Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20351) Jester01 válasza pushalias (#20347) üzenetére


Jester01
veterán

Installer közben szokott lenni konzol, ahol betöltheted amit akarsz, feltéve, hogy van passzoló modulod.

Jester

(#20352) McSzaby válasza kispx (#20348) üzenetére


McSzaby
őstag

Sajnos az a véleményem, hogy a legtöbb esetben nehezen sikerül jobbat alkotni az alap disztrónál. Ez a Manjaro-nál, Csakkránál (részben) és még egy két disztróban jól sikerült, de az alap mégis csak jobb az esetek nagy többségében. NEM MINDIG!

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20353) pushalias válasza Jester01 (#20351) üzenetére


pushalias
addikt

Most, hogy mondod, előjönnek az emlékek, amikor még anno Salak 9 vagy 10 környékén úgy kellett az XFS-t behaxolni a setup indítása előtt. Na tessék, egyre feledékenyebb vagyok. :U

(#20334) McSzaby Asszem én is feldobom, egyelőre virtuálisba'.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20354) pushalias válasza pushalias (#20353) üzenetére


pushalias
addikt

Ez már túlzottan minimál.

Honor 9 / HP 8470P

(#20355) Vladi válasza matata! (#20324) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ilyenkor az van, hogy a nyílt driver tud xy dolgot. Amit nem, azt a rendszer cpu erőből pótolja. Ezért látod, hogy nyílttal lassú. De én úgy vagyok vele, hogy minden felesleges desktop csellencsűt kikapcsolok, mert totál felesleges.

Ez még egy régebbi generáció... :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20356) spammer


spammer
veterán

Azt hiszem megtaláltam a hiba okát, ami miatt nem megy a laptopom ébresztése normálisan.

Régi téma már:
"nomodeset
The newest kernels have moved the video mode setting into the kernel. So all the programming of the hardware specific clock rates and registers on the video card happen in the kernel rather than in the X driver when the X server starts.. " --
[link]

live boot előtt kiválasztottam a nomodesetet (Xubi 13.04), így csak 1024x768-ban indult el, de legalább nem döglött le a képernyő ébresztés után. Félsiker. :DDD

Jól gondolom, hogy egy driver telepítése után működnie kellene elvileg normálisan, azaz lenne normális (1280x800-as) felbontásom akkor is, ha nomodeset beállítással bootolnék?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20357) matata!


matata!
csendes tag

Miért nincs egy normális live usb készítő ubuntu alá?
Unetbootin-al nem lehet tallózni csak gyökér könyvtárba, de legalább be lehet húzni a .iso fájlt.
A gtk meg a másik szeméttel meg egyáltalán nem lehet tallózni, de a .iso -filet behúzni sem.

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20358) #19617792 válasza matata! (#20357) üzenetére


#19617792
törölt tag

SUSE Studio Imagewriter.

(#20359) sh4d0w válasza matata! (#20357) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ubuntuban alapból van startup disk creator...

https://www.coreinfinity.tech

(#20360) matata! válasza sh4d0w (#20359) üzenetére


matata!
csendes tag

Csakhogy mint látod Elementary Os-t használok ami Ubuntu 12.04-re épül.
ja kimarad: pont pont pont !

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20361) Rimuru válasza matata! (#20360) üzenetére


Rimuru
veterán

Te Ubuntura kérdeztél. Egyébként meg dd mindenhol van.

Vigyázat, csalok!

(#20362) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Eléggé hibás lett egyik vinyó a RAID0 kötetemben, és a rajta lévő Win8 elég lassú, ezért úgy gondoltam, lementem az adataim egy Pendriveról bootolható Linux rendszerrel. Eddig 3 rendszert próbáltam (Linux Mint 15 XFCE, Puppy Linux, Parted Magic), de egyik se ismerte fel a RAID kötetem.
Tudtok ajánlani egy olyan pendriveról bootolható rendszert, ami felismeri a RAID kötetem? (Asus P5Q3 Deluxe alaplapom van, ha ez segít valamit)
Köszönöm előre is a segítséget!

