Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17701) Kean_Sorbo válasza moha21 (#17698) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

A wattok nem számítanak. Két ág van, ami egyenként gyenge. A tápos fórumon bizony ki lett már ez tárgyalva. 20A alatti ágra senki nem köt rá ilyen kártyákat. Nem abból kell kiindulni, hogy összesen mit bír, hanem hogy egy ág mennyire lesz terhelve, amin viszont más eszközök is vannak. Nagy meglepetéseket tud okozni, egy HDD,ODD páros közös ágra kötve a VGA-val. A másik dolog. Gondolom játszani is akar, akkor viszont a VGA ág terhelve lesz. Meddig fog az stabilan menni majdnem teljes terhelésen?

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#17702) Kean_Sorbo válasza HollyBoni (#17700) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

Jól van bekötve, azzal nincs semmi gond. :K De a táp szerintem kevés lesz. Ha szerencséd van menni fog egy darabig. De biztos ami biztos kérdezd meg ebben a fórumban, 04ahgy mester rögtön megmondja a tutit.

[ Szerkesztve ]

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#17703) HollyBoni válasza Kean_Sorbo (#17702) üzenetére


HollyBoni
veterán

:Y Kevés a táp? Pedig azt mondták többben is,hogy bőven elég.. 350W-os FSP tápról is hajtottam már 5850-et húzva,furmark+prime kombó alatt semmi nem volt. Magyarul most ha így megy,nem elég neki a táp és bármikor elszállhat?

(#17704) moha21 válasza Kean_Sorbo (#17701) üzenetére


moha21
addikt

"A wattok nem számítanak."

Akkor mi számít? Én még mindig abban mérem a teljesítményt. Persze lehet lóerőre is váltani, de az nem SI. :))

15 A -es ág az 12 V-al számolva 180 W.
14 A-es ág meg 168 W.

Egy 150W-os VGA-nak miért nem elég a 180 W?

(#17703) HollyBoni : Ha most is arról megy akkor láthatod, hogy elég neki a táp. Ha meg túlterhelődik a táp akkor egyszerűen lekapcsol.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17705) Kean_Sorbo válasza HollyBoni (#17703) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

Tényleg nem riasztgatni akarlak, csak egy megfontolandó dolog. Az előző hozzászólásomban ott a link, kérdezd meg mit szólnak ők hozzá. Ott megmondják a tutit. ;)

Szerk: Látom megy az erősködés. Felejtsd el amit írtam. Rakd össze a gépet, használd egészséggel. Felejtsétek el, amit írtam. Elnézést kérek mindenkitől. :U

[ Szerkesztve ]

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#17706) HollyBoni válasza Kean_Sorbo (#17705) üzenetére


HollyBoni
veterán

Tápos topikban sokszor kérdeztem már mit bír ez a táp,ott azt mondták a mostani konfiggal még egy 5870 is simán mehet.

A gép így megy már kb 1 hónapja,eddig semmi nem volt. Proci is húzva van,bár alulfeszelve. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#17707) Kean_Sorbo válasza HollyBoni (#17706) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

Ok. Akkor elnézést.

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#17708) HollyBoni válasza Kean_Sorbo (#17707) üzenetére


HollyBoni
veterán

Gondolom te jobban értessz hozzá,de sokszor jártam már a tápos topikban és mindig azt kaptam,hogy "simán menni fog".

Most akkor kéne aggódjak,vagy ne?

[ Szerkesztve ]

(#17709) Batman2


Batman2
őstag

A DS1869-es digi. potméter megbírkózik rendsen az AC audiójelle, vagy csak egyenáramra alkalmazható ellenállás ? :U

Hiába bújtam az adatlapját, abból nem derült ki számomra egyértelműen, a példa kapcsolások is csak feszültség osztó bekötést mutatnak egyenáramra, de audió jelet sehol sem írnak, csak annyit az egyik táblázatban, hogy az ellenállás lábaknak +-0,5V a megnegedett feszültségük ! :U

Mondjuk ez sem teljesen világos, mert akkor egyenárom feszültség szabályozására is csak 0,5V-ig lenne alkalmas azzal meg nem sokat lehet szerintem kezdeni.

Neten viszont találtam olyan kapcsolást, amiben rendesen az audiójelet szabályozza ez a potméter.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17710) Batman2


Batman2
őstag

Lompos kolléga !

