Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20751) vamosip válasza Syl (#20750) üzenetére


vamosip
tag

Ezt az Ubuntus pendrive-ot is a Mintes indítólemez készítővel csináltam, bár win-en az Universal USB Installerrel eddig nem volt gondom, viszont az még csak a 12.04.2-t ismeri és lehet ebből volt a gebasz vagy csak simán rosszul írt valamit.

(#20752) Syl válasza vamosip (#20751) üzenetére


Syl
nagyúr

Vindóz alatt keresgélni kell a programokat, de linux alatt univerzális a dd. Minden disztribúcióban benne van.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20753) sh4d0w válasza vamosip (#20749) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

LO frissítés: régi leszed, új felrak. Nincs félnivalód.

https://www.coreinfinity.tech

(#20754) Tinúviel válasza vamosip (#20749) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Unetbootint javaslom a pendrive készítéséhez, azzal teljesen jól működik. A dd esetén nem tudod felhasználni a szabad helyet.

A foobart sosem használtam, aimp fan voltam, így nem tudok hozzá viszonyítani. Nem nagyon hallgatok zenét mostanában, de az Amarok vagy Audacious megfelelt nekem.
Libreoffice frissítéséhez elegendő a megfelelő tároló hozzáadása. Bár én inkább a legújabb openoffice 4-et szoktam feltenni helyette.
A gthumb valóban jó, de ha nem zavarnak a kde függőségek, akkor a gwenview + kipi plugins is nagyszerű.

Én már mindennek találtam alternatívát, amire kellett :)

A Linux Mint előnye a kezdők számára, hogy tartalmaz minden kódeket és jobban hasonlít az elrendezése a win-hez. A köztes kiadásokkal az a baj, hogy a Debian unstable ágára épülnek, így nagyobb eséllyel fut bele az ember komolyabb hibákba. Simán előfordulhat, hogy egy frissítés után nem úgy működik valami, mint ahogyan kéne. Őszintén szólva már nem szeretem a Linux Mintet. A cinnamon instabilnak bizonyult, főleg témaváltás után. A verzió frissítés sikeressége sem garantált, még a fejlesztők szerint sem. Vagyis ajánlott tiszta telepítést alkalmazni. Ubuntu-nál nem volt ilyen problémám.

(#20755) sh4d0w válasza Tinúviel (#20754) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

"...A verzió frissítés sikeressége sem garantált, még a fejlesztők szerint sem. Vagyis ajánlott tiszta telepítést alkalmazni. Ubuntu-nál nem volt ilyen problémám..."

A fejlesztők kimondottan ellenjavallják a frissítést, de a 13-astól kezdve 5 év a support, annyi időnként meg belefér egy tiszta telepítés szvsz.

https://www.coreinfinity.tech

(#20756) vamosip válasza Syl (#20752) üzenetére


vamosip
tag

Valami ilyesmi? :)

sudo dd if=~/Desktop/linuxmint.iso of=/dev/sdb

(#20757) vamosip válasza sh4d0w (#20753) üzenetére


vamosip
tag

Itt csak ennyit írnak:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice

(#20758) Syl válasza vamosip (#20756) üzenetére


Syl
nagyúr

Pontosan. Csak én abból a mappából szoktam kiadni, ahol maga az iso van (Letöltések) és akkor az if-hez nem kell csak a fájlnév.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20759) vamosip válasza sh4d0w (#20755) üzenetére


vamosip
tag

Na ez nem lesz gond, win-t is azért évente újra szoktam rakni, nehogy elfelejtsem hogy kell :DDD

Lehet akkor maradok Ubi LTS-nél, jövő tavaszig csak kibírja :)

Unity annyira nem zavar, bár szokni kell ez tény. Inkább a menü felülre való költözése zavar.

(#20760) Syl válasza vamosip (#20759) üzenetére


Syl
nagyúr

Ubi LTS leginkább 2017 tavaszáig fogja bírni :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20761) vamosip válasza Tinúviel (#20754) üzenetére


vamosip
tag

Mint alatti Libreoffice-nál az zavar, hogy átveszi a Mint menü/ikon stílusát és olyan fekete/fehér egybefolyós minden, míg Ubi alatt szép színes, valószínű állítható valahol, de még nem jöttem rá.

Pendrive támát akkor kivégeztük.

Zenére majd találok valamit, Zenetár az kell, replaygain lenne inkább fontos, amit tud is egyik-másik, inkább az elemzés/beállítás, ami hiányzik (Foobar-ban alapban benne van), biztos van rá valami program...

(#20762) vamosip válasza Syl (#20760) üzenetére


vamosip
tag

Igaz :)

Ubuntu-tweak progit lehet használni telepítésre Chrome, meg pár tároló még van benne és tökre tetszett, hogy csak pár katt az egész? Vagy mennyire ajánlott külső tárolókat felvenni stabilítás szempontjából?

