Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17051) mezis válasza Batman2 (#17046) üzenetére


mezis
nagyúr

? Permanens mágneses motorok ? (A Citroen BX-em hűtőventilátora volt ilyen. Kb 100-150 W-os lehetett. Fordulatszámot nem tudom.)

mezis

(#17052) Lompos48 válasza Speeedfire (#17049) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Bekapcsoláskor egy lassú, de alapos rúgás, kikapcsoláskor kattanás (szokott jelentkezni).

December 26.-án feltettem egy olyan kapcsolást, ami évtizedek óta teszi a dolgát nálam:

Ez válaszol a relés kérdésedre is. Annak idején még váltottunk egy pár kérdezz-felelek partit is, ha nem csal emlékezetem. Keress vissza!

[ Szerkesztve ]

(#17053) moha21 válasza Lompos48 (#17052) üzenetére


moha21
addikt

Erre a rajzra még én is emlékszem, sőt azt hiszem a Vs-nek ítram voltage supply-t és azt te javítottad?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17054) Lompos48 válasza moha21 (#17053) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen.

(#17055) cashback válasza cashback (#17043) üzenetére


cashback
őstag

Egyébként a kijelző típusa: 16T202DA1E

Erre azt írják hogy a HD44780-vel kompatibilis (vagy mi). [link]

Felvetődött az is hogy egy párhuzamos-usb csatlakozót szerzek be... viszont benne van a hiba lehetőség hogy ez így nem használható erre a célra.

Esetleg a fenti videóban látható usb-s átalakítót tudja valaki mi és lehet-e kapni nálunk (ha-n?)?

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17056) Speeedfire válasza Lompos48 (#17052) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Igen, emlékszem rá. Csak a fentebb linkelt kicsit egyszerűbbnek tűnt nekem. :B
Oda csak az ac kellett, illetve pár alkatrésszel kevesebb is volt. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17057) Lompos48 válasza cashback (#17055) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Felvetődött az is hogy egy párhuzamos-usb csatlakozót szerzek be... viszont benne van a hiba lehetőség hogy ez így nem használható erre a célra.

És ez sajnos teljesen igaz. Nem lesz egyszerű egy PC-ről ellátni adatokkal. Érdemes elolvasgatni az adatlapját.

(#17058) cashback válasza Lompos48 (#17057) üzenetére


cashback
őstag

Tehát ha ezt szeretném használni akkor vagy szerzek egy olyan usb-s dolgot mint a videón... vagy egy pci-e paralel portot (ez utóbb teljesen ki van zárva mert 10ezer forint :DD )

Vagy... szerzek egy másik kijelzőt. ;]

Köszönöm szépen az ismételt segítséget. :R

Lassan már Lompos48 viszem a söröd. ;)

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17059) zka67 válasza cashback (#17058) üzenetére


zka67
őstag

... vagy építesz hozzá egy vezérlő áramkört :)

Soros LCD kijelzőmodul

Ez mindenféle átalakítás nélkül jó a te kijelződhöz is. Soros port meg van az alaplapodon. A párhuzamos portot el lehet felejteni, win7 alatt már nem tudod vezérelni.

(#17060) cashback válasza zka67 (#17059) üzenetére


cashback
őstag

Ahh... nekem ez kínai egy picit. :B
Két vezetéket össze kötök... a többit azt csak kifestőből tudom hogy mi a helyzet. :))

Közben azért nem adom fel című harc van...

Alábbiról esetleg vélemény?
Lap alján "Table 2-3. Pin Definitions for a DB-9 to DB-25 RTS/CTS Flow Control Cable" : [link]

Bár azt írja két helyre is (1; 6) hogy: not used
Viszont nálam van vezeték... 1-től 9-ig és a 16-osra van lekötve az árnyékolás, test... valami. :U

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17061) zka67 válasza cashback (#17060) üzenetére


zka67
őstag

Parallel Port (DB-25 Female)

Felejtsd már el a soros portot ebben a formában. Először is teljesen máshogy működik, mint a párhuzamos, másodszor nem TTL jeleket használ, hanem +/-12V-ot. Ahhoz, hogy működésre bírd, a mai világban mindenképp kelleni fog hozzá egy elektronika is, mert mondom, a win7 alatt már nem tudod használni a párhuzamos portot. Csak a win7 küldhet ki rajta adatot a nyomtatónak, te már nem tudod programozni a kimeneteket.

A vezetékeket nézd meg újra, hogy mi hova megy, mert vagy kevés vagy sok, és nem hiszem, hogy az árnyékolást a reset kimenetre kötötték volna.

