Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20151) MacCaine válasza Bussmann (#20126) üzenetére


MacCaine
őstag

Amelyik a repoban van, és szimpatikus.

(#20152) rybank válasza joecontra (#20145) üzenetére


rybank
senior tag

Ezt megjegyzem köszi. Régen az fstabbal nem mentek elsőre a dolgok, de ezzel fog (:

(#20153) Sub-ZeRo válasza rybank (#20152) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

De vigyázz vele, mert megtudja ölni a rendszert. Nekem tegnap kinyírta. Szóval ha egyszer felraktad, ne töröld le. ;)

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20154) joecontra válasza Sub-ZeRo (#20153) üzenetére


joecontra
addikt

Ahhoz nagyon el kell rontani valamit, hogy megölje. Meg ha fent van és megtette a dolgát, minek leszedni?
Nem foglal sok helyet, nincs is szem előtt, elfér.

Üdv,
J

(#20155) Sub-ZeRo válasza joecontra (#20154) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Felraktam majd megcsináltam melyik meghajtókat csatolja. Megvolt, majd következő indításnál egy szép hibával megállt és a programban egyetlen egy hdd-t nem látott, de még belépni sem tudtam rá, mert fstab hibával elszált. Itt leszedtem a programot, hogy hátha, de megállt a rendszer. Ennyi a történet. Én meg inkább újra raktam és kész. Inkább megküzdöttem a terminállal és az fstab-bal és a végére nyertem. :DDD

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20156) joecontra válasza Sub-ZeRo (#20155) üzenetére


joecontra
addikt

Akkor ott valami bekavarhatott, mert az ntfs-config is csak az fstab-ba irkál.
Az általad írt jelenséget egyszer nem tapasztaltam, se Ubuntu, se Linux Mint, se Debian alatt.

Majd meglátjuk, hogy a kollégának beválik-e. :)

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#20157) Vladi válasza Bussmann (#20126) üzenetére


Vladi
nagyúr

avg, clam, comodo. Hirtelen ezeket tudom javasolni. van nod32 is, azt szerettem régen, de fizetős.

(#20132) ZS3NI

Amennyiben van ilyen értékelése a szoftvereknek a tárolókban. Szerintem nincs. De amit a disztribútor kínál, abban általában megbízhatsz. Ha új vagy itt, akkor rakjad fel a csomagokat marokszámra és próbálgasd, hogy melyik program milyen. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20158) Sub-ZeRo válasza joecontra (#20156) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Az lehet, de az ntfs-config "piszkálás" után vágta haza. Lehet összeakadt valami, bár én akkor manuálisan nem próbáltam piszkálni az fstab fájt.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20159) CPT.Pirk válasza Sub-ZeRo (#20158) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig az egyszerű mint a faék az fstab fájl. Nagyjából csak a mit, hova, hogyan elv alapján van benne pár sor.

Amúgy egy másik lehetőség, hogy már telepítés közben megadod, melyik Linuxos vagy nem Linuxos partíciódat hova csatolja a fájlrendszerben a disztró. Mondjuk erre nem ad lehetőséget minden telepítő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20160) rybank válasza Sub-ZeRo (#20158) üzenetére


rybank
senior tag

Tudom ajánlani a rendszerment alkalmazást a sok fel/le telepítés megelőzése érdekében.

(#20161) Sub-ZeRo válasza CPT.Pirk (#20159) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Igen de valami nem let jó. Most hogy már megszenvedtem vele, jó ez a manuális fstab szerkesztés, cask minden hdd-t rá kell dugni és akkor nem fog a következőkben átneveződni a dev/disk.

