Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20501) spammer válasza Syl (#20500) üzenetére


spammer
veterán

Hát passz, nem tudom, mi okozza nálad a hibát, de megtalálta a Libreoffice doksit is, vagy akár képeket is. Ez megint olyan, hogy az egyiknek tökéletesen megy, a másiknak minden nyűgje van vele, ahogyan az lenni szokott a többi disztró esetében is :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20502) CPT.Pirk válasza spammer (#20499) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én arra vagyok kíváncsi, hogy miként lett ismert a cucc? Mert egyszer csak hirtelen mindenki ezt akarta feltenni, miközben a minimalista weblapjukon még egy screenshot sincs.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20503) spammer válasza CPT.Pirk (#20502) üzenetére


spammer
veterán

Az új oldalon valóban lehetne még pofozni, főoldal (bemutató) tényleg nem túl jó, főleg screenshotok nélkül.A régi oldalukon (webarchívum) volt részletesebb bemutató, nem tudom, ezt miért hagyták el. :U

Régóta ez a 0.2-es változat van már, szóval volt ideje elterjedni. De itt a 0.2 ne legyen megtévesztő, a készítők nem a verzióhajhászós módszert követik, nem attól tekintik stabilnak vagy "véglegesnek", hogy mondjuk 1.0 lesz a verziószáma. Gondolom majd akkor lesz magasabb verziószám, ha a saját fejlesztéseik közül egyre többet tudnak integrálni (persze a bugfixek mellett).

Nem az n+1. "rakjunk be pár appot alapból, húzzunk rá egy témát, aztán kész az új disztró" elven készítik (a 0.1 még olyasmi volt), hanem egy saját "ökoszisztémát" készítenek, és próbálják a fejlesztők dolgát is leegyszerűsíteni (pl. Contractor), és próbálják az appokat is a rendszerbe integrálni illetve rendszerhez igazítani minél jobban.

Persze ez még sok idő, sok munka, de szerintem elég korrekt munkát végeztek eddig. Az persze már megint más téma, hogy valakinek más az ízlése, azzal semmi baj sincs, de ez disztró nem rosszabb, mint akármelyik másik Ubuntu spin, simán lehet tenni vele egy próbált pl. a Xubuntu mellett/helyett.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20504) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok! Lenne egy gyors kérdésem:
Adott win7 noti, 2 userrel, az egyik jelszóval védett. Linux alól kellene mentenem majd, fogja látni a jelszavas user fiókjának a fájljait? Nem titkosított, csak a fiók védett jelszóval...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#20505) Sub-ZeRo válasza ViZion (#20504) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Fogja látni, de lehet hogy a jelszót kérni fogja. Ha meg nem megy, akkor a jelszót win7 alol ki kapcsolod.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20506) ViZion válasza Sub-ZeRo (#20505) üzenetére


ViZion
félisten

Ha a win7 nem sz@rta volna össze magát, akkor nem lenne nálam a gép... Csak azt mondta, h vmi fontos cuccok vannak rajta, erre nálam linuxon nézve az user mappája üres. Mondjuk külön van adat partíció, tehát elképzelhető, h user fiók jelszavas, de minden cucc a másik partíción...
Még mindig jönnek az elhulló Toshiba HDD-s sz@rok, igazán elfogyhatnának már. :DDD

Köszönöm! :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#20507) #19617792 válasza ViZion (#20506) üzenetére


#19617792
törölt tag

TosHIBA :DDD

(#20508) McSzaby


McSzaby
őstag

FYI!

Plasma Media Center

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20509) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Elakadtam a Lubuntu telepítésében.

Eddig annyit csináltam, hogy létrehoztam két partíciót: egy 6GB-os ext4-et és egy 2GB-os Linux swapot. A Lubuntu telepítőjét kicsomagoltam Unetbootin-nel egy pendrive-ra.
Bebootol, kiválasztom hogy Lubuntu telepítése. Csak 2 lehetőséget ajánl fel: telepítés Windows helyett, vagy Valami más. Nincsen olyan opció, hogy telepítés Windows mellé.
Miért? Mit ronthattam el?

(#20510) kispx válasza -PLevi- (#20509) üzenetére


kispx
addikt

Válaszd a valami mást.

Az ext 4 partíció csatolási pontja legyen /

(#20511) -PLevi- válasza kispx (#20510) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Köszönöm! Így már elindult a telepítő.

