Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20451) Zoltán


Zoltán
őstag

a csomagkezelőm (Mint 15) ugyan működik, de pár perc után kifagy és a "force quite" után már nem tudom újraindítani, csak ha a gépet is újraindítom. Ez mitől lehet? 3 napos a rendszer, szinte még semmire sem használtam a csomagkezelőt, csak frissítettem a csomagokat közvetlenül a telepítés után, amivel nem is volt gond.
Köszi.

(#20452) CPT.Pirk válasza Zoltán (#20450) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A devel az developement szó rövidítése, nem kell telepíteni.

A csomagkezelőben azt hiszem elég az fglrx-control csomagot kijelölni telepítésre, ez a CCC, ez le fogja szedni a még kellő csomagokat is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20453) Zoltán válasza CPT.Pirk (#20452) üzenetére


Zoltán
őstag

ccc- catalyst control center?
Köszi!

(#20454) #19617792 válasza Zoltán (#20453) üzenetére


#19617792
törölt tag

azaz. :DDD cicc-cicc-cicc :D

(#20455) McSzaby válasza CPT.Pirk (#20448) üzenetére


McSzaby
őstag

Jah, már látom is mi ez. Lehet egy próbát megérne.. Persze vagy Trial-ban, vagy ncore licenc. :DDD Próbáért nem veszem meg egyelőre..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20456) sh4d0w válasza McSzaby (#20455) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Érdemes figyelni a giveaway-eket, mert kb. évente 1x ingyen adják.

https://www.coreinfinity.tech

(#20457) McSzaby válasza sh4d0w (#20456) üzenetére


McSzaby
őstag

amúgy ilyen 45-50$-ért repül. :F :Y Bitang sok ez, én úgy érzem. Persze, ha lenne egy eredeti Apple gépem, akkor már nem szaroznék 50 dolcsin meg azon, hogy win-t telepítgessek..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20458) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Sziasztok!
Lubuntu 13.04-nek mekkora hely kell a telepítéshez? Ha jól gondolom ext4 fájlrendszerre van szükség. Mekkora swap partíció kell neki? 1GB RAM van a gépben. :)

(#20459) sh4d0w
Köszönöm! Hely hiányban szenvedek, 110GB-os a vinyó, XP mellé lenne a linux. Ez lenne az első Linuxom (igaz, LiveUSB-s volt már, de az más jellegű). Akkor kap 8GB helyet+2GB swapot.

[ Szerkesztve ]

(#20459) sh4d0w válasza -PLevi- (#20458) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

[link]

2 giga swapot adj mellé.

https://www.coreinfinity.tech

(#20460) McSzaby válasza -PLevi- (#20458) üzenetére


McSzaby
őstag

Épp tegnap telepítettem:

/dev/sda3 17G 3,1G 13G 20% /

Ha hely szűkén vagy, akkor inkább használj csak 6 GB és 2 GB swapot. Én nem lőttem swapot, mert 2 giga ramom van...

CrossOver: Leszedtem,tényleg nem rossz, de 50 dolcsit még a legmerészebb álmomban sem érne meg..

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20461) -PLevi- válasza McSzaby (#20460) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Köszi!
Még meglátom. Igazából van a laptopomon 17GB-nyi film. Letörölni sajnálom őket. Átrakom az asztalira, ott van bőven hely. :D

(#20462) McSzaby válasza -PLevi- (#20461) üzenetére


McSzaby
őstag

17gb???BITCHPLEASE! :DDD Egy terrás vinyómon most csak 33 gb hely van a filmek és sorozatok miatt. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20463) spammer válasza -PLevi- (#20458) üzenetére


spammer
veterán

Ha nem túl gyenge a gép, akkor akár a Xubuntut is meglesheted, nem annyira puritán fapad és nem eszik sokkal többet szerintem az se :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20464) -PLevi- válasza McSzaby (#20462) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Engem csak a lassú net gátol abban, hogy az utolsó bájtig megtöltsem a vinyót. (nem túl jó dolog 0,5 megabittel seedelni) :)

(#20463) spammer
Köszi neked is! Magamat ismerve tuti kipróbálok pár disztrót. :D

[ Szerkesztve ]

(#20465) gery2123 válasza McSzaby (#20462) üzenetére


gery2123
őstag

És minden filmet, és sorozatot egyszerre nézel? :D Én a 120-as ssd-n simán elvagyok. Asztalin is 500 gb volt, de jó ha 150 gb-t használtam