Egyelőre Chrome, Libreoffice, Clementine, Teamviewer, Dropbox kell, gondolom ezekkel nem lehet gond.

Tényleg, Teamviewer-t hogyan tudom automatán indítani a rendszerrel? És tényleg csak úgy fut háttérben, hogy látom a tálcán és kerülgetni kell?

(#20763) Syl válasza vamosip (#20762) üzenetére


Syl
nagyúr

Telepíteni én leginkább terminálból szoktam: chromium-browser, clemetine, nautilus-dropbox stb.
Libreoffice része a disztrónak, teamviewert meg nem használok.
Az automatikus indításra meg használd az indítópultot.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20764) Tinúviel válasza sh4d0w (#20755) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Ez is igaz, de a kérdező nem a 13-mat tette fel, hanem a 15-öt. :)

(#20765) sh4d0w válasza Tinúviel (#20764) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hiba :)

https://www.coreinfinity.tech

(#20766) MacCaine válasza vamosip (#20761) üzenetére


MacCaine
őstag

Rhythmbox?

(#20767) vamosip válasza MacCaine (#20766) üzenetére


vamosip
tag

Háát, elég fapad nekem, akkor inkább Banshee vagy Clementine.

(#20768) #25954560 válasza vamosip (#20767) üzenetére


#25954560
törölt tag

audacious?

(#20769) Tomi0703


Tomi0703
őstag

Mi az ipconfig parancs linuxos megfelelője?

(#20770) &rew: Közben megtalálam, de köszi. :)

[ Szerkesztve ]

(#20770) #25954560 válasza Tomi0703 (#20769) üzenetére


#25954560
törölt tag

ifconfig

(#20771) vamosip válasza #25954560 (#20768) üzenetére


vamosip
tag

Próbáltam, GTK módban nem rossz, Winamp kinézet nem jön be :)

(#20772) BoB válasza #25954560 (#20770) üzenetére


BoB
veterán

Van amelyik disztróban ez nincs benne lapból, ott próbálkozhatunk:
ip. (ifconfig-ra: ip addr)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20773) #25954560 válasza BoB (#20772) üzenetére


#25954560
törölt tag

csak keveset tudok, meg nem talalkoztam olyan disztroval :)
viszont az igaz h az ip-vel jo esetben sokkal tobbmindent is lehet beallitani. az ip es az ethtool (ami lehet h szinten nincs benne nemelyikben) eleg utos paros egyutt.

(#20774) MacCaine válasza #25954560 (#20773) üzenetére


MacCaine
őstag

Az Archban és leszármazottaiban nincs benne általában.

(#20775) #25954560 válasza MacCaine (#20774) üzenetére


#25954560
törölt tag

latom, megtalaltam. de felteheto package-bol.

(#20776) BoB válasza #25954560 (#20775) üzenetére


BoB
veterán

Persze hogy fel, csak alapból nincs ahogy írtam.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20777) vamosip válasza vamosip (#20771) üzenetére


vamosip
tag

Nah, egyelőre marad a Rhythmbox lejátszásra, nem kell a sok sallang, Soundkonverter meg jó lesz replaygainhez.

(#20778) pitman válasza kispx (#20744) üzenetére


pitman
őstag

Így sem működött. Létrehoztam a scriptet, a stop részbe beírtam a saját scriptemet, lefuttattam az update parancsot (ez létrehozta a linkeket), mégsem indult el a scriptem. Szórakoztam egy darabig vele, nézegettem az rc mappák tartalmát, majd ott feltűnt, hogy a scriptek előtt K vagy S betű van. Az egyik mappában a readme leírta, hogy ezek mit jelentenek, ebből jöttem rá, hogy valami baj van, mert K betűsként regisztrálta be az update a leállítás és újraindítás mappába, átjavítottam S-re és működni kezdett a dolog.
Még egyszer köszönöm a segítséget.

(#20779) vamosip


vamosip
tag

Lassan érik a telepítés csak még le kell mentenem az adataimat, hogy tiszta lappal ill. vinyóval kezdhessek.

Particionálási tanácsot várok, én úgy gondoltam, hogy

16-32 GB /
4-8 GB SWAP
Többi kb. 4xx GB egyben /home

Összesen 500GB a HDD, 3 GB RAM

Későbbi újratelepítéskor nem lesz gubanc a /home partíción tárolt beállításokkal? Esetleg érdemesebb lehet pont emiatt a /home-ot a rendszer mellett hagyni és az adatok legyenek csak külön amit bemountolok a rendszerbe?