A telepítés végén, kiírta, hogy újra kell indítani a gépet. Leokéztam, ennek ellenére a Windows bootolt, választási lehetőség nélkül. Igaz, miután jóváhagytam az újraindítást, kihúztam a pendrive-ot. Nem kellett volna? :B

(#20512) CPT.Pirk válasza -PLevi- (#20511) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez esetben a grub rendszerbetöltő nem került telepítésre, esetleg ha több HDD-d van, akkor nem arról bootolsz, aminek az MBR-jébe került a grub.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20513) -PLevi- válasza CPT.Pirk (#20512) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Csak egy HDD-m van. Van valami megoldás a grub manuális telepítésére? Vagy formázzam le a partíciót, és telepítsem újból az egész rendszert?

(#20514) CPT.Pirk válasza -PLevi- (#20513) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az lenne a kérdés, hogy miért nem települt magától. Nem tudom mit alkottak a telepítőben, de amiket eddig láttam, azokban alapból be volt kapcsolva a grub telepítése, legfeljebb ki lehetett kapcsolni, meg megadni, hogy melyik merevlemezre kerüljön.

Szóval nem kapcsoltad ki véletlen a grub telepítést? Amúgy egy live rendszer alól meg lehet csinálni a grub telepítést, de itt most egyszerűbb, ha újrarakod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20515) -PLevi- válasza CPT.Pirk (#20514) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Nem is találkoztam olyan lehetőséggel, hogy kikapcsoljam, így valószínűleg nem. :)

(#20516) BoB válasza -PLevi- (#20515) üzenetére


BoB
veterán

Vagy a pendrive-ra tetted a grub-ot.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20517) CPT.Pirk válasza BoB (#20516) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De az meg csak akkor történhetne meg, ha a root fájlrendszer is oda kerül, nem?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20518) McSzaby válasza -PLevi- (#20515) üzenetére


McSzaby
őstag

Bootolj be, (live usb-n boot from hard drive), vagy egy live usb-n következő parancsot add meg terminálban.

sudo fdisk -l

Majd másold be a kimenetet ide.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20519) BoB válasza CPT.Pirk (#20517) üzenetére


BoB
veterán

a rendszerbetöltő helyét külön kell megadni, független a csatolási pontoktól.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20520) CPT.Pirk válasza BoB (#20519) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nála nem volt ilyen kérdés. Alapból meg annak az eszköznek az MBR-ébe kerül, amin a root partíció is van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20521) Syl válasza CPT.Pirk (#20520) üzenetére


Syl
nagyúr

Kivéve ha itt elcseszi

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20522) Zoltán válasza Siriusb (#20487) üzenetére


Zoltán
őstag

Köszi, ez működik.

(#20523) pushalias válasza McSzaby (#20485) üzenetére


pushalias
addikt

Milyen dusztribúció?

Mert defaultban valami ilyennek kéne lennie az iptables confban

...
-A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
-A INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 21 -j ACCEPT
...

ha valami Centos-szerű, akkor a /etc/iptables-configban ez ajánlott:
IPTABLES_MODULES="ip_conntrack_netbios_ns ip_nat_ftp ip_conntrack_ftp"

és persze lsmod | grep ftp-re látszani is kéne azoknak a moduloknak.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20524) pushalias válasza #19617792 (#20507) üzenetére


pushalias
addikt

Jut eszembe, az L200-asom, amit pár éve asszony örökölt tőlem, lassan 5 és fél éve ketyeg hibátlanul.

Honor 9 / HP 8470P

(#20525) ViZion válasza pushalias (#20524) üzenetére


ViZion
félisten

Na ez az! Lehet mondani, h öreg vagyok, mert régen minden jobb volt... De pl. Toshiba esetén ez így van. Nekem is van kb. 3-4 éves külső vinyóm, kutya baja. De ezek a noti vinyók ~2 éve vmiért nem akarnak sikerülni, rengeteg a csere. Pedig szerettem a Toshibát, mondjuk nemrég a hazai szervizpartnerrel is kellett veszekedni, h a hibás gépet szervizeljék, hamár adtak rá garit... szal. azóta nagyot zuhantak előttem, senkinek nem javaslom, mert ezt a hozzáállást nem lehet tolerálni. Sebaj, szerencsére van még pár gyártó rajtuk kívül is. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#20526) -PLevi- válasza -PLevi- (#20515) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Újratelepítettem, nagyon tetszetős a rendszer. :)

