Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17301) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#17292) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

De akkor miért van az, hogy szépen szól a cucc? Akárhova tekerem szépen szól, csak alacsony jelnél kihallom a súgást.
Most kisebb ellenállásokat kötöttem be a gain helyére, ez állítólag megszokta szüntetni a súgát. De nálam nem. :DDD
Lehet, nem árnyékolt az rca kábelem, ami az erősítőbe megy. Ezt még valahogy kipróbálom majd...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17302) Lompos48 válasza Speeedfire (#17301) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Még mindig nem értem pontosan mi az a "súgás".

Ha beállitva egy szintre szépen szól, de kihallik a bizonyos "súgás", minden változtatás nélkül válaszd le a bemeneteket, zárd őket rövidre és kapcsolj ki körülötte mindent (DAC, laptop stb, ha még más is van). Ha a "súgás" ugyanazon a szinten hallatszik, akkor az erősítő a ludas, ha eltűnik, akkor lehet keresgélni tovább.

(#17303) _ATi_1 válasza Lompos48 (#17300) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Így gondoltam én is. :K

(#17304) Speeedfire válasza Lompos48 (#17302) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Nem, a súgás halkabb ha a bemenetek a grundra vannak kötve.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17305) Lompos48 válasza Speeedfire (#17304) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha akkor is megvan és minden más kapcsolat meg van szüntetve (tehát csak az erősítő a saját tápjával és hangszórók vannak), akkor a forrás maga az erősítő. :(((

(#17306) totya694


totya694
őstag

Mai barkácsolásom.Egy Budapest rádió felajánlotta "szerveit" ;]

Üdv:Attila

(#17307) sörösló válasza totya694 (#17306) üzenetére


sörösló
aktív tag

Szép, szép, de már megbocsáss; szerintem barbarizmus egy ritka, közel 40 éves készüléket szétcincálni. Belegondolni is borzalom, hány technikatörténeti ritkaság pusztult már el igy. Lehet hogy nincs igazam, de én elszomorodtam. :(((

(#17308) totya694 válasza sörösló (#17307) üzenetére


totya694
őstag

Ha az állapota olyan lett volna akkor nem bontom meg :N
Van néhány csöves rádióm de azért az is érdekes,hogy egy sztereó beépített alnico hangszórós készülékért meg nem adnak 10.000Ft és 2 db SE házilag barkácsolt kimenő trafóért meg elkérnek egyesek 15.000ft-ot :U
Ezt nem adom el :N

Üdv:Attila

(#17309) sörösló válasza totya694 (#17308) üzenetére


sörösló
aktív tag

Az érték relativ. Azért ezt a másik készüléket látva kicsit megvigasztalódtam. :B

(#17310) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#17304) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekiálltam szimulálni a DAC-od kimeneti részét. Remélem jó linket néztem, és ez az: [link]

Na ennek vannak bajai. Olyan fázis és frekvenciamenete van, hogy csak néztem. A negatív ágon visszacsatoló kis kondi különösen megbuzerálja a jelet.

Ez van a rajz szerinti állapotban:

Miután átalakítottam egyszerű feszültség követőre:

Ez lett:

Igazából abban sem vagyok biztos, hogy bármi szükség van erre a tagra a DAC és erősítő között, feltételezem, hogy a DAC kimenete vonali szintű. Kellene valami adatlap/link róla. Pl. az itt lévő 1uF elég hallhatóan jelen van a hangban.

Ez az erősítőd jelenlegi kapcsolási rajza? [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17311) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#17310) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ezt nem tudom, hogy szimuláltad. :)

Ezek a valós mérések. DAC füles.
A line out és a miki bemenet egyszerre.

Igen a rajz az érvényes. Annyi módosítás van, hogy a gain most nem 10k, 220k. Hanem 1k, 22k. Illetve a bemenet előtt van a földre kötve egy 10k-s és egy 1M-s ellenállás. Közvetlenül a 2.2uF-es kondi előtt. :)

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17312) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#17311) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amit linkeltél, az az 1kHz-es jellel torzítás mérés, nem frekvencia és fázis menet az átviteli tartományban.

DAC típusát leírod?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17313) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#17312) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

pcm2902

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17314) totya694 válasza sörösló (#17309) üzenetére


totya694
őstag

Meg egy ilyen.Tavaly előtt bátyámnak ajándékoztam karácsonyra egy Saba-t.Egy kicsit hibás Grundig és egy hiányos Telefunken várják még a szebb napokat.De egy keleti URH-s egerek által jól megrágcsált belsejű készülékkel nem tudok sok mit kezdeni.De ha látok (nyugati URH-s készüléket9 akkor mindig megkérdezem az árát és ha tudom meg is veszem.