(#20160) rybank: Tudsz egy pontos nevet mondani, mert hiába kerestem angolul, magyarul a központban, semmi ilyet nem adott ki. :/

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20162) CPT.Pirk válasza Sub-ZeRo (#20161) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt elkerülendö használj UUID-t a /dev/sdxyz helyett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20163) Syl válasza Sub-ZeRo (#20161) üzenetére


Syl
nagyúr

Systemback az egy ideje.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20164) rybank válasza Syl (#20163) üzenetére


rybank
senior tag

Jaja, csak menet közben elfelejtettem. Nem használom túl gyakran.
@subzero:Telepíti az ember a rendszert, beállítja és készít egy telepíthető iso-t belőle. Utána már mehet a kisérletezés, az előző munkálatok nem vesztek el

(#20165) ceia


ceia
őstag

EarL 007 és rybank kösz a választ! Még nincs fent Linux csak gyűjtöm az infót, hogy egyből a legmegfelelőbbet próbáljam majd ki. :B Persze az alapoktól való összerakás nagyon tetszene, csak ahhoz érteni is kell és annyira nem biztos, hogy érteni akarok hozzá.
Valószínű, hogy valamelyik MINT lesz, szerintem az eddigi legszebb Linux, de pl. a Zorin 6-ot nagyon dícsérik ha nem is a szépsége, de minden más miatt. :U
Ez a Systemback dolog jól hangzik, ha még egyszerű is, nagyon hasznos.

[ Szerkesztve ]

        it's more fun to compute

(#20166) MacCaine válasza ceia (#20165) üzenetére


MacCaine
őstag

"Persze az alapoktól való összerakás nagyon tetszene,"

Akkor Arch. :)

(#20167) joecontra válasza MacCaine (#20166) üzenetére


joecontra
addikt

Egyetértek.
Jó az Arch-ot összerakni és azzal a tudattal használni, hogy igen én raktam össze. :K

Üdv,
J

(#20168) #19617792 válasza joecontra (#20167) üzenetére


#19617792
törölt tag

én már az egyszerűbb Ubuntu (LTS) minimalmál is így érzek. :DDD valahol el kell kezdeni.

[ Szerkesztve ]

(#20169) Tuco Ramirez


Tuco Ramirez
őstag

Sziasztok!

Tudtok olyan Linux disztróról ami elfér max 2GB helyen? Lehet bármilyen fapados, csak használható oprendszer legyen.
Köszi!

WoT ID: Tuco_Ramirez74 SC2 ID: Peter 1714

(#20170) h1ght3chzor


h1ght3chzor
őstag

Sziasztok!
Remélem tudtok segíteni nekem grubbal kapcsolatosan. Eddig tökéletesen indult a Windows 7 prof a gépekem 3 vinyo van benne, egyiken van Windows csak, viszont most szerettem volna indítani es nem indult, azt írja ki, hogy boot failed, es grub jön ki utána. Nagyon nem értek sajnos ehhez. Mit kellene tennem, hogy elinduljon a gép, es ne jöjjön elő ez?

Köszönöm!

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#20171) spammer válasza Tuco Ramirez (#20169) üzenetére


spammer
veterán

Ezeket csekkold le: Tiny Core, DSL, Puppy és talán még a Porteus belefér (ez utóbbit virtuális gépen nyomkodtam és elég jónak tűnt, telepítve tényleg villámgyors lehet és még ki is néz valahogy :) )

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20172) Tuco Ramirez válasza spammer (#20171) üzenetére


Tuco Ramirez
őstag

Köszi a segítséget! :R

WoT ID: Tuco_Ramirez74 SC2 ID: Peter 1714

(#20173) Jester01 válasza Tuco Ramirez (#20169) üzenetére


Jester01
veterán

Attól függ mire akarod használni ... pl. egy ubuntu live cd is elfér 2 gigán és abban már egész sokminden van.

