Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20651) BoB válasza Penty (#20649) üzenetére


BoB
veterán

Van GUI-s átnevező is, pl: GPRename

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20652) Rimuru válasza BoB (#20651) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezt régen néztem, ezzel csak úgy lehet hogy egy mappán belüli fájlokat tudja átnevezni nem? a lényeg hogy egész vinyón rekurzívan nem fut le. :F

Vigyázat, csalok!

(#20653) Penty válasza Rimuru (#20652) üzenetére


Penty
tag

Igen, valami olyan kellene, ami rekurzívan megy végig a lemezen. Valami egyszerű script. A sh4d0w kartács által linkelt dolog érdekes, de egyelőre nem tudtam rájönni, hogy mi a pontos script, amivel végig tudom ezt futtatni az egész lemezen rekurzívan.

(#20654) BoB válasza Rimuru (#20652) üzenetére


BoB
veterán

Nem tudom, nem használtam csak azért szóltam mert sok embernek könnyebb ha van GUI.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20655) Vladi válasza Jester01 (#20641) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elég gyakori hiba, hogy a kezdő kérdező konkrét kérdésére válaszolnak. S nem az eredeti problémára.
Előfordul, ezért harapok.

(#20642) |DavidWoody|:

Lényeg, hogy sikerült. Ennek egyébként nem technikai, hanem jogi okai vannak. Röviden: hivatalosan nem szállíthatja a zárt drivereket. Ehhez igazodik a leírás is. De az a tároló megbízható, használd nyugodtan. Az összes fedora telepítés 95%-n ott van. Megtalálod ott a kodekeket és lejátszókat is.

(#20643) bob.zxr:

Azzal csapok szét köztetek! :P

(#20644) CPT.Pirk:

Semmit se bonyolítottak el. Lényegében minden disztrón ugyan ez történik. Debianon is, csak ott kicsit másabb a megvalósítása.

(#20646) |DavidWoody|:

Akkor a csomag telepítőd bénázott valamit. Mit használsz? Érdemes grafikusan a yumexet megnézni.
Megy mostmár a dolog?

Mindenki lerendezve? Akkor megyek befőzök egy kis céklát... :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20656) CPT.Pirk válasza Vladi (#20655) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem értek egyet. Miért kellene külön repót felvenni egy driver miatt? Az fölösleges bonyolítást jelent. Debianon is ott vannak az fglrx csomagok a disztró csomagjai között. Chakrán is. Nem is tudok olyan disztrót mondani fejből, ahol ezt kézzel kellene összeszedni repókból.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20657) Vladi válasza CPT.Pirk (#20656) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mert ilyen a licence. Mondtam, ennek jogi okai vannak.

Egyébként a debianon is a non-free komponensből kapod.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20658) Penty válasza Penty (#20653) üzenetére


Penty
tag

Megtaláltam a problémámra a választ. Megosztom veletek, hátha valaki hasonló problémával küzd:

find . -name '* *' | while read file;
do
target=`echo "$file" | sed 's/ /_/g'`;
echo "Renaming '$file' to '$target'";
mv "$file" "$target";
done;

Kétszer kell végigfuttatni a meghajtón, hogy minden fájl- és mappanévből eltűnjön a szóköz és egy vonallal helyettesítődjön. Hihetetlen, de alig 20 mp alatt végigfutott egy kb. 40000 fájlt tartalmazó meghajtón, átellenőrizte az ott található mappákat és fájlokat, és amelyik nevében szóközt talált, azt javította. Elképesztő!
Ezt szeretem a Linuxban.

(#20659) Jester01 válasza Zoltán (#20648) üzenetére


Jester01
veterán

mint-et nem ismerem, de debian alatt a alsa-utils alapból telepít init scriptet ami leállításkor elmenti az értékeket és induláskor visszatölti.

Jester

(#20660) CPT.Pirk válasza Vladi (#20657) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah a nem nekem szóló részeket nem olvastam. :N

Más disztrók akkor ennek a jogi részével nem törődnek?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#20661) Jester01 válasza Penty (#20658) üzenetére


Jester01
veterán

Ha a find-nak megadod a -depth kapcsolót akkor minden bizonnyal elég egyszer futtatni.
A sed helyett egyébként tr is elég, avagy bash esetén a beépített csere mechanizmus.