-- PSN_ID: GerY2123

(#20466) Syl válasza McSzaby (#20462) üzenetére


Syl
nagyúr

Terás lesz az a vinyó :DDD és akkor már inkább 500 gigás a NAS-ban, meg usb dokkolóban 500 giga + 1 tera + 1 tera. Egy rövid ideig kitartanak a filmek :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20467) #19617792 válasza Syl (#20466) üzenetére


#19617792
törölt tag

neeem, jó lesz az földes vinyónak is. :DDD ejj Hetes, sokat kell még tanulnod. :DDD

(#20468) McSzaby


McSzaby
őstag

Nekem iptables-ben kéne egy kis segtség. Tök korrekten összeraktam a szabályokat egy sh-ba mégsem akar működni.

Alapon input,forward drop,out accept.

ezt kapom tail-f közben a logra:

Aug 20 20:55:08 server kernel: [414538.881500] INPUT_DROP: IN=eth0 OUT= MAC='xxxx' SRC=192.168.x.x DST=192.168.x.x LEN=52 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=25738 DF PROTO=TCP SPT=50026 DPT=36170 WINDOW=115 RES=0x00 ACK FIN URGP=0

Ezt kapom pl., amikor FTP-hez akarok csatlakozni. Bejön a bejelentkező képernyő,majd nem akarja az igazságot, mert a jelszó,user után megakad és csak pörög. Miért akar egyáltalán random porton menni??? :F :F

iptables -A INPUT -p tcp --dport 21 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 20 -j ACCEPT

Így van az összes szabály portonként

Másik:

Aug 20 21:06:56 server kernel: [415247.331740] INPUT_DROP: IN=eth0 OUT= MAC=... SRC=192
.168.x.x DST=192.168.x.x LEN=40 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=128 ID=1745 DF PROTO=TCP SPT=64273 DPT=445 WINDOW=256 RES=0x00 ACK
URGP=0

Itt a Sambahoz kellő 445-s portot nem megy, pedig kiengedtem...

Lehet túl sok neki, hogy minden portra külön szabályt húzok fel és inkább ez kéne?

iptables -A INPUT -p tcp -m multiport --dport xxx -j ACCEPT

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20469) Syl válasza #19617792 (#20467) üzenetére


Syl
nagyúr

Hehe, minden kapavágás egy bit :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20470) McSzaby válasza gery2123 (#20465) üzenetére


McSzaby
őstag

Őőőőő, ja, végül is én is ellenék, de ezek olyan kedvenc filmek, amiket félek, később nemtudok beszerezni,vagy csak nehezen. (Tudom,hülyeség a mai világban...) Sorozatok között pl. olyan gyűjtemények vannak, amik azért sírosak, ha eltűnnek. :DDD (Összes Dragon Ball 2-3 nyelven :DDD)

A Terás vinyóra meg csak annyit, hogy... 'buzik!' :D :DDD

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20471) Jester01 válasza McSzaby (#20468) üzenetére


Jester01
veterán

Miért akar egyáltalán random porton menni???

Mert minden bizonnyal passzív módban van. Bővebben lásd itt. Ehhez az ip_conntrack_ftp modul kell és megfelelő RELATED szabály.

Jester

(#20472) gery2123 válasza McSzaby (#20470) üzenetére


gery2123
őstag

Hú a Dragon Ball Gt-még mindig nem láttam, most hogy írod be is kell szerezni, és egy új distrón kell megnéznem. :D
Más!
Elementary OS: hogy tudom root-ként megnyitni ezt a file kezelő cuccot? pl ( sudo nautilus,)
Miért nem lehet az asztalra mappát, vagy file-t rakni?
2013-ba miért van az hogy ha rádugok egy android eszközt nem is ismeri?
Vagy ugyan úgy automatikusan nem nyitja meg a pendrive-ot.
nagyon jó, és tetszik, a kis régi laptopon is elég jól hasít de de elég sok mindent kellene még felraknom hozzá vagy állítgatnom, hogy minden úgy legyen ahogy én szeretem, ezért maradok az Ubin, vagy a Mint-en, amíg nem leszek linux mester.

-- PSN_ID: GerY2123

(#20473) Zoltán válasza Zoltán (#20451) üzenetére


Zoltán
őstag

Erre van valakinek akármi ötlete? A legalapabbakat is szívesen venném, lehet hülyének nézni...
Köszi.

(#20474) McSzaby válasza Jester01 (#20471) üzenetére


McSzaby
őstag

Köszi, ez megvan.

Így néz ki most az FTP-re írt szabály.