Találtál valami alkalmatos step-up táp IC-t 12V-ból 19V, 4-4,5A előállításához ? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17711) Lompos48 válasza Batman2 (#17709) üzenetére


Lompos48
nagyúr

DS1869: Ohm törvénye létezik váltóáramú áramkörökben is. :) Természetesen használható. Találsz a neten alkalmazásokat.

A konverterrel kicsit hanyag voltam. Aznap keresgéltem sikertelenül, aztán kiment a fejemből. Majd estefelé próbálom folytatni.

(#17712) Kean_Sorbo válasza HollyBoni (#17708) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

Itt egy PH-s tesztből egy részlet, ha nekem nem hiszel:"Itt futottunk bele az első váratlan eseménybe, mégpedig a Chieftec táp kapcsán. Az egyetlen PCI Express tápcsatlakozóval ellátott GeForce GTS 250 és Radeon HD 4850 hajtásakor is közbeszólt a táp védelme, amikor a VGA ellátásához az erre való hattűs csatlakozót használtuk. Ellenben, amikor átalakítóval négytűs perifériacsatlakozókra kötöttük a VGA-t, akkor minden rendben volt. Minden bizonnyal az egyik 12 voltos részleg 168 wattos (14 A) vagy 180 wattos (15 A) határába futott bele a CPU és GPU közös terhelése, amit az ágak átvariálása (négytűs csatlakozókra) helyrehozott."
Neked meg két ilyen csatlakozó kell ha jól tudom.

A teszt:PH teszt

[ Szerkesztve ]

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#17713) Lompos48 válasza Batman2 (#17710) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nézegesd ezt végig. Szerintem már a 6. oldalon található rajz is átpofozható 19V-ra. Ebbe azért majd még belemélyülök.

(#17714) HollyBoni válasza Kean_Sorbo (#17712) üzenetére


HollyBoni
veterán

Érdekes. Most megcsináltam a két átalakítót,és megy. Ha egyszer meghal,akkor ez van. :)

(#17715) Batman2 válasza Lompos48 (#17711) üzenetére


Batman2
őstag

No ez igaz ! :K
Viszint a félvezetők általában polarizáltak, tehát van meghatrozott plaritásuk, egyik, másik, x-edik kivezetésnek.
És nem volt világos a leírás szerint, hogy nem csak a megadott sorrendeben, és csak a tápfesz vonalaira köthető a potméter két fix kivezetése.
Az Rl-t minden példában a földre kötötte, az Rh-t pedig a + tápfeszre.

AC jel esetében szerintem mindegy, a jelzése, kötési sorrendje az Rl és Rh lábaknak, az Rw, az egyértelmű.

A JFET, vagy melyik az az elem, ami gyak egy vezérelhető értékű ellenállás a két végpontja között bármerre folyhat az áram, csak a vezérlő lábank van polaritása.
Gondolom, valami ilyesmit tartalmazhat akkor ez is, vagy pedig N és P csatornás FETet egyszerre.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17716) Lompos48 válasza Batman2 (#17715) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha jól látom/értelmezem, ebbe az ICbe tényleg egy ellenállás lánc van integrálva. A vezérlése pedig emiatt (is ?) kicsit bonyolultabbnak tűnik. Remélem nem tévedek.
Mivel nem tudom potosan mik a terveid, ha ténylegesen potencióméterként (pl. hangerő) szeretnéd használni, akkor léteznek egyenfeszültséggel vezérelhető cél-ICk. Ez is ugyanazt csinálja, csak a DC szintet a processzorról vezérled és nem épp' egyszerűen.
Remélem nem beszélünk el egymás mellett.

A JFET, vagy melyik az az elem, ami gyak egy vezérelhető értékű ellenállás a két végpontja között bármerre folyhat az áram, csak a vezérlő lábank van polaritása.

Picit fordítva: a JFET az JFET, de lehet vezérelhető ellenállásként (is) használni. Nincsenek végpontjai, hanem a Source meg a Drain, amik között csatorna van/nyitható. A kapunak (Gate) pedig a Sourcehoz képest kell bizonyos potenciálon lennie, hogy vezéreljen. Tehát a S, D nem lehet csak úgy "akárhol".

(#17717) Batman2 válasza Lompos48 (#17713) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Köszi !