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#20363) BoB válasza matata! (#20357) üzenetére


BoB
veterán

A világ legnormálisabb Live USB készítője rajta van, úgy hívják: dd

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20364) Syl válasza BoB (#20363) üzenetére


Syl
nagyúr

Ez az übermensh live usb készítő ezt művelte a 16 gigás pendrive-val:

Semmit nem tudok vele kezdeni. Se törölni ezt az átkozott 2 megás partíciót, de újraformázni. Semmit. :W

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20365) Jester01 válasza Syl (#20364) üzenetére


Jester01
veterán

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1
hdparm -z /dev/sdX

-vagy-

cfdisk -z /dev/sdX

Vigyázat, ezek az egész partíciós táblát törlik!

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20366) sh4d0w válasza Syl (#20364) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Legalábbis Windows alatt nem...

https://www.coreinfinity.tech

(#20367) BoB válasza Jester01 (#20365) üzenetére


BoB
veterán

Grafikusan gparted-el is lehet: device -> create partition table (előtte umount-olni kell a partíciókat)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20368) McSzaby válasza Syl (#20364) üzenetére


McSzaby
őstag

Előttem szólok megmondták a megoldást több ízben is, de vigyázz, nehogy kihúzd, eltávolítsd a pd-t munkaközben. Figyelj arra, hogy NE legyen mountolva, amikor nekiállsz. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20369) Syl válasza sh4d0w (#20366) üzenetére


Syl
nagyúr

Az irodában vindóz van. :U
De virtualbox alól ubuntuval sikerült lenulláznom. Köszi mindenkinek!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20370) sh4d0w válasza Syl (#20369) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Windows néz hülyén, ha egy pendrive több partícióra van osztva, nem tud vele mit kezdeni. Linuxot nem hozza zavarba, simán eldolgozik vele.

https://www.coreinfinity.tech

(#20371) Rimuru válasza sh4d0w (#20370) üzenetére


Rimuru
veterán

Jó esetben az első partíciót kezeli. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#20372) McSzaby


McSzaby
őstag

Na, eljutottam odáig, hogy - ugyancsak virtuálisban, de feltegyem az eOS-t. Akkor a véleményem:

Ember, ez nekem brutálisan bejön. :Y Baromira tetszik a minimalizmusa, kicsit hasonlít a Chrome Os-ra. A dock szerintem nagyon jóra sikerült kinézetre. Elég gyors is nekem még virtuálisban is. (Jóóóó, i5...) Az egész egyszerűen könnyen kezelhető, szép, éééés szép. :D Szépek a képek, tetszik a minimalizmus. Na, a működőképessége, stablilitása már más kérdés, de a koncepció lenyűgözött. Én szeretem a minimalista dolgokat. Szeretem ha valami egyszerűen használhat, kérdés használható-e elég jól.. ez csak élesben derülne ki, de élsebe most nem akartam felhúzni, mert ez nem olyan gép. :) DE otthon AMD alatt majd megnézem, bár az a gép már nem lehet túlságosan mérvadó az állapota miatt...

(Tudom, nem lett túl szakmai a véleményem :DDD)

Az egyetlen (számomra) idegesítő dolog ebben az Ubuntu-s dologban ez:

Há' minek kell az a zenelejátszó oda?!..

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20373) matata! válasza McSzaby (#20372) üzenetére


matata!
csendes tag

Azért, mert ha alapjáraton hallgatod a zenét, akkor nem fogod nézni a zenelejátszót, hanem szépen bezárod ez pedig felrakja oda, és ha használni akarod esetleg, nem kell külön megnyitogatnod, plusz ha halkítani / hangosítani akarsz az is ott van egy helyen. Kompakt dolog nekem bejön.

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20374) McSzaby válasza matata! (#20373) üzenetére


McSzaby
őstag

Azt tudom, hogy miért van ott és mire használják, csak azt nem értem minek kell erőltetni minden *buntu származékon... ÉÉTTEEED?!

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20375) #19617792 válasza matata! (#20373) üzenetére


#19617792
törölt tag

vagy multimédiás trollentyűzet és a média gombokat bökdösöm. :P

(#20376) Sub-ZeRo válasza McSzaby (#20374) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ez olyan mint annó xp-n volt a mp10. Ha leraktad kicsibe, akkor a tálcára ment. Csak ubuntu alatt ezt egy kicsit továbbvitték, (gondolom én) és akkor a hanghoz berakták. Nekem tetszik így mondjuk.