##FTP##
iptables -A INPUT -p tcp --dport 21 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 20 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 20 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 21 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT

A modprobe ip_conntrack_ftp parancs meg alapban benne vanaz sh-mban, de kézzel is betöltöttem direkt. Miért van még mindig passívban? Még továbbra sem ezen a két porton kommunikál..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20475) Zoltán


Zoltán
őstag

Firefox-hoz (Mint 15) van valami épkézláb ad-blocker? Kb. egy darabból lehet választani az extension menüpontjában, és az nem ér semmit. Nagyon utálom a rengeteg reklámtól túlzsúfolt oldalakat.
Köszi!

(#20476) kispx válasza gery2123 (#20472) üzenetére


kispx
addikt

sudo pantheon-files

Szerk.:
gksu pantheon-files

[ Szerkesztve ]

(#20477) Syl válasza gery2123 (#20472) üzenetére


Syl
nagyúr

gksu
De nem nautilus van benne. Ne kérdezd mi :)
Az androidot meg valószínűleg azért nem ismeri fel, mert ubuntu 12.04 az alap. Az sem ismeri.

Szerk
Időközben válaszoltak

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20478) Jester01 válasza McSzaby (#20474) üzenetére


Jester01
veterán

Passzív mód az az egyik fajta ftp kommunikációs mód, annak a jellemzője ez.
A RELATED szabályba nem szabad már a portot beleírni, az ip_conntrack_ftp figyeli az ftp kapcsolatokat és tudni fogja, hogy melyik másik port tartozik hozzá.

Jester

(#20479) sh4d0w válasza gery2123 (#20472) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

sudo nautilus nincs!
gksu nautilus van!

Syl: tévedés. LTS - debian testing, non-LTS - debian unstable. Egyébként meg megy az Android 12.04-en.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#20480) gery2123 válasza kispx (#20476) üzenetére


gery2123
őstag

Köszi mindenkinek a választ. Azt tudtam hogy nem nautilus van, csak példa volt :o
Sly: nekem a 12.04 felismerte. Rádugtam és ott volt a készülék. Mondjuk 12.04 alatt voltak gondok ezzel, de megyegetett. 13.04 alatt minden pöpec eddig Ubuntun.

-- PSN_ID: GerY2123

(#20481) Syl válasza gery2123 (#20480) üzenetére


Syl
nagyúr

+sh4d0w

Persze felismeri, megjeleníti a tab/telefon tárhelyét, de minden mappa üres.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20482) pushalias válasza Jester01 (#20478) üzenetére


pushalias
addikt

Rákérdezek, lehet, hogy félreértettem valamit.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20483) pushalias válasza McSzaby (#20468) üzenetére


pushalias
addikt

Figyu, ez most tulajdonképpen minek a tűzfala? Az FTP szerveredé, vagy a kliensedé?

Honor 9 / HP 8470P

(#20484) gery2123 válasza Syl (#20481) üzenetére


gery2123
őstag

Ez a 12.04 igaz? A 13.04 ebben sokkal jobb akkor mert ott ilyen gond nincs. De most hogy írod nekem is ez volt a baj a 12.04 el.

-- PSN_ID: GerY2123

(#20485) McSzaby válasza pushalias (#20483) üzenetére


McSzaby
őstag

Szerver, de már mindenhogy próbáltam..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20486) spammer válasza gery2123 (#20472) üzenetére


spammer
veterán

"Miért nem lehet az asztalra mappát, vagy file-t rakni?"

Mert ez az elementary koncepció része, ne szemeteljük tele az asztalt ;] Ha nagyon hiányzik ez a funkció, van rá "hack": Enable Desktop Icons in elementary Luna

További finomhangolásokhoz érdemes felrakni az elementary Tweaks-et.

A fenti sávra (Wingpanel) rakható keresőindikátor: Synapse. Az OS X Spotlight-jához hasonló kereső, elég hasznos cucc.

Hotcornerek használata minimize-hoz, azaz a sarokba húzva az egeret tudjuk leküldeni dockra az ablakot: Use a hotcorner to minimize all windows on current workspace (bár ez a funkció lehet, hogy bekerült már a tweaksbe, most nem emlékszem pontosan).