Ez egy igen érdekes kapcsolás, 4 FETtel, nem láttam még ilyet !! :K
Ahogy értettem, ez automatikusan működik step-up és step-down módban, a bementi fesz és a beállított fesz.-nek megfelelően, köztes tartományban pedig fel-le konvertál.
Ahogy értem, ez a kapcsolási technika pár százalékkal (5-6) még jobb hatékonyságú, mint a normál kapcs. üzemű kapcsolástechnika.

Azt viszont nem teljesen értem, hogy ez ezért jobb hatásfokú, mert a 4 FET spéci módon dolgozik benne és passzív dióda helyett is aktív kapcs elem, egy másik FET működik, vagy ez csak ezért kell, hogy fel-le konvertáló üzemben egyaránt tudjon működni ? :U

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17718) yohnsee válasza Lompos48 (#17694) üzenetére


yohnsee
tag

Sajnos nem jártam szerencsével. A mai napon kicseréltem az összes félvezetőt, diódát vadonat újakra, az eredmény: 1 bekapcsolás erejéig az N-es oldal tranyói határértéken belül mozogtak, majd megint felcsúsztak féltápfeszre. A P-s oldal egyáltalán nem akar a segítségemre lenni. Lassan azt fontolgatom, hogy kettétöröm a nyákot és bedobom a kazánba. :O

AVR

(#17719) Batman2 válasza Lompos48 (#17716) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, hangerőszabályozóként szeretném felhasználni egy erősítő előtt.

Ne haragudj a szakszerűtlen megfogalmazásomért, nem voltam benne biztos, hogy a JFET-nél is G és D-nek nevezik a csatorna (kristály rúd, vagy micsoda) két pólusát, ami talán P típusú félvezető szokott lenni, és a közepének az oldalán kiképeznek egy kis ellenkező polaritású (N típusú) félvezető réteget és ez, az erre adott feszültség nyit csatornát a rúdban ez teszi többé, vagy kevésbé vezetővé.

Ez rémlik a felépítéséről.

Valóban ebben az IC-ben és asszem a digitális potméterekben általában ellenállás házlózat van, amik az IC jelzett felbontásának megfelelő számban képezik a lépcsőket, mostmár emlékszem.
Ebben az esetben valóban mindegy, hogy egyen, vagy váltóáram folyik rajta.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17720) Lompos48 válasza Batman2 (#17717) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Most nem válaszolok erre, mert nem néztem át alaposan. De meglesz az is, mert első látásra megtetszett a leírás alapján.

(#17721) Lompos48 válasza Batman2 (#17717) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Van egy újabb típusú IC is, amit újabb tervekhez ajánlanak: LTC3789. A Linear honlapján van
mintadarab igénylésére (Request Samples) link. Meg kell próbálni!
A kimeneti feszültség - ha minden igaz - 2 ellenállás értékéből állítható a megadott alkalmazási rajz alapján. Érdemes végigböngészni az adaplapot, mert sok hasznos dolgot ír/tisztáz.

Ilyen alkatrészeket látva az ember egyből a forrasztópáka után nyúl. :))

[ Szerkesztve ]

(#17722) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Egyik ismerősnek tönkrement a kapunyitója. Szétszedtem és egy Atmel Tiny van benne.
Ő váltig állítja, hogy ugrókódos a távirányító. Ha jól tudom akkor ez így ebben a formában ki van zárva. Meg tudja ezt valaki erősíteni vagy cáfolni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#17723) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Üdv mindeki!

Minap került hozzám egy GF MX440. Nálam hagyták mert nem ad képet, és valóban. Azonban az egyik alkatrész(FET?) sérült.
Mire kell figyelni egy ilyen cserénél, milyen paramétereket kell figyelembe venni?

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#17724) Lompos48 válasza Dr. Romano (#17723) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Maximális feszültség, áram, disszipált teljesítmény. Vigyázni a cserénél, hogy a hőátadás a NYÁK felé jó legyen, mert az a 10-15A nem vicc, ha "fűtésről" van szó.
Cserélhető például STD17NF03L típussal, de biztosan van még több más is. Össze kell az adatlapokat hasonlítgatni.

(#17725) Lompos48 válasza Dr. Romano (#17723) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És tok! :W

(#17726) Dr. Romano válasza Lompos48 (#17725) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Köszi a választ a részletes választ :R

A tok alatt azt érted, hogy a mérete is megegyezzen?

