Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Kezdő vagyok, szeretnék projektort vásárolni, tudnátok segíteni?
Természetesen! Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mire szeretnéd használni a projektort (pl.: házimozi, iskolai célok, prezentációk, csak videó, főleg állóképek (bemutatók)),
- mire szeretnél vetíteni,
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
- mennyire világos/sötét a szoba/terem/iroda.

A topik általánosságban foglalkozik mindenféle vetítővel és ahhoz kapcsolódó kiegészítőkkel és megoldásokkal (üzleti, low budget projektorok, falra vetítés stb.).

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44251) mmoht válasza Ijk (#44250) üzenetére


mmoht
csendes tag

Ebben
A W2000-ről szóló cikkükben 3 féle környezetben mértek ANSI kontrasztot.

(#44252) tomi5244


tomi5244
őstag

Hali, próbálgatom a w2000et.

Sötét jeleneteknél feltűnt, hogy van egy cirka 10cm-es szürke sáv, végig körben. Ami már nem tartozik a képhez, de olyan mintha valami bevilágítási anomália lenne. Elég rosszul adja vissza a kép, de talán látszik a lényeg. Most PC-re van kötve a gép. 1080p. Az egeret nem tudom abba a szürke sávba vinni, szóval ott vége van, de közben mégis világosabb mint aminek lennie kéne. :U :F Windows háttérnél és egyéb programnál is fennáll a jelenség, tehát nem csak filmnél.

(#44253) Mik76 válasza mmoht (#44251) üzenetére


Mik76
senior tag

Te figyi mar, nem te kerdeztel a Xiaomi fullhd led projectorrol?............................................. ;]

[ Szerkesztve ]

http://www.imdb.com/name/nm1481844/?ref_=nv_sr_1

(#44254) mmoht válasza Mik76 (#44253) üzenetére


mmoht
csendes tag

Persze, hogy én voltam, de ne buktass már le! PM-be lökd az infót róla! :))

(#44255) BBéci válasza Dudee (#44245) üzenetére


BBéci
titán

Nem számolsz a hangdobozok elhelyezésének szabályaival: oldalsó és hátsó falaktól távol kell elhelyezni őket, hogy ne legyenek a hangminőséget durván elrontó visszaverődések.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44256) mmoht válasza tomi5244 (#44252) üzenetére


mmoht
csendes tag

Szerintem a pc beállításával lesz a hiba. Underscan ugrott be elsőre, milyen vga-d van?

(#44257) cinemazealot válasza tomi5244 (#44252) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szerintem ez nem probléma, emlékeim szerint a W1070-nél is tapasztaltam ilyet (most nem tudom 100%-ra megmondani, mert a nagy meleg miatt -- klíma híján -- nem mozizunk :B ). Ezért kell olyan vásznat venni, aminek az aktív terület szélén egy fényelnyelő fekete sáv van.

De ha belegondolsz, van is ennek értelme. Gondolj csak bele, mekkora pontosságot igényelne, hogy a vetítő optikai "alagútjának" oldalát (ami nem a DMD-chip felületén van definiálva, hanem végig a fényút mentén) olyan precízen a DMD-chip aktív pixeleinek vetületére lőjék be, hogy egyetlen, a kép szélén csücsülő pixel se csússzon ki még részben sem. Ez ebben az árkategóriában, ilyen kis géptestekben, ennyi különböző (adott esetben eltérő hőtágulású) alkatrésszel, ilyen hűtés mellett (vö. hőtágulás) szerintem kivitelezhetetlen. :N

(#44258) tomi5244 válasza cinemazealot (#44257) üzenetére


tomi5244
őstag

Volt nálam pár hete egy MW705 Benq, az nem produkált semmi ilyen jelenséget, legalábbis nem vettem észre. Pedig az, ha jól tudom alsóbb ligában játszik. Most még csak próbálgatom a vetítőt, nincs is rendesen a végleges helyére téve, csak egy széken csücsül földtől kb 70-80cm. 120" körüli képátlóval. De tekergettem a zoomot, fókuszt is rendesen. Majd ma még babrálok vele.