(#20780) Syl válasza vamosip (#20779) üzenetére


Syl
nagyúr

Az adatok és a beállítások is a /home-ban vannak. Nagyon kényelmes, hogy egy újratelepítéskor csak simán felcsatolom a /home-ot, feldobálom az appokat és minden beállítás ott van, ahol előtte félbemaradt.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20781) vamosip válasza Syl (#20780) üzenetére


vamosip
tag

Pont ezért kérdeztem, hogy nem lesz belőle gubanc, ha mondjuk fél év múlva egy új verziót/új disztrót telepítek a meglévő beállítások meg mondjuk nem kompatibilis az újjal?

(#20782) BoB válasza vamosip (#20781) üzenetére


BoB
veterán

Lehetnek gubancok de ezeket a fájlokat illetve mappákat egyszerűen lehet törölni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20783) vamosip válasza BoB (#20782) üzenetére


vamosip
tag

Hát jó :) majd ha elakadok jövök :DDD

(#20784) Syl válasza vamosip (#20781) üzenetére


Syl
nagyúr

Akkor az új/másik disztrót live módban elindítod, kérsz egy root fájlkezelőt, bekapcsolod a rejtett fájlok megjelenítését és szétcsapsz a mappák között. De akkor sem kell az összeset törölni.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20785) vamosip válasza Syl (#20784) üzenetére


vamosip
tag

Tényleg, köszi! :-)

Akkor most nekiesek az LTE telepítésnek

(#20786) Tristis


Tristis
őstag

Sziasztok! Tudom, hogy mindenki feltette már ezerszer, mégis. Fel tudnátok sorolni röviden mi szól egyik és másik mellett?
- Suse
- Fedora
- Ubuntu

Nagyon megköszönném, nem igazán értem még a linux világát... :U

Én mire használnám:
- némi dropbox
- némi konvertálás
- filmnézés
- torrent
- zenehallgatás
- egészen pici játék
- netezés
semmi extra
Számtech. suliba jártam anno gimiben, tehát nem vagyok elveszve teljesen, csak jó lenne valami kiinduló alap.

[ Szerkesztve ]

Ami az unverzumnak Chuck Norris, az az NBA-nek Török Péter.

(#20787) vamosip válasza vamosip (#20785) üzenetére


vamosip
tag

Úgy néz ki sikeresen települt a rendszer, megnéztem a lemezkezelőben a partíciókat és hibás szektorokat jelez, másik topicban kérdeztem is: [link]

32GB-ot adtam a rendszernek, 8-at swapnak. többi /home

Valamiért kiterjesztettre tette a Swap-ot is, mindegy szerintem.

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 fej, 63 szektor, 60801 cilinder, összesen 976773168 szektor
Egység: szektorok 1 * 512 = 512 bájt
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Lemezazonosító: 0x000de5bb

Eszköz Indítás Eleje Vége Blokkok Az Rendszer
/dev/sda1 * 2048 62500863 31249408 83 Linux
/dev/sda2 62502910 976771071 457134081 5 Kiterjesztett
/dev/sda5 62502912 78125055 7811072 82 Linux lapozó / Solaris
/dev/sda6 78127104 976771071 449321984 83 Linux

(#20788) CsikiRoli


CsikiRoli
tag

Üdv mindenkinek.
A minap feltettem a laptopomra(dell latitude d531) a linux mint 15 öt, és arra kellett rá eszmélnem, hogy lassú, és akadozik.kis próbálgatás után rájöttem, hogy a videokártya a hibás(Ati xpress 1270), mert a driver nincs rendesen feltelepítve. Nem nagyon tudtam semmit kiagyalni, hogy mint tegyek, így akadva pedíg nem lehet rendesen használni. Valaki tud nekem egy megoldást? Nagyon megköszönném.

Üdv: Roland

(#20789) McSzaby válasza Tristis (#20786) üzenetére


McSzaby
őstag

Na mondom az én véleményem:

Suse: Fasza,fasza, de annyit kell szarakodni a reporsitorokkal, hogy hagytam. De, ha ezt áthidalod és keresel valami király repót, amiben minden benne van, akkor nyert ügyed van, mert jó disztró. Előnye, hogy valamiért nagyon jól kezelte a hardvereimet. (Suse topik)

Fedora: Nem próbáltam túl sokszor, szerintem nem a legjobb, vannak nála jobbak és állítólag nem is annyira jó az új release. De erről majd még írnak.

Ubuntu: Szerintem ő felel meg a céljaidnak a legjobban, ha nem AMD vidikarid van. Sajnos az Ubuntu elég szarul oldja meg és sok esetben gond van velük. Nem minden esetben, de azért sokban.. Én azért választanám ezt a helyedben, mert kezdésnek egyszerű, sok a helper és a játékok egész jól futnak rajta.

