Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20801) vamosip válasza CPT.Pirk (#20796) üzenetére


vamosip
tag

Rendszerfrissítést mindjárt telepítés után, 6 csomag került csak fel.

(#20802) CPT.Pirk válasza vamosip (#20801) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert 12.04.3-as iso-ból telepítettél, annak meg friss az alapja. Ez viszont azt jelenti, hogy bugos verziót raktak be, vagy valami más dolog a rendszerben bugos...

Tristis: ahhoz a vga-hoz ott van a zárt AMD driver, az minden gond nélkül fogja kezelni. Neked is tudom javasolni a Manjaro-t mint lentebb a kollégának, telepítés nélkül ki tudod próbálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20803) vamosip válasza CPT.Pirk (#20802) üzenetére


vamosip
tag

Jajj, de jó, akkor melyikkel próbálkozzak, ami stabilnak mondható?

(#20804) CPT.Pirk válasza vamosip (#20803) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Melyik mivel?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20805) vamosip válasza CPT.Pirk (#20804) üzenetére


vamosip
tag

Melyik Ubuntu verzióval? 13.04-el nem volt különösebb bajom, bár nem sokat próbáltam, Mint 15öt használtam pár napig, azzal teljesen meg voltam elégedve. De ugye mindenki LTS-t tanácsolja, amivel eddig csak problémám volt :)

(#20806) gery2123 válasza vamosip (#20805) üzenetére


gery2123
őstag

Ha neked a mint 15 jött be minden probléma nélkül akkor használd azt. Én is a 13.04 Ubuntut használom, és ha ott lesz az ideje akkor majd frissitek. A mint annyiba rosszabb hogy ott tiszta telepítés kellesz, de ha a home külön partíció akkor megmarad a beállítás.

-- PSN_ID: GerY2123

(#20807) CPT.Pirk válasza vamosip (#20805) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én egyiket sem ajánlanám. :N

Ezért is javasoltam a kollégának a Manjaro-t, Arch alapok, fasza wiki hozzá és nincsenek ilyen xyz verziók, rolling disztró.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20808) McSzaby válasza Tristis (#20800) üzenetére


McSzaby
őstag

Az Ubuntu nagyjából megadja ezt neked, de azért mindenképp lesz dolgod vele, nem kapsz kész rendszert egy linux alatt sem. Az alapvető dolgok megvanna benne. Mageia-t is megnézheted, ilyen szempontból az is nagyon jó és stabil is brutálisan az a disztró. Ubuntuban van egy korrekt szoftver center is, amiben google play szerűen tudsz leszendi mindent.

Reporsitory: Egy olyan adatbázis, amiben a linux tárolja a programokat, ezekből szeded le a cuccokat. [link]

CPT.Pirk ajánlja még a Manjaro-t. Én is ezt teszem, de szerintem próbálj ki több disztrót. NE ragadj meg egynél. Minimum virtuálisban..

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20809) vamosip válasza CPT.Pirk (#20807) üzenetére


vamosip
tag

Hát kezdőként szerintem egyelőre maradok Ubuntu vonalon, azoknál már nagyjából eligazodok, de nem lehetetlen, hogy a későbbiekben kipróbálok ezt-azt.

(#20810) CsikiRoli válasza CPT.Pirk (#20799) üzenetére


CsikiRoli
tag

Sikerült elindítani live cd-n, de most hogy tudom megnézni hogy jó-e és hogy open source ot használ vagy zártat?

[ Szerkesztve ]

Üdv: Roland

(#20811) spammer válasza Tristis (#20800) üzenetére


spammer
veterán

1-2 kattintás egy szoftverközpontban vagy csomagkezelőben egy program felrakása, ne aggódj, ha valami nincs fent alapból. (Ha valami nem található azokban sem, akkor is pár sort elég bemásolni terminálba, és csak egy entert kell ütni, szépen felrakja...) Bár a Stúdió hangkártya passz. :U

Nézz meg egy Ubuntut vagy Mintet, ha nem működik vagy nem tetszik, van még ezer másik lehetőség :))

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20812) Tristis válasza spammer (#20811) üzenetére


Tristis
őstag

A probléma csak az, hogy míg windows alá ezer éve tudom, hogy mit szeretek (pl. ABBY Finereader, Foxit reader, Irfanview stb., addig nem tudom, hogy linux alá mennyi idő lesz megtalálni a számomra kedves szoftvereket). De biztos csak elsőre tűnik problémásnak a dolog.

Ami az unverzumnak Chuck Norris, az az NBA-nek Török Péter.

