Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20301) paramedic


paramedic
aktív tag

Dual boot-t használok. Win 7 és Ubuntu 13.04 rendszerre is felraktam a legfrissebb LO-t. Míg Win 7 alatt tökéletesen olvassa az adott ppt file-t, Ubuntu alatt nem. :( Mi lehet a gond?

Nem teljesen idevaló a kérdésem, de a megfelelő topikban jóval kisebb a pörgés.

(#20302) Vladi válasza F.B.I. (#20300) üzenetére


Vladi
nagyúr

Legdurvább:
/home alól törlöd azokat a könyvtárakat, amik a desktop beállításaidat tartalmazzák. Akkor az alapértelmezettet veszi elő újra.

Intelligensebb módszer, ha ott keresel. 99%-ban a beállítások txt fájlokban, közérthető módon tárolja a rendszer.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20303) matata!


matata!
csendes tag

Nevetséges ez az AMD.
Elementary Os Luna 0.2 final van fenn azaz 12.04 Ubuntu LTS.
Feltelepül a rendszer nyílt driverrel szépen, megy is minden sehol egy fagyás, képernyő kikapcsol idle-ben nem csak elsötétül, csak ugye lassú a rendszer a nyílt driverek miatt. Nosza, felteszem a tárolóból elérhető zárt AMD drivert, hogy jobb legyen.

Újraindításkor úgy tűnt jó lett, de amikor Pidgin-en vagy IRC-en rám írtak szét fagyott a rendszer pár mp-re illetve a képernyő sem kapcsolt már ki, csak elsötétült.
Uninstall, install Amd catalyst 13.4 (final). Szintén ez a probléma.
Uninstall, install Amd catalyst 13.1 (final). Szintén ez a probléma, bár rövidebb a fagyás.
Uninstall, install Amd catalyst 12.akármennyi (final) Szintén fagyás, de a monitor kikapcsol végre.
Uninstall, install Amd catalyst 13.6 (béta). Monitor kikapcsol, fagyás jelen de rövid 1mp-es időközben kb.
Rátelepítem a 13.8 (béta1)-et -> Monitor kikapcsol, fagyás csak akkor ha egyszerre 3-an írnak rám (erre elég kevés az esély a való életben) és vízjel sincs ellenben a 13.6-al).

Mi a tanúság ? Nevetséges, hogy egy béta driver stabilabban és jobban működik Gnome3 alatt mint egy elméletileg stabil driver, holott se a 13.6 se a 13.8 changelogjában nincs utalás egyik hibára sem, ellenben a 12.akármennyinél ott a changelogban, hogy javítva ez a hiba, de a 13.1-ben ismét előjött.

Kérdem én, ez nem tűnik fel senkinek?

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20304) CPT.Pirk válasza matata! (#20303) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Disztró specifikus lehet a dolog, ugyanis az összes Catalyst verziót használtam pidgin mellett az elmúlt 2-3 évben, semmi ilyen gondom nem volt. 3 különböző Radeonom volt ez idő alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20305) kispx válasza CPT.Pirk (#20304) üzenetére


kispx
addikt

És valószínűleg nem csak a driverhez van köze. Nekem is megakadt pár másodpercre a gép, viszont nem sötétült el. Erről az OS-ről hamar eldöntöttem, hogy törölni fogom.

[ Szerkesztve ]

(#20306) CPT.Pirk válasza kispx (#20305) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valahonnan mindenki felplankolta pár napja hogy húú most jön ki, de úgy látszik még lehetett volna kicsit tesztelni...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20307) matata! válasza CPT.Pirk (#20306) üzenetére


matata!
csendes tag

Én már béta1 óta használom, ott nem volt ilyen gond. Béta2-nél néha, final-ba meg állandóan. De ahogy olvastam a bugreportot semmi köze az Elementaryhoz ez az AMD sara. Sima ubuntukon is adott ez a hiba sok Radeonnál.

