Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:48:40

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#78901) #56474624 válasza alphamooncam (#78900) üzenetére


#56474624
törölt tag

Dinamika ugye a a leghangosabb és leghalkabb zenerészlet különbsége.

Ez a makrodinamika. Itt meg mikrodinamikáról volt szó. ;)

(#78902) alphamooncam válasza #56474624 (#78901) üzenetére


alphamooncam
őstag

Légyszi, akkor legyél a tanárbácsim, és írd le a definícióját, ill. magyarázd el mi a különbség makro és mikrodinamika között.

Tudod nem szégyellek tanulni az okosabbtól. ;)

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#78903) bkercso válasza Compaqt (#78898) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hát ugye az agyban annyi csoportra oszlanak a neuronok (annyi szálra történik párhuzamosítás), hogy maximális információt nyerhessünk ki az ingerekből úgy, hogy még zajtűrő marad az érzékelés. Vagyis kritikusközeli módon használjuk az agyunkat.

A hangot ilyennek vagy olyannak, pl. dinamikátlannak nem azért halljuk, mert kisebbeket mozog a membrán. Nincs olyan szofisztikált szoftveres kiértékelésünk, ami alapján meg tudnánk mondani, miért halljuk ilyennek vagy olyannak. Még nem tartunk ott. :)

Amit alphamooncam ír, biztosan igaz, de ezt megfeleltetni műszaki paramétereknek megint csak nem olyan egyszerű dolog.

Mindenesetre a fejhallgatóval az erősítő egy rendszert alkot, vagyis nehezebben hajtható fejesekhez (paraméterek alapján megint csak nem lehet őket beazonosítani) combosabb erősítő kell.
Ha pedig a forrás hibája az unalmas hang, mert pl. nagy a fázistorzítása, extrém pre-ringing forog fenn stb., akkor azon az erősítő sem segít nyilván.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78904) bkercso válasza #56474624 (#78901) üzenetére


bkercso
nagyúr

Dinamikatartományt csak időintervallumokkal együtt lehet definiálni. Eszerint van globális (egész zeneszámra/albumra vetített), és van pillanatnyi dinamika; vagy nem tudom, mik a pontos angol neveik.

A "mikrodinamiká"-t viszont a hifiben a nagy felbontóképességre szoktuk használni: sok apró részletet, rezdülést hallani.
:R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78905) #56474624 válasza bkercso (#78904) üzenetére


#56474624
törölt tag

A pillanatnyi dinamika tudtommal a mikrodinamika. :U

(#78906) #56474624 válasza alphamooncam (#78902) üzenetére


#56474624
törölt tag

az attack levágódik, nem tudja idő hiányában a csúcsot elérni, hanem az a lecsengés idő előtt elindul


Azaz a rövid időtartamra nézett leghangosabb és leghalkabb zenerészlet közti különbség kisebb lesz, mint ideális esetben lenne. Te azt írtad, hogy:

Többen keverik a dinamika hiányt és tévesen azonosítják a tranziensek "csonkolásával" járó torzítást.

Aminek akkor van értelme, ha a makrodinamikára gondoltál.

(#78908) Dorian válasza bkercso (#78904) üzenetére


Dorian
félisten

A mikrodinamika a tranziensek felfutásának a gyorsasága.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#78909) Bodz válasza Zoliee (#78869) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Az új dac még megbolondíthatja ezt az egészet. :) Valami extra (bt, táv, hangerőszabályzás, akármi) kell amúgy, vagy usb be, rca ki, oszt jól van?
Meg kell tartani mindent, több dac-ot venni, aztán minden eshetőségre fel leszel készülve. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#78910) Bodz válasza Ulf (#78881) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Szia!

Mennyiért?