Jester

(#20174) Sub-ZeRo válasza CPT.Pirk (#20162) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

És azt akkor hogy kell beállítani? Mert é na dev-es verziót állítottam be. :/

Ebben tud valaki segíteni? Sajnos a blog kihalt.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20175) gery2123


gery2123
őstag

Hali mindenki! Itt is megkérdezem azért :)
Tervezem [link] ssd-nek a megvételét a laptopomba. Még viszonylag új vagyok linux terén eddig egy jó fél évet használtam. és a terminálos részhez annyira nem is értek, de nem is ez a lényeg :)
tehát a kérdés: csak simán formázom ugyan úgy ahogy a vinyót? Gondolom igen, de nem lesz emiatt kevesebb az élettartam? Vagy egyéb hátrány? A partíció így nézne ki kb: fő 15gb, a home: 35-40 gb, és a maradék ntfs lenne. Ja még a swap is ott lenne maga 1gb-vel .Illetve ennek az ssd-nek is hagyni kell ezt a bizonyos 10-20% os üres részt? Bocsi ha sok a láma kérdés de még nem volt ssd-m.
Köszönöm válaszotokat :R

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#20176) atesz117 válasza Sub-ZeRo (#20174) üzenetére


atesz117
aktív tag

[link]

Samsung Galaxy A34 5G

(#20177) Jester01 válasza gery2123 (#20175) üzenetére


Jester01
veterán

Arra kell figyelni, hogy a partíció kezdetek rendben legyenek illetve később a discard opcióval történjen a csatolás.

Igen, azon az ssd-n célszerű valamennyi helyet szabadon hagyni.

Ha nem létszükséglet akkor ne csinálj rá swapot.

Jester

(#20178) #25954560 válasza Sub-ZeRo (#20174) üzenetére


#25954560
törölt tag

roviden :
man conky

hosszabban:
a conky telepitesevel jon egy minta konfig fajl: /etc/conky/conky.conf
ezt atmasolod a home-odba .conkyrc neven es elkezdheted szerkentgetni. ha a conky futasa kozben szerkeszted es mented, automatikusan ervenybe lepnek a beallitasok, nem kell ujrainditani hozza.

[ Szerkesztve ]

(#20179) rybank válasza Sub-ZeRo (#20174) üzenetére


rybank
senior tag

Amit már linkeltek, csak html-ben.
Én azt javaslom tölts le már kész conky configokat és azokat próbáld szerkeszteni. Aztán majd később írhatsz sajátot is.

(#20180) gery2123 válasza Jester01 (#20177) üzenetére


gery2123
őstag

Sajnos a swap szükséges lenne, mert 1gb memória nem valami sok :)
"discard opcióval történjen a csatolás." na várj, ez kezd nekem magas lenni ne haragudj :) Most nekem a hdd:
10 gb / , 1,2 gb swap, 30 gb home, 30 gb ntfs. Ugyanezt nem tudom simán megoldani ssd-n?

-- PSN_ID: GerY2123

(#20181) Jester01 válasza gery2123 (#20180) üzenetére


Jester01
veterán

De meg tudod. Csak:
1) discard mount opció kapcsolja be a köznyelvben trim-nek nevezett dolgot, tehát ez mindenképp kell. Minden partíciót ext4-re célszerű formázni és /etc/fstab-ba beleírni.
2) a partícióknak megfelelő helyen kell kezdődniük, 1MB-os határra igazítás jó szokott lenni (partícionáló eszköz akár magától is tudhatja ezt)
3) ha azt a swapot tényleg használni is fogod az komoly nyúzást jelenthet az ssd-nek. Ha lehet vegyél inkább ramot vagy tedd merevlemezre és/vagy használj memóriatömörítést.

Jester

(#20182) sh4d0w válasza MacCaine (#20166) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

blablabla.

Akkor LFS :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#20183) MacCaine válasza sh4d0w (#20182) üzenetére


MacCaine
őstag

:P

Vagy Gentoo, Sorcerer, stb. Distrowatch-on van jópár.

