Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20051) Sub-ZeRo válasza llaszlo (#20047) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Hát passz, még ismerkedem a rendszerrel, nem tudok rá válaszolni. Majd egy év múlva ted fel a kérdést. :)

Más: Ha beállítottam egy háttérképet, akkor induláskor azt adta be, most nem úgy megy. Valakinek ötlet?
A gyári képekkel simán jól megy és nem tudom miért nem indul így. A wallsh vagy milyen programot mikor felraktam, akkor érthető volt, mert véletlen szerűen adott be képet. Utána is jó volt ha töröltem a programot, de most már sokadik be- kikapcsolásnál már nem jó. Ötlet?

(#20050) CPT.Pirk: Te mágus vagy linuxok terén és lenne egy kérdésem. :DDD
Múltkor "lehurrogtál" :D hogy miért ubuntut raktam fel. Most van egy 80-as vinyóm feleslegbe mert a win7-et legyalultam, hogy egy xp-t felrakok és a régi eredeti MOHAA játékokkal meg COD-kal játszom, de beállt az xp rendesen, valami nem tetszik neki. Raknék fel erre is egy linuxot, de úgy, hogy ne dual boot legyen, hanem hogy ha nincs rárakva a linux vinyó akkor működjön a win8 az asztalin. Kérdés, milyen disztrót szedjek le? Az ubuntuval sincs bajom (még :DDD ) de mondhatnál egy jót, ami felhasználó barát könnyű, nincs szívás vele. A debian-ra eszküszöl, ha jól tudom. Az legyen, vagy másik jó is? Az a baj nekem a mint jön be, de az is ubi alapú, de a hátterek bejönnek, azért raknám azt fel. :B :D

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20052) BoB válasza McSzaby (#20045) üzenetére


BoB
veterán

15 dollárt kell fizetni ha az ember telepíteni is akarja. Micsoda ajánlat... :U

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20053) CPT.Pirk válasza Sub-ZeRo (#20051) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szóval az a disztró jó, ami piros. Oké. :D

Én pl. egy jó disztrónak tartom a Manjaro-t, azt nyugodtan merem ajánlani, van több GUI-val is, és akkor lesz egy friss és gyors disztród. A Debian sem rossz, ha az igényeidnek megfelel a csomagfrissítési rendszere, továbbá az addig nem hal meg, amíg ki nem rohad alóla a gép. (igaz ez csak a stabil ágra érvényes, amiben okkal régiek a csomagok)

Mindkettőben egy közös jó pont, hogy van hozzájuk jóféle Wiki, lehet olvasgatni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20054) Jim-Y válasza CPT.Pirk (#20053) üzenetére


Jim-Y
veterán

Hát nálam a debian 5-ből 2x be sem bootol. Mondjuk a többi sem :( Az istenért se tudok rájönni, hogy mi baja van a linuxnak a gépemmel :/

(#20055) Sub-ZeRo válasza CPT.Pirk (#20053) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nem ismerem, hogy milyen gyorsan frissítik. Egy bridge linuxot akarok megnézni, meg a mint-nek van egy debian verziója. Amúgy meg egy manjaro openboxot megnézek, tetszik az asztal.

KDE verziót szedtem le.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20056) CPT.Pirk válasza Jim-Y (#20054) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi a helyzet a gépeddel?

Amúgy olvastam most a gksu-s dolgot, valóban érdemes beírni az összefoglalóban, annak nálam van a forrása, ki tudom bővíteni, be is fogom majd tenni. Meg akkor már egy-két ezt meg azt is beleírok még szerintem.

Sub-ZeRo: itt többeknek bugos volt az LMDE, ami érdekes, de ez van. Persze ettől még megpróbálhatod.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20057) Jim-Y válasza CPT.Pirk (#20056) üzenetére


Jim-Y
veterán

Semmi, egy tök normális hardverhiba mentes gépem van, amin a windows jól futott. De a Mint 15,14,13LTS,LMDE,Debian 7 wheezyvel is vannak gondok.

