Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19051) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#19050) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennek utána kellene nézni. Viszont a testing ágat sem javasolnám kezdőnek. A Debianom is megpurcant a testinget használva, kétszer is...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19052) McSzaby válasza pushalias (#19049) üzenetére


McSzaby
őstag

Szia,

Még nem volt időm foglalkozni vele tovább, de elvileg Windows oldalon van a probléma. Azt kéne megnéznem, ott a logokat, de még nem volt időm belemászni.

A logokban ezt kaptam smbd-nmbd odalon:

na, szal amiket hibát találtam a smbd-ben, azok ezek:
Unable to Connect CUPS Server
print_cups - NT_STATUS_UNSUCCESFUL

Az nmdb-ben érdekesebb, mert ez szaporodott el benne:
process_name_refresh_request: unicast name registration request received for nam
e IPHY<00> from IP 123.45.6.4 on subnet UNICAST_SUBNET. Error - should be sent
to WINS server

Egy munkahelyi szaki szerint ezt teljesen indifferens az én problémámtől, szóval win oldalon van a gond. Wins.bat-t törölnöm kell majd még midnenképp, mert a UNICAST-t erre utal, de tovább keresem majd a hétvégén a gondot. Ma még nem lesz időm rá.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19053) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#19051) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Testingnél sokkal kisebb az esélye nagy gubancnak. A Debian-származék rendszerek szinte mindegyike ezt a branchet használja, sőt, a korábban stable Debian-hívő bambanot is meggyőzte a Lenovo laposára telepített testing Debian. Ami nem ment a stable-ben, csont nélkül ment egyel arrébb.

De most nézem, hogy az LMDE is testinges, tehát akár azt is lehet próbálni.

https://www.coreinfinity.tech

(#19054) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Ide is feltenném a kérdésem, hátha előbb választ kapok :)

[ Szerkesztve ]

(#19055) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#19053) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lenovo T60-on használtam a testinget, kétszer megborult. Bambano akkoriban azt mondta, hogy "keress egy állapotot ami működik és használd azt", vagyis ne frissítsem, ha egyszer működik.
Akkoriban nem volt alternatíva a stabil Debian használata, mert KDE-s voltam akkor is, de egy iszonyat bugos verziót tartalmazott a stabil ág, nem is értem miért ragadtak le egy olyan verziónál, amivel nem lehet állítani az energiagazdálkodást.
Ez egy laptopnál elég fontos kérdés, nem látom be miért kellene sleepbe mennie egy laptopnak, ha lecsukom a fedelet. Akkor menjen sleepbe, ha én azt akarom, de ott meg nem lehetett állítani, testinges verizóban igen, csak az meg megpusztult hamar...

Nem tudom most mit használ Bambano, de én szeretem ha olyan a rendszer, hogy egy frissítéstől nem dől össze. Arch alapon már találtam ilyen disztrót többet is, Debian testing alapon még nem.

Jim-Y: sudo apt-get install fglrx fglrx-control (vagy ehhez nagyon hasonló) volt a telepítési parancs, miután engedélyezted a zárt drivereket a sources.list fájlban. De a Debian ilyen célra nem annyira jó, a Catalyst driver verziója jó réginél tart, mint a Debianos csomagok úgy ált.
Továbbá Debian vonalon nem megoldott a HD gyorsítás Radeonnal, más disztrókon viszont igen.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19056) body007 válasza manoarc (#19041) üzenetére


body007
addikt

hehe, jó kis leírás... a rendszerkonfigurációnál: ...ehhez először is ki kell kapcsolni az UAC-t... minek az? értek én a géphez, meg rendszergazdi is vagyok amúgymeg, majd tudom én... :DDD :DDD

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#19057) Sub-ZeRo válasza body007 (#19056) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Vista óta te nem vagy rendszergazda egyik gépen sem, mert ott az uac. Egy power user vagy cask. Ha meg kikapcsolod az uac-ot akkor egy biztonsági rést nyitsz meg, de gondolom te ezt tudod.