Ha azt mondjátok, hogy ez "normális", akkor elfogadom, inkább arról kéne pontos infó, hogy ha nem normális, akkor a projektor rossz, a beállítás, vagy a forrásanyag(?)

fix, vastasgkeretes vászon tervben van, de ekkora méretben egy kisebb vagyon. :)

mmoht: uhh.... hát egy elég régi C2D gép :D tényleg csak próbának dugtam rá, utána olvasok amit írtál.

[ Szerkesztve ]

(#44259) -KP- válasza Dudee (#44245) üzenetére


-KP-
addikt

szerintem inkább vegyél egy jó szőtt hangáteresztő vásznat és pakold be a hangfalakat amögé. A lumene pl. már egyáltalán nem az elérhetetlen árkategória. de itt van pl. ez: https://www.alphaluxx.de/

Nyilván nem olcsó, de nem drágább, mint egy jobb fajta motoros vászon, amit azért itt is elég sokan használnak.

(#44260) Dudee válasza -KP- (#44259) üzenetére


Dudee
senior tag

Lehet hogy tényleg ilyen perforált vászon lesz a megoldás. Azóta beszéltem Szepivel
Picit kisebb lesz a vászon, és akkor befér később mögé egy fali hangfal. A picivel kisebb méret abban is segít, hogy a projektor tuti elférjen.

Esetleg van bármi képminőségbeli eltérés a perforált és hagyományos vászon között?

(#44261) -KP- válasza Dudee (#44260) üzenetére


-KP-
addikt

Perforálttól az isten mentsen :( Az legalább a hangnak se jó, és a képet is szétcseszi.

Olvasd el ezt a hozzászólást.

(#44262) Ijk válasza -KP- (#44261) üzenetére


Ijk
nagyúr

Szegény jól belenyúlt a témába. Házimozi+projektor = miért nem lesz úgy jó.

Mondom a végén majd vesz egy 85"-os LCD-t. ;]
Már 100"-nál is eltöprengenék a tv-n, de egy 92"-os vászonnál már nem lenne kérdés hogy egy felsőkategóriás LCD.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44263) -KP- válasza Ijk (#44262) üzenetére


-KP-
addikt

Aztán vajon a 85-ös lcd-n, az lcd tévék tipikus hibái közül hány fog előjönni? Minél nagyobb kép, annál nagyobb az esély a hibákra. Ismerősi körből tudnék mesélni bőven...

Szerintem holt egyszerű dolga van :) Vesz egy normális szőtt AT vásznat és palitól meg egy kis vagy nagy "barco"-t olyan lencsével, ami megfelelő méretű képet vetít a szobájában.

Perforált vásznat holt sicher, hogy nem használnék, de még micro perforáltat se. Akkor inkább egy jó sima...

[ Szerkesztve ]

(#44264) péjé válasza tomi5244 (#44258) üzenetére


péjé
őstag

Nekem volt ilyen gépem és nem emlékszem ilyen "keretre"...ez új gép? használt? esetleg meg kellene kérdezni olyat aki ilyet hirdet még vagy megnézni, lehet hogy vmi nem illeszkedik pontosan és az okozza...sztem ne hagyd.

(#44265) Ijk válasza -KP- (#44263) üzenetére


Ijk
nagyúr

Igen, de projektoroknak is vannak képi problémái. És nem kell 2000 óránként égőt cserélni. Van 4k, van HDR, 1:6000-es kontraszt, nincs 3D.
Persze véletlen sem akarom lebeszélni, az a szoba projektorozáshoz lett megépítve. Mérlegelni kell. Nem tudom mennyi egy minőségi szőtt vászon, de gondolom az már nem az olcsó kategória.

