Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70751) sz.zs. válasza sz.zs. (#70729) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Jegelve einstein fórumtárs részére!

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#70752) looser válasza Rush77 (#70734) üzenetére


looser
addikt

A maradék jó lesz madártejnek :-D

(#70749) M3aN: tedd dzsezvába és főzd meg török kávénak. Komolyan :-) Egyszer egy nagyon robis keveréket próbáltam belőni és az első két adagnál csak a homlokomon jelentek meg cseppek, a szűrő alján semmi, ez mind ment a törökbe (2x14g), de csak háromszorra mertem meginni :-)

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#70753) reset


reset
senior tag

Hali!
Legutóbb manométert kapott szeretett Ascasom, most az OPV-t moddoltam kívülről mókolhatóvá...
Ősszel egy Omron PID-del még bepróbálkozom / ahhoz majd jelentkezem segítségért :-)

[ Szerkesztve ]

(#70754) Csápájev


Csápájev
őstag

Az eszpresszó és a dupla risztretto között van különbség a gyakorlatban?
Érdekelne,hogy mi az.

(#70755) Deadzone41 válasza Csápájev (#70754) üzenetére


Deadzone41
őstag

El kéne már felejteni ezeket a retro foglamakat, és kávé víz arányról beszélni.

(#70756) Bazsee71 válasza Deadzone41 (#70755) üzenetére


Bazsee71
őstag

Miért baj, hogy használatban van? Miért kellene elfelejteni? Még ezek a fogalmak sem mentek át teljesen a köznyelvbe, a víz-kávé arányt meg nem nagyon fogja bevenni a többség gyomra.

Ma reggel pont dupla ristrettot húztam, és ha ezt írom, szerintem mindenki érti, mi landolhatott a csészében. Persze lehetne ez 17,5g/1:2/88°C/9bar/34s, de hát na... :U

(#70757) adp válasza Bazsee71 (#70756) üzenetére


adp
őstag

Az 1:2 arany az nem ristretto arany, sztem 1:1,5 korul/alatt lehet ristrettorol beszelni

[ Szerkesztve ]

(#70758) Bazsee71 válasza adp (#70757) üzenetére


Bazsee71
őstag

Példa volt, de felőlem legyen... :)

(#70759) Parci válasza Deadzone41 (#70755) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ha valakinek pontos műleírást kell készíteni, akkor valóban. ha meg csak annyit akarok jelezni, hogy ittam egy "olyan töményet", akkor a célnak megfelel.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#70760) adp válasza Bazsee71 (#70758) üzenetére


adp
őstag

Egyebkent en is inkabb Deadzone velemenye fele hajlok :) tobbet mond mint az espresso/ristretto/americano es a tobbi

(#70761) Bazsee71 válasza adp (#70760) üzenetére


Bazsee71
őstag

Van egy olyan sejtésem, hogy Csápájev nem a fórumos belső kommunikáció kapcsán tette fel ezt a kérdést. Egy kávézóban pedig az itteni műleírás elég vicces szituációt szülne. :U

(#70762) Parci válasza Bazsee71 (#70761) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nem csak egy kávézóban, hanem mindenhol, ahol nem a témára teljesen rákattantak beszélgetnek.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#70763) soldier2 válasza adp (#70757) üzenetére


soldier2
őstag

Ha a klasszikus olasz arányokat nézed (a ristretto onnan jön, és újhullámos kávénál nem is nagyon értelmezhető fogalom) akkor bizony az, és ott meg is van a helye.

Van úgy, hogy bizonyos aktákat ki kell nyomtatni. A https://fundaforest.eu/hu oldal meglátogatása csökkenti a környezetterhelést. Köszönjük, hogy kattintott!

(#70764) Deadzone41 válasza Bazsee71 (#70761) üzenetére


Deadzone41
őstag

Szerintem a kávézókban se túl célszerű a két kifejezés használata, csak kötelezően megmaradt. Teszem azt az örlő be van lőve egy optimális lefolyásra, mondjuk 1:2 arányra, ha a vendég odajön, hogy ő ristretto-t szeretne, akkor vagy örlőt kéne neki állítani, vagy kap egy allul oldott valamit. Ha jól tudom ezt a kérdést úgy zárják rövidre a baristák, hogy ha valaki ristretto-t kér, a sötét pörkölésből kap, mert az valszeg amúgy is arra van állítva.

