Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19401) McSzaby válasza ViZion (#19399) üzenetére


McSzaby
őstag

Tőlem egyszer azt kérdezték, hogy mi a különbség a laptopo és a hordozható számítógépek között. :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19402) Siriusb válasza McSzaby (#19401) üzenetére


Siriusb
veterán

Mindegyik számítógép hordozható, csak jó erőben kell lenni. ;] :DD

(#19403) PumpkinSeed válasza Siriusb (#19402) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Biztos? :U

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#19404) Siriusb válasza PumpkinSeed (#19403) üzenetére


Siriusb
veterán

És ki beszélt szuperszámítógépekről? És tényleg egy poénba kell belekötni? :W

(#19405) Vladi válasza PumpkinSeed (#19403) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szovjetek odébb viszik neked, semmi gond. :))

De az usában is játszanak ilyet, hogy ezt a templomot odébb kéne vinni 1000 km-re. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19406) PumpkinSeed válasza Siriusb (#19404) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Nyilv. nem komolyan gondoltam.

(#19405) Vladi

A szovjeteknél ez egy egy emberes munka lenne.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#19407) BoB válasza Vladi (#19405) üzenetére


BoB
veterán

De annak a templomnak papírvastagságú falai vannak! :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19408) MacCaine válasza PumpkinSeed (#19403) üzenetére


MacCaine
őstag

Darabokban ez is hordozható. :P :DDD

(#19409) sh4d0w válasza McSzaby (#19401) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Anno az ECS csinált olyan gépeket, amik úgy néztek ki, mintha laptopok lennének, de akkumulátor nem volt bennük - ez tipikusan hordozható számítógép, de határozottan nem laptop. Ma persze már ilyenek nincsenek.

https://www.coreinfinity.tech

(#19410) McSzaby válasza sh4d0w (#19409) üzenetére


McSzaby
őstag

Há' csak ez pár hónapja vót! :F :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19411) pushalias válasza hokins (#19398) üzenetére


pushalias
addikt

Kúl! :B

Honor 9 / HP 8470P

(#19412) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Aki használja az Ubuntu 13.04-et, mi lett a folytatása a Dash-t érintő Amazonos adatvédelmi problémáknak? [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19413) trisztan94


trisztan94
őstag

Sziasztok!

A gépemen lévő xubuntu-t lecseréltem egy ubuntu 13.04-re, mindenhol csak jókat hallottam róla (részben igazak is, tetszik eddig)

Úgy raktam fel az Ubuntu-t, hogy telepítéskor azt dobta ki, hogy már van fent egy Ubuntu 13.04 telepítés (Gondolom az xubuntu-ra gondolt). Volt egy olyan lehetőség, hogy "Ubuntu 13.04 törlése és újratelepítés". Mondom ez mekkora jó, nem kell szaroznom a particionálással, felrakja így.
Fel is rakta, nem az a gond. Észrevettem, hogy alig van helyem (Steam :D), ezért leszedtem a Gparted-et, hogy a Win alatti adatok NTFS partícióból csórjak egy 20-30 gigát.

Megnyitom a gParted-et és ez fogad:

Jó sok felesleges unallocated hely és egy nem felsimert partíció. Törölni nem engedi, mert hogy fel van mount-olva.

"Unable to delete /dev/sda5! Please unmount any logical partitions having a number higher than 5" -ezt az üzit dobta.

Ezek szerint hozzáfűzni sem fogok tudni a /dev/sda7-hez? Arra kéne a hely.

Mit javasoltok?

https://heureka-kreativ.hu

(#19414) vgyuri válasza trisztan94 (#19413) üzenetére


vgyuri
őstag

Összesen 8.34 mbyte unallocated-et látok.

Próbáld meg live rendszerről megcsináli, mert az sda5 eltüntetéséhez az sda 6 és 7 sem lehet mountolva, de utóbbi a /-ed.

Steam-et nem tudnád az egyik ntfs-re rakni?