Utóbbi már egész jó, ennek annyi baja van, hogy 5 bootbol 2x elhasal. Boot process egyszerűen befagy, semmire sem reagál, és mindig mást ír ki. Legtöbbször valami modprobe-ot. De értelmezhetetlen az összes, ahol megáll :/

Már a gépet kitakarítottam, ujraépítettem, vezetékeket megmozgattam.. de nem tudok rájönni a problémára.

A rendszer SSD-n van, az adatok egy külső usb3-as merevlemezen. Utóbbit lekötve is jelentkezik a hiba. Az SSD kitűnő állapotban van.

Majd ha sok időm lesz, akkor futtatok memtestet.

[ Szerkesztve ]

(#20058) CPT.Pirk válasza Jim-Y (#20057) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Memtest ajánlatos, de a memória problémák jelentkeztek volna már Windows alatt is, az érzékeny ilyesmire nagyon.

Esetleg valami más ágról származó disztrót nézz meg, mert amiket eddig néztél, az mind ~ugyanonnan fakad.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20059) Jim-Y válasza CPT.Pirk (#20058) üzenetére


Jim-Y
veterán

Majd ezzel teszek egy próbát: [link]
vagy egy Mageia-t.

(#20060) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#20058) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hááát, annyira nem. Volt rossz DDR1-em XP alatt, két modulból az egyik meghótt, csak annyit vettem észre, hogy belassult a cucc. BIOS POST lement, XP kék nélkül működgetett, csak lassabban. Amikor le akartam cserélni, üzletben beszámították, de előtte otthagytam tesztelésre, akkor derült ki, hogy az egyik modul rossz.

https://www.coreinfinity.tech

(#20061) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#20060) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én meg úgy jártam, hogy túlhúztam egy retkes P4 gépet, a Windows meg dobálta a memóriacím hibákat, miközben azakkori Ubi meg ment minden gond nélkül. Ha nincs a gépen Windows, nem is veszem észre, hogy hibázik a ram. Persze akkor memtesthez lusta voltam :D

Jim-Y: Ez az andergos jó lehet az Arch származásával, de hogy pl. a PH-s 2. cikkben honnan került be azt nem tudom, mert nagyon kevéssé ismert disztró.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20062) choco01


choco01
addikt

Sziasztok!
Egyre inkább szükségem lenne hogy tudjak telepíteni linux rendszert a gépemre Windows mellé.
De ugye még mindig fenn áll a probléma hogy nem tudok telepíteni a telepítésre szánt partícióra!
Régebben mint kiderült a elsődleges partíciók miatt van.
Valaki valamilyen módon nem tudna segíteni megoldani? :F
Köszönöm! :R

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20063) McSzaby válasza choco01 (#20062) üzenetére


McSzaby
őstag

Vagy állítsd át a partícióid úgy, hogy megfelelő legyen a primary és extended part.ok száma és csípj le egy 8-12 gigát egy linuxnak, vagy tudsz olyat is csinálni, hogy pendrivera telepítesz, sőt olyat is tudsz, hogy live linux cd-ket csinálsz meg egy pd-re hordozható rendszerként. :)

Live USB Linux úgy,hogy lesz 4 GB-d. Ennyi elég sztem egy linuxnak és az adataidat továbbra is az ntfs-s partokon tárolod.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20064) Vladi válasza choco01 (#20062) üzenetére


Vladi
nagyúr

Foglald már össze, hogy hol tartasz. Milyen disztrót próbálsz, és hol akadsz el?

Vagy neked volt az elfeketedés? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20065) choco01 válasza McSzaby (#20063) üzenetére


choco01
addikt

Live nem jó mert sok drivert kell felraknom amit csak úgy bírtam hogy feltelepítettem még Win 7 mellé Wubival Ubuntut, de Win 8 van már itt nem tudok..van egy 17 gigás partíció lecsípve!

Vladi:

Régebbi kép

Még egy

Régebben Nkboy ezt írta: "Szerintem, itt az a gond, hogy már van 4 elsődleges partíció. Ezért nem tud létrehozni újat."