Azért lehet kevés, mert ha 8 bites interfésszel használja a kijelzőt, ahhoz még kell legalább 2 vezérlőjel is. Ha pedig 4 bitseben, akkor meg sok, mert ahhoz is elég 2 vagy 3 vezérlőjel.

(#17062) cashback válasza zka67 (#17061) üzenetére


cashback
őstag

Oks. :C

Szóval így néz ki:
DB-25 Male
1- barna
2- piros
3- narancs
4- citrom
5- zöld
6- kék
7- lila
8- szürke
9- fehér

16- ezüst izé ami körbe veszi az összes vezetéket

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17063) yohnsee válasza Speeedfire (#17027) üzenetére


yohnsee
tag

Azt még megpróbálhatod, hogy a poti házát (ha tényleg fém, ahogy a képen van) azt is lekötöd GND-re.

AVR

(#17064) Speeedfire válasza yohnsee (#17063) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Műanyag piher poti. A kép csak illusztráció volt. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17065) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#17064) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor ne csodálkozz, ezek az olcsó vackok ennyit tudnak. Rendes potit kell szerezni, aminek élettartama évtizedekben mérhető: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17066) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#17065) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

600huf volt, a fene gondolta volna, hogy ennyit számít... :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17067) totya694 válasza Speeedfire (#17064) üzenetére


totya694
őstag

Mérjél rá az a biztos.Én is amikor vissza vittem a boltba a rossz potikat először variáltak utána kértem még 10db-ot mindre rámértem a szemük láttára és egy szavuk sem volt.
Pl. egy Alps poti ha kontakt hibás és szétszedhető akkor azt "érdemes" megcsinálni de kínai már gyárilag hibásat nem éri meg.

Üdv:Attila

(#17068) totya694 válasza Speeedfire (#17066) üzenetére


totya694
őstag

Az ilyen potit csak a "tisztító tűz" tudja megjavítani :P

Üdv:Attila

(#17069) yohnsee válasza CPT.Pirk (#17065) üzenetére


yohnsee
tag

Azért egy piher sem a legolcsóbb, persze nem egy Alps blue, de akkor sem kellene ilyet művelnie. A honlap, amit linkeltél - innen rendeltél már? Vagy tudod, hogy lehet? (szállítási díj, stb. hogy alakul?)

AVR

(#17070) CPT.Pirk válasza yohnsee (#17069) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valóban, gagyibbra számítottam a googleben látottak miatt.

Az oldalról már rendeltem egy kupac novál csőfoglalatot, ha jól emlékszem, másnapra meg is jött a cucc, kb. annyi plusz költség van rá, mintha dhl-es futár hozná, szóval ha rendelsz valamit, akkor rendelj több dolgot, úgy éri csak meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17071) yohnsee válasza CPT.Pirk (#17070) üzenetére


yohnsee
tag

Már be is regisztráltam. Épp egy keverőt javítok, még az is elképzelhető, hogy innen megkapok minden potit hozzá. Még meg kell mérjem a pályahosszt az enyémeimen, hogy biztos jók-e hozzá. Köszi mégegyszer a linket!

AVR

(#17072) Hujikolp válasza cashback (#17062) üzenetére


Hujikolp
őstag

A színek teljesen mindegy.
Itt van ez a program. LCD hype.
És egy másik: LCD Smartie Ezek tanulmányozd át. FŐLEG a bekötéseket. Értem ezalatt, hogy csak akkor működőképes, ha a megfelelően van bekötve az ic-hez az lpt port. Adatlapja alapján visszakeresheted. (pl multiméter, csipogó állás)

Ha teszel fel jó minőségű közeli képeket, akkor talán többet is lehet róla mondani.

Az usb-s meghajtás, az megint teljesen más. Kell hozzá egy átalakító áramkör. Lehet venni, de azt is még fel kell programozni, kell rajta forrasztgatni, elég sok munka van benne. És ráadásul, aki nincs is benne a témában, annak szinte esélytelen összeozni. Ha komolyan érdekel a téma, akkor neki lehet vágni, de sokat kell vele tanulni. (PIC, AVR mikrovezérlők, assemby, c, programozás. digitális elektronika stb..)

[ Szerkesztve ]

(#17073) sörösló válasza CPT.Pirk (#17050) üzenetére


sörösló
aktív tag

Bocsi, de nem egészen vágom hogy ezt mire érted. Hogy lejárt az XP ideje? Lehet hogy igen, de még ma is futnak nálunk DOS alapú ipari vezérlések!

(#17074) cashback válasza Hujikolp (#17072) üzenetére


cashback
őstag

Ezt nem én kötöttem bele... gyári kábele a kijelzőnek. Ugyan az mint a képen: [link]

Most úgy fest a dolog hogy veszek egy USB vezérlőt... aztán majd kiderül... :B

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17075) moha21 válasza sörösló (#17073) üzenetére


moha21
addikt

Sőt kórházakban is van még DOS...