[ Szerkesztve ]

(#70765) adp válasza Bazsee71 (#70761) üzenetére


adp
őstag

azt én nem tudthatom Ő mire gondolt, mindenesetre nekünk illetve itt nem sok értelme van arról beszélni, hogy húú a paljoc yirgából ittam egy jó americánót/hosszúkávét/lungót, mert sokat nem fog mondani. De ha úgy leírod, hogy ittál egy yirgát 1:3 aránnyal 40mp-re kihúzva + 10 mp előáztatással, na annak volt értelme, esetleg tudtál segíteni valakinek, hogy készítse.
Aztán nyílván ez egy átlag usernek semmit nem fog mondani.

Mindenesetre az eredeti kérdésre visszatérve amit Csápájev feltett, hát nehéz erre bármit is mondani. Elég sok szakiradalom, cikk stb szól erről a témáról. Ugye az olaszok inkább ml-ről beszélnek, mi itt meg inkább grammokról. Szerintem a ristretto az valójában egy hamarabb leállított ( aluloldott) eszpresszo, ha a kávézói környezetet nézed. Mivel örlőt állítani nem tud, mert vagy van a doserben, és kidobni nem fogja, (jobb esetben karbaőrlős gépnél) ki kellene darálni 5-10grammot ami benne lehet a kések között és a garatban.

[ Szerkesztve ]

(#70766) Bazsee71 válasza adp (#70765) üzenetére


Bazsee71
őstag

Azért Csápájev nem új tag, de inkább elengedem a témát.

(#70767) zolnagy válasza reset (#70753) üzenetére


zolnagy
őstag

Ezzel így most tudsz nyomásprofilozni? Hogy működik? Van róla videod?

(#70768) Csápájev válasza adp (#70765) üzenetére


Csápájev
őstag

Koszi.
Eredetileg egy kepet nezegetve kezdtem el azon gondolkodni, hogy egy eszpresszó az miben más mint egy dupla risztretto. Oke, lefolyas csöpögősebb, de van kávé amelyiknek ez pl kvára nem all jól. Gyakorlatilag egy elbaszott eszpresszó a dupla risztretto ilyen esetben?
De aztán arra jutottam,hogy inkább egy duplabol készült eszpresszó.
Valószínűleg a gyakorlatban kávézók így készítik.

(#70769) mdav88 válasza Csápájev (#70768) üzenetére


mdav88
senior tag

A ket fajta kozt a mennyiseg a kulonbseg: szimplabol a regi iskola szerint 7-8gr kavebol 22ml vagy ugyanennyi kavebol 30ml (dupla eseten dupla mennyisegek) de mind a ketto egysegnyi ido alatt keszul. Mondjuk 30mp.

Eloszor troll kerdesnek tartottam, leven, hogy regota vagy itt, de akkor nem biztos hogy megvolt a ket fogalom kozti kulonbseg.

(#70770) yazoo1


yazoo1
tag

Békés megyében hol tudok beszerezni jó pörkölt kávét?Persze ,jó áron?
(Nem a Frei -re gondoltam...)
ui.egyébként nyílt egy jó kis kávézó Békéscsabán: WAKE UP a neve és a srác bele teszi szívét lelkét.Tőle lehet majd venni is pár hét múlva(úgy fogja rendelni,csak szólni kell előtte) ,de nekem pár napon belül kellene ,mert elfogyott mindenem...

[ Szerkesztve ]

(#70771) sz.zs. válasza yazoo1 (#70770) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Szerintem csak rendeléssel... Pall&Yotz, Kapuczíner, Pacificaffe, stb...

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#70772) yazoo1 válasza sz.zs. (#70771) üzenetére


yazoo1
tag

...igen,ettől tartottam... :(
azért köszi!

[ Szerkesztve ]

(#70773) gpbenedek válasza yazoo1 (#70770) üzenetére


gpbenedek
csendes tag

Szarvason voltam egyszer egy ksi kávézó/söröző helyen, ahol LuckyCap volt az őrlőben. Bár lövésük nem volt, mi az, elkészíteni sem igazán sikerült, nem tudom kapni lehet-e. Ha nagyon meg vagy szorulva, lehet, hogy Tudjukki portékája elért arrafelé is, ha van médiamarkt.

(#70774) SoundON


SoundON
tag

A csapolás megkezdésekor jó ha a kar már meleg. Ez ok. Ezt értem.
De a gép korrekt felmelegedése, melegen tartása és a kijövő víz hőstabilitása szempontjából mi a jó?
Karral vagy kar nélkül melegítsük és tartsuk a gépet?
Ki hogy szokta? Pro, kontra?
Persze a kérdés GC otthoni használatánál értendő.

