Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19151) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok!

Enyhe off lenne a dolog. Szerintetek lenne értelme már egy kimondottan Chrome os topiknak? Sokat cseszkurálom mostanában a kis Os-t és nagyon-nagyon elnyerte a tetszésemet! Szerintetek?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19152) trisztan94 válasza McSzaby (#19151) üzenetére


trisztan94
őstag

Az nem csak előtelepítve érkezik új gépekre? Nem most olvastam, de mintha az lett volna, hogy nem lehet csak úgy leszedni és felrakni..

Honnan lehet leszedni? :D Lehet énis kipróbálom :)

https://heureka-kreativ.hu

(#19153) CPT.Pirk válasza trisztan94 (#19150) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Keress rá a manjaro grafikus csomagkezelőjében.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19154) McSzaby válasza trisztan94 (#19152) üzenetére


McSzaby
őstag

Na, ez az, amit nem tuom hogy szabad-e fórumon! :DD Megadni a linket és a módot... :D

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19155) hokins válasza McSzaby (#19154) üzenetére


hokins
addikt

Priviben is jöhet ;]

(#19156) Rimuru válasza McSzaby (#19154) üzenetére


Rimuru
veterán

Már van topic valaminek, rémlik hogy billenytűzetkiosztás problémája volt valakinek, Chromium OS nyílt forrású beszéljetek arról. :P

Vigyázat, csalok!

(#19157) McSzaby válasza Rimuru (#19156) üzenetére


McSzaby
őstag

Nálam semmi baja. :) De szép és gyors nagyon. Igaz, kicsit más, mint a videókban, illetve mint a Chromebook-kra felrakott cucc. Igen, ez a nyíltforrású cucc felrakható most.:) Ebay-ről, de akár a google-től is rendelhető chromebook , ami Samsung gépet takar. 250 $ körül mozog, de MO.-ra még nem rendelhető. Max. ebay..

Ennyit tudok. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19158) Rimuru válasza McSzaby (#19157) üzenetére


Rimuru
veterán

Egy biztos amit említettem akkor még nem volt benne magyar, azóta rá se néztem. :P Itthon még nem járunk a mindig online szinten, és van aki nem is várja (pl.: én), elég a telefon.

Vigyázat, csalok!

(#19159) McSzaby válasza Rimuru (#19158) üzenetére


McSzaby
őstag

Persze, hót igazad van, de azért megvan az előnye annak is! :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19160) pushalias válasza CPT.Pirk (#19147) üzenetére


pushalias
addikt

Az csak a kompatibilitás miatt van még meg, a PowerShellt viszont szerintem nem mernéd leostobázni. ;-)

Honor 9 / HP 8470P

(#19161) CPT.Pirk válasza pushalias (#19160) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem persze, de annak egészen más a célja.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19162) Vladi válasza McSzaby (#19151) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha nincsen még, akkor nyissál neki nyugodtan.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19163) McSzaby válasza Vladi (#19162) üzenetére


McSzaby
őstag

Van már Chrome Os -Chromium Os külön-külön, de nem túl friss és nem aktív. Gondoltam nyitok egy topikot, amiben összefoglalom, amit én jelenleg tudok a dologról és várok majd minden kedves érdeklődőt, akinek esetleg van már Chromebook-ja, vagy használja már az OS-t. :)

De a kérdésem még mindig az, hogy az oldal linkjét és telepítési leírást adhatok-e a dologról. Nem akarok a szabályzatba ütköző dolgot csinálni, PÜ-ben meg nem küldhetjük el mindenkinek. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19164) ViZion válasza McSzaby (#19163) üzenetére


ViZion
félisten

Kérdezd a modit keresel topikban. De ami elérhető, aza Chromium OS, ami bár ugyan az, de mégsem, tehát nem lehet gond. Nem mellesleg a minap volt android rootolóss cikk a címlapon -nem logouton- .Igaz, már lekerült, vagy lehet csak hirtelen nem találom. :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#19165) tvamos


tvamos
nagyúr

Megint eloszedtem a kis gepemet, hogy ujra probalkozzam vele, meg a linux distrokkal.
Most Puppy linux... wuff-wuff... Distrowatch Page Hit Ranking: 10.
No, ezzel semmire nem jutottam.

Viszont talaltam Linux Mintet alapbol XFCE-vel, es mar le is jott.
Remelem, ezzal tobb szerencsem lesz!
/ Sajnos szokok elso benyomas alapjan donteni...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19166) ViZion válasza tvamos (#19165) üzenetére


ViZion
félisten

Peppermint linuxot próbáld ki. Aranyos, gyors, szerethető... Ubuntu alapokon, de sztem jól összerakva. A négyet még nem próbáltam, 3 jó volt.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#19167) #25954560 válasza tvamos (#19165) üzenetére


#25954560
törölt tag

mi a terved?
slitaz?
mi az h semmire sem jutottal?

