Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32101) Jabby válasza lev258 (#32089) üzenetére


Jabby
őstag

Köszi a linket, de ez sem hozott eredményt.
Éjjel rádugtam egy Ubuntus gépre, az sem boldogult vele, végül egy Win7-esen legalább meg tudtam győződni, hogy bad szektor mentes.

(#32102) Jamboo529 válasza Rimuru (#31917) üzenetére


Jamboo529
senior tag

Volt egy korábbi gondom, ez a hozzászólás megoldotta a problémát teljesen, viszont belefutottam olyasmibe, hogy a következő csatlakozásnál nem találtam meg az előzőleg létrehozott dolgokat. Mintha minden kitörlődött volna. Valami ötlet, hogy mit tehetnék ez ellen?
Egy Zyxel NSA 320 NAS-ról van szó, amire fel lett dobva az fff, és így már telepíthető volt rá a transmission is.

(#32103) AtHoS válasza CPT.Pirk (#32099) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Bakker, azt hittem a saját szintemhez mérten kell kérdezni a topikban :DDD

Már jojózik a szemem a sok konfigolástól (újrafordítottam az xmlrpc-t, libtorrentet és rtorrent-et is, ráadásul többször, több csomaggal és kapcsolóval). Teljesen más felépítésű másik rtorrent szkripttel [link] már nem jön a hibaüzi, de még ezzel sem vagyok bentebb, ugyanis maga az rtorrent nem indul el ugyanúgy S99debian-nal [link], csak ha kézzel indítom belépve a chrooted debianba

Egyébként ezt ide kellene bemódosítani? Mondjuk az -X helyére? Ez lenne a konkrét indító szkript amúgy
su -c "screen -S $srnname -X screen rtorrent" $user

Van korábban egy feltételhez kötött inicializáló rész, csak széles a script amit beraktam és alapból nem látható
su -c "screen -dm -S $srnname" $user

Na jó, nem folytatom itt, ha nem is ide való ez a téma. Elnézést az eddigiekért :B

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#32104) CPT.Pirk válasza AtHoS (#32103) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mutass olyan kezdőt, aki ezerrel fordítja újra a programokat forrásból! :D

Amúgy nem ismerem a screen működését, valami rémlik a szerverek kapcsán, de erre is jobban kapsz választ a másik Linuxosban, vagy a DebianGNU/Linux topicban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32105) MKLS


MKLS
aktív tag

Sziasztok!

Hogyan tudom megoldani Xubuntu-ban, a kijelző váltást monitorról (HDMI-n) HDTV-re úgy, hogy nagyjából megmaradjon a kép arány? A gond az, hogy ha a beállításokban csak simán kiválasztom, hogy melyik kijelzőt használja akkor a tálca meg a mondjuk VLC alsó sávja túl kilóg a TV-ből és nem tudom manuálisan összehúzni a képet, legalábbis nem találtam rá opciót. Van valami app amivel ezt könnyen lehet orvosolni, lehetőleg GUI-val rendelkező kellene.

(#32106) CPT.Pirk válasza MKLS (#32105) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Kellene több információ a gépről, de nincs kitöltve az adatlapod. Leginkább a videokártya típusa érdekel, valamit hogy azt milyen driverrel használod mert így elsőre "sclaing" beállításra hajaz a dolog.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32107) MKLS válasza CPT.Pirk (#32106) üzenetére


MKLS
aktív tag

Huhh, após gépe, alaplapi Intel HD Graphics 4000 talán, ha jól emlékszem. Nem telepítettem drivert.

[ Szerkesztve ]

(#32108) AtHoS válasza CPT.Pirk (#32104) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Na jó, de én is csak leírások alapján próbálgatok, meg amit találok hibakeresésnél infókat használom. Saját kútfőből nem megy :B

Tanácsodra bekérdeztem a "nagy" Linux-os topikba, hátha.... :R

read-only mode on the forum

(#32109) CPT.Pirk válasza MKLS (#32107) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott nem is kell telepítened semmit, Intelhez egyféle driver van csak, most is azzal megy. Viszont ahhoz nem értek ezen a téren, de valaki biztos tud mondani rá valamit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32110) joecontra válasza MKLS (#32105) üzenetére


joecontra
addikt

Esetleg a TV menüjében nincs olyan, hogy automata képkitöltés vagy hasonló?

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#32111) growler válasza joecontra (#32110) üzenetére


growler
őstag

Nálam, ( Hitachi LCD-tv )

Szolgáltatás ---> HDMI PC Full Mode ---> Be

(#32112) herdsman12 válasza ubyegon2 (#32096) üzenetére


herdsman12
őstag

A htop szerint most 246/2005MB a memória használat, de a free mást mutat:

total used free shared buffers cached
Mem: 2053336 1304316 749020 0 35864 1014716
-/+ buffers/cache: 253736 1799600
Swap: 2085884 0 2085884

Processzor pörgést a Chromium okozza, de ez is csak mostanában jött elő.
Feladatkezelőt, Chromiumot hanyagolom.

