Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17801) CPT.Pirk válasza zka67 (#17800) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A CTS és az RTS is azonos potenciálon, 3.3V-n van. Amihez kapcsolódik a 6 pines csatlakozóval az 3.3V-s rendszer, ez az FTDI chipes usb-uart híd pedig ide készült, nem TTL szintre.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17802) mezis válasza Phvhun (#17798) üzenetére


mezis
nagyúr

Az antennát szokás "nyitott kapacitás"-nak nevezni a szakirodalomban. (A másik fegyverzet a föld.)

mezis

(#17803) Lompos48 válasza Phvhun (#17798) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az egész adás-vétel ügy azon alapszik, hogy egy hordozó frekvenciájú jelre modulációval feltesszük a hasznos, küldendő jelet/információt, majd a vételi oldalon, ami a hordozóra van hangolva demodulációval különválasztjuk és használjuk, amire akarjuk. Hangolni a vevőt kell (a vivőfrekvenciára), az antennát pedig azért "illik" hangolni, hogy ezzel minél nagyobb érzékenységet érjünk el. Mindkét változat (LED, PIC) lehetséges, egyedüli feltétel, hogy a demodulálás után a visszanyert információt az ezek által igényelt szintekre hozzuk. Érvényes az adó oldalra is, a PIC jele illeszthető úgy, hogy modulálja a vivőt.

Az antenna elektromágneses energiát sugároz, ez "fogyasztja" el az adó által küldött energiát. Az antenna helyes méretezése biztosítja az adás "hatásfokát". Egy jól illesztett antenna átveszi az egész energiát az adótól. Rossz illesztés esetén reflexiók, állóhullámok jönnek létre, amik csökkentik a kisugárzott energiát. Ezt ellenben már nehéz pár sorban leírni, az antennákról köteteket lehet írni/írtak.

(#17804) And válasza Phvhun (#17798) üzenetére


And
veterán

Sajnos ezek az egytranzisztoros adók és az egyszerű néhány tranzisztoros szuperregeneratív vevők tulajdonságai csapnivalóak. Frekvenciastabilitás, érzékenység, keskenysávú átvitel: ezek a tulajdonságok ismeretlenek ebben a világban. A vevő elve úgy leírva, ahogy tetted, nem tűnik bonyolultnak, pedig normális megvalósítással nagyon is az: "kicsit kisimítod, sávszűröd", demodulálod, ez így nagyon szép, csak meg kell valósítani.. Egy igénytelen, nem megfelelő szelektivitású vevő mindenféle jelre elindulhat (lényegében RF-detektorrá válhat), ráadásul az elv miatt kicsit vissza is 'szórhat' az éterbe.
"Alapvetően az a gond, hogy nem értem hogy az antenna hogy tud jelet adni. Miért megy bele az áram egyáltalán, ha nincs a másik vége leföldelve?"
Rádiófrekvencián sok dolog nem az, aminek látszik: látszólagos rövidzárak, egyetlen póludssal rendelkező sugárzók, 'láthatatlan' jelcsatolások, stb.
Még mindig azt mondom, hogy ezekhez képest a készre szerelt, 1-2 ezer forint környékén kapható modulok bőven alternatívát jelentenek.
mezis: én nyitott rezgőkörként ismertem (bár lehet, hogy ez részletkérdés).

(#17805) Lompos48 válasza And (#17804) üzenetére


Lompos48
nagyúr

én nyitott rezgőkörként ismertem (bár lehet, hogy ez részletkérdés).

De hát a kondenzátor van szétnyitva! Nem? :D

Nem ártana ma is detektoros rádióval kezdeni a "mesterséget". Van itt még valaki, aki - anno - telefonhallgató-kapszulába forrasztott germániumdiódával, egy szállal a gáz- vagy vízcsőre kötve rádiózott középhullámon? :))

(#17806) mezis válasza moha21 (#15150) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Köszönöm a linkeket, nagyon stimmel a kapcsolási rajz:
kapcsolási rajz.
Igaz, hogy "PPP009H" felirathoz még csak hasonlót sem találtam, de az IC ugyanaz, a kapcsolás is majdnem egyezik.

(A C3 elkó csak 10 mikroF, próbálkoztam totya694 javaslatával, parallel forrasztottam még egy 10 mikroF-osat, de semmi változás.)

Szkóppal az IC 5-ös lábán az első képet kaptam. A jel igen nagy, akár 150 V is lehet.
A frekvenciája kb. 50 Hz. Én olyan 100 kHz körülit vártam. (A második képet csak a jelsorozat bemutatására készítettem.)