(#19415) trisztan94 válasza vgyuri (#19414) üzenetére


trisztan94
őstag

Sajna nem, mindenkepp egyetlen particion szereTnem tartani a linuxot. Swap meret mekkora kell hogy legyen? Kell az meg egyaltalan?

https://heureka-kreativ.hu

(#19416) ViZion válasza trisztan94 (#19415) üzenetére


ViZion
félisten

Szia! Live alól csináld, ahogy javasolták is. Nincs kitöltve, h milyen a géped. 4 GB felett nem nagyon kell swap, 8 GB-nál pár speciális esetet kivéve sztem kikapcsolható. De nézd meg, hogy mennyit használ belőle, sztem 0,5 GB is elég, hacsak nem 1 GB rammal tolod... :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#19417) CPT.Pirk válasza ViZion (#19416) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A régi Ubuntu 384MB ram mellett sem nyúlt hozzá a swaphoz böngészés meg játékok mellett. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19418) Rimuru válasza ViZion (#19416) üzenetére


Rimuru
veterán

Nekem 1GB RAM mellé van 524MB swap, ez is elég. ;]

Vigyázat, csalok!

(#19419) Thusor


Thusor
őstag

Van egy pdf file amiből szeretnék 1-2 oldalt áttenni word dokumentumba, de asajnos a pdf file védett. Ubuntu 12.04-ra van valami jó program amivel pdf-ből word dokumentumot lehet készíteni még akkor is ha az adott file védett?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#19420) trisztan94 válasza ViZion (#19416) üzenetére


trisztan94
őstag

4GB ram van a gépben.. Na mindegy, hagyok neki 4GB SWAP-ot :D

Viszont egy másik dolog. Live CD-ről boot-oltam, és ezt csináltam:

Amikor próbálom nagyítani a /dev/sda5-öt, hogy az unallocated ~30GB-ot hozzáfűzzem, akkor hibát dob a gparted. :(

Ami mégrosszabb: Valahogy sikerült szétszednem a GRUB-ot, boot-kor egy rescue GRUB prompt fogad. Live CD-ről próbáltam a sudo update-grub parancsot, de ezt a hibát dobja:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo update-grub
/usr/sbin/grub-probe: error: failed to get canonical path of /cow.

Próbáltam előbb fel mount-olni a /dev/sda4-et, arra ezt dobja:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda4 /mnt
mount: you must specify the filesystem type
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda4
mount: can't find /dev/sda4 in /etc/fstab or /etc/mtab

Se WIN-be se Linuxba nem enged bootolni... :W

https://heureka-kreativ.hu

(#19421) trisztan94 válasza trisztan94 (#19420) üzenetére


trisztan94
őstag

A particios hiba megoldodott, mar csak a Grub szar :D

https://heureka-kreativ.hu

(#19422) ViZion válasza Rimuru (#19418) üzenetére


ViZion
félisten

mi ez bakker ;] ;] ;]
Ha kell, neki, adjon neki. 16 GB rammal engem nem izgat a swappolás ;] :P ;)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#19423) Rimuru válasza trisztan94 (#19420) üzenetére


Rimuru
veterán

Az sda4-et nem is fogod tudni csatolni, az a kiterjesztett partíció jele ami alatt van az sda5 és sda6, neked ebből sda5 kell. Live CD be és tedd újra a grubot, ott van az összefoglalóban hogy kell.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#19424) King Unique


King Unique
titán

Egy dualbootos rendszerhez (win7+8), nemrég windows beépitett virtuális diszk - VHD - megoldásával hozzáadtam a win 8.1-et, ezen leírás szerint [link[. Kérdésem az lenne,h ezen módszerrel egy Ubuntu, v egy Mint is hozzáadható, a leírt parancssoros megoldással bootmenühöz is hozzáadja kiterjesztést megfelelően, v összegányolja egészet (a Grub) és felejtős :F Mert azt nyilván nagyon nem szeretném...
korábban wubiztam, nem volt ok-s, win 8 kékhalál, maradt még virtualbox, de ha VHD menne, akkor inkább azt választanám. Live CD, usb pendrive tés nélkül.kipróbálás már volt, de szeretnék majdnem állandóra rakni végre egy linuxot, egyelőre normál, külön partíciós telepítés nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#19425) MacCaine válasza King Unique (#19424) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha nem akarod külön partícióra, akkor ne varázsolj, jó lesz az virtualboxban is. :)

(#19426) King Unique válasza MacCaine (#19425) üzenetére


King Unique
titán

Mért, mert inkompatibilis vele, VHD csak más windowsok futtatásához jó, kipróbáltad :F

(#19427) sh4d0w válasza King Unique (#19426) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

[link]

De én is inkább a VB-t ajánlanám - sokkal szárazabb, tisztább, biztonságosabb érzés.

https://www.coreinfinity.tech

(#19428) tvamos válasza PumpkinSeed (#19403) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hat, ehhez tenyleg igazan jo eroben kell lenni! :)

Tudtok nekem segiteni .NET / Visual C# helyett alternativat talalni?
--- Peppermint van a gepemen, ami nem tul fickos... Atom N270...