[ Szerkesztve ]

(#19168) tvamos válasza #25954560 (#19167) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem sikerult beallitanom a wifi-t, meg a bluetoothot se. (Pedig x/l ubuntu alatt sikerult.)

Az egeszben a legszomorubb, es egyben elnezest is kerek a tegnapi hsz-emert, mert nincs benne a kerdes. Szoval, tudnatok nekem linkelni leirast, hogy hogyan tudom kicserelni a kde-r lxde-re? Biztos rosszul keresem, de nem talalom. (Jo angolul is...)

Koszi, elore is!

(#19166) ViZion
OK, azt is megsasolom. Ugyis midsummer lesz, 3 nap otthon... Aludni sem tudok, mert sut a nap... Szoval lesz idom... :-) /*No nem panasz keppen mondom...*/

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19169) ViZion válasza tvamos (#19168) üzenetére


ViZion
félisten

A Peppermint Lubuntura épül, szal ha korábban nem volt gond a wifi-vel, BT-vel, akkor ezen sem lehet.
Elvileg csak telepítened kell a másik asztali környezetet, és a bejelentkező képernyőn tudsz majd választani. Puppy-n ezt nem tudom hogy működik, nem ismerem.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#19170) siebener


siebener
aktív tag

Üdvözlet.

Segítséget szeretnék kérni. Van egy msi u115 noti. Voltak kisebb gondok a HDD formázásával 8GB-os SSD-n XP van 160 GB-os HDD pedig kétfelé volt partícionálva. Kisebb partíción Linux volt, a nagyobbon adat. A Linux partíció növelése nem sikerült, ezért töröltem mindkét partíciót. Unetbootin-nal feltelepítettem újra a már megnövelt partícióra a Linuxot.
Telepítés utáni indításnál a következő hibaüzenetet kaptam: Error no such device: 474bdd36-39-42e0bffc-39d3751c0901
Pendrive-ról bootlova megjelenik a rendszerválasztó és az XP is indul, pendrive nélkül az előbbi hibaüzenetet kapom.

Tud valaki segíteni, mit rontottam el?

(#19171) ViZion válasza siebener (#19170) üzenetére


ViZion
félisten

Valószínűleg a grub-ot a pendrive-ra raktad. Indítsd el a linuxot, pendrive kivesz és megnézni melyik az SSD, oda telepíteni a grub-ot:
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub

sda helyére írd azt, ami nálad az eszköz neve.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#19172) siebener válasza ViZion (#19171) üzenetére


siebener
aktív tag

Köszi a választ, kipróbálom.
Az nem , hogy nincs a gépen net?

(#19173) siebener válasza ViZion (#19171) üzenetére


siebener
aktív tag

Még valami: Az eszköz nevét (sda) honnan is tudom meg?

(#19175) sh4d0w válasza siebener (#19173) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

sudo fdisk -l - ki fogja listázni a partícióidat, onnantól fogva meg értelemszerű lesz már.

https://www.coreinfinity.tech

(#19177) siebener válasza ViZion (#19171) üzenetére


siebener
aktív tag

Köszönöm, sikerült.

sh4d0w: :R

(#19178) hokins


hokins
addikt

Ez a chakra linux aszem nálam(vagyis a laptopomnál) nemlesz befutó. Alapjáraton sokkal jobban melegszik a gép mint pl ubuntunál. Ott neméreztem hogy ilyen "forró" levegő távozna a gépből.

[ Szerkesztve ]

(#19179) CPT.Pirk válasza hokins (#19178) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mindez közben a proci terhelés csak pár százalék volt, vagy csinált valamit a háttérben?

Nálam kevesebbet eszik a gép Chakrával, mint Windows7-tel, konnektornál mérve. Ki kellene találni miért fűt a géped. Ubuntu és Chakra alatt melyik VGA drivert használod?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19180) hokins válasza CPT.Pirk (#19179) üzenetére


hokins
addikt

Proci 20 és 25% között ugrándozik,ritkán lemegy 8%ra. vga driver nincs fent, és ubuntu alatt se volt. hacsak a rendszer magának nem rak. Mihelyt elkezdem picit használni a gépet felugrip 48-56%ra

[ Szerkesztve ]

(#19181) CPT.Pirk válasza hokins (#19180) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor valami fut a háttérben.
Elképzelhető, hogy a fileindexelés megy a háttérben. A paneltálcán van egy nepomuk ikon, azon nyomj egy jobb gombot, és "nepomuk asztal engedélyezése" elől vedd ki a pipát. Ez egy elég felesleges funkció.