(#78911) bkercso válasza #56474624 (#78906) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mikrodinamika: lehet, hogy így hívják. De időintervallum akkor is kell hozzá. dt-->0 alatt nem értelmezhető a dinamikatartomány.

az attack levágódik, nem tudja idő hiányában a csúcsot elérni, hanem az a lecsengés idő előtt elindul
Azaz a rövid időtartamra nézett leghangosabb és leghalkabb zenerészlet közti különbség kisebb lesz, mint ideális esetben lenne.
Nem feltétlen ezt jelenti. Szerintem lehet nagy az amplitúdó (vagyis meglehet a kellő dinamika) úgy is, ha a nem elég nagy slew rate miatt torzul a felfutóél. Jelalakfüggő.
De ez nagyon ritka. Általában az olcsó készülékeknek is van elég slew rate-jük ma már.
Inkább a vacak tápellátás, vacak alkatrészek (csatolókondik, poti) viszi el a "dinamikát": a hallott minőséget.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78912) Ulf válasza Bodz (#78910) üzenetére


Ulf
tag

150k környékén gondoltam, hangfalakkal együtt.

(#78913) niof válasza alphamooncam (#78900) üzenetére


niof
addikt

Én értem, amit te írsz (más nem biztos...), de szerintem jobb/érthetőbb, ahogy p76 és Ba cy lus leírta. A te magyarázatod inkább mixelésnél értelmezhető, már aki konyít valamit hozzá. Egy fejes vagy hangsugárzó esetén a dinamikátlanság így nem/nehezen definiálható.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#78914) Bodz válasza Ulf (#78912) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Nem tudhatom, hogy mennyit szánsz hangfalra (na meg pontosan melyikre) és mennyi marad dac-ra. Szóval így nehéz lesz segíteni. :)

[ Szerkesztve ]

(#78915) Ulf válasza Bodz (#78914) üzenetére


Ulf
tag

A dac-ra olyan 30k környékén gondoltam. Hangfalra a következő versenyzők vannak terve meghallgatásra Tannoy Reveal 502, JBL305, M Audio BX5

[ Szerkesztve ]

(#78916) Bodz válasza Ulf (#78915) üzenetére


Bodz
Topikgazda

10th MKII. Bt, szimmetrikus kimenet ennyiért nem fér bele, de legalább megoldva a kényelmes hangerőszabályzás. Kicsit drágábban már ott a D4. Bt, táppal sem kell szórakozni.

[ Szerkesztve ]

(#78917) Ulf válasza Bodz (#78916) üzenetére


Ulf
tag

Köszi, Ez a Sabaj D4 elég szimpatikus.
Ha TV -t rákötöm, akkor a media lejátszó(Rpi4 HDMI-n kötve a TV-hez) hangja is ezen keresztül fog kimenni vagy azt is külön rá kell kötnöm és válltogatni a bemenetek közt?

(#78918) Bodz válasza Ulf (#78917) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Mindkét megoldás működik. Valószínűleg az usb-s megoldás lesz a nyerő hangminőség szempontjából, de azért próbálgasd majd, aztán használd ahogy jobban tetszik! :) Vagy ha tv műsorokat is nézel, akkor úgyis kell(het) mindkettő.

[ Szerkesztve ]

(#78919) Zoliee válasza Bodz (#78909) üzenetére


Zoliee
senior tag

Ahogy írtad, usb be/rca ki, ez kell csak.
A korábbi ajánlatodból az E30 tetszik, pofás kis dac, papíron jó paraméterekkel (hogy nekem miért is nem jutott eszembe ezekre ránézni?)
Meg is rendeltem, de nincs raktáron, 15-20 nap a beérkezés.
Az erősítők addig maradnak, aztán lehet tovább is, mert mindkettőnek tetszik a karaktere.

(#78920) Ununqatrium


Ununqatrium
aktív tag

Légyszi igazítson már útba valaki. A legtöbb telefonhoz való DAC USB-C csatlakozós. Ezek olyan telefonnal is működnek, ahol van külön jack és a USB-C csak adatátvitelhez és töltéshez van, vagy csak a jack-menteseknél, ahol a füles funkciót is a USB-C csatlakozó látja el?

Choose your destiny • http://africancichlids.webnode.hu

(#78921) bkercso válasza Ununqatrium (#78920) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mindennel mennek. A jack-menteseknél kivezetik az analóg jelet a fejesnek az USB-C csatira, de ez nem DAC funkció, mert ilyenkor analóg jel megy ki. DAC-ok mindennel működnek, mert digit. jelet minden telefon ki tud adni.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78922) Bodz válasza Zoliee (#78919) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Taps az első E30 tulajunknak! :C
Audiophonics?