A Win nem megy rajta, de legalabb konnyen hordozhato....

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19429) kispx válasza tvamos (#19428) üzenetére


kispx
addikt

Mono
MonoDevelop

(#19430) MacCaine válasza King Unique (#19426) üzenetére


MacCaine
őstag

Ezért mondtam Virtualboxot, nem VHD-t. ;) :)

De egyébként VMWare is jó.

[ Szerkesztve ]

(#19431) King Unique válasza MacCaine (#19430) üzenetére


King Unique
titán

Köszönöm! :R

Még annyit:

1.Amúgy előzőre, linket nézve látom megoldható a VHD dolog , VMLite-ot kell felrakni [link], bár azt nemtom ezzel hogyan, milyen stabilan menne...
2.Másik megoldásként VB-ben mennyi RAM, mekkora hdd méret kell egy 32 bites Mint-nek (proci 64-es virtualizáxciót nem támogatja) ?
3. Ha külön partícóra fullosan felrakom, mekkora kell neki (15.20 GB), windows bootmenüjét nem cseszi széjjel a Grub, szükség esetén normálisan eltávolítható?

(#19432) MacCaine válasza King Unique (#19431) üzenetére


MacCaine
őstag

1. Passz, nincs tapasztalatom vele.
2. 2GB, 2 mag (ha van), 12-15GB hdd.
3. Ja, 15-20GB elég. A Grub úgy fog feltelepülni, hogy benne lesz a windows is, bootkor választhatsz, mit akarsz indítani. A wines bootloader (ha esetleg leszeded a linuxot, bár remélhetőleg inkább majd a windowst törlöd :) ) visszaállítására van jópár leírás neten, keress rá.

[ Szerkesztve ]

(#19433) King Unique válasza MacCaine (#19432) üzenetére


King Unique
titán

VB-nél én 1 GB, 1 magra gondoltam, talán az is elég neki, mert noti össz 2 mag 4 GB RAM, és azért eszik win7 és 8 is. Még meggondolom fullos linux telepítést, de wint biztos meghagyom, azért ezek az újabbak nem rosszak, meg csomó progit, ami kell munkához, akár sulihoz ahhoz írnak főként, már csak amiatt is.
:R

(#19434) MacCaine válasza King Unique (#19433) üzenetére


MacCaine
őstag

(Csak zárójelben: vannak olyan linuxok, amiknek sokkal kevesebb erőforrás is elég...)

(#19435) McSzaby


McSzaby
őstag

Sikerült a Samba AC DC dolog végre. Az a gond, hogy egy teljesen szűz debi 7-re toltam fel a dolgot és most ha lenne rá lehetőség nem cocóznék vele mégegyszer, szóval tudtok tippet, hogy miként tudnám esetleg a virtuális gépemet kihúzni vboxból és élesbe felhúzni a fizikális vasra?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19436) Jester01 válasza McSzaby (#19435) üzenetére


Jester01
veterán

Szerintem partícionálod a fizikai lemezt, az image fájlból valahogy kimásolod a fájlokat, live cdről vagy usbről elindítod és telepítesz grubot.

Körülbelül ennyi lehet.

Jester

(#19437) #25954560 válasza McSzaby (#19435) üzenetére


#25954560
törölt tag

ha a komplett image-et akarod elinditani, akkor azert lesz dolgod boven.
en megprobalnam lementeni a konfigokat es/vagy a csomagokat, amik kellettek hozza.

egyebkent a vbox image felmountolhato/transzformalhato, tehat hozza tudhatsz jutni egy raw image-hez. pici buktatok lehetnek pl az ethernet eszkozok, architektura (gondolom nem 64bites guest volt es most probalod 32bites procin futtatni), mountpontok, stb.

(#19438) McSzaby válasza #25954560 (#19437) üzenetére


McSzaby
őstag

Na jó, ez bonyolultabbnak néz ki, mintha újralőném a Samba-t. Azt hittem elég annyi, hogy vboxban bebootolok valami backup cuccot, lementem az imaget, kihúzom virtuálból majd ezt fordítva megcsinálom az éles gépen. :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19439) Siriusb válasza McSzaby (#19438) üzenetére


Siriusb
veterán

Hát nem. Tipikus kritikus pont pl. a vga driver is. Amit még nem mondtak, hogy első indításkor mindenképp fallback módban indítsd és újra kell generálnod az initramfs fájlokat.

