Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19751) McSzaby


McSzaby
őstag

Háj!

Újrahúztam a szerverem, immáron debiannal, ad dc-vel, mindennel. Mint már sokszor említettem én vnc keresztül dolgozom a gépezeten és eddig elég lassú volt Chakra-n, de most tökéletesen gyors. Full olyan, mintha közvetlen előtte ülnék. Na, erre valaki mondjon valamit.. a KDE miatt volt, vagy csak szar volt a VNC server alkalmazás?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19752) #25954560 válasza McSzaby (#19751) üzenetére


#25954560
törölt tag

de lehet beallitas is (cache-seles, tomorites, hanybites, mekkora felbontas, stb). sem a halozatban (protokollok, tuzfal, router-csere, stb), sem a vnc verziokban nem volt valtozas? (esetleg az X verzioja?).

(#19753) tvamos válasza Jester01 (#19750) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azt nem neztem meg... :( Most meg bedobta a kulcsot a kicsike. (Marmint a kis lapos. Nem veszi a toltest, pedig a tolto jo... ) Amint eletre kel, visszajovok a valasszal.
De az eddigi okossagokat is koszonom, ez az lsusb nagyon hasznos lesz a jovoben! /* Mar az arduinos projektemnel is hasznaltam, mert igy nem kellett a tty-okat vadasznom! */
Van ilyen bluetooth-ra is? Mondjuk lsbt? // kiprobalnam rogton az otletet, ha indulna a gep

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19754) Jester01 válasza tvamos (#19753) üzenetére


Jester01
veterán

hcitool :F

Jester

(#19755) anorche1


anorche1
őstag

Sziasztok!

Kiszerettem volna próbálni a linux mint 15 kde -s verzióját. Letöltöttem, kiírtam, feltelepítettem, és minden rendben volt. Egy kivétellel. A bejelentkező képernyőn a háttérkép a bal felső sarokban van, nem tölti ki az egész kijelzőt. De ezt még csak-csak túl élem. A driver manager -ben feltelepítettem a legfrissebb driver -t (geforce gt240 gpu -m van). A recommended -el a 310.44-0ubuntu2 -t jelölte, hiába van 313.30-0ubuntu1, de ez mind1 is, mert mind2 verzióval kijön egy hiba. Az összes szöveg megnő, mint win7 -nél a nagyítás funkcióval. Olyan mintha a 200% -ot pipáltam volna be. De legalább a bejelentkezés képernyő normális. Mit tudok tenni? Mert ez így nagyon zavaró. A rendszer frissítéseit felraktam, de ugyan olyan :(
Kép
Még egy problémám van, hogy nem lehet 1366x768 -ra állítani a monitorom (ami egy TV) felbontását. 1280x720 a legnagyobb.
BTW arra számítottam hogy gyorsabb lesz a win7 -nél, de nem az. Lassabban kapcsol be, és órákig kell várni míg egy program elindul. (gépem: amd athlon 2 x2 250 3.6 ghz, 4 gb ddr3 ram)

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#19756) McSzaby válasza #25954560 (#19752) üzenetére


McSzaby
őstag

Szinte semmi sem ugyan az, csak a hálózati eszközök, kábelek... Lehetsegges, hogy a felbontás volt a gond. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19757) CPT.Pirk válasza anorche1 (#19755) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Véletlen nem fut a háttérben a KDE-s nepomuk, ami indexeléssel tekeri a vinyót? Bár az sem okozjat ilyen lassulást. (a paneltálcán a jobb alsó sarokban megtalálod, ott rögtön ki is tudod kapcsolni a "nepomuk asztal"-t)

