Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Kezdő vagyok, szeretnék projektort vásárolni, tudnátok segíteni?
Természetesen! Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mire szeretnéd használni a projektort (pl.: házimozi, iskolai célok, prezentációk, csak videó, főleg állóképek (bemutatók)),
- mire szeretnél vetíteni,
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
- mennyire világos/sötét a szoba/terem/iroda.

A topik általánosságban foglalkozik mindenféle vetítővel és ahhoz kapcsolódó kiegészítőkkel és megoldásokkal (üzleti, low budget projektorok, falra vetítés stb.).

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44601) Beni2360 válasza gurus (#44600) üzenetére


Beni2360
félisten

Nem ez volt a kérdés !!!! Hogy mi mekkora képet mutat.
Azért a 77" OLED sem egérmozi már.

[ Szerkesztve ]

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#44602) gurus válasza Beni2360 (#44601) üzenetére


gurus
aktív tag

77" OLED itthon kinek van?nekem 65 colos van lg c8 de ma is projektoron néztük a filmet

(#44603) takacsbotond


takacsbotond
őstag

Igen, azt kihagytam, hogy átlag, otthoni felhasználásra, nagyjából egy ársávban. :K
A méret másodlagos, a natív képminőségre lennék kíváncsi.
Mivel kb 5m-re van a megjelenítő így szerintem 55col bőven elégséges.

[ Szerkesztve ]

Próbáltad már kikapcsolni-bekapcsolni?

(#44604) Dorian válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


Dorian
félisten

"5m-re van a megjelenítő így szerintem 55col bőven elégséges"

:DDD :DDD :DDD

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#44605) zsoika válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


zsoika
addikt

Akkor jó lesz az OLED

[ Szerkesztve ]

(#44606) KatonaT válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


KatonaT
aktív tag

100"-nál 4 mèter a javasolt nèzèsi táv FullHD-nál...

(#44607) Ijk válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


Ijk
nagyúr

5m-re legalább 1,5m magas kép való, az 150"-os 2.35:1-es képátló.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44608) Beni2360 válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


Beni2360
félisten

Hát akkor a fentebb említett egérmozi 5 m-r távolságból tényleg létre jön.
Én az 55" OLEDET és a projektort ami 80" 3.3-3.5 m-ről nézem. Volt elsőnek 90" vásznam de nekem az már széles volt nem láttam be a kép két oldalát. Akik írják, hogy 3 m-ről 3 m-s vásznat néznek azok kimaradnak a szélső részletekből, vagy 2x néznek megy egy filmet (oldalanként :DDD ) szvsz.
Az itt írtak is egy kicsit nem átlagos Tv nézési szokásokat támogat. De az 5 m az túlzás szerintem, ott a szobát kellene átrendezni.
Projektor nézéshez meg végképpen a szoba berendezés és a falak festését hozzá kell alakítani és az ablakok sötétítése is kell. Énszerintem projektor nem egy TV kiváltására való.
Nálam is olyan fali tartó van amit kb 60 cm-re húzok ki a média szekrény egy vonalába.
Na egy kicsit hosszúra sikeredet.

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#44609) -KP-


-KP-
addikt

5 méterről 55". Nem elég hogy egérmozi, de oledben még jó drága is lesz :D

(#44610) kokokka válasza gurus (#44600) üzenetére


kokokka
őstag

Egérmozi? Kicsit elszállt a ló úgy érzem! A 65-ös TV-m 144cm széles, azért ezt ne nevezzük egér mozinak! És ez "csak" 65-ös, nem 75 vagy 85 coll. Nekem is van projektorom, imádom is, de nagyon sokszor TV-n filmezek, lévén az 4K HDR. Mindent a felhasználó dönt el, de az biztos, hogy egy TV minőségét meg sem közelíti egyetlen jelenleg kapható és megfizethető projektor sem! Mindamellett mozi feeling igazából projektoron van, bár ha tellene egy 85-ös TV-re, akkor ezt a mondatomat már meg is másítanám. Most két méter széles vetített képet nézek, de egy 85-ösnek már igencsak közelít a mérete ehhez a maga kis 190cm-es szélességével!

