Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Kezdő vagyok, szeretnék projektort vásárolni, tudnátok segíteni?
Természetesen! Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mire szeretnéd használni a projektort (pl.: házimozi, iskolai célok, prezentációk, csak videó, főleg állóképek (bemutatók)),
- mire szeretnél vetíteni,
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
- mennyire világos/sötét a szoba/terem/iroda.

A topik általánosságban foglalkozik mindenféle vetítővel és ahhoz kapcsolódó kiegészítőkkel és megoldásokkal (üzleti, low budget projektorok, falra vetítés stb.).

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62001) Vhiktor válasza spiky03 (#61989) üzenetére


Vhiktor
veterán

Megvannak az anyagok, nekem már nincs rá szükségem, de nem tiszták.

M3ss karton papíros megoldása is tetszik.

Egyébként itt a fórumon ljk csinált motoros ízléses mennyezet elsotetitest, érdemes megnezni, mert profi lett.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62002) BIGi75 válasza m3ss (#62000) üzenetére


BIGi75
senior tag

Ilyen napellenzőben már én is gondolkodtam. Bedobozolva gipszkartonba a szerkezet észrevétlen is lehetne becsukva. Ezek müködnek vajon fejjel lefelé is?, hogy a váz felül legyen a vászon meg alul...

(#62003) -KP- válasza Vhiktor (#62001) üzenetére


-KP-
addikt

Ijk megoldására van kép vagy link valahol?

(#62004) Vhiktor válasza -KP- (#62003) üzenetére


Vhiktor
veterán

Írni kell neki, nekem anno küldött videót. Szerintem ide is kitehetné nyugodtan.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62005) m3ss válasza BIGi75 (#62002) üzenetére


m3ss
veterán

ja, tok jol el lehetne rejteni. ez pl forditas nelkul is egesz pofas. viszont ennyit nem tudom akarok-e erre kolteni, de ez eleg kenyelmes lenne :K

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#62006) Atomgeszi válasza BIGi75 (#62002) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Szerintem nincs akadálya a fordított működésnek.

Kültéren gondolom azért van jelentősége, hogyha valaki mondjuk úgy felejti, és fentről kap egy nagy zuhit, akkor az eső nyomására a váz tartsa meg az anyagot, és ne pedig lavórként működjön. :D

(#62007) python1


python1
veterán

Komolyan nem értem minek ennyit ezzel a sötétítési témával, ennyire betegesen foglalkozni?
Ok annyit lehet, hogy a vetített fal lehet fekete a vászon körül, esetleg nem teljesen fehér falak, de, hogy mindent alárendelni, nem hoz annyit amennyire túl van ez lihegve.
Nálam annyi, hogy a vetített fal teljesen fekete (5x 2,65m) a többi szürke, de még így is feláll a szőr a kezemen, ha filmet nézek, annyira elbűvöl a látvány.

(#62008) Vhiktor válasza python1 (#62007) üzenetére


Vhiktor
veterán

A függönyözéssel pont hogy nincs minden beáldozva. Amikor nem moziznak akkor sima nappali kompromisszumok nélkül, ugyanez igaz a mozizás idejére is.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62009) m3ss válasza python1 (#62007) üzenetére


m3ss
veterán

szaktopik, ne csodalkozz hogy vannak olyanok akik szeretnek a kontrasztot vagy immersiont maximalizalni.
egyebkent ez a legnagyobb kihivas nappali hazimoziban, foleg vetitovel, hogy amikor nem mozizol minel elhetobb legyen. amikor meg mozizol minel kozelebb legyen egy dedikalt szobahoz.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#62010) BIGi75 válasza python1 (#62007) üzenetére


BIGi75
senior tag

A kép esetén is fontos a dinamika, nem csak a hangnál ;).
Nézd meg a topikösszefoglalóban linkelt videót. Biztos jó a kép nálad (meg a hang is :K), de ha full fekete lenne minden, akkor még jobb, kontrasztosabb lenne.
De mivel senki nem szeretne tök fekete helyiséget ezért megy a matek a mobil megoldásokról.

(#62011) python1 válasza BIGi75 (#62010) üzenetére


python1
veterán

Persze ahol tényleg nincs rá mód, hogy legalább a vetített falon a vászon körül nem lehet fekete, oda valóban lehet valami maszkolást kitalálni.
Nálam 21:9-es a képarány, így felül alul nagyobb a felület ami fekete, teljes elnyeléssel mint 16:9-es képaránynál, így a látószögbe nem zavaró a szoba falairól visszavert fény.
De semmit nem ér a fekete szövet sem, ha nem 100%-ig elnyelő, mert pontosan annyira veri vissza fényeket, mintha világos lenne, viszont nálam a festés teljesen matt, alig zavaró beszivárgó zavaró visszaverődésektől.