(#78923) Zoliee válasza Bodz (#78922) üzenetére


Zoliee
senior tag

Na szépen vagyunk, én naivan meg azt gondoltam Te már kitesztelted oda meg vissza :D
Igen, Audiophonics-tól rendeltem.

(#78924) Bodz válasza Zoliee (#78923) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Még nem. Mire eljutottunk volna valami konkrét ajánlatig már meg is rendelted. :D Most akartam belemenni, hogy pl a Loxi D20 nagyon részletes, kihegyezett, ilyet el tudsz-e képzelni, stb, stb. De amúgy az olvasottak alapján jó vétel az E30, M11-hez képest nem valószínű a csalódás.

[ Szerkesztve ]

(#78925) alphamooncam válasza niof (#78913) üzenetére


alphamooncam
őstag

"A te magyarázatod inkább mixelésnél értelmezhető, már aki konyít valamit hozzá. Egy fejes vagy hangsugárzó esetén a dinamikátlanság így nem/nehezen definiálható."

Bocs, én nem tudom máshogy, mert a villamosságot csak ugatom.
Abban pl. Bertalan a profi.

Ha a hangmérnököknek-masztering mérnököknek, - márpedig ha valakik, akkor nekik aztán igazán tudniuk kell hogy, miből, és hogyan épül fel egy hang, a ZENE - ez így megfelelő, akkor nekem is.

Arról meg nem tehetek, hogy másnak, más az előképzettsége, érdeklődési köre, max annyit tehetek, hogy megpróbálom megosztani azt, amiről azt hiszem hogy tudom...

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#78926) alphamooncam válasza #56474624 (#78905) üzenetére


alphamooncam
őstag

"A pillanatnyi dinamika tudtommal a mikrodinamika"

OK. Úgy látom Te sem vagy biztos a dolgodban.

Amennyiben követem a logikádat, abban az esetben kellene lennie egy szabványos értéknek, időnek lennie, ahol még mikrodinamikáról és egy másik, hosszabb időnek amikor makrodinamikáról beszélhetünk. Utána nézel Te, vagy keressek rá én ? ;]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#78927) Zoliee válasza Bodz (#78924) üzenetére


Zoliee
senior tag

Majd írok róla, ha megjött.
Mindnek utána olvastam, amit ajánlottál, a héten kényszerszabin vagyok, és hát nagyon ráértem.
Grace sdac: látok benne fantáziát, egy próbát megérne, de nagyjából beszerezhetetlen (usa rendelést nem vállalok)
D20: valamiért tartok tőle, nem tudom miért. Nincs meg a kölcsönös bizalom :DDD
iFi Zen: érdekes/izgalmas lehet + mqa képes (hamár úgyse nagyon hiszek benne legalább kipróbáltam volna), DE (és most lehet nevetni) valami botrány a külseje. Rossz ránézni. És persze az erősítő sem kell bele, ami ebben is és a d20-ban is benne van.
A fentiek miatt csak a 10th, meg az e30 maradt.

(#78928) #56474624 válasza alphamooncam (#78926) üzenetére


#56474624
törölt tag

Amennyiben követem a logikádat, abban az esetben kellene lennie egy szabványos értéknek, időnek lennie, ahol még mikrodinamikáról és egy másik, hosszabb időnek amikor makrodinamikáról beszélhetünk.

Szerintem nem kell. A lokális szélsőérték mint matematikai definíció sincs szabványos "időhöz" (sugárhoz) kötve, mégis pontosan lehet tudni, miről van szó.

[ Szerkesztve ]

(#78929) bkercso válasza alphamooncam (#78926) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hiába próbáljuk fogalmi szinten kezelni, a fogalmaink inkább illeszkednek a műszereink működésére, mint a hallásunkéra. Persze, ahol "műszerekkel" dolgozunk (keverő stb.), ott kellenek ezek a fogalmak.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78930) Bodz válasza Zoliee (#78927) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Felesleges tartani a D20-tól. Mint dac remek, a fejes erősítője a gyengébb pontja.
Azzal nem lehet mit kezdeni, ha valami külsőre nem tetszik. Nyilván ez is számít, sokat látnád. :)

Közérdekű (?) infó. Az EU Monoprice oldalon is elérhető lesz a Liquid Spark DAC augusztusban, ha minden a tervek szerint alakul. Ugye párszor már tolódott a megjelenés.