Zárlatos lett az IC és a fázist kissé átformálva adja a MOSFET gate-jére, ami ezek után már csak volt MOSFET ?

Kiforrasztottam a MOSFET-et, a típusa STP10NK60ZFP. A gyári katalógus szerint ennek a TO220FP tokosnak PW-je csak 35 W (a tesóké meg legalább 115 W). Ezt azért furcsállom, mert a tápegység felirata "OUTPUT 18.5 V (3.5 A) 65 W"

Kinek higgyek ? A hp-nek vagy az ST-nek ?

Bocs a "tördelésért" azt hittem, hogy kisebbek lesznek az ikonok, illetve, hogy csak linkek lesznek.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#17807) Lompos48 válasza mezis (#17806) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Miért ne hiteleznéd meg mindkettőt. A táp lead 65W-ot, a tranzisztor elfűt max 35-öt. Egy 100W-os erősítő végfoka sem disszipál normális körülmények közt 100W-ot.

[ Szerkesztve ]

(#17808) mezis válasza Lompos48 (#17807) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha lehet így is számolni, akkor bőven bírja, mivel a 230 V-on max. 1.7 A -t vesz fel.
(Azt hittem, hogy neki kell betáplálni a T1 trafóba mind a 65 W-ot. :o )

Akkor valószínű, hogy az első 150 V-os pofon kinyírta a Q1-et és az IC-nek látszó tárgy a következőt is ki fogja nyírni, mert max 30 V-ot todna elviselni a "gatyájában" ? :F

mezis

(#17809) totya694


totya694
őstag

Üdv

Nos megépítettem a barátomnak az O2 KIT-et és nagyon megvan vele elégedve.Én is meghallgattam igaz "mostoha" meghajtással (Mp3) Ő egyből a legnehezebben meghajtható AKG K340-et kötötte rá és kellemesen csalódott.
Más.Javítok egy Stax füles erősítőt és keresek legalább 1db 2SB832 tranzisztort(1000V,10mA,PNP) :))

Üdv:Attila

(#17810) Lompos48 válasza mezis (#17808) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha lehet így is számolni

Így kell számolni! Ez nem úgy van, mint a cementeszsákok cipelésénél. :N
Gondolj arra, hogy a tranzisztor képes azt a 10A-t átvinni, de ilyenkor nyitva van kis feszültségen és a kettő szorzata jóval kisebb, mint amit a fogyasztó a lánc végén felzabál.

(#17811) Lompos48 válasza totya694 (#17809) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem tenném a fejemre azt a fülest! :D Minek oda 1000V-os tranzisztor? Mekkora a táp?

(#17812) totya694 válasza Lompos48 (#17811) üzenetére


totya694
őstag

A gyorsasági motorosok is néha oda rántják a "vas"-nak ;]
Én sem értem egészen,hogy miért is kell 5x akkora feszültség határ mint amin dolgozik az erősítő.Itt egy rajz de amit én javítok az még ez előtti konstrukció és egész más kapcsolással,alkatrészekkel(a típusszám azonos de a belsőség más.
Erről van a mellékelt rajz de amit javítanék az meg így néz ki és a képen is látható kis panelt kellett bele építenem.
gyárilag 230V-ot ad ki a fülesre de a Pro fülesnek meg 580V kell.

Üdv:Attila

(#17813) Lompos48 válasza totya694 (#17812) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...gyárilag 230V-ot ad ki a fülesre de a Pro fülesnek meg 580V kell.

Nemhogy a fülemre nem tenném, de még a drótját se nagyon fogdosnám. :) Ki találta ki ezeket és mi értelme van? De komolyan!

Én kipróbálnék egy BF472-t. Tud 300V-ot és 500mA-t meg egy minimum 50 hFE-t is. Meg olcsó.

(#17814) totya694 válasza totya694 (#17812) üzenetére


totya694
őstag

Még annyi,hogy pro füles van hozzá ami megszólalt épp az erősítőből kijövő 2xxV-ról is de fülesnek a tökéletes működéshez az 580V-ra szüksége van.