(#62012) Vhiktor válasza python1 (#62011) üzenetére


Vhiktor
veterán

Nekem a fekete munkaruha vászon szövet sokkal, de sokkal jobban elnyelte a fényt, mint a mostani fekete festék.
Most teljesen fekete a szoba, a falak, a menyezet, a bútorok, a padlószőnyeg, de az biztos, hogy a vászont körbeölelő jobb és baloldali falakat kb 1 méteres szélességben be foogm borítani fekete anyaggal, mert onnan láthatóan verődik vissza fény.

[ Szerkesztve ]

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62013) spiky03 válasza Vhiktor (#62001) üzenetére


spiky03
veterán

Igen ő csinált olyat, de ha jól emlékszem nem motoros volt, hanem kézzel mozgatta.
Nekem is elküldte a képeket, videókat.
Jól megcsinálta. :R

Esetleg Te is dobhatnál fel majd képet a szobából. :B

SuperHeRo - Eladó! Anthem MRX710 + extrák!

(#62014) python1 válasza Vhiktor (#62012) üzenetére


python1
veterán

Tulajdonképpen 2 variáció lehet életképes a nappalis mozizásra, teljesen sötét falak, bútorzat, vagy kompromisszum és beletörődés, megbékélés a helyzettel.
Ha azt vesszük, hogy most terjedőben a paneles TV fal, nagy TV-k ahol direkt a cél az, hogy nappali világítás esetén is élvezhető legyen a kontraszt, társasági élet mellett is.
Jártam dedikált mozi helyiségekben, ott megoldható, amennyben az a cél, hogy teljesen feketék legyenek a falak, de az a trend is lassan áttér élhetőbb színesebb kellemesebb megoldások felé. [link]
Én inkább azt az utat választottam, hogy minél jobban érezzem magam abban a helyiségben ahol mozizunk, legyen hangulatos, legyen egy egyénisége a helyiségnek, atmoszférája. [link]
Már egyébként a hanggal is pontosan így vagyok, nem hajszolom már a nüanszokat, a helyiség akusztikai agyonkezelése sem célom már, egyedüli célom, hogy jól érezzem magam abban a helyiségben, családdal, barátokkal ahol éppen mozizunk.

(#62015) Vhiktor válasza spiky03 (#62013) üzenetére


Vhiktor
veterán

Majd készítek róla képeket :). A hangzás még kialakítás alatt van, abból most csak ideiglenes megoldás van.
A 2 első fotel van a végleges helyen, mögötte való sort majd még fogom emelni.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62016) Vhiktor válasza python1 (#62014) üzenetére


Vhiktor
veterán

De itt van a 3. opció is hogy csak a vetítés idejére optimalizálni a szobát. Azzal mi a baj? Én az előző helyen ahol laktunk összesen 4db anyagot akasztottam a kampókra. 2 oldalfal, vászonnal szemközti fal illetve mennyezet. Vetítés előtt elment vele 5 perc és utána is, de legalább a filmezésre hozta majdnem egy dedikált fekete szoba minőségét (azokat a deikalt szobákat ahol pedig nem fekete volt a fal, siman túl is teljesitette). Nekem ez a 10 perc munka megérte, hogy sokszorosára javuljon a kép.
Az igaz, hogy nagyon csúnya és paraszt megoldás volt, nem is szívesen mutogatom :), de amikor filmeztunk nem a környezetet néztük. Utána pedig a 4 pici kampó a sarokban senkinek nem tűnt fel ha nem mutattam meg direkt.
Jelenlegi formájában szerintem is hamarosan ki fognak halni a projektorok, hogy egyre olcsóbbak a nagy tvk, pláne akkor amikor elterjednek a led/micro led falak, stb.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62017) Atomgeszi válasza Vhiktor (#62016) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Azért megnézném, hogy hoznak ki egy 133" TV-t. :D

De, ha hajtogatva megoldható lesz, akkor persze, mehet a váltás.. de ez még jó ideig nem lesz így, és nem lesz alternatíva.

Most is az ilyen 75" - 85" TV-k már most önmagukban baromi sok helyet foglalnak, nehezek, törékenyek, állandóan ott vannak, mint egy fix vászon, sőt.