(#78931) bkercso válasza Bodz (#78930) üzenetére


bkercso
nagyúr

Az erősítőjük milyen?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78932) Bodz válasza bkercso (#78931) üzenetére


Bodz
Topikgazda

A Liquid Spark?

[ Szerkesztve ]

(#78933) bkercso válasza Bodz (#78932) üzenetére


bkercso
nagyúr

Igen.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78934) Bodz válasza bkercso (#78933) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Múltkori válasz nem volt elég? Sírba akarsz vinni? :D

(#78935) bkercso válasza Bodz (#78934) üzenetére


bkercso
nagyúr

Bocs, de kerestem, és mintha el lett volna felejtve. De akkor csak vak vagyok. :B

Meg is van! :DD

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78936) Bodz válasza bkercso (#78935) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Pedig még tök gyorsan is válaszoltam. :)

[ Szerkesztve ]

(#78937) bkercso válasza Bodz (#78936) üzenetére


bkercso
nagyúr

:R (nem érdemes máskor válaszolnod, úgyse veszem észre... ;] )

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78938) Exodius


Exodius
őstag

Gyerekek.....ezért is szeretem a hi-fi-t. Mert káosz az egész. Épp készültem, hogy lementsem a "Hangtechnika" nevű doksimba, a dinamika-mikro/makrodinamika kb. pontos definícióját, erre 100-an 100-félét.
Ahány ember, annyi hifi. Kabaré. Ha 90-en egyet is értenénk valamiben, akkor is lenne legalább 10, aki homlokegyenest más mondana és lehet neki is igaza lehet.
Bezzeg ha a Föld bármelyik pontján feldobom azt a kur*a almát.......az mindig lefelé fog esik.
Tetszik érteni a hasonlatot meg a problémámat? :U :R

(#78939) IO.sys válasza Exodius (#78938) üzenetére


IO.sys
őstag

Most ne ijedj meg, de az informatika is pont ugyanilyen. Én attól dobom el az agyam már vagy 20 éve.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#78940) #56474624 válasza Exodius (#78938) üzenetére


#56474624
törölt tag

Akkor a mai célt sikerült is elérni, hogy min. egy ember számára még misztikusabb legyen a hifi. :DDD

(#78941) Exodius válasza #56474624 (#78940) üzenetére


Exodius
őstag

De most komolyan. :(( :P

[ Szerkesztve ]

(#78942) bkercso válasza Exodius (#78938) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem ezt mondom? :) És éppen ezért jogod van a saját nyelvezetedhez. Hasonlóan: csak a saját tapasztalatod számít, nem az, amit leírkálnak, mert leírni is csak relatívan lehet. A "mihez képest"-et csak tapasztalatból tudhatod.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#78943) pulutodurumo válasza Exodius (#78941) üzenetére


pulutodurumo
őstag

Az okozza itt a zavart, hogy sokszor objektív, egyértelmű -nek tűnő kifejezéseket használnak egyesek a saját szájuk íze szerint. Ami neki azt jelenti nyilván amit hall, csak másnak nem. Emlékezzünk vissza a nagy álrészletesség vitára. Nyugodjon békében. Én sem értek egyet a kifejezéssel, de nem akartam, és most sem akarok senkit meggyőzni.

"Don't fret, boyo. I'll be gentle!"