Amúgy a TV-d win alatt tudja az 1360*768 / 1366*768-at? Mert a HDReady TV-k egy része csak az 1280*720-at, nekem is volt ilyen TV-m.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19758) tvamos válasza Jester01 (#19754) üzenetére


tvamos
nagyúr

Kiszi!
Most eleg nagy bajt csinaltam, mert eltortem a billentyuzet fci csatlakozojat.
(A kis fekete muanyag a tetejen, gondolom az ido, meg a meleg megette...)
Ebben hol kerhetek segitseget? Mocsok sokfele van ebbol...
(Toltes mar van, a tolto csatit kellett ujra forrasztani, valamiert elvalt.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19759) anorche1 válasza CPT.Pirk (#19757) üzenetére


anorche1
őstag

Igen, tudja, és a nepomuk nem fut. De mind1, megy vissza a win7 :(

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#19760) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

Sziasztok!

Megboldogult NAS eszköz után maradt winchesterekről szeretnénk adatot lenyerni, eddig sikertelenül. Elvileg ext3 fájlrendszert használt, de windows alól semmilyen emulátorral nem láttuk a tartalmat, próbáltunk több programot, és TC beépülő plugint is.
Kérdésem az lenne, hogy linux alól le tudnánk menteni róla az adatokat? Ha igen, melyikkel érdemes, esetleg melyik live verziót ajánljátok hozzá? Knoppix, ubuntu?

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19761) Jester01 válasza A_ScHuLcZ (#19760) üzenetére


Jester01
veterán

Ha a fájlrendszer nem sérült akkor bármelyik live cd jó.

Viszont ha emulátorban indítottál linuxot és azzal sem ment, akkor várhatóan live cd sem fog segíteni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#19762) MacCaine válasza A_ScHuLcZ (#19760) üzenetére


MacCaine
őstag

Nem volt véletlenül titkosítva?

(#19763) siebener


siebener
aktív tag

Üdvözlet.

Kérdés: Mit ajánlotok az alábbi gépre: MSIU115 (1.6 GHz Intel, 1 GB RAM, 8 GB SSD)?

Valami olyan kellene, ami támogatja az Intel GMA500-at, és az 1024*600-as felbontást.

:R

(#19764) A_ScHuLcZ válasza Jester01 (#19761) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Köszönöm, akkor próbálom a knoppix-et. Nem próbáltam linuxot emulátorban, csak fájlrendszer emuláló, felcsatoló programokat.

MacCaine: Nem tudom titkosítva volt-e, reméljük nem. (nem saját)

[ Szerkesztve ]

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19765) A_ScHuLcZ válasza A_ScHuLcZ (#19764) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Viszont nem vagyok jártas a linuxban, ha magától nem csatolja fel a meghajtót, akkor hogyan járjak el? Knoppix fut.

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19766) Jester01 válasza A_ScHuLcZ (#19765) üzenetére


Jester01
veterán

Elvileg illene az összes partíciót felcsatolnia de legalábbis ikont kipakolni hozzájuk.
Ha a live cd-n van lsblk parancs akkor azzal kérhetsz listát a partíciókról:
lsblk -o NAME,FSTYPE,LABEL,SIZE

Ha itt megtaláltad utána lehet csatolni valahová:
mount -oro /dev/XXX /mnt

Knoppixban biztos van valami csilivili grafikus lemezkezelő is.

Jester

(#19767) A_ScHuLcZ válasza Jester01 (#19766) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Látja a partíciót sda1 néven, de a fájlrendszerre ezt írja: linux_raid_member, és felcsatolni sem tudja ismeretlen fájlrendszerre hivatkozva. Akkor ez lehet kicsit bonyolultabb lesz, mint hittem.. :(

[ Szerkesztve ]

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19768) Jester01 válasza A_ScHuLcZ (#19767) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor ezekszerint raid volt, nézd meg mit mond rá az mdadm:
mdadm --examine /dev/sda1

Jester

(#19769) KISDUCK válasza siebener (#19763) üzenetére


KISDUCK
addikt

Próbáld ki a puppy linuxot, úgy hallottam, hogy flash meghajtó kímélőre tervezték és kb 100MB az egész.

