Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16901) DonThomasino válasza totya694 (#16900) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hát én ezen mást nem találok egyik oldalon se. :F

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#16902) Batman2 válasza DonThomasino (#16884) üzenetére


Batman2
őstag

Nem lepődök meg. :(
Manapság sajnos már nem jellemző, sőt sokkal inkább titkolják, bár amúgyis sokesetben nehéz lenne utánépíteni, mivel többszőr cél IC-vel oldják meg a dolgokat, amiket nem lehet beszerezni !

Régen (70-80-as évek) még a rádiók, TV-k és sok egyéb hiradástechnikai cucc kapcs. rajza is többnyire elérhető volt könyvekben, vagy hivatalosan kiadott formában.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16903) Batman2 válasza mezis (#16887) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, tudom, hogy a csepptöltés is fontos, mivel a folyamatos töltés alatt az akkuk kb. 75-80%-ra töltődnek csak, éppen ezért én is rajta szoktam hagyni, többszőr újra is indul a töltés, mivel az üresjárási feszültsége még túlságosan leesik,
pár óra után, viszont már stabil minden, teljesen töltöttnek minősíti a töltő, de teljesen mindegy, mert így sem tud lényegesen többet, legfeljebb 10 percet.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16904) moha21


moha21
addikt

Ez mennyire tükrözheti a valóságot? Az UPS + hangkártya. Nézett már valaki szünetmentest szkóp alatt?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16905) CPT.Pirk válasza moha21 (#16904) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez lenne a kimenő fesz? Állítólag az olcsóbbaknál ilyen a kimenet vagy háromszög...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16906) Lompos48 válasza moha21 (#16904) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valahogy hiányzik a nagy impulzus után a kis lépcső. Általában a szekvencia: kicsi plusz - nagy plusz - kicsi plusz - kicsi mínusz - nagy mínusz - kicsi mínusz. Az oszcilloszkóp szondáit kell kompenzálni, hogy a tüskék eltűnjenek, mert azok nem valósak, csak a gyors frontok produkálják azokat. A nagy impulzusok lejtése pedig valami létező szűrést enget gyanítani. Ha most valaki jó matekos nekiállna, ki tudná deríteni a torzítást az ideális színuszhoz képest. Ki mennyit saccol? Én max 30%-ot. :))

(#16907) mezis válasza moha21 (#16904) üzenetére


mezis
nagyúr

Van egy szünetmentesem meg egy 20 kg-os kétsugaras szkópom. Most nézzem meg én is és fényképezzem le ? Terheléssel vagy üresen ?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#16908) Lompos48 válasza mezis (#16907) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mindkettőt!

@moha21: apropó, a fotó vagy "fotó" hogy készült? Szoftveresnek tűnik. Ez nem változtat a lényegen.

[ Szerkesztve ]

(#16909) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16906) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jól tippelsz, mert a szebb négyszögnél 45%-ot mutat a szkóp nálam. Kolléga átkattint a frekvencia analízis fülre, akkor kiírja neki.

szerk: fotó úgy készült, hogy megnyomta a stop gombot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16910) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16909) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az '50-'60-as években az utcai "kikiáltó" hangszórók se adtak tisztább hangokat. :DD

(#16911) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16910) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Régi szép idők, 26-36 évvel később meg is születtem! ;]

Am. most csináltam pár mérést, itt valami nagyon gagyi:

Tehát ezeket az fpga-m kimenetén mértem, mindegyik négyszögjel:

Ez lenne 1Hz

Ez 100Hz

Ez meg 1kHz

Bár nehéz kiolvasni a számokat, de mindegyiknél el van tolódva a frekvencia.

