Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20101) McSzaby válasza #24650752 (#20100) üzenetére


McSzaby
őstag

Csórikám. Nekem meg van egy 2 GB modul a HD 2600 Pro és 4200+ X2 mellett... Bitch Pleaseee! :DDD

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20102) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Asztalira is felvágom az ubuntut és megint csatolnám a meghajatókat. Akkor leírnátok megint a parncsokat meg a lépéseket mit kellene csinálnom? :DDD Már csak azért, hogy ne sudo-val nyomjam mikor nem azzal kell. ;] Köszi.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20103) McSzaby válasza Sub-ZeRo (#20102) üzenetére


McSzaby
őstag

Csinálhatod végig sudo-ban csak ne csessz el semmit.

Terminálban:

sudo -s - mondjuk

majd:

blkid

Itt kiadja, hogy milye UUID-vel szerepel a vinyód. Ezt az UUID-t másold vágolapra,valahova, öreganyám hátára is rátetováltathatod.

majd:

nano vagy vi /etc/fstab

Itt oszloponként összerakod.

1. oszlop:----------------------------------- 2. oszlop: ------------------------------3. oszlop
UUID="amitkidobottablkid" /mnt/csatoltvinyo (- felcsatolás helye) ntfs (- vagy amilyen fájflrendszer)

4. oszlop

defaults -mondjuk, de ennek sok kapcsolója van még

5-6. oszlopba meg 0 0

Szal:

UUID="103014243252352-103-2134" /mnt/shit ntfs 0 0

ééééééés utána terminálban - >mount -a

sudo -s parancsot ki ne hagyd az elején, azzal mész át root-ba.

Az egészre egyébként látsz példát magában az fstabban is. :)

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20104) Sub-ZeRo válasza McSzaby (#20103) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Zsír, és szóközt kell hagyni a UUID="103014243252352-103-2134" /mnt/shit ntfs 0 0 között, vagyis az ntfs és a 0 között, vagy tabot kell nyomni. Amúgy az ntfs-3g az nem?!

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20105) McSzaby válasza Sub-ZeRo (#20104) üzenetére


McSzaby
őstag

Nyomhatsz minden "oszlop" után tabot nyugodtan, ne szpészelj, tab. ntfs-3g az a csomag neve, ami a kezeli az ntfs-t. Elég annyi, hogy ntfs , nálam is így megy...

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20106) joecontra válasza Sub-ZeRo (#20102) üzenetére


joecontra
addikt

Szerintem root-ként tedd fel terminálból a gksu és ntfs-config csomagokat.

apt-get install gksu
apt-get install ntfs-config
gksu ntfs-config

Ez megteszi helyetted, nem kell az fstab-bal szöszölni.

Üdv,
J

(#20107) Sub-ZeRo válasza joecontra (#20106) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

És itt csak ennyit kell beírni, vagy van még más parancs is?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20108) joecontra válasza Sub-ZeRo (#20107) üzenetére


joecontra
addikt

Ha beírtad az utolsót is és ENTER-t ütöttél rá, akkor bejön egy grafikus felület. Le OK-zod és felcsatolja az NTFS particiókat (valamint rögzíti az fstab-ban a beállításokat).

Enable write support for internal device <-- ez legyen bepipálva ha írni is akarsz rájuk Linux alól (gondolom igen).

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#20109) Rimuru válasza McSzaby (#20105) üzenetére


Rimuru
veterán

Elvileg akkor csak olvasható nem? Bár nekem mindegy csak a külső vinyó ntfs, azt kézzel csatolgatom. :P

Vigyázat, csalok!

