Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20601) Zoltán


Zoltán
őstag

Hogy tudnám a PulseAudio-t kikapcsolni Mint 15 alatt? Lehetőleg az indításkori autorun-ját is letiltani.
Köszi.

(#20602) Syl


Syl
nagyúr

Virtuálban nézegetem a Manjaro-t és gondolkodom rajta, hogy hétvégén élesben is kipróbálom. (Semmi bajom a 12.04 Unityvel, mielőtt CPT.Pirk belém kötne :D )
Első kérdés - mivel SSD-re megy, itt is kell az fstab-ba a discard,noatime kapcsoló?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20603) Rimuru válasza Syl (#20602) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, ezt minden disztrónál érdemes.

gery2123 Ő már élesben gondolkodik.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#20604) gery2123 válasza Syl (#20602) üzenetére


gery2123
őstag

Virualba szerintem nem, mert az is az alap rendszeren fut tehát én úgy gondolom mintha egy filmet néznem. Csak szedi a szükséges fájlokat egymás után. De lehet én gondolom rosszul :-D
Bocsi:most értelmezem csak hogy ha élesbe rakod. Akkor kell.

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#20605) CPT.Pirk válasza Rimuru (#20603) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kérdés itt inkább az, hogy jelenleg is kézzel kell-e odaírni a discard opciót, vagy már ki tudják találni a disztrók, hogy SSD-n futnak?

Btw, még mindig HHD rules. :)

Sly: örülök ha örülsz! :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20606) Syl válasza Rimuru (#20603) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi.

Következő kérdés (egyelőre még virtualban vagyok) - a grubot hogy tudom nullázni? Vagyis, hogy ne jelenjen meg. A grub.cfg-ben átírtam a "set timeout=5"-öt nullára, de a sudo update-grub valami hibát dobott és továbbra is ötön áll.

Tárgytalan. Nem kell update-grub :D

CPT.Pirk

:P

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20607) #25954560 válasza Syl (#20606) üzenetére


#25954560
törölt tag

akko semmi

[ Szerkesztve ]

(#20608) Rimuru


Rimuru
veterán

CPT.Pirk: Nem hiszek benne, de a biztos megoldás az hogy leellenőrizzük. :P

Syl: Nálam így van (az összes sort alapból megtalálod a fájlban, de nem egymás alatt), ezáltal csendben eltölt 2 másodpercet úgy hogy nem mutatja a menüt és Esc segítségével lépsz be a menübe míg számol. Ha a felső sorban is van idő akkor addig még mutatni fogja a lehetőségeket is annyi ideig.
/etc/default/grub

GRUB_TIMEOUT=0

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=2
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

Azért nem kell updatelni mert magát a konfigurációs fájlt írtad át. Ha a fent említettet használod akkor fog kelleni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#20609) Syl válasza Rimuru (#20608) üzenetére


Syl
nagyúr

:R

Majd még jövők a hétvégén :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20610) #19617792 válasza CPT.Pirk (#20605) üzenetére


#19617792
törölt tag

ha jól olvastam valahol, ha a telepítő / live médiában is legalább 3.9-es kernel van, akkor magától is kitalálja.

miazhogy HDD rulez? ha lenne SSD-d, többet nem akarnál olyan gép elé ülni, amiben nem az van. :DDD lehet, hogy egy Arch Linux HDD-vel is hasít, de SSD-vel már 10-es warpol. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#20611) Jester01 válasza #19617792 (#20610) üzenetére


Jester01
veterán

De ő nem HDD-ről beszélt hanem HHD-ről ;)

Jester

(#20612) #19617792 válasza Jester01 (#20611) üzenetére


#19617792
törölt tag

abban is van tányér, úgyhogy süsse meg. :DDD

(#20613) CPT.Pirk válasza #19617792 (#20612) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még csak nem is kicsi a tányérja, így ssd cache mellé nagy tárhely is párosul. Ha már pénzt adok ilyesmire, akkor az nem ssd lesz hanem hhd, mert az ssd nem igazán éri meg anyagilag. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20614) #19617792 válasza CPT.Pirk (#20613) üzenetére


#19617792
törölt tag

SSD része mekkora?