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20308) CPT.Pirk válasza matata! (#20307) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Esetleg örökölt valamit az Ubuntutól, mert nekem pl. Chakrán semmi ilyen nincs és nem is volt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20309) McSzaby


McSzaby
őstag

"Kernel panic - not syncing: VFS vagy Kernel Panic - not syncing: Attempted to kill init!" - eztet kapom vincseszter néküli gépben live cd-ről. Leginkább csak Lubunturól, de már megkaptam Puppy alól is. Sőt, bármit akarok telepíteni, Backtrack, Puppy, Lubuntu, Manjaro..egyszerűen lefagy a telepítésnél. Gyanítom ram gond lesz ez, mivel a vinyót már kikaptam, de azért mondjatok valamit..

Element témához "hozzáokoskodva" : Nem, nem az ubuntu a hibás azért, mert nincs driver a linuxokhoz. De igen, valóban meglehetne oldani már ezt a gondot és sok disztrónak az általános meghajtókkal sikerült is. Egy ubuntu szintnek meg kéne oldani ezt.

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20310) pushalias válasza McSzaby (#20309) üzenetére


pushalias
addikt

Simán lehet meghajtó probléma.

Honor 9 / HP 8470P

(#20311) sh4d0w válasza matata! (#20303) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

"Mi a tanúság ?"

Az a tanúság, amikor valamit bizonyító erővel tanúsít egy személy, vagy tárgy.

https://www.coreinfinity.tech

(#20312) McSzaby válasza pushalias (#20310) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen, ez is felmerült bennem. :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20313) Vladi válasza matata! (#20303) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor hagyd a nyíltat. Mi az ami lassú? A desktop effektek. Ezen kívül mást nem érint. Jó hát játék.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20314) McSzaby válasza matata! (#20303) üzenetére


McSzaby
őstag

Sajnos egyetértek veled, hogy Linux téren teljességgel nevetséges az AMD. Ez nonszensz. Hamarosan akarok venni egy új gépet, legyen az laptop, vagy asztali és nem is gondolkozom AMD-ben ezért. Most persze erre sokan fognak írni, hogy ez baromság és valóban az, de én akármilyen linuxot próbáltam HD400-s i3-n egy dell laposon, simán ment minden. Ez nem azért van, mert az AMD szar, de akkor is.. Igen, nekem öregek a cuccaim, igen nincs igazán komoly AMD-s cuccom, és igaz, vannak disztrók, amik könnyedén elbánnak az AMD hülyeségével, de mi van ha én nem azt a disztrót akarom használni... Ubuntunak meg igazán illene megoldani az AMD hülyeségeit, még akkor is ha intel pártiak.. CPT-nek igaza van abban, hogy a Chakra nagyon jól megoldotta ezt, tényleg fantasztikus, de mi van ha én nem Arch alapú disztrót akarok használni, vagy nem KDE-t. OpenSuse-nél se volt gond, az egészen bejött, de ott meg a legkisebb szarért,hugyért is új repókat kellett felvenni állandóan.. és igen, a Suse-m azért dőlt össze, mert kísérleteztem egy értelmes lófos amd driverrel, amitől össze is fosta magát a rendszerem. Mondjuk ez az fglrx volt..

Én pl sokat foglalkozom a Chromium Os-sel, szeretnék most a Maccel is és egyikhez sem AMD kell sajnos.. Ennek ellenére szeretem az AMD cuccait, csak na, bakker, legyen már valami ezen a téren is. Most állítólag lesz..hát kíváncsian várom.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20315) pushalias válasza McSzaby (#20312) üzenetére


pushalias
addikt

Az általam tapasztalt kernel pinák legtöbbje hiányzó vagy nem megfelelő driver miatt volt. Ez a hátránya a mit hagyjunk ki kernelből, hogy ne legyen túl otromba játéknak. Tudom, itt nem ildomos az emdollár példáját emlegetni, de talán Linuxnál beleférne, hogy menet közben lehessen driver modult betölteni.

Honor 9 / HP 8470P

(#20316) pushalias válasza McSzaby (#20314) üzenetére


pushalias
addikt

Nem tudom, mennyire vigasztaló, de az AMD úgy általában kétségbeejtően kezeli a videokártya drivereket. Amióta megvették az Atit, egyre kétségbeejtőbb a támogatás (hiánya) náluk. Egy bizonyos sorozattól visszafelé már csak legacy driver van (jó esetben), aztán vagy jó, vagy nem jó, eszed, nem eszed, ezt kapod.