amúgymeg, majd tudom én Sokan gondolták így, mégis bedőlt a rendszerük. :C

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#19058) titko


titko
tag

Sziasztok!
Kellene egy kis segítség.
Chrome böngészőt telepítenék Mint 14 deb edition alá. Letöltöttem, de mégsem találom az ikont (kezdő linuxos vagyok:) ) Szóval hogyan találhatnám meg? Nincs sem a menübe viszont a csomagkezelőben zöld ( tehát fel van telepítve)

(#19059) Jim-Y válasza titko (#19058) üzenetére


Jim-Y
veterán

Inditsd ujra a gepet:)

(#19060) titko válasza Jim-Y (#19059) üzenetére


titko
tag

Az nem seggít :O

(#19061) Rimuru válasza titko (#19060) üzenetére


Rimuru
veterán

stat /usr/bin/google-chrome mit mond?

Vigyázat, csalok!

(#19062) localhost


localhost
Közösségépítő

Ugye jól értem, hogy magyar felületű knoppix nincsen, de magyar billentyűkiosztást lehet simítani alá?
Hogyan ?

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#19063) Jester01 válasza localhost (#19062) üzenetére


Jester01
veterán

Gugli szerint lang=hu boot paraméterrel.

Jester

(#19064) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Nem tudja valaki, hogy Ubuntu alatt hol találhatók a LibreOffice ideiglenes fájljai?

Egy szerkesztés alatt álló doksim egy rendszerfagyás miatt elszállt, és csak egy 0 bájtos fájl maradt belőle, ennek szeretném egy korábbi állapotát valahogy visszahozni, ha mást nem, legalább a szövegét.

A /tmp-ben nincs semmi ilyen jellegű állomány, csak csupa illesztőpont típusú 0 bájtos fájl.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19065) Jester01 válasza St3ven (#19064) üzenetére


Jester01
veterán

Talán valahol a ~/.libreoffice/temp vagy a ~/.cache/libreoffice alatt. :F
Illetve gugli szerint menüben meg lehet találni a Tools → Options → LibreOffice → Paths →
Paths used by LibreOffice
alatt.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#19066) St3ven válasza Jester01 (#19065) üzenetére


St3ven
addikt

Igen, közben én is átbogarásztam a LibreOffice menüt, de sem a temp, sem a backup mappában nincs semmi, még a rejtett fájlok mutatását bekapcsolva sem található bennük semmi. :(((

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19067) Jester01 válasza St3ven (#19066) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor valószínűleg nem volt bekapcsolva az automatikus mentés.

Jester

(#19068) St3ven válasza Jester01 (#19067) üzenetére


St3ven
addikt

Köszönöm a segítséget. Az valóban nem volt bekapcsolva, viszont kb. percenként rámentettem szerkesztés alatt a doksira, sőt, kikapcsolva is volt közben a gép, majd folytatva a szerkesztés, csak a fagyás miatt kergült meg valamiért. :(

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19069) St3ven


St3ven
addikt

Akkor kérdezek mást. :B

A fájlkezelőben (Nautilus) látok mappákat megjelölve egy piros körben lévő iksszel. Az ezekben a mappákban lévő fájlokat nem tudom megnyitni ("Hozzáférés megtagadva"). Hogyan állíthatom be a hozzáféréseket?

Természetesen a root jelszót tudom, én hoztam létre, nem is értem, hogyhogy nem tudok indítani, de legalább szövegszerkesztőben megtekinteni bizonyos fájlokat....

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19070) CPT.Pirk válasza St3ven (#19069) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha nincs hozzá jogod, akkor valszeg nem te, legalább is nem mint sima user hoztad létre őket. Nautilust már régen nem láttam, de gondolom a jobb gombos menüben van valami fájl tulajdonságok, azon belül keresném.

Amúgy terminálban a chown parancs a legegyszerűbb.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19071) Rimuru válasza St3ven (#19069) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom root-tal hoztad létre, jogokat chmod paranccsal tudsz állítani, ha a tulajdonost akarod megváltoztatni akkor meg chown (mind a kettőnél -R kapcsolóval tudod rekurzívan futtatni).
# chmod 777 /fájl/mappa/elérési_útvonala
# chown st3ven:users /fájl/mappa/elérési_útvonala

Vigyázat, csalok!