A fentiek összesítve + egyebek: Top Things To Do After Installing Luna

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20487) Siriusb válasza Zoltán (#20475) üzenetére


Siriusb
veterán

(#20488) McSzaby válasza spammer (#20486) üzenetére


McSzaby
őstag

Szép munka öcsém-csávó! :R :DDD

Egyébként nagyon ígéretes az Elementary. Gyönyörű, gyors és jól testreszabható. (mint bármelyik értelmes linux)

Mondjuk azt a Wingpanelt akkor se használnám, ha lőfegyverrel kényszerítenék. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20489) spammer válasza McSzaby (#20488) üzenetére


spammer
veterán

Mármint a Wingpanel Slimre gondolsz? Mert a "gyári" felső panel a Wingpanel :) A slim nekem sem tetszik, de ha valaki még minimálisabbat akar... :DDD

Ja, és az elementary (az OS neve legalábbis) mindig kis 'e' betűvel írandó :P ;] (még ez is arra utal, hogy mennyire elementary :DDD )

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20490) McSzaby válasza spammer (#20489) üzenetére


McSzaby
őstag

Na, hát érted Te mire gondolok! :DDD

Egyébként egy kicsit olyan érzésem volt az első használatnál, mint a Chromium Os-nél. Nagyon hasonlít a menü, meg az egyszerűsége, főleg a háttérképek. :D

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20491) spammer válasza McSzaby (#20490) üzenetére


spammer
veterán

Ja, egy kicsit olyan, mintha a Chromium OS-t ötvözték volna az OS X-szel, csak ez legalább ingyenes, nyílt forráskódú, szóval azt "hekkelhetnek" bele, amit akarnak :)

Lásd:

"For me, elementary OS came about because Windows and OS X just weren’t perfect, and yet there was nothing that could be done about it. I wanted a professional, consumer-ready desktop in which I could actually affect change." -- Daniel Foré (linuxuser.co.uk interjú)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20492) McSzaby válasza spammer (#20491) üzenetére


McSzaby
őstag

Jah, elég jól sikerült. :) Erősen tervezem egy új gép vásárlását, arra majd ez megy fel. :)

Egyébként valaki ramdisk-t használ linux alatt? Nem mintha lenne elég ramom hozzá... :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20493) sh4d0w válasza Syl (#20481) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam látszik minden, aminek látszania kell. Persze nem pure 12.04, hanem belőle készült Linux Mint (13).

https://www.coreinfinity.tech

(#20494) gery2123 válasza spammer (#20486) üzenetére


gery2123
őstag

Na ezeket megnezem újra majd, mert nekem teszik az elementary os, de még barátkoznom kell még vele :-D

-- PSN_ID: GerY2123

(#20495) Syl válasza spammer (#20486) üzenetére


Syl
nagyúr

A fenti sávra (Wingpanel) rakható keresőindikátor: Synapse. Az OS X Spotlight-jához hasonló kereső, elég hasznos cucc.

Csak éppen helyi gépen nem tud keresni.

(#20493) sh4d0w

Régebben nekem is működött 12.04 alatt, de az elmúlt hetekben volt egy OS próbálgatós rohamom (elementary, pear, mint, debian) és újra lett telepítve az ubi. És most nem megy. :(((

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20496) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy hogy hogy mindenki rá van kattanva erre az Elementary cuccra? Mindössze 2011-ben indult.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20497) kispx válasza CPT.Pirk (#20496) üzenetére


kispx
addikt

Én nem. Nálam egy csomó idegesítő hibát produkál.

(#20498) Syl válasza kispx (#20497) üzenetére


Syl
nagyúr

Nálam is.
Párszor fagyott akkorát, hogy a power gomb is jegesedett :DDD
Meg elég sűrűn, használat közben elakadt a rendszer egy-egy pár másodperces gondolatgyűrűben.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20499) spammer válasza Syl (#20495) üzenetére


spammer
veterán

Keres, de csak a home könyvtáron belüli fájlok között, legalábbis ami alapból elementaryba települ (bár gondolom minden disztróba ugyanaz települ). Nem tudom, meg lehet oldani-e, hogy az egész rendszeren keressen, nem néztem utána.

(#20496) CPT.Pirk: és mi van, ha 2011-ben indult? :) Ubuntu 12.04-re épül, ugyanúgy meg lehet vele csinálni mindent, csak nem kajál annyit, mint a Unity. Régi gépre, Lubuntu helyére ment fel, ahhoz képest, hogy ég és föld kinézetben és kényelemben, nem sokkal lassabb átlaghasználat (net, office) során.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20500) Syl válasza spammer (#20499) üzenetére


Syl
nagyúr

Én csak egy dokumentumot akartam vele megkeresni ami a home-on belül van, de nem találta. Csak három netes keresőt hozott fel. :F Ubuntu hiba nélkül megtalálja ugyanazt a fájlt.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.