Zárójelben megjegyzem Tv-nél csak a sötét jelenetek miatt kell magas kontraszt, projektornál ugye ilyenkor nem az 1:200-as ANSI lesz a döntő, hanem az on-off, ami lehet ugyanannyi mint egy csúcskategóriás LCD-nél.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44267) cinemazealot válasza #99499520 (#44266) üzenetére


cinemazealot
addikt

Fürdőgatyában, vizes törülközővel és hideg sörrel? :) Egyébként leginkább sehogy.

(#44268) tomi5244 válasza péjé (#44264) üzenetére


tomi5244
őstag

Használt, próbálkozom még a beállításokkal, meg rákötök más eszközt is, hátha a pc-n van a gond. Bár ahogy említettem egy másik projektornál nem volt ilyen jelenség.

Megnézem a szerviz menüt, meg lehet le is resetelem a projektort.

""vmi nem illeszkedik pontosan és az okozza"" ez alatt mit értesz? Lehet lámpa csere volt és rosszul végezték el? :F

(#44269) BBéci válasza #99499520 (#44266) üzenetére


BBéci
titán

Filmnézés helyett plusz munka, túlóra, másodállás vállalásával, hogy mielőbb legyen pénz klímaberendezésre. ;)

(#44263) -KP-
Nagyrészt egyetértünk, de mégis inkább vennék normál vásznat, mint szőttet. A hangdobozok védőkeretét le szoktuk venni, mert az a vékony selyem is rontja a hangminőséget. A szőtt vászon még nagyobb mértékben teszi azt.
A kép pedig egyszerűen nem lehet olyan jó, mint a sima, normál felületű vásznakon. Akkor sem, ha 1-1,5 millió forintba kerül az a szőtt csoda.
Tehát képben és hangban is kompromisszumot kell kötni.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44270) Vitee válasza tomi5244 (#44268) üzenetére


Vitee
aktív tag

Nekem is van W2000-nél, az előző LG projektornál is volt.
Méretét nem tudom, de a vetített képen kívül esik.
Nem hinném, hogy ez probléma lenne.

[ Szerkesztve ]

"Life before death, strength before weakness, journey before destination."

(#44271) mmoht válasza tomi5244 (#44268) üzenetére


mmoht
csendes tag

Első körben a rendszerbeállítások, speciális, ellenőrző minta segítségével egyből megláthatod a méretbeli különbséget, amennyiben lesz.

(#44272) Exian válasza tomi5244 (#44252) üzenetére


Exian
őstag

Múltkor egy órát kerestem a projimban, hogy miért van "feleslegesen megvilágított fekete sáv" oldalt. Kiderült, hogy beállítási gond volt, összehúztam a képet valahogy. Visszaállítottam, azóta nincs "keret". Nem lehet, hogy nálad is valami ilyesmi van csak?

[ Szerkesztve ]

(#44273) -KP- válasza BBéci (#44269) üzenetére


-KP-
addikt

Már nem egyszer és nem kétszer láttam, hallottam normális szőtt vásznat háznál, nyugodt körülmények között. Az ég világon semmit nem érezni a rontó hatásából, és a képminősége is olyan hogy azon se látni semmit. ha közel mész, akkor persze látszik. De filmet a mozifotelből szokás nézni. A hangfalakat se 10 centiről hallgatjuk.

(#44275) Ijk válasza #99499520 (#44274) üzenetére


Ijk
nagyúr

300-400W-ot termel egy projektor? Ennek a hűtéséhez nagyjából 100-200W-ot fogyaszt a légkondi, 3 órás filmnél 0,6kWh, kb 25 forint áram. Nyilván ez kizárólag a projektorra értendő.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44276) Dudee


Dudee
senior tag

Tényleg kezdem elveszettnek érezni magam.
Szóval szeretnék egy 100" képátlós megjelenítést egy erre dedikált szobában, ahol mindent kedvem szerint lehetett tök sötét árnyalatúra burkolni, falakat megfeleően csillapítani, és töksötétet tudok csinálni verőfényes nappal.
Szóval adott egy ilyen helyiség, aminek persze vannak méretproblémái, de azért nem határszar a helyzet.
És azért szerintem az sem annyira tipikus, hogy a többség lakásában parlagon heverjen egy szoba, amit kizárólag filmnézésre lehet kialakítani, nekem ezzel itt most pont szerencsém van.

