Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20701) Zoltán válasza Jester01 (#20700) üzenetére


Zoltán
őstag

sysadmin@sysadmin-System-Product-Name ~ $ cd /etc/init.d/
sysadmin@sysadmin-System-Product-Name /etc/init.d $ rc.local start
rc.local: command not found
sysadmin@sysadmin-System-Product-Name /etc/init.d $

(#20702) Zoltán válasza Jester01 (#20700) üzenetére


Zoltán
őstag

"végrehajtási jogot" -úgy érted, hogy executable? Azt írja az. Mondjuk azt nem tudom, hogy melyik csoport (owner, root, mindenki) által...

(#20703) Jester01 válasza Zoltán (#20701) üzenetére


Jester01
veterán

Ezt írd be: /etc/init.d/rc.local start

Jester

(#20704) Zoltán válasza Jester01 (#20703) üzenetére


Zoltán
őstag

sysadmin@sysadmin-System-Product-Name ~ $ /etc/init.d/rc.local start
running alsactl restore
sysadmin@sysadmin-System-Product-Name ~ $

Szóval így megy. De nem fut le bootkor.

(#20705) Jester01 válasza Zoltán (#20704) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor még azt nézd meg, hogy az /etc/rc2.d-ben van-e symlink az /etc/init.d/rc.local-ra ami S betűvel kezdődik. Pl.:

lrwxrwxrwx 1 root root 18 Jun 21 00:33 /etc/rc2.d/S21rc.local -> ../init.d/rc.local

Jester

(#20706) Zoltán válasza Jester01 (#20705) üzenetére


Zoltán
őstag

egy S99rc.local nevű file-t találtam, ez van benne:

#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides: rc.local
# Required-Start: $remote_fs $syslog $all
# Required-Stop:
# Default-Start: 2 3 4 5
# Default-Stop:
# Short-Description: Run /etc/rc.local if it exist
### END INIT INFO


PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin

. /lib/init/vars.sh
. /lib/lsb/init-functions

do_start() {
if [ -x /etc/rc.local ]; then
[ "$VERBOSE" != no ] && log_begin_msg "Running local boot scripts (/etc/rc.local)"
/etc/rc.local
ES=$?
[ "$VERBOSE" != no ] && log_end_msg $ES
return $ES
fi
}

case "$1" in
start)
do_start
;;
restart|reload|force-reload)
echo "Error: argument '$1' not supported" >&2
exit 3
;;
stop)
;;
*)
echo "Usage: $0 start|stop" >&2
exit 3
;;
esac

(#20707) Jester01 válasza Zoltán (#20706) üzenetére


Jester01
veterán

Ez rendben van elvileg kutya kötelessége lenne futni induláskor.
Még annyit próbálj meg, hogy a /lib/init/vars.sh fájlban ha szerepel a VERBOSE=no akkor azt állítsd át yes-re és nézd meg induláskor kiírásra kerül-e az, hogy "Running local boot scripts (/etc/rc.local)".

Jester

(#20708) Zoltán válasza Jester01 (#20707) üzenetére


Zoltán
őstag

Két helyen szerepel, melyiket írjam át? Illetve bootkor nem látok semmi szöveges felületet, hol kellene, hogy bármi kiírásra kerüljön?

#
# Set rcS vars
#

# Because /etc/default/rcS isn't a conffile, it's never updated
# automatically. So that an empty or outdated file missing newer
# options works correctly, set the default values here.
TMPTIME=0
SULOGIN=no
DELAYLOGIN=no
UTC=yes
VERBOSE=no
FSCKFIX=no
RAMLOCK=yes
RAMSHM=yes
# Defaults to yes in /etc/defaults/rcS, so will be enabled for new
# installs.
RAMTMP=no

# Source conffile
if [ -f /etc/default/rcS ]; then
. /etc/default/rcS
fi

# Parse kernel command line
if [ -r /proc/cmdline ]; then
for ARG in $(cat /proc/cmdline); do
case $ARG in

# check for bootoption 'noswap' and do not activate swap
# partitions/files when it is set.
noswap)
NOSWAP=yes
break
;;

# Accept the same 'quiet' option as the kernel, but only
# during boot and shutdown. Only use this rule when the
# variables set by init.d/rc is present.
quiet)
if [ "$RUNLEVEL" ] && [ "$PREVLEVEL" ] ; then
VERBOSE="no"
fi
break
;;
esac
done
fi

# But allow both rcS and the kernel options 'quiet' to be overrided
# when INIT_VERBOSE=yes is used as well.
if [ "$INIT_VERBOSE" ] ; then
VERBOSE="$INIT_VERBOSE"
fi

(#20709) Jester01 válasza Zoltán (#20708) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor az /etc/rc.local-ban az echo sor végére írd oda, hogy > /tmp/boot.txt hogy így nézzen ki:
echo "running alsactl restore" > /tmp/boot.txt
Majd indulás után nézd meg létrejött-e a /tmp/boot.txt fájl.
Ha igen, akkor a script lefut, de lehet, hogy a GUI induláskor valami felülírja a beállításaid.