Ventilátor szabályzásra kell megoldást keresnem.
Ezt mutatja a sensors:

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +59.0°C (crit = +85.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +28.0°C (crit = +90.0°C)

eeepc-isa-0000
Adapter: ISA adapter
fan1: 1660 RPM

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#32113) MKLS


MKLS
aktív tag

TV beállításokban nem néztem körül, a fő gond amit ma láttam, hogy a monitor 16:10 a TV pedig 16:9 képarányú. Annyit tudtam ma csinálni, hogy egy kompromisszumos ideiglenes felbontás állítással klónoztam a kijelzőket de ez a TV-n akkor még torz lapított képet ad, emiatt a filmet VLC-ben átállítom 16:9-re de ez így túl bonyolult nekik, meg ugye visszaállítani az egészet használat végén. Jah és a hang akkor még nem ment át a TV-re... Jó lenne ha lenne valami pár klikkes megoldás erre az egészre, mert igazából filmnézésre kellene nekik csak.

(#32114) CPT.Pirk válasza MKLS (#32113) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sajnos a TV-k beállításában ritkán van ilyen. Viszont az Arch wiki ezt írja az Intel driverhez:

This can be useful for some full screen applications:

$ xrandr --output LVDS1 --set PANEL_FITTING param

where param can be:

center: resolution will be kept exactly as defined, no scaling will be made,
full: scale the resolution so it uses the entire screen or
full_aspect: scale the resolution to the maximum possible but keep the aspect ratio.

If it does not work, try:

$ xrandr --output LVDS1 --set "scaling mode" param

where param is one of "Full", "Center" or "Full aspect".
https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics#Setting_scaling_mode

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32115) Thusor


Thusor
őstag

Ubuntu szerveren mysql-t telepítettem. Az UFW-ben megnyitottam a 3306-os portot de mégse tudok csatlakozni a mysql szerverhez, se hálózaton belül se pedig kívülről. Csak akkor tudok csatlakozni ha localhoston próbálkozom. Mit kellene csekkolnom?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#32116) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Van egy frissen feltelepített Debian 6-om. Nincsen eth0 sem wlan0, hogyan tudnám ezt orvosolni?

(#32117) Vladi válasza DrojDtroll (#32116) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nekem az rémlik, hogy az fw csomag hiányzik. Plusz lehet, hogy a driver is. A hálókártyád típusának megfelelő csomagot keress, esetleg leírással, vagy várd meg amíg Bambanő megérkezik. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32118) Apollyon válasza Vladi (#32117) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Bambanő nem jön az abszolút kezdő topikba, legalábbis utoljára 5 éve írt ide ahogy látom :DDD

Amúgy fura, elvileg még a netinstallos debianban is benne kellene lennie az alap lan drivernek, hogy le tudja rántani a telepítéshez szükséges csomagokat.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32119) lev258 válasza DrojDtroll (#32116) üzenetére


lev258
veterán

Mid van (lspci)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32120) gurabli


gurabli
senior tag

Adott egy HTPC, benne egy 32GB SSD, azon Arch Linux + VDR. Na most erről az SSD-ről szeretnék egy másolatot készíteni, hogy meglegyen az image, bármikor vissza tudjam állítani, ha szükség lenne rá.

Most különben is mást szeretnék telepíteni az SSD-re, de később vissza szeretném rakni majd az image-t. Erre jó bármelyik, pl. AOEMI, Acronis backup szoftver, és készítek egy system backup-ot vagy drive backup-ot, ahogy ezt teszem Win esetén is, persze USB-ről bootolva, vagy Linuxnál nem így működik?

Köszönet!

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#32121) Vladi válasza Apollyon (#32118) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Bambanő nem jön az abszolút kezdő topikba, legalábbis utoljára 5 éve írt ide ahogy látom "

omg. Akkor a té kérdező fáradjon át a debian topikba.

Amúgy is szar ez a debian. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32122) Apollyon válasza Vladi (#32121) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem szar, csak szeretni de legfőképp érteni kell hozzá ;]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32123) Vladi válasza Apollyon (#32122) üzenetére


Vladi
nagyúr

Psszt! Tudom. Csak próbálom nevezettet előcsalogatni. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32124) DrojDtroll válasza Apollyon (#32122) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Úgy döntöttem, hogy inkább felrakom az Ubuntut, hiszen az is Debian alapú :)

(#32125) Apollyon válasza DrojDtroll (#32124) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ez kb olyan mint Lego Technikről duplóra váltani.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#32126) lev258 válasza DrojDtroll (#32124) üzenetére


lev258
veterán

Telepítés előtt javaslom a kipróbálást.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32127) DrojDtroll válasza Apollyon (#32125) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Lego Technic fan vagyok :)

Szerintem egyenlőre elég lesz nekem az Ubuntu is. Még linuxos téren kisgyerek vagyok jó lesz a duplo.