(#20813) spammer válasza Tristis (#20812) üzenetére


spammer
veterán

Jó, de gondolom Windowson is kipróbáltál párat, mire megtaláltad a kedvencedet :)

Néhány példa csak gyorsan:

Pdf témában például: [link]
Képnézegető/rendezgető például Shotwell (de biztos van még egy rakás).
Képszerkesztés/manipulálás: GIMP
TC alternatíva pl. Double Commander, Krusader (továbbiak: [link])
Videólejátszó: VLC, SMPlayer
Office: Libreoffice

Ki kell próbálni többfélét, aztán valamelyik majd biztos elnyeri a tetszésedet :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20814) CsikiRoli


CsikiRoli
tag

Új kérdésem lenne. Hol találom meg manjaro ban azt a helyet ahol aplication.öket tudok telepíteni, mert egyszerűen sehol nincs meg. Mint-ben egyszerűen ott volt hogy software manager, itt nem így hívják és képtelen vagyok megtalálni.

Üdv: Roland

(#20815) MacCaine válasza CsikiRoli (#20814) üzenetére


MacCaine
őstag

Használhatod pl. a pacman-t terminálban.

(#20816) CsikiRoli


CsikiRoli
tag

Rendben de nincs egy grafikus kezelő felület, mert a terminálhoz nem értek?

[ Szerkesztve ]

Üdv: Roland

(#20817) MacCaine válasza CsikiRoli (#20816) üzenetére


MacCaine
őstag

A 0.8.7-esben van ilyen, hogy Pamac 0.7.5.2 (XFCE), illetve Octopi 0.2.0 (Openbox).

(#20818) Syl válasza CPT.Pirk (#20802) üzenetére


Syl
nagyúr

Mert 12.04.3-as iso-ból telepítettél, annak meg friss az alapja. Ez viszont azt jelenti, hogy bugos verziót raktak be,

Biztos hogy nem. A múlt héten kipróbáltam a manjaro-t, de nem jött be, ezért újraraktam az ubit. Méghozzá a 12.04.3-at és abban hibátlan.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20819) CPT.Pirk válasza Syl (#20818) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kollégánál mégis rossz, szóval valami nem jó...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20820) Syl válasza CPT.Pirk (#20819) üzenetére


Syl
nagyúr

Én is azt mondtam, hogy a kollégánál valami nem jó, mert a disztribúcióval semmi gond. Persze ez rajta nem segít :(

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20821) CPT.Pirk válasza Syl (#20820) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elbeszélünk egymás mellett. Itt egy két elemű halmaz van, ebből nem derül ki, hogy hol van a hiba.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20822) pushalias válasza McSzaby (#20789) üzenetére


pushalias
addikt

„reporsitorokkal”

Huh, azért a repositorykat így még nem láttam leírva. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#20823) pushalias válasza CPT.Pirk (#20807) üzenetére


pushalias
addikt

Ki kell próbálnom. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#20824) weinmaker


weinmaker
őstag

Sziasztok!

Kaptam egy egy öregecske fujitsu amilo pi1505-ös notit (free) amiből kiherélték a vinyót, és a képernyője csak egy bizonyos szögben működik. Gondoltam tennék fel rá valami linuxot usb-ről vagy cd-ről, úgy, hogy egy külső usb hdd-re telepítse.

Na itt meg is állt a tudomány. Letöltöttem az ubuntu 12.04 desktopot, meg egy opensuse 12.03-at amit kiírtam dvd-re, és kétféle installerrel (unetbootin, universal usb installer) készítettem pendrivera bootolható cuccot, de egyikkel sem működött.

Vagy azt írta ki, hogy operációs rendszer nem található, vagy bejött valami syslinuxos szöveg, majd a végén boot: és nem ment tovább.

Mit rontok el? Pedig olvastam, hogy elvileg lehetséges ilyet összehozni.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20825) Vladi válasza weinmaker (#20824) üzenetére


Vladi
nagyúr

ha van cd, dvd meghajtód akkor inkább azzal telepíts.

A disztrókat meg mindig érdemes először a saját usb telepítőjével megpróbálni. Az általános megoldások nem mindig működnek.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20826) weinmaker válasza Vladi (#20825) üzenetére


weinmaker
őstag

Van, de azzal sem ment. Lehet, hogy az kavar be, hogy nincs hdd a notiban?

