Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Kezdő vagyok, szeretnék projektort vásárolni, tudnátok segíteni?
Természetesen! Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mire szeretnéd használni a projektort (pl.: házimozi, iskolai célok, prezentációk, csak videó, főleg állóképek (bemutatók)),
- mire szeretnél vetíteni,
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
- mennyire világos/sötét a szoba/terem/iroda.

A topik általánosságban foglalkozik mindenféle vetítővel és ahhoz kapcsolódó kiegészítőkkel és megoldásokkal (üzleti, low budget projektorok, falra vetítés stb.).

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44351) Janaboy


Janaboy
Topikgazda

Kérek mindenkit, hogy a személyeskedést kerüljétek!
Köszönöm!

Janaboy

(#44352) Ijk válasza mmoht (#44349) üzenetére


Ijk
nagyúr

Gondolom a dinamikus kontraszt íriszes gépekre vonatkozik, írisz nélkül pedig natív on-off kontrasztról beszélünk. Önmagában az on-off kontrasztnak nincs gyakorlati jelentősége. De belőle következik hogy extra sötét jeleneteknél milyen lesz a képed.
Itt látszik hogy kerül sötét jeleneteknél előnybe egy Lcos projektor, míg átlagos jeleneteknél (8-15% AVL) már csökken a többszörös előnye DLP-vel szemben (persze a W1070 nem épp egy magas kategóriás DLP).
Azért a diagramból látszik hogy egy sötét jelenetnél hogy közelít kontrasztban a Sony egy referencia képű plazma tv-hez (minden jelenlegi LCD-t megelőzve). Persze csak dedikált szobában.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44353) Dudee válasza mettek (#44350) üzenetére


Dudee
senior tag

én meg ugye épp most 2.7-2.8 méterről tervezek 100"-t.
De azért ennyire még nem szaladok előre, inkább próbából felragasztottam egy ilyen méretű kartont a falra hogy legyen egy érzésem mekkora is az :)
[link]

de a következő lépés az lesz, hogy szerzek valakitől akár egy irodai projektort, és kipróbálom egy fehér feszített lepedőn vagy akármin. Lehet az fog kijönni nem kell 220 széles, hanem mondjuk elég 200 is (az 100" helyett 90" lenne). Az előbbi kb 44, míg az utóbbi 39-40 fokos látómezőnek felel meg, ami ez alapján nem tűnik rossznak:
[link]

De persze a végén mégis csak az dönti majd el hogy esik jobban, ezért is tervezek egy ilyen próbát.

[ Szerkesztve ]

(#44354) -KP- válasza Dudee (#44353) üzenetére


-KP-
addikt

ez azért nem a legjobb módszer. ugyanis a szem hozzászokik a nagyobb mérethez. Ami elsőre akkora hogy wtf,arra pár nap vagy pár hét után lehet simán azt mondod, hogy lehetne még picit nagyobb.

2,7-2,8-ról én minimum 2,4-es képet vetítenék...

(#44355) Ijk válasza Dudee (#44353) üzenetére


Ijk
nagyúr

Utólag lemaszkolod a széleket ha véletlen túl nagynak érzed és nem tudod megszokni. Nagyból könnyebb kisebbet csinálni, mint kicsiből nagyot.
Legtöbb ember számára képmagasság 2-3 szorosa között van az optimális nézési táv. Nálam több év gyakorlata alapján 2,5x ez az érték.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44356) zsoika válasza Ájvé (#44335) üzenetére


zsoika
addikt

Unokatestvéremnek is Qled van és szerintem is szép képe van ...500 eFt körül én is azt néznék.

(#44357) Vitee


Vitee
aktív tag

Sziasztok!

Egy kis tanácsra lenne szükségem, mert már elvesztem.
Nem olyan régen küldtem képet, hogy vettem egy W2000-et és ki lehetett fókuszálni a porszemeket.
Elküldtem egy teljes karbantartásra, így tökéletesen eltűntek a porszemek, de helyette jött más, ami előtte nem volt.
A jobb felső sarokban megjelent egy elég hosszú homályos folt, valószínűleg a takarítás hozta felszínre a hibát.
Elvileg tüköralagút gondja lehet. Nem tudjuk milyen kell bele. Csak W1070-hez van fent a neten.