(#19770) siebener válasza KISDUCK (#19769) üzenetére


siebener
aktív tag

Köszönöm a válaszod.
Azzal vajon menni fog az 1024*600-as felbontás?

(#19771) A_ScHuLcZ válasza Jester01 (#19768) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Melyik rész érdekelhet engem? Felismeri, hogy raid1-ben volt, és 2 eszköz alkotta a tömböt.
State: Clean
Cheksum: correct
Events: 12

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19772) CPT.Pirk válasza anorche1 (#19759) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott valami disztró gond volt. Ha maga a KDE tetszett, érdemes lenne valami másikat kipróbálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19773) Jester01 válasza A_ScHuLcZ (#19771) üzenetére


Jester01
veterán

Az már jó. Ha megvan mind a 2 eszköz akkor az egész tömböt újra lehet indítani:

mdadm -A /dev/md0 /dev/sda1 /dev/XXX

ha nincs akkor sincs baj mert a raid1 az ugye tükör, tehát 1 lemezzel is megy:

mdadm -A -R /dev/md0 /dev/sda1

Jester

(#19774) A_ScHuLcZ válasza Jester01 (#19773) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Más módszerrel ugyan, de megcsináltam, már megy a mentés, a tulaj meg örül. :)

mdadm --assemble --run /dev/valami /dev/md0

parancs után fel lehetett mountolni az eszközt, és roottal indított mc már látta is a cuccokat, indulhatott a másolás.

Csak kíváncsiságképp, titkosítva lehettek rajta az adatok, vagy csak szimplán a fájlrendszer okozhatta?

[ Szerkesztve ]

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19775) pushalias válasza A_ScHuLcZ (#19774) üzenetére


pushalias
addikt

Semmilyen titkosításról nincs szó, elvben ún. raid autodetect típusú a partíció, amin nem „látsz” adatot, amíg fel nem fűzöd egy tömbbe.

Honor 9 / HP 8470P

(#19776) Jester01 válasza A_ScHuLcZ (#19774) üzenetére


Jester01
veterán

Ez leginkább ugyanaz a módszer, a -A az --assemble a -R pedig a --run rövidítése ;)

Jester

(#19777) MacCaine válasza A_ScHuLcZ (#19774) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha simán tudod olvasni, akkor értelemszerűen nem volt(ak) titkosítva a partíció(k). :)

(#19778) #90933760


#90933760
törölt tag

Üdv.

Én régen próbáltam áttérni, Black Panthert raktam fel. Ment is frankón, de már ott elakadtam, hogy nem volt rá más msn kliens, csak a beépített kmess vagy mi. Meg nem találtam hozzá progikat se, egy ismerősöm próbált segíteni hogy a forrásizéval próbáljam, de nekem már ez kicsit magas volt, azt mondta nem is érti miért ezzel kezdtem, mindenképp Ubuntut kellene inkább használnom, az a legelterjedtebb meg legjobban támogatott. Hát jó.
Szóval akkor Ubival most mi van? Mert mondott valamit hogy vannak rá különböző felületek és hogy az befolyásolja a futtatható progikat is stb. Szóval full kezdő vagyok, de igen érdekelne a dolog.

A játékok Wine progival futnak. És hogy van ez, a DX-et opengl-be futtatja vagy félreértettem? És jár valami sebességcsökkenéssel az hogy itt játszok és nem Win alatt?
És a megszokott Win progik meg benchmarkok, mint a Winrar, Cinebench, Aida, SpeedFan stb., ezek hogy fognak menni?

(#19779) Jester01 válasza #90933760 (#19778) üzenetére


Jester01
veterán

A futtatható programokat nem befolyásolja a felület, kivéve azokat amelyek célirányosan valamelyikhez készültek.