:F :F :F

[ Szerkesztve ]

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20066) McSzaby válasza choco01 (#20065) üzenetére


McSzaby
őstag

Hát öcsémcsávó, akkor maradt az, hogy lepartolod úgy a vinyót, hogy kb. 3 windows-s part legyen. szal:

-Rendszerszámára fent tartott lófos
- C:
. Adatok (D:)

és itt hagysz mondjuk 16 gigát egy linuxra. Nálam is így van. Telepítésnél meg nem kell se swap se semmi, mehet egy part.-ra az egész gyökér. Nem túl bizti, de evvan, ezzel kell dolgozni. Vagy max. a /home-t felpakolod valami extended part.-ra de nálam ezentúl már nem engedett semmit, sőt a home-t se már.

Az a baj, hogy ha ennyire megakadsz, akkor később is sok bajod lesz linux alatt... (tiszta,puszta jó indulatból mondom, eskü)

A live témát meg nem értem. :S A live módban - mint mondtam - lesz 4 GB-d egyrészt a driverek telepítésére, másrészt a legtöbb drivert a live is betölti, ami lehetséges... :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20067) choco01 válasza Vladi (#20064) üzenetére


choco01
addikt

Kb. itt maradt abba a dolog amúgy.

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20068) choco01 válasza McSzaby (#20066) üzenetére


choco01
addikt

Live Ubuntunűl utoljára nem vette a wifim..az volt a legnagyobb baj.
Meg minden restart után újra be kellett állítanom mindent BackTracknél is.
De az a baj hogy a Dell tett rá gy csomó partíciót és le se lehet őket törölni, Win telepítővel próbáltam.

Winbe ennyit látok:

[ Szerkesztve ]

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20069) Vladi válasza choco01 (#20065) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hű te. Jól elszúrtad a particionálást. ott van 300 gigád használatlanul. Van 4 elsődleges partíciód. Csak 4 lehet. Ha a 4. kiterjesztett, akkor már lehet még 4 és így tovább.

Adatmentés, törlés, újra csinálás. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20070) choco01 válasza Vladi (#20069) üzenetére


choco01
addikt

Nem én csinálta, én csináltam egy C-t meg egy D-t a D-re mentek a C meg torrentek miatt 1 hónap mva már alig lesz hely 2 hetes rendszer amúgy..
Dell lapiról van szó megvettem felteszem wint kapásból 6 partició ( mivan? :Y ) és nem bírtam őket törölni, sőt volt amit formázni se.. :F

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20071) pushalias válasza McSzaby (#20045) üzenetére


pushalias
addikt

Az IBM egy időben elég komolyan foglalkozott Linuxszal.

Honor 9 / HP 8470P

(#20072) Jester01 válasza Vladi (#20069) üzenetére


Jester01
veterán

Ha a 4. kiterjesztett, akkor már lehet még 4 és így tovább.

Egy kiterjesztettben már akármennyi logikai lehet, mivel azok láncolva vannak.

Jester

(#20073) joecontra válasza choco01 (#20070) üzenetére


joecontra
addikt

Az EaseUS particionálóval sem tudod átparticionálni a lemezt?

Üdv,
J

(#20074) choco01 válasza joecontra (#20073) üzenetére


choco01
addikt

Melyiket, mire? :F

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20075) joecontra válasza choco01 (#20074) üzenetére


joecontra
addikt

Én nem tudhatom mit akartál velük kezdeni. Csak annyit írtál, hogy nem tudsz velük semmit sem csinálni.
Ebből azt gondoltam, hogy próbálkoztál valamivel vagy van terved.

Üdv,
J

(#20076) choco01 válasza joecontra (#20075) üzenetére


choco01
addikt

Ja igen, már nagyon be vagyok kavarodva én is...próbáltam de nem tudok vele semmit se csinálni, alig ad ki valami funkciót a meghajtóra.

[ Szerkesztve ]

Applikáció fejlesztés, weboldal készítés, SEO, Online marketing » https://petadev.com

(#20077) McSzaby


McSzaby
őstag

Szokásos napi baromságommal jövök vissza. :DDD

Ma kollégámmal arról beszélgettünk, hogy vajon melyik a leggyorsabb OS. Abban egyetértettünk, hogy Windows 8 gyors, de sz@r (még?), a mac pedig elég elérhetetlen számunkra, szal ezek kiestek. A chrome os rettenet gyors, az lenne a leggyorsabb, amit valaha használtam, de az most még használhatatlan opensource változatban. Chromebook-t meg ezért nem fogunk venni.