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17076) totya694 válasza cashback (#17074) üzenetére


totya694
őstag

Nekem ilyenből van 3db Linuxos szerverbe volt és a belső USB tüskékre volt csatlakoztatva.Csak gondoltam megemlítem :U

Üdv:Attila

(#17077) cashback válasza totya694 (#17076) üzenetére


cashback
őstag

És eladó? :DDD

Nekem egy ilyesmi házban van/volt ez a kijelző:

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17078) totya694 válasza cashback (#17077) üzenetére


totya694
őstag

Igen.

Üdv:Attila

(#17079) CPT.Pirk válasza sörösló (#17073) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azzal dosos cuccal semmi gond, nem is teszitek ki netre.
XP-t kiadták 2001-ben, komoly, lényegi változást a 2004-ben kiadott SP2 hozott utoljára, SP3 már szinte csak sebtapaszok gyűjteménye.
Ma meg 2012-t írunk, a legbénább vírus,trójai,stb is fel van készítve az XP minden sajátosságára, igen könnyen hozzá tudnak jutni rendszergazdai jogokhoz. Ergó aki netről elérhető helyen még XP-t használ, az saját magát és mindenkit az interneten veszélynek tesz ki.
Szép volt, jó volt, de mivel üzletileg nem éri fejleszteni, ezért nem is fejlesztik (a szokásos patchek nem fejlesztés), hanem csináltak 2 új Windowst és hamarosan jön a harmadik.

Akinek nem megfelelő, hogy amikor egy cég abbahagyja a támogatást és onnan már el kell dobni a programot mert ön és közveszélyes lesz, az használjon más programot (jelen esetben oprendszert). Az átlag munkahely feladatainak jó része olyan, hogy nem lenne kötelező miatta Windowst használni.

Nah de ezeket ne itt folytassuk-

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17080) totya694 válasza CPT.Pirk (#17079) üzenetére


totya694
őstag

Én ezzel nem értek egyet :( Főleg a Vista hatalmas bukása miatt de a Win 7 is "csak" Vista átirat.

Üdv:Attila

(#17081) CPT.Pirk válasza totya694 (#17080) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Attól még így van. Az átirat duma viszont totál alaptalan, olyanok szokták mondani, akik nem használták még pár percnél tovább.

Nézd meg ezt: [link] hivatalos Microsoft jelentés az operációs rendszerek fertőzöttségéről, mindegyikben toronymagasan vezet az XP. Ezek után miről is beszélünk?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17082) PHM válasza CPT.Pirk (#17081) üzenetére


PHM
addikt

Azért ésszel használva az XP is lehet olyan biztonságos,
mint a többi operációs rendszer.
Különben is, csak abban a statisztikában hiszek, amit én magam hamisítok. :)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17083) cashback válasza CPT.Pirk (#17081) üzenetére


cashback
őstag

Sokkal többen használják az XP-t. :))
Ergó... :B

StatCounter

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17084) Speeedfire válasza PHM (#17082) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

+1 Megfelelő tűzfal és vírusírtóval semmi gond sincs. Muterék és tesó gépén is xp van több éve teszik a dolgukat. Néha kell egy kis tisztítás, kukázás, de semmi extra.
Én a saját gépeimen win 7-et használok már. Kényelmesebb nekem a mindennapokban, meg a vas is megvan a futtatáshoz.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17085) CPT.Pirk válasza cashback (#17083) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Októberben már több Win7 volt, mint XP. Írják is a linkelt oldaladon.

PHM:
Jó az a szöveg! ;]

Viszont sajnos koncepcióbeli hiányosságokkal nem tudsz mit kezdeni. A mindenki = rendszergazdai fiók problémát az XP utáni Windowsokban megoldották szerencsére az UAC-vel, de ennek hiányát nem lehet pusztán tűzfal + virker + anti trójai progikkal megoldani XP-n.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17086) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#17085) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én is tíz éve használom gond nélkül az XPt. Még nem volt olyan, hogy miatta ne boldoguljak valamivel. Összeomlás egyszer, fertőzés kétszer. Előző esetben valószínű, utóbbiakban biztos én voltam a hunyó. Még tartom! :)

(#17087) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#17086) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van még 2 éved. Btw. amíg nem ülsz le egy akármilyen, akár több éves Linux elé, addig nem szembetűnő, hogy mennyire átgondolatlan tervezés az XP.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17088) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#17087) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Addig még elégedett leszek a Golffal és nem kell Lexus... ;)

(#17089) moha21 válasza PHM (#17082) üzenetére


moha21
addikt

Pontosan, rossz kézben meg a win7 is annyit ér amennyit akar.

