Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Kezdő vagyok, szeretnék projektort vásárolni, tudnátok segíteni?
Természetesen! Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mire szeretnéd használni a projektort (pl.: házimozi, iskolai célok, prezentációk, csak videó, főleg állóképek (bemutatók)),
- mire szeretnél vetíteni,
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
- mennyire világos/sötét a szoba/terem/iroda.

A topik általánosságban foglalkozik mindenféle vetítővel és ahhoz kapcsolódó kiegészítőkkel és megoldásokkal (üzleti, low budget projektorok, falra vetítés stb.).

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45001) AssAssynn válasza AssAssynn (#44934) üzenetére


AssAssynn
őstag

Sziasztok!

Na megött az Epson EB-2247U projektorom.
Hirtelen az első benyomások:

1.- Képesek voltak nekem elküldeni a gyári dobozában. Arra csak rádobták a címem és ennyi. Azért eléggé bosszantó, hogy egy ~400 ezres gépet képesek plusz csomagolás nélkül feladni. Ráadásul úgy, hogy tudom a futár mennyire "vigyáz" rá... Még csak alá se kellett írnom, hanem elszaladt vele. Korábban ugyanezt eljátszotta egy másik futár egy 300+ezres notival...

2.- Gyárilag egy VGA kábelt adtak hozzá, aminek a csavarói elég ramaty minőségűek, néha beakadnak, kattogva forog egyik-másik. Tényleg nem lehet egy ilyen géphez legalább egy HDMI-t adni, vagy jobb minőségű VGA-t?

3.- Vásznam még ugye nem jött meg, így hát kivetítettem a frissen festett világosszürke falamra és komolyan azt mondom, hogy nem is rossz! Persze nem marad így, de jobb képet ad ennek ellenére is, mint sok laptopkijelző alapból. :DDD

4.- Így este, sötét szobában is olyan világos van tőle, hogy simán tudnék könyvet olvasni is akár.

5.- Egy ideig gondolkodtam én is, hogy óriás TV legyen vagy ez, és végül egyéb okok miatt a projektorra esett a választás, viszont szembesültem két dologgal, amire eddig nem is gondoltam: a hang és a hő. Mert azért van hangja folyamatosan, és bár nem zavaró túlságosan, de azért nem olyan, mint amikor egy néma laptopon olvasgatsz. Ami viszont ettől is jobban zavar az a hőkibocsátás, amire tényleg egyáltalán nem gondoltam, de azért tudja fűteni a lakást rendesen. Ilyenkor nyáron ez zavaró tud lenni, főleg így, hogy nincs klíma ebben a szobában.

6.- Végül egy pár kérdés:
-Úgy a jó, ha minden ECO módban van, ugye?
-Mennyi ideig szabad használnom egyhuzamban / egy nap leforgása alatt?
-Mit tehetek érte, hogy minél tovább bírja a kicsike?
Köszönet a segítségért. :R

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#45003) xenon2 válasza #99499520 (#44997) üzenetére


xenon2
senior tag

Igen,nálam. Németből van és újszerű a doboza és minden tartozéka. Még a füzete és a cd-je is megvan.

ForzaHorizon1-2-3-4-5 - XENON010101

(#45004) AssAssynn válasza #99499520 (#45002) üzenetére


AssAssynn
őstag

Köszönöm a tanácsokat.
A fő cél az volt, hogy nappal, világosabb termekben tudjak prezentálni rajta, igen.
Ettől függetlenül szeretnék majd rajta kockulni, filmezni is.
Beállításokban a "Color Mode"-nál lehet csak változtatni a prezentáció, mozi, stb között, de ezt hagytam az alap prezentáción.
Nem érzem most túl világosnak a vetített képet (bár ugye még nincs vászon), viszont esetleg azzal tudok nyerni az égő élettartalmán, hogyha a fényerőt lejjebb húznám?

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#45005) ahenobarbus válasza ahenobarbus (#43026) üzenetére


ahenobarbus
tag

üdv,
Hátha valakinek még jól jön az infó valamikor, bár antikvitásról beszélünk.
Az Epson EMP-7250-s projektor mikor letelt a szerinte a lámpa élettartama, kisüt egy biztosítékot a lámpa mellett. Ha lecseréljük a biztosítékot, a lámpa újra működik.
Az ebay-rol vásárolt lámpának nincsenek olyan szép színei mint az eredetinek, de azért túlélhető.
uff, ocs.

(#45006) cinemazealot válasza ahenobarbus (#45005) üzenetére


cinemazealot
addikt

Köszi a hasznos infót! :R

Mi a garancia arra, hogy az új biztosítékot nem süti ki újra? Vagy előtte reset-elni kell valahogy egy számlálót?