Következő lépés, elvittem a Benq szervizbe. Felvázoltam a hibát, megmutattam, megnéztük, ők is arra tippelnek. Előtte megvizsgálják, szétszedik többször stb. Utána rendelnek alagutat ha kell és csere.
Másnap szóltak, hogy nem találták meg a hibát, a gép tökéletesen tiszta, minden jó vele, a tükörnek nincs baja. Másik lámpát is tettek bele, egy vadonat újat, azzal is látni a hibát, igaz kevésbé.
Nem tudnak mit csinálni, így hazahoztam. Ez a gép ilyen, lehet, hogy mind ilyen... Ezt inkább hagyjuk, tisztítás előtt nem volt ilyen. Film közben is látni és hát eléggé idegesít.
Szerintetek mit csináljak? Valakinek esetleg hasonló gondja volt?
Csináltam képet, telefonos, de a lényeget látni.

[ Szerkesztve ]

"Life before death, strength before weakness, journey before destination."

(#44358) cinemazealot válasza Vitee (#44357) üzenetére


cinemazealot
addikt

Erre gondolsz?

Próbáltad mozgatni a gépet, nem lehet, hogy ez inkább a vásznon van? Esetleg egy árnyék valahonnan (nem a gépből)?

[ Szerkesztve ]

(#44359) Dudee válasza -KP- (#44354) üzenetére


Dudee
senior tag

Hajlok a 2.4 méterre, ezért is raktam fel azt a kartont. Ennél nagyobbat nem tudok, mert nagyon kevés projektor tudna ennél nagyobbat ekkora távból, de ezt már átbeszéltük.
Szóval nem onnan közelítettem meg, hogy felrakok egy kicsit, amire aztán rájövök később hogy túl kicsit lett. Épp ellenkezőleg. Feltettem a kb fizikai maximumot, és megnézem hogy bármilyen okból nem zavar-e hogy túl nagy (illetve ezzel fogom kipróbálni hogy kitakarás nélkül hogy fog szólni a hang. Amiről itt mégegyszer elmondom, hogy tisztában vagyok vele, hoyg erősen kompromisszumos lesz az elhelyezés miatt, ez világos. Ne akarjak tökéletest egy ekkora szobában, de az én előnyöm meg sokakkal szemben az, hogy mattfekete tud lenni az egész szoba...és ha egyszer megfogadom gyuliapal tanácsát, akkor ez még előnyömre is lesz :)

(#44360) péjé válasza Vitee (#44357) üzenetére


péjé
őstag

Az érdekes hogy szervíz után jön egy hiba ami eddig nem volt most meg a szervíz magyarázza....:-)
Ha nem boldogulsz velük kérdezd Batyot, mindenki proji szakiját.
batyo@icedsl.hu
Nyár van, lehet nem válaszol azonnal. Ha kell a mobilja azt privátban odaadom.

(#44361) péjé válasza Dudee (#44359) üzenetére


péjé
őstag

Én jártam 2 dedikált moziszobában, fekete volt minden a kép meg mesés, ha megteheted akkor hajrá és irigykedünk majd...:-)

(#44362) szepi0808 válasza Quetz (#44319) üzenetére


szepi0808
senior tag

Adok egy pár címet és nézd illetve hallgasd meg és utána mondj véleményt.
5-6m ne viccelj már, 1m-ről nem látod. Ne írj már ekkora baromságot légyszi, előszór nézd meg a valóságban.

Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K Zidoo Z2000 Pro Anthem AVM70 15.2ch. EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500. MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5 SVS SB4000 2db.

(#44363) Vitee válasza cinemazealot (#44358) üzenetére


Vitee
aktív tag

A képpel együtt mozog, szóval a vetített képben van. Ugyan úgy kicsinyíted/nagyítod a képet azzal együtt mozog.

péjé:

Batyonal volt teljes karbantartáson, a port tökéletesen eltüntette, ez pedig nem tudjuk, hogy mi, de a tisztítás után került elő.
Ő mondta, hogy a tükör lehet a gond, de nem tudjuk pontosan milyen való bele.
Utána mentem a Benq-hoz mert ők tudnak tükröt rendelni, viszont bevizsgálás után ők azt mondják annak nincs baja.

[ Szerkesztve ]

"Life before death, strength before weakness, journey before destination."

(#44364) synar válasza Dudee (#44353) üzenetére


synar
őstag

Ha még elfogadsz egy tanácsot, most erről még nem voltszó, tedd lejjebb a vásznat amennyire tudod, hogy a vetített kép közepe kerüljön kb. szemmagasságba. Nálam 96"-on 50cm a padlótól a vászon alja és így pont kényelmes.