Jester

(#20710) Zoltán válasza Jester01 (#20709) üzenetére


Zoltán
őstag

igen, létrejött.

Én a PulseAudio-ra gyanakszom, de nem tudom kikapcsolni hogy minden bootkor elinduljon, noha a config file-jában már "no" -ra állítottam az autospawn -t, de olvastam neten, hogy az sem elég.

Nem lehet azt megoldani, hogy a boot legvégén fusson le az az alsactl restore parancs? Vagy a skype indulásakor?

(#20711) Nkboy válasza Zoltán (#20710) üzenetére


Nkboy
senior tag

Én erre egy éppenséggel nem túl szakszerű, de annál inkább egyszerű megoldást szoktam alkalmazni. :)

Megvonom a Pulseaudio futási jogát. :DD

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#20712) Zoltán válasza Nkboy (#20711) üzenetére


Zoltán
őstag

aha... az a gond, hogy nem merem egyelőre teljesen lecserélni a PulseAudiot alsa-ra, mivel nem tudom, hogy a kb. 60 alsa csomagból mit kell feltennem és mit nem, hogy rendben legyen hangja a gépnek. Szóval ha megvonnám a Pulseaudio futási jogát, akkor valszeg süket lenne a gép...
Egyszerűbbnek tűnne a skype-hoz hozzábiggyeszteni egy plusz sort, hogy "alsactl restore" vagy ilyesmi. Windows alatt ez olyan egyszerű volt... :-(

(#20713) Nkboy válasza Zoltán (#20712) üzenetére


Nkboy
senior tag

Ha jól emlékszem, akkor a pulseaudio, az alsa-t használja. Ha nem tud futni a pulse, akkor kizárásos alapon, csak az Alsa marad.
Ha elveszed a futási jogot tőle, és netán megsüketülne a gép, akkor sincs nagy gond, visszaadod neki a futási jogot, + újraindítod a gépet.

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#20714) Zoltán válasza Nkboy (#20713) üzenetére


Zoltán
őstag

hogyan csináljam?
Köszi.

(#20715) Nkboy válasza Zoltán (#20714) üzenetére


Nkboy
senior tag

sudo chmod -x /usr/bin/pulseaudio

Ha valami gáz van akkor így meg visszaadod neki a jogot:

sudo chmod +x /usr/bin/pulseaudio

Újraindítás, mindkét esetben szükséges!

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#20716) Zoltán válasza Nkboy (#20715) üzenetére


Zoltán
őstag

akkor pulseaudio futási joga elszedve, hang van, csak nem tudom állítgani, de mindegy. Viszont a scriptet még midig felülírhatja valami, mert a mikrofon továbbra is süket... viszont most kézzel sem tudom elindítani az alsactl restore-t mivel ezt írja ki a terminal:

sysadmin@sysadmin-System-Product-Name ~ $ alsactl restore
Found hardware: "HDA-Intel" "Realtek ALC887-VD" "HDA:10ec0887,10438445,00100302" "0x1043" "0x8445"
Hardware is initialized using a generic method

szóval lehet, hogy a sript rendben lefut, nem írja felül semmi, csak ő is a fenti problémába akad...

[ Szerkesztve ]

(#20717) Syl


Syl
nagyúr

Kis segítség a szakiktól!
Ha pendrive-on van a /boot, arról hogy tudok biztonsági másolatot csinálni? dd?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20718) CPT.Pirk válasza Syl (#20717) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit szeretnél, az egész penről másolatot?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20719) Syl válasza CPT.Pirk (#20718) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem, csak a pen boot sectora és az első ext2-es /boot partíció érdekel. A többi (fat32) nem érdekes. De erről indul a gép és kellene belőle egy-két biztonsági másolat.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20720) CPT.Pirk válasza Syl (#20719) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyet a kparteddel csináltam, az simán kimentette a boot és rendszer partíciókat kompletten egy képfájlba, majd később miután kicseréltem a laptopot, az új gépen visszatöltöttem a partíciókat a boot szektorral együtt. Nálad erre ott van a gparted, gondolom pont ugyanott van benne minden és ugyanúgy is megy.