Update: pont ezért valahol meg is értem, ha egy disztribúciónál inkább Intel-pártiak a fejlesztők.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20317) spammer válasza McSzaby (#20314) üzenetére


spammer
veterán

Nekem is régi gépem van (laptop, X1100 Radeon fos) és az Istennek sem működik a sleep-resume, semmiféle disztróval. Ébresztésnél szétesik a kép. Már évekkel ezelőtt is ez volt a gondom, a gépem még most is megy, de a hiba sajnos nem megoldott azóta sem. Lauchpad bugoknál is tudtak róla, lezárták incomplete-ként, azt ennyivel el van intézve... Őskövület disztróval talán menne (ment is régen, talán még a 7-es Ubi), de azért nem fogok évekkel ezelőtti rendszert használni :(

Miközben egy másik, szintén régi laptopon, szutyok integrált intel GMA-s hulladékkal megy minden szépen, volt anno rajta Ubi, nemrég Lubi, most meg elementary, wifi-t kellett belőni és kész, megy minden mint az álom.

Nekem sem AMD-s lesz a következő gépem :(

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20318) gery2123


gery2123
őstag

Akkor azért, nem megy a hibernalas a laptopomon. Atike readon x200. Csodálkoztam is hogy miért nem kel fel a rendszer ha lecsukom és felnyitom a képernyőt.

-- PSN_ID: GerY2123

(#20319) CPT.Pirk válasza McSzaby (#20314) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 3.11-es kernellel kb. minden régebbi Radeon tulaj (legacy radeon) fellélegezhet, mert UVD meg egyebek menni fognak a nyílt driverrel is. A nem legacy radeonokra meg már nem csak a zárt driver lesz értelmes alternatíva.

Egyébként nem tudom milyen nagyobb gondjaid vannak a zárt Catalyst-el, szépen bővültek a funkciók benne. Az h. kb. dobták a legacy kártyák támogatását a xorg verzió követés megállításával az sajnálatos, de legalább odaadtak sok mindent a közösségnek, így nem fog senki driver nélkül maradni.

gery2123 és spammer: az említett kerneltől új energiagazdálkodást is kaptok, bár ezt majd kézzel kell engedélyezni, mint most. Valszeg megoldja a problémát.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20320) McSzaby válasza spammer (#20317) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen, ezt nem akartam beleírni, hogy nekem is van régi GMA-s laposom otthon, amin Manjaro, Mandriva, bármit raktam fel, akadás nélkül ment.. Még Mafiázni is tudtam rajta linux alól. Egyébként én is használnék szívesen Ubuntu származékokat, de annyira fos AMD alatt, hogy nem tudok mit használni. Win8 alatt is volt gondom a 2600 HD prommal bőven. Szeretem az AMD cuccokat, de a kompatibilitás manapság nagyon fontos. Könnyen vannak az emberek a MAc OS-sel, hogy milyen stabil és hibátlan.. azért mert ott 5 hardvert kell támogatni, nem 500-t. Windows meg a piac, ezért oda fejlesztenek. De mi marad nekünk, akik linuxot szeretnének használni?! :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20321) matata! válasza Vladi (#20313) üzenetére


matata!
csendes tag

Mi lassú? Az egész rendszer. A menü megnyitása, a dock megnyitása, a dockról megnyitás, bármilyen program mehnyitása.

Kösz, de nem akarok ilyen hígfos nyílt """"driverrel""" szenvedni, ami hozzá a Win95 akadási szintjét egy akkor alsó kategóriás PC-nél.

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20322) Vladi válasza matata! (#20321) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az szerintem nem attól lassú. Valami más fogja a gépedet.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20323) Jester01 válasza pushalias (#20315) üzenetére


Jester01
veterán

Linuxnál beleférne, hogy menet közben lehessen driver modult betölteni.

Ezt a megjegyzést nem értem. Időtlen idők óta pakolászhatod a modulokat ki-be menet közben.

Jester

(#20324) matata! válasza Vladi (#20322) üzenetére


matata!
csendes tag

AMD driverével nem lassú csak fagy a dock, akkor mégis csak a free driver a szutyok.

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20325) F34R válasza matata! (#20324) üzenetére


F34R
nagyúr

docky-t hasznalod ? neki mennie kell szepen a nyilt driverekkel is.