[ Szerkesztve ]

(#44365) Dudee válasza synar (#44364) üzenetére


Dudee
senior tag

oda próbáltam tenni a kartont, csak még nincs fotel/kanapé, így nem tudom hol lesz a fejem :D
Amúgy lehet ez is kb 50 vagy 60 centire van a padlótól. Csalóka, mert 225cm magas a szoba.
225- (50 + 126) = 49cm marad felette (de ott körben fut egy 20 centis gipszkarton)

[ Szerkesztve ]

(#44366) Janaboy válasza synar (#44364) üzenetére


Janaboy
Topikgazda

50 cm nem alacsony? Nem emlékszem az ajánlásra, az enyém 70 cm körül van, de azt hozzáteszem, hogy ehhez még ugye hozzájön a moziszélesvászon miatti alsó csík, nem mindig van kedvem letolni a képet, de ha letolom úgy kényelmesebb.

Janaboy

(#44367) -KP- válasza Janaboy (#44366) üzenetére


-KP-
addikt

én legutóbb ahol jártam, 75 centi volt a kép alja, és magasnak tartottam. Jöhetett volna nyugodtan lejjebb.

[ Szerkesztve ]

(#44368) szepi0808 válasza Dudee (#44365) üzenetére


szepi0808
senior tag

Az kb 110cm lesz és a vászon is jó lehet 50cm-en.

Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K Zidoo Z2000 Pro Anthem AVM70 15.2ch. EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500. MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5 SVS SB4000 2db.

(#44369) synar válasza Janaboy (#44366) üzenetére


synar
őstag

Igen én is a 21:9-hez lőttem be, szerencsére a projektoromon van lehetőség a szélesvásznú képet a vászon aljára pozicionálni egy gombnyomásra és így pont szemmagasságba van a kép közepe, amikor általában kicsit lecsúszva a fotelban és feltett lábakkal nézek filmet, 16:9-nél még egy kicsit magasan is van a vászon, de nem zavaró.

(#44370) szepi0808 válasza szepi0808 (#44362) üzenetére


szepi0808
senior tag

https://avx.hu/forum/viewtopic.php?f=104&t=92364
Menyus barátom 3,5m-ről nézi a 3,5m széles 2.35:1 arányú vásznat, ami microferforált, lehet tőle időpont kérni ;)

Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K Zidoo Z2000 Pro Anthem AVM70 15.2ch. EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500. MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5 SVS SB4000 2db.

(#44371) Ijk válasza synar (#44369) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nem mindegy mekkora a vászon. Az ajánlás hogy a kép alsó harmada legyen szemmagasságban, én ezt a legmagasabb pozíciónak tartom, és inkább a kép közepe irányába engedném.
Nyilván máshol van egy 96"-os vászon alsó harmada/közepe és máshol egy 130"-osé. Minél nagyobb a vászon, annál lentebb kerül az alja.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44372) BBéci válasza Ijk (#44371) üzenetére


BBéci
titán

Ha nagyon alacsonyan, például az említett 50 centin van az alja, akkor a centersugárzó túl alacsonyan lesz, ami a hangzás szempontjából egyáltalán nem előnyös. Azon a döntés sem igazán segít. Inkább legyen valamivel magasabban a vásznam, de a hangcuccból ki akarom hozni a maximumot.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44373) Ijk válasza BBéci (#44372) üzenetére


Ijk
nagyúr

Jó, de te hangzásra vagy sokkal jobban ráállva. Én inkább áldozok a hang oltárán, minthogy egyszerűen kényelmetlen legyen nézni a vásznat.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44374) -KP-


-KP-
addikt

Nem akarom ismételni önmagam, de ezek a problémák mind kb. az AT vásznas megoldásért "kiáltanak".

(#44375) umfrider


umfrider
senior tag

Sziasztok!
Lehet, hogy eltévedtem, de bízom benne, hogy nem.
Fundamenta irodában van 2 db Epson EB-W05 projektor. Iphone.t és ipad-et szeretnék rádugni, vettem lightning-hdmi átalakítót, de velemiért nem sikerült a kapcsolat létrehozása. A projektorból vga jön ki, erre rádugok egy hdmi átalakítót, majd a hdmi lightninget. A biztonság kedvéért tápot is kap a hdmi-lightning csatlakozó. Ipad és a telefon érzékelik, hogy képernyő tükrözés működik, de a projektor valamiért nem találja a jelet...

Tudna valaki ebben a kérdéskörben segíteni?