(#45007) c4 válasza ahenobarbus (#45005) üzenetére


c4
őstag

A lámpának nincsenek színei. Színhőmérséklete van.
Be kéne állítanod az új lámpához a vetítőt és lehet azonnal helyreállna a színvilág, Végpontozás, végső esetben kalibrálás.

(#45008) ahenobarbus válasza cinemazealot (#45006) üzenetére


ahenobarbus
tag

üdv,

leszögezem csak saját tapasztalatom, es a neten fellelt infók alapján logikázom hogy működhet.
a lámpa mellett van egy biztosíték, ami külön érintkezőkkel csatlakozik a projektor elektronikájához.
a gugli alapján vannak modellek amik a lámpa üzemóra nullázásakor kiégetik az ilyesmi biztosítékokat.
ez a projektor évekig működött a melóhelyen, aztán egyszercsak nem ment többet, és csak arany árban lett volna lámpa hozza, szóval inkább kicsit többért lett okosabb nagyobb felbontású projektor.
mostanában botlottam bele megint a raktárban és gondoltam feltámasztom olcsó pénzért ebay-es forrásból.
megjött a lámpa, belekerült, működött gond nélkül.
összehasonlítottuk a két lámpát és a különbség csak a kiégett biztosíték volt csak.
gondoltam hogy biztos üzemóra nullázáskor suti ki, szóval lenulláztuk az üzemórát. rámerve a biztosíték nem égett ki.
ennek alapján feltételezem hogy fordított logika alapján működik, és adott óraszám után kiégeti a biztosítékot.
bar az hogy barmikor lehet nullázni az üzemórákat kissé bezavar, mert akkor hogy számol...
az is lehet hogy a kínai klón biztosítékát nem tudta kiégetni resetkor, bar akkor elméletileg hibát kellene jeleznie és nem tudna nullázni az óraszámot...
szóval belegondolva meg az is lehet hogy elégtelen információkból hibás következtetéseket vonok le.
de a lényeg akinek van kedve az próbálkozhat. sajnos spéci méretű a biztosíték, és nem lehet találni úgyhogy teszt gyanánt egy vékony rézszállal lét áthidalva, szóval azzal sem tudok érdemben tesztelni.

uff, ocs.

(#45009) ahenobarbus válasza c4 (#45007) üzenetére


ahenobarbus
tag

üdv,

elfogadom, nem megfelelő szakszavakat használok, de nem merültem el a témában különösebben, mert igazából egy barátom fogja oktatasi segédletnek használni, ahol nem olyan fontos hogy az utángyártott lámpa eltérő színhőmérséklete miatt nem szép piros a piros, és nem zavarta hogy negyedóra alatt nem jutottunk eredményre a menübeli beállításokkal.
ha muszáj lesz megpróbálnom elérni a megfelelő színvilágot, beszámolok az eredményekről.

uff, ocs.

(#45010) Vhiktor


Vhiktor
veterán

Tényleg ekkor akülönbség van a DLP és 3LCD élessége között?
[link]

ISF Kalibrátor. Tv, projektor, monitor KALIBRÁLÁS PROFESSZIONÁLIS szinten Film Stúdióknak is. Spectrophotometer + Colorimeter! Bit perfect minta generátorral(YUV, RGB) web: tokeleteskep.wixsite.com/kalibralas █Profi megjelenítő tesztelés: https://www.youtube.com/c/tokeleteskep █ Klein K10A

(#45011) péjé válasza ahenobarbus (#45008) üzenetére


péjé
őstag

A projiknak általában van egy szervízmenüje, az ottani számlálót nem lehet nullázni, lehet inkább azt figyeli a szoftver.
A lámpák az élettartamuk vége felé elkezdenek több ultraibolyát (ha jól emlékszem) kiadni magukból és ez károsíthatja a DMD chipet meg gondolom az lcd paneleknek sem tesz jót. Ezért javasolt hogy ne várjuk meg a lámpa időtartam legvégét hanem kb. 2/3-nál cseréljünk vagy ahogy észrevenni hogy elkezdett jobban gyengülni.
A gyári lámpának van egy adott üzemideje de a gyártás miatt elég nagy szórás van még a jó minőségű lámpák üzemideje között is és sztem tutira mentek ezzel az adott idő után kiégő biztosítékkal.
Vagy csak simán tervezett avulás...:-)

(#45013) gyulaipal válasza Vhiktor (#45010) üzenetére


gyulaipal
tag

> Tényleg ekkor akülönbség van a DLP és 3LCD élessége között?