(#44611) Ijk válasza kokokka (#44610) üzenetére


Ijk
nagyúr

92" a vetítés méret legalsó szegmense, az átlag 120". Azért egermozi a tv mert 65" nezesi tavja 1,6-2,4m között van mozis viszonylatban, ha 2.35:1 a keparany, ez pedig már jóformán 2 embernek is kompromisszumos hely.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44612) Vhiktor


Vhiktor
veterán

Ha használok vertical és/vagy horizontal offset-et (lencseeltolás) akkor romlik a képminőség? Gondolom nem.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#44613) c4 válasza -KP- (#44609) üzenetére


c4
őstag

A valódi mozifílinget romboló 2 fekete csíkot nyugodtan le lehet számolni a Tv képátlójából. natív kell figyelembe venni.
A vígjátékok, rajzfilmek, Tv adások töltik ki a Tv képernyőjét.

(#44614) cinemazealot válasza c4 (#44613) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ja, meg Nolan bácsi néhány agyament ájmekszbe szánt home videója... ;]

(#44615) Ijk válasza Vhiktor (#44612) üzenetére


Ijk
nagyúr

Romolhat, de elvileg tűréshatáron belül van a lencseeltolás.
Az én Runco-m valamiért sokkal több lens-shift-et enged mint a gyári leírásban szerepel, ennek az a következménye hogy a legszélső állás fele közeledve ez a nagylátó optika sötétedik a srakokban és az élesség is nagymértékben lecsökken ugyancsak a sarkokban. Ez téged nem érint, csak azért írtam le, mert van látható romlás, de nem nagyon fogod észrevenni, mert gyárilag nem enged tovább a gép minthogy szignifikáns romlás legyen.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44616) Khaosz55 válasza KatonaT (#44606) üzenetére


Khaosz55
addikt

Én nem értem az ajánlásokat, én most 3,4 méterről nézem a 100" és volt 120" is és egyáltalán nem tartottam nagynak a 120"-t 3,4 méterről sőt sokkal jobban szerettem. Szóval kinek mi, de projektorozás esetében javaslom a minél nagyobb elvet. Nehogy a vásárlás után 1-2 hónappal legyen az hogy még +20" elférhetett volna, de mindenki vegyen belátása szerint.
Nekem van 55" plazmám már 3,4 méterről is vicc mozira nem hogy 5 méterről bármi is legyen az. Azért is nem vettem nagyobb oled Tvt- vagy bármit is, mert a nagy kép kárpótol bármiért is.

(#44617) Pro Koryak válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


Pro Koryak
addikt

Az oled képminősége sokkal jobb, mint bármelyik, akár egy több tízmilliós projektoré!
A méret már más tészta, 5m-re neked projektor kellene, 55" oled felesleges pénzkidobás!

(#44618) mettek válasza takacsbotond (#44603) üzenetére


mettek
addikt

Én 65 colos oled tv-ről valtottam projektorra. Nrm cserélném vissza. Viszont ehhez egy epson 7300 proji kellett hogy elégedett legyek. Ez a kategória alá nem szabad adni ha oledben gondolkodik az ember.
Nálunk a hálóban van egy 55colos tv ami kb 180 centiméterről az ágyban pont jó de a proji mellett eszembe nem jut a tv-n mizifilmet nézni.

Ma már egyenesen zavar a túlszaturált, túlvilágított kép amikor filmet nézek upc-n ha épp nincs más (tv).

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#44619) Ájvé válasza mettek (#44618) üzenetére


Ájvé
veterán

"Ma már egyenesen zavar a túlszaturált, túlvilágított kép amikor filmet nézek upc-n ha épp nincs más (tv)."
Ez viszont beállítási hiba nem a tv hibája. Nekem a plazma tv-m szinte tökéletes képet jelenít meg (THX-es), jó beállításokkal nincs ilyen gond egy tv-vel. De ez igaz lehet gyakorlatilag bármilyen képi megjelenítő eszközre, ha jó beállítás akkor nincs ilyen gond.