(#20615) CPT.Pirk válasza #19617792 (#20614) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amit barátom vett, abban 8GB SLC cache van. 20-25 másodperc vele a Chakra boot, addig számolva hogy leesik a proci terhelés nullára. Gyak. nincs ideje felállni a wifi kapcsolatának. :D

Én is tervezek ilyet venni, csak még nem szántam rá magam. Bár eléggé idegesít, hogy pl. a Win7 mennyit kaparja a vinyót, miután már betöltött mindent, hiába van minden karban tartva rajta és töredezettség mentesítve. Egy pont után már csak a gépen lehet gyorsítani...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20616) Jester01 válasza CPT.Pirk (#20613) üzenetére


Jester01
veterán

Én még mindig jobban szeretem a kézi vezérlést - van SSD és HDD, és én döntöm el mi hová kerül nem a drive próbálja meg jól vagy rosszul kitalálni.

Ja hát a 8 giga az elég kevés akkora ram cache is van ;]

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20617) #19617792 válasza CPT.Pirk (#20615) üzenetére


#19617792
törölt tag

nekem a belakott Windows 8.1 Preview is kb fél perc körül bootol Fast Boot nélkül. :) akkor egy nagy SSD-n egy Arch mit művel? bekapcsolás előtt betölt? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#20618) MacCaine válasza #19617792 (#20617) üzenetére


MacCaine
őstag

Olyan 18-20mp. Manjaro is. :)

(#20619) CPT.Pirk válasza Jester01 (#20616) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem megfelel az, hogy a használati statisztikák alapján letárolja azt, amihez hozzáférek. Ez így azért elfogadható kompromisszum, mert nem kell két eszközt megvenni, meg pl. egy laptopba nem is mindig tehető be két eszköz, egy ssd meg önmagában kevés mint tárhely.
Ezek a hhd-k meg 3.5-ös méretben jönnek, így ideálisak laptopok számára is, leváltani egy lassú 5400-as vinyettát...

EarL 007: no a win8 nem az én ízlésemnek való, abban betetőzik a Microsoft hozzáállása az emberekhez.

MacCaine: akkor eléggé pariban van egymással a két eszközzel elérhető boot idő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20620) Jester01 válasza CPT.Pirk (#20619) üzenetére


Jester01
veterán

Ezek a hhd-k meg 3.5-ös méretben jönnek, így ideálisak laptopok számára

Úgy érted 2.5 ;)

Ráadásul az ssd-nek pont laptopoknál további előnyei is vannak, jelesül a mechanikai ellenállóság, kisebb fogyasztás, hőtermelés és zaj.

Jester

(#20621) CPT.Pirk válasza Jester01 (#20620) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah 2.5 azt akartam írni. :) Az előnyök amiket írsz, azok stimmelnek, csak a mérleg másik felén meg ott van, hogy túl kicsi, mint tárhely.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20622) Jester01 válasza CPT.Pirk (#20621) üzenetére


Jester01
veterán

A méret az igényektől függ, persze. Nekem a laptopba bőven elég a 64 giga, de elhiszem, hogy másnak nem.

Jester

(#20623) MacCaine válasza CPT.Pirk (#20619) üzenetére


MacCaine
őstag

Gimp mennyi idő alatt indul a HHD-ről?

(#20624) CPT.Pirk válasza MacCaine (#20623) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt nem tudom, de nálam itt a laptopon mindössze 6 másodperc, pedig csak 5400-as vinyó van a gépben. Szóval valószínűleg repül egy hhd-n.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20625) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20624) üzenetére


McSzaby
őstag

HHD?? Akkor már inkább telepakolom rammal a gépem és nyomok rá ey ramdisket :F HHD-ban semmi olyan jót nem látok, amiért megérné. :F Olyan, mint a 4 évszakos gumi... ami mindenre jó az semmire.. :F :DDD Mondjuk jah, jobb,mint a sima vinyó..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20626) CPT.Pirk válasza McSzaby (#20625) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Végül is csak megcáfoltad magad, nem is kellek én ide. :D
Jah de, telepítsél rendszert ramdiskre! :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20627) Syl


Syl
nagyúr

Fent van a gépen a Manjaro. :C 4-5 másodperc alatt butul, kb mint az ubuntu.