(#20326) matata! válasza F34R (#20325) üzenetére


matata!
csendes tag

Elementary Os dockját a Pantheont, de AMD hiba lesz mert mások is jelentették AMD-vel ezt a gondot.

[ Szerkesztve ]

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20327) rybank válasza matata! (#20326) üzenetére


rybank
senior tag

Ha jól sejtem a Plank alapból még nem stable.

(#20328) spammer válasza matata! (#20326) üzenetére


spammer
veterán

"Elementary Os dockját a Pantheont"

Vagyis a planket.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20329) McSzaby


McSzaby
őstag

Ahogy így írjátok, min egy Buntu 13.04 szintű a bukás. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20330) spammer válasza McSzaby (#20329) üzenetére


spammer
veterán

Mármint mi? Az eOS? Mert az nagyon nem úgy tűnik :N

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20331) McSzaby válasza spammer (#20330) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen? Én innen-onnan halva csak rosszat hallok. :) Lehet tökre nincs igazam, csak én ezt vontam le belőle, de akkor azt mondjátok, hogy jó cucc? :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20332) #19617792 válasza rybank (#20327) üzenetére


#19617792
törölt tag

azon a faéken mi nem tud stable lenni. :DDD

(#20333) CPT.Pirk válasza McSzaby (#20331) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Figyelj, azok nem bugok, hanem featureok! Tök mindegy mi a rossz, az AMD tehet róla. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20334) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20333) üzenetére


McSzaby
őstag

Muhahahaha. Most csak azért is felhúzom arra a Dell 5430-ra és meglássuk. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20335) spammer válasza McSzaby (#20331) üzenetére


spammer
veterán

Youtube-on linuxos csatornákon (akik évek óta disztró reviewokak/tutorialokat csinálnak) kivétel nélkül jó véleménnyel voltak róla, de userektől is jókat olvastam. És persze személyes tapasztalatom is jó, wifin kívül minden ment (de az az ubin sem ment oob, és ez ugye ubi alapú), de azt is fél perc volt belőni. (Persze nem a saját gépemen, mert azon semmi megy megy, de ezt írtam fentebb :DDD ) Elég nagy volt a "buzz" körülötte, nem véletlenül. :)

Nyilván nem tetszik mindenkinek, a legtöbb kritika azzal kapcsolatos, hogy túl minimalista, de ennek ez a koncepciója (utána kell olvasni). De ez ízlés kérdése. Egyéni nyűgök meg minden disztróval lehetnek. Egyébként is 12.04 LTS alapú, szóval...

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20336) #19617792 válasza spammer (#20335) üzenetére


#19617792
törölt tag

én pl. Manjarot (a fahéjasat, Cinnamon) akartam felrakni, UEFI-s lapra, GPT-s diskre. követtem is a wikijük leírását betűről betűre, erre sehol a grub... :(

(#20337) spammer válasza #19617792 (#20336) üzenetére


spammer
veterán

Persze, géptől is függ. Ha most ez alapján ítélném meg, akkor fikázhatnék mindent, mert nálam semmi nem megy jól (sleep-resume hiba), szóval a Linux akkor szar. Pedig csak a gépem régi és ócska a Radeon, ami benne van (legalábbis gondolom, az a hiba oka). Miközben másik laptopon semmi nyűg. Ez van :)

Amúgy szimpi nekem a Manjaro is, egy virtuális gépen próbáltam egy kicsit (alap, xfce-t) :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20338) MacCaine válasza #19617792 (#20336) üzenetére


MacCaine
őstag

Én is így jártam az Arch-al, aztán úgy raktam fel, mintha sima BIOS lenne az alaplapban, és ment minden pöccre. :Y :F

(#20339) #19617792 válasza MacCaine (#20338) üzenetére


#19617792
törölt tag

tehát, tök jó, hogy külön felhívják a figyelmet, hogy UEFI / GPT miatt másképpen kell telepíteni és mégse? :DDD

(#20340) F34R válasza #19617792 (#20336) üzenetére


F34R
nagyúr

pont azt akartam irni amit lentebb is olvasol uefi secure boot disable es ugy rakod fel.

esetleg meg itt nezz szet [link] [link]

jason-nak van is egy blogbejegyzese rola [link]

(#20341) #19617792 válasza F34R (#20340) üzenetére


#19617792
törölt tag

sehol sincs UEFI secure boot opció a lapomon...