Jester

(#20662) Bandi8407


Bandi8407
tag

Szevasztok!

kis segítségre lenne szükségem! Egyáltalán nem ismerem a linux, nem volt dolgom vele de lehet hogy lecserélném a rendszeremet (windows) linux-ra! A kérdés az lenne melyiket érdemes használni? láttam több féle is van! mit ajánlatok? A gépet netezésre, letöltésre, film nézésre zene hallgatásra használom ha ez számít valamit! Előre is köszi a tanácsokat!

(#20663) gery2123 válasza Bandi8407 (#20662) üzenetére


gery2123
őstag

Milyen erős a gép? Ha van benne kraft akkor Ubuntu, Linux mint cinnamon-al, ha kevésbé erős akkor Lubuntu, vagy Linux Mint xfce,vagy mate desktoppal. Én ezeket ismerem jobban, de még nem eléggé :)
Illetve jó választás lehet az elementaryOS is ha bejön a minimal.
De igazából szerintem bármelyik nagyobb nevet kipróbálhatod. Szerintem amíg van windows a gépen addig windowson belül telepíts,akár virtuálbox, akár wubi-segítségével, vagy usb live indítót létrehozva, és amelyik jobban tetszik azt használd.

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#20664) Bandi8407 válasza gery2123 (#20663) üzenetére


Bandi8407
tag

gépem: [link] erre mehet bármelyik?

először én is úgy gondoltam hogy windows mellé aztán ha kiismertem és bejön akkor lecserélném teljesen!

[ Szerkesztve ]

(#20665) sh4d0w válasza Bandi8407 (#20664) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Erre bármelyiket rápróbálhatod.

https://www.coreinfinity.tech

(#20666) spammer válasza Bandi8407 (#20662) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem is próbálj ki párat live módban, mondjuk pendrive-ról, így amellett, hogy láthatod hogyan néz ki, elnyeri-e a tetszésedet, kiderül, hogy a gépeden megy-e rendesen. A dolgodat bármelyikkel el tudod végezni.

DistroWatch -on nézelődhetsz, oldalt van toplista is (persze csak kattintásokat mér, érdeklődést, szóval sok következtetést nem szabad levonni, de kb. népszerűségi lista).

Ha előbb videón néznéd meg őket, ismertető-bemutató videókat ezeken a youtube csatornákon találsz:
InfinitelyGalactic, quidsup, LinuxSpatry

Pár név részemről:

Ubuntu, Xubuntu, Mint, Manjaro
elementary OS (ha Chrome OS / OS X stílus tetszik)
Debian (ha a lényeg, hogy stabil és alaposan letesztelt legyen, de így nem friss)
Zorin OS (ha Windowshoz hasonló kinézet kell)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20667) Bandi8407


Bandi8407
tag

Linux mint cinnamon-ra rénéztem közben, kép és video alapján bejön! A letöltő oldalán viszont sok verzó van! Melyiket szeddjem le! Ja és egy fontos kérdés ezek mind magyar nyelvüek? :) bocsa ha hülyeségeket kérdezek de ebben ne vagyok otthon!

(#20668) McSzaby válasza Bandi8407 (#20667) üzenetére


McSzaby
őstag

Még mindig ezt ajánlom áttérésre A tag is modnja, hogy stabil is király disztró. Kár hogya gnome fos, a kde meg nekem nem tetszik. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20669) spammer válasza Bandi8407 (#20667) üzenetére


spammer
veterán

Mint 15 Cinnamon, ha az kell, azt szedd le :D [link]

Magyar nyelv is van benne.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20670) gery2123 válasza Bandi8407 (#20667) üzenetére


gery2123
őstag

spammer által belinkel oldalon a 64 bit-es verziód szedd le.

ez a link a torrent linkje

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#20671) Bandi8407 válasza gery2123 (#20670) üzenetére


Bandi8407
tag

azt kezdtem el köszi :)

(#20672) Bandi8407


Bandi8407
tag

Telepítés menetéről tudna linkelni valaki valamit? nem találom...

(#20673) kispx válasza Bandi8407 (#20672) üzenetére


kispx
addikt

(#20674) Zoltán válasza Bandi8407 (#20672) üzenetére


Zoltán
őstag

Az előttem szóló linkjén kívül még arra hívnám fel a figyelmet, hogy ext4-es filerendszert válassz Mint-hez, illetve mindezek előtt scandisk+töredezettségmentesítés windowson, ha a Mintet ugyanarra a vinyóra akarod telepíteni mint a windows-t (tehát ha újra kell majd a Mint telepítése során particionálnod a vinyót).