(#62018) python1 válasza Atomgeszi (#62017) üzenetére


python1
veterán

Más oldalról kell megközelíteni a kialakuló "trendet".
Fiatalok körében mi a mai trend, MP3, soundbar, kompakt hangrendszerek megjelenítők terén az oled, de eszük ágában sincs az embereknek már nagy TV-t venni, piackutatók ezrei foglalkoznak a szükség felmérésével, trend integrátorok pedig azon fáradoznak, hogy ezeknek a megoldásoknak teret teremtsenek.
Ez mindenre igaz az életben, csak szét kell nézni, hogy ez jó-e, sok dolog van ami valóban egyszerűsíti az életünket, és bizony van létjogosultsága.
Nálam kizárólag, csak a dizájn miatt klasszikus a mozi kialakítása, amennyiben a modern stílust kedvelném, csak egy b@szott nagy oled ékeskedne a nappalimban, falba beépített hangszórókkal.

(#62019) Atomgeszi válasza python1 (#62018) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Én nem tudom, de ezt a Sphere-t Las Vegasban megnézném élőben nagyon. :D :D

(#62020) Martin Eden


Martin Eden
tag

Nálunk pesszimálisak voltak a feltételek a projektorozáshoz:
- A nappali épp csak olyan széles, hogy a 100" vászon elfér keresztben, egy cső az egész
- A falak hófehérek és nem opció a bármilyen sötét(ebb) színre festés, akármennyire is jól néz ki másoknál, nálunk az ablakok akkora méretűek csak, hogy csak a fehér falakkal kapunk egy élhető mennyiségű fényt a mozizáson kívüli nappali használathoz. Ha háromszor ekkora ablakaink lennének, akkor már mindjárt más lenne az én hozzáállasom is a színválasztással kapcsolatban, de ez a feltétel sajnos adott. (Vagyis a felújitáskor felmerült az is, hogy jó lenne betenni egy jóval nagyobb ablakot, de műszakilag sem lett volna egyszerű, illetve az épület is műemlék jellegű, úgyhogy engedélyeztetni is kellett volna, szóval elengedtem a dolgot).
Kb. innen indult a mozizás:

A jobb oldali fényoszlop a vászon mellett a vászon mögötti ablakon bejövő fény miatt van, amikor a kép készült nem volt leengedve a redőny.
Aztán jött nekem is a kampós megoldás egy vékony fekete anyaggal, ami bár közel sem tökéletes fényelnyelő, a fehér falakhoz képest mégis pont elég nekem.
A kampós megoldással egy baj volt: macerás volt, ha egyszer felraktam, volt hogy sok időre fent maradt, mint hogy le/fel szerelgessem.
Úgyhogy ezután jött a függönysínes megoldás:



Mondjuk kb. egy napon át vágtam a 6 méter hosszú egy soros sínbe egy második sínt az oldalába a függőlegesen logó anyagokhoz. Egyik oldalon fehér, a másikon piros szalaggal részben leragasztottam, hogy megnézzem milyen, még nem tudtam eldönteni melyik is lesz a végleges. A fali függőleges és a mennyezeti vízszintes anyag találkozásánál van némi hézag, ezt simán el lehetne még tüntetni, lehetett volna közelebb húzni még az anyagot a karnishoz, de nekem már megvoltak a kampós időből kis akasztófülek varrva az anyagra, amikre lettek később akasztva a görgők, ezért nőtt kicsit a hézag. De simán lehetne mondjuk a mennyezeti anyag szélére még varrni egy 10 centis lelógó részt ami pont eltakarná, de mondjuk még 1% javulásért nem fogtam neki ennek a műveletnek, nekem épp elég jó már így is. Az álmenyezeten van pár spotlámpa is, a mennyezeti anyagba pedig került bevarrásra pár mágnes, így nem is kell feszíteni annyira az anyagot, pár helyen felcuppan a mágnesek miatt a spotlámpák fém csavarjaihoz. Még jól is néz ki, hogy emiatt nem sík az anyag, hanem kicsit hullámos/behúzásos. Illetve a vászon alsó fém keretéhez is fel szoktam pattintani egy kb. méter széles anyagot alulra is, szintén mágnesek vannak az anyag egyik szélére varrva, így azt is 10 másodperc felrakni.
Szóval nálam 6 anyag van, 1 fent vízszintesen és kettő oldalt függőlegesen a projektornál, azokat onnan húzom a vászon felé, ugyanígy 3 van a vászonnál, azokat meg a projektor felé húzom és közepén találkoznak. Amikor nincs használva és a sarkokba el vannak húzva, simán szorosabbra is lehetne tekerni, szerintem harmadannyira is tudnám összecsavarni, mint ahogy a képen látható most.
Vetítés közben kb. ilyen:

(#62021) Vhiktor válasza Martin Eden (#62020) üzenetére


Vhiktor
veterán

:C :R

És megérte, mennyi javulás érzel? Ég és föld ugye? :)
Élhető?

