Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19951) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok!

Ezt a dock részt szeretném megcsinálni Mint-n. Ehhez mit kell telepítenem? Elég a Cairo-dock és cairo-dock-plugins csomagok? Illetve utána szépen beállítható?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19952) sh4d0w válasza McSzaby (#19951) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Igen.

https://www.coreinfinity.tech

(#19953) McSzaby válasza sh4d0w (#19952) üzenetére


McSzaby
őstag

:R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19954) spammer válasza McSzaby (#19951) üzenetére


spammer
veterán

Amúgy a képen lévőnek mi értelme van, hogy 2 dock is van egyszerre? :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#19955) McSzaby válasza spammer (#19954) üzenetére


McSzaby
őstag

Jajj, hogy bele kell kötni. :DDD A lényeg az alsó rész lett volna. :D Nekem annyi kell, hogy az ott legyen, illetve amolyan Mac Os X-s "nagyítás" legyen a dock-ban, ennyi. :D Én minden linuxon dock-t használok, erre a Manjaro szoktatott rá és örülök, hogy a Debi xfce-ben is ott vna. :DDD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19957) CPT.Pirk válasza Bussmann (#19956) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

3, 4:

Vagy a Grub kerül rossz helyre, vagy a biosban a boot eszköznek más van kiválasztva, mint ami. (utóbbi a valószínű)

Amúgy egy HDSentinelt érdemes lenne futtatni a gépen, akár a Linuxos verziót a Chakra / Manjaro alól mikor live rendszerként használod, mert HW hiba is lehet.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19959) .Benett


.Benett
tag

Sziasztok !

Matt kezdő linuxos vagyok és az itt talált cikk elolvasás után úgy döntöttem, hogy a felszabadult régi asztali PC-re felrakok egy Linuxot, C programozás, netezés, filmnézés céljából.
A cikkből kiválasztottam az Ubuntu disztribúciót a bő szoftver kínálat miatt valamint létezik sok magyar oldal és támogatás.

Az öreglány az asztalomon egy AMD2500+Barton és Asus a7n8x-x.

A problémám , hogy nem tudom felrakni a Linuxot.
Próbáltam 3féle USB boot készítőt és 6féle más disztribúciót (openSUSE ,stb...)
Nem tudom, hogy én csinálok valamit rosszul vagy lehet ahogy a gép rossz lenne ?
Esetleg valami BIOS beállítás lehet a baja ? lehet az alaplap rossz ?

A tünetek: beállítóm USB-ről betölt a telepítő elindul a telepítés és nagyon lassú.
Többször megakard a telepítés valami fájl vagy művelet "timeout"-ot csinál de folytatja a telepítést.
Egyszer sikerült feltenni egy Kubuntut be is töltött de újraindítás után már nem jött be megfagyott a boot előtt :/
Minden disztribúciónál ezt csinálja. Több óra a telepítés is de végigmegy. Aztán már nem tölt be vagy egyszer betölt és többet soha.

:F

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19960) siebener válasza .Benett (#19959) üzenetére


siebener
aktív tag

Nekem anno hasonló esetben a RAM csere segített, de biztos lesznek itt, akik nálam jobban értenek hozzá.

(#19961) .Benett válasza siebener (#19960) üzenetére


.Benett
tag

Egy próbát megér. Köszönöm a gyors választ.

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19962) Anakin007 válasza Jester01 (#19942) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Igen, 48khz-en van.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#19963) Anakin007 válasza .Benett (#19959) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Optikai meghajtóról nem lehet telepíteni a vasra? Valószínű, hogy usb 1.1-nek látja az alaplapi hub-ot, azért tetü lassú.
Ha restart után benne hagyod a pen-t, akkor is megáll?

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#19964) BoB válasza .Benett (#19959) üzenetére


BoB
veterán

Arra a gépre Ubuntukból max a Lubuntu-t próbáld feltenni, az a legkevésbé erőforrásigényes. Ha lassan fog menni (már ha sikerül feltenned), akkor javaslom az Antix -ot.