Ezek az én tapasztalataim egy 7-8 éves gépen, szóval nem feltétlen mérvadó..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20790) Sub-ZeRo válasza McSzaby (#20789) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nekem van ubuntu amd vga-val. Mi vele a baj :F

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20791) McSzaby válasza Sub-ZeRo (#20790) üzenetére


McSzaby
őstag

Mint írtam, nem minden esetben csak sok esetben. :) Van amelyik jól működik alatta (főleg az új szériák), de sok esetben teljesen rossz.. Jó, mondom, ez nálam egy 7-8 éves gépen van. :DDD Az újabbakról nem tudok mit mondani. :) De a kollégának A8 van, az lehet már korrektül együtt tud működni az Ubuntuval.

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20792) Sub-ZeRo válasza McSzaby (#20791) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Jah, az más. :DDD Nekem eddig nincs vele bajom. :)

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20793) CsikiRoli


CsikiRoli
tag

Üdv!
Újabb kérdésem lenne. Ati Rs690m video kártyához melyik linuxot ajánljátok? Melyik az amelyik rendesen kezeli, és Drivere is vanj hozzá?

Üdv: Roland

(#20794) vamosip


vamosip
tag

Ubi 12.04. Rhythmbox instabil, mint állat. Attól kilépett, hogy kitöröltem egy gyárilag bent lévő online rádiócsatornát :( Majd beírtam újként egy magyart, megint kilépett. De néha működik normálisan is. Ezeket javítgatják néha LTS-en is, vag kézzel kellene frissítenem?

(#20795) Syl válasza vamosip (#20794) üzenetére


Syl
nagyúr

Ott valami más gubanc lehet. Nekem soha nem omlott össze a Rhythmbox, és simán tudom törölni a gyári netes rádiókat. Ubuntu 12.04 LTS.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20796) CPT.Pirk válasza CsikiRoli (#20793) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olyan disztrót kellene megnézned, ami már alapból live rendszerként indítható és lehet választani a nyílt / zárt driverek között. Mostanában sokan szeretik a Manjaro-t, javaslom azt megnézni. [link] Windows alatt ezzel írd ki egy penre a neked tetsző felületű isojukat: [link], Linux alól meg a Suse studio imagewriter a javasolt program.

vamosip: rendszer frissítést csináltál most? Ha igen, akkor nem javították ki, vagy bugos verzió került be...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20797) CsikiRoli válasza CPT.Pirk (#20796) üzenetére


CsikiRoli
tag

Feltelepítem ezt a Linuxot, amivel nem lesz gond, és lehet hogy működni fog?
Vagy valami egyebet is végre kell hajtanom benne?
Illetve Manjarno-ból az XFCE-t kellene leszedni, vagy a Manjaro Openbox Edition-t?

[ Szerkesztve ]

Üdv: Roland

(#20798) vamosip válasza Syl (#20795) üzenetére


vamosip
tag

Pedig még nem is csináltam semmi extrát :)

(#20799) CPT.Pirk válasza CsikiRoli (#20797) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért írtam a live disztrót, mert úgy lemezről be fog bootolni és ki fog derülni, hogy a nyílt v. a zárt driverrel hogyan fog működni a rendszer.
Ebben eltér az Ubuntu származékoktól a megoldás, mert itt ha a zárt driveres módban indítod, akkor telepítés után nem kell semmit csinálnod, minden menni fog magától, a driver fel lesz telepítve.

Itt viszont javaslom a nyílt driverek használatát, mert az Xpress1200 széria már legacy kártya, aminek a támogatását dobta az AMD a zárt driverből, kikerültek egy legacy driverbe, amit viszont nem fognak hozzá igazítani az újabb xorg verziókhoz, vagyis olyan, mintha nem is lenne hozzájuk driver...

Nó para, a 3.11-es kernellel jön nagyon sok újdonság a nyílt radeon driverhez, az meg mindjárt megérkezik Manjarora.

Az xfce-s iso-t szedném le, nekik az a "fő" felületük.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20800) Tristis válasza McSzaby (#20789) üzenetére


Tristis
őstag

Gyorsan pontosítok kicsit.

Olyasmit szeretnék, ami nagyjából előre feltesz nekem képznézegetőt, pdf nézegetőt, kis szerkesztőt, esetleg office-t ilyesmiket. Vagy legalábbis ajánl olyat, ami bevált. (Most az összes 30-40 program megfelelőjét mikorra megtalálom....

AMD A8-5700 proci-vga-m van, remélem azt kezeli.
Van egy ESI Maya 44 stúdió hangkártyám, de azt hiszem azt valahogy meg lehet linux-szal oldani.

Mi az a reprositor? :D

Ami az unverzumnak Chuck Norris, az az NBA-nek Török Péter.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.