Üdv:Attila

(#17815) totya694 válasza Lompos48 (#17813) üzenetére


totya694
őstag

Elektrosztatikus füles azért kell neki a "nagyfesz".Amúgy meg drága játék.nekem az tetszett,hogy átlátok a fülesen és olyan mint több tészta szűrő egymásra helyezve :P :P :P

Üdv:Attila

(#17816) Lompos48 válasza totya694 (#17815) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy kis baki és a fejeden is át lehet látni, via fülek... :D

(#17817) totya694 válasza Lompos48 (#17816) üzenetére


totya694
őstag

Tudtommal inkább az amcsiknál vannak ezek jobban elterjedve...Lehet a villamosszék korszakból maradt ez vissza :B

Üdv:Attila

(#17818) ArchElf


ArchElf
addikt

Sziasztok! Erre volna valakinek esetleg építő ötlete?
Kicsit utánaolvasva valószínűleg HW probléma lehet - elméletileg a cuccba épített PL2507-nek tudna kellene a High-Speed USB 2.0 módot, mégsem szinkronizálja le rendesen a sebességet a gépeimmel.

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#17819) monsterbeats


monsterbeats
tag

sziasztok!
van egy ledsorom, tápról használtam asztaliba, molex 12V-ról. hogy tudnám ezt usb-vel használni a macbookomon?
köszönöm!:R

 Macbook Pro 13" - i5 2.4GHz, 8GB, 500GB. - elnézést a lassú, hibás üzenetekért, gipszben nem az igazi.

(#17820) CPT.Pirk válasza monsterbeats (#17819) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Építhetsz egy step-up konvertert, ami megcsinálja az 5V -> 12V átalakítást, de 100%-os átalakítási hatásfok mellett is az USB szabvány miatt mindössze 208mA maximális áramot tudna leadni, ha az átalakítóval egyáltalán belépne a high power állapotba a port, ha nem, akkor mindössze 41mA tudna leadni, ez egyértelműen kevés egy ledsorhoz.

Meg kellene mérned egy multiméterrel, hogy mekkora áramot vesz fel a ledsor. Btw, vannak USB-s ledes lámpák, azokkal könnyebben célt fogsz érni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17821) monsterbeats válasza CPT.Pirk (#17820) üzenetére


monsterbeats
tag

aprón vettem, egy rézszallagon van 30led, nem a macbookot akarom vele világítani, hanem az asztalt.

 Macbook Pro 13" - i5 2.4GHz, 8GB, 500GB. - elnézést a lassú, hibás üzenetekért, gipszben nem az igazi.

(#17822) CPT.Pirk válasza monsterbeats (#17821) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennyi led semmiképpen nem fér be a megadott áram határok közé. Vegyél egy 12V DC adaptert, 3-400mA feletti példányt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17823) monsterbeats válasza CPT.Pirk (#17822) üzenetére


monsterbeats
tag

kb mennyibe kerül?

 Macbook Pro 13" - i5 2.4GHz, 8GB, 500GB. - elnézést a lassú, hibás üzenetekért, gipszben nem az igazi.

(#17824) CPT.Pirk válasza monsterbeats (#17823) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Boltban nem tudom. Pécsi vásárban 100-200Ft körül van dögivel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17825) monsterbeats válasza CPT.Pirk (#17824) üzenetére


monsterbeats
tag

köszönöm!:R

 Macbook Pro 13" - i5 2.4GHz, 8GB, 500GB. - elnézést a lassú, hibás üzenetekért, gipszben nem az igazi.

(#17826) totya694 válasza monsterbeats (#17825) üzenetére


totya694
őstag

Igaz szegedi árak de
1-2 ár

Üdv:Attila

(#17827) monsterbeats válasza totya694 (#17826) üzenetére


monsterbeats
tag

köszi!

 Macbook Pro 13" - i5 2.4GHz, 8GB, 500GB. - elnézést a lassú, hibás üzenetekért, gipszben nem az igazi.

(#17828) agoka07


agoka07
senior tag

Sziasztok!
A tesókám kapott egy márkátlan mp4 lejátszót. Hibátlan működött mindeddig...csatlakoztatom a pc-hez és töltésen kívül semmi nem csinál, nem tudom kezelni a file-ait.Kép
Mi a teendő?
Jobb topicot nem találtam.. :U

[ Szerkesztve ]

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17829) totya694 válasza agoka07 (#17828) üzenetére


totya694
őstag

Szia!

Árban nagy vonalakban mit takar a noname eszköz.Nagyon kicsi esélyt látok rá,hogy "vinyó"(micro drive) van benne mint az iPod-okban de ha "véletelen" az lenne benne annak hibája is hasonló jelenséget produkál.Persze a flash tárolók is csak azok kevésbé sérülékenyek a fizikai behatásokra

Üdv:Attila

(#17830) totya694 válasza agoka07 (#17828) üzenetére


totya694
őstag

Próbáld még másik PC-re is rádugni és lehetőleg az alaplapi kivezetésre ne az előlapi USB-re.