...és akkor itt a házimozis fórumon azon kezdődik az agyalás, hogy vegyek inkább egy bazinagy LCD TV-t? (mindezt a pana plazma után).

Most komolyan fel akartok b.szni? :D

(#44277) BBéci válasza -KP- (#44273) üzenetére


BBéci
titán

Nekem is van tapasztalatom bőven, annak alapján alkottam véleményt.
Igazából akkor figyelembe vehető az állításod "Az ég világon semmit nem érezni a rontó hatásából", ha vásznat eltávolítva is meghallgattad a rendszert. Én megtettem, nem is egy felállásban, hallottam különbséget.
Kiváló a kép egy csúcsminőségű szőtt vásznon, de fizikai képtelenség ugyanolyannak lennie, mint teljesen sima, összefüggő felületen.

(#44274) beluudj
Honnan a bánatból vetted azt a 2000-3000 wattot? :Y Az a régi, on/off klímákra sem igaz, pláne a modern inverteresekre. Az a valóság, amit Ijk leírt.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44278) cinemazealot válasza #99499520 (#44274) üzenetére


cinemazealot
addikt

+1 (#44275) Ijk kollégának. Én éppen tegnap rendeltem meg a klímánkat, és korábban nem is tudtam, hogy amire az van írva, hogy pl. 3,5 kW hűtő teljesítmény, az kb. 1-1,2 kW villamos teljesítmény felvétellel éri el. A hányados az ún. SEER (illetve fűtésnél SCOP). A témához nem értek, de annak örülök, hogy nem feltétlenül kell majd újravezetékeznem a lakást. :)

(#44279) Ijk válasza Dudee (#44276) üzenetére


Ijk
nagyúr

Leginkábbb egy 92-es vászon helyett ajánlottam a tv-t, 100" kb a határ ahol a projektor értelmét nyeri. Kivéve persze ha kifejezetten vetített képet szeret valaki.
Van aki képben nem akar neked kompromisszumot, van aki hangban, így ellentmondás lesz, ezzel ne foglalkozz. Azt neked kell eldöntened te melyik ujjadba harapsz, sajnos általában mindig kell valamelyikbe.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44280) KatonaT válasza Dudee (#44276) üzenetére


KatonaT
aktív tag

Egy jó soundbar elfèr a vászon alatt is :DD
Na jó, csak vicceltem :R

(#44281) Dudee válasza BBéci (#44277) üzenetére


Dudee
senior tag

tegyük fel elfogadom amit írsz, miért ne tenném.
Melyik szerinted a jobb megoldás?
- vászon mögé helyezni a hangsugárzót?
- vászon elé, de a látószögön kívülre helyezni (a center és a sub simán elfér a vászon alatt)

azt nem igen látom járhatónak, hogy a 2.6 méter széles falfelületre felakasztok egy 65"-os valamit hogy kényelmesen elférjen mellette a hangfal.

(#44282) -KP- válasza BBéci (#44277) üzenetére


-KP-
addikt

Nézd, igazad van, ha a fizikát nézzük kell lennie különbségnek. Képben és hangban is. De a gyakorlat azt mutatja saját véleményem szerint, hogy hangyaf****i különbségekről beszélünk. Pici kompromisszum, de cserébe meg olyan előnyöket ad egy jó szőtt AT vászon (továbbra is szőtt, nem perforált) amit más meg nem tud. Pl. tökéletesen szinkronban levő kép és hang. Nem a vászon alól, meg a vászon mellől szól, hanem pont ott, ahol a történések vannak a képen. Nincs útban a vászon mérete a hangfalak optimális elhelyezéséhez,lehet akár faltól falig a kép mérete. Ugye hagyományos vászonnal, ha elkezded elhúzni a hangfalakat az oldalfalaktól,ahogy a jó elhelyezés megkövetelné, úgy csökken a vászon mérete. Vagy elkezded növelni a vászon méretét, de akkor meg a hangfalak ideális pozíciójából kell folyamatosan egyre többet feláldozni.