Valószínűleg ott ronthattam el, hogy a rendszerindítófájl a dev/sda03-ra került. (esetemben az ext4-es partíció)
Nem emlékszem pontosan hogyan volt megfogalmazva, de másodszor a magát a HDD-t adtam meg. Először azt hittem, hogy magát a telepítés helyét adom meg. :D

(#20527) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Segítség kellene: elementary OS, LinuxLive USb creatorral csináltam pendriveot, de indításnál egyszerűen nem tudom elindítani a telepítést, mert nem tudom beadni a ' jelet, ezért nem tudom beírni az install és semmilyen parancsot. :F

[ Szerkesztve ]

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20528) #19617792 válasza ViZion (#20525) üzenetére


#19617792
törölt tag

nem vagy öreg, régen tényleg minden jobb volt. :DDD manapság a Thinkpadek is úgy kurvulnak el, ahogy nem szégyellik. 16:9-es kijelző, szigetes billzet, Home-End-stb gomb hatos is szétszórva, Trackpoint is veszendőben... lassan csak a neve marad Thinkpad az újaknak.
ha egyszer veszek notit, az valszeg vagy T61 vagy T400 lesz, azok még elég jók és addig használom, míg áram van a földön. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#20529) CPT.Pirk válasza spammer (#20503) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igazából arra vagyok kíváncsi, honnan került elő így hirtelen, mert reklámot sem igen láttam tőlük.

EarL 007: a T400-at javaslom, T60-ról váltottam, remek masina. Most egy olyan T400-am van, amiben integrált mellett Radeon is van, így várom az új kernelt az új vga driverrel, hogy meg tudjam csinálni a váltást a két vga között.
Sajnos T400 az utolsó olyan TP, amit meg lehet kapni barátságos áron. Ezeket 80 körül kapni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20530) Syl válasza F.B.I. (#20527) üzenetére


Syl
nagyúr

Akkor valamit rosszul csinálsz, mert ha bebootol a gép a pendrive-ról, akkor grafikus felületen indul a telepítő.

Az elementary os telepítője pontosan ugyanolyan, mint az itt bemutatott ubuntué, csak kicsit más a színvilág.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#20531) F.B.I. válasza Syl (#20530) üzenetére


F.B.I.
veterán

Sok mindent nem tudok, rosszul csinálni: a program megcsinálja a pent és ennyi, nincs mit elrontani rajta, fat32-re formázás és ennyi. Nem értem, a többi eddig felment róla. :F

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20532) #19617792 válasza F.B.I. (#20531) üzenetére


#19617792
törölt tag

Rufus-szal is próbáld meg elkészíteni a telepítőt, nekem ez nagyon bevált. Manjaro-sok pont ezt ajánlják. :D

(#20529) CPT.Pirk: nekem is jobban bejön a T400, plusz a DDR3 nem kicsit olcsóbb mint a DDR2, megéri. bár nekem még az AMD dGPU sem lenne nagyon fontos. előny ha van, de nélküle is meglennék.

[ Szerkesztve ]

(#20533) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Még egy kérdés! Ha ki szeretnék próbálni egy másik disztrót, akkor hogyan tudom törölni a Lubuntut? Grubostól, mindenestől, csak a Windows maradjon, hogy kezdhessem tiszta lappal. :)

(#20534) F.B.I. válasza #19617792 (#20532) üzenetére


F.B.I.
veterán

Ok. Kösz! :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#20535) kispx válasza -PLevi- (#20533) üzenetére


kispx
addikt

Ha egy másik disztrót szeretnél kipróbálni, akkor a másik disztró telepítésénél formázd át a Lubi partícióját. (Grubot majd ő rak fel magának)

(#20536) spammer válasza CPT.Pirk (#20529) üzenetére


spammer
veterán

Sokan követték (és használták) "csendben", voltak róla videók, cikkek stb., de mivel béta volt, gondolom nem volt nagy hírverés. Viszont most, hogy kijött a végleges, egy rakás blog lehozta a hírt/cikket róla, youtube-on a linuxos csatornák adtak hírt róla, volt buzz körülötte :) Distrowatch utolsó 30 napos listájában jelenleg a 12. helyen áll. Tudom, hogy csak a kattintásokat méri, de azért jelzi az érdeklődést.