(#19072) St3ven válasza CPT.Pirk (#19070) üzenetére


St3ven
addikt

Igen, van olyan menüpont, ott a jogosultságok fül alatt root szerepel, és nem is állítható semmi, minden ki van szürkítve.

@colomb2:
Ez lesz a megoldás, de mit jelent ez?
"mind a kettőnél -R kapcsolóval tudod rekurzívan futtatni"

Azaz mit kell nekem beírni a terminálba, hogy adott mappához hozzáférjek? Pl. azt a kapcsolót, amit nem tudom, mit jelent, hova írjam?

És köszönöm mindkettőtöknek! :R

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19073) CPT.Pirk válasza St3ven (#19072) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Nautilus azért hagyja szürkén, mert userként indítottad el, nem rootként.

A rekurzivitás meg azt jelenti, hogy az almappák és tartalmukra is érvényes lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19074) Rimuru válasza St3ven (#19072) üzenetére


Rimuru
veterán

A lényeg hogy ha egy mappát adsz meg az abban lévő almappákra/fájlokra is alkalmazni fogja, a parancs után kell megadni.
# chown -R st3ven:users ~/Kérdéses_mappa

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#19075) St3ven válasza CPT.Pirk (#19073) üzenetére


St3ven
addikt

Hm, igaz. :B

Nekem egyszerűbb lenne grafikusan állítani a hozzáféréseket. Hogyan tudom a Nautilust rootként indítani?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19076) Rimuru válasza St3ven (#19075) üzenetére


Rimuru
veterán

Úgy lassabb. :P
gksu nautilus ?

Vigyázat, csalok!

(#19077) BoB válasza St3ven (#19075) üzenetére


BoB
veterán

alt+F2 -> gksu nautilus -> enter

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19078) St3ven


St3ven
addikt

Köszi CPT.Pirk, colomb2, bob.zxr, istenek vagytok! :C :R :))

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#19079) MacCaine válasza St3ven (#19075) üzenetére


MacCaine
őstag

Kezdőként nem biztos, hogy okos dolog file jogosultságokat állítgatni. Nem véletlenül lett úgy beállítva telepítéskor, ahogy. Szóval ha annyira kíváncsi vagy, rootként inkább csak nézd meg a tartalmukat (less, more, cat), és ne állíts át semmit.

(#19080) titko válasza Rimuru (#19061) üzenetére


titko
tag

Közben lehúztam egy unstable verziót, az megy rendesen (mármint van ikon és tudom indítani :) )

(#19081) trisztan94


trisztan94
őstag

Sziasztok!

Dual boot-ban volt eddig a Win7-em és egy 12.04 Ubuntu. Na most az ubuntu annyira lassú volt Unity-val, hogy gondoltam leváltom egy xubuntu-ra, úgy is jobban szeretem a minimalisztikus megjelenését.
Unetbootin-nal szépen felraktam az ubuntu helyére, de a grub indító nem változott, még mindig ubuntu-t ír. Na most ha én arra rámegyek, akkor igaz bejön a xubuntu logó, de szétesik a kép aztán fekete képernyő és semmi...
Ha rámegyek arra, hogy további ubuntu beállítások és ott választom azt, hogy ubuntu, akkor bejön normálisan és tök jól működik..

Na, tehát a kérdés:
Hogyan tudom megváltoztatni a grub listáját, hogy arra mutasson ami működik? :D

Esetleg tudtok ajánlani valami jó gyors, de mégis szép distro-t? Arch az nagyon magas nekem, de akár lehet Arch alapú is bánom is én csak jól menjen :D

Köszönöm! :R

https://heureka-kreativ.hu

(#19082) BoB válasza trisztan94 (#19081) üzenetére


BoB
veterán

Arch alapból kipróbálhatod a Manjaro-t. Van XFCE és Openbox változata is, ezek a kisebb erőforrás igényűek.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19083) Rimuru válasza trisztan94 (#19081) üzenetére


Rimuru
veterán

Nézd meg Logout oldalamon Arch telepítést, lényegében csak azt kell csinálni amit írok és működni fog. :P Amúgy Manjaro.