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#17727) yohnsee válasza Lompos48 (#17724) üzenetére


yohnsee
tag

Nekem nincs több jó ötleted esetleg? :U

AVR

(#17728) Lompos48 válasza Dr. Romano (#17726) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, a tokozásról van szó, hisz' kell találjon a másik helyére. Meg a hűtőbordája is a tok hátán.

[ Szerkesztve ]

(#17729) Dr. Romano válasza Lompos48 (#17728) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Rendben, köszöntem :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#17730) Lompos48 válasza yohnsee (#17727) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Túl sok az ismeretlen. Írtam, hogy én már "nekimennék" oszcilloszkóppal a betáplált jel nélküli/jellel ellátott erősítőnek. Kérdés , hogy ez számodra lehetséges-e. Más most nem ugrik be.

[ Szerkesztve ]

(#17731) yohnsee válasza Lompos48 (#17730) üzenetére


yohnsee
tag

Köszönöm!
Egyetlen dolog zavar csak ebben az egészben, hogy eddig, amit nagyon akartam, meg tudtam csinálni/javítani, de ez egyszerűen ott tesz keresztbe nekem, ahol tud. :(

AVR

(#17732) Lompos48 válasza yohnsee (#17731) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ne add fel! Fog ez is sikerülni. Kitartó piszmogás hozza az eredményeket. :K

(#17733) Batman2 válasza Lompos48 (#17721) üzenetére


Batman2
őstag

"Ilyen alkatrészeket látva az ember egyből a forrasztópáka után nyúl."

Jah, jah, egyetértek, így vagyok vele én is !!! :K

Megnézem ezt az IC-t, hátha sikerül valamire jutnom.

Köszi az infót !! :K

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17734) Lompos48 válasza Batman2 (#17733) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az én IC-im már csak arra várnak, hogy a Linear futárja vigye őket a postára. :D

Tényleg. Ment a regisztráció és mintaigénylés simán.

(#17735) Batman2 válasza Lompos48 (#17734) üzenetére


Batman2
őstag

Mostmár az enyémek is ! ;)

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17736) malwy


malwy
senior tag

Üdv!
Adott ez az eszköz: [link] (előtte meg kell nézni a projektet, majd utána mégegyszeri próbálkozásra látható a pdf)
Nem én csinálom meg, csak segédkezek.

Lomexből vásárolna, a következő típusok nincsenek (vagy azt írja: érdeklődjön):
2N5458: J201-t néztem ki csereként.
LM308: tl071-re vagy ne5534re gondoltam.

Köszi előre a bólintást, helyesbítést.

[ Szerkesztve ]

(#17737) Lompos48 válasza malwy (#17736) üzenetére


Lompos48
nagyúr

2N5458: J201-t néztem ki csereként.

Jó lehet. Kereshetsz egy "ókori" BF245 vagy BF247-et is.

LM308: tl071-re vagy ne5534re gondoltam.

Ez már közelebb van csak bármelyikkel helyettesíted szükség lesz egy offset beállító potméterre, ami az LM esetében nincs és meg kell alaposan nézni hova kell kötni a kompenzáló kondit is.

[ Szerkesztve ]

(#17738) malwy válasza Lompos48 (#17737) üzenetére


malwy
senior tag

BF245 vehető lomexben, akkor inkább azt ajánljam az illetőnek?

[ Szerkesztve ]

(#17739) Lompos48 válasza malwy (#17738) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nyugodtan.

(#17740) malwy válasza Lompos48 (#17739) üzenetére


malwy
senior tag

Köszönöm!

(#17741) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No kérem, itt tart az alkotásom fpga-n: [link]
Faszán megy a millivolt kijelzés, mindezt full egész számokkal. (ennek fejlesztőkörnyezeti okai vannak per pill)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17742) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#17741) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Klassz és ráadásul nagyon szép is. :C

mindezt full egész számokkal.

Ezt nem értem... A kijelző tud mást is? :))

(#17743) joecontra válasza CPT.Pirk (#17741) üzenetére


joecontra
addikt

Impresszív. :K

Üdv,
J

(#17744) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#17742) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi srácok!