Igen, a wine opengl-re fordítja a directx-et. Igen, esetenként lassabban vagy hibásan esetleg sehogy nem fognak vele futni a játékok és egyéb programok. winrar, aida és speedfan helyett a natív megfelelőiket érdemes használni. cinebench éppenséggel fut wine alatt, pont tegnap mértem egyet csak a vicc kedvéért.

Ha ragaszkodsz a windowsos programokhoz, akkor maradj a windowsnál.

Jester

(#19780) CPT.Pirk válasza #90933760 (#19778) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valamilyen csomagkezelő biztos volt benne, abban nem kerestél msn kompatibilis messengert? aMSN, Pidgin, stb. (mondjuk régebben nem tudom mik voltak)

A megszokott progiknak többnyire van natív alternatívája akár több is, de pl. mit akarsz csinálni benchmarkokkal?

Ubuntut hanyagolnám, inkább tegyél próbát egy Debiannal. LXDE felülettel eléggé Windows szerű. [32 bit] [64 bit]

Továbbá olvasd el a téma összefoglalót, ez nagyon fontos!!!

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19781) chab7 válasza CPT.Pirk (#19780) üzenetére


chab7
addikt

Na, már megint az ubunturól való lebeszélés :W egykori negatív egyedi élményeid miatt.

Akkor én meg a chakráról beszéljem le az embereket? :U Csak mert most új gépem lett, ez már 64 bites, hurrá. Erősebb is a vas mint az R52 volt. Gondoltam kipróbálom már ezt a chakrát.
És már a live rendszer nem indul el. :Y Azaz elindul, csak már azonnal valami jelszót kér. WTF. És sem live/live sem root/root nem ereszt be. (Guglizva csak ezeket találtam. Mi a titkos belépő ha nem ezek?) :O (Zárt meghajtókkal való indítás is próbálva, de amúgy is csak az intel integrált lett volna használva). Hogy a túróba lehet bejutni a live rendszerbe?

(Ha számomra sehogy akkor ez is egy egyedi negatív élmény adott disztróval ami után lebeszélnem kell embereket róla? Mert ellentétben az ubuntu teljesen jól fut a gépen ;] )

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19782) Syl válasza chab7 (#19781) üzenetére


Syl
nagyúr

Jaj neked! Bántani merészeled a csakrát ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#19783) sh4d0w válasza chab7 (#19781) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

+1

https://www.coreinfinity.tech

(#19784) joecontra válasza chab7 (#19781) üzenetére


joecontra
addikt

A Chakra-t még nem próbáltam de a legújabb Ubuntu (13.04) nálam elég jól ment. Legutóbbi találkozásunk óta megemberelte magát. :))

Üdv,
J

(#19785) chab7 válasza Syl (#19782) üzenetére


chab7
addikt

Én nem a chakrát bántom (sőt, nem akarok én semmit és senkit sem bántani). Csak nem szeretem ha lehúznak valamit mert adott esetben nem jött be. És az az adott eset globálisan mindent és mindenkit nézve elenyésző. (Tehát nála nem jött be, ebből kiindulva nem javasolja, holott ő csak egy kis szelete a linux felhasználói közösségnek). Én sem beszéltem le chakrát eddig senkinek, holott eddigi 32 bites gépemre fel sem lehetett tenni.

Na de a lényeg, most hogy ki tudnám próbálni, tényleg ki szeretném próbálni, de olyan un-felhasználóbarát, hogy már az elején olyan kódot kér amin nem tudok túllépni.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19786) Syl válasza chab7 (#19785) üzenetére


Syl
nagyúr

Chakrát virtuálban próbáltam, kétszer is. Elsőre nem sikerült a telepítés, mert a partícionálója igazán júzer barát :U . Másodjára felment, és rögtön két problémám volt vele: kde felület és a parancssoros csomagtelepítő.
Persze ezek végett nem szólom le a chakrát, de kezdőknek inkább mint-et vagy ubuntut javasolok, attól függően, hogy win vagy osx feeling jön be jobban.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#19787) looser


looser
addikt

Sziasztok!