A futó rendszeren add ki ez majd újragenerálja a Grub-ot.
sudo update-grub

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#19084) McSzaby


McSzaby
őstag

Felraktam a 4-s Samba-t mondván abban megvan minden, ami nekem fog most kelleni.. Már a dns feloldás se működik, szal cseszhetem ez az egész Sambazást... Nem lesz win 7 alatt Samba Dc... :(

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19085) trisztan94 válasza BoB (#19082) üzenetére


trisztan94
őstag

Jól néz ki ez a Manjaro :) Melyik a jobb, xubuntu vagy ez? (te melyiket ajánlanád)

Illetve akkor egy másik kérdés:
XFCE vagy OpenBox? Miben más a kettő? Van amiben egyik jobb a másiknál?

colomb2
Hát megnéztem az írásod, de ez még így is magas nekem :DDD Meg hát nagyon féltem a Win telepítésem, nagyon sok munkám azon van, meló miatt szükségem van rá :( (Visual Studio, Asp.net)

https://heureka-kreativ.hu

(#19086) Rimuru válasza trisztan94 (#19085) üzenetére


Rimuru
veterán

Manjaro-t szívesebben ajánlom.

Nagyon sokban különbözik mert az XFCE egy kész környezet, míg az Openbox csak egy ablakkezelő, elsőre jobb lesz a XFCE (vagy lehet még LXDE is).

Ha adsz információkat gépről, vinyó partícióiról szívesen segítek egy Arch telepítésben.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#19087) BoB válasza Rimuru (#19086) üzenetére


BoB
veterán

A Manjaro Openbox változata fel van készítve kezdő számára használható rendszernek, így nincs különbség ilyen tekintetben az XFCE és openbox változatban mivel utóbbi is már egy rendszer nem csak ablakkezelő van jelen.

Gyakorlatilag markáns különbség hogy alaphelyzetben az Openbox-nál nincs alkalmazás menü, vagyis van, de az mindig jobb klikkel hívandó elő akárhonnan az asztalról.

Próbáld ki, mind2 live azaz meg tudod nézni telepítés nélkül is!

Manjaro előnye az ubuntu változatokhoz képest, hogy az alkalmazások frissek, nem hónapokkal-évekkel ezelőtti verziók érhetőek el.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19088) trisztan94


trisztan94
őstag

Szerintem az XFCE lesz, jobban tetszik :)

Manjaro cinnamon esetleg? Az milyen sebesség terén?
Amit szeretnék végülis az egy hibrid: Gyors, gördülékeny, de mégis szép rendszer. Tehát jöhetnek mindenféle animációk, szépségek, csak jó gyors legyen.

colomb2

Ez a gépem specifikációja

Nem tudom igazából, hogy mennyire van szükségem egy Arch-ra. Egy jó out-of-the-box experience-t szeretnék, tehát felrakom és minden megy, minden szép. Ez mondjuk megvolt az Ubuntu-nál, de hát olyan lassú volt...

https://heureka-kreativ.hu

(#19089) CPT.Pirk válasza trisztan94 (#19088) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Manjaro még teljes KDE-vel is jól fut, nem csak a light, vagy minimalista ablakkezelőkkel. A géped egyébként nem gyenge, bármelyik disztrót röhögve elviszi. (persze Unitys Ubuntu egy más tészta, leginkább ártalmas a "Linux reputációjának")

Ha a legbarátságosabb és effektek terén legjobb felületet keresed, akkor az a KDE, bekapcsolt effektekkel. Asztalváltó kocka, széthulló ablakok, meg egy rakás fancy effekt opengl alapon. KDE-ben mondjuk a Chakra a verhetetlen, az meg a Manjaroval ered egy tőről.
A kettő között a különbség az, hogy a Manjaro teljesen rolling disztró mint az alap Arch, valamint kezdők számára nem annyira egyértelmű benne minden, kezdve pl. a karakteres telepítővel.

Amúgy pl. Ubuntu Xubuntu és úgy mindennel Debian alapon nem fogsz tudni HW-s gyorsítást használni filmezéshez, míg Arch alapon igen. Az okát nem tudjuk, de ez van.

hokins: a te géped se túl gyenge még. Akár egy "komplett" disztrót is merek rá ajánlani, mint pl. a Chakra. kezdők számára is nagyon könnyen kezelhető.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19090) hokins


hokins
addikt

Sziasztok.