Üdv:Attila

(#17831) agoka07 válasza totya694 (#17829) üzenetére


agoka07
senior tag

Árban 5000-6000Ft.

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17832) totya694 válasza agoka07 (#17831) üzenetére


totya694
őstag

Akkor nem hinném,hogy sérülékeny vinyó van benne :(
Marad még a másik PC és még esetleg Linux-os gép vagy OS X.Mac géppel hoztam vissza az életbe néhány pandrive-ot amit már egy Win-es gép se látott...

Üdv:Attila

(#17833) agoka07 válasza totya694 (#17832) üzenetére


agoka07
senior tag

Szimplán nézzem meg, hogy pl. Ubuntu alatt, hogyan működik?

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17834) _ATi_1 válasza agoka07 (#17831) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Szokott lenni ezeken gyárilag pár minta kép, zene, video. Ezeket játszotta?
Ha igen, akkor nem a flash memóriában lehet a hiba Inkább megpróbálnám egy másik kábellel. Sajnos nagyon gyenge minőségű kábelt mellékelnek ezekhez.

[ Szerkesztve ]

(#17835) agoka07 válasza _ATi_1 (#17834) üzenetére


agoka07
senior tag

A már rátett zenék, képeket olvassa, csak éppenséggel nem tudok teremteni adatátvitelt a gép és az eszköz között.

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17836) _ATi_1 válasza agoka07 (#17835) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Első körben próbáld ki az összes USB portot a gépen. Aztán egy másik gépen. Ha nem jó, akkor én az USB kábel-re tippelnék.

[ Szerkesztve ]

(#17837) agoka07 válasza _ATi_1 (#17836) üzenetére


agoka07
senior tag

Holnap akkor átviszem a haverhoz és egyet próbálunk az ő gépén is. :) Ha ott sem megy akkor szerzek egy próba USB kábelt.

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17838) Lompos48 válasza agoka07 (#17837) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tipp: a Kindle e-Book reader-éről koppintva:

Amikor rádugom a PCre csak a töltéssel foglalkozik. Ha kommunikálni akarok vele, anélkül, hogy fizikailag (kábel lehúzás) leválasztanám a PCről megszakítom a kapcsolatot, mint bármilyen USB eszkoz esetén a tálcáról. Akkor lehet vele kommunikálni.

(#17839) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Szeretnék venni egy multimétert max 5 ezerért. Ebben az ársávban vannak ajánlott típusok? Én a maxwell mx 25201-et néztem ki magamnak.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17840) moha21 válasza szaszayanou (#17839) üzenetére


moha21
addikt

Mit szeretnél mérni vele? Bár ebben az árkategóriában nem nagy választás van. :))

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17841) yohnsee válasza moha21 (#17840) üzenetére


yohnsee
tag

Ha már így szóba jött: lecserélném én is a multimat, mi az ami ajánlott, esetleg best-buy?
Amit az alap méréseken kívül tudnia kellene: kapacitás és induktivitás mérés. Ha hőmérséklet mérés, esetleg kitöltési tényező mérés is lenne benne az nem baj, de nem létszükséglet.

Ja, és ezt bocsi, hogy neked címeztem, de mindenkinek szól a kérdésem.

AVR

(#17842) CPT.Pirk válasza yohnsee (#17841) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kapacitás mérés az alap. Az induktivitás mérés már ritka dolog. Am. olyan műszert keress, ami tud TrueRMS mérést. Valamint túl kell élnie, ha ellenállás mérés üzemmódba bedugod a fali 230V csatlakozóba. Persze ezek a tulajdonságok nem teszik olcsóvá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17843) moha21 válasza yohnsee (#17841) üzenetére


moha21
addikt

" maxwell mx25 (304)-et mondjuk felejtsd el. Eddig hármat javítottam belőlük. kontakt hibásak voltak a forrasztások. Aztán nem mindig kapcsolt be,meg nem mindig kapcsolt ki. Átkellet forrasztanom őket aztán most még fasza. De 13-15k körüli multiméternél ezt nem várja el az ember"

Ez az egyik itteni tag írta FB-n. Én most egy 306-st rendeltem "általános " mérésre.

[link] A két műszer amúgy hasonló, nekem nem volt bajom a 304-essel sem.

Induktivítás nekem ennyi elég ( 20 H ), a kapacitás viszont 200uF nem mindig.