[ Szerkesztve ]

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62022) python1 válasza Vhiktor (#62021) üzenetére


python1
veterán

Erre neked kellene a legjobban tudni a választ.
Arra azért kíváncsi lennék, hogy egy nem teljesen fehér falak mellett kalibrált projektor, és egy teljesen kimaszkolt helyiségben, ugyanaz a kalibrált projektor milyen mért értékeket mutatna?

(#62023) Vhiktor válasza python1 (#62022) üzenetére


Vhiktor
veterán

Én tudom, csak a többi fórumozó is kapjon rá választ mástól is ne csak tőlem :)

Konkréran akkora különbség van mintha 2 kategóriával drágább projektort vettél volna. (Itt van egy kis paradoxon, mert fehér szobában az is vacak)

Az on off kontraszt nem változik, max csak minimálisan. (Az on off kontrasztnak amúgy sincs kb semmi értelme)

Ami viszont változik az a kép egyidejű kontraszt aránya (kép dinamikája), ott bizony többszörös a különbség, mint ahogy az összefoglalóban lévő grafikon is mutatja.

[ Szerkesztve ]

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62024) python1 válasza Vhiktor (#62023) üzenetére


python1
veterán

Ok az világos, hogy teljesen fehér falaknál, de sötétebb árnyalatú szobánál ez %-ban kifejezve, és valós vizuális élményben a vászonra vetített kép között mit eredményezne?
Már csak abból kiindulva, hogy dedikált moziban járva, teljesen fekete falaknál, ami enyhén visszaverte a fényeket, és nálam Pl ahol jelenleg anamorph lencsével világított vászon, első benyomásra nem volt különbség.
Hozzá kell tenni, hogy a szemem nagyon jó, és érzékeny, mindent is kiszúrok.
A korábbi vásznam ugye egy likra, akusztikailag áteresztő DIY vászon volt (kb 0,6-0,7 gain), ott észrevehető volt a melegebb árnyalat, jelenleg 1,2 na itt tényleg nagyságrendi volt az ugrás a vetített kép között, de az említett dedikált mozihelyiségeknél, ezt a difit már nem érzékeltem.
Pont emiatt ágaskodom csak a teljesen lesötétítés ellen, na meg a macera ami azzal jár.

[ Szerkesztve ]

(#62025) ctrlaltdel13 válasza python1 (#62024) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Mozit ne hozzuk ide, ahol a vászon mellett direkt fényforrás van.
A kép homogenitása oda mindkét oldalt, a kép közepéhez képest.

(#62026) Vhiktor válasza python1 (#62024) üzenetére


Vhiktor
veterán

Attól függ milyen az a sötétebb árnyalatú szoba. Így nem tudom. De már egy sötét árnyalatú szoba és fehér szoba között is nagy a különbség :)

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62027) python1 válasza Vhiktor (#62026) üzenetére


python1
veterán

Mondjuk a sajátomra gondoltam, de sajnos fényképezni nem tudom normálisan, de már a vetített fal teljesen fekete, és fényelnyelő az oldalsók szürkék, parketta sötét, sötét szőnyeggel.
ctrlaltdel13
Nem kereskedelmi mozira gondoltam, otthoni kialakításra, de ha nem teljesen 100%-ban fényelnyelő, már pontosan tükröződik, mintha mondjuk más sötétebb árnyalatú fal lenne.
Ezeket mèg az este kèszítettem mzizás közben szemből, kicsit az oldalfalak is benne vannak.

[ Szerkesztve ]

(#62028) BBéci válasza MrZenan (#61995) üzenetére


BBéci
titán

Egy árnyalattal kevésvé sötétzöldet válassz! Nálam egyforma sötétzöld a pafon és a falak, feleségemnek is határozottan tetszik. Dulux mobil alkalmazással választottuk ki a megfelelő, bútorokhoz, szőnyeghez, ízlésünkhöz passzoló árnyalatot.

#62008Vhiktor
Hangyányi kompromisszumot sem kíván a mi sötétzöld nappalink. Sőt, ezerszer kellemesebb, nint a korábbi világos barack volt. Kiráz a hideg, amikor a régi fényképeket meglátom.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#62029) python1 válasza BBéci (#62028) üzenetére


python1
veterán

Pont ezért is írtam, hogy megfelelő sötétebb árnyalattal is lehet már szinte kompromisszummentes vetítést kivitelezni, nem kell a barkácsmegoldáshoz folyamodni.