Az általam használt fejlesztőkörnyezetből hiányzik jelenleg egy 2008-as csomag implementálása, így a cuccon belül nem tudtam fix vagy lebegő pontos számításokat végezni, csak egész számokkal dolgozhatok.
Az ADC-ről lejövő értékek 0-4095 között lehetnek (12 bit bináris), a feszültség meg 0 - 3.3V közötti, így mindenképpen szükségessé válik a tizedesjegyek kezelése, ha 3.300-t akarok látni a kijelzőn 4095 helyett.
Ezt a kijelzőnél meg lehetett oldani pici matek trükkel (beszorzom 3300-al, majd osztom 4096-tal), de mikor kiküldöm a kettő 12 bites értéket gépre USB-n, ott majd bash scriptben kell feldolgoznom őket, hogy tudjak erősítést számolni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17745) yohnsee válasza CPT.Pirk (#17741) üzenetére


yohnsee
tag

Pont ilyen sony akksim van nekem is. Amúgy meg nagyon tetszik az egész.

Lompos: sajnos nem jutok előrébb a végfokkal. Kezdem úgy érezni, hogy lelke van, és direkt csak velem akar kitolni. Vagy kezdek megőrülni? :DD

[ Szerkesztve ]

AVR

(#17746) Phvhun


Phvhun
őstag

Üdv,

olvastam valamikor egy cikket, amiben egy pár MHZ-s oszcillátorral ( 4 lábas kvarc szerű cucc ) csinálta meg valaki hogy párhuzamos portokon keresztül tudott két gép között vezeték nélkül adatot átvinni.
Az egész cucc egy oszcillátor volt, meg talán max 1 alkatrész, vevő oldal is max 1 alkatrész lehetett plusz antenna.
Olvasta ezt rajtam kivül valaki, vagy tudjátok hogy hogyan lhetne megoldani ?

Párhuzamos port lényegtelen, csak az számít hogy oszcillátorral teljesen mindegy hogy hogyan de faék egyszerűséggel távolról jelet küldeni és fogadni szeretnék.

(#17747) And válasza Phvhun (#17746) üzenetére


And
veterán

A párhuzamos porttal pont nehezebb, mint mondjuk sorossal, hiszen utóbbinál csak 1-1 oda-vissza jelet kell átvinni. Annyira egyszerűen azért nem megy: oszcillátor önmagában semmire sem elegendő (modulálva adónak esetleg, de a normális vétel ennél jóval bonyolultabb). Ha kifejtenéd, pontosan mit is szeretnél, akkor többre juthatnál, mert ez így csak fantáziálgatásra elég. Léteznek pl. olyan ISM-sávon működő kész adó/vevő modulok pár ezer forintért, amelyek relatív kis távra és alacsony sebességigényre (legfeljebb néhányszor tíz kbit/s) megoldást jelenthetnek.

(#17748) Phvhun válasza And (#17747) üzenetére


Phvhun
őstag

Ez nem fantázia, egész konkrétan vezeték nélkül tudott adatot küldeni a cucc, lehet hogy nagyon rossz hatótávval, de biztos vagyok benne hogy pofon egyszerü volt a cucc és csak egy oszcillátor volt az adó, annak az egyik lábára ment az antenna a másik talán a bemenő jel ( 0 vagy 1 ), szoval meg modulálta a jelet és ennyi volt.
vevő meg talán egy antenna meg egy tranyó.

Szerk, azok az 533mhz ( vagy nem is tudom mennyi, lehet hogy 300 körül van ) adóvevő modulok elég drágák nekem sajnos ( 7k körül láttam )

[ Szerkesztve ]

(#17749) CPT.Pirk válasza Phvhun (#17748) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szikratávíró? ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17750) And válasza Phvhun (#17748) üzenetére


And
veterán

Még mindig nem említetted, hogy ez az egész mire is lenne jó. Egytranzisztoros vevő nem nagyon létezik, még a legigénytelenebb szuperregeneratív konstrukció is többfokozatú, hát még ha nem is analóg jelet szeretnénk viszontlátni a kimenetén. Ráadásul egy ilyen vevő finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után.
"adóvevő modulok elég drágák nekem sajnos ( 7k körül láttam )"
Pedig a Chipcad vagy a Profitech honlapján már 1-2 ezer forintért is látni adó- illetve vevőmodulokat a 433 MHz-es sávra.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.