(#20342) McSzaby válasza spammer (#20335) üzenetére


McSzaby
őstag

Manjaro-t luwoljuk, EOS meg jó is ha minimalista. Mindenki rakja fel azt amire neki szüksége van. :) NE legyen tele minden fossal. :) A mindennapokban kb. 5-6 speckó szoftvert használok. Most a speckó alatt olyanra gondolok, mint VNC, Clementime, VLC... Ehhez nekem nem kell, hogy 70 különféle szar legyen fent... :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20343) CPT.Pirk válasza #19617792 (#20341) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olvastad a legutolsó Linuxos cikket ITcafe-n? [link] Ott leírták, hogyan lehet kikapcsolni ezt, jól el van dugva többnyire. - A grub1-es részt viszont hagyd ki a cikkből, az nem stimmel.

McSzaby: a minimalizmussal az a baj, hogy magában a disztróban semmi nem utal rá, hogy xy dolgot hol kellene keresni. Ez egy rossz megközelítése a minimalista rendszernek, az nem buli hogy minden apróság miatt a googleben kell turkálni. Szánjanak rá egy kis időt és integráljanak valami how-to -t, legalább a gyakori kérdéseknek mint pl. az auto login...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20344) MacCaine válasza #19617792 (#20339) üzenetére


MacCaine
őstag

Ezekszerint... :DDD

(#20345) matata!


matata!
csendes tag

Létezik valami olyan program ami hasonló a Windows visszaállítási pont létrehozásához? A lényeg az, hogy grafikus legyen és könnyen használható és persze megbízható

(#20343) CPT.Pirk : Olyan baromi nehéz megnyitni a Rendszerbeállításokat ? Mindent be lehet ott állítani ami csak kellhet.

[ Szerkesztve ]

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20346) pushalias válasza McSzaby (#20320) üzenetére


pushalias
addikt

„Win8 alatt is volt gondom a 2600 HD prommal bőven.”

Mert ahhoz is a már említett legacy driver kell.

Honor 9 / HP 8470P

(#20347) pushalias válasza Jester01 (#20323) üzenetére


pushalias
addikt

Értsd: installer betöltése közben.

Honor 9 / HP 8470P

(#20348) kispx válasza McSzaby (#20331) üzenetére


kispx
addikt

Én sem vagyok jól véleménnyel róla. A stable megjelenése után használom.
- néha akad
- az urban terrornál, nem tudok alt+tabbal megnézni az e-mailjeimet, mert akkor az egész rendszer 1024x768-as felbontású lesz
- jóval kevesebb fps-em van
- az ablakokra nem mindig adja rá a fókuszt
- az applications menü nem mindig reagál elsőre
- mellesleg több ramot zabál mint az unity

Pár nap alatt ennyi probléma látott napvilágot. Az alapját képező 12.04-ben egyik probléma sincs jelen. Sokan dicsérik, de nem látom értelmét ennek a disztrónak. Nem ad többet mint az alapja, viszont egyszerűség, letisztultság címszó alatt kivesz bizonyos dolgokat. Pl.. mc-t kellett indítanom, hogy rejtett fájlokat tudjak másolni. Ebbe a disztróba idáig hatalmasat csalódtam.

[ Szerkesztve ]

(#20349) CPT.Pirk válasza matata! (#20345) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jajj! :DDD

Úgy általánosságban írtam a minimalista designról, nem a te disztróddal kapcsolatban. A te disztród system settingse eléggé a KDE-s system settingsre hajaz, már majdnem olyan bőséges. Nem ismerem a Pantheon származását, de nem ez jellemző a tipikus minimalista disztrókra, hanem hogy alig lehet valamit beállítani.

A válasz a kérdésedre meg az, hogy használj partíció szerkesztőt, többnyire tudnak partíciót lementeni egy képfájlba, a komolyabbak még tömörítenek is. Ez a totál megbízható és egyszerű módja a rendszer mentésnek.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20350) #19617792 válasza CPT.Pirk (#20343) üzenetére


#19617792
törölt tag

asztali cuccról van szó, még Windows 8 előttiről. olyanannyira el van dugva, hogy nincs is. :DDD

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.