(#62030) BBéci válasza python1 (#62029) üzenetére


BBéci
titán

Azt sem tudom felfogni, miféle hétköznapi tevékenység az, amihez akkora fény kell, hogy fehéreknek kell lenniük a falaknak, plafonnak.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#62031) makkmarce válasza BBéci (#62030) üzenetére


makkmarce
őstag

konkrétan bármi, sokkal jobb, mint egy sötét lyukban élni, főleg úgy, hogy egyben van a nappali, étkező, konyha

okoskodom, tehát vagyok

(#62032) python1 válasza makkmarce (#62031) üzenetére


python1
veterán

Én kimondottan utálom a fehér falakat, inkább ilyeneket. [link]

[ Szerkesztve ]

(#62033) Martin Eden válasza Vhiktor (#62021) üzenetére


Martin Eden
tag

Persze hogy megérte, azért készült az egész, nem világít már a fal a vásznon látott kép színében és a kép sem "homályos" a visszavert fénytől.
Ennyire persze nem fekete a takart fal, mobillal készült a kép, van azért szürkés derengés, közel sem tökéletes fényelnyelő ez a könnyű textil, mégis sokszor jobb így a képminőség, mint a fehér fal.

(#62034) python1 válasza Martin Eden (#62033) üzenetére


python1
veterán

Annál biztosan minden jobb!

(#62035) m3ss válasza python1 (#62011) üzenetére


m3ss
veterán

a vaszon korulotti teruletet emlegeted tobbszor is, de ez inkabb immersion miatt szamit, persze onnan is johet vissza feny, ami aztan a mennyezetrol meg a foldrol tovabb rontja a kontrasztot a vasznon, de a tobbi fal, jellemzoen a vaszon oldalan meg a mennyezet a fontosabbak.

nem ér a fekete szövet sem, ha nem 100%-ig elnyelő, mert pontosan annyira veri vissza fényeket, mintha világos lenne
ez igy szimplan nem igaz, kulonben vilagos is lehetne minden moziszoba.

Tulajdonképpen 2 variáció lehet életképes a nappalis mozizásra, teljesen sötét falak, bútorzat, vagy kompromisszum és beletörődés, megbékélés a helyzettel
a kompromisszumos resz meg ezer iranyba mehet el, pont ezert beszelgetunk errol.
na most ezek a linkelt moziszobak, amik amugy jol neznek ki, 90%-uk vak sotet es 90%-uk nem nappali. szepen befotozva, klassz vilagitassal jol kiexponalva jol neznek ki. de itt fog a gyerkoc termeszetes feny mellett rajzolgatni nappal? :) se ablak, se feny legtobbon. ahol meg vilagos a padlo vagy a mennyezet, ott meg fele lesz mar a 10% adl kontraszt is sztem. ha csak mozizni jarnek a szobaba, biztos nem lenne bezs szinu a mennyezet vagy vilagos barna a szonyeg. el kell donteni hogy instagrammon legyen idealis vagy filmnezes kozben :DDD
de majd kimerem itthon, latom teged is erdekel hogy mennyit ront a kontraszton a szoba, en ezt pedzegettem multkor, hogy jo lenne ilyen iranyu meres, de senkit se erdekelt igazan. pedig tok jol fogynanak utana az alr vasznak sztem :DDD
emlekszem, hogy Szepinel pl. egy vilagosabb jelenet mellett pl. brutal sotet volt hozzam kepest hasonlo fenyero mellett, ugyanezzel a vaszonnal. es meggyozodesem hogy sotetebb a szobam mint a nappaliban mozizo juzerek 90%-nak.
amit meg irtok Bbecivel, hogy nem ertitek hogy miert akarna valaki vilagos szobat. nem is feltetlen a vilagos szobarol van szo, nezhet ki jol egy sotet fal. de ilyen esetben altalaban vilagos a mennyezet. ha viszont a mennyezet is sotet max annak fog tetszeni, aki projektor forumra irogat :D nekem egy felhos napon ugy, hogy van 15nm+ ablakfelulet egy kb 25 nm-es helyisegben es van 2x2m vilagos resz mennyezeten meg egy 135" 1.2 feher vaszon olyan sotet van, hogy lampat kapcsolok iroasztalnal ha meg akarok talalni valamit...ilyen a fal, meg a mennyezet nagy resze.
full feher mennyezettel sokkal elhetobb lenne, de az meg odabasz a vetitesnek..na en ezert erolkodok.