Mos szerinted mivel rontasz többet? Az oldalfalra rakva a frontokat, centert meg kb. a földre, vagy jó alacsonyra, vagy ha bevállalod az AT vászon miatti veszteséget, ami szerintem a userek 99%-nak fel se tűnne?

Német alphalux 260-as vászon 7-800 euró bruttó. A 240-es lehet még olcsóbb. Szerintem ez nem egy horror összeg.

[ Szerkesztve ]

(#44283) -KP- válasza Dudee (#44281) üzenetére


-KP-
addikt

Szerintem vásárlás előtt menj el pár fórumoshoz. Én már elég sokuknál voltam. Mondjuk inkább avx-esekről van szó. Akkor tisztulna a kép, hogy mi is lenne a számodra legjárhatóbb út.

(#44284) Dorian


Dorian
félisten

Most tényleg azon akad meg valaki, aki projektort vesz, hogy drága a klíma és hogy mókoljon hűtést-félét?
Ez olyan, mintha vki vesz egy soprtkocsit és közben turkálóból öltözködik, ingyenkonyhán eszik.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#44286) Ijk válasza #99499520 (#44285) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nem értem, maga a projektor sokkal nagyobb luxus mint a légkondi. :F
Vagy akkor ne projektorozz csak télen, nem tudunk mit mondani erre.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44287) péjé válasza Dudee (#44276) üzenetére


péjé
őstag

szia,
keretet nem adtál meg hogy mennyit szánsz a projira csak annyit hogy most egy olcsóbb fhd és később egy minőségi gép.
Beugró gépnek ebben az esetben a benq w1070 tökéletes, dedikált moziszobában még jobb lesz a képe, 90-110eft között vannak használtan kevés órával, 100" képátló 254-332cm közöttről megy neki...[link]
Még olcsóbb de remek belép gép a samsung sp-a600. Ajánlottam volna a benq w6000/10000-et de ezek 3m-ről nem tudnak 100"-t.
Kicsit feljebb van w1070-nél a benq w2000/3000, ezek 2,5m-ről tudnak 100"-t. Felső kat. DLP-k általában távolabbról vetítenek.
LCD most alig van ebben az ársávban, a középkat.-nál nagyobb a lens shift, zoom,azokat könnyebben tudod telepíteni (epson tw9100/9200, jvc x30 , sony hw 40/50), ezek 200-300eft között mennek.
Ha más árban gondolod az olcsót akkor majd írd meg, itt lesz ötlet ezerrel...:-)

(#44289) Dudee válasza péjé (#44287) üzenetére


Dudee
senior tag

köszönöm szépen a tanácsokat!

beugrónak kb 200-250et gondoltam projektorra, vászonra is kb (bár lehet ennyiért ez már nem beugró vászon lenne)

a később upgrade-et nehéz belőni, attól függ mennyit várok vele :) de projektorra kb max 6-800-at

(a szoba átépítésére, burkolására már ráköltöttem kb 300-350 ezret. Bár igaz mindent saját kezűleg csináltam, hogy ne a mesterember kérje el a másik 300at :) )

[ Szerkesztve ]

(#44290) BBéci válasza #99499520 (#44288) üzenetére


BBéci
titán

Nem csak a vetítés miatt kellhet a klíma, egyszerűen hozzá tartozik a mindennapi kellemes közérzethez, mint a fűtés és a világítás.
De rendben, "hadjuk"!