(#20110) McSzaby válasza Rimuru (#20109) üzenetére


McSzaby
őstag

Há' én így nyomtam fe' oszt' így használom otthon is! :DDD

fstab leírás

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20111) sh4d0w válasza McSzaby (#20097) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Virtualizáció tudod milyen gyorsan megeszi a RAM-ot?

https://www.coreinfinity.tech

(#20112) McSzaby válasza sh4d0w (#20111) üzenetére


McSzaby
őstag

Szoktam virtualizálni, persze, de akkor is... Nekem 6 GB lenne a plafon és már azt se használnám. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20113) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Üdvözletem! :R

Egy kisebb gépre (P4 2,8Ghz, 1Gb DDR1, integrált vga, talán 3450 később, 40Gb HDD) szeretnék kisfiamnak (és magamnak) egy ismerkedési Linuxot telepíteni, ami közel áll a Windows (7,8) kinézethez, esetleg szebb felület is varázsolható neki (később), hogy élvezetesebb legyen a megszokás és a tanulás rajta. Alap feladatokra lesz használva (net, film, közösség, skype).

Én Mintben gondolkodom az olvasottak alapján (Mate, KDE, xfce 13-as verziók, 32 bit), esetleg van ezektől jobb vagy teljesen megfelel a fenti paraméterek tükrében kezdésnek? :F

[ Szerkesztve ]

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20114) sh4d0w válasza McSzaby (#20112) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hát, pedig 3 virtuális gép + a host futtatásához már simán kell 8 giga :)

FBI: inkább Lubuntut, kevéske az a memória.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#20115) McSzaby válasza F.B.I. (#20113) üzenetére


McSzaby
őstag

Mint, Zorin 7 Os.

Ezt a kettőt próbálnám ki a te helyedben. A zorin Os egy teljesen windows sémára készített disztró. Előre van benne telepítve egy windows program emulátor, amit Wine-nek hívnak.(Ezzel akár Windows-s programokat is tudsz futtatni.) Ezzel könnyű lesz az áttérés, viszont ennek elég kicsi a támogatottsága, illetve a Mint-ben úgyszint tudsz Wine-t telepíteni. Viszont a Mint tényleg kicsit döcögni fog ennyi ramon. :F Szerintem mindegy melyiket választod, nem csalódsz. ;)

(#20114) sh4d0w: Jah, hát én egyszerre max. 2 gépet tudok használni. :DDD De jelenleg 2 Debian van a szerveremen (host-virtual) és a 4 Gb-ből még kettőt se nagyon használnak fel... :)

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20116) #19617792 válasza sh4d0w (#20114) üzenetére


#19617792
törölt tag

hát, anyum D610-ében is 1GB RAM van, Linux Mint MATE-tel, és alapjáraton ~200MB RAM használat csak... úgyhogy szerintem nagyjából elég az.

[ Szerkesztve ]

(#20117) MacCaine válasza McSzaby (#20099) üzenetére


MacCaine
őstag

Dolgozz sokat, gyűjts rá, aztán neked is lesz. :)

(#20118) sh4d0w válasza MacCaine (#20117) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Annyit, mint Te? :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#20119) Sub-ZeRo válasza joecontra (#20108) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Köszi, nagyon jó, mentem is egy odb fájlba. :R

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20120) MacCaine válasza sh4d0w (#20118) üzenetére


MacCaine
őstag

Minimum. :P :DDD

(#20121) McSzaby: Teamgroup, 27k volt asszem a 16G. Nekem meg pont szempont volt a honlap üzemeltetés. :)

[ Szerkesztve ]

(#20121) McSzaby válasza MacCaine (#20117) üzenetére


McSzaby
őstag

Már így tettem. :DDD Amúgy nekem akkor se kéne ennyi. Nem is a pénzről van szó. Annyira nem drágák manapság már a ramok. (már amelyik, nem tudom neked milyen van.) :DDD Inkább arról, hogy hova használjak ennyit, nem akarok honlapokat üzemeltetni. :DDD

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20122) McSzaby válasza MacCaine (#20120) üzenetére


McSzaby
őstag

Akkor ezt túl is beszéltük. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20123) spammer válasza F.B.I. (#20113) üzenetére


spammer
veterán

Zorin OS Lite , látom már ajánlották a simát, csak a belinkeltem a Lite verziót is, ami gyengébb gépekre jobb lehet. Itt találsz róla pár képet és rövidke bemutató írást [link]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20125) MacCaine válasza Bussmann (#20124) üzenetére


MacCaine
őstag

Amiatt igen, érdemes. (Egyébként nem.)