Persze dd is jó, csak annak a szintaxisát ne tőlem kérdezd. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20721) Syl válasza CPT.Pirk (#20720) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi a tippet! Megkukkantom.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20722) Zoltán válasza Jester01 (#20709) üzenetére


Zoltán
őstag

igen, létrejött a file.

Nem lehet azt megoldani, hogy a boot legvégén fusson le az az alsactl restore parancs? Vagy a skype indulásakor? Ugy értem, hogy a GUI után? látom, hogy 99-es az rc file "sorszáma" tehát elvileg utolsók között indul, de ha a GUI felülírja, akkor nekem valami mégkésőbb induló script kellene. Azt lehet valahogy?
Köszi!

(#20723) Jester01 válasza Zoltán (#20722) üzenetére


Jester01
veterán

Nem tudom, az már a gui indulás része és attól függ milyen desktopod van. Hátha valaki más tud abban segíteni.

Skype persze megoldható ha egyszerűen egy scriptet indítasz ami azzal kezdi hogy beállítja a hangot és csak utána hívja a skype-ot.

Jester

(#20724) pitman válasza pitman (#20594) üzenetére


pitman
őstag

Végignéztem a filerendszert. Annak ellenére, hogy csak a Wine telepítését szerettem volna, letöltött magától vagy 90 darab csomagot különböző programokkal, amiket a csomagkezelő a nem telepített programok listáján látok. Gondolom többet nem tudott, mert elfogyott a hely. Fogtam magam és ezeket letöröltem, valamint sikerült az indexfájlokat levadásznomés a különböző cahce mappákat is kiürítenem. Már kezdtem volna örülni, hogy kb. 150 mega helyet fel tudtam szabadítani, amikor pár perc múlva megint közölte hogy nincs hely. Azt viszont nem értem, hogy miért, mert letölteni már nem tudott semmit. Azt sem értem, továbbra sem, hogy a többi szabad hellyel mit csinált, mer azt látom, hogy a lib mappába is töltött le dolgokat, pl. drivereket (ezeket nem mertem letörölni), de azok mérete sem tesz ki annyit, amennyi szabad hely eltűnt.
Tudna valaki segíteni, hogy ezt miért csinálja? Hogyan lehetne az eredeti állapotot visszaállítani úgy, hogy a magyar nyelv megmaradjon?

(#20725) sanzi89


sanzi89
addikt

Arra szeretnék választ kapni, hogy miként tudnám azt megoldani, hogy a gép minden nap 16:00-kor kapcsoljon ki magától?
Valamint hogyan tudnám beállítani azt, hogy bizonyos felhasználó ne tudja módosítani a háttérképet?
A rendszer OpenSUSE, és kérlek vegyétek figyelembe, hogy Linux témában abszolút kezdő vagyok. Nagyon köszönöm a segítséget!

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#20726) Sly-1


Sly-1
tag

Hello!

Tudna nekem valaki ajanlani olyan Linux verziot, ami nem tartalmaz minden fele dolgot?!
Gondolok itt arra, hogy csak a keret oprendszer legyen, amihez manualisan lehet felrakni a drivereket, meg az altalam szuksegesnek itelt dolgokat.

Elore is koszonom!!

(#20727) Siriusb válasza Sly-1 (#20726) üzenetére


Siriusb
veterán

(#20728) Jester01 válasza sanzi89 (#20725) üzenetére


Jester01
veterán

A kikapcsolásra a nem-teljesen-kezdő-kompatibilis megoldás egy cron job készítése.
De majd jön Vladi és megmondja a tutit ;]

Az lehet, hogy linuxon kezdő vagy de a fórumon nem. Tudhatnád, hogy nem illik több topikban is megkérdezni ugyanazt. :(((

Jester

(#20729) Sly-1 válasza Siriusb (#20727) üzenetére


Sly-1
tag

Koszonom, ra nezek!