(#44620) Pro Koryak válasza mettek (#44618) üzenetére


Pro Koryak
addikt

Lehet nálad a "bolti" beállítással ment a tv. :U
Ha zavart az oled képe, miért nem állítottad be :F
A képméret miatt még elhiszem, de a képminőség miatt tuti nem!

(#44621) mettek válasza Pro Koryak (#44620) üzenetére


mettek
addikt

Az oled képe tetszett akkor. Most viszont egy sony tv-m van. Mozi üzzemódban hasznalom de tény hogy nem kalibrálgatom. Én a tulszarturált és túlbilágított képet unblokk a tv-k képére értem. Sokkal természetesebb, nyugodtabb képe van a projinak. Jobb a mozgásmegjelenítése és nem farasztja úgy a szemet sem. Ha a körülmények adottak akkor csak proji filmnézésre.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#44622) -KP- válasza kokokka (#44610) üzenetére


-KP-
addikt

Nem szállt el a ló. 5 méterről 55'' az igenis egérmozi. Én kb. 2,5 méterről nézek 55'' méretet és ez is egérmozi. Alig várom, hogy be tudjam üzemelni a vetítőt... Az 1 dolog, hogy valami milyen széles, de pont annyira fontos a nézési távolság.

(#44623) Pro Koryak válasza mettek (#44621) üzenetére


Pro Koryak
addikt

" Én a tulszarturált és túlbilágított képet unblokk a tv-k képére értem."
Nem tudom nálad hogyan vannak/voltak beállítva, de ha normálisan, akkor egyik sem jelentkezik.

"Sokkal természetesebb, nyugodtabb képe van a projinak."
Annyiból lehet nyugodtabb, hogy nem közvetlenül a szemedbe "világít", mint a tv.
Illetve a proji közel nem tud akkora kontrasztot, mint pl. az oled.

Oled után vissza lcd-re? :O

(#44624) Ijk válasza mettek (#44621) üzenetére


Ijk
nagyúr

Bekalibrálva nem, onnan meg be tudod lőni a tv-t is alacsony fényerőre.
Ami gond lehet ilyenkor hogy nálam a 116"-os 2.35:1-es vászon 3,2m-ről jól lefedi a látómezőm nagy részét, ugyanehhez 65"-os tv-nél 170cm-re kellene ülnöm. Nem sokan ülnek ennyire a tv-től, ha kisebb a kép, akkor meg kicsi a projektoros fényerő (12-18 fL), tv-k tipikusan inkább 80-120 (24-35fL) fényerőre vannak kalibrálva ami körül ráadásul nagyobb lesz a sötét felület, ami jobban fárasztja a szemet.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44625) Dorian válasza mettek (#44621) üzenetére


Dorian
félisten

Bekalibráltam egy normálisabb TV képe semnem túlszaturált, semnem túlvilágított, stb, fényerő sem sok.

unblokk? :Y

en bloc (francia)

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#44626) Vhiktor


Vhiktor
veterán

Házimozi céljára 16:9-es vásznat érdemes venni a 16:10-el szemben?

[ Szerkesztve ]

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#44627) c4 válasza Vhiktor (#44626) üzenetére


c4
őstag

Igen, mivel a HM vetítők, és a filmek egy része is 16:9-es panellel, képaránnyal érhetőek el.

(#44628) synar válasza c4 (#44627) üzenetére


synar
őstag

Egyetértek veled. De erről jutott eszembe, hogy mostanában egyre ritkább a 16:9, jönnek mindenféle fura formátumok pl. a Netflix sorozatoknál vettem észre, ahol a 16:9 és a 21:9 között van a képarány. Ennek mi értelme van, nem tudjátok?