Köszönöm

Szerk.: lényeges, hogy otthon a monitorra és a tv-re átviszi a képernyőt.

[ Szerkesztve ]

'Egy nap 24 órából áll; akkor, ha 6 órát alszol marad 18 órád. Persze mondhatod, hogy "várj egy picit, én 8 - 9 órát alszom". Ebben az esetben azt javaslom, aludj gyorsabban!'

(#44376) Dudee


Dudee
senior tag

Haha, ez pont 16:9-es méret :D

[link]

(#44377) KatonaT válasza Dudee (#44376) üzenetére


KatonaT
aktív tag

:DDD

(#44378) kokokka


kokokka
őstag

Másik alternatíva :

Tupplur

Én erre vetítek. Ha sokáig nem használom, a két széle picit behajlik, de pár centivel visszább veszem a képszélességet, és akkor hibátlan. Fixen kéne használnom, de azt nem tudom megoldani, mert egy 65-ös TV elé kell lehúznom. Tudom, itt sokan hányigerrel elfordulnának tőle, de ha látnák a saját szemükkel, meglepődnének, hogy nem kell több tízezret kiadni egy vetítővászonért, ami ettől egy fikarcnyival sem jobb. Persze van ami jobb (sokkal), de annak az ára is ott van a szeren....

(#44379) Dudee válasza kokokka (#44378) üzenetére


Dudee
senior tag

Na, és e mögé még mehetnek is a hangsugárzók :D

(#44380) kokokka válasza Dudee (#44379) üzenetére


kokokka
őstag

A center van mögött, de tompítja rendesen. Nem tűnik fel filmezés közben, de engem zavar, úgyogy mást kéne kitalálnom rá. De lassan két éve nem sikerült, mert mindig csak ódázom :)

(#44381) Dorian válasza kokokka (#44380) üzenetére


Dorian
félisten

Ódázás helyett mond ki egyszer, hogy elégia! ;]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#44382) kokokka válasza Dorian (#44381) üzenetére


kokokka
őstag

:) Mióta megvan a 65-ös TV, kicsit (sokkal) kevesebbet használom sajnos. Nem mintha előtte annyit ment volna, de így még kesebbet.

(#44383) BBéci válasza Ijk (#44373) üzenetére


BBéci
titán

Sok moziszobában jártam, ahol a vászon alja 70-80 centin volt és a nézésük közben sosem jutott eszembe az, hogy kényelmetlen. Nálam 1 méternél is magasabban van, cseppet sem zavar.
Viszont amikor az egyik alagsori helyiségben 40 centin volt az alja, mert a kis belmagasság miatt nem lehetett följebb tenni, az kényelmetlennek tűnt. A hang pedig nagyon alulról jött a félmilliós centersugárzóból.

(#44381) Dorian
:D

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44384) Ijk válasza BBéci (#44383) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nálam 65 magas a szekrény, vászonkeret +5cm, amit koppra ráteszek majd a szekrényre, így kb 70 centi lesz az alja, ennél magasabban egyszerűen kényelemtlennek éreztem amikor rávetítettem a falra. Center pedig megy a szekrény polcára, vászon alá kb 10cm-re. Legjobb lenne a vászon mögé, de nálam ez lehetetlen.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44385) Quetz válasza kokokka (#44378) üzenetére


Quetz
őstag

A világ egyik legjobb hangáteresztő vászna, a centerstage XD, mindössze "23USD/linear ft".

(#44386) gyulaipal válasza mmoht (#44341) üzenetére


gyulaipal
tag

>Bocsáss meg, másodszorra olvasom tőled, hogy a natív kontraszt szerinted kisebb a full on/full off kontrasztnál, de ezeket a kifejezéseket ugyanarra használják

OK, akkor jöhet a tiszta víz a pohárba:

Natív kontraszt (ne csodálkozzon senki, hogy nem ezek a definíciók vannak a szakkönyvekben, ez természetes): a képalkotó chip által a teljes felületén "áteresztett" legnagyobb- és legkisebb fénymennyiség hányadosa (adott fényességű megvilágítás és változatlan optikai rendszer mellett).

A lényeg ebben az, hogy nem változtatjuk sem:
- a megvilágítás fényességét (mint pl. a LED-es gépekben)
- sem az objektív szabad felületét (ahogy a dinamikus írisz teszi).

Jó kérdés, hogy ezt hogyan lehet mérni, ha nem lehet a dinamikus fényszabályzást kikapcsolni egy gépben. Nos ... sehogy. Szerencsére én még soha nem láttam olyan gépet, amiben ne lehetett volna kikapcsolni a dinamikus íriszt- vagy LED vezérlést.