Nem. A valóságban sokkal nagyobb a különbség.

A filmben a DLP egy (valószínűleg) műanyag optikás, közepes méretű (0,65"-es) 1080p DLP chip-et használó "alap" kategóriás kis műanyag gép. Az "üveg" szó nincs benne a gyári speckóban, így nem valószínű, hogy üveg optika lenne benne. A chip mérete viszont benne van, szóval az tuti ekkora. Ehhez a Vivitek-hez képest egy nagy (0,95"-es) chip-pel épített, fluorit optikás DLP legalább annyival még élesebb, amennyivel a Vivitek élesebb volt az LCD-nél.

Manapság (még) a képélesség bajnoka a 2560 pixeles, 0,9"-es DMD. Az ezzel szerelt F35, ami pl. nálam (is) van, na, amikor az rendes 4K forrásból vetít a nagymozis (ISCO) 1,5x-ös hengerlencsén át, az egészen durva. Ez élességre mindent ver (ma még). Ehhez képest a Sony 870 képe is "homályzóna" (bár az a gép is sokkal jobb, mint az átlagos LCD, csak nagyon drága).

Valami azt súgja, hogy én most egy ideig nem veszek projektort ... mások meg nyilván azt vesznek ami nekik tetszik. :-)

Ennél jobbat ma csak pl. egy Barco Loki vetít, de abban is ugyanez a DMD van, ugyanezzel az optikával, csak az újabb gép, az tudja értelmezni a 4K jelet, a HDR-t és van benne rezgetés (amit szerintem felesleges, nekem is volt de leszereltem). Vicces, de a széles színtér (önmagában) nem lenne gond az F35-nek sem, a hiper-intelligens CMS ami ebben van, simán kalibrálható DCI (vagy akár Bt.2020) színtérre is (de UHP fényforrással a DCI színtér a maximum, ami a vásznon megjelenhet úgy, hogy kontraszt és fényerő is maradjon).

Az egyetlen dolog amit igazán "irigylek" a Loki-ból az a (dupla) lézer/foszfor fényforrás, annak a fényerejéből kiindulva (első generációs) "JVC-közeli" natív kontrasztot lehetne elérni. De hát az nekem plusz 19 millába kerülne ... annyi pénzem meg sosem lesz (és ha lenne akkor sem projektorra költeném) így egyelőre elvagyok, mint a befőtt.

Ha valaki akar ilyet látni élőben, szívesen megmutatom a gépet, vagy pl. elviszem valahova, ahol sokan egyszerre megnézhetik. Nem lesz valami projektoros szeánsz mostanában valahol?

(#45014) BBéci válasza #99499520 (#45012) üzenetére


BBéci
titán

A szivárványt (színfelbomlást) az emberek 10-15 %-a látja, szerencsére nem tartozom közéjük. Mi válogathatunk az egychipesek közül, amik nem kis számban üveg lencsetagokkal rendelkeznek.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#45015) c4 válasza gyulaipal (#45013) üzenetére


c4
őstag

"Az ezzel szerelt F35, ami pl. nálam (is) van, na, amikor az rendes 4K forrásból vetít a nagymozis (ISCO) 1,5x-ös hengerlencsén át, az egészen durva. Ez élességre mindent ver (ma még). "

A kis Barco és az általad tervezett anamorf prizmával is perfekt a képélesség. :)

(#45017) gyulaipal válasza BBéci (#45014) üzenetére


gyulaipal
tag

> A szivárványt (színfelbomlást) az emberek 10-15 %-a látja, szerencsére nem tartozom közéjük. Mi válogathatunk az egychipesek közül, amik nem kis számban üveg lencsetagokkal rendelkeznek.

Ez igaz. Főleg annak fényében nagyon is az, hogy akár fluorit lencsés Barco Quantum-ot is bárki vehet ma már gyakorlatilag "bagóért", a bolti gagyi árának a töredékéért. LED-es Runco, más ProjectionDesign/Barco gépek is vannak hirdetve itthon is, ez ma már sima ügy. Aki nem érzékeny a szivárványra, az ma már csak akkor nem nézhet csúcsminőségű (1080p, vagy 1440p) képet otthon, ha tényleg a kifogásokat keresi (a lehetőségek helyett).

A szivárványra érzékenyebb fórumtársaknak sokkal nehezebb jó minőségű képet vetíteni, de van remény, lassan a komoly, 3 chip-es, használt DLP-k ára is lemegy majd a "fájdalommentes" szintre. Egy ilyen gép most még viszonylag drága (1 milla környéke) de az árak egyértelműen csökkennek, ahogy a "4K őrület" terjed. És ezekben mindig éles az optika, mind rendes képet vetítenek, stb. 1-2 év és már ezek is ott lóghatnak majd a plafonon ... és ha mégsem lógnak majd, az nem anyagi, hanem inkább "agyi" kérdés lesz.