VGA driver amúgy van fent, a nyílt "radeon" driver kerül fel alapból, ha nem választottad a "nem szabad driverekkel" opciót. Ez utóbbi döntést amúgy nem értem miért volt jó, mivel pl. a nyílt driver magától nem fog órajeleket csökkenteni, ami egy laptopnál elég fontos kérdés.
Vladi írt erről cikket a logoutra (csak nem tudom mi a neve a cikknek), hogy miként lehet megcsinálni. Bár kérdés, hogy a viszonylag új Brazossal és nyílt driverrel egyáltalán megoldható-e már.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19182) Vladi válasza CPT.Pirk (#19181) üzenetére


Vladi
nagyúr

Biztos, hogy megoldható. Ez egy sima órajel állítás, már nagyon régen tudja a radeon driver.

Annyit kell tudni, hogy régen úgy volt 1-2 éve, hogy alapértelmezetten nem vette le az órajelet. Így kerültek kiadásra a disztrók. Mert a funkciót még nem vették stabilnak. Nem is volt az, mert órajel váltásnál bevillant a képernyő. Kicsit zavaró.

A mai napi helyzetet nem ismerem. Nemsokára jön a fedora 19, akkor ránézek. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19183) hokins válasza CPT.Pirk (#19181) üzenetére


hokins
addikt

Háttérben futott a torrent. Azt kilőttem és lement 12%ra. De mikor elkezdem mozgatni az egeret akkor felmegy 38%ig. Megnyitottam a chromiumot és hirtelen felugrott 78%ra utána vissza le 62-63% és ritkán megy 24%ra.

(#19184) #25954560 válasza hokins (#19183) üzenetére


#25954560
törölt tag

mintha a desktop effekteket cpu-bol csinalna...

(#19185) CPT.Pirk válasza Vladi (#19182) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hopp csak emlegetni kellett. ;]

Na az jó hír lenne, ha végre alapból bekerülne ilyesmi a nyílt driverbe. Persze ettől még sokunknak nem alternatíva, legalább addig nem, amíg nincs image scaling opció...

Ez a Fedora18 amúgy tényleg olyan rossz (vagy legalább is elbonyolított) volt, mint amilyennek itt páran meg a neten blogokban is leírták?

hokins: menj be a rendszereszközökbe, ott meg kapcsold be az asztali effekteket, esetleg szükség esetén nézd meg, hogy OpenGl, vagy Xrandr-el mennek, ezt ott megtalálod, ki kell próbálni, nem tudom melyiket szereti a nyílt driver, a zárt az OpenGl-t.
Valószínűleg az van, amit &rew írt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19186) Vladi válasza hokins (#19183) üzenetére


Vladi
nagyúr

Milyen desktopod van? Szerintem valami hülye effekt akarja használni a 3d enginedet, de nem tudja, ezért cpu-n dolgozik.

Ezt miért erőltetik a disztribútorok? Szépen szolidan, alacsony fogyasztással... ez linux vazzee!!! :W

Ez nem neked szólt, csak dühöngök. :o

Megnéztem, a disztrók még mindig default kikapcsolják a radeon energia kezelést. Kézzel vedd le és kész. link.

(#19185) CPT.Pirk:

A francot... csak 1-2 okos lát 1 bugot és csipog. :U :F
Egyébként volt respin, tehát a kiadás utáni kiadás az összes frissítéssel. Meg vagy 2 hét és 19. :K

Élsimításra gondolsz? itt nézd meg: link

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19187) CPT.Pirk válasza Vladi (#19186) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hű de el van bonyolítva ez a fajta kiadási modell. Miért jó így fejleszteni valamit?

Am. megnézem majd effektek közben mit csinál a GPU zárt driverrel, a zárt driverhez van egy nagyon jó órajel monitorozó KDE-s plasma widget, ott szépen látszik, hogy pont úgy kezelődnek az órajelek, mint Windows alatt.
Csak most vacsi. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19188) hokins válasza Vladi (#19186) üzenetére


hokins
addikt

Chakra linux van fent. Nemlett pluszba semmi rátelepítve,azt használja/használom ami alapból benne van.

(#19189) Vladi válasza CPT.Pirk (#19187) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mert van egy xy feature, amit megcsinálnak kiadásra. Utána azt csiszolják.
De egyébként fene sok respin van, brutál egyszerű a fedórából saját személyre szabott iso-t csinálni.
Kb ilyen next next finish szintű. Jó hát kicsit bonyolultabb, de pár óra olvasás után te is meg tudnád csinálni.