ANSI kontraszt: a szabványos tesztábra (4x4-es "sakktábla") vetítésekor mérhető kontraszt (fényesség-különbség a fekete- és fehér mezők közepe között)

ON/OFF kontraszt: bekapcsold fényvezérléssel (LED vezérlés, dinamikus írisz) mérhető legfényesebb és legsötétebb fényesség hányadosa.

Egy komoly projektorban kb. soha nincs dinamikus írisz (egyetlen kivétel talán a Digital Projection Cine 260 HC) ezért a komoly projektor natív kontrasztja egyben az on/off kontraszt is.

Az ANSI kontrasztot az optika ÉS a képalkotó rendszer fényszórása rontja. Ha nem lennének lencsék egy projektorban (vagy ha képesek lennénk tökéletes lencsét építeni) akkor a DLP ANSI kontrasztja (majdnem) a natív kontraszt lenne (egyetlen, mindkét felületén anti-reflexiós réteggel gőzölt síküveg van csak a chip előtt). LCD esetén ez nem igaz, mivel a chip(ek) előtt- és után polárszűrők vannak, amelyek sajnos jelentős mértékben szórják a fényt. Ezért mindig alacsonyabb az LCD gépek ANSI kontrasztja.

Az on/off kontraszt azért félrevezető, mert pl. ha egy 600:1 kontrasztú chip megvilágítását 10:1 arányban növeljük-csökkentjük, akkor minimum háttérvilágítással vetítve a feketét, majd maximummal a fehéret, 10x jobb, azaz 6000:1 kontrasztot mutat a műszer .... miközben a gép nem tud dinamikus képet vetíteni.

A nagymozis gépeket szokás szídni, de én még ahányat láttam, az nagyon brutál képet vetített ... kivéve a szar on/off kontrasztot. A nagymoziban a 2000:1 a szabvány, mivel kb. ennyi volt az analóg film kontrasztja is. Sötét jeleneteken ez a kontraszt szarul néz ki, de normális fényviszonyok mellett borzalmasan természetes megjelenésű képet vetítenek ezek a nagygépek. Mondjuk egy ilyen 3 chip-es DLP nagygép 30 milla körül van, azért már el is várható a jó minőség... gondolom ... :-)

Az idézett cikk, amiben lerajzolták a gépek mért kontrasztját a kép bevilágítottságának függvényében, végre egy nagyon jó kezdeményezés. A baj az, hogy ez nem csak a gép, hanem a szoba adottságain is múlik. Mint azt már említettem, egyszer láttam egy fluorit lencsés Barco-t egy "full-fekete" szobában vetíteni és drámai volt a különbség a mi mozinkhoz képest (ahol minden sötétkék, illetve bordó nagymozis fotelből van 14db a szobában, ezek mindegyikére "rálát" a vászon, mivel lépcsősen emelkedik a nézőtér, így minden fotel tud fényt "visszapattintani" a vászonra ... és ezzel az ANSI kontrasztot rontani). Ugyanannak a gépnek láthatóan jobb volt az ANSI kontrasztja a fekete szobában, de nálunk is nagyon jó a kép, szóval tévedés azt gondolni, hogy az élvezet oda van, ha nem robbantunk szét egy vödör fekete festéket a moziban. De az abszolút maximális képminőséghez valóban feketének kell lenni mindennek a moziban.

A dinamikus írisz azért nem jó általában, mert úgy próbálja meg a feketét sötétíteni, hogy levágja a kép fényes részeinek a fényerejét. Ez láthatóan rontja a képet, ezért kb. mindenki kikapcsolja a dinamikus íriszt ... és emiatt a legkomolyabb gépekbe azt tipikusan bele sem teszik (és nem is szokott hiányozni senkinek).

A kontraszt jelentőségét erősen eltúlozzák a marketing anyagok, kb. minden szakértő egyetért abban, hogy a jó minőségű kép sokkal fontosabb, mint a kontraszt. Ha a szürkeskála nem szürke, ha a gamma össze-vissza ingadozik, ha a színeknek közük nincs a valósághoz, akkor lehet akármilyen jó a kontraszt, az egész nem ér semmit. Én is egyetértek ezzel: inkább néznék egy 1000:1 kontrasztú, de kifogástalan képet, mint egy millió:1 kontrasztú szart. Ha a kis LED-es gépeknek csak a kontraszt lenne a baja, már évekkel ezelőtt feltettem volna egyet a hálószobában a szekrény tetejére.