(#44629) Vhiktor válasza c4 (#44627) üzenetére


Vhiktor
veterán

EliteScreen vagy FunScreen a javasoltabb?

[ Szerkesztve ]

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#44630) synar válasza Vhiktor (#44629) üzenetére


synar
őstag

Nekem volt FunScreen manuális vásznam, látszott rajta a hotspot és egy hét után behullámosodott, nem ajánlanám. Most Fix keretes Screenline Amaleto vásznam van, egész más kategória, ha van rá kereted nem bánod meg. (Keresd Szepit, ha vászon ügyben tanácsra van szükséged!)

[ Szerkesztve ]

(#44631) Vhiktor válasza synar (#44630) üzenetére


Vhiktor
veterán

Nekem csak mennyezetre szerelhető jöhet szóba.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#44632) mettek válasza Vhiktor (#44629) üzenetére


mettek
addikt

Screenline. De azt nem uszod mrg 180-200k alatt 100colban.

PSN: Mattacks87 Xbox ID: HUNgAlien

(#44634) kokokka válasza -KP- (#44622) üzenetére


kokokka
őstag

De a kérdés, amire te egérmozival válaszoltál így hangzott:

Egy projektor fel tudja venni a versenyt képminőségben egy oled tv-vel?

Erre mit írsz? Hogy az OLED egérmozi. A méretre vonatkozóan nem is volt kérdés, csak a minőségre. Én azért hoztam fel a TV-t és a méretét, mert igen is ha minőség kell (mondjuk egy Planet Earth 2 4K HDR) azt egyik projektor sem tudja, még hozzávetőlegesen sem. Nálam is nagyon szép ez a sorozat projektoron, de ha tudni akrod milyen is valójában, akkor ahhoz megfelelő minőségű vetítő kell! Olyan meg ma még nincs! És lehet, hogy a 144cm széles kép nem 200cm, de akkor sem lehet egérmozinak nevezni,bár abban egyetértek, hogy a 85'' már inkább mozi feeling.

(#44635) c4 válasza kokokka (#44634) üzenetére


c4
őstag

A kérdésre a válasz, hogy nem lesz olcsó a megfelelő vetítő.
Mivel az OLED a Tv-zés mai csúcsát takarja, akkor vetítőben is valami professzionális csúcskészüléket kell hozzá választani. Egy natív 4K-s, 3DLP-s, 5-10000 ANSI lumenes, lézeres vetítőt mondjuk.

Ne hasonlítsuk már a belépő, de még a középosztálybeli készülékekhez.
És szerintem azonnal eldobnád a tévédet, hiába OLED.

Csak mindez több 10 millióba fájna. És a vásznat még nem is számoltam...
Egyébként fáradj el egy demóra (ingyenes, így biztos megéri) Palihoz, Szerintem már attól is ki fog verni a víz, amit ott látsz és egyből nyitod a pénztárcádat. :)

[ Szerkesztve ]

(#44636) -KP- válasza kokokka (#44634) üzenetére


-KP-
addikt

Nem tudom mit szívtál. Annyit írtam, hogy 5 méterről 55'' egérmozi. Hadd legyen már véleményem, ha pont ekkora tévét használok 3 éve, úgy pár ezer órával a hátam mögött. Ráadásul mivel az oled ára igen borsos, ezért még sokat is kell fizetni,hogy cserébe kis képed legyen. Nem azt írtam, hogy maga az OLED egérmozi. Szóval tanulj meg szöveget értelmezni.

Megint jössz itt kép szélességgel, az csak egy tényező. A milyen széles képet, milyen messziről kombináció a fontos. 144 centi ugyanúgy lehet egérmozi, ha túl messziről nézed. Nem értem, hogy ezen mit kell megmagyarázni.

Egy jó, nagy chipes DLP projektor képe igen csak versenyképes akármivel szemben is. 2k 4k meg hdr nélkül is.