Remélem jó helyre írok. A következőt szeretném megvalósítani, kidobásra ítélt számítógépeinket (P4, 256MB ram) újra üzembe kellene helyezni, de rdp kliensként (W2008R2 kapcsolódással). Létezik olyan disztribúció, amely pillanatok alatt feltelepíthető, hang nem is kell, csak a hálózat (RTL8139) és a vga (Intel 845) működjön, ill. van benne rdp kliens? 40 gépre kellene feltenni, amit mennél hamarább le szeretnék zavarni (ezért keresek minimál rendszert, mint pld. a dsl vagy puppy), természetesen kipróbálva mindegyiket. Azt szeretném, hogy a rendszerindulás után semmit se kelljen a usernek csinálnia, automatikusan fellépne az rdp szerverre ahol már csak az ad-s autentikáció várja.
Valamint azt is szeretném megoldani, hogy semmi se látszódjon az asztalon (bár ez nem biztos, hogy lényeges, ha azonnal elindul a rendszerrel az rdp szerverre való kapcsolódás), az rdp session végeztével pedig kapcsolja ki a gépet.
Azért ide írtam, mert linuxban kezdő vagyok, de nem tudom, hogy ez a probléma mennyire kezelhető egy kezdőnek. Második út egy kiherélt (live, lite stb.) xp lenne, de a linuxot sokkal elegánsabbnak és megbízhatóbbnak érzem, ezen felül kihívás is :-)
Köszönök minden tippet!

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#19788) CPT.Pirk válasza chab7 (#19781) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Eddig hol voltál? :P

Legacy Radeon kártya van az Inteled mellett, nálam is ugyanilyen. Az egyiket le kell tiltani a kettőből, per pillanat úgy sincs normális / működő eljárás a kettő közötti váltásra, majd a 3.11-es kerneltől lehet ezen a téren változás.

Amúgy talán javult az Ubuntu koncepciója az eltelt időben? Nem... Talán már nincs naptári kiadási kényszerük? Nem... Talán erőforrás kímélő lett a Unity? Nem... És még lehetne sorolni sajnos. Attól, hogy itt a PH!-n a Linux = Ubuntu hozzáállás van, attól még nem lesz jó...

Syl: KDE ízlés kérdése, de grafikus csomagkezelő már van, de nem mintha nem lett volna tök egyszerű a pacman használata. A te rendszereden is inkább terminálban telepítettem bármit apt-gettel, vagy dselectel.
Viszont hogy mi bajod a kparteddel, azt nem tudom. Pont olyan mint nálatok a Gparted.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19789) MacCaine válasza chab7 (#19781) üzenetére


MacCaine
őstag

MD5SUM ellenőrzés megvolt?

(#19790) chab7 válasza CPT.Pirk (#19788) üzenetére


chab7
addikt

Sajnos a nyáron kétszer voltam beteg, lázas torokgyulladás, és sajnos egy rosszabb műtétem is volt. Plusz még édesanyámnak is volt egy műtétje. Más dolgaim voltak. Nem ide tartozik. Lényeg hogy már jobban van mindenki és tudok a "szenvedélyeimnek" is áldozni.

Viszont attól még hogy eleve inteles alaplapival próbálom, még nem tudok belépni a live rendszerbe.
Mikor betölti a live-ot, bedobja a grafikus bejelentkezőt, hogy lépjek be.
De mivel? Mi a default login? live/live és root/root visszadob.
Pedig isten az atyám ki szeretném most már próbálni ezt a chakrát.
Manjaro még rosszabb. Ott meg is áll a betöltés mikor az x felületnek kellene bejönni és csak egy fekete kép marad. Pedig a manjaro az az R52-n is jó volt. És erősebb gépem ide vagy oda, csak maradnék xfce felületnél - megszoktam. Ubuntun is próbáltam gyorsan a unity-t, de 5 perc után csere lett xubuntura.
Nálam a xubuntu nagyon jól teljesít. Most már sokadik gépen.
Marad is fő rendszer. De azért a chakrát csak kipróbálnám :U ha bejutok a live felületre.