(#19440) tvamos válasza kispx (#19429) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszi a tanacsot! Meg nem megy, de probalkozom... :)

Ha a repobol telepitek mindent, akkor lehet virust kapni, vagy nem tudom...
Tudom, ez nem windows, es nem ertek hozza! // Azert kerdezem.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19441) sh4d0w válasza tvamos (#19440) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A hivatalos repókban ellenőrzött programok vannak, a malware-fertőződés esélye kicsi, ha nem is nulla. Viszont ha vmi fertőzött, általában elég hamar ki is derül.

https://www.coreinfinity.tech

(#19442) pocokxx


pocokxx
Közösségépítő

Sziasztok!

Egy ismerősömnek van egy nagyon régi laptopja (HP Omnibook 3100)

Windows 98 elment rajta, de a Vodafone modemét nem akarja felismerni, és drivert nem találni hozzá. Milyen disztróval lenne értelme próbálkozni? Ubuntu 10.10 elfutna rajta? Vagy inkább Xubi/Puppy/Peppermint/Bodhi ? Melyiket a legkönnyebb megszokni windows után, és melyiknél legnagyobb az esély, hogy működni fog a stick?

Köszi előre is! :R

[ Szerkesztve ]

"Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

(#19443) BoB válasza pocokxx (#19442) üzenetére


BoB
veterán

Én ezt próbálnám meg: Damn Small Linux

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19444) CPT.Pirk válasza pocokxx (#19442) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit akar csinálni az interneten azzal a géppel? :F - de komolyan, mit?

A disztrók nagy többsége amúgy kiesik a ram mennyisége miatt, beleértve az összeset, amit felsoroltál.

Ha fel van bővítve az a gép a lehetséges 96MB ramra, akkor esetleg egy Damn Small Linuxot meg lehet próbálni, vagy egy ArchBang-et, ez utóbbi elvan 40-50MB ram használat mellett.
Ugyanakkor az ilyen apró Linuxoknál nem az szokott a lényeg lenni, hogy mennyire egyszerű kezelni, jellemzően a GUI nagyon fapados.
Ha nincs a gépben 96MB ram, akkor hagyjátok a francba szerintem.

Úgy általában "hagyományos"' Windows után KDE-s disztrót szoktam javasolni, akinek tetszik a Win8, annak meg tetszeni fog az Ubuntu is. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19445) pocokxx válasza CPT.Pirk (#19444) üzenetére


pocokxx
Közösségépítő

Megkérdeztem: 128 mb ram dübörög benne (bár így ,mégsem a linkelt gépről van szó...) állítólag windows 2000-rel, ami eddig volt rajta, egész gyors volt.

Igazából nem is az a lényeg, hogy mennyire egyszerű kezelni, hanem inkább az, hogy mennyire kell "linuxos háttérismeret" ahhoz, hogy használja. Illetve, hogy fog-e menni a stick...

[ Szerkesztve ]

"Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

(#19446) BoB válasza pocokxx (#19445) üzenetére


BoB
veterán

Ha annyi RAM van benne akkor inkább ezt: antiX

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19447) CPT.Pirk válasza pocokxx (#19445) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A stick beállításához kellhet némi háttér tudás, ugyan a Linux kernel, vagy letölthető valamilyen firmware csomag valószínűleg tartalmazza a kellő dolgokat a stickhez, onnan már csak egy kis google olvasgatás kell.

A DSL-t nem ismerem ilyen téren, de az ArchBanghez ott van az Arch wiki, abban nézzetek körül.

Amúgy az egyszeri beállítást követően használni egy LInux disztrót egyszerűbb, mint Windowst használni. Ha komolyan gondoljátok, javaslom olvassátok el a téma összefoglalót itt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19448) pocokxx válasza pocokxx (#19445) üzenetére


pocokxx
Közösségépítő

Na mégiscsak jól beszélt...

Köszi a tanácsokat, továbbítom! :R

"Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

(#19449) Vladi válasza pocokxx (#19448) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én a tiny core-ra szavazok. Az sokkal több csomagot szállít.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19450) sh4d0w válasza pocokxx (#19448) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem azzal a VGA-val lesznek még gondok...

https://www.coreinfinity.tech

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.