#62027python1 ez pl nem tul vilagos jelenet, saccra lehet 4-7% adl. szerintem ez lehet kb. a hatar ha tippelni kellene. de siman lehet hogy hulyeseget beszelek igy meres nelkul...egy ilyen jelenetnel meg egy kozepesen sotetitett nappali amivel mi probalkozunk is valszeg jo meg. hany fl-el vetitesz? de ha van nagyobb mondjuk 16:9 vaszon, esetleg gain is nagyobb, fenyero is nagyobb, meg a jelenet is vilagosabb akkor mi a helyzet vajon merve? erre vagyok kivancsi.
amugy total nem mervado ezt fotozgatni, teljesen mas egy kamera dinamika atfogasa, mint a szeme. kerdes a jpeg konverzio is mit csinal az arnyekokkal..ha esetleg szerkesztes, exponalas soran ugyeltel ra, hogy kb annyi latszodjon az oldalfalbol amit szemmel latsz, akkor ok. de ha csak kattintottal egyet akkor random..

#62020Martin Eden hany metert fed be a mennyezeti fuggony? erdekes, hogy elfer saccra 10-20cm helyen osszehuzva. milyen anyag amugy? foci kozben atlatszik valamennyire a mennyezeten levo anyag? vagy sotetbe borul?
erdekes, hogy nagyon hasa sincs, bar szerencsere nem kellett nagy szelesseget lefedned.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#62036) python1 válasza m3ss (#62035) üzenetére


python1
veterán

Jók a felvetéseid, engem is érdekelnek.
Az biztos, hogy a szemközti falam korom fekete, és egy picike fény sem verődik róla vissza, a vetített képméretem 280x118cm, Cseneles 24fl-t mért nálam, de visszavettem a gyengébbik lámpaerőre.
A szürke falak sötétednek még valamennyire. kutyaolak az ablakok körül már sötétebbek lettek, de igazából azt vettem észre, hogy már csak teljesen fényelnyelő anyag lenne ami érdemben hatékony is lenne.

(#62037) Vhiktor válasza m3ss (#62035) üzenetére


Vhiktor
veterán

Mpchc-ez van program ami minden kepkocka adl szintjét kiírja.

Milyen irányú mérés nincs?

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62038) BIGi75 válasza m3ss (#62035) üzenetére


BIGi75
senior tag

"de majd kimerem itthon, latom teged is erdekel hogy mennyit ront a kontraszton a szoba, en ezt pedzegettem multkor, hogy jo lenne ilyen iranyu meres, de senkit se erdekelt igazan"
engem igen :K

(#62039) Vhiktor válasza Vhiktor (#62037) üzenetére


Vhiktor
veterán

Hogy mennyit számít a kontrasztban a szoba az ott van az összefoglalóban.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62040) BIGi75 válasza Vhiktor (#62039) üzenetére


BIGi75
senior tag

Az oké, de gondolom itt arra gondolt m3ss , hogy ha feltesz egy fekete anyagot a vászon elé a mennyezetre, akkor mennyit változik a kontraszt, és oldalsó függönysötétítéssel hogyan javul mindez tovább. Mivel legtöbbünknek nincs /nem lesz dedikált helyisége ezek a mérések adhatnának kedvet a részleges és alkalomszerű "feketítéshez".
Mondjuk az összefoglalóban van erről is egy video linkelve...

(#62041) Vhiktor válasza BIGi75 (#62040) üzenetére


Vhiktor
veterán

Na de pont ez van az összefoglalóban is. Igaz nem lépésről lépésre.
Nálam ez pont így ment végbe. Hogy először csak a mennyezet lett függönyözve, aztán az oldalfalak, majd végül a vászonnal szemközti fal, minden egyes lépés szemmel látható javulást hozott a képen. Nálam a vászonnal szemközti fal adta a legkevesebbet, de azt is bőven látni lehetett. Nekem csak a mennyezet volt fehér, a falak pedig valamivel sötétebbek mint a pasztell sárga.

Nyilván minél sötétebb a fal, annál kevesebbet nyersz egy ilyen műveleten.