(#78944) niof válasza Exodius (#78938) üzenetére


niof
addikt

Igen, ezért fontos inkább, hogy lehetőség szerint mindenki hallgassa meg, amit meg szeretne venni. Ha tetszik neki, "örö é bódottá"( :DDD ), ha nem, lehet tovább keresni, és esetleg elemezni azt, hogy mi az, ami miatt nem tetszik. Amit alphamooncam ír pl., az helytálló, de túl szakmai, és az említett mixing/mastering engineer-eken kívül nem sok embernek jelent érdemi információt. Pláne nem olyanoknak, akik csak betévednek ide. Ha az ő hozzászólását olvassa valaki elsőnek, és mondjuk páran utána helyeslik a mondandóját, akkor ez akár el is riaszthat egy átlag fórumozót, hogy itt olyan szinten folyik az értekezés, amit ő már nem ért, és esetleg ez miatt nem mer kérdezni. Vagy ott van Ba cy lus, az ő megközelítése is sokszor érdekes, de sokszor tűnik kákán is csomót keresőnek. Bocs Ba cy!... :B
Szóval, kevesen tudják jól (közérthetően, informatívan) leírni azt, amit hallanak, mert az egész műfaj elég szubjektív. Én éppen ezért szoktam (meg mert itt sötét Somogyban nincs opció a hallgatózásra) rengeteget olvasni a témában, ha valamit venni szeretnék. Minél több vélemény, annál tisztább a kép. Vagy épp annál árnyaltabb, de ez a meghallgatás lehetősége nélkül ilyen🤨... Most várok pl. az M200 méréseire, meg néhány review-ra, mielőtt kosárba tenném, mert azért fenntartásokkal kezelem a cég által közölt adatokat. Na nem mintha amir mérései szentnek számítanának, de ha a gyárival hasonlót mutat, az már egy jó jel. Van már 1-2 pozitív visszajelzés ASR-en, de még túl kevés a rendeléshez. Várok még 1-2 "komolyabb" tesztet, head-fi, esetleg Z-review értékelést, aztán döntök.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#78945) Zoliee válasza niof (#78944) üzenetére


Zoliee
senior tag

"... ezért fontos inkább, hogy lehetőség szerint mindenki hallgassa meg, amit meg szeretne venni.."
Pontosan, ezért tekintek irigykedve fericske fórumtársra, akinek külhonban egy pöttyet más lehetőségei vannak.
Ugyanakkor pl nálam semmi nem tudja pótolni az otthoni több napos "együtt élést". Itt páran képesek arra, hogy idegen helyen, röviden belehallgatva, elég jól belőjenek/jellemezzenek dolgokat. Na ez nekem nem megy.

(#78946) fehér_ember válasza Zoliee (#78945) üzenetére


fehér_ember
addikt

Nekem itthoni körülmények közt pár zeneszámba belehallgatás és már tudom hogy viszonyul a meglévőhöz. Persze ilyenre azért ritkán lenne lehetőség. Úgyhogy bárhol bármilyen belefülelést is már értékelni tudok.
Egyik hirdetett fejesemet nemrég 3 napra akarta volna megfülelésre egy számomra tök ismeretlen valaki, abba én pl. nem mentem bele (sokalltam ;]).
Mire a másik fél: " ezt bármelyik itthoni boltal el tudom játszani"..."ráadásul 2 hétig vagy 1 hónapig hallgathatom, nem 3 napig."
Ilyeneket hallva nem biztos hogy túl szívesen lennék hifiboltos.

[ Szerkesztve ]

(#78947) Panthera válasza Gzula[HUN] (#78504) üzenetére


Panthera
őstag

Tegnap megérkezett a 10th és működik. :)

(#78948) Exodius válasza niof (#78944) üzenetére


Exodius
őstag

Akkor fordítsunk rajta egy kicsit: ami nem túl dinamikus, az nagy valószínűséggel nem is túl zenei?
És akkor mindenki tegye fel a kérdést, hogy amit eddig nagyon zenei fejesnek tartott, az mennyire volt dinamikus, összefügg-e a kettő? :R ;)

(#78949) Dorian válasza Exodius (#78948) üzenetére


Dorian
félisten

Mi az, hogy zenei?
Mert a dinamikai fogalmaknak van definìciòja, de hogyan definiálják azt, hogy "zenei"?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#78950) bkercso válasza Dorian (#78949) üzenetére


bkercso
nagyúr

Szerintem: a zeneiséghez több minden kell. Legyen folyékony, legyen egyben (ne váljnak szét a hangszerek, és még azon belül is a hangok), ne legyen karcos (pl. keresztezési torzítás, szűretlen táp stb.).
A mikrorészletesség nem kell a zeneiséghez; az különválasztható fogalom szerintem.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.