Lehet, hogy a 3d gyorsításhoz kell majd vga drivet feltenned, de nem bonyolult, illetve 99%, hogy a skype-al szívni fogsz, de azt sem bonyolult beállítani, ha tudod már, hogy hogyan kell. Minden más (bluetooth, net,...) valószínűleg alapból menni fog, nem kell más drivert telepíteni.

[ Szerkesztve ]

(#20675) Bandi8407


Bandi8407
tag

Na! Fent van windows mellett, úgy néz ki minden rendben! Skypeval egyenlőre nem bíbelődök, most ismerkedem a dologgal hogy mi hogyan! nézgettem témáka plus widgeteket devianarton a kérdés az lenne hogy azokhoz kell valami alkalmazás vagy hogy tudom majd őket beállítani?

(#20676) Zoltán válasza Jester01 (#20659) üzenetére


Zoltán
őstag

Köszi, a probléma az, hogy ez már fenn van alapból. Megpróbálnám terminálból meggyőzni, hogy amit beállítok, azt mentse is el és töltse be bootkor, csak bizonytalan vagyok, hogy hogyan.

(#20677) Bandi8407


Bandi8407
tag

állítgatok ismerkedek! Hogy tudok drivert telepíteni? letöltöttem de nem tudom telepíteni! ikon cimkét el tudom tüntetni?

(#20678) Zoltán


Zoltán
őstag

Oké, van bárkinek ötlete, hogy az alsamixer megőrizze a beállításokat? Mikrofon csak akkor működik, ha beállítom alsamixerben, hogy a "rear" legyen a forrás, ne a front (nincs is olyan a gépemben...), de nem akarja megjegyezni a beállításokat, minden boot után kézzel kell. Csomagkezelőből találomra feltettem pár dolgot aminek "alsa" volt a nevében, most már így van grafikus felületem is (qashctl), de az sem akarja megjegyezni ezt az egy nagyvadt beállítást. Mint 15.
Köszönöm.

(#20679) Zoltán válasza Bandi8407 (#20677) üzenetére


Zoltán
őstag

Csomagkezelőből alapvetően. Ha mondjuk Radeonod van, akkor a radeon szóra keress rá a csomagkezelőben és válaszd ki a catalyst control centert és az majd felteszi a többi szükséges csomagot is. Ha nem vagy biztos benne, hogy melyi kdriver kell ,akkor várj amíg egy hozzáértőbb beesik ide.

ikon-cimke kérdést nem értem.

(#20680) Siriusb válasza Zoltán (#20678) üzenetére


Siriusb
veterán

Esetleg:
alsactl -f /var/lib/alsa/asound.state store

(#20681) Zoltán válasza Siriusb (#20680) üzenetére


Zoltán
őstag

köszi, de "permission denied" az eredmény, akkor is, ha sudo-t eléteszem.
szerk: ja, mert read-only még root-nak is. megpróbálom mindjárt módosítani az attribjait.

[ Szerkesztve ]

(#20682) Zoltán válasza Siriusb (#20680) üzenetére


Zoltán
őstag

na, miután módosítotam a file attribjait sikerült lefutattni a parancsot amit írtál, legalábbis hibát már nem írt a terminál, de továbbra sem működik. Erre azt csináltam, hogy megnyitottam a file-t, megkerestem benne az egyetlen sort ahol a source értéke "front mic" volt és "rear mic"-re állítottam át. Ezt meg is őrizte boot után is, ekkor azt hittem, hogy nyertem, de nem, elindítva az alsamixert megint "front"-van megadva a microphone forrásának. A fileban jól van, tehát "rear" továbbra is. Megpróbálom a mic. hangerőt is beállítani közvetlenül a file-ban, hátha úgy oké lesz (alapból ez is nulla, szóval alsamixerben szoktam ezt is felhúzni boot után)...

(#20683) Zoltán válasza Siriusb (#20680) üzenetére


Zoltán
őstag

hát így sem jó. Lehet, hogy nem törődik egyáltalán az asound.state file-ban lévő értékekkel?
Illetve lehet, hogy a PulseAudiot kellene leszednem? Az írhatja felül az Alsamixer beállításait?