Van egy asus x53br notebookom:

Típus Notebook
Processzor
Processzor típusa AMD Fusion
Processzor órajel 1.65 GHz
L2 cache mérete 1 MB
Memória
Memória mérete 4 GB
Memória típusa DDR3
Memória maximális sebessége 1333 MHz
Memória foglalatok száma 2
Kijelző
Kijelző mérete 15.6"
Kijelző felbontása 1366 x 768
Videokártya típusa Integrált
3D kijelző Nem
Merevlemez
Merevlemez típusa HDD
Merevlemez kapacitása 500 GB
Merevlemez fordulatszáma 5400 rpm

Milyen linuxot ajánlanátok rá? Jelenleg ubuntu 13.04 fut rajta,de nemnagyon győz meg a sebessége. Nagyon kezdőnek számítok még :U

Annyit csináltam hogy felraktam szoftverközpontból a cinnamont. Ez a kinézet nagyon bejün,jólene valami hasonló ha másik linuxra váltok...

[ Szerkesztve ]

(#19091) Vladi válasza St3ven (#19072) üzenetére


Vladi
nagyúr

"hova írjam?"
Sehová. Ne adj plusz jogot olyan fájlra, könyvtárra, amit a rendszer állított be. Ha nem tudod hol jász, akkor inkább ne garázdálkodj. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19092) BoB válasza CPT.Pirk (#19089) üzenetére


BoB
veterán

Milyen karakteres telepítő?Változnak az idők :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19093) hokins válasza CPT.Pirk (#19089) üzenetére


hokins
addikt

A Chakra megisvan lemezen :K Szerintem teszek vele egy próbát.

Nem vagyok játék mániás,ezért is hagytam a windowst el. De van 1 játék amit linuxon mindig felrakok és játszokis vele, ez a openttd. Ez Chakra alatt is elérhető?

(#19094) trisztan94 válasza CPT.Pirk (#19089) üzenetére


trisztan94
őstag

Nem tudom, de nekem valamiért nagyon nem jön be a KDE :( Túl sok a "white space", nincs kihasználva rendesen a terület, az asztali ikon "dobozokat" sem értem nagyon, hogy miért erőltetik..

Még egy gyors kérdés:

Linux Mint 15 Cinnamon-ról valakinek van véleménye? Mindenhol azt olvasom, hogy az mennyire jó, mennyire gyors, mennyire stabil, és szerintem rosszul se néz ki :)

Amúgy a Manjaro is tetszik nagyon..

Nekem amúgy eddig a Fedora kinézete tetszett a legjobban, de hát azzal is voltak problémák.. kár. Esetleg olyat lehet, hogy felrakok egy Manjaro-t mondjuk és arra egy sima, módosítatlan Gnome 3-mat teszek?

Stabilitás. Egy olyan rendszer köll nékem, ami nem hal meg kb sose. Windows-zal ez a legnagyobb bajom, hogy néha-néha meghalogat.. Főleg akkor imádom amikor 2k sor kódom veszik oda emiatt.

[ Szerkesztve ]

https://heureka-kreativ.hu

(#19095) Jim-Y válasza trisztan94 (#19094) üzenetére


Jim-Y
veterán

Hát azt nem tudom hol olvastad, hogy stabil.. én LM 14-el kezdtem 2-3 hónapja, instabil volt, majd 13 LTS, az is instabil volt (szétesett a kép, 3.ra bootolt be, csíkoztak a böngészők, nem indult el a telepítő sem), majd az LMDE-t próbáltam, az is szép, nagyon is, és az már stabil is volt. Végül a napokban azt is leváltottam stock Debianra, mert hiába volt már egész stabil az LMDE még mindig nem volt az igazi, sokszor nem bootolt be elsőre, csak 2.ra vagy 3.ra, és Chromeban nem tudtam a videókat teljes képernyőre állítani, a megoldást az jelentette volna ha frissítem a flasplugint, ha nem dobott volna rá 404-et a mint-repo :( Szóval vannak ott is gondok még.