ÖÖ ezt az idézetet valami közgazdász mondta nem? :)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17090) Batman2 válasza 14adam (#17047) üzenetére


Batman2
őstag

Jah, én is gondoltam rá, de egyrészt az csak 6V-ot ad, másrészt túl kicsi áramerőt, minimum 12 kellene belőle, hogy tölthessen a 2db 12V-12Ah-ás akkut, és igen drágán adják darabját, 12db, kisebb vagyon lenne, nem nyerő ! :(

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17091) cashback válasza CPT.Pirk (#17087) üzenetére


cashback
őstag

Annak aki ért a linux-hoz... én aki nem, 10perc alatt agyvérzést kapok tőle mert nem azt csinálja amit én akarok. :DDD

Sok helyen írják hogy aki Linux-ra akar áttérni Win-ről az felejtse el amit eddig tudni vélt az operációs rendszerről... hát manapság a felgyorsult világban erre pont nincs ideje senkinek. :)

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17092) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Csak nekem tűnik úgy, hogy ez a Windows vs. Linux párbaj nagyon hasonlít az elektroncsöves vs. félvezetős csörtére? De szeretnék látni egy keresztstatisztikát! :))

(#17093) Batman2 válasza mezis (#17051) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen az lehet jó, az állandó mágneses motorok termelhetnek használható mennyiségű és minőségű áramot meghajtva.
Jó ötlet a ventilátor motor, csak igen drágán vesztegetik még a bontókban is. :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17094) cashback


cashback
őstag

Megint egy "hulye" kérdés.

Nagyon nagy kép (3Mb): [link]

Ami ott be van karikázva, illetve az összes többi kisebb kivitelt minek nevezik? :D
Illetve honnan lehet tudni a típusát?

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17095) CPT.Pirk válasza cashback (#17091) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sajnos így van, a Wines megoldások jó része a szemműtét a végbélen át esete, amire később jön csal rá az ember, ha kipróbál mást.

Lompos: egyikhez csak fül kell, másikhoz meg csak agy. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17096) PHM válasza cashback (#17094) üzenetére


PHM
addikt

Kerámia kondinak nézem.
Az értékére felirat híján csak következtetni lehet a méretéből.
De ami be van karikázva, az nem csak a helye az alkatrésznek?

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17097) cashback válasza CPT.Pirk (#17095) üzenetére


cashback
őstag

Hát én már próbálkoztam Linux-val... de amikor egy wlan adaptert telepítést nem lehet 2 lépésben megcsinálni, sztem ott a rendszerrel valami gond van.

PHM Az csak a helye... gondolom onnan elszállhatott.
Ami még felmerül kérdés... hogy tudom beazonosítani a típusát?
Merthogy ez annyira apró hogy: 1: nem látom akkor sem ha rá is van írva, 2: valószínű hogy nincs is ráírva semmi. :)

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17098) CPT.Pirk válasza cashback (#17094) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez a kép soronként töltött be. 2012-be ez elég kemény. :DDD

Am. amit bekarikáztál, az egy forrasztási PAD, és onnan hiányzik egy SMD kondenzátor. Értékét valszeg nem fogod megtudni, ha nem fontos a cucc, akkor próbálkozz random kondik berakásával.

Egyszer lenyomtam csavarhúzóval 3 smd ellenállást egy vidkariról, 1-et megtaláltam a szőnyegen, 2-t meg rövidzárral helyettesítettem, cserébe jobban bírta a tuningot 15MHz-el. ;]

cashback #17097: megértem, mindig van ilyen probléma és lesznek is javarészt a gyártók miatt, mert bizonyos megoldások nem férnek bele az ingyenes / opensurce keretei közé, más különben a wifi kártyád drivere ott figyelt volna a kernelben.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17099) cashback válasza CPT.Pirk (#17098) üzenetére


cashback
őstag

Már nem szerkesztem tovább, mert nem lesz se füle... a dolgoknak. :)

Nem saját kép... de nálam egy ilyesmi icipici dolog ment ki a vga-n. (5000-ért javítják :Y )
Jóóó... nem biztos hogy csak ez... de csak ez látványos.

Rövid zár? :F
Tv-out-nál van... szóval sok galibát max akkor okozna ha újra bekötném a tv-be. (amit már nem akarok :W )

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#17100) CPT.Pirk válasza cashback (#17099) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tehát akkor működik a kártya, ez a hiba meg nem zavar?

Am. én ellenállás helyét zártam rövidre jobb híján, kondival ne csináld!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.