A Sony újabb LCD gépei is egyre jobbak, de most még ami jó, az nagyon drága (9 milla környéke). Ha ezt a szintet hoznák már az 1-2 milliós LCD-k, én is mindenkinek ezeket ajánlanám (legalábbis a gagyi, pici chip-es DLP-k helyett). Biztosan eljön majd ez az idő, de azért még erre is várni kell.

Igazából a "lehetőségeket kereső" ember mindig tudott otthon jó képet vetíteni, csak a történelem különböző szakaszaiban néha az új, néha a használt gépek a jobbak. Amikor a technológia dinamikusan fejlődik, akkor az új mindent ver, akkor azt kell venni. Amikor a fejlődés belassul (vagy akár az olcsósítás folyik a minőség javítása helyett) akkor a használt a nyerő (amiben MÉG a "békebeli" technológia van). Emiatt most épp a használt, komoly gépek mindent vernek, de a Sony például 5 perc alatt építhetne egy valóban jó gépet, ami megfizethető is lehetne. A DLP vonalon sokkal rosszabb a helyzet, ott a pici chip-ek semmire sem jók, a nagyok meg horror drágák (a 0,9"-es 1440p chip ára pl. a Texas Instruments honlapján 1600 dollár, ha jól emlékszem, nyilván a gyárak olcsóbban kapják, de ez azért mindenképpen durva) szóval rendes DLP fizikailag lehetetlen, hogy a boltokba kerüljön mindaddig, amíg a Texas Instruments durván le nem csökkenti a "rendes" chip-ek árát. Márpedig NEM fogja ezt tenni, mert a gyártási kapacitása véges és amit le tud gyártani, az jó pénzt hoz a horror drága gépekbe beépítve. Sajnos borítékolható, hogy elfogadható DLP (olcsón) még sokáig nem lesz, nem is lehet a boltokban. A profik (stúdiók, mastering házak) tudják, hogy a DLP a pontos képmegjelenítésre leginkább alkalmas eszköz, nekik van is pénzük és szükségük is van az ilyen minőségű képre (nagy, drága chip, fluorit optika, drága elektronika, izmos lézer fényforrás, pontos színek, stb.) így ők drágán is megveszik a csúcsgépeket (még "sorba is állnak" érte) ezzel pedig magasan tartják az árakat. A DLP vonalon szerintem csak és kizárólag a használt gépek fognak elfogadható áron komoly képet vetíteni, még nagyon, nagyon sokáig. De az LCD vonal még fejlődhet és jelenhet meg ütőképes gép (remélem) csak ki kell várni.

De mindezek ellenére jelenleg szerencsés az, aki nem látja a szivárványt ... :-)

(#45018) gyulaipal válasza c4 (#45015) üzenetére


gyulaipal
tag

> A kis Barco és az általad tervezett anamorf prizmával is perfekt a képélesség. :)

Persze, azzal sincs gond, de azért a nagygép függőlegesen 1600 pixel, a kicsi 1080, ez kb. plusz 50% a nagygép javára. Azért ez már látszik, főleg úgy, hogy mindkét esetben élesen definiáltak a pixelek, azaz mindkét rendszer az elméleti maximum közelében teljesít optikailag. A (mai) LCD-k esetében a pixelek száma és a kép élessége csak egy sokkal "lazább" kapcsolatban van egymással, de az ilyen Barco kategóriás gépek esetén nincs ilyen "vita" (sem "kifogás") azaz ott a plusz 50% az pontosan annyi, nem több és nem is kevesebb. Ez pedig elég durva különbség. Pont mint az 1080p v.s. 720p.

Vízszintesen 33% a plusz felbontása a nagygépnek. Ez sem kevés, összességében dupla mennyiségű pixel-t vetít a vászonra a nagygép, azonos optikai minőségben.

Az persze már egy másik kérdés, hogy a valóságban szükség van-e ennyi pixelre, de hogy a számok itt tényeket jelentenek, abban szerintem nincs köztünk vita. Vagy igen? :-)

(#45019) gyulaipal válasza #99499520 (#45016) üzenetére


gyulaipal
tag

> Nem lehet hogy az emberek a szivárványhatást inkább elfogadják, mintsem nem látják?

Jól látod! Mindenki látja, ha tudja, mit és hogyan kell nézni. De az, hogy mennyire zavarja a szemünket, az egyénenként változik.