Lattam Ubuntura van Steam, meg egy par game (tobbire wine). A kerdesem az lenne, hogy Arch-n is mukodnek elmeletileg, nem?! (csak mert valami olyasmi infot kaptam, ha valami mukodik az egyiken, akkor a masikon is kenne)

(#20730) sanzi89 válasza sanzi89 (#20725) üzenetére


sanzi89
addikt

Az időzített kikapcsolásra a következő lett a megoldás:

A /etc/init.d alá készítettet egy idozitettleallitas.sh parancsfájlt az alábbi tartalommal:

#!/bin/bash
shutdown -h 16:00

Elmentettem, adtam neki futási jogot: chmod +x idozitettleallitas.sh és kész.

u.i.: Tudom nem szép, de te is megoszthattad volna a cron job-os ötletedet. ;) Most már kész, de másik kérdésre még, hogy hogyan tudom tiltani a háttérkép változtatását még keresem a választ.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#20731) MacCaine válasza Sly-1 (#20729) üzenetére


MacCaine
őstag

Igen, elvileg felműthető.

Wiki.

(#20732) BoB válasza MacCaine (#20731) üzenetére


BoB
veterán

Elvileg? Gyakorlatilag is, minden gond nélkül megy nekem.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20733) Sly-1 válasza MacCaine (#20731) üzenetére


Sly-1
tag

Ok, bar azt hiszem, akkor meg is maradnom kenne Ubuntun, vagy valamelyik valtozatan. ( pl. Zorin, ebbe benne van a steam alapbol) Sajnos ennyit nem ertek meg a linuxhoz, hogy bele rakjam.

Meg ugy lattom ubuntu alapon meg kell szoknom, hogy mindent bele raknak.... max eltavolitom amit lehet es nem kell.

Koszonom mindenki hozzaszolasat!!!

(#20734) Zoltán válasza Jester01 (#20723) üzenetére


Zoltán
őstag

Azért köszi, tanultam belőle.
Ha írok egy két soros scriptet, hogy

alsactl restore
skype
exit 0

és ezzel indítom a skype-ot akkor iszonyat recsegős hangja lesz, de ha az alsactl restore-t kézzel pötyögöm be terminálba és külön indítom a skype-ot az asztali ikonjával, akkor meg szép a hangja...

(#20735) Zoltán


Zoltán
őstag

amúgy mi a neve a "default" programmnyelvnek linuxon? Tehát annak amiben pl. az rc.local-ban lévő scriptek vannak. Köszi.

(#20736) Jester01 válasza Zoltán (#20735) üzenetére


Jester01
veterán

shell script, a részletek attól függenek milyen shell van telepítve. Jellemzően bash.
A scriptek elején szokott lenni egy #! kezdetű sor, ott van megadva milyen programmal futtassa az adott scriptet.

Nem tudom miért recseg.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20737) sanzi89


sanzi89
addikt

OpenSUSE KDE ablakkezelő. Fogok egy programot, a sarokban kattintok, hogy minimalizálás, és soha többet nem tudom előhívni az ablakot. Valószínűleg én vagyok a tök hülye, de sehol nem találom. Hol látszódnak a futó ablakok?

Valamint root felhasználóval böngészőben kattintok egy képre, hogy állítsa be háttérképnek és nem történik semmi. Még nem állítottam el semmit, gyári beállítások vannak.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#20738) Bandi8407


Bandi8407
tag

szevasztok! Elemetary os lett a befutó, teljesen megfelel arra amire kell! A kérdés annyi hogy falsh player-t hogyan telepítsem alá?

(#20739) Vladi válasza Jester01 (#20728) üzenetére


Vladi
nagyúr

'csééém..... :U :P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20740) spammer válasza Bandi8407 (#20738) üzenetére


spammer
veterán

Ha felraksz egy Chrome-ot, akkor lesz flash. De ha a Midorit akarod használni, akkor így: [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20741) Syl válasza Bandi8407 (#20738) üzenetére


Syl
nagyúr

Ubuntu származékoknál közös, hogy már rendszertelepítéskor felkerül(het) a flash:

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20742) vamosip


vamosip
tag

Sziasztok!

Elképzelhető, hogy a gépem (Lenovo G560, Intel) nem bírja az Ubuntu 12.04 LTS-t, míg 13.04 alatt stabilnak mondható? LTS alatt mindenféle "értelmetlen" hibaüzenet dobál, indításkor hatalmas sípolás a hangszórón, stb.

Linux Mint 15 Cinnamon gond nélkül fut, valószínű mellette maradok.

Milyen hátrányom származhat nem LTS verzió használatából leszámítva a hosszú támogatást és a "kiforrottságot"? Újabb verzió gondolom jobban támogatja a hardvert is vagy ezt közben az LTS verzió is megkapja frissítésként?