Szóval kis idő múlva linux körül kezdtünk el kutatni. Kikérném a Ti véleményeteket akkor, hogy ha az ember csak egy gyors disztrót akar, amit használni is tud mit válasszon? A boot idő elég rövid legyen, a felhasználhatóság pedig kényelmes. Szerintetek melyik disztró a legjobb ebből a szemszögből?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20078) sh4d0w válasza McSzaby (#20077) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az a baj a kérdéseddel, hogy a gyorsaság nagyon hardverfüggő, nem csak azon múlik, milyen a telepített rendszer. CPU, memória, háttértároló, rendszerbusz - ezek mind-mind beleszólnak és akkor még szoftverről nem beszéltünk.

Szerintem nem érdemes ilyen szempontból sorrendet felállítani.

https://www.coreinfinity.tech

(#20079) BoB válasza McSzaby (#20077) üzenetére


BoB
veterán

Egyértelműen arch. Nem azon alapuló, hanem az eredeti. Tiszta Arch :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20080) McSzaby válasza sh4d0w (#20078) üzenetére


McSzaby
őstag

Teljesen igazad van, nem érdemes, de azért na..érted.. ha nem is sorrendet felállítani, de mondjuk az 5 leggyorsabb disztrót megemlíteni érdemes lenne. :) Már amik a tapasztalatok szerint azok..

(#20079) bob.zxr :

Igen, de mire arra ráhúzom azokat a dolgokat, amik kellenek addigra már rég nem lesznek majd szgépek. :DDD :DDD

#20081) MacCaine : eddig 2:0 Arch. :DDD

(#20082) CPT.Pirk : Igen-igen, ez tök rendben van és igazatok van. De akkor úgy mondom, hogy egyszer beállítunk egy OS-t, disztrót és utána használjuk, akkor mi adja azt az élményt, amit az android is el akar érni, az a butter project, vagy mi. (Egyébként bennem még az android is felmerült egy nagyon kis villanásra.. :DDD )

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20081) MacCaine válasza McSzaby (#20077) üzenetére


MacCaine
őstag

Arch egy SSD-n. :)

(#20082) CPT.Pirk válasza McSzaby (#20080) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs olyan, hogy leggyorsabb disztró.

Pl. lekaptam a Debian LXDE-s verzióját. Kicsi, meg gyors, csak éppen a GUI alig ad lehetőséget az alapvető dolgok beállítására, mindenért turkálni kell. Most ha nézünk egy értelmesebb DE-t, pl. KDE, ott nem kell turkálni, de cserébe nagyobb valamivel.

Szóval nem igazán lehet csak a sebesség alapján győztest hirdetni, meg rangsorolni sem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20083) #19617792 válasza MacCaine (#20081) üzenetére


#19617792
törölt tag

(#20085) McSzaby válasza Bussmann (#20084) üzenetére


McSzaby
őstag

Olvasófej ide vagy oda, igen, így van megírva a nagy könyvekben, de nyugodtan használhatod másképp is, nem fogja megenni a macskádat se és a vacsorádat se fogja odaégetni. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20086) CPT.Pirk válasza Bussmann (#20084) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Semmi.

Egy darab "/", azaz root partíció a feltétele a telepítésnek. A külön /home adatbiztonság miatt lehet érdemes, a /swap meg akkor, ha kevés a ramod, vagy hibernálni akarsz. Egyéb esetben vígan elvan a ramot használva.