De szerintem ha valaki elkezd függönyözni, akkor felesleges darabonként, meg kell csinálni rendesen elsőre.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#62042) m3ss válasza python1 (#62036) üzenetére


m3ss
veterán

elobb-utobb tenyleg lemerem, csak lusta vagyok ezzel szorakozni...arra vartam hatha Bigi elkezdi helyettem, de nem :P
mar beszeltuk egyszer, igazan az lenne jo, ha egy adott vetitot elvinnenk egy dedikalt mozi szobaba, egy feher szobaba, meg hozzam mondjuk (3,5,10,20,50% adl meresre) na meg egy alr szoba is jatszhatna.
meg nem olyan egyszeru betakarnom a 2x2 nm-t a mennyezeten. de majd feltolok vmi fekete geotextilt a fotos allvanyaimmal :)
de szamomra nem kerdes, hogy egy 16:9 focimeccsen (10-12% adl) mar kozelebe nem vagyok egy moziszobahoz kepest kontrasztban. de szamszerusitve lennek erre kivancsi...
szerintem nekem ez a 2x2 nm-es vilagos resz ront egesz sokat. ez a szonyeg alatta pl nagyon kivilagosodik foci alatt. de egy olyan jelenetnel amit screenshotoltal meg sztem nem vesztek sokat.
vaszon alatti polcot pl. probaltam letakarni fekete barsonnyal. hol egyik oldalon, hol mindenhol. max immersionben segit. ha letakarom egyik oldalon szemre ugyanaz a kontraszt mint a masik oldalon vaszon aljan..persze hogy merve mi van megint nem tudom, de ha nem latom annyira nem erdekel. az is lehet, hogy a szonyeg meg a mennyezet siman ertelmetlenne teszi a polc letakarasat... :)
vaszon ket oldala is full bebukik vilagosabb jeleneteknel is, szoval sztem ez a szin hobbimozi nappaliba vallalhato, ha a mennyezet is ilyen sotet...
vaszonnal szemben en is full sotet vagyok, tele van a szoba ilyen csokibarna sotetitofuggonyokkel (sztem Csenelesnel is ugyanez a fuggony van amugy ha azt lattad)
keszulok nagy szonyeget venni, meg ha nem is akarok tul vilagosat, meg azt is le fogom takarni vaszon alol letekert fekete szovettel, engem nem erdekel hogy nez ki amikor mozi van. nappal legyen minel pofasabb es legyen minel gyorsabb/egyszerubb a besotetites.

a mennyezettel vagyok bajban. pl a szonyeg szepen kivilagosodik vilagos jeleneteknel..1.7meterre a vaszontol kezdodik ez a vilagoskek (szemre kb. feher) negyzet, aminek a vaszonhoz kozelebb eso oldala szemmel lathatoan is joval vilagosabb, mint a negyzet vaszontol tavolabb eso resze vetites kozben. ez az 1.7 meter a vaszontol nem eleg. gondoltam arra is, hogy lefestem olyan szinre, mint a vaszon alatti polc felem nezo resze. aztan a negyzet feleig (vaszontol 2.6 m) takarok fekete rolettaval. sztem ez eleg kellene hogy legyen, de ki tudja..
de mar az is megfordult most a fejemben, hogy vilagosra behuzom egesz mennyezetet es egy ilyen 4.5 meter szeles motoros napellenzot kinyitok 3meterig..nappal sokkal elhetobb lenne. kerdes viszont, hogy a mennyezet hatso feher resze mennyit rontana a kontraszton annak ellenere, hogy tavol van a vaszontol...

#62037Vhiktor ez a video arra jo, hogy rajottem hogy eveken at baromsagot csinaltam amikor feher mennyezettel vetitettem :D de az, hogy most mekkora kontrasztot vesztek 5% 10% 20% 50% adl-nel dedikalt szobahoz kepest, vagy hogy jobban jarnek-e alr vaszonnal egy kozepesen sotetitett nappaliban is az nem derul ki.
kicsit demoztam szepinel, mas dedikalt szobat nem lattam, de csodalkozok hogy python szerint az o szobaja kb. hozza a dedikalt szobak szintjet. bar python szobajat csak kepen lattam.
meg egyszer lattam 12000 epsont igazi alr vasznon, full vilagos szobaban, igaz oriasi belmagassag mellett de sztem jobb volt a kontraszt, mint nalam akkor 9400-on feher vasznon. pedig a vetito kontrasztban ugye hasonlo. az a baj igy semmi ertelme szemre talalgatni, ameddig itt irogatok kb. a meres felet megcsinalhattam volna mar. vilagos lepedot kifeszitenek a vaszon fole mennyezetre es merek ugy is az pl egesz konstruktiv lehetne masoknak is...par honapja ugyanitt tartottunk.. :N

[ Szerkesztve ]

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#62043) MrZenan válasza m3ss (#62042) üzenetére


MrZenan
junior tag

" de majd feltolok vmi fekete geotextilt"

Ezek a fényes geotextil anyagok nem verik vissza nagyon a fényt? Vagy tök mindegy az anyag, csak sötét legyen?