(#20184) #19617792 válasza MacCaine (#20183) üzenetére


#19617792
törölt tag

Sorcerer, jóhogynemmár Warlock, Mage, Priest, Druid meg hasonlóknak hívják. :DDD
Linux Mint is érdekes, mentolos Linux. ez hogy jutott eszükbe? vagy a Cinnamon (fahéj) DE, ez nekem még nagyobb rejtély. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#20185) F34R válasza MacCaine (#20183) üzenetére


F34R
nagyúr

Inkabb gentoo....

(#20186) MacCaine válasza #19617792 (#20184) üzenetére


MacCaine
őstag

Mivel forrás alapú a disztró, ezért gondolom a source-ból egy kis szójátékkal jött ez a név ki.

Vannak vicces elnevezések, az biztos. :) Gondoljunk csak ilyenekre, hogy samba, curl, cups, meg sorolhatnám. :)

(#20187) petiwr


petiwr
senior tag

Sziasztok!

Win8 alat használtam az MSI Afterburner-t amivel tudtam fel le húzni a vga Mhz et illetve a ventilátor sebességét. Nekem Ubuntu 13.04 alá kellene hasonló program amivel tudom lefele húzni a ventilátor sebességét mivel zavar hogy hangos úgysem játszok linuxon.

(#20188) CPT.Pirk válasza petiwr (#20187) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nylít drivert, vagy zárt drivert használsz? A nyílt driverben kézzel kell engedélyezni az automata energiagazdálkodást, a zártnál meg passz.
Esetleg köss be egy potit, vagy kösd fix feszültségre a kari ventijét. Az én 7770OC-mon eddig még venti sem volt, egy felcsavarozható bordával hűtöm passzívan.

Sub-ZeRo: azt hiszem ez kell hozzá: sudo blkid -o full -s UUID

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20190) #19617792 válasza Bussmann (#20189) üzenetére


#19617792
törölt tag

én nem kockáztatnék és BIOS-ból flashelném, vagy DOS bootos pendrive-val. ahogy a gyártó támogatja.

(#20191) Jester01 válasza Bussmann (#20189) üzenetére


Jester01
veterán

Nem, wine alapesetben nem is fér hozzá rendszerszintű dolgokhoz és amúgy is elég veszélyes dolog lenne. Ha szerencséd van akkor a bios tudja magát frissíteni, az a legjobb. Másik lehetőség, hogy adnak valami bootolható cuccot esetleg dos-os programot.

EarL 007: :R

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20192) Siriusb válasza Bussmann (#20189) üzenetére


Siriusb
veterán

Nálam ez a program vált be: flashrom.

(#20193) gery2123 válasza Jester01 (#20181) üzenetére


gery2123
őstag

Köszönöm, akkor lehet veszek beepito keretet és a vinyora rakom a swap - ot

-- PSN_ID: GerY2123

(#20194) Vladi


Vladi
nagyúr

Netbookra (eee pc) milyen speciális guit javasoltok? Néztem a meego-t, de bedöglött. Van bármi más nem standard desktop? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20195) F34R válasza Vladi (#20194) üzenetére


F34R
nagyúr

archlinux + dwm semmi DE.

(#20196) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Windows alól hogyan tudnám elérni a Debian egyik mappáját? Meg kellene osztanom egyet? :R

(#20197) joecontra válasza KaiotEch (#20196) üzenetére


joecontra
addikt

Total Commander + ext4 plugin?

Üdv,
J

(#20198) Vladi válasza F34R (#20195) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hát... csajom meglátja besír. :D

Valami user frendlibb kéne. xfce-t nézem. Alul ez a panel, ezt hogy hívják?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20199) #19617792 válasza Vladi (#20198) üzenetére


#19617792
törölt tag

valamelyik dock (ez éppen az XFCE sajátja), de van a Plank, Docky.

(#20200) Rimuru válasza Vladi (#20198) üzenetére


Rimuru
veterán

Az valószínű XFCE saját panlja háttér nékül. LXDE nem jó? raksz fel egy xcpmpmgr-t és effektek is vannak. :DDD

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.