(#19789) MacCaine: Bevallom nem :B :B de eddig még sosem kellett mert letöltéskezelő rendesen letölti és kiírásnál sem voltak gondjaim, pedig már évek alatt sok linux telepítőt kiírtam. (ezt a telepítőt is letöltöttem már kínomban másodszor is).

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19791) Syl válasza CPT.Pirk (#19788) üzenetére


Syl
nagyúr

Talán erőforrás kímélő lett a Unity?

Nem értem ezt a unity-s erőforrásproblémát. Nálam a kde sokkal nyögvenyelősebben, lassabban ment.
Kde, cinnamon, unity - egyértelműen a unity a legfürgébb. Nálam.

És igen is legyen grafikus csomagkezelő egy disztribúcióban. Mert ha valamit konkrétan akarok telepíteni, akkor jó a terminál, de ha csak keresgélek, akkor kell az app leírása, képek, vélemények róla stb.

Chakra partícionálója meg nagyon nem olyan volt, mint az ubuntué. Nekem anno beletört a bicskám, holott 15 éve fdisk-kel, cilindereket számolva is partícionáltam már.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#19792) chab7


chab7
addikt

No. Fent van a chakra. Bár nem volt röccenésmentes a telepítés, de nem írom a chakra számlájára hisz nálam is volt problem, nem csak a telepítőnél.
Első körben is hiába lőttem én be a bios-ban, hogy inteles vga legyen használva, nem vettem észre egy opciót ami miatt újraindításkor újra felfedezte, hogy kapcsolható videóm van és arra állította magát.

Most már kizárólag intelre állítva, a live cd (ami dvd) elindítva, már nem kérte a logint, hanem bejött az asztal :C
Bár érdekes, hogy az (x)ubnutu nem foglalkozott vele, hogy nem úgy volt a biosban a video állítva ahogy szerettem volna.
Itt azért még hatalmasat billen az ubuntu felé a mérleg, mert hát milyen már, hogy egy nem hozzáértőnek ilyet tudni kelljen, különben nem települ a rendszer. Pontosabban nem tölt be a live rendszer :Y
Szóval azért az ubuntu jobban kezeli a kérdést ezt kijelenthetjük. (A video vezérlés kérdését).

Oké, live rendszer fut. Telepítsük akkor. Na itt volt még egy kacifánt, ami majdnem eltántorított. Odaérünk, hogy partíciók. Az előző gépemhez képest nagy 160as vinyót jól szétdaraboltam, hogy most már tudjak több linuxot is próbálgatni. Adatot eleve külsőn tárolok. Szóval van a win7 (rajtamaradt ha már azzal kaptam a gépet), mellé lett a xubuntu mint fő rendszerem és lett még 2 másik linux számára üres partíció, meg még csak maradt egy kicsi adatterület is. Plusz egy 4 és fél gigás swap (mert bár 4 giga ram mellett esélytelen a swap, eddig max másfelet láttam a ramból is használni, de hibernáláshoz jó lesz az, elfér).
Ezekből a win7 (a nyamvadt 100 megás + partíciójával) a xubuntu elsődleges, többi már sajna kiterjesztett, hisz 4-et túlléptem.
Szóval mikor a particionáláshoz érek, és adnám meg, hogy melyik a / , hát mindig visszaugrik none feliratra.
WTF, nem lehet kiterjesztettre telepíteni? Ez milyen már? Próbáltam én mindent, haladó beállítások (vagy mi is volt ott alul).

Nagy levegő, kilép-kilép, alapállapot. Na kezdjünk neki újra.
Csodák csodája, másodjára indítva a telepítési folyamatot már elfogadta a / csatolást.
Minden mást megadtam és ennyi kis viszontagság után fent van a chakra is a gépen :C lehet próbálgatnom.