(#20127) F.B.I. válasza spammer (#20123) üzenetére


F.B.I.
veterán

Köszönöm!

Azért nem gondoltam volna, hogy ennyire le kell adni a választási lehetőségekből meg egy olyan kis konfiggal, ami 2005-ben még ütőképes volt.

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20128) Jester01 válasza F.B.I. (#20127) üzenetére


Jester01
veterán

Az 8 éve volt ám ... és a Moore törvény könyörtelen, azóta elméletileg 16-szor olyan erősek az ütőképes gépek :)

Jester

(#20129) F.B.I. válasza Jester01 (#20128) üzenetére


F.B.I.
veterán

És a Linux is ennyire kívánja az erőt? Akkor ide egy Jedi kell futtatni a rendszert. :D

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20130) #25954560 válasza F.B.I. (#20129) üzenetére


#25954560
törölt tag

macska-eger harc. viszonylag konnyu kis eroforras-igenyu linuxot csinalni, de akkor le kell mondanod a kenyelmi szolgaltatasok nagy reszerol (minden fusson azonnal, minden ismerjen fel mindent, a bongeszod is tudjon mindent, stb). marpedig az asztali operencias rencerek minel inkabb onjaroak, annal tobb juzer kepes hasznalni oket. tradeoff.

(#20131) spammer válasza F.B.I. (#20127) üzenetére


spammer
veterán

Annyira nem "lejjebb adás" ez, csak a Windowsról áttérőknek talán jobb, mert a felülete elég windowsos :) Kipróbálhatod a sima Zorin OS-t is, szerintem még azt is el kell bírja a géped, a különbség kb. annyi, hogy a sima egy kicsit Win 7-re hajaz jobban (a "start menüje" és a tálca), míg a Lite inkább XP-s (klasszikus start menühöz hasonló és vékonyabb tálca és kisebb ikonok alapból).

Én virtuális gép alá raktam be (VMWare), gyenge laptopon a Lite verziót és még úgy is olyan sebességgel futott, hogy kipróbálásra megnézegetésre egész tűrhető volt, alapjáraton 132 MB ramot evett :D A sima Zorin OS már picit többet kajál, de lehet, hogy elbírja a géped. Rajtad áll, live-ban, akár pendrive-ról futtatva kipróbálhatod mindkettőt, aztán majd meglátod, melyik tetszik jobban ;)

Ha nem tetszene, akkor még ott a Lubuntu, Xubuntu, vagy Manjaro, amik szintén elég jók :) Vagy Linux Mint XFCE vagy .... van még lehetőség :))

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20132) ZS3NI


ZS3NI
őstag

Sziasztok!

Most tértem át linuxra a laptopomon, a mostanában kijött ITcafe cikkek bejöttek.
Lubuntut választottam, és nagyon pöpecül, gyorsan fut. Érezhetően fürgébb a rendszer.

Kérdésem az lenne, hogy a software centert be lehet-e úgy állítani valahogy, hogy a népszerű termékeket listázza előre pl? Mert jelenleg csak ABC sorrend van.

Régebben próbáltam Linux Mintot ott úgy rémlik, volt ilyen lehetőség.

Milyen programokat ajánlotok, aminek mindenképp érdemes fenn lenni?

Üdv

IDDQD ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#20133) F.B.I. válasza #25954560 (#20130) üzenetére


F.B.I.
veterán

Értem, köszönöm a magyarázatot! :R

az igazság az, hogy élesben akarom kipróbálni, van itthon egy erősebb gép ha beválik a Linux és a gyereknek is megtetszik, akkor arra is az kerül, az mindent elbír Linuxból...remélem ( Intel 1155 G520, 4Gb DDR3). :DDD

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20134) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok.