Mondjuk ha nagyon tetszik a Mint, akkor Próbáldd ki az LMDE-t szerintem :)

Remélem ez a Debian most stabil lesz olyan értelemben, hogy teszi majd a dolgát ahogy kell, elsőre bebootol, megnyit mindent ha kell, nem fagy le, le tudom majd állítani, újra tudom indítani ha kell.. mert sajnos az eddig próbált disztrókkal ilyen gondjaim akadtak főleg. Nem sikerül újraindítani, elakad bootolás közben stb.. :(

A Debiant én is Mintesre csinálom, bár még folyamatban van: [link]

megj: külsőre tetszik a majaro a cinnamonnal vagy gnome-mal nekem is. A KDE alapú disztrók meg taszítanak egyenesen, olyan kis gagyik dizájn szempontjából :D Lehet egyszer én is kipróbálom a majaro-t, bár én abszolút debian párti vagyok, a szerveremen is debian van, így azt kéne megtanulnom minél jobban ^^

[ Szerkesztve ]

(#19096) MacCaine válasza hokins (#19093) üzenetére


MacCaine
őstag

(#19097) Jester01 válasza CPT.Pirk (#19089) üzenetére


Jester01
veterán

Amúgy pl. Ubuntu Xubuntu és úgy mindennel Debian alapon nem fogsz tudni HW-s gyorsítást használni filmezéshez, míg Arch alapon igen. Az okát nem tudjuk, de ez van.

Milyen HW gyorsítást? Ennek túlságosan átalánosítás szaga van :(

Jester

(#19098) chab7 válasza BoB (#19087) üzenetére


chab7
addikt

Manjaro nekem is bejött, csak épp két nagy problémám akadt vele. Egyik, hogy a böngészőkben a betűk homályosak életlenek. Mindenhol máshol jó.
Aztán mikor egyszer zenehallgatás közben jött egy skype hívás, ahol a zenének pause kellett volna hogy legyen mikor felveszem, de ehelyett egy nagy zúgás lett az egészből - ergo összeesett a hangrendszer - akkor megváltunk egymástól. Kár, mert amúgy dizájnban nagyon bejött, erőforráshasználatban szintén, kis gépemen szépen futott, ráadásul az eddigi egyetlen disztró ahol a filmnézéskor teljes képernyőre nagyítva nem zoomolja a felirat betűjét hanem nagyobb betűponttal rajzolja ki, tehát sokkal élesebb, olvashatóbb.
De hát a pozitívumok mellett ott vannak az idegesítő negatívumok is.
Az már csak lábjegyzet, hogy hiába van gui-s frissítéskezelő ha mindig hibát dob, és konzolból kell futtatni mert csak úgy hajlandó megcsinálni.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19099) CPT.Pirk válasza BoB (#19092) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hohó, fejlődnek szépen!

hokins: pacman -S openttd

Egyébként minden disztróra elérhető az openttd.

trisztan94: Onnan fakad a Mint, ahonnan az Ubuntu. Ez jót nem jelent.
A Gnome3 meg egy olyan szinten korlátolt valami, hogy arra nincsen szó. Állítólag már javulnak ezen a téren, meg pluginekkel még akár konfigurálni is lehet, de ez a megközelítés egyszerűen borzalmas.

A KDE amúgy teljesen testre szabható, a dobozokat sem kell használnod. Ha nem tetszik, leszeded, amit szeretnél, azt meg kiteszel oda, ahová tetszik. Szolgáltatások, programok és kezelhetőség terén a létező legjobb és legteljesebb asztali környezet jelenleg. Cserébe nem lightweight.

Jester01: pontatlanul fogalmaztam, a Radeonjával (meg máséval sem) nem lesz HW gyorsítás Debian vonalon.

chab7: okoz néha gondot, hogy teljesen rolling disztró, azt a csomagkezelőt már régen dobták pl. a Chakránál. Amúgy két gépen használtam Manjarot, nem volt gond a betűkkel.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19100) Jester01 válasza CPT.Pirk (#19099) üzenetére


Jester01
veterán

Milyen HW gyorsítás nem lesz? És csak azzal a radeonnal? (Nekem 5770 van).

Jester

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.