Arra figyelj, hogy telepítéskor a hova kerüljön a rendszerbetöltő mezőben a megfelelő elemet válaszd ki!
Alapból nem az szokott ott lenni sajnos aminek kellene.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19965) .Benett válasza BoB (#19964) üzenetére


.Benett
tag

Köszönöm. Megpróbálom.
Jelenleg a legfrissebb OpenSUSE van rajta. Feltelepült olyan 1,5 óra alatt , de nem indul be.
A BIOS lehetőségét kizártam megpróbáltam tejesen inverz BIOS beállításokkal azzal is ugyan azt a hibaüzenetet dobta. A RAM-ok úgy alakulnak, hogy 2db 512 pqi van benne próbáltam egyiket is szólóba másikat is, vagy mindkettő rossz vagy nem ez a baj.
A hibaüzenet most minden alkalommal:
"faild command:read DMA
hibakód 4096 "

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19966) Syl válasza .Benett (#19965) üzenetére


Syl
nagyúr

De ugye nem 64 bites OS-t akarsz rátenni szegényre?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#19967) chab7 válasza .Benett (#19965) üzenetére


chab7
addikt

Anno nekem is volt ilyen egyszer, akkor ez ram hiba volt :K

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#19969) BoB válasza .Benett (#19965) üzenetére


BoB
veterán

Ráguglizva úgy tűnik a merevlemezzel van valami gond. Kipróbálhatnád másik kábellel, + nemtom hogy az már SATA-s e vagy nem, ha igen a BIOS-ban próbálhatnád állítani IDE és AHCI módok között, valamint ha ezek nem akkor kipróbálhatnád ext3 fájlrendszerrel próbaképp.

edit: meg ahogy előttem írják, ezekhez a live cd-khez szoktak memória tesztelőt (memtest86) rakni, azzal megnézhetnéd a memória okés-e.

Amit leszedtél (XP?) az működött eddig okésan?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19970) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Srácok olyan kellene nekem, hogy van egy partícióm, de a gnome commanderbe nem jelenek meg, míg nem lépek be. Gondolom ez lenne a "mount" a partícióknak. Neten olvasgattam angol dolgot de inkább ide jöttem érdeklődni hogy a legegyszerűbb. :B

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#19971) evilskati válasza .Benett (#19965) üzenetére


evilskati
aktív tag

Ha ezek után is lassú a telepítés pendriveról, akkor BIOS-ban kapcsold ki az USB Legacy támogatást.

(#19972) HENE


HENE
aktív tag

Sziasztok!

Van egy régi Dell D510 notebookom, amit szerettem volna Linuxszal hadra fogni. Feltettem rá a Linux Mint 13-at.(live alól installálva) Van egy ismert hiba ezzel kapcsolatban:
Boot hangs on systems using b43 wireless cards
An upstream issue in the kernel prevents Linux Mint 13 from booting on computers with b43 wireless cards. If you're in this situation, try the following:

To boot the live DVD, choose the "Compatibility mode" or add the following kernel argument to the boot options: b43.blacklist=yes
Install Linux Mint on the hard drive
If not present already, in Grub, modify the boot options to add: b43.blacklist=yes
Install the b43 firmware on the system

Megpróbáltam e szerint eljárni, de így sem bootol be a gép, és mivel fekete a képernyő, azt sem tudom, hogy hol áll meg a boot folyamat. Esetleg valami ötlet, hogy merre tovább?

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#19973) Vladi válasza HENE (#19972) üzenetére


Vladi
nagyúr

Néhány telepítő a logokat az egyik mélyterminálra beírja. ctrl alt f1, f2 stb-vel tudsz váltogatni közöttük. Ha megáll a telepítés nézd át őket f7-ig, hátha meglesz.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19974) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Tudna vki segíteni, hogy Debian alá hogyan tudnám feltelepíteni(parancssoros) a legújabb Nod32-t? ESET oldala nemigazán segít :( :R

[ Szerkesztve ]

(#19975) petiwr


petiwr
senior tag

Sziasztok!

Adott egy Szgép amin van Windows 8 mellette egy ubuntu 13.4.

Azt hogyan tudom megcsinálni hogy távolról be kapcsolom a számítógépet?

Illetve hogyan lehet hogy ha be kapcsolom a gépet és nem választok rendszert automatikusan betölti az ubuntut ezt meg szeretném cserélni hogy a Windows 8 at töltse be.

(#19976) kispx válasza Sub-ZeRo (#19970) üzenetére


kispx
addikt

Igen, az első megnyitásnál csatolni fogja.
Manuálisan kell megcsinálni az fstabbal

(#19975) petiwr
terminálba:

sudo nano /etc/default/grub
GRUB_DEFAULT=0 sorban a számot megváltoztatod a Win8 sorszámára.