Persze ha van két, alapvetően perfekt képű projektor, akkor én is azt választom, amelyiknek jobb a kontrasztja. De önmagában a jobb kontraszt kedvéért nem mondok le a jó képről. Főleg most, amikor végre csúcs projektorokat vágnak utánunk a használtpiacon bagóért ...

(#44387) Sajty1


Sajty1
csendes tag

Sziasztok!

Ismer valaki valakit, aki győrben projektorokat javít?

Ugyanis van egy benq w1080st-m amit kitisztítottam meg kipárnáztam a ventillátort, hogy halkabb legyen.
Viszont azután már nem indult el. A colorwheel párszor fel próbál pörögni, majd felvillan a piros lámpa cserét jelző LED.
Errefel vettem új lámpát, de nem segített. Vettem új colorwheelt meg szenzort, de az sem segített. Már nem tudom mit csináljak vele.
Előre is köszi a segítséget!

(#44388) péjé válasza Sajty1 (#44387) üzenetére


péjé
őstag

szia,
ha szétszerelés előtt rendben volt akkor az összeszerelés vhol nem sikerült...egy ötlet: lámpa érinkezéseit, ballasztot nézd meg, hátha ott nem érintkezik vmi.
Ha nagyon nem megy akkor Batyo, keress vissza...

(#44389) gyulaipal válasza Sajty1 (#44387) üzenetére


gyulaipal
tag

Nézd meg, hogy a lámpavezérlő kap-e tápfeszültséget! Vigyázz, 387V egyenfeszültségről szoktak menni, könnyen agyoncsaphat az áram, csak óvatosan!!!!

A másik lehetőség, hogy a gép nem érzékeli a színkerék forgását, mert pl:

- az infravörös érzékelő által figyelt "jel" nincs rajta a színkerék hengeres fémtestén. Ez egy fekete matrica, ha ez nincs ott, akkor semmi nem szakítja meg az infravörös fény útját, így a gép azt hiszi, hogy nem forog a kerék és nem gyújtja be a lámpát.

- A forgásszenzor csatlakozója jól van bedugva? Kompatibilis a géppel? Nézd meg, hogy nem görbült-e el az egyik kis tüske a csatlakozóban. Én már láttam 10 milliós projektort ami egy ilyen mikroszkopikus kis tüske miatt nem működött... nagyítóval nézd, mert nagyon picik az érintkezők! Ha ott a probléma, akkor hajlítsd vissza és menni fog.

- A színkerék rendesen forog? Pörögnie kell, mint a disznónak (7000 körüli fordulatszámon). Ha nem gyári a színkerék, lehet, hogy nem forog elég gyorsan. Ha a gép nem tudja a színkerék forgását szinkronizálni, szintén nem fogja begyújtani a lámpát. A színkereket egy három fázisú szinkronmotor tekeri, ha az egyik tekercs(garnitúra) nem kap áramot, nem fog elég gyorsan forogni. Ellenőrizd le, hogy átmegy-e az áram a csatlakozón (mérj ellenállást a NYÁK túloldali forrasztásai és a színkerék kivezetései között, ha lehetséges).

Ha nagyon nem boldogulsz vele, akkor Batyó a megoldás, ő kb. mindent életre tud kelteni (amit emberileg lehetséges).

(#44390) Sajty1 válasza gyulaipal (#44389) üzenetére


Sajty1
csendes tag

Köszi az infót! Ebből szerintem Batyó lesz!

Nem tudom mi itt a lámpavezérlő, de a lámpa csatlakozóját megmértem multiméterrel és kap bekapcsoláskor váltóáramot.

A színkeréken van fekete jelölés. Sőt, mivel vettem új szenzort és kereket, már összes kombinációban összekombináltam a régivel, de nem segített.

A forgás szenzor csatlakozója 3 pinből áll és nem tűnik görbének, sőt a szenzor kábelét is már kicseréltem.
A kerék forog mint a disznó, csak 1 másodperc után leáll. Majd újra felpörög és újra leáll. Stb.

De köszi a kontaktot!

(#44391) Dudee


Dudee
senior tag

tegnap szereztem kölcsön egy lepukkant, lehasznált irodai projektort, NEC NP M300x.
Pusztán csak azért, hogy legyen egy érzésem mekkora a kép, hová kerülhetne a projektor (ugye ez az alaprajzom).