Reklám meg hát... Ez nem Ubuntu/Canonical, nincs mögötte akkora erő/pénz/közösség :) Pár srác most is a "fő csapat" tagja, aztán ennyi, rántják befele a communityt, lefektették az alapokat (HIG), most lehet tovább munkálkodni. :)) Meg még csak ez az első final-stable kiadás, szóval mostantól indul csak a téma igazán.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20537) CPT.Pirk válasza spammer (#20536) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sok sikert nekik. Én mondjuk szkeptikus vagyok mindennel, ami Ubuntura épül. :)

-PLevi-: kiegészítve kispx válaszát azzal, hogy ha már nem akarsz Linuxot, akkor a Windows telepítővel az indítás helyreállítása opcióval tudod végleg törölni a grubot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20538) -PLevi- válasza kispx (#20535) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Köszönöm!

(#20537) CPT.Pirk
Köszönöm neked is! Telepítő nélkül nem lehet megcsinálni az indítás helyreállítását? Apám új notebook-ot vett, és nekem adta a régit. Fogalmam sincs hol lehet a telepítő lemez. :(

(#20539) CPT.Pirk válasza -PLevi- (#20538) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, de erre egy virágbolti windows telepítő is megteszi...

Amúgy be tudod állítani a grubot úgy (de lehet alapból is már úgy van), hogy megjegyezze az utolsó választást. Így nem kell leszedni a grubot, mindig el fogja indítani a Windowst. Egy backup rendszer amúgy sem árt független attól, hogy nem lesz használva mert ha valamiért gáz van, akkor majd jól fog jönni adatot menteni, sok helyet meg nem foglal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20540) -PLevi- válasza CPT.Pirk (#20539) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Köszönöm!
Most jutott eszembe még valami! Be lehet azt állítani, hogy mondjuk 10 sec után automatikusan elinduljon pl. a Windows?

(#20541) Rimuru válasza -PLevi- (#20540) üzenetére


Rimuru
veterán

Második fele, plusz ugyan ebben a fájlban GRUB_TIMEOUT=X az X helyén másodpercet írhatsz.

Vigyázat, csalok!

(#20542) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Számítógéphez nem értőnek netezéshez, esetleg néha filmnézéshez mit ajánlanátok? Inkább linuxot tennék fel neki, ott nem nagyon van vírusveszély. Alapfeltétel a magyar nyelv és a könnyen kezelhető felület.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#20543) CPT.Pirk válasza Winner_hun (#20542) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Keress valamilyen Gnome3-as disztrót, ott legalább semmit nem lehet be / elállítani a grafikus felületről. Bár igaz, hogy még a felület lezárásához is külső programot kell telepíteni. :D

Javaslom a Debiant Gnome3-al: videjó

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20544) -PLevi- válasza Rimuru (#20541) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Köszönöm neked is!

(#20545) -PLevi- válasza -PLevi- (#20544) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Puff. Hiába szerkesztem a fájlt nem engedi elmenteni a módosításokat. :W

[ Szerkesztve ]

(#20546) pushalias válasza -PLevi- (#20545) üzenetére


pushalias
addikt

Mert rendszerállatként kell csinálnod. Su, sudo. gksu és társai.

Honor 9 / HP 8470P

(#20547) Winner_hun válasza CPT.Pirk (#20543) üzenetére


Winner_hun
félisten

Merre találok magyar verziót? Vagy ez benne van?

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#20548) Rimuru válasza -PLevi- (#20545) üzenetére


Rimuru
veterán

Root joggal kell szerkeszteni, Lubuntun alapból leafpad a grafikus szövegszerkesztő, szóval alt + f2 és beírod
gksu leafpad
majd nyit egy terminált és oda kell a sudo update-grub

Winner_hun: Be tudsz majd állítani magyart. Ha Windowsról tér át akinek adod lehet hogy KDE, LXDE jobb lenne (előbbi erősebb utóbbi gyenge gépre).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#20549) CPT.Pirk válasza Winner_hun (#20547) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A telepítés elején megadod neki h. magyarul kéred, és onnan kezdve minden magyar lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20550) Winner_hun válasza Rimuru (#20548) üzenetére


Winner_hun
félisten

Semmit nem számítógépezett eddig, nyugdíjas embernek lesz. Egyszerű, könnyen kezelhető rendszer kell. Netezésre és videó nézésre, esetleg skype. Hogy aztán lesz-e bármi egyéb azt nem tudom.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.