[ Szerkesztve ]

(#19977) Rimuru válasza Sub-ZeRo (#19970) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem teljesen értem ezt a belépek dolgot, de mindegy. Pontosan mit szeretnél? Mindig automatikusan csatolja fel a partíciót? Akkor fstabban adj meg neki egy csatolási pontot.

(#19975) petiwr: BIOS-ban kell engedélyezni.

/etc/default/grub fájlban van egy olyan sor hogy GRUB_DEFAULT=X itt az X helyére be kell írnod egy számot, attól függően hogy hányadik helyen van a Windows. Pl. ha a sorban az ötödik akkor egy 4-est kell beírnod mert az első sort nullával jelöli (elvileg idézőjelek között nevet is megadhatsz ez kernelfrissítés esetén lehet jó mert Ubuntu alatt alapértelmezettem régebbi kernelek is megmaradnak). Ha ezzel megvan akkor futtasd le ezt a parancsot terminálban:
sudo update-grub

Vigyázat, csalok!

(#19978) Sub-ZeRo válasza Rimuru (#19977) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Na igen, neked lehet könnyen megy, de én 2 napja ismerkedek a rendszerrel nem megy minden kisújjból. Szóval az a baj, hogy nem csatolja fel a D meghajtót alapból ha belépek a rendszerbe, csak akkor ha megnyitom. Na ezt kellene úgy megcsinálni, hogy alapból felcsatolja.
Szóval nem lenne gond, ha kicsit szájbarágósan menne, mert azt sem tudom mi az a fstab vagy mi.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#19979) Rimuru válasza Sub-ZeRo (#19978) üzenetére


Rimuru
veterán

Sorban, terminálban:
Kilistázzuk az eszközöket, megjegyzed azt ami neked kell

sudo blkid

pl.:
/dev/sda3: UUID="80629a05-8007-43fa-af4f-32b83bb0b773" TYPE="ext4"

sudo nano /etc/fstab

a fájl végére beírod, az UUID pontsan szerepeljen, a következő pont nálam /mnt/D ezt átírhatod amire akarod csak hozd majd létre azt a mappát ahova csatolni akarod (pl.: sudo mkdir /media/mount), utána ext4-et helyettesíted azzal ami neked van (ha ntfs akkor ntfs-3g) defaults maradhat és a végén a kettő nulla is maradjon:

UUID=80629a05-8007-43fa-af4f-32b83bb0b773 /mnt/D ext4 defaults 0 0

Bővebben Archwiki.

Ha még nem csatoltad mióta fut a rendszer akkor:
sudo mount -a
ha nem ír ki hibát mindent jól csináltnál és a következő boot során felcsatolja oda ahova megadtad.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#19980) Sub-ZeRo válasza Rimuru (#19979) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ezt a hszt elrakom, de megoldottam egyszerűbben. Search, disks, ott rámentem hogy melyik partíciót akarom felcsatolni, ott "play gomb" on, és hozzáadtam, hogy indulsákor csatolja fel. Beírtam a jelszót és meg is van. Működik is. Egy kis leleményessség. :DDD

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#19981) Vladi válasza KaiotEch (#19974) üzenetére


Vladi
nagyúr

Itt írják. Drága amúgy hozzá a licenc? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#19982) .Benett válasza Syl (#19966) üzenetére


.Benett
tag

Nem nem, de végelkeseredésemben már csak próbából megpróbáltam, de a rögtön egyértelműen kiírta hogy nem támogat 64bitet. :R

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19983) .Benett válasza chab7 (#19967) üzenetére


.Benett
tag

a RAM másodszor merül fel így megpróbálom. Hirens boot kimutatja vagy szerezzek egy kölcsön darabot ? :F

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19984) .Benett válasza BoB (#19969) üzenetére


.Benett
tag

Van másik merev lemezem és kábelem is megpróbálom. Köszönöm. Ez még régi IDE és a BIOS is régi nincs ilyen állítási lehetőség mivel a lapon még Sata sincs.

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19985) KaiotEch válasza Vladi (#19981) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Ühüm. Namost nekem nincs gáz a nettel, mert van, csak LINX-et nem tudom nagyon használni, apt-get -es letöltő link kéne. A másik, hogy mivel parancssoros a Debian, így valószínű nem lesz grafikus telepítő, ami végigvezet. Karakteres lesz vajon vagy külön kapcsolókkal kéne telepíteni. Van most fent nod32, de ősrégi, azt előtte le kéne gondolom szedni is.