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20827) Vladi válasza weinmaker (#20826) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az biztos, hogy nem. Attól függetlenül el kellene indulnia a telepítőnek, ami gyakran live cd.
Ellenőrizd újra a letöltést. Cd kiírást usb-t.

biztos, hogy jó a gép? Főleg a ram lehet problémás.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20828) pushalias válasza weinmaker (#20824) üzenetére


pushalias
addikt

„majd a végén boot: és nem ment tovább”

Vagyis elindult az, csak nem grafikus módban. :) Már ha kábé ezt látod:

Idáig mindenféle angol
hablatyok
meg krikszkrakszok
#boot:

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20829) spammer válasza weinmaker (#20824) üzenetére


spammer
veterán

Ezzel próbáltad kiírni pendrive-ra? [link]

szerk: tárgytalan, látom, hogy ezzel is próbálkoztál.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20830) weinmaker válasza Vladi (#20827) üzenetére


weinmaker
őstag

A letöltés biztosan jó, és a kiírás is szerintem. A noti is elvileg jó, csak a monitor szalagkábele (vagy más) haldoklik, és csak egy bizonyos szögben van kép, de úgy is külső monitorra lenne téve.

Hogy tudom leellenőrizni, hogy jó-e a gép? :)

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20831) weinmaker


weinmaker
őstag

Na a gép teljesen jó, mert a fat16-ra formázott pendriveról simán elindult az ubuntu, és szépen ment is.
Ez a nyomorult noti csak fat16-ról hajlandó bootolni, semmi másról. Cd-ről, dvd-ről sem. Lehet, hogy egy bios frissítés megoldaná, de azt sem tudtam megoldani, mivel a gyári oldalról letöltött, és kiírt cd, nem indul, el. A másik notimban simán.

Szal valami megoldás kéne, hogy biost frissítsek, vagy úgy tudjam telepíteni az ubuntut, hogy fat16-os fájlrendszerre.

De a bios szerintem tuti, hogy nem okés.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20832) CPT.Pirk válasza weinmaker (#20831) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha Linux alól próbálsz pendriveot csinálni, javaslom rá a Suse studio imagewritert használni.

A gépben meg valszeg szétment a CD olvasó. Csinálhatod azt, hogy a vinyót beteszed egy másik notiba, felrakod rá a kívánt disztrót ott, majd a vinyót visszateszed ebben a fusi cuccba, nagy valószínűséggel simán fog menni benne.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20833) ensolid


ensolid
tag

sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni egy SanDisk P4 32gb-os SSD-re ami tud TRIM-et szeretném fölrakni a Linux Mint-et a 15-ös verziót. Az lenne a kérdésem, hogy ssd-re is csak úgy simán fölrakom mint sima hdd-re vagy kell vele valamit bűvészkedni? Milyen fájlrendszert válasszak neki pl mert mindenhol mást olvastam, hogy mi az ajánlott. A másik pedig, hogy ha fönt van már a rendszer a TRIM-et magától bekapcsolja vagy oda kell valami parancs majd. Most először raknám föl élesben a rendszer eddig csak programként telepítve próbáltam ki és nem vagyok biztos ebben a pár dologban amit leírtam. A segítséget előre is köszönöm.

(#20834) weinmaker válasza CPT.Pirk (#20832) üzenetére


weinmaker
őstag

Sajnos nem, mert az ubuntut is simán felinstallalta pendriverol a hdd-re, csak a hdd-rol nem bootol be, met a linux ext4 re formazta, es csak fat16-rol hajlandó bootolni.
Esetleg egy bios update segithetne, de nem tudtam dos-os boot pedig ndriveot összehozni ami működik is.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20835) gery2123 válasza ensolid (#20833) üzenetére


gery2123
őstag

Hali! Sly kolléga nagyon jól leírta hogy mit kell csinálni telepítés előtt,közbe után. Jól olvasd át és mindenre megkapod a választ ;) [link]

-- PSN_ID: GerY2123

(#20836) ensolid válasza gery2123 (#20835) üzenetére


ensolid
tag

köszönöm az információt! jól átolvasom.

(#20837) Vladi válasza weinmaker (#20834) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hogyhogy nem bootol hdd-ről? Ezt nem egészen értem.

Még azt megpróbálhatod, hogy a /boot könyvtárnak a telepítéskor csinálsz egy pici saját partíciót, mondjuk 1 giga és azt fatra formázod. A többi lehet ext4. Ha már a rendszerbetöltő fut, és elindul a linux kernel, már mindegy, hogy a gép mit akar.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20838) weinmaker válasza Vladi (#20837) üzenetére


weinmaker
őstag

Úgy, hogy nem. :)

Egyedül fat16-ra formázott dologról hajlandó bootolni. Ilyet még nem láttam. A másik notimon minden indult azonnal (a kiírt ubuntu dvd, a telepített hdd, vagy az usb intallerrel készített linux is).