Egész egyszerűen nem tudom mit rontok el a szerveremen, de nem tudok új svn repot létrehozni :D Vgyis.. létrehozni létre tudok, de importolni már nem

Szerver gép:
su
cd /var/local/svn/repos/
svnadmin create --fs-type fsfs /var/local/svn/repo/NewProject

chown www-data NewProject

Cliens gép:
svn import /home/user/development/source_files http://domain/svn/NewProject
erre:
File svn-commit.7.tmp saved
Authentication realm: <http://domain> Subversion Repository
Password for 'jim':
svn: Can't open file '/var/local/svn/repo/NewProject/db/txn-current-lock': Permission denied
svn: Your commit message was left in a temporary file:
svn: 'svn-commit.7.tmp'

Pedig jó jelszót írok be a jim felhasználónak. Tanácstalan vagyok. A szerver gépen se tudok importolni, ott Segmentation fault hibát dob :/

(#20135) ceia


ceia
őstag

Nagyjából tetszik a Linux Mint 15 Xfce-vel, de nem vagyok biztos benne. A Linuxok egyik hülye tulajdonsága, hogy ahány képet talál róla az ember, annyiféle képpen néz ki még ugyanaz a disztribúció is :W
Így aztán meg lehet állapítani, hogy melyik tetszhetne.. A Mintekben nem tetszik hogy gigantikus a "start" menü, meg az ablakok felső sarkai le vannak kerekítve, ahogy az XP-ben. Ja, és a legnagyobb ökörség, amit láttam: a gombokon nem csak felirat van, hanem ikon is :Y Hát az gyönyörű. Ki lehet javítani ezeket a dolgokat? És mégegy béna kérdésem lenne: mi a szösz az óra mellett az ellenállásra hasonlító kis ikon?? Nagyon hülyén néz ki.. El lehet onnan távolítani?

        it's more fun to compute

(#20136) spammer válasza F.B.I. (#20133) üzenetére


spammer
veterán

Hát akkor tesztelésre fel! :K Érdemes többet is kipróbálni, szerencsére van miből választani: innen szemezgethetsz ;) (oldalsó 100-as toplistát érdemes meglesni)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20137) #19617792 válasza ceia (#20135) üzenetére


#19617792
törölt tag

hát igen, sokféle disztró, sokféle DE / ablakkezelő. ha XFCE-s Linux Mintről akarod tudni hogy néz ki, akkor XFCE-ről kell képeket nézned. nagyban hasonlítanak, persze Mintre picit brandelve kerül fel (más ikonok, téma). ha a'la natúr telepíted az XFCE egy mondjuk CLI-s Linuxra (minimal Linux, GUI nélkül), akkor ugyanúgy fog kinézni, mint bárhol máshol.

igen, a Mintnek sajátja az óriás Start Menü, de az kikapcsolható, akár törölhető is. a panelon / tálcán jobb klikk, és adj hozzá új elemet (többféle menü lehetőség van). ha le akarod törölni, akkor mintmenu packaget töröld.

a kerekített ablaksarok meg a téma miatt van. van olyan téma alapból benne, ahol nincs kerekítve.
szerinted miért csúnya? nekem speciel tetszik. :B

a gombokon lévő ikonokat is ki lehet kapcsolni. hirtelen meg nem mondom, hogy hol, de GUI-n lehet piszkálni.

(#20138) Peppermint


Peppermint
csendes tag

Az normális, hogy a Transmission 10% on hajtja a CPU-t miközben 1 torrentet töltök le és kettőt seedelek? :Y

A másik dolog pedig: Mi a véleményetek az OpenSUSE-ról?