(#44286) Ijk
Erről van szó.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44291) Ijk válasza #99499520 (#44288) üzenetére


Ijk
nagyúr

Ventilátorokkal olcsóbban megúszod, de ez szobaméret, lakásméret függő. Légtechnikai csövezéssel és egy kis ventilátorral elszívhatod a meleg levegőt a projektor fölött.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#44292) BBéci válasza -KP- (#44282) üzenetére


BBéci
titán

Nekem nem kell elmesélned a szőtt vásznak előnyeit, pontosan ismerem azokat. Viszont kétségeim, fenntartásaim vannak azzal szemben, amit 7-800 euróért adnak. Annyiért még a normál vásznakból is csak a középkategória alja kapható.
Amiket a hangdobozok elhelyezéséről írtál, azok soha eszembe sem jutnának, inkább csökkenteném a vászon szélességét, hogy elférjenek, vagy nem alakítanék ki házimozit egy ahhoz nem eléggé nagy helyiségben.
Hangsúlyozom, nem bántom a szőtt vásznakat, de tisztában vagyok a hátrányaival is. Ha lenne dedikált moziszobám, akkor alighanem olyat szerelnék fel, minden extrával ellátva (black backing, motoros maszkolás), mögé falba építhető Focal Electra, Synthesis One Array, vagy valami hasonló kerülne. Viszont a nappaliban lenne egy zenehallgatásra kihegyezett rendszer.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44293) -KP- válasza BBéci (#44292) üzenetére


-KP-
addikt

Közvetlen a gyártól veszed kisker és nagyker árrés nélkül. Ha most meglenne ez az árrés is, akkor a gyárnál 800 eurós vászon is 2000 euró lenne, vagy ki tudja mennyi.

Amúgy egyetértek, dedikált mozi és külön sztereó az igazi :K Csak kevesen engedhetik meg itthon. Két lovat megülni nehéz, vagy az egyik, de inkább mindkettő rovására megy a dolog.

(#44294) Janaboy válasza BBéci (#44290) üzenetére


Janaboy
Topikgazda

Kivéve akkor ha olyan helységben van neki a projektor, ahol csak a vetítés alatt tartózkodik :)

Janaboy

(#44295) Dorian válasza -KP- (#44293) üzenetére


Dorian
félisten

Nem feltétlenül csak a "megengedhetés" a szempont. Nekem valahogy nem jön be, hogy különvonulok és magamra csukom az ajtót zenehallgatáshoz vagy filmnézéshez. Kivéve, ha egy bizonyos filmtípus :DDD

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#44296) BBéci válasza Dorian (#44295) üzenetére


BBéci
titán

Vannak olyan filmek, amiknek a hangja is idegesíti feleségemet, ezért jó, hogy van egy vastag, tömör ajtó a nappalin.

(#44293) -KP-
Lehet egy helyiségben a kettő, de akkor el kell felejteni a hangáteresztő vásznat, a One Arrayt és Focal Kanta, Sopra, netán Utopia hangdobozokból kell összeállítani a szettet. Vagy más gyártó hasonló hangminőségű termékeiből.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#44297) tomi5244 válasza péjé (#44240) üzenetére


tomi5244
őstag

[kép] 946 óra van a lámpában. 165e-ért vettem. Egy kissebb karcolás van az oldalán, de amúgy sértetlen. A napokban tesztelgetem majd tüzetesebben is. Az eladó elég szűkszavú a gép előéletét tekintve. Milyen karbantartást lenne célszerű elvégezni mielőtt felteszem a mennyezetre?

Köszi!
T

(#44298) gyulaipal válasza Dudee (#44226) üzenetére


gyulaipal
tag

A válaszok egyesével ... és próbálom röviden:

> A projektort két lépcsőben ... most valami egyszerűbb/olcsóbb/használt ... aztán 1-2 év múlva lecserélném valami komolyabb...