Üdv:Attila

(#17315) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#17313) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na itt a lényeg a doksiban.

A gyártói ajánlás szerint a DAC és az erősítőd közé csak 1 darab elkó kell, de a te erősítőd azzal kezdődik, így az sem kell külön.

Valamint az IC kimeneti feszültsége maximum 0.6V csúcstól csúcsig, 2,8-al osztva megkapod RMS-ben, hogy 0.214V RMS, így közvetlen (ha ott az elkó) ráköthető bármi vonali szintű bemenettel megáldott eszközre, mint az erősítőd, vagy a laptopod, mert nem lépi túl a szabványt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17316) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#17315) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

1 db elkó van a dac kimenetén.
De ha oda kötöm az elkó elé akkor nincs semmi szűrés.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17317) PHM válasza Speeedfire (#17316) üzenetére


PHM
addikt

Az erősítő bemenetén is van kondi.
A kettő közül az egyik akár el is hagyható.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17318) AlBundy


AlBundy
aktív tag

Mekkora teljesítményű tápra kellene lecserélnem 4 db góliát elemet? (Kislányomnak van egy játéka ami 4 db góliát elemet eszik meg 2 hetente.) Hány amperes legyen? Vagy mindenképp mérjem ki a fogyasztását?

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

(#17319) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Lenne egy fura kérdésem. Ti mivel szoktatok NYÁK lapot tisztítani? Lefújtam kontakt sprayvel, bár sok szennyeződés eltűnt, a kontakt spray miatt a nyák nagyrészén ilyen fehér színű lerakódás keletkezett (tuti a spray miatt) amit viszont sehogyansem tudok eltüntetni (vagyis vízzel igen, de nem lenne egészséges egy kondikkal meg egyebekkel teli nagy nyák lapot leöblíteni szerintem)
Próbáltam fültisztító pálcikával meg sebtisztító alkohollal, de nem jutok vele semmire, amíg az alkohol rajta van jól néz ki, utána viszont újra megjelenik (ha ráfújok és megszárad szintén)
Van valami ötletetek?

(#17320) PHM válasza Babetta-X (#17319) üzenetére


PHM
addikt

Meleg víz, + valamilyen súroló szer és körömkefe.
Talán a spray nyomait is eltünteti.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17321) Babetta-X válasza PHM (#17320) üzenetére


Babetta-X
senior tag

És nem tesz rosszat a nyáknak? Ez egy tv-re köthető gép nyáklapja, tele mindenféle smd-vel, kondival, processzor is van rajta meg egyéb nyalánkságok...

(#17322) 14adam válasza Babetta-X (#17321) üzenetére


14adam
addikt

gyógyszertári alkohol? :)

(#17323) PHM válasza Babetta-X (#17321) üzenetére


PHM
addikt

Upsz, bocsi, én a nyers nyáklapra gondoltam.
Szerelt áramköröknél száraz fogkefével szoktam próbálkozni.
Nem valami hatékony, de nem tesz kárt sem a cuccban.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17324) Babetta-X válasza 14adam (#17322) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Azzal próbáltam, de ugyanúgy ott marad.. Fogkefével szárazon próbáltátok?

(#17325) Lompos48 válasza Babetta-X (#17321) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Próbálhatod egy tiszta edényben, tiszta ecsettel desztillált vízzel. Ezt ha nincsen a lapon nyitott tekercselésű transzformátor vagy tekercs, amiben a víz visszamaradhatna.
Nehogy azt képzeld, hogy a szerelő gépsoron nincs több mosási folyamat is beiktatva. Az alkatrészek típuspróbái között nagyon fontosak a hermetikus zárást vizsgáló tesztek. Ezeket legegyszerűbb pont a víz behatolásának figyelésével végezni.
Mosás után langyos fűtőtesten száríthatod, akár egy órát is nyugodtan.

[ Szerkesztve ]

(#17326) Babetta-X válasza Lompos48 (#17325) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Bőven ráér a dolog, úgyhogy desztvíz meg vadi új ecset lesz, köszi a tippet, nem nagyon van rajta olyan alkatrész amit felsoroltál, legfeljebb csatlakozók, azokból meg idővel csak kiszárad.

(#17327) Speeedfire válasza PHM (#17317) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ja, igaz. Azzal együtt már 2. :B

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17328) Lompos48 válasza Babetta-X (#17326) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor siker elébe nézhetsz. Drukk! :K

(#17329) Batman2 válasza Lompos48 (#17277) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Egyszer, még régen, gyerekkoromban készítettem LEDekből Graetz hidat, 9, vagy 12V-ra, persze azonnal tönkre is ment. :N
Nyilván ezért, mert záró irányban nagyon kicsi a záróképessége és olyan feszültségen már nem zárt, így mindegyik túláramot kapott.