(#20684) Zoltán válasza Siriusb (#20680) üzenetére


Zoltán
őstag

Egy boot utáni "alsctl restore" parancs terminálban segít. Az is megoldás lehetne, ha valaki segítene írni egy srciptet, hogy ez minden bootkor fusson le.
Köszi.

(#20685) Jester01 válasza Zoltán (#20684) üzenetére


Jester01
veterán

Ezt a scriptet (/etc/init.d/alsa-utils) tartalmaznia kellene az alsa-utils csomagnak (legalábbis debianon).

Jester

(#20686) Zoltán válasza Jester01 (#20685) üzenetére


Zoltán
őstag

alsa-utilss csomag alapból fel van telepítve, de a /etc/init.d mappámban nincs alsa-utils file.
Mint 15 a linux.

(#20687) Jester01 válasza Zoltán (#20686) üzenetére


Jester01
veterán

Aha, akkor mint-ben ezek szerint nincs benne.

Ha van /etc/rc.local akkor abba egyszerűen beleírhatod az alsactl restore parancsodat (az exit 0 elé ha van benne). Ez persze csak induláskor állítja vissza, leállításkor nem menti el de azt hiszem az neked most elég.

Jester

(#20688) Zoltán válasza Jester01 (#20687) üzenetére


Zoltán
őstag

rc kezdetű mappából van 8 darab az /etc -ben, de egyik sem a local... :-(

(#20689) Jester01 válasza Zoltán (#20688) üzenetére


Jester01
veterán

Az rc.local az nem mappa hanem fájl. Úgy sincs meg?

Jester

(#20690) Zoltán válasza Jester01 (#20689) üzenetére


Zoltán
őstag

ja, így megvan. Viszont executable és read only. Meg kell változtatnom az attribjait szerkesztéshez, de előtte meg szeretném nézni pontosan, hogy milyenek (pl. : 744 vagy 755 lehet), hogy vissza tudjam majd állítani. Hol tudom megnézni pontosan? Amúgy üres jelenleg, csak exit 0 van benne (meg némi hint # után)

(#20691) Jester01 válasza Zoltán (#20690) üzenetére


Jester01
veterán

Nem tudom miért read-only. Adhatsz jogot chmod u+w aztán majd leveszed chmod u-w.

A numerikus értéket egyébként a stat parancs kiírja.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#20692) Zoltán válasza Jester01 (#20689) üzenetére


Zoltán
őstag

na beletettem a file -ba, de így sem megy, kézzel terminálban ki kell adnom (alsactl restore) ahhoz hogy működjön. Az exit 0 elé írtam. :F

(#20693) Jester01 válasza Zoltán (#20692) üzenetére


Jester01
veterán

Tegyél bele valami kiírást, hogy lásd tényleg lefut a script.

Jester

(#20694) Zoltán válasza Jester01 (#20693) üzenetére


Zoltán
őstag

ööö..hogyan? :B

(#20695) Vladi válasza Zoltán (#20682) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ilyenkor kell rootként futtatni a mixert. Akkor tutira elmenti.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20696) Zoltán válasza Vladi (#20695) üzenetére


Zoltán
őstag

50x próbáltam sudo -val is, de nem jó. Amúgy nem az a gond, hogy nem menti el, mert kézzel átírtam a file-t, elmetettem, benne van, csak nem tölti be bootkor.

(#20697) Zoltán válasza Jester01 (#20693) üzenetére


Zoltán
őstag

amúgy ez a file most:

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

alsactl restore

exit 0

(#20698) Jester01 válasza Zoltán (#20697) üzenetére


Jester01
veterán

echo "Running alsactl restore"
vagy ami tetszik.

Jester

(#20699) Zoltán válasza Jester01 (#20698) üzenetére


Zoltán
őstag

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

alsactl restore
echo "running alsactl restore"

exit 0

Lehet, hogy rámfér egy kávé, de én semmi jelét nem láttam, hogy lefutna a file.
Viszont ha kézzel elindítom akkor működik. Szóval valahogy rá kellene venni a Mintet hogy ez vagy egy másik script ezzel a tartalommal fusson már le. De nem tudom hogyan.

[ Szerkesztve ]

(#20700) Jester01 válasza Zoltán (#20699) üzenetére


Jester01
veterán

A végrehajtási jogot nem vetted le véletlenül róla?
Debian alatt az /etc/init.d/rc.local hívja ezt, az megvan? Ha azt futtatod kézzel:
/etc/init.d/rc.local start
akkor az működik?

Jester

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.