Milyen linux?

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20377) spammer válasza Sub-ZeRo (#20376) üzenetére


spammer
veterán

elementary OS

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20378) matata!


matata!
csendes tag

Mire érdemes formáznom egy 16GB-os USB3-as Pendrive-ot?

Fat32 kilőve mert ott a 4GB-os korlát
Ntfs szintén kilőve, mert 55MB/s helyett csak 15-18MB/s körül írok rá.
Ext4 szintén mert windows alapjáraton nem ismeri fel (7től felfelé sem?).

Ami maradt:

ReiserFS
XFS
Minix
Nilfs2
btrfs

Ezeket egyáltalán nem ismerem, és nem tudom mennyire kompatibilisek a Windows rendszerekkel.

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20379) sh4d0w válasza matata! (#20378) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az égvilágon semennyire.

https://www.coreinfinity.tech

(#20380) McSzaby válasza matata! (#20378) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen, a microsoft fejlesztői is ezen a problémán dolgoznak, szóval ezt nem mi fogjuk megoldani. Én maradnék az ntfs-nél a te helyedben..vagy ext4, de ha mindenképp kell windows...akkor...ntfs.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20381) sh4d0w válasza McSzaby (#20380) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Min dolgoznak a Microsoft fejlesztői?

https://www.coreinfinity.tech

(#20382) Rimuru válasza matata! (#20378) üzenetére


Rimuru
veterán

Nálam mc szerint 50MB/s volt a sebesség, NTFS-re formázva.

Vigyázat, csalok!

(#20383) BoB válasza matata! (#20378) üzenetére


BoB
veterán

A legjobban ntfs-el fogsz jarni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20384) McSzaby válasza sh4d0w (#20381) üzenetére


McSzaby
őstag

Az NTFS kifgyott a szuflából és egy új fájlrendszeren dolgoznak, amivel sokkal gyorsabb lehet az Ablakok. Úgy volt, hogy a Win 8-ban már az lesz, de láss csodát...nem. Illetve az NTFS már bizonyos nagyságon túl nem fogja kezelni a nagy adatokat. (Nem tom hány TB-ról van szó.) Szal egy új fájlrendszer hamarosan feltétel lesz számukra. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20385) #19617792 válasza McSzaby (#20384) üzenetére


#19617792
törölt tag

már van új fájlrendszerük a ReFS, bár még csak Windows Server 2012-ben... valami jobbnak én is örülnék, mert Windows hajlamos elkavarni nálam az egyes mappák / fájlok jogosultságait. pl. a "home mappáimat" mindig átrakom HDD-re és ha neadjisten reinstall van, akkor köv. alkalommal nem tudom használni, míg felül nem írom az összes fájl tulajdonosát. wtf...

(#20386) McSzaby válasza #19617792 (#20385) üzenetére


McSzaby
őstag

Na, akkor már van is. Pontosan nem tudok számokat, de nagyon magas Terrákat tud támogatni és azt nagyon gyorsan. Elv. valami brutál gyorsat akarnak alkotni... kíváncsi leszek. Windows 8 is ahogy gyorsabb lett.. becacheli magát még öreganyám valagába is...

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20387) sh4d0w válasza McSzaby (#20384) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

"Maximum volume size

In theory, the maximum NTFS volume size is 264−1 clusters. However, the maximum NTFS volume size as implemented in Windows XP Professional is 232−1 clusters partly due to partition table limitations. For example, using 64 kB clusters, the maximum Windows XP NTFS volume size is 256 TBs minus 64 KBs. Using the default cluster size of 4 kB, the maximum NTFS volume size is 16 TB minus 4 kB. (Both of these are vastly higher than the 128 GB limit lifted in Windows XP SP1.) Because partition tables on master boot record (MBR) disks only support partition sizes up to 2 TB, dynamic or GPT volumes must be used to create NTFS volumes over 2 TB. Booting from a GPT volume to a Windows environment requires a system with UEFI and 64-bit support.

Maximum file size

As designed, the maximum NTFS file size is 16 EB (16 × 10246 or 264 bytes) minus 1 kB or 18,446,744,073,709,550,592 bytes. As implemented, the maximum NTFS file size is 16 TB minus 64 kB or 17,592,185,978,880 bytes. With Windows 8 and Windows Server 2012, the maximum NTFS file size is 256 TB minus 64 KB or 281,474,976,645,120 bytes."