Mostmár azért, ahogy említettem is, nem hazárdírozom a LEDekkel, a hosszú élettartamra megyek ! :B

Azért érdekes lett volna egy világító egyenirányító híd ! :K

No, tegnap összehoztam 33db., sorba kötött SMD ledből egy kísérleti 220-as LEDes lámpát, virít szépen, jó fénye van ! :K
Került a kapcsolásba puffer kondi, így semmi vibrálása
és néhány védelmi elem is.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17330) Latency válasza Batman2 (#17329) üzenetére


Latency
senior tag

Mi a suliban építettünk LED-kből graetz hidat, függvénygenerátorról hajtottuk, persze csak pár voltos feszültséggel :N

(#17331) moha21 válasza Latency (#17330) üzenetére


moha21
addikt

És párosával világítanak? :))

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17332) Latency válasza moha21 (#17331) üzenetére


Latency
senior tag

Hát akkor már nem volt túl meglepő :DDD

(#17333) Lompos48 válasza Batman2 (#17329) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért érdekes lett volna egy világító egyenirányító híd !

Azért az könnyen kivitelezhető: a híd minden ágába kell egy-egy rendes-munkás egyenirányító dióda (eldughatók a NYÁK másik oldalán :) ) sorba LEDdel. Annyi a baj, hogy a maximális áramát a hídnak a LEDek max. árama határozza meg.

[ Szerkesztve ]

(#17334) mezis válasza AlBundy (#17318) üzenetére


mezis
nagyúr

Inkább 4 db góliát akkut javaslok. Gyerekjáték, nem lesz gondod érintésvédelemmel.

Ha mégis tápegység, bizonyára bármelyik 4-6 V-os tápegység megteszi. Talán telefon töltő is. Ha biztosra akarsz menni, mérd le az áramfelvételt.

mezis

(#17335) szaszayanou válasza szaszayanou (#17293) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Valaki nem tud segíteni? Olyat is javasolhattok, ami nem toroidos.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17336) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na végigmértem loopback módszerrel a hangkártyámat, az eredmények szörnyűek.

300Hz alatt nem tud triggerelni, 2000Hz-nél meg már torzul a szinusz csúcsa, totál használhatatlan lesz ez felett. Itt vannak a mentett szkóp képek galériában: [link]

Viszont az már biztos, hogya frekvenciát nem méri félre, ergó az FPGA-m órajele nem 50MHz, hanem valahol 47.6 körül van, mert rajta lévő kvarcz elvileg 8MHz-es, azzal 48MHz jönne ki felszorzással, a maradék meg gondolom a pontatlansága miatt csúszik el. Egyértelműen nem pontos a quartz, mert írják a cucc leírásában, hogyha szeretném használni a VGA kimenetet, akkor vegyem meg bele a kiegészítő, nagy pontosságú kvarcot, hogy normális képet kapjak.

szaszayanou: amíg valaki nem high-end nyüstölő ember, addig totál mindegy, hogy az azonos képességű trafó toroid, vagy hagyományos felépítésű, ha megfelelő típus van kiválasztva, akkor a szórásuk nem fog zavarni. A hangra meg nem igazán van átlag ember számára észrevehető hatása.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17337) Lompos48 válasza szaszayanou (#17335) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nincs semmi kivetnivaló abban, amit választottál. Arra vigyázz, hogy tudja leadni az általad igényelt teljesítményt. Meg arra - ha toroidnál maradsz -, hogy szereléskor a rögzítőcsavarral, esetleges fémtárcsával, fémsasszival ne alakíts ki rövidrezárt menetet

(#17338) szaszayanou válasza Lompos48 (#17337) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Az mennyire számít, hogy diszkrét erősítőhöz lesz? A józan ész azt súgja nekem, hogy érzékenyebb lesz a trafó szórt terére, ezért jobb a toroidos.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17339) Lompos48 válasza szaszayanou (#17338) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sokan ezt mondják, én ezt nem osztom, de ez csak egy magánvélemény. Nem számít.

(#17340) CPT.Pirk válasza szaszayanou (#17338) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem azt tanították, hogyha nincs legalább 2,5X túlméretezve a toroid, akkor még nagyobb szórt tere lesz, mint a normál trafónak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17341) szaszayanou válasza CPT.Pirk (#17340) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

8VA-es trafó jó lesz 7VA helyett anélkül, hogy módosítani kellene bármit?

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17342) szaszayanou válasza szaszayanou (#17341) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Ez például

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17343) CPT.Pirk válasza szaszayanou (#17341) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A VA érték nem igazán érdekes ebből a szempontból, amíg nem tudom az erősítőd teljesítményfelvételét. Ami a kapcsolásodat érdekli, az a szekunder feszültség és maximális terhelő áram.