Amikor egy tényleg jó DLP vetít, akkor inkább a nyálunk csöpögésének a hangja a zavaró, a szivárványt ilyenkor kb. senki nem nézi. Egy jó DLP egy jó szobában simán elhiteti Veled, hogy egy 3m széles plazmatévét nézel, nem egy vetített képet. Akit ilyenkor is zavar a szivárvány, annak nem szabad DLP-t venni.

(#45021) gyeniko válasza #99499520 (#45020) üzenetére


gyeniko
őstag

"...És mivan azzal a ténnyel hogy dlp-nek van a "legdigitálisabb" képe?..."

Ennek a "tény"-nek mi a forrása? Különösen azért érdekel, mert én ezt eddig nem tapasztaltam. Két DLP vetítőm volt (SIM2 D80E és Runco RS-900), illetve egy D-ILA (JVC X55), most egy LCD (Epson EH-TW9300) vetítővel élek együtt. A két említett DLP képe nagyon természetes volt, több szempontból is előzte a másik két vetítő képét.

Nem tehetünk meg mindig mindent, amit kellene, de azt mindig meg kellene tenni, amit lehet!

(#45022) fogaspohar


fogaspohar
újonc

Sziasztok!

Kérdésem lenne, hogy a van olyan projektor 1500$ alatt, ami tud natív 4k-t és
nem csak a "képes rá" címkét kapja ( és minőségileg rendben van) ?
\pl.: BenQ HT3550\

Érdemes a mai technológia szintjén ilyen felbontásban gondolkozni házimozi esetén?
( vagy csak nagyon magas áron érhetőek ezek el?)

Köszönöm a válaszokat előre is!

[ Szerkesztve ]

(#45023) gyulaipal válasza #99499520 (#45020) üzenetére


gyulaipal
tag

> Ezek szerint csak a DLP az ami a legjobb képet adja?

AdHATja (de ez NEM garantált). A DLP az egyetlen, valóban digitális rendszer, ahol "halál pontosan" az jelenik meg a vásznon, amire az elektronika utasítja a chip-et. Ha az elektronika szar, akkor az, ha jó, akkor az. Mindent el lehet rontani, de legalább a DLP esetén:

- a pixelek teljesen függetlenek egymástól (nincs közöttük "kölcsönhatás", ami a képet homályosítaná)
- a rajtuk megjelenő fényesség tényszerűen és tökéletesen pontos
- a feketéről fehérre váltás milliomod másodperces időskálán történik, így a mozgásmegjelenítés perfekt lehet
- a kép minősége (mivel valóban digitális rendszer) teljesen azonos a projektor (chip) teljes élettartama alatt.

Az LCD egy analóg megjelenítő, amit digitális áramkörök vezérelnek, de ott a pixel pontos fényessége csak tippelhető, mivel a panel hőmérséklete, meg kb. minden számít(hat).

Ezek a különbségek persze nem látszanak a teszteken, mivel azok állóképekkel történnek. Logikus, nem? Mozgófilm vetítésére használt eszközt állóképpel tesztelnek. Vicces.

> És mivan azzal a ténnyel hogy dlp-nek van a "legdigitálisabb" képe?

Mivel ez az egyetlen, valóban digitális vetítő rendszer, ez teljesen természetes. Homályosítani ezt is lehet szoftveresen vagy akár a lencse pici defókuszálásával (a nagymoziban is ezt csinálják, ezért "analógos" a kép).

Akit komolyabban érdekel a téma, nézze meg a haladó projektoros témát, ott leírtam a részleteket viszonylag egyszerűen, a matematikai hátteret éppen csak érintve. Az avx-en viszont pár éve az LCD homályosságát okozó pixel-kölcsönhatás matematikáját részletesen leírtam, google-val szerintem pár másodperc megtalálni. Az ott leírt konvolúciós mátrixokkal nem nagyon van értelme vitatkozni... bár ma már van aki a Föld gömb alakjában sem hisz... :-)

> A leg simább /valóságosabb képe a dila és társai!?

"Sima", mert homályos. Sima képet a DLP is tud vetíteni, csak el kell tekerni a fókuszt egy picit, XPR-t használni vagy egyszerűen műanyag optikát. A valóság azonban éles, így ha azt akarjuk utánozni, éles kép kell. Az pedig a DLP (ma még, de már az LCD is fejlődik, amint sokszor említettem).

> A sokkal régebbi technológia (lcd) meg sehol nincs ezek szerint?