(#44637) Ijk válasza kokokka (#44634) üzenetére


Ijk
nagyúr

4k HDR tartalomhoz tv kell, szerintem ma ez vitán felül áll.
Filmezéshez viszont semmilyen OLED nem rúg labdába projektorral szemben, mivel nem képes ilyen forrásanyaggal kihozni a képminőségbeli előnyét, csak HDR-rel és valós 4k tartalommal.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44638) szepi0808 válasza Vhiktor (#44584) üzenetére


szepi0808
senior tag

https://avx.hu/forum/viewtopic.php?f=46&t=79787&start=25#p1824268
Nem sokkal különbözik a 6700.
Fényerő még a 3m széles vászon is kicsit sok volt, teljesen sötét szobában. Ilyen vetítőt inkább csökkentett gaines vászonnal lehetne igazán élvezni. De ki hogy szereti, lehet neked a fényesebb kép a nyerő.

Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K Zidoo Z2000 Pro Anthem AVM70 15.2ch. EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500. MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5 SVS SB4000 2db.

(#44639) synar


synar
őstag

Szerintetek LCD helyett OLED, vagy AMOLED panelt lehetne használni projektorban, ha igen akkor miért nem készítettek még? :)

[ Szerkesztve ]

(#44640) Vhiktor válasza szepi0808 (#44638) üzenetére


Vhiktor
veterán

Köszi szépen :)

Fényerőben megelégednék mondjuk az 5650 szintjével, csak abban sajnos nagyion korlátozott a lencseltolás, horizontális ninmcs is és nekem az elhelyezés miatt nagyon fontos a lencseeltolás. Viszont kisebb fényerejű gépekben nem találom ezt a funkciót, maximum olyat láttam, ami 10%-ot tud vertikálisan, de nekem az nem lesz sajnos elegendő.

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#44641) synar válasza synar (#44639) üzenetére


synar
őstag

Mindössze ezt a cikket találtam OLED témakörben, az is csak pico projektor, ha jól olvasom főleg fényerő problémák vannak. 2014-es a cikk és öt év elteltével sem hallani nagy áttörésről.

[ Szerkesztve ]

(#44642) gyulaipal válasza kokokka (#44634) üzenetére


gyulaipal
tag

>Egy projektor fel tudja venni a versenyt képminőségben egy oled tv-vel?

Képminőségre igen, kontrasztra nem.

A vásznon látott kép minősége azonban a vetítési környezeten is múlik. Fekete falak között durván szép képet lehet vetíteni egy jó projektorral, de azt a (végtelen on/off és szintén végtelen ANSI) kontrasztot, amit egy OLED produkál HDR forrásból, azt fizikailag lehetetlen vetíteni (az optika fényszórása miatt).

Az "egérmozis" hozzászólással egyetértek. NEM elég azt nézni, hogy mekkora részét fedi le a kép a látótérnek, mert az agy (a szemtengelyek összetartási szöge alapján) mindig tudja, hogy a valóságban mekkora a kép, amit nézünk. Geometriailag egy 1m-ről nézett 1m széles kép ugyanazt a hatást kellene, hogy keltse a nézőben, mint egy 10m-ről nézett 10m széles kép. A valóságban azonban nem lesz azonos a hatásuk.

A nagymozi élményének jelentős része tehát a képméret. Ha ezt nem vesszük figyelembe, akkor azt gondolhatjuk, hogy egy OLED tévé az otthoni vizuális élvezet csúcsa. Ha viszont a képméret nézőre gyakorolt speciális hatását is számításba vesszük, megfordul a mérleg: akkor már szerintem pl. egy 2560 pixeles DLP-vel 4K forrásból HTPC-vel vetített 3-4m széles kép mindent ver (a tényszerűen picit gyengébb műszaki paraméterek ellenére). Ez nem lesz olyan HDR mint egy tévén, de az SDR-nél azért sokkal jobb lesz.