Ezen a gépen csak akkor tudtam bármit indítani, ha előtte fat16 formáztam az usb-t.

Így csináltam egy bios frissítést is (nem volt egysszerű), de hiába. Azt gyanítom, hogy az kavar be, hogy nincs benne hdd (belső, mert az ki lett herélve), és ettől hülyül meg a rendszer.

A sima ubuntu pendrive-os cucc, szépen fut, minden működik, de persze nem jegyzi meg a beállításokat, és így nem tudom használni.

A puppy linuxon (kétfélét is próbáltam, meg nem megy a wifi). Lassan annyit szenvedtem ezzel a sz@rral, hogy nem ér annyit.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20839) BoB válasza weinmaker (#20838) üzenetére


BoB
veterán

Én olyat tapasztaltam hogy egy bizonyos pendrive-ról (valami 4GB-os PNY) nem bootolnak bizonyos gépek. (live USB) Laptop igen. De csak arról a pendrive-ról. Ki érti ezt :F

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20840) weinmaker válasza BoB (#20839) üzenetére


weinmaker
őstag

Ez egy noti, és nempendrive baja volt, mert 3-al is próbáltam, és bármelyikkel működött hat fat16-ra formáztam.
Én továbbra is a belső hdd hiányára gyanakszom, hogy az kavar be a rendszernek.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#20841) BoB válasza weinmaker (#20840) üzenetére


BoB
veterán

Ezt csak úgy mondtam nem azért mert azt gondolom ez a gond nálad :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20842) Winner_hun válasza spammer (#20556) üzenetére


Winner_hun
félisten

Hogy tudok ilyen ikonokat varázsolni rá?
Innen a legelső van felrakva.

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#20843) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Illetve mit rakjak fel hogy a jelszót ne kérje az elején ha már telepítésnél ráerőltetik az emberre?

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#20844) BoB válasza Winner_hun (#20842) üzenetére


BoB
veterán

Én nem értem a kérdésed. A linkelt hozzászólás képében csak az összes alkalmazás menü van megnyitva. Egér a bal felső sarokba vagy windows gomb és kattintás a minden alkalmazásra.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20845) Penty válasza Winner_hun (#20842) üzenetére


Penty
tag

Telepítsd fel a gnome-tweak-tool nevű programot, ha még nem lenne, majd indítsd el (ha minden igaz, "Speciáis beállítások" néven lesz elérhető), és ott fogsz találni egy olyan részt, ahol be lehet állítani pl. ezt is.

Az automatikus, jelszó nélküli bejelentkezést meg a Rendszerbeállítások --> Felhasználói fiókok részben találod.

[ Szerkesztve ]

(#20846) CPT.Pirk válasza Winner_hun (#20843) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gnome3 alatt egy fájlt kell módosítani az auto belépéshez:

ezt a fájlt:
/etc/gdm3/daemon.conf

erről:
[daemon]
#AutomaticLoginEnable = false
#AutomaticLogin =

erre:
[daemon]
TimedLoginEnable = true
AutomaticLoginEnable = true
AutomaticLoginEnable = <username>

Persze ha KDE-s rendszert használnál, akkor nem kellene ezt terminálban basztatni. ;)

weinmaker: sajnos nincs sok tippem erre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20847) Winner_hun válasza BoB (#20844) üzenetére


Winner_hun
félisten

Neked egyértelmű, nekem nem (már igen)
Szóval olyan kéne nekem hogy ne kelljen semmit bogarászni, az asztalon kint legyen 1-2 program ikonja, mint windowsban. Van erre lehetőség?

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#20848) Penty válasza Winner_hun (#20847) üzenetére


Penty
tag

Lásd fentebb a válaszomat!

(#20849) Winner_hun válasza Penty (#20848) üzenetére


Winner_hun
félisten

Addig már eljutottam hogy a magyar nyelvű(:U, de a beállításoknál is sok angol szöveg van) változaton egy Computer, home és Trash kikerült az asztalra. Át lehet nevezni, ok. Viszont hogy hogy tudok újakat kirakni arra még nem jöttem rá.

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#20850) Winner_hun válasza CPT.Pirk (#20846) üzenetére


Winner_hun
félisten

Mindenféle piszkálás nélkül ez van, simán szövegszerkesztőben a megadott helyen:

[daemon]
# Enabling automatic login
# AutomaticLoginEnable = true
# AutomaticLogin = user1

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.