Sokkal inkább megéri Debiant használni?

lev258
Gondolom ha kipróbáláskor van net, akkor telepítés után is lesz. Ezért mondod?

[ Szerkesztve ]

(#32128) Vladi válasza DrojDtroll (#32127) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem. azért mondja, nehogy megbánd. ;]

Úgy nem is lehet felnőni, hogy nem teszel erőfeszítéseket. Nem tanulsz semmit, minden csináljon meg helyetted a rendszer. :U

Egéybként csomagkezelést amúgy is meg kellene ismerned, manapság a debian se harap, mindent pár klikkel be tudsz állítani. net, telepítés, particionálás ilyenek. Utána már rajtad áll, hogy mire használod.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32129) lev258 válasza Vladi (#32128) üzenetére


lev258
veterán

+1
Meg a Unity-vel sincs mindenki kibékülve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32130) DrojDtroll válasza lev258 (#32129) üzenetére


DrojDtroll
addikt

A RAM igényével én sem vagyok megelégedve. Szerintem valami lágyabbra lesz cserélve, mondjuk xface-re, de fent lesz az i3 is, mert az is nagyon tetszik.

Vladi
A telepítéssel nincs gond, csak ez a hálózatos probléma nem tetszik:), Egyenlőre más erőfeszítéseket tennék a "felnövés" érdekében.

(#32131) DrojDtroll válasza lev258 (#32129) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Fel is raktam, egyenlőre még nem cserélem le az unity-t átlakítottam kékre.

Szerintem így elég jól néz ki.

(#32132) gurabli válasza gurabli (#32120) üzenetére


gurabli
senior tag

Erre valaki? :R

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#32133) lev258 válasza gurabli (#32132) üzenetére


lev258
veterán

Nem ismerem a programokat. Ha azt írják, jók erre, akkor miért ne. Systemback? Talán Arch-hon is működik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32134) lev258 válasza lev258 (#32133) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom utóbbiban tévedtem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#32135) CPT.Pirk válasza DrojDtroll (#32131) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért nem volt ETH0 meg wlan eszközöd, mert nem volt driver hozzá. Miért régi Debian6-ot raktál fel? Most 7.7-nél tartanak, már tervezik egy ideje a 8-as Debiant is. Ha hosszabb távon stabil rendszerre szeretnél szert tenni, akkor inkább egy Debian, mint az Uborka. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32136) Rimuru válasza gurabli (#32120) üzenetére


Rimuru
veterán

Úgy tűnik hogy csak egy mentést akarsz így dd is jó lehetne, de inkább valami tömörítős megoldást javasolnék, de van sok féle megoldás, tessék.

Vigyázat, csalok!

(#32137) DrojDtroll válasza CPT.Pirk (#32135) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Még egyenlőre elég lesz ez az "Uborka" is :), ha valami komolyabb rendszer kell, amire számíthatok, akkor egyértelmű, hogy Debianra cserélem.

Tudom, hogy régi volt, csak ez volt letölve, és nem tudtam volna mást leszedni, mert kolis vagyok és a letöltésekkel vannak gondok. 100/100-as net van. P2p tiltva van. Nem is az a gond, de valamiért a linux disztók is. Egyszerűen megáll a letöltés x %-nál és nem megy tovább. Ugyan ezt csinálja még a VirtualBox-al is. Mással nem, csak ezzekkel. Nem tudom mi értelmeve van ennek.

(#32138) CPT.Pirk válasza DrojDtroll (#32137) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem hiszek ebben, akkor el se indulna a letöltés, ha tiltva lenne. (a P2P ettől független) Inkább csak valami rosszul van megcsinálva, meg kellene keresned az admint...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32139) DrojDtroll válasza CPT.Pirk (#32138) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Én is elég különösnek tarttottam a dolgot, de aztán megerősítést nyert, hogy nem nálam van a hiba, és az admin sem tud mit kezdeni a dologgal.

De a biztonság kedbvéért holnap rákérdezek az admintól.

Linuxon kívűl más letöltések működni. A virtualbox-ot az isp blockolja abban az intézményben ahol vagyok, nem tudom miért. A VBox-nál és a linuxnál ugyan az a jelenség.

(#32140) N0zer0 válasza DrojDtroll (#32137) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ha megáll a nagy fájlok letöltése, akkor nem a P2P meg a Virtualbox van tiltva, hanem a proxy szerver cache-elésével van probléma. Mindenképp az adminnak kell szólni. Ha a P2P tiltva lenne, akkor csak nem töltene a torrent, el sem kezdene, nem hogy megállna x %-nál. A linux képfájlokat le lehet húzni HTTP-ről és FTP-ről is, az nem P2P.