(#62044) m3ss válasza MrZenan (#62043) üzenetére


m3ss
veterán

jah, az pont fenyes sajnos. mas nincs itthon ekkora meretben amivel tesztelhetnek...szurke, kek pled van, de lehet annal jobb a fekete geotextil. egyebkent sztem nem lesz igazan szamottevo kulonbseg 1.7-3.7 meterre a vaszontol hogy fenyes vagy matt feketevel takarom le..

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#62045) BIGi75 válasza m3ss (#62042) üzenetére


BIGi75
senior tag

"arra vartam hatha Bigi elkezdi helyettem, de nem" hát nem :N, én elengedtem ezt a nappalis fejlesztést, szürke oldalfalakig jutottam, világos mennyezettel, tudod. Nemsokára "kirepül" a fiam és akkor 1 szobát majd beáldozok médiára (kompromisszummentesen:DDD).
Nagyon tetszenek amúgy a nappalid színei, ütős a fal színével a bútor, meg a bw (de utóbbit már elpattintottad ha jól tudom:DDD).

(#62046) python1 válasza m3ss (#62044) üzenetére


python1
veterán

Nálad ez a sötét fal is világít vetítés közben?
Mondjuk nálam csak annyit világít be, amit fényképeztem, azért is nehéz volt elkapni, annyi, hogy világosabb képnél nálam is rikít valamennyire a mennyezet.
De mivel 21:9-es a képarány, és közelebb a padlóhoz, mennyezet távolabb, így szinte a látótérből majdnem kiesik, sokat számít nálam a teljesen fekete vetített fal.

(#62047) BBéci válasza makkmarce (#62031) üzenetére


BBéci
titán

Nem ott élünk, csak célirányosan megyünk be a nappaliba: tévét, vetített képet nézni, olvasni, szunyókálni a kanapén.
Ahol egy nagy helyiség van, ott lehet csak a házimozis részt sötétre festeni, nem kell az egészet.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#62048) m3ss válasza BIGi75 (#62045) üzenetére


m3ss
veterán

koszi, meg a vaszon ket oldalara be fogok kuldeni ilyen diora pacolt leces megoldast.
b&w talan jobban nezett ki mint a monitor audio silver, de hangra karpotolnak :)
most a szonyeggel is megakadtam, itt tartok. egyelore 1-re szavazok. a 2 is lehet jo lenne...a 3 tul vastag, takarithatosag miatt elvetettem. szted? :)
aztan meg ilyesmi van tervben, csak ezzel is varok hogy mi lesz a mennyezet sotetitessel...amivel nem jutok dulore :N
na mind1, tragedia azert nincs, imadom kepre is, hangra is a rendszert. megmutatnam par evvel korabbi onmagamnak szajtatos lenne :DD

#62046python1 nem, film kozben full sotet a vaszon teljes fala, meg a ket oldal is. de egy focimeccsen azert azt meg tudod mondani, hogy sotetkek a fal a vaszon folott es nem sotetbarna, vagy sotetszurke..nem tudom jobban korulirni.. :)
pl. olyan jelenetnel amit linkeltel, a vaszon alatti polc felem nezo, vilagosabb oldala is full sotet, de pl egy focimeccsnel mar latom, azt is, hogy mas szine van. nagyon nem mind1, hogy 4% vagy 15% adl tartalom van a vasznon...

De mivel 21:9-es a képarány, és közelebb a padlóhoz, mennyezet távolabb, így szinte a látótérből majdnem kiesik, sokat számít nálam a teljesen fekete vetített fal.
jah, en is latom a kulonbseget mennyezeten 21:9 kepnel, amit alulra shiftelek vs 16:9...na meg en hdr-ben 23 fl-et nezek, de ez mar filterrel.
de az emlegetett focimeccsnel pl 17 fl-rol van szo, es ott is vilagos a szoba... :DDD

[ Szerkesztve ]

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#62049) BBéci válasza m3ss (#62042) üzenetére


BBéci
titán

"az 1.7 meter a vaszontol nem eleg."
Hangzás szempontjából biztosan nem elég, mert a hangdobozok előtti részen csupasz a parketta. Kétszer ekkora szőnyeg kellene oda.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#62050) m3ss válasza BBéci (#62049) üzenetére


m3ss
veterán

1.7 m a mennyezeten ertendo. amugy a szonyeg fedi most a front harmas padlon levo reflexios pontjait, bar eppenhogy. de amugy ja, mar egy ideje tervezem a szonyeget. amiket kineztem joval nagyobbak, szinte az egesz padlot fedik majd..

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.