Ezek a limitek még odébb vannak, legfeljebb a teljesítmény lehet ösztönző. Azt azonban leszögezném, ahogyan eddig, úgy ezután sem fog ismerni a Windows más féjlrendszereket, csak ami a saját működéséhez kell.

https://www.coreinfinity.tech

(#20388) McSzaby válasza sh4d0w (#20387) üzenetére


McSzaby
őstag

Támogatás...azt a szót nem ismeri az Ablakok :D

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20389) matata!


matata!
csendes tag

Akadt egy kis problémám. Feltettem a Nemo file managert Eos alá, ez mind szép és jó, csakhogy megváltoztatta a betűkészletemet a Chrome-ban. Olyan mintha bizonyos oldalakon félkövér bizonyos oldalakon meg széthúzottak lennének a betűim (mintha rá lenne nagyítva). De nem mindenhol
Azóta töröltem, de a hiba maradt és roppant idegesítő.

Tipp?

[ Szerkesztve ]

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#20390) Nova96


Nova96
őstag

Üdv, újra megpróbálnám a linux-ot, csak egyenlőre nem tudom mivel kezdjem, igaz hiányozni fog egy két wines program, de lényegtelen.
Legutóbb a chakra-val próbálkoztam, de elbénáskodtam és így felidegesített. Most azt szedem, de ha van jobb ötlet írjátok.
E450 brazos laptopra lenne téve.

(#20391) bpx válasza Syl (#20364) üzenetére


bpx
őstag

meg mielott mindenki elkonyveli maganak, hogy na a Windows ezt se tudja, bezzeg a Linux...
ha nem a grafikus feluleten probalod, hanem command promptbol diskparttal, azzal siman ment volna

(#20392) McSzaby válasza Nova96 (#20390) üzenetére


McSzaby
őstag

Lejjebb dumáltuk, hogy az AMD nem a legjobb a linux téren, de a Chakra, illetve én még a Suse-t próbálnám meg, vagy Mandriva. Esetleg Manjaro. Brazosom van nekem is, hidd el, ezeket működésre lehet bírni rendesen. ;) Ezekközül a Mandriva-t a legegyszerűbb használni sztem.

(#20391) -Zeratul- : Igazad van.

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20393) Nova96 válasza McSzaby (#20392) üzenetére


Nova96
őstag

De, közbe helyre hoztam, na következőnek már tényleg váltok. :B :D

És akkor megnézem ezt a Mandriva-t. :R

(#20394) spammer válasza McSzaby (#20392) üzenetére


spammer
veterán

Mandriva nincs már, nem?

Mageia az "utódja".

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20395) pushalias válasza #19617792 (#20385) üzenetére


pushalias
addikt

Annak az az oka, hogy a jogosultságokat nem név, hanem egyedi azonosító alapján menti a rendszer, márpedig új telepítés = új egyedi azonosítók. Profilmentéssel megoldható, csak ja, az elég macerás.

Honor 9 / HP 8470P

(#20396) MacCaine válasza spammer (#20394) üzenetére


MacCaine
őstag

(#20397) #19617792 válasza pushalias (#20395) üzenetére


#19617792
törölt tag

jah, közben én is észrevettem.

(#20398) McSzaby válasza spammer (#20394) üzenetére


McSzaby
őstag

Jajjj, baszki, elírtam. Igazad van, én a Mageia-ra gondoltam. :P :C Bocsesz, na szal Mageia, az a tuti!! :R :D

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20399) Tinúviel


Tinúviel
csendes tag

Aktív még a Mandriva, de csak a fizetős.

Az Elementary OS pedig valóban nem nagyon való játékra. Egyik ismerősöm próbált rajta játszani, de vagy befagyott vagy el sem indult. A legújabb videó driverrel és vagy háromféle kernellel próbálta. Szépnek szép, de valami nem stimmel a motorháztető alatt.

(#20400) pushalias válasza #19617792 (#20397) üzenetére


pushalias
addikt

Ráadásul jogos és logikus is, Józsi vagy Kovács Pista felhasználóból akár egy cégen belül is több lehet.

Honor 9 / HP 8470P

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.