[ Szerkesztve ]

(#70775) Csápájev válasza mdav88 (#70769) üzenetére


Csápájev
őstag

De 16-18grammból 40-44ml az nem 1:1,5 arány,amiről korábban szó volt.
Meg az érdekelt,hogy a gyakorlatban ezt a kávézók hogy intézik?
Pont olaszos kávéknak sokszor szerintem nemigazán áll jól a csöpögős lefolyás.
Ha csak a darálón állítunk,akkor így meg is éghet ugyanazon a hőfokon,amin a presszó jó.

SoundON
Fent van a kar nálam.

[ Szerkesztve ]

(#70776) Parci válasza SoundON (#70774) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ha a hőstabil állapot a cél, akkor abba a karnak is bele kell tartoznia. ha nélküle éred el, majd felrakod a hideg kart, akkor az - elviekben, mert azért nincs abban végtelen anyag - leránthatja a fejhőt.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#70777) SoundON válasza Parci (#70776) üzenetére


SoundON
tag

Persze, a hideg kar lerántja a hőt a fejről, ezt értem. De nálam más a fejből kijövő vízhőfok a karos és a kar nélküli melegítésnél, pedig mindkét esetben felmelegített karral mértem ugyan olyan PID állásnál ugyan annyi bemelegedési idővel. Csak a kar nélküli verzióban a kart forró csapvízzel melegítettem fel mielőtt felraktam.
Ezért merült fel bennem ez az amúgy első nap az iskolában kérdéskör :)
Sajnos nálam még a jó kis kínai rkc c100 próbálja kiszámolni hogy mi a jó...
Várom én is az új Omront.

(#70778) SoundON válasza SoundON (#70777) üzenetére


SoundON
tag

Persze a csapolás alatti hőstabilitás, a vízterítés és lefolyás minősége továbbra is csillagos ötös!
Azóta is recskaparádé van minden kávénál :)

[ Szerkesztve ]

(#70779) mdav88 válasza Csápájev (#70775) üzenetére


mdav88
senior tag

Az aranyt nem lehet gramm-ml osszefuggesben osszefesulni, csak gramm-gramm vagy ml-ml esetben erdemes ra hivatkozni. 44ml az a cremaval egyutt mert urtartalom.

(#70780) adp válasza Csápájev (#70775) üzenetére


adp
őstag

Jaja ott a krema is benne van, meg ez egy ilyen olaszos szam lehet, hogy 5-tel tobb de az is hogy kevesebb :D Amugy minnel delebbre mesz annal kisebbek a presszok Italiaban :D

Ezert sincs semmi ertelme felcimkezett 'felespoharat' venni

[ Szerkesztve ]

(#70781) peti925


peti925
újonc

Sziasztok új expobar office lever hx gépemet áron alul eladásra kínálom! 229 ezer! Link: https://www.jofogas.hu/vas/Uj_Expobar_Office_Lever_HX_kavegep_Faema_E61__garis__330e_helyett_78137622.htm

(#70782) reset válasza zolnagy (#70767) üzenetére


reset
senior tag

Igen tudok - bár videom nincs róla. Eredeti állapotában egy 10-es anyával "körbeölelt" kivezetésre csatlakozik az OPV szilikon csöve - így lehet a gép kaszniján belül állítani a víznyomást. (Lásd a mellékelt fotót!)
Volt a sufniban megfelelő átmérőjű, egyik végén külső menettel ellátott alucső. Abból levágtam a szükséges hosszúságú darabot, a menet nélküli végét egy kis üvegező kalapáccsal addig "igazítottam" míg ráhúzható lett az OPV szabályzó anyájára. Előzőleg az alucső palástjára fúrtam-reszeltem egy ovális ablakot, amin át kibújtathattam a szilcsövet... van annyira flexibilis, hogy azt a max. 90-100 szögfokos tekerést simán kibírja, ami nyomásprofilozásnál adódhat. (Esetleg lőhetek fotót az alucsőre vágott ablakról és az azon át kibúvó szilcsőről ha vkit érdekelne...)
Ja és persze ki kellett fúrnom a gép burkolatát, éppen a megfelelő helyen, hogy a cső pont szembe találja majd magát az OPV anyájával - ezt egy 14-es fúrószárral végeztem el. A furaton át kivezetett alucsőre pedig ráhajtottam egy spéci, ricnis külsejű közdarabot, aminek a segítségével üzem közben változtathatom a nyomást.