(#17842) CPT.Pirk: True RMS az valóban nem teszi olcsóvá. :(

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17844) Lompos48 válasza yohnsee (#17841) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én személyesen Fluke párti vagyok sok év használat után. Igaz drágák, de ha gyakran használod megéri. Válogatni típust itt tudsz.
Kapacitás és induktivitás mérése nem a legjobb az ilyen kézi műszereken. Ezeknél az ideális mérés érték függvényében legtöbbször más-más frekvencián ajánlott a pontosság miatt. Pontos mérésekhez találták ki az LCR hidakat kimondottan erre kihegyezve. Mindemellett a gyakori mindennapi használatra jók.
Most még írok valamit, amiért ki fogok kapni: elektrolit kondenzátorokat ilyen kézi műszerrel mérni csak kényszermegoldás. Polarizált mivoltuk miatt csak polarizáló egyenfeszültség és arra "rátett" váltó-tesztjellel helyes a mérés. Arról nem is beszélve, hogy a nagy kapacitások, száz- vagy ezer μF-ok esetén a mérés a legjobb esetben is csak orientatív.

(#17845) yohnsee válasza CPT.Pirk (#17842) üzenetére


yohnsee
tag

Sajna régebben megmértem egy töltött kondit, és a mostani multim nem tolerálta valami jól. Olyannyira nem, hogy azóta se hőmérsékletet, se kapacitást, se induktivitást, se Hfe-t nem mér. Úgy vagyok ezzel, hogy inkább egyszer költök rá többet, de az legyen jó. Ilyet keresek most.

Moha, cpt.Pirk, Lompos: Köszönöm az útbaigazítást.

Amúgy 200uF fölött nekem nem lényeges a kapacitás mérés, alatta viszont sokszor hasznos, volt jópárszor, hogy pl. egy kerámia kondin elmosódott a felirat, vagy olyan kicsi volt eleve, hogy még nagyítóval is alig láttam. Induktivitást mérnem sem életbevágó, de saccolásnak jó ha van a műszeren ilyen opció, még ha nem is pontos.

[ Szerkesztve ]

AVR

(#17846) yohnsee válasza moha21 (#17843) üzenetére


yohnsee
tag

Most lehet engem eretneknek kikiáltani, mert egy ilyen szépséget tettem tönkre (Mx 25 306).
Viszont ez még nem tud TRMS-t, akkor keresgélek egy olyat, ami tud. Lehet, hogy még fogok kérdezni, ha nem tudok dönteni.
Más: Asztali multiméterbe mennyire érdemes fektetni? Ha jól emlékszem, 30-40 ezertől már vannak, csak nem tudom, hogy azok mennyire érik meg az árukat.

AVR

(#17847) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Üdv újra, volna pár amatőr kérdésem :)

Rendeltem egy kapacitás mérő műszert. Ma meg is érkezett és elkezdtem mérni a sok (bontásból megmaradt régi és új) kondit.
Néhány kondinál a névleges kapacitás helyett alacsonyabbakat mértem pl. 1000uf helyett 920 vagy 950 és volt pár új, aminél a névlegesnél nagyobbat, pl. 2200uf helyett 2500, 2600.
Ezeket be lehet még építeni áramkörbe? Egyáltalán hány százalékos eltérés lehet +/-?
És még annyi, hogy a kondikat csak kiforrasztott állapotban lehet e mérni, vagy az áramkörben hagyva is pontos értéket ad?

Köszi

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#17848) Lompos48 válasza yohnsee (#17846) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Meggondolandó a hordozhatóság a használati helyszín függvényében. Nem nyersz nagyon sokat vele, de itt már azért típusfüggő Össze kell hasonlítgani sorban minden paramétert.

(#17849) Lompos48 válasza Dr. Romano (#17847) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A régi kondik lehet már kissé kiszikkadtak, ami kapacitáscsökkenéssel jár. Újak esetén ismét elképzelhető a nagyobb érték. Valamikor az volt rájuk stenclizve, hogy -10%/+50%. Ez mindent elmond. Elkókat ritkán használnak olyan helyre, ahol a pontos érték fontos.

A mérés akkor hiteles, ha (csak) az alkatrészt méred. Még az ujjaidat sem "illik" a szondákon tartani. Az áramkörben mérve az eredményt minden befolyásolhatja, ami kapcsolatban van a mérendő alkatrésszel. Első megközelítésben (igen/nem, jó/hibás döntésre) azért néha megfelel. Ezt a gyakorlattal megtanulja az ember.

(#17850) Dr. Romano válasza Lompos48 (#17849) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Köszi szépen a választ! :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.