Van sok hivatalos, meg felhasználói. Hát miért ne csinálnának? Ha te telepíteni akarod 3 hónappal kiadás után, ne kelljen 435210 frissítést feltenni. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19190) CPT.Pirk válasza Vladi (#19189) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálunk ez úgy van, hogy friss telepítő 1, max két havonta van, maga a rendszer meg kb. 2-3 hetente kap teljes rendszer frissítést (kb. ahogy kitesztelték alaposan az új KDE verziót vagy kernelt), ekkor 600-1200MB körüli a teljes letöltési méret, a köztes időben meg kisebb frissítések vannak.
Igaz itt csak KDE van, ez miatt egyszerűbb a helyzet, mint azoknál a disztróknál, ahol egyszerre van több supportált felület. Az a megközelítés könnyen a minőség rovására, vagy legalább is a felületek integrációjának rovására mehet.

hokins: mint mondtam, alapból a disztrók a nyílt, radeon drivert használják. Disztrója válogatja, hogy a telepítés elején, vagy utána kapcsolhatod be a zárt Catalyst drivert.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19191) Nkboy válasza CPT.Pirk (#19190) üzenetére


Nkboy
senior tag

CPT.Pirk, kipróbáltad már a KDE 4.11 Beta 1 (4.10.80) verziót?

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#19192) Vladi válasza CPT.Pirk (#19190) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én meg ezt a rolling hozzáállást nem szeretem. :N Ennek is van előnye és hátránya is.
Hátrány, hogy ha nagyon megbuggyantanak frissítéssel, simán széteshet az egész kóceráj. :U

Pl: kernelt nem váltunk csak úgy stabil kiadáson. Enterprise linuxon például még ilyen 2.6.32 van. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19193) CPT.Pirk válasza Nkboy (#19191) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, az unstabil tárolóban van még csak a 4.10.80-1 -as verzió. Most a 4.10.4-1 -es verzió van a normál tárolóban. Én nem szívesen használok unstabil verziókat.

Vladi: csak hogy ez nem rolling disztró, a tisztán rollingot én sem szeretem. A kettő közötti normális átmenet otthoni felhasználók számára a félig rolling modell.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19194) hokins válasza CPT.Pirk (#19185) üzenetére


hokins
addikt

Átváltottam Xrandr-re meg minden efektett kikapcsoltam. De nemveszek észre semmi változást. Se %ban se hőben :(

Más. Az mennyire normális hogy a Bundle Managert megnyitom és nincs benne semmi.

[ Szerkesztve ]

(#19195) CPT.Pirk válasza hokins (#19194) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem azt mondtam, hogy váltsd át, hanem hogy ha kell, akkor váltsd át. Továbbá nem lekapcsolni kellene az effekteket, hanem engedni őket úgy, hogy a vga számoljon mindent. A problémát nem az effektek jelentik, hanem hogy a teljes 2D-s megjelenítést a proci számolja a vga helyett.

A bundle manager pedig már megszűnt, a csomagokat átszervezték a pacmanbe, hogy egyszerűbb legyen a használat. "News" rovatban vannak a részletek ezzel kapcsolatban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19196) McSzaby


McSzaby
őstag

Nos, jelentkezem Samba frontról megint. 3. disztró 3. módszer. LDAP-val összetűzdelt Samba PDC. Beállítottam egy fasza ldap-t, beállítottam mindent és hoppáááácska, megint ezt kapom:

Olyan boldog vagyok, ezek szerint nem az "ön készülékében van a hiba"! :DDD Hanem a qva windóóózban, persze winfos topikban még találgatni se tudtak, yeah bééjjjbíííí! :O :C

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19197) Siriusb válasza Vladi (#19192) üzenetére


Siriusb
veterán

Nekem meg pont a rolling release jön be, ez volt az egyik ok, hogy Ubuntut hátrahagytam. 3,5 éve megy az arch linux az asztali gépen, kétszer telepítettem, egyszer először :D aztán 32 bitről mentem át 64-re. Persze odafigyelést igényel a frissítés, nem árt elolvasni az üzeneteket, pláne ha manuális beavatkozás szükséges, de arra mindig figyelmeztetnek a weboldalon.

(#19198) pushalias válasza McSzaby (#19196) üzenetére


pushalias
addikt

Igen, nyilván a szar Vindóz a hibás. Probléma letudva. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#19199) McSzaby válasza pushalias (#19198) üzenetére


McSzaby
őstag

Nincs nekem semmi bajom a windózzal, szeretem használni, amikor épp szeret együttműködni más rendszerekkel. Ez most nem igaz, nem akar együttműködni és tutira win oldalon van a hiba, csak nem tudom mi. Azért fura, mert winxp mindig jól működött.. hááá' dee eeeeez... Nem hibáztatok senkit csak felbax, hogy senki nem tud rá semmit mondani. :F

Egyébként DNS hiba lehet-é?

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19200) pushalias válasza McSzaby (#19199) üzenetére


pushalias
addikt

Ha nem ismered az okát akkor a Vindóz a hibás. Egyszerű. :)
Ez megvolt [link]?

Honor 9 / HP 8470P

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.