Igazából egy jó sötét moziban egy komoly projektorral vetített képet nem olyan könnyű megkülönböztetni egy hatalmas tévé képétől, mert a jó projektor pont attól jó, hogyt (nagyjából) hiányoznak a képéből a vetített képre általánosan jellemző gyengeségek. Újonnan ez valóban horror pénzbe kerül, de a használtpiac árait durván lenyomta a "4K-hiszti", a történelemben először bárki vetíthet komoly képet és nem kell milliomosnak lennie. Ilyen sem volt még ...

[ Szerkesztve ]

(#44643) Ogard válasza Ogard (#44434) üzenetére


Ogard
tag

A topicnak és a tanácsaitoknak hála megkerestem Szepit, neki és végtelenül profi munkatársainak köszönhetően tegnap óta egy 130-as screenline mot white ice vászonnal nézek szembe, az élmény egészen lenyűgöző.
A projektor az itthon nem túl ismert, de Németországban nagyon népszerű és ár -érték bajnoknak tartott Viewsonic pjd7720HD, a képe az eddigi fűrészporos tapétához képest több szintet lépett felfele, fényes, tiszta és éles; ez a (számomra) hatalmas kép tényleg rendes mozi élményt ad, azt kell mondanom.
(Kb. ugyanakkora lépésnek érzem felfele, mint egy évvel ezelőtt, a projektor beszerzésekor, a kétméteres falra vetített képet az addig nézett 40 colos Sony tévéhez képest.)

(#44644) Ijk válasza gyulaipal (#44642) üzenetére


Ijk
nagyúr

Miért nem gyártanak 1"-nál nagyobb DMD-t? Nekem az a logikus ha nagyobb felbontás, nagyobb DMD. Persze nagyobb optika is kellene, azt mondjuk nem tudom mennyivel. De például fix lencsével lehetne rajta spórolni, igaz akkor a telepítés lenne nehezebb, de lehet hogy páran bevállalnák.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44645) oWL10


oWL10
csendes tag

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni egy jó barátom eladna nekem egy Epson tw5900-at de nem tudjuk beárazni szerintetek mennyi a korrekt ár? Szinte új 4 éve vette de csak 2 foci meccs van benne, a másik kérdésem hogy mennyivel jobb egy BenQ w1070+? Egy pincében lenne használva tehát szinte denevér barlang, egyenlőre szürke teljesen sima falra akarok vetíteni. Köszönöm a hozzáértő válaszokat!!

(#44646) robi-k válasza Ijk (#44644) üzenetére


robi-k
őstag

Pedig gyártanak, pl. van 1,38" DLP chippel szerelt, valós 4K (4096x2160) felbontású 33000 lumen-es projektor is, igaz, nem házimozira, és az ára is valahol a csillagos egekben van: [link]

(#44647) gyulaipal válasza Ijk (#44644) üzenetére


gyulaipal
tag

> Miért nem gyártanak 1"-nál nagyobb DMD-t? Nekem az a logikus ha nagyobb felbontás, nagyobb DMD. Persze nagyobb optika is kellene, azt mondjuk nem tudom mennyivel. De például fix lencsével lehetne rajta spórolni, igaz akkor a telepítés lenne nehezebb, de lehet hogy páran bevállalnák.

Te azt nézed, hogy mi lenne jó egy felhasználónak. A gyártók viszont nagyon NEM így állnak a dologhoz ... ők hasznot akarnak termelni.

A nagyobb DMD legyártása nem kevés idő, állítólag a Barco Loki gyártása is a DMD hiánya miatt lassú. Ha valamiből csak keveset lehet gyártani, azt jó drágán kell adni, így nem csökken a haszon.

Nagyon is létezik natív 4K DMD csak (azt hiszem) annak 1,38" a mérete ... és horror drága, kevés van belőle, ezért csak a legdrágább nagymozis gépekbe teszik bele. Az optika nem lenne gond, az is drága ugyan, de abból legalább nincs hiány. Sőt, azon nem is kellene változtatni, mivel bármelyik dupla lámpás Barco optikai rendszere alkalmas lenne a feladatra ... csak ezen senki nem keresne sokmilliót. Márpedig a huszonmilliós Loki-nak is az van a leírásában, hogy egy ilyen "olcsó" gép árába csak ekkora (0,9") DMD fér bele, ezért kell a "rezgetés". A Loki is alkalmas lenne 1,38"-es DMD használatára optikailag ... de akkor már nem lenne ilyen "olcsó".

