.. :((
Ez a kép fogad: [képernyőkép]

Beírom, hogy help, majd utána, hogy exit és ezeket írja. Nem értek igazából a linuxhoz, de úgy veszem észre, hogy valami gondja lenne a root-al.

Egy Acer E3-111 "full intel specifikus" gépre szeretném telepíteni a rendszert. Ubuntu már volt a gépen, szóval nem értem, hogy itt mi a gond.. Pendrive-ról próbálnám elindítani a rendszert.

A segítséget előre is köszönöm! :)

(#33527) spammer válasza mAtThEw0319 (#33526) üzenetére


spammer
veterán

Elég 1 topikba is beírni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33528) fasyrt válasza fasyrt (#33514) üzenetére


fasyrt
őstag

up

Idöközben azt figyeltem meg, hogy a billentyüzetkiosztas-kivalaszto menüben nem is kell megint a kivant nyelvet kivalasztani es oke,
hanem csak elkattint egy masikra, utana vissza es mentes nelkül bezarni. Ezmiez? :F

(#33529) gergobaby válasza CPT.Pirk (#33520) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Szia!

Amikor azt mondom, hogy használja a leghosszabb free space-t ezt irja ki: entire

Alapból pedig ennyit lát az SSD-ből: ennyi

:( Van valami megoldás erre?

Köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#33530) CPT.Pirk válasza gergobaby (#33529) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, végül a linkelt hybrid iso-t szedted le? Nekem úgy rémlik, hogy a normál grafikus telepítőnek a particionáló része sem karakteres benne, milyen módban indítottad el?

Egyébként a látottak alapján ő nem lát fájlrendszert az ssd-n.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33531) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#33530) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy néz ki, hogy az első képen kiadott parancs sikeresen újrainicializálta az SSD- t. Ez a program hogyan jött elő? :U Ez a legjobb kérdés, nem láttam még én sem ilyen partícionálót Linux telepítőn, a Hirens boot cd- n vannak ilyenek.

[ Szerkesztve ]

(#33532) AtHoS válasza CPT.Pirk (#33530) üzenetére


AtHoS
nagyúr

GPT partíciókkal hogy áll a linux? Azokat is rendben kezeli? Esetleg még ez lehet a rejtély kulcsa, bár nem tűnik hihetőnek ez a verzió számomra

read-only mode on the forum

(#33533) gergobaby válasza CPT.Pirk (#33530) üzenetére


gergobaby
aktív tag

AMD 64 hibrid image-t szedtem le, Gnome graf felülettel. Telepítőt USB-re raktam USBbootin appal, utána boot from USB, és ott valami grafikus telepítést indítottam.

:F

(#33534) lev258 válasza gergobaby (#33533) üzenetére


lev258
veterán

És honnan szedted le azt a telepítőt?
AtHoS: Már hosszú ideje kezeli.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33535) gergobaby válasza lev258 (#33534) üzenetére


gergobaby
aktív tag

innen, ahogy a kolléga is ajánlotta.

(#33536) lev258 válasza gergobaby (#33535) üzenetére


lev258
veterán

Ja, hogy ez Debian. Arról lemaradtam. Azért megnéznéd mondjuk egy frissebb Ubuntuval vagy Mint-tel?
Másrészt, ha szét akarod szedni a jelenlegi partíciókat, inkább Windows Windows alól csináld meg, biztos ami biztos (a töredezettség miatt).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33537) gergobaby válasza lev258 (#33536) üzenetére


gergobaby
aktív tag

Rögtön töltök egy Ubuntut is :) egyébként Windows alól szétszedtem. csináltam egy 40GB -ot a /-nek és egy 5 GB-ot a swapnak, mindegyiket FAT32-re formázva.

ui. Ha jól olvastam a bevezető írásokat, az Ubuntu is ugyanarra az alapra épül, származhat belőle valami "hátrányom", ha natív Ubuntun és virtuál Debianon együtt próbálok tanulni?

:R

[ Szerkesztve ]

(#33538) CPT.Pirk válasza gergobaby (#33533) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig ez a karakteres telepítő lesz. Mindegy, ennek nincs kihatása a benne lévő dolgok működésére. Felrakhatsz egy Uborkát is, de tanulásra a Debian jobb, mert ott nem adnak alád mindent, viszont van rendes Wikipedia hozzá, plusz stabil mint a kő.