Azt nem mondtam, de azt igen, hogy a DLP előnyei vitathatatlanok. A tiszta, fényszórást okozó optikai alkatrészektől mentes fényút miatt a DLP előnye ANSI kontrasztban (hacsak valami nagy találmány nem jelenik meg optikai vonalon) behozhatatlan. Az LCD-ben a polárszűrők mindenképpen szórják a fényt (a JVC egyébként nagyon korrekt gépeket épít, ezekben fémgőzölt (wire grid) polárszűrők vannak a műanyag vackok helyett, de az fényszórás ellen senkinek nincs felmentése).

Az LCD gépek is vetíthetnek nagyon jó, élvezetes képet, ez tény. De ha vita nélkül és pontosan azt kell megjeleníteni, ami a kábelen bement, akkor ez sokkal könnyebb olyan (valóban digitális) képalkotó eszközzel, ami pontosan követi az elektronika parancsait. Az LCD NEM teszi ezt sem térben- sem időben, ez vitathatatlan tény, de a dolog jelentőségén nyilván lehet vitatkozni.

A DLP talán legnagyobb hátránya pont az előnye: mivel borzalmasan gyorsan (és pontosan) tud képet váltani, ezért LEHETSÉGES egyáltalán 1 chip-es DLP projektort építeni a színek sorban vetítésével. Ha csak egy picit gyengébb lenne a DLP technológia, nem is létezne 1 chip-es gép, csak 3 chip-esek léteznének. De hát azokat valószínű akkor is nehéz lenne kifizetni...

Ha az LCD is képes lenne "megcsinálni" azt, ami a speckóban le van írva, abból is létezne 1 chip-es változat. De nem létezik, ez konkrét és tényszerű bizonyítéka annak, hogy "valami ellentmondás" mégis csak lehet a valóság és a speckó között.

> Most már érdekel a téma...

Olvass vissza, szerintem már mindent leírtam, tettem be linket ahol a profik leírják ugyanezeket, stb.

> Csak hogy tudjam az érzkeny szemem miatt mit kell kihagyom...

Semmit. Egy jó film ugyanolyan boldoggá teszi az embert akkor is, ha kicsit kevésbé pontosan van megjelenítve. A szar film meg így is szar film marad, szerintem ebben is egyetértünk.

Viszont én optikai fejlesztéssel foglalkozom, szóval én kicsit más szempontok alapján nézem ezt a témát, mint az "átlagos" házimozis. Szerintem nagyon jó képet az LCD is vetíthet, de ha "tökéletesen pontos" megjelenítés a cél, akkor én mindig DLP-t választanék. A házimoziban nyilván nem ez a cél, de pl. egy stúdióban pont ez kell. Ettől azonban még ugyanúgy örömmel lehet mozizni LCD gépekkel is. SEMMIT nem veszítesz, hidd el nekem!

>Bár 3chipes dlp - ig nem is fogok dlp vonal fele menni...

Pár év és ezek is olcsók lesznek (persze használtan)! Külföldön sem értenek jobban a házimozisok az optikához, úgyhogy a komoly projektorok árai ott is stabilan lefelé mennek...

>Kövi csere (remélem sokáig élvezhetem a mostanit) jvc /sony környéke lesz.. (csak ezek meg az lcd technológiánál is rövidebb élettartamuak.....

Persze, mert ezekben a folyadékkristályon kétszer megy át a fény, tehát az UV fotonok duplán rombolják a folyadékkristály hosszúláncú molekuláit. De a "két menet" során a kontraszt is négyzetre emelkedik (persze ez nem szó szerint igaz, pont a polárszűrők fényszórása miatt, de azért egy LCOS/D-ILA kontrasztja tényszerűen nagyon jó).

Az én szememben talán pont ez a legnagyobb hátránya mindenféle LCD-nek: a kép folyamatosan változik, minden egyes vetített óra során, hiszen a folyadékkristályt folyamatosan rombolja az UV fény (különösen a kék panelt, mivel az kapja a legtöbb UV fotont a képébe). Az élettartam elején ez nem látszik szemmel, de engem idegesít a tudat, hogy folyamatosan változik a képminőség. A DLP viszont digitális, ha működik, akkor a kép perfekt (lehet, ha az elektronika is úgy akarja) majd egyszer eljön a pillanat amikor a chip (tipikusan az első pixel) meghal (de rendes hűtéssel ez soktízezer vetített óra) és akkor annyi. De előtte az utolsó másodpercig a képminőség azonos volt az első vetített perc minőségével. Ez nekem (szakmai szemmel nézve) tetszik, de ettől még egy LCD-vel is élvezetes dolog mozizni. Mondom, én kicsit más szempontok alapján nézem ezeket a dolgokat, mint a "normális" házimozisok. :-)

(#45024) gyulaipal válasza gyeniko (#45021) üzenetére


gyulaipal
tag

> ... (SIM2 D80E és Runco RS-900), illetve egy D-ILA (JVC X55), most egy LCD (Epson EH-TW9300) ... A két említett DLP képe nagyon természetes volt, több szempontból is előzte a másik két vetítő képét.