BT egyik alatt sem működik vagy én vagyok béna? Ki/Bekapcsolható a beállításoknál, alatta az van, hogy Diasbled és nem csinál semmit.

(#20743) pitman


pitman
őstag

Mint alatt hogyan lehet scriptet futtatni a rendszer leállása/újraindítása előtt?
A neten olyat találtam, hogy meg kell írni a scriptet, futtathatóvá kell tenni, bemásolni az az /etc/init.d mappába, majd linkeket készíteni neki az etc/rc0.d, illetve etc/rc6.d mappákban. Azonban hiába csinálom ezt meg, nem működik.
A script kézzel indítva végzi a dolgát (bármelyik mappából indítom is el), azonban a rendszer leállításakor vagy újraindításakor nem fut le. Mit rontok el?

(#20744) kispx válasza pitman (#20743) üzenetére


kispx
addikt

[link]
Nálad a stop rész kell.

(#20745) pitman válasza kispx (#20744) üzenetére


pitman
őstag

Köszönöm, ki fogom próbálni.
Jól értem, hogy ez azt csinálja, hogy a script kap egy paramétert a rendszertől, melynek értékétől függően vagy elindít vagy leállít valamit. A csillagos részt mikor hajtja végre? Az update sor pedig a scriptet regisztrálja be a megfelelő mappákba?

(#20746) kispx válasza pitman (#20745) üzenetére


kispx
addikt

Ha a paraméter nem stop és nem start akkor hajtja végre.
Hát nem a megfelelő mappákba regisztrálja (mert a fájl az /etc/init.d/ mappába kell létrehozni), de ennek hatására service lesz a szkriptből, szóval azt ne felejtsd el kiadni (természetesen a ramdisk szó helyet a általad létrehozott fájlnak a nevét kell írnod.)

(#20747) pitman válasza kispx (#20746) üzenetére


pitman
őstag

Köszi, így már minden világos, bízom benne, hogy működni fog.

(#20748) Tinúviel válasza vamosip (#20742) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Szia.

Valóban előfordulhat, hogy a nem LTS jobban működik adott konfiguráción, mivel újabb kernelt, drivert tartalmaz. Az Ubuntu 12.04.3 már a 3.8-as kernelt és az újabb intel videót tartalmazza, így lehet az is megfelelne neked. A 3.2 és 3.5 nekem sem vált be túlzottan.

(#20749) vamosip válasza Tinúviel (#20748) üzenetére


vamosip
tag

Köszi, éppen az előbb telepítettem egész napos kínlódás után (valószínű hibás volt a Pendrive-ra való kiírás, mert mindig elszállt telepítés közben)

Ez most stabilnak tűnik, igaz ez is írt ki hibát az elején: Rendszerbeállításokban ha a hálózatokból visszalépek a Minden beállításba bezárja az ablakot. Már nem tudom mi volt a hibaüzenet, de kb. semmit nem mondott :)

Rhythmboxnál nincs valami fejlettebb lejátszó? Hozzászoktam a Foobar kényelméhez és sokoldalúságához. Clementine-t és Banshee-t néztem, majdnem jók, de hiányzik valami plusz...

Libreoffice-t hogyan érdemes frissíteni? El kell távolítani a régit előbb, vagy csak hozzáadom a tárolókat és install?

Hangkonvertáló nevű progi jó lesz Mp3 konvertálónak
XnView helyett talán a gThumb, ami jó lesz (sokszor kell több fájlt átméreteznem, csoportosan átnevezni)

Nem rossz ez az egész, egyelőre tesztelődök, de valószínű áttérek Win7-ről, mihelyt megtalálom mindennek a megfelelő alternatíváját :)

Linux Mint 15 valahogy jobban összeszedettebbnek tűnik nekem, alapból pont azok az alkalmazások vannak telepítve, amik bejöttek eddig. Csak Ubuntunak mégis nagyobb neve van, támogatásilag értem vagy mivel Mint is arra épül nincs félnivalóm hosszú távon?

(#20750) Syl válasza vamosip (#20749) üzenetére


Syl
nagyúr

Minttel nyugodtan kísérletezhetsz, vindózról áttérők kedvence. Mondjuk én Ubuntus vagyok és nagyon nem tetszett a Mint, de attól még nagyon sokan használják.

Pendrive-ot meg dd-vel kell csinálni és tuti jó lesz. :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.