Mindegyik jelet azonos kód hozza létre, nem hiszem el, nem hiszem el, hogy a látottak megfelenek a valóságnak. Nem sokat tudok a szkópos mérőfejek lelki világáról, itt csak egy 400k - 100k osztó után jön az LM324, majd egy sima jack csatlakozó, meg egy jack hosszabbító. Azt gyanítom, hogy a hosszabbító trágya, mert ez már korábban megmutatkozott, de per pill nem találtam jobbat.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16912) mezis válasza Lompos48 (#16910) üzenetére


mezis
nagyúr

Az 50-es években nálunk még egy ember járt dobbal, megállt minden utca derekán, dobolt egy keveset és szép érces hangon telekiabálta az üres utcát. Mert a kutya sem volt rá kíváncsi. Valódi HiFi volt ! :DDD

mezis

(#16913) mezis válasza Lompos48 (#16908) üzenetére


mezis
nagyúr

Majd holnap, nem akarom lakásom éjszakai csendjét zavarni a szkóp egyébkénk frissen csapágyazott ventilátorával.

mezis

(#16914) Lompos48 válasza mezis (#16912) üzenetére


Lompos48
nagyúr

75-100V-os vonalfeszültséggel működtek, helyi trafóval, oszlopokon kihúzva a kábelezés és a tanácstól elmentek a falu mindegyik végére. :K

(#16915) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16911) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez így elég érdekes. Az első úgy néz ki, mintha kapacitív lenne a csatolás és a DC nem menne át, pedig az 1Hz-nél azért itt-ott "álldogál" a feszültség fél másodpercet.

A jel nem szimmetrikus, az alsó szinten többet áll, mint a felsőn, látszik mindhárom képen. Ezért a második képen fent csak a háromszög jön össze az egész mérési felállítás "slew rate"-je miatt.

A leggyanúsabb az, hogy nem ugyanolyan arányban mér "mellé" a három frekvencián.

Valami ott még nagyon nem stimmel. :(

Nem sokat tudok a szkópos mérőfejek lelki világáról...

Arról majd egyszer elbeszélgetünk.

(#16916) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16915) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gyanítom minden más lesz, ha kiszedem azt a spirális jack hosszabbítót, csak nem olyan egyszerű ezt megoldani. Anno ha azzal volt bekötve egy jelforrás a TDA2030-as erősítőmre, akkor halkan lehetett vele egy rádiót fogni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16917) moha21 válasza Lompos48 (#16908) üzenetére


moha21
addikt

ÖÖÖ igen, PC-n szoftverrel készült a fotó, tehát PrintSCR jelleggel.:)

És igen terheletlenül, de nem okozott volna problémát terhelni.

50 Hz-es szinuszjelet elég jól visszaadja, kíváncsiságból megnéztem. Viszont nincs mihez hasonlítanom azért kérdeztem, hogy mennyire normális ( mert nem túl szépnek tűnik ).
Ok, hogy egy lámpa megy róla faszán, de már egy PC tápnak is sok lehet.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16918) Lompos48 válasza moha21 (#16917) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ok, hogy egy lámpa megy róla faszán, de már egy PC tápnak is sok lehet.

Miért? "Csodálatosan" egyenirányítható és egy nagy kondival szűrhető. Onnan pedig már mindegy.

(#16919) moha21 válasza Lompos48 (#16918) üzenetére


moha21
addikt

A PFC miatt gondoltam. :)

Nos 100 W-os izzó-nál így néz ki. Ugyanaz nagyobban.
f=51,82 Hz
100W izzo + a ~140W gravirozó
0,5 kW motor _:]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16920) Lompos48 válasza moha21 (#16919) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mily' szépen látszik, hogy minél induktívabb a terhelés, annál jobban nőnek a tüskék.

Nem hiszem, hogy a PFC-t zavarná. Az inkább ellenkező irányba dolgozik. Nem?

(#16921) moha21 válasza Lompos48 (#16920) üzenetére


moha21
addikt

Sima passziív PFC-nél nincs is gond vele, viszont néhány táp aktív PFC vezérlője "megbolondul" már a kvázi szinusztól is. Egyszerűen gondolom úgy tervezték, hogy az IC sin- jellel mókázzon és nem tud mit kezdeni a négyszöggel.

Amúgy a 0,5 kW-os motornál már egészen görbe formák tűnnek fel .:)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16922) moha21 válasza Lompos48 (#16920) üzenetére


moha21
addikt

Sima passziív PFC-nél nincs is gond vele, viszont néhány táp aktív PFC vezérlője "megbolondul" már a kvázi szinusztól is. Egyszerűen gondolom úgy tervezték, hogy az IC sin- jellel mókázzon és nem tud mit kezdeni a négyszöggel.