Hogy a retekbe lehet ezt a Plank-et buzerálni? Kisebbre szeretném venni az ikonokat rajta.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20628) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20626) üzenetére


McSzaby
őstag

Jaah :DDD De nekem akkor se tetszett asszony Series 5-s gépében :DDD SSD, Ramdisk temppel. :DDD Hasítana :D Láttam egy vidit, amiben xp-t nyomtak fel ramdiskre, és mondhatni kicsit begyorsult a nagyfater :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20629) McSzaby válasza McSzaby (#20628) üzenetére


McSzaby
őstag

Meg héééééj, most esik le. HHD-nál az SSD-re se tudsz rendszert telepíteni. :DDD Ott sincs csak felkesseli és kész. A kesselést meg valamilyen szinten ramdisken is meg tudod oldani. Na, most megvagy. ;] ;]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20630) CPT.Pirk válasza McSzaby (#20629) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nope. :N Ramdisk tartalmát bukod leállításkor, ha csak neki nem állsz kimenteni háttértárra, de akkor meg a boot elején vissza kellene tölteni és mindkettő folyamat lassú. BAZINGA PUNK! :P

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20631) MacCaine válasza CPT.Pirk (#20630) üzenetére


MacCaine
őstag

LOL! :DDD

(#20632) #19617792 válasza Syl (#20627) üzenetére


#19617792
törölt tag

Planket? sehogy (talán konfigfáljokból), az a faéknél is egyszerűbb. Docky kell a helyére.

[ Szerkesztve ]

(#20633) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20630) üzenetére


McSzaby
őstag

Nem, mert el tudod menteni egy képfájlba, amit - ram sebességnek köszönhetően- közel elenyésző sebességgel tölt be. ;] Búúúúúmmcsikkáá! :P :DDD

Am más:

Cactimet rábírtam minden jóra, megy ám a monitorozás ezerrel, csak egy "apró" bibi, hogy ezt kapom, amikor a gráfokat ki akarom rajzoltatni.

Na most was? Nem találja a kép fájlokat? Megnéztem az path-eket és tökély. Apache-t újralőttem vagy 120...

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20634) CPT.Pirk válasza McSzaby (#20633) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez még mindig nem stimmel :N , gondold végig miért nem. Hova mentesz ram sebességgel és honnan olvasol ram sebességgel? Legfeljebb egy másik ramból/ba. ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20635) Syl válasza McSzaby (#20633) üzenetére


Syl
nagyúr

Én maradok a prosztó SSD-nél :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20636) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20634) üzenetére


McSzaby
őstag

Na inkább a második problémámra keressünk megoldást. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20637) |DavidWoody|


|DavidWoody|
tag

Szaisztok !

Fedora 19re (gnome 3 )próbálok AMD drivert telepíteni , igy kéne :

Install driver

Run the file as root in the sh shell.

su
sh amd-driver-installer-catalyst-13.4-linux-x86.x86_64.run

Letöltöttem , kicsomagoltam a zipet ahogy irta a leírás , de mikor beírom terminálba azt kapom , hogy No such file or directory

Mit kéne csinálni , hogy működjön ?

ui: Az eredeti leírás azt mondja , hogy letöltés is terminálból ( wget) , ez alapvetően nem működik , ezt írja : bash:wget:command not found...

-woody-

(#20638) Jester01 válasza |DavidWoody| (#20637) üzenetére


Jester01
veterán

A wget akkor nem működik ha nincs telepítve ;)
De ha már letöltötted a fájlt máshogy, akkor az a probléma hogy nem abban a könyvtárban állsz ahol a fájl van. Lépj oda a cd paranccsal és úgy próbáld.

Ja és nem tudom esetleg fedora-ra nincs-e belőle csomagolt verzió, mert akkor azt ajánlott inkább felrakni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20639) |DavidWoody| válasza Jester01 (#20638) üzenetére


|DavidWoody|
tag

Az a baj , hogy tényleg kezdő vagyok úgyhogy már ott elakadok a leírásodban , hogy lépjek a cd könyvtárba :/

-woody-

(#20640) Vladi válasza |DavidWoody| (#20637) üzenetére


Vladi
nagyúr

nem nem!!

Nem így kell. Először vedd fel a tárolót: link.

Utána telepítsd a csomagokat: xorg-x11-drv-catalyst és kmod-catalyst

Kész.