De fura! Ezek nem pont 0,95"-es DLP chip-pel szerelt "komoly" gépek rendes optikával és elektronikával? :-)

Lehet, hogy az elmélet a gyakorlatban is működik? :-)

(#45025) Pro Koryak válasza #99499520 (#45020) üzenetére


Pro Koryak
addikt

"És mivan azzal a ténnyel hogy dlp-nek van a "legdigitálisabb" képe? "

Ezt kik állítják?
Az tény, hogy jól láthatóan élesebb, mint az lcd/dila/sxrd és társai.
Pont, hogy a plazmához hasonlítják = természetes(ebb) a képe.
Nálam is 1csipp dlp van, sajna látom a szipárpányt(még plazmán is), de az összkép kárpótol :Y :R

(#45026) gyulaipal válasza fogaspohar (#45022) üzenetére


gyulaipal
tag

> Kérdésem lenne, hogy a van olyan projektor 1500$ alatt, ami tud natív 4k-t és
nem csak a "képes rá" címkét kapja ( és minőségileg rendben van) ?

Ilyen sajnos ma még nincs.

> \pl.: BenQ HT3550\

Az a legalja kategória, 0,47"-es DLP chip van benne. A 0,67"-es gépek valamivel jobbak, de azok 1 milla felett vannak. Szerintem azok is felejtősek, de majd jön a Kereskedő Úr és ellentmond nekem ... :-)

> Érdemes a mai technológia szintjén ilyen felbontásban gondolkozni házimozi esetén?

Ennyi pénzből kb. százszor jobb képet tudsz vetíteni egy rendes 1080p DLP-vel. A "rendes" 4K projektor nagyon drága dolog (és még az sem igazi 4K, az LCD-k képe sokkal homályosabb mint ami a felbontás alapján elvárható lenne, a DLP-k esetén eleve nincs is valós 4K felbontású házimozis gép forgalomban).

Szerintem nézz meg pár gépet élőben és akkor majd látod miről beszélek... :-)

(#45028) alphamooncam válasza #99499520 (#44989) üzenetére


alphamooncam
őstag

[link]

Én ezt vettem. Kellett hozzá egy adapter, mert a Meanwell túl nagy volt, nem ment be a tápcsati.

Véletlenül pont volt ilyen adapterem itthon, bocsi, hogy nem mászok fel lemérni, de nagyon be van építve.Ha megjön a Darbee leméred azt amit adtak hozzá.

Egyébként meg filléres cucc az adapter, és nem tudom miért nem microusb-s csatit kapott... talán úgy túl egyszerű lett volna.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#45031) Ijk válasza #99499520 (#45027) üzenetére


Ijk
nagyúr

A mozifilmek jelentős részét analóg filmről digitalizálják, tehát eredendően analóg képet látsz. Szerintem ezen már semmit nem kell finomítani, hanem minél precízebben megjeleníteni, amire a DLP a legalkalmasabb. A pixelek közötti durvább átmenet akkor lehet probléma ha túl nagy képet vertítünk túl közelre. De 45°-os látószögig szinte kizárt hogy ez problémát okozzon, nagyobb mérethez pedig még mindig ott vannak az 1440p-s dlp-k.
Persze nyilván ezek már ízlések és pofonok, olyan mint az audiotechnika. Sokaknak a digitalizált, lehető legpracízebben leképezett zene túl "digitális", igénylik az analóg technológiák mondhatni romboló hatását.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#45032) fogaspohar válasza gyulaipal (#45026) üzenetére


fogaspohar
újonc

Köszi a válaszod!:)
-----------------------------

Melyiket választanátok minőség és megbízhatóság szempontjából? (alapból Optimával szemeztem)

BenQ

Optima

Epson

Vagy valami más?