[ Szerkesztve ]

(#20139) BigManus válasza Peppermint (#20138) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Suse-val kapcsolatban mi az ami érdekelne?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#20140) rybank válasza ceia (#20135) üzenetére


rybank
senior tag

Hál Istennek az XFCE egy olyan dolog amiben elég sok mindent be lehet állítani. Amiket leírtál mind lehet. Nincs előttem, de hamar rátalálnék, úgyhogy keresgélj csak. Panel-t tetszés szerint variálhatod. Lent-fent, különféle appletek. Vagy helyettesíted más panelekkel, dock-al. Kalandozzál, van itt minden (:

(#20132) ZS3NI - Lubuntu alá alapból könnyű programok passzolnak, na sorolom a jobbakat: gimp, docky, vlc, hedgewar, world of goo megy natíve, steam is, skype, minitube (ha a flash szarakodna), érdemes telepíteni a "rar" és a "p7zip-full" csomagokat, openjdk (java), conky (kicsit babrálós, de szép dolgokat ki tud írni az asztalra), faience icon theme, faenza icon theme, ezekre is keress rá. na jó elég, mert sok lesz ez amit írok.

[ Szerkesztve ]

(#20141) Peppermint válasza BigManus (#20139) üzenetére


Peppermint
csendes tag

Minden amit mondani tudsz róla :)

Wúú ezt tudtátok?

sudo apt-get install dh-modaliases libelfg0 execstack build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms libqtgui4 ia32-libs; sudo apt-get -f install
wget -O ati-amd-v2.4-NoobsLab64.deb http://goo.gl/dylWp
sudo dpkg -i ati-amd-v2.4-NoobsLab64.deb; rm ati-amd-v2.4-NoobsLab64.deb

ATI/AMD Vga driver detektáló. Nekem most a 13.4-et tölti le miután felismerte rendesen a VGA-m (de még a következő bétát is felajánlotta).

Forrás

Itt pedig Nvidia frissítő

[ Szerkesztve ]

(#20142) petiwr


petiwr
senior tag

Sziasztok!

ubuntu 13.04 et használok van valamód arra hogy meg nyissam a windows os partíciókat?

(#20143) rybank válasza petiwr (#20142) üzenetére


rybank
senior tag

Lemezkezelőben, nézz a partíciók után. Az ntfs fájlrendszerűt csatolod. Ha minden indításnál csatolni akarod, akkor mást kell csinálni.

(#20144) petiwr válasza rybank (#20143) üzenetére


petiwr
senior tag

Minden indításnál akarom csatolni!

Hogyan lehet meg oldani?

(#20145) joecontra válasza petiwr (#20144) üzenetére


joecontra
addikt

ntfs-config

Üdv,
J

(#20146) CPT.Pirk válasza Peppermint (#20141) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nyilván mert legacy radeonod van. Egyébként maga az Ubi nem csinálja meg ezt magától, mikor engeded neki a driver telepítést?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20147) petiwr válasza joecontra (#20145) üzenetére


petiwr
senior tag

Köszönöm szépen amint haza érek meg is csinálom!!

(#20148) Peppermint


Peppermint
csendes tag

Nagy problémám van.
Rádugtam a gépet a tévére HDMI kábelen keresztül, majd átállítottam a felbontást de ezek után szószerint használhatatlan lett a Cinnamon. Nem tudok semmit sem megnyitni, vagyis emgnyitja, de a háttérképen kívül semmit sem látok, csak az esetleges felugró ablakokat.
Ez az állapot maradt HDMI vel és simán a notebook kijelzőjével is.
Valami okos megoldás, hogy visszaállítsam a rendszert mondjuk 2-3 órával későbbre hátrébb, vagy hasonló?

[ Szerkesztve ]

(#20149) #19617792 válasza Peppermint (#20148) üzenetére


#19617792
törölt tag

későbbre akarod állítani? szólj, ha sikerült, időutaznék én is. :DDD

(#20150) Peppermint válasza #19617792 (#20149) üzenetére


Peppermint
csendes tag

:D Érted a lényeget :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.