Kellene egy rajz arról, amit építesz, meg némi adat. A linkelt trafó szekunderenként 315mA-ra beállított védelmet tartalmaz, ami nem túl sok, de elég lehet.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17344) szaszayanou válasza CPT.Pirk (#17343) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

[Parancsolj] A BOM-ban 7VA-es toroid trafót ajánlanak.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17345) CPT.Pirk válasza szaszayanou (#17344) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megnézve a kapcsolást, 7-8VA már valszeg elég lesz, de egyszerűbb ugyanígy 16V-s szekunderrel rendelkező trafót keresni 10VA felett, az értelmes keretek közötti túlméretezés minden körülmények között javasolt. Az sem probléma, ha kicsit nagyobb feszültségűt találsz, csak majd kell hűtőborda a lentebb taglalt 7815 és 7915-re.

Am. az áramkör elég kusza, a visszacsatoló ágba is műveleti erősítőt tettek, nem nagyon találkoztam még ilyen megoldással. Igazából a táp van kissé túlbonyolítva, amit a 2x4 diódával csináltak graetz hidat, azt jóval egyszerűbben meg lehetne csinálni, valamint utána a 7815 és 7915 bekötése nem igazán stimmel. Így is fog működni, de nem ez a módja, hiányoznak védelmi, és szűrő alkatrészek onnan.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17346) szaszayanou válasza CPT.Pirk (#17345) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Itt van az eredeti cikk a headwise-on. Ezt fejlesztették tovább. A trafó túlméretezése milyen előnyökkel járna? Az ajánlott toroid trafó 2*15V-ot tud és 233mA-t. 62033

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17347) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Más: 4+2 hűtőborda mellé milyen sok hővezető paszta dukál? [Ilyen] 3g-os csomagokról van szó. Elnézést a kezdő kérdésért, de még nem használtam ilyet. Nehéz megbecsülni, bár gondolom 1 adag elég lesz.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#17348) CPT.Pirk válasza szaszayanou (#17346) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hőátadó pasztából nagyon kevés kell, csak lehelet vékony réteg legyen rajta, mert a fölösleget egyrészt kinyomja maga körül, másrészt a maradék felesleg meg rontja a hőátadást. Az a 3G-s paszta nagyon sokáig elég lesz.

A táp túlméretezésének általános szabálya, hogy 2x legyen túlméretezve. Mondjuk egy ilyen kis fogyasztású cuccnak majdnem mindegy, de ne a határra tervezd, mert szegény trafó meg fog őrülni és szórja a teret.

Am. a táp kapcsolásának eredetije sem korrekt a 78 és 7915 terén, ezt egyszerűen nem így illik használni. Viszirányú védő dióda, megfelelő értékű kerámi kondik, stb. ezek hiányoznak.

A headviseosoktól itt többen az "optimised morgan jones" füles erősítőt csináltuk meg csövekkel, de bár egyszerűbb a kapcsolása a tiednél, nem javaslom kezdőknek a megépítését.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17349) yohnsee válasza CPT.Pirk (#17345) üzenetére


yohnsee
tag

Ahol már nagyon rámennek a kicsi különbségekre hangvisszaadás terén (értsd: HiFi vájtfülűeknek) ott szokták alkalmazni azt a megoldást, hogy a trafóról lejövő 2 szekundert külön-külön graetz-re engedik rá, és utána alakítják ki a közös földpontot. A 100nF-eket én is paranoiának tartom a diódákkal párhuzamosan, de van aki állítja, hogy így szebb a hang (pff..)
A táprész kapcsirajzán hibát nem találtam a stab kockák bekötését illetően.

És ha már szóba kerültek az érzékeny fülűek: az LM317/337 párosnak mérésekkel igazolva kisebb a zaja a kimeneti oldalon, mint a 78xx/79xx párosoknak.

Bocs, ha valami netán off.

Szerk.: CptPirk: igazad van, a 100n hiányzik a stab ic-k lábai közül. Védődiódákat meg ki szokták spórolni, ha a bemeneti puffer nagyobb, mint a kimeneti. Persze nem árt az a plusz 5 forintot rákölteni.
És még valami: TS (Taiwan Semiconductor) 79xx szériájával csak én nyúltam bele a rosszba? 20 darabból 15 hibás volt, nem kevés fejfájást okoztak nekem.

[ Szerkesztve ]

AVR

(#17350) AlBundy válasza mezis (#17334) üzenetére


AlBundy
aktív tag

Köszi,Igazából a telefontöltőt kevésnek érzem, mert 500mA-nél gondolom többet ad le a4 db góliát elem. De akkor marad a méregetés.

Köszi mégegyszer aválaszt

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.