Rengeteg bolti értékelést olvastam velük kapcsolatban és sokan estek pofára.
(HDMI halál, izzó korai halál)
/A probléma a a 10-15% negatív tapasztalatokkal van, ha már kidobok rá egy rakat pénzt akkor
ne dögöljön meg nekem 90 nap múlva/

(#45033) Mik76 válasza Ijk (#45031) üzenetére


Mik76
senior tag

Az utobbi evtizedben mar a digitalis rogzites a sztenderd a forgatasokon. A filmre forgatott anyag inkabb mar az old school iskola hiveinek marad fent, vagy jellemzoen muveszfilmes vonalon hasznalatos.

http://www.imdb.com/name/nm1481844/?ref_=nv_sr_1

(#45034) alphamooncam válasza #99499520 (#45030) üzenetére


alphamooncam
őstag

Ez a második Darbeem.

Az elsőben leégett a táp. Vitte magával a chipet is.

Amazon szó nélkül azonnal visszaadta a lóvét.

Megvettem mégegyszer, és vettem hozzá egy stabilizált tápot is, amit nem mellesleg már az elsőnél is terveztem...

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#45036) nihill


nihill
őstag

Sziasztok!

A projektorok mennyire alkalmasak 24/7 használatra? (üzembe, termelési statisztikát kijelezni)

(#45038) BBéci válasza #99499520 (#45016) üzenetére


BBéci
titán

Akár hiszed, akár nem; tény. Függetlenül a hertzektől, bár 60-at még soha nem küldtem vetítőre, 24 pedig nem létezik, mert többszörözve kerül a vászonra.
Vannak módszerek a kierőszakolására, azokkal halványan, a másodperc tört részéig sikerült látnom.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#45039) Ijk válasza BBéci (#45038) üzenetére


Ijk
nagyúr

Én nem láttam még eddig szivárványt, igaz én is csak 24p-vel etetem.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#45041) gyulaipal válasza nihill (#45036) üzenetére


gyulaipal
tag

Az ipari alkalmazásokhoz gyártott projektorok eleve 7/24 üzemre vannak tervezve. Egy komoly projektornak nagyon is jó, ha nem kapcsolgatják ki-be hanem folyamatosan megy, ugyanis így nem mennek át az elektronikai alkatrészek felmelegedési-lehűlési ciklusokon, márpedig ez töri el egy idő után a forrasztásokat és ettől hal meg végül a gép. Folyamatos üzemben egy erre tervezett gép élettartama kb. örök élet plusz egy nap.

Persze most nem a távolkeleti gagyi gépekről beszélek... és az is igaz, hogy egy ilyen gép újonnan drága, de használtan olcsó, mivel a házimozisoknak ezek nem jók, a cégek meg inkább újat vesznek (nem érdekli őket az ár). Ha gondolod, tudok ajánlani konkrét típusokat PM-ben, de Te is könnyen találsz pl. Ebay-en...

(#45042) Márton válasza Ijk (#45039) üzenetére


Márton
nagyúr

Ezen sem látod? :Y
Vagy itt? (ha van flash)

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#45043) Ijk válasza Márton (#45042) üzenetére


Ijk
nagyúr

Majd egyszer megnézem, de engem inkább a valós anyagok érdekelnek mint tesztábrák.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#45044) Márton válasza Ijk (#45043) üzenetére


Márton
nagyúr

De engem meg az érdekel, hogy itt sem látod-e?
Mert akkor irigyellek :DDD

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#45046) Ijk válasza Márton (#45044) üzenetére


Ijk
nagyúr

Lattam valamit, de nagyon kellett koncentralnom. Csak a videót próbáltam.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#45047) gyeniko válasza weinmaker (#44957) üzenetére


gyeniko
őstag

Nem, mert ez lett a vége. + szállítás + ÁFA + vám. Ennél olcsóbban van (ha megvan még) ugyanilyen vetítő az AVX-en.

[ Szerkesztve ]

Nem tehetünk meg mindig mindent, amit kellene, de azt mindig meg kellene tenni, amit lehet!

(#45048) AssAssynn válasza BBéci (#45038) üzenetére


AssAssynn
őstag

"bár 60-at még soha nem küldtem vetítőre"

Miért? Nekem alapból csak 59 és 60Hz közül lehet választani.

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#45049) BBéci válasza AssAssynn (#45048) üzenetére


BBéci
titán

Azt hol választod ki?
Dune médialejátszót és Panasonic Blu-ray lejátszót használok, mindkettő a film saját képfrissítését küldi a képmegjelenítőkre, nem változtat rajtuk.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#45050) greike


greike
tag

Sziasztok!

Kinéztem magamnak egy Panasonic pt-at6000 projektort. A vetítőben 5300 üzemidő van! Az első lámpa van benne! Soknak számít ez az idő? Erre a projektorra esne a választásom akkor mire figyeljek mikor megnézem működés közben?

Előre is köszönöm a segítséget!

Útvonal

Fórumok  »  TV & Audió  »  Projektor topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.