(#19986) HENE válasza Vladi (#19973) üzenetére


HENE
aktív tag

Nem a telepítés áll meg elméletileg, hanem a telepítés után a boot.
A bootolás megy fekete képernyővel. A terminált nem hozza be a lenti parancs, így nem látom, hol áll meg a bootolás.

(#19987) McSzaby válasza Rimuru (#19979) üzenetére


McSzaby
őstag

Miért jobb UUID alapján felcsatolni? Mármint ezt most tényleg azért kérdezem, mert nem vágom. Én mindig /dev/**** /mnt/ és kész.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19988) Jester01 válasza McSzaby (#19987) üzenetére


Jester01
veterán

Azért mert az UUID nem változik akkor sem ha össze-vissza pakolászod a vinyókat.

Jester

(#19989) sh4d0w válasza McSzaby (#19987) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Mert ha betolsz vagy kiveszel egy lemezt a rendszerbe/rendszerből, akkor borulhat a /dev/sd[abcdef] sorrend, míg ha UUID-val csatolod fel, akkor ez nem kavar be.

https://www.coreinfinity.tech

(#19990) McSzaby válasza sh4d0w (#19989) üzenetére


McSzaby
őstag

Áhhháááá, értem!! :R :R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19991) .Benett válasza BoB (#19969) üzenetére


.Benett
tag

Nem jött be a HDD+kábel csere , de köszönöm az ötletet.

... mert mérnökök nélkül, a tudomány csak filozófia ...

(#19992) McSzaby


McSzaby
őstag

!Ajánlás!

Ha valaki NAS-t építene, vagy hasonlót, akkor merem ajánlani eztet... eléggé nem rossz és Debi alapú.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19993) MacCaine válasza McSzaby (#19992) üzenetére


MacCaine
őstag

A legutolsó infóm az, hogy eléggé lyukas. Meg ahogy nézem elég régiek a szoftverek benne. Remélhetőleg csinálnak egy debian 7-re épülő frissebb verziót.

(#19994) McSzaby válasza MacCaine (#19993) üzenetére


McSzaby
őstag

Azt aláírom, hogy öregecskék a programok, ezt nagyon aláírom, de tökéletesen működik cserébe. Sok okosság van benne. Az hogy lyukas, azt nem tom....mennyire lehet az egy Debi alapú linux?! :)

Egyébként a leguccsó kiadás 06.18, szal azért szépen dolgoznak rajta. :)

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19995) MacCaine válasza McSzaby (#19994) üzenetére


MacCaine
őstag

"mennyire lehet az egy Debi alapú linux?!"

Eléggé. :) A Debian inkább a stabilitásáról híres. De keress rá: "CVE 2013 linux".

[ Szerkesztve ]

(#19997) Anakin007 válasza Bussmann (#19996) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Háát hogy a pidingben konkrétan hol, azt nem tudom, de a gpointing-device-settings nevű csomag az egyetlen valóban hatásos gui-s progi, legalábbis debian-on. Ahogy észrevettem, tökmind1, milyen az ablakkezelő, max felrakja mellé a fél gnome3-at, ha amúgy nincs telepítve :)

Van olyan is, hogy tpconfig, scroll problémákat azzal tudtam jól megoldani, így végre pont úgy mozog az egér, mint win7-en, ahogy azt kell.
P.s.: nagyon finnyás vagyok, addig buherálok mindent, amíg pl. win-ben megszokottan nem teszi a dolgát a hardware. Lehet, egyszerűbb megoldás is van, majd közzéteszik a többiek.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#19998) McSzaby


McSzaby
őstag

Na, újra itt...mintha tiszta kocka lennék.. :DDD

Szóval:

Napi gondolkodtató: Hogy telepítesz gcc és make csomagot csomagkezelő és csomag nélkül csak kizárólag forrás fájlból? :DDD Lényegében az kéne, hogy offline make és gcc csomagok telepítése .tar.gz, vagy hasonló fájlból. :DDD Erre valaki?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19999) llaszlo


llaszlo
veterán

Linux Mint 13 MATE-nál próbálta már valaki a Cairo-dock-ot open GL-el? Állandóan kifagy. Ott van látni sőt a felső menüsora meg is jelenik, de nem lehet alul semmire sem kattintani.
A 11-esnél még rendesen működött, de az meg már nem támogatott.

(#20000) sh4d0w válasza McSzaby (#19998) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

LiveCD-vel.

https://www.coreinfinity.tech

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.