Egyébként én nem vagyok Debian-párti. Stabilnak mondják, meg legendásnak, de nekem nem jött be. Egymillió éves csomagok vannak benne, meg lehet kínlódni a free és nonfree csomagok b4x4kodásával, meg a programok átnevezésével.

Az Uborkával nincs semmi baj, abban egyedül a Unity ablakkezelőt utálom, de ha neked bejön a Unity, akkor csak azért ne válts, mert fórumon oltanak vele. Annyi, hogy friss verziót kell használni, és frissen kell tartani.

[ Szerkesztve ]

(#32141) DrojDtroll válasza N0zer0 (#32140) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Tudom, hogy a http és az ftp és a p2p nem ugyan az. P2p el sem indul. Ha egy vpn-re csatlakozok akkor továbbmegy a letöltés, megint kilépek a vpn-ből és megy tovább. 100%-ig.

(#32142) N0zer0 válasza DrojDtroll (#32141) üzenetére


N0zer0
senior tag

Mondom, nyugodtan szólj az adminnak, a Linux tényleg ne legyen már illegális egy koleszban. Bár mondjuk ha ilyen szar neted van, akkor a Linux lehet nem lesz ott opció, mert az még később is feltesz meg frissít egy rakat csomagot, igaz akkor sok kicsit tölt le, nem egy nagyon. Mondjuk egy Win is elég szépen tud frissítéseket feltenni, ha beszaporodtak, és nincs SP (XP, Vista, Win7).

Esetleg még csináld az, hogy mikor megáll x %-on a letöltés, hagyd úgy. Hátha továbbmozdul idővel. Én már melóhelyen használtam olyan proxyszervert, ami látszólag nagyon lassú volt, lassan vánszorgott 5-10%-ig, aztán hirtelen a 100%-ot vágta az ember képébe, mert akkora töltődött le az anyag proxyn, és az egyszerre zúdította rá a kliensre belső hálózaton.

Esetleg még csináld meg, hogy nekikezdesz egy 1, 2, 4 gigás fájl letöltésének, nem egyszerre, hanem egymás után. Nézd meg, hogy melyik hány %-nál akad meg.

(#32143) DrojDtroll válasza N0zer0 (#32142) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Pl.: ha van két 4 gigás az egyik 20%-nál áll meg, a másik kb 60%-nál, de megpróbálom úgy is ahogy mondtad, hátha sikerül felfedezni valami szabályszerűséget.(Gondolom ezért kell.)

A frissítésekkel nincs gond.

Várás nem segít 10 percen belül, tovább is várjak?

(#32144) CPT.Pirk válasza N0zer0 (#32140) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy proginak van más neve amiről tudok, a Firefoxot Iceweaselnek hívja, de ettől még nem kell átnevezni :) . A régi csomagokra meg nagyrészt megoldás a backports tároló használata, azzal egyedül az asztali környezet nem fog frissülni, a user appok igen.

*ha már adatmennyiség, most frissítettem egy Win7 SP1-es gépet, ami 2013 márciusában volt neten utoljára, a letöltött mennyiség 870MB volt, a telepítés ideje laza két óra. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32145) Rimuru válasza N0zer0 (#32142) üzenetére


Rimuru
veterán

Még megpróbálhatja más programmal is, pl wget, vagy nem tudom van-e valami amivel szépen lehet követni a forgalmat.

Vigyázat, csalok!

(#32146) DrojDtroll válasza Rimuru (#32145) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Win alatt Free Download Managerrel próbáltam tölteni. 99%-át leszedi vele, csak egy kis részt nem pl a 60%-a körül.

(ez nem az én gépem)

(#32147) fi:zi'k


fi:zi'k
nagyúr

Sziasztok,

Ubuntu studio alatt szeretném frissíteni a Firefoxot, de nem a legújabbra, hanem a 33-as verzióra.
Letöltöttem a tar.bz2 állományt, ott próbáltam a run-mozzila.sh fájlt, de nem jártam sikerrel.
Tudnátok segíteni? :R

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#32148) Vladi válasza DrojDtroll (#32146) üzenetére


Vladi
nagyúr

proxin átmenés nem lenne megoldáás? csak egy ötlet.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#32149) DrojDtroll válasza Vladi (#32148) üzenetére


DrojDtroll
addikt

de :) cyberghost nevű progi megoldja a problémát.

Tudtok valami proxy-t ami ingyenes és viszonylag normális?

(#32150) Rimuru válasza fi:zi'k (#32147) üzenetére


Rimuru
veterán

És mi a probléma? :P Esetleg próbáld meg a bináris indítani (firefox, firefox-bin).

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.