De azért ezek után, még ha ugyan egyedi eset vagyok is, de nem fogom ajánlani egy kezdőnek sem a chakrát mert kis hozzáértést azért igényel, no meg türelmet ezeket kideríteni, különben a mezei halandó linuxra átállni kívánó felhasználó ettől a haját tépte volna amin átmentem mire fel lett telepítve.

Én elhiszem, hogy pirk kapitány ugyanígy járt ubuntuval és azóta nem ajánlja. De ilyetén módon akkor én meg az ellenoldal leszek és én meg az ubuntut fogom a chakra ellenében ajánlani, mert nálam meg az a problémamentesebb. ;]

Vagy mivel egyedi esetek vagyunk a problémák megtalálásában ne húzzuk le egyiket sem? :U Ezt lenne jó, de annyit hallottam (olvastam) már itt hogy jajj az ubuntut ne mert... (közben meg csak egyedi eset volt).

Na béke. Megyek és belakom a chakrát, hogy kiderüljön valóban jó kis rendszer még ha darabos is volt az első fél óra. Aztán lehet majd szépen ajánlani mindkét rendszert, kinek mi lesz a megfelelő ;)

PS: Hűű de hosszú lettem. Bocs.
Amúgy maga a kde addig míg kis gépem volt nekem sem jött be. De most kíváncsi leszek, mert ha maga a felület gyors lesz a nagyobb vason akkor küllemre tetszetősebb, ez tény.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19793) #90933760 válasza chab7 (#19781) üzenetére


#90933760
törölt tag

Hát elég szoros kapcsolatba vagyok a Win progikkal, úgyhogy az akkor lehet bukta így a gépemre. A dualozás meg valahogy nem okés.
Viszont van egy régebbi laptop netezni, illetve van egy másik buta netezős gép is arra felmehetne. De amíg él az XP addig még az lesz rajtuk, attól függ mennyire fogják leölni róla a netet a támogatás lejárása után, ha nagyon akkor oda Linux fog kerülni.

De most van 30 Giga helyem, leszedek egy kicsit a Win partícióból aztán feltolok egy Ubit vagy egy Debiant és kipróbálom milyen pár napra.

(#19794) CPT.Pirk válasza chab7 (#19792) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az összehasonlítás nem fair, mindennek oka van.

Azért indult el az Ubuntu, mert ott nem próbálja meg betölteni a zárt drivert a telepítő, azt a telepítés után kell az egyik menüben kézzel bekapcsolni. -valószínűleg az is elhasalt volna ott a driver bekapcsolásakor- Szóval alapból a nyílt driverrel kezd az Ubuntu, nem a zárttal.

Ha ugyanezt csinálod a Chakra telepítőben is, akkor az is ugyanúgy bebootol. Miután letiltottad a Radeont, utána már nem volt miért a zárt driveres módban indítani. Persze ettől még nem jó, hogy a login ablakot dobta a rendszer mikor nem sikerült a zárt driveres indítás, valószínűleg fogok írni nekik ezzel kapcsolatban, mert nVidia téren is vannak hasonló jelenségek néhány embernél, amire azt írták a fejlesztők, hogy nem tudják minden rendszerre totálisan kitesztelni az iso-t. (szóval nem csoda, hogy a viszonylag ritka konfigokon előjöhetnek bugok, majd jelentkezek valamilyen tesztelőnek hozzájuk)

Egyébként a Chakra csapatának nem célja, hogy megalkossák a "nép disztróját", egyszerűen csak csinálják, amit szeretnek. Mostanában nem is ajánlottam senkinek a telepítést, mert már eléggé ideje lenne kiadni a friss telepítőt, amiben már nincs nyoma a bundle managernek, a mostaniban még ott van üresen, mert a májusi iso kiadása után lépték meg a bundle rendszer pacmanbe olvasztását. (ez ügyben olvasd el a news rovatot, hogy mit kell tenni a repók terén)

Syl: korábban is volt graf. csomagkezelő a Chakrában, csak nem voltak megelégedve a működésével így egy ideig a pacman volt a kizárólagos csomagkezelő (csomag keresésre meg remekül lehetett használni a weboldalukat), miközben több gui-s csomagkezelőt fejlesztettek / teszteltek. Jelenleg kikötöttek az Oktopi-nál. Szóval ez a pont pipa.