AtHoS: amit én láttam ebből, az az, hogy a telepítő környezet nem feltétlen kezeli a GPT-t, de amúgy maguk a disztrók igen. Ettől függetlenül inkább disztró függő a kérdés.

ubyegon2: A Debian telepítőnek van karakteres módja is, ha valamiért a grafikus nem menne, ez az.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33539) Vladi válasza gergobaby (#33537) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hátrányod nem, minimális előnyöd. Azzal járnál jól, ha valami másabb disztrót is tanulnál párhuzamosan, tipikusan rhel (centos) vagy suse linux (opensuse)

fat nem jó, azt majd telepítésnél formázd újra. Arra hagyhatod amit a telepítő felajánl tipikusan ext4 a /-nek swap az meg swap.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33540) gergobaby


gergobaby
aktív tag

Az Ubuntu telepitoje kapasbol eszlelete az eddigi particiokat, annyit csinaltam, hogy a 40GB-s particionak ext4 formazast allitottam es Mount Point: / valamint a kis 4.9GB particiot pedig Swapnak allitottam.

Van egy eredekes jelenseg viszont.. Ujrainditast nem vegzi el a gep, elakad kozben. Sima leallitas/inditas mukodik.

(#33541) whbear válasza Vladi (#33539) üzenetére


whbear
senior tag

Én a SUSE helyett sokkal inkább a Fedorát ajánlanám...

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#33542) spammer válasza gergobaby (#33540) üzenetére


spammer
veterán

"Van egy eredekes jelenseg viszont.. Ujrainditast nem vegzi el a gep, elakad kozben. Sima leallitas/inditas mukodik."

Nálam eOS Freya (Ubuntu 14.04) alatt ugyanez van.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33543) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#33538) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Debian telepítőnek van karakteres módja is,

Ez OK, így telepítettem második Linuxos hetemben, erre a partícionáló részre nem így emlékeztem, de ezernyi változat van Debianból, így nem lepődök meg már semmin! :)

(#33544) Rimuru válasza spammer (#33542) üzenetére


Rimuru
veterán

És nem nézitek meg hogy mi okozza? :P Ha nem akarsz logot (nem tudom Ubuntu-n hova menti) nézni talán kiírja a problémás dolgot képernyőre is (ha a splash eltakarja nyomj meg pl. egy lefele nyilat)

Vigyázat, csalok!

(#33545) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#33543) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

4 fő verzió van belőle, azok pedig szétoszlanak még különböző architektúrákra. Viszont a telepítőből csak egyféle van, mindegy melyik módban indítod el.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33546) guftabi96


guftabi96
addikt

Sziasztok.
Olyan problémám van, hogy nem tudok pendrive-ról linuxot telepíteni. Nincs optikai meghajtóm, így ez az egyetlen lehetőségem.
Windows alatt Universal Usb installerrel elkészítem a pendrive-ot. (ElementaryOS-t, és Deepin-t próbáltam így telepíteni).
Bootolás előtt ki is választom a pendrive-ot. Majd utána az az üzenet fogad egy kis töltés után, hogy Unable to find a medium containing a live file system.
És ennyi. Windows-t gond nélkül tudok telepíteni pendrive-ról. (jelenleg Win7 van fent, és mellé szeretnék Deepint vagy ElementaryOS-t telepíteni).
Alaplapom: Gigabyte 970A-UD3P
Próbáltam több pendrive-val, és több usb csatlakozóban is.

[ Szerkesztve ]

#KeepFightingMichael

(#33547) AtHoS válasza guftabi96 (#33546) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Nekem ezzel: LinuxLive USB Creator jól működő USB telepítőt sikerült kreálni Linux Mint-hez, Linux Lite-hoz és volt még egy, de melóban variáltam és a disztró nevekkel bajban vagyok, szóval nem emlékszem rá :B

read-only mode on the forum

(#33548) guftabi96 válasza AtHoS (#33547) üzenetére


guftabi96
addikt

Ezzel sem jó sajnos :/
Egyszerűen nem tudom, hogy mi lehet a baja.
Sose volt még ilyen problémám.

#KeepFightingMichael

(#33549) spammer válasza Rimuru (#33544) üzenetére


spammer
veterán

Annyira nem érdekelt még, hogy utánajárjak. :DDD Ritkán van újraindítva, mostanában már nem is frissítek, mert sikerült megint annyi bugot kreálniuk, hogy csak a szívás van vele. Pl. az autoremove sokaknál lezúzta a networkmanagert meg egyéb fontos csomagokat. :Y Várom a friss Crunchbanget, aztán lehet, hogy váltok, de az is lehet, hogy Ubuntu Minimal+Openbox lesz (egyik gépre épp ma raktam fel).

--

(#33546) guftabi96: ha USB 3-as porton van, akkor dugd USB 2-esbe. És húzz ki minden más felesleges USB-s eszközt addig, ha csatlakoztatva van. Vagy itt vannak még tippek (pl. IDE-AHCI) [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#33550) joecontra válasza guftabi96 (#33546) üzenetére


joecontra
addikt

Windows alól a Win32DiskImager programot javaslom. Tégy azzal is egy próbát, hátha.

Üdv,
J

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.