Sajnos a komoly projektorok újonnan horror drágák és ez csak részben múlik a DMD-n. Újonnan talán soha nem tudjuk majd ezeket megvenni ... de ha azt nézem, hogy ugyanolyan képet vetítenek (tipikusan ugyanazzal a DMD-vel) ezeknek a gépeknek az 1-2 generációval idősebb változatai (amelyek viszont már "bagóért" beszerezhetőek használtan) akkor mégsem panaszkodom. Az én gépem 1 milla alatt beszerezhető, egy F32 (1080p felbontással, natív DCI színteret közelítő RGBRGB színkerékkel) ennek a fele sincs. Aki nem ragaszkodik egy új géphez, illetve aki nem (nagyon) érzékeny a szivárványra, az vigyoroghat, mint a jóllakott napközis ... én is pont ezt teszem! Az, hogy újonnan ki és mennyit fizetett ki egy ilyen gépért, nem a mi problémánk (ezeket úgyis tipikusan cégek veszik meg újonnan). Szerintem mi csak élvezzük a képet, a többi legyen mások gondja ... :-)

(#44648) péjé válasza oWL10 (#44645) üzenetére


péjé
őstag

A helyedben megnézném mindkettőt a denevérbarlangban, volt benq w1070+os gépem, sztem ezt az epsont elveri...ez még a tw9000-es széria belépő gépe volt. Jobb ansi kontrasztja, élesebb képe van (sztem) a benq-nak.
Az epsonnak van dinamikus írisze ami ugyan dob vmi a kontraszton de eléggé nehézkes/hangos ahogy olvastam vmi tesztben.
Van beárazós topik is amúgy, a nyári pangás alatt sztem 110-130eft között talán elkel tekintettel az alacsony óraszámra, nincs benne pl. lens shift ami dobhatna az értékén.

(#44649) gyulaipal válasza robi-k (#44646) üzenetére


gyulaipal
tag

Egyszerre írtunk, nem tudtunk egymásról, ezért ismételtelek, bocsi.

Viszont lehet, hogy Te oldottad meg a feladatot: a megoldás kulcsa (szerintem) éppen a 33000 lumen...

A DMD nagyobb mérete több hő eldisszipálását teszi lehetővé, így nő az elérhető maximális fényerő. Márpedig a projektor-piacon a fényerő az egyik legfontosabb tényező az árban, tehát ha egy chip alkalmas a feladatra, akkor mindig és mindenki nagy fényerejű gépben fogja használni (így a chip több profitot termel). Emiatt a nagy chip-ek csakis a nagyobb fényerejű, tipikusan ipari/nagymozis gépekbe kerülnek be. Ezt diktálja az üzleti logika... sajnos.

Az olcsóbb gyártók meg azt gondolják, hogy a házimozisoknak jók lesznek a pici chip-ek is, azok úgysem jók semmire ipari/nagymozis környezetben, így nem kár értük, olcsók, picikék, ezért pici, olcsó hozzájuk az optika is. Kontraszt? Éles kép? Mik azok és kit érdekelnek?

A legnagyobb baj az, hogy teljesen igazuk is van ... elég megnézni, hogy hányan vettek már 0,47"-es 4K DLP gépet a boltokban a mai napig (mondjuk egy komoly DLP árának a duplájáért). Hát nem igazuk van? :-)

(#44650) Ijk válasza gyulaipal (#44649) üzenetére


Ijk
nagyúr

Mondjuk kicsit a tyúk és tojás esete, mert azért sem vesznek nagy DMD-s gépet, mert emberi áron nem lehet kapni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.