(#70783) reset


reset
senior tag

Most épp csönd van, gyorsan idebiggyesztem a képet, amin jól látható: hogyan bújik ki a szilcső az OPV-hez illesztett alucső palástjára készített ablakon :-)

[ Szerkesztve ]

(#70784) GAgyiXyXy válasza yazoo1 (#70770) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

Békéscsabai média markt-ban (is) van mordori kávé. Ajánlom figyelmedbe, mert garantáltan frissek.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#70785) zolnagy válasza reset (#70783) üzenetére


zolnagy
őstag

Ügyes! :R
90-100 fokos szögben tudod állítani a nyomást 0 és 9 bar között? Kíváncsi leszek hogy bírja a tekergetést a szilikoncső hosszú távon. Mindenesetre szépen kivitelezted.

(#70786) yazoo1 válasza GAgyiXyXy (#70784) üzenetére


yazoo1
tag

Köszi!
Megnézem,de mi az a mordori kávé,miről ismerem fel?!

(#70787) GAgyiXyXy válasza yazoo1 (#70786) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

Azt én ide le nem írhatom, mert kénköves pokolra kerülök akkor. De lehet Te is, ha olyat veszel :)

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#70788) paramparya válasza GAgyiXyXy (#70787) üzenetére


paramparya
őstag

Itt bújik a megoldás.

Vagy ahogy az angol mondja: éjvíeksz :DDD

Szerk: rossz hsz-re ment a reply, yazoo1-nek szólt :)

[ Szerkesztve ]

(#70789) Bazsee71 válasza yazoo1 (#70786) üzenetére


Bazsee71
őstag

KávéKalmár ingyen szállít Borháló üzletbe, ajánlom.

(#70790) Peti...(16v)


Peti...(16v)
tag

Paljoc Black LXR

03.28.-ai pöri, adagonként fagyasztva még mindig nagyon friss, amit bubikkal is jelez. Ajánlom azoknak, akik még nem engedték el az olaszos vonalat, de már ismerkednének valami gyümölcsösebbel, és az SO-kal nincs sikerélményük. Ez nem egy háklis kávé, eddig minden beállításnál jó volt, de most sikerült tökéletesre belőni, semmi bántó savanyúság vagy keserűség, csak édeskésen gyümis, nagyon finom.

(#70791) PetAd


PetAd
tag

Sziasztok!

Használta már valaki ezt a manométert? [link]
Mennyire remegős a mozgása egy Ulkára kötve tágulási tartály nélkül?

Erre a T idomra illeszkedik?
[link]

(#70792) qvik27 válasza sz.zs. (#70729) üzenetére


qvik27
tag

Ahoj,
Tudna ez a masina halálcsillaggá válni? Ha igen, kb. mennyiből?
[link]
Köszi!

[ Szerkesztve ]

10 féle ember létezik: aki érti a digitális világot és aki nem.

(#70793) Parci válasza qvik27 (#70792) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

tudna, kb. 50e ft-ból, de már rég elkelt, ha jól emlékszem

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#70794) tariattila válasza Parci (#70793) üzenetére


tariattila
veterán

50 ből egy alap csillagromboló jönne csak ki... de 140 ből már a fullos is.. :D

(#70795) zolnagy válasza PetAd (#70791) üzenetére


zolnagy
őstag

Nekem ilyen van a Brasilia Ladyben. 1/8" menete van. Nálam nem közvetlen a pumpánál lett elágaztatva, hanem a bojler beömlőjén. Miért pont a mellékelt T idom? Nagynyomású tefloncsövet akarsz elágaztatni?
A remegés, ha jelentkezik nálam (kis mértékben), az mindig valamilyen előkészítési hibára utal, mert amikor jól sikerül a kávé/szép a pogácsa, akkor ez sem remeg.

(#70796) Parci válasza tariattila (#70794) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

csak a tuningokra értettem (gyári bojler, rézcső, tágulási, nyomásszabályzás, pid) a hirdetett gépen felül

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#70797) sz.zs. válasza Parci (#70793) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Jól emlékszel :)

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#70798) PetAd válasza zolnagy (#70795) üzenetére


PetAd
tag

Igen, a bojlerbe menő tefloncsövet akarom megtoldani rézzel, manométert is szeretnék a gépbe tenni. ezért néztem ki ezt a csatlakozót.

(#70799) Koczó93


Koczó93
őstag

Valaki nem tud berakni egy képet amin egymás mellett van egy gc (vagy más kis gép) és egy e61hx?

(#70800) Wolfy999 válasza Koczó93 (#70799) üzenetére


Wolfy999
tag

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.