Kb 2.6 méter távol ültem le a 2.2 méter széles vászon (mivel vásznam nincs ezért értsd, középszürke fali halltex panel) elé, és valahogy úgy éreztem hogy ez pont jó méret. Picit tudtam még csavarni a zoomon hogy 2.3 méter széles legyen a kép, de igazából már nem hiányzott.
Ez a projektor 25 cm mély, az ablak nyílás aljába, középre tudtam rakni.
A "vászon" alja a földtől 60cm-re volt, ez sztem kb jó. Így a vászon közepe kb 125 centi magasan van. A projektor ezzel az elhelyezéssel kb 150 centi magasan volt, szóval billenteni kellett lefele.

Az alap tanulságok a következők:
- ugyan kényelmes megoldás lenne az ablak aljába tenni a cuccot (simán nyitható marad), de belelóg a képbe a fejem :) szóval muszáj valahogy majd felemelni. vagy konzollal, vagy valami kis polcot csinálni neki
- a 25 cm mély projektor úgy adta ki a kábelekkel együtt, hogy a fal-lencse távolság 3.3 méter volt, tehát alapvetően a 2.2 méter széles kép vetítése nem jelenthet igazán problémát
- ami viszont számomra kritikus, az a projektor zaja. Egyértelművé vált, hogy számomra ez az egyik kiemelt paraméter. Beszélhetünk AT meg nem AT vászonról, felső regiszterekben történő 1.5dB-s vágásokról, miközben a fülemtől 80 centire ott zajong valami. Tehát idővel ráköltenék súlyos százezreket a hang szettre, miközben a film drámai jelenetében beálló döbbent csönd nem létezne számomra, helyette inkább egy kisebb szélvihar.
- ez a projektor elől fújja ki a meleget (nem tudom hogy szokott lenni máshol), erre is figyelnem kell. Bár a helyiségben minden nélkül jelenleg is 21.5C fok van, télen 15. De azért ne lobogjon a hajam :)

Ma összerakom a kis béna 5.1-es szetemet, és meghallgatom mennyire szörnyű a vászon elé, faltól ~40 centire kirakott front.

ja, ezen a projektoron nagyon rossz volt a 'fekete'. tehát pl az alsó-felső fekete sávok inkább világítottak. oké, be sem volt sehogy sem állítva, illetve pana vt60-hoz szokott a szemem, de azt gondolom hogy ennél egy most boltban kapható valamire való dlp/lcd is jobbat tud. Legalábbis remélem :)

[ Szerkesztve ]

(#44392) synar válasza Dudee (#44391) üzenetére


synar
őstag

Eco módban 25dB zaj még nem zavaró, próbálj olyan projektort választani. Nálam is egy méterre van a fejem felett a projektor, a mostani 25dB, de volt nálam 30dB-es, az már zavaró volt.

[ Szerkesztve ]

(#44393) Ijk válasza Dudee (#44391) üzenetére


Ijk
nagyúr

Sajnos nem gondolom hogy egy olcsóbb új dlp jobb feketét ad ennél, bár LCD-k sokat fejlődtek kontrasztban 2011 óta. Ha jobb kontrasztot akarsz akkor bizony használtpiac, régi csúcs dlp 300-400 ezerért, Epson Tw-9300, vagy valami használt JVC D-ILA.
Őszintén szólva nem spórolnék most azon 200 ezret hogy vállalhatatlan képet nézek mondjuk egy éven keresztül. Inkább gyűjts a kerethez aztán nézz meg egy régi DLP-t, Sony HW-t, Epson TW-t, JVC-t, melyik képi világa jön be neked legjobban. 300-500 között azért elég jó projektorok vannak használtan, de néha olcsóbban is meg lehet csípni.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44394) Dudee válasza Ijk (#44393) üzenetére


Dudee
senior tag

hát ez még egy jó kör lesz, igen.
De halk legyen, kész. Muszáj annak lennie :)
Amúgy a sony HW pont ebben erős (a többit nem tudom), és ezért az volt a jelöltem eddig. Dehát idejön az ember, és teljesen elbizonytalanodik, még akkor is ha igazatok van.