Ezzel nem értek egyet. A DLP vonal kb. 8-10 éve elérte a képminőség/technológia maximumát. A legjobb DLP gépek közül ma már sok példány ennyi idős, ezeket bagóért meg lehet venni használtan a 300...500eFt-os ársávban (lásd Runco Q750i, Avielo Quantum, Barco F32 illetve hasonló hirdetéseket itt és más oldalakon). DLP vonalon ma sincs jobb (csak kb. 10 millió felett, de azok képe sem jobb, csak pl. lézer a fényforrás).
Nincs értelme tehát most gagyit venni, mert a komoly gépek 1-2 év múlva sem hiszem, hogy olcsóbbak lesznek, a gagyi viszont gyorsan veszíti az értékét.

Az egyetlen előnye a mai, boltban kapható DLP gépeknek a bemeneti kompatibilitás, azaz hogy elfogadnak pl. UHD felbontású jelet a bemenetükön ... de amit abból vetítenek, az messze nincs olyan minőség, mint amit egy "békebeli nagyvas" vetít 1080p forrásból, így szerintem ez minimális előny. Ráadásul a média lejátszók vagy a HTPC is le tudja konvertálni a képet 1080p felbontásra.

Mindez az LCD gépekre nem vonatkozik, ott egyértelmű és szemmel látható a minőség javulása, de az elfogadható szint manapság ott is az 5 millió feletti ársávban kezdődik. Nem hiszem, hogy 1-2 éven belül mondjuk 2 milla alatt lenne olyan LCD, ami összemérhető pl. a 8 milliós Sony 870-nel, vagy a DLP "nagyvasak" képével, úgyhogy itt sincs realitása az 1-2 éven belüli cserének (kivéve ha valaki hajlandó milliókat elkölteni).

Szerintem vegyél egy rendes gépet és használd, élvezd! El fog jönni a csere ideje így is, de nem 1-2 éven belül... szerintem.

(#44299) gyulaipal válasza tomi5244 (#44252) üzenetére


gyulaipal
tag

> Hali, próbálgatom a w2000et. ... Sötét jeleneteknél feltűnt, hogy van egy cirka 10cm-es szürke sáv, végig körben. Ami már nem tartozik a képhez, de olyan mintha valami bevilágítási anomália lenne.

A gép képarány (aspect ratio) beállítását nézd meg. Ha lehet, kapcsold "1:1 pixel mapping" beállításra (ezt pl. "one to one"-nak hívják egyes gépek esetén vagy esetleg "unscaled" ... vagy ilyesmi). Valószínűleg összehúzza a képet valamiért a gép, ezért van szürke csík a kép körül.

Tüköralagút/bevilágítás probléma ez nem lehet, minden projektor esetén nagyobb a fényfolt a DMD-n (ahogy ezt valaki nagyon helyesen említette is) de a DMD mikrotükrei körül sötét, felület van, arról kb. semmi fény nem jön vissza. Pár sor "plusz" tükör mindig van ugyan az aktív tükörmátrix körül, ezt láthatod, de ennek csak 1-2cm szélesnek kellene lennie, messze nem 10 centinek.

(#44300) gyulaipal válasza BBéci (#44255) üzenetére


gyulaipal
tag

> Nem számolsz a hangdobozok elhelyezésének szabályaival: oldalsó és hátsó falaktól távol kell elhelyezni őket, hogy ne legyenek a hangminőséget durván elrontó visszaverődések.

Teljesen igazad van, a visszaverődések valóban károsak (Comb filter jelenség). A probléma viszont nem csak a dobozok elmozdításával, hanem az elsődleges visszaverési pontokra tett elnyelő panelekkel is kezelhető. Kivéve persze a nagyon mély frekvenciákon, de ott ma már úgysem sugároznak a hangfalak (azokat a sub "intézi"). Nálam is a fal közvetlen közelében volt az egyik front hangfal, közte és a fal között viszont volt egy 10 centi vastag elnyelő panel a visszaverési ponton ... így nem volt semmi gond ebből.

Az elsődleges visszaverési pontokat mindenképpen kezelni kell, mert az ezekről jövő "korai" visszhangok tönkreteszik a térérzetet.

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.