A sorrend is mindegy, de ált. logika szerint root, home, swap... szokott lenni. a sorrend.

szerk
sh4d0w: adatvesztésre gondoltam, csak rosszul írtam. Bár végül is az is adatbiztonsági kérdés.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20087) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#20086) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Külön /home inkább amiatt jó, ha vmilyen ok miatt újrarántod a rendszert. Adatbiztonságnak ehhez kevés köze van, ha már ez szempont, akkor inkább a teljes diszket titkosítom, mert a swapban is lehet kinyerhető hasznos információ.

https://www.coreinfinity.tech

(#20088) MacCaine válasza #19617792 (#20083) üzenetére


MacCaine
őstag

Naja, ha van rá keret, akkor 50-en. :)

(#20084) Bussmann Én így szoktam:

1. /
2. swap
3. /home

8GB RAM fölött meg nem szoktam swap partíciót, ha szükség van rá, csinálok egy swapfile-t, de ez csak a telepítés, és pár nap/hét használat után derül ki.

[ Szerkesztve ]

(#20089) CPT.Pirk válasza MacCaine (#20088) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

8GB fölött... Hmm, kisebbségi érzésem lett így hirtelen. :DDD

Bezzeg mikor a 384MB ramos gépen még böngészés közben sem nyúl a Gnome2-es Ubi a swaphoz, na az kemény volt.

Az én gépeimben amúgy 4GB ram van, de még nem nagyon láttam, hogy a swapba került volna bármi is, még minden befért a ramba. Hála az égnek ez nem Windows. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20091) #19617792 válasza CPT.Pirk (#20089) üzenetére


#19617792
törölt tag

nekem Windows sem igazán piszkálja a swapot (kivéve az olyan progik, amiknek mániája, mert van ilyen :DDD), igaz 8GB RAM mellett ne is akarja.

de való igaz, anyum Dell D610-ére felraktam egy Linux Mint MATE-t, és 1.7-es Pentium M + 1 GB RAM + cefet lassú egy-két bad sectoros vinyó ellenére is egészen fürge. swaphoz elég ritkán nyúl, mivelhogy alap esetben <200 MB RAM használat. :DDD

(#20092) MacCaine válasza CPT.Pirk (#20089) üzenetére


MacCaine
őstag

Nekem eddig max. 14GB-ig sikerült feltornászni a RAM használatot a Chromium segítségével. :)

(#20093) BoB válasza MacCaine (#20092) üzenetére


BoB
veterán

Virtuális windowsok futottak abban chromiumban vagy mia jóisten? :))

szerk.: csak poén mielőtt komolyan veszi valaki és leugat :)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20094) Vladi válasza Bussmann (#20084) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez ilyen régi ökörszabály. Olyan, mint annó a sok ram. Hát ma már rengeteg sőt feleslegesen sok a ram a legtöbb pc-ben.

pont ezért swapolni szinte soha nem fog, sőt nekem évek óta nincs. Viszont ha sokat swapol a rendszered, akármiért, akkor érdemes előre tenni a hdd-n, mert azt gyorsabban eléri. Igen, az olvasófej.

mod: lemradtam.

(#20090) Bussmann

Ha ugyan az a user neved és az id is, akkor a desktop beálíltásaid megmradnak. Nekem vagy 6-8 fedora kiadás óta ugyan az a home.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20095) Peppermint


Peppermint
csendes tag

Tudnátok mondani egy jó Gmail értesítőt a panelre Ubuntu alá?

(#20096) MacCaine válasza BoB (#20093) üzenetére


MacCaine
őstag

:)

Nem, vagy 30-40 tab, facebook, youtube, egy csomó egyéb oldal flash tartalommal.

(#20097) McSzaby válasza MacCaine (#20096) üzenetére


McSzaby
őstag

Miiiii??? Most swap volt, vagy volt ennyi fizikai ramod? :F Öcsém ne szivass, hogy te 14 Gb ramokkal játszol mikor én még a 3 GB-t se értem el soha :DDD Na meg nem is költenék 10+ GB ramra. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20098) MacCaine válasza McSzaby (#20097) üzenetére


MacCaine
őstag

16G van a gépben, és nincs beállítva swap. :) Egyelőre nem is kell. :)

(#20099) McSzaby válasza MacCaine (#20098) üzenetére


McSzaby
őstag

Most tudnék csúnyát mondani irigységből :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20100) #24650752 válasza McSzaby (#20099) üzenetére


#24650752
törölt tag

Akkor én már be sem merem nyögni, hogy 4 x 8 GB csücsül az FX-8350 mellett...

;]

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.