(#44395) Ijk válasza Dudee (#44394) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nézz meg több projektort ami belefér a vetítési távba. A te szemednek kell megfelelnie, nem másénak. Persze jó lenne hasonló körülmények között. Nehezen kivitelezhető, de azért más helyszínen is láthatod az egyes technológiák előnyét-hátrányát. Plazma után általában D-ILA projektorokat szoktak választani, de elég drágák, vannak hibáik azoknak is.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44396) gyulaipal válasza Dudee (#44391) üzenetére


gyulaipal
tag

> ja, ezen a projektoron nagyon rossz volt a 'fekete'. tehát pl az alsó-felső fekete sávok inkább világítottak ...de azt gondolom hogy ennél egy most boltban kapható valamire való dlp/lcd is jobbat tud. Legalábbis remélem :)

Ez igaz, csak sajnos a "valamire való" DLP az ma horror drága. Az 1 milla alatti kategória meg valószínűleg még ennél is rosszabb (DLP esetén legalábbis).

Egyes LCD-k valóban jó feketét tudnak, ha az egész kép fekete, de azokkal meg akkor vannak bajok, amikor van kép a vásznon (és nem szinte fekete a teljes képfelület, mert akkor az LCD tipikiusan jobb).

A DLP esetén a mikrotükrök mérete az egyik legfontosabb paraméter kontraszt szempontjából. Ezek felületéről verődik vissza a "hasznos" fény, ami a képet rajzolja. A "csukott" (a valóságban: ellenkező irányba billent) tükröknek viszont a peremén szóródik a fény, ami a szürkeséget okozza. A jó kontraszthoz olyan tükröcskék kellenek, amelyek felülete nagy, a "pereme" (kerülete) pedig "pici" (rövid). Magyarul minél jobb a felület/kerület aránya, annál sötétebb lesz a fekete és jobb a kontraszt. Ez az arány annál jobb, minél nagyobb a tükröcske.

Emellett a DLP chip felülete is számít (igazából az még jobban számít, azzal négyzetes az összefüggés): a nagyobb DMD-re kisebb átlagos szög alatt lehet "ráküldeni" a lámpa fényét, így a fény a szűkebb íriszeken is átjut, márpedig ez is javítja a kontrasztot.

A ma boltban kapható 0,47"-es DLP chip esetén a tükröcskék a legkisebbek (5,6 mikron) és a chip is nagyon pici. Ezért jobb kb. 9x a kontrasztja egy 0,95"-es, 10,7 mikronos tükröcskékkel szerelt chip-nek.

Sajnos az optika törvényeit nem én találom ki ... de ha figyelembe vesszük őket, sokkal jobb képet nézhetünk a vásznon...

(#44397) lemmy9 válasza Dudee (#44394) üzenetére


lemmy9
őstag

A JVC is totál halk. És a feketéje szuper.

Szerintem!

(#44398) Dudee válasza gyulaipal (#44396) üzenetére


Dudee
senior tag

köszi szépen, így már érthető a háttér.

de ahogy fent is írtam:
csak abban az esetben gondolkodnék el komolyabban egy 'régi' csúcs DLP-n, ha
- halk. és magától halk, nem nekem kell berhelni hogy az legyen
- esetleges szervizelése nem méregdrága, és mondjuk nem kell átutazni a fél országot, hogy valaki hozzá tudjon nyúlni
- elfér, és tud akkorát vetíteni amekkorát oda elképzeltem

itt szerintem leginkább az első pont az, ami problémás.
Megértem hogy ezek valamennyire kényelmi szempontok, nem vagyok tökéletes :)

(#44399) Dudee válasza lemmy9 (#44397) üzenetére


Dudee
senior tag

pl egy ilyennek?
[link]

(#44400) Ijk válasza Dudee (#44398) üzenetére


Ijk
nagyúr

A halk elég tág fogalom. Nekem egy Runco Rs-1100 van ami nem halk, de inkább sustorog mint visít. Nem mindegy hogy annak az X dB-nek milyen a frekvenciája és mennyire állandó, vagy éppen hullámzó. Egy állandó frekevenciájú és hangerejű zajt könnyebben kizár az agyad, mint egy folyamatosan változót. Na ezt nem fogod specifikációkból megtalálni, csak a saját füleddel. Sajnos mindenre igaz hogy olcsó termék = olcsó alkatrészek, azaz nagyobb hőtágulás, rosszabb illesztések, gyengébb csapágyak ami idegesítő zajt produkál, mégha a decibel mérő ugyanazt mutatja is mint egy felsőkategóriás eszköznél.

Javításnál azt is vedd figyelembe hogy mennyibe kerülhet. Ha jól tudom pl. JVC-nél egy lámpacsere is fájdalmas összeg lehet szakszervizben.

/人◕ ‿‿ ◕人\

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.