A partíciók szerkesztése nem tudom milyen a mostani Ubuntuban, a Chakráé pont olyan, mint a legtöbb GUI-s telepítős Linuxé. Akkor lehet gond, ha az advanced módra van szükség, mert akkor a telepítő elindítja a kpartedet, aminek a márciusi iso-ban még nem volt tökéletes az integrálása a telepítőbe, kicsit félreérthető volt. Ahogy emlékszem, a májusi isoban már sokat javítottak ezen a téren is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19795) chab7 válasza CPT.Pirk (#19794) üzenetére


chab7
addikt

Az oktopi az tetszik. Sőt, egész jó. Viszont az hogy mindent magyarra állítottam és mégis fele magyar fela nagol a rendszernek az már annál kevésbé. Sőt, az meg kifejezetten nem tetszik, hogy ezáltal ha megnyitok egy szövegfájlt amiben magyar ékezetes betűk vannak akkor minden féle krix-krax jelenik meg az ékezetes betűk helyén. Ugyanez a felcsatolt (chakra által telepítéskor, tehát ő csatolja fel szarul ha az a baj) data partíción is megjelenik, ott a Letöltések mappa pl Letöltések néven szerepel :(
Élsimítást sem találom hol van, de ez mondjuk tuti az én bénázásom).

Ennek ilyennek kell lenni egy friss telepítés után? :W Hát már jó rég volt hogy ilyet kézzel kellet bevackolnom hogy jó legyen. Pedig istenemre, tetszene a kinézet a stílus, kde, minden. Csak épp igen igen kevésbé látom felhasználóbarátnak.

(Lehet megnézek egy kubuntut :U ha már megtetszett a kde)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19796) Syl válasza chab7 (#19795) üzenetére


Syl
nagyúr

Lehet megnézek egy kubuntut

Csak ne a legújabbat. Állítólag sok nyűg van a kernellel. Az új ubuntu is hol bebootolt, hol nem...

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#19797) CPT.Pirk válasza chab7 (#19795) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezzel már inkább a Chakra topicba kellene mennünk, de erről van szó, írva van minden a NEWS rovatban, csak el kell olvasni (pont így kezdtem a Chakrás cikkemet is a Logouton, annak való, aki hajlandó olvasni):

Have in mind that during the ISO testing period there were some locale problems reported that we could not find the cause of. If you experience something similar please have a look in the mailing list discussion and report your issues. [:http://www.chakra-project.org/news/index.php?/archives/104-Chakra-2013.05-Benz-ISO-released.htm] - szóval az utolsó iso-val van valami, aminek még nem tudják az okát. Nálam az az iso csak VirtualBox alatt van telepítve, ott nincs semmi nyelvi gond. Volt már teljes rendszer frissítés?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19798) chab7 válasza CPT.Pirk (#19797) üzenetére


chab7
addikt

Igazad van, megyek oda folytatni a chakra specifikus dolgokat :R

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19799) Vladi válasza looser (#19787) üzenetére


Vladi
nagyúr

Erre gyakorlatibag bármelyik jó. Esetleg nézd meg a slaxot. Már a weboldalon össze tudod állatani a szükséges programokat, és úgy küldi neked az iso-t. Nagyon menő. :D

A többi beállítás kérdése.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19800) looser válasza Vladi (#19799) üzenetére


looser
addikt

Hú, jól néz ki, köszönöm!

Mindent tudok a rákászszakmáról...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.