(#20638) Jester01:

Számtalanszor kértem már, hogy a kezdőt ne vigyük a sötét erdőben. Ha hülyén kezdett hozzá, nem kell menni vele. Kezdje elölről. :W

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20641) Jester01 válasza Vladi (#20640) üzenetére


Jester01
veterán

Most nem tudom mi a bajod, írtam, hogy ha van csomag akkor azt tegye fel inkább.

Jester

(#20642) |DavidWoody| válasza Vladi (#20640) üzenetére


|DavidWoody|
tag

Először is köszönöm a segítséget , így már megy a dolog. Másodszor osztom Jester01 kolega véleményét , ő csak segíteni próbált és hidd el , nem a hugom mondta , hogy hogyan álljak neki , az általam fentebb említett módszer a fedoraproject.org-ról származik , nyilván van valami alapja , hogy ezek a sorok állnak ott.

-woody-

(#20643) BoB válasza Vladi (#20640) üzenetére


BoB
veterán

A bunkóval a bunkóval! :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20644) CPT.Pirk válasza |DavidWoody| (#20642) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor valamit elbonyolítottak Fedoráék, még egy Debianon is ott van a zárt driver a csomagkezelőben, nem kell semmit külön repókkal trükközni (persze ha engeded neki zárt szoftver használatát).
Sőt, mostanában az a divat, hogy az adott disztrót live rendszerként indítva már a live bootoláskor be lehet kapcsolni a zárt drivert, amit így később nem kell kézzel telepíteni, felrakja magától.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20645) |DavidWoody| válasza Vladi (#20640) üzenetére


|DavidWoody|
tag

A tároló felvétel megg van de ez a kettő : xorg-x11-drv-catalyst és kmod-catalyst nem akarja az igazságot , azt irja : An unspecified transaction error has occurred. More information is avaible in the detailed report.

[ Szerkesztve ]

-woody-

(#20646) |DavidWoody| válasza Vladi (#20640) üzenetére


|DavidWoody|
tag

Közben minden oké , rájöttem hogy azért nem ment mert az rpm-fusiont nem direktbe , hanem terminálból kell felrakni.

-woody-

(#20647) sh4d0w válasza MacCaine (#20618) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Linux Mint 1.8-as Sandisk SSD-n 4 mp a grafikus login screenig és login után még 4 a CPU idle-ig :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#20648) Zoltán válasza Zoltán (#20601) üzenetére


Zoltán
őstag

Akkor így csinálunk Skype-ot Mint alatt:
-kapcsold ki Skype-ban, hogy "allow skype to automatically adjust mixer"
-indítsd el az alsamixert
-állítsd be a hangerőt, illetve, hogy a rear microphone-on várja a bejövő jelet, ne a "line in" vagy "front mic"-en (kivéve, ha direkt azt akarod...)
-máris megy a microphon skype-on.
-sokan írják neten, hogy a PulseAudio-t ki kell kapcsolni, de tapasztalatom szeritn nem szükséges, meg úgyis gyakorlatilag lehetetlen meggyőzni a Mintet, hogy ne induljon el megint bootoláskor, hiába állítod "off"-ra az autospan-t a config file-jában.

-egy kérdésem maradt: hogyan vegyem rá a Mintet, hogy az alsamixer-t ne kelljen kézzel elindítanom mindig boot után és terminálból beállítani a fentieket? Kellene valami grafikus megoldás, vagy jó a parancssor is, ha el tudnám menteni a beállítást, és nem kellene minden bootolás után kézzel.

Köszi.

(#20649) Penty


Penty
tag

Sziasztok!

Van egy külső merevlemezem, amit főleg biztonsági mentésekhez alkalmazom. Anno, Windows alatt is ezt a külső lemezt használtam. Ebből adódik az egyik problémám: A mappák nevei és a fájlnevek szóközöket tartalmaznak, amik néha kellemetlenséget okoznak Linux alatt.
Van valami olyan terminálba beírható pár soros megoldás, amivel a szóközöket ki lehet váltani egy alsó vonal (_) jelre? Tehát, hogy pl. az "Új mappa" "Új_mappa" legyen, az "Ez az én videóm.mp4" meg "Ez_az_én_videóm.mp4".
Valahogy kicsit brutál lenne tízezernyi képet, videót, mappát átnevezgetni egyesével...

[ Szerkesztve ]

(#20650) sh4d0w válasza Penty (#20649) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

[link]

https://www.coreinfinity.tech

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.