Amúgy a 0,5 kW-os motornál már egészen görbe formák tűnnek fel .:)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16923) Batman2 válasza moha21 (#16919) üzenetére


Batman2
őstag

Pontosan nekem is az tünt fel, mint Lompos kollégának, hogy nem szereti az induktív terheléseket, nő a fordított polaritású tüske !! :K

Kizárólag motorral, mint induktív terheléssel leterhelve pedig teljesen leromlik a kép !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16924) Batman2 válasza moha21 (#16921) üzenetére


Batman2
őstag

Van egy 300W-os inverterem, ha arról hajtom a laptopom adapterét, akkor az cicecereg, míg normál hlózatról semmi hangja, szóval az sem szereti ezeket a módosított szinuszokat, vagy másképpen fogalmazva szinusz imitációkat, kísérletezgetéseket !

Önmagában, hogy cicereg, még nem érdekelne, csak félek tőle, hogy valami tönkre is megy benne, ha sokat hajtom így ! :U

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16925) Batman2 válasza moha21 (#16904) üzenetére


Batman2
őstag

A gép hangkártyáját használod egy oszcilloszkóp progival, vagy hogyan készíted ezeket a jó képeket ? :F

Gyakran nekem is jól jönne egy oszcilloszkóp, mikor nem tudom, milyen a jel, hogy megértsem a problémát !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16926) moha21 válasza Batman2 (#16924) üzenetére


moha21
addikt

Rádugtam egy P3-as gépet, kapcsol kifele és "kattog" a tápja, pedig ebbe még pfc nyoma sincs.:)
Azért is érdekes a dolgo, mert ugye ez számítógépekhez való szünetmentes táp lenne, de CRT monitor is kapcsol ki vele.

(#16924) Batman2 : Igen. Ezek a képek úgy születtek, hogy meg lehet állítani a programmal a képet és lementi. Mic, helyett LINE-in használok, tisztább is és 2 jel is mehet.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16927) Batman2 válasza moha21 (#16926) üzenetére


Batman2
őstag

Meg tudod osztani velem, milyen programot használsz, és milyen előtéte, védő kapcsolást a hangkártya elé ?

Lehet rossz valami abban a tápban, bár a jelalakja nem tűnik rossznak, mivel szabályos, 3 ütemű.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16928) moha21 válasza Batman2 (#16927) üzenetére


moha21
addikt

[link] érdemes végigfutni a hsz-eket. A program : [link]

Jómagam csak egy ellenállásosztót használok. Itt is volt róla szó, hogy mennyire korlátoltan használható a dolog.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16929) mezis válasza Lompos48 (#16908) üzenetére


mezis
nagyúr

Feltöltöttem a képeket. Készítettem egy osztót: 1 MOhm + 10 kOhm + 1 MOhm. A szkóp szondáját a 10 kOhm két végére akasztottam. (A 10 kOhmos biztos "köszörült", látszik rajta.)

1.kép
2.kép
3.kép
4.kép

Azon meglepődtem hogy mit kapok én a konnektorból. Ennyire nem torzíthat a szkópom, az IC-s szinusz generátoromnak olyan volt a képe, ahogy azt az iskolában kell rajzolni.

Amikor a 15 W-os izzót csak a szünetmentes táplálta, enyhén vibrálni láttam.

A DVM-el 1.2 V-ot mértem a 10 kOhm-oson, amikor a hálózat táplálta, és 0.9 V-ot mértem amikor a szünetmentestől kapta (hálózat nélkül) a delejt.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#16930) Lompos48 válasza mezis (#16929) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az látszik, hogy valami limitálja a csúcsokat.

Ami furcsa: a hálózati hullámforma nem színusz (a csúcsokat nem tekintve), hanem elég háromszög szabású. Mi az, ami ezt okozza ilyen alacsony frekvencián?

(#16931) mezis válasza Lompos48 (#16930) üzenetére


mezis
nagyúr

A 230 V rendesen meg van. Lehet, hogy az EON csúcsra gerjeszti a trafóját ?

mezis

(#16932) Lompos48 válasza mezis (#16931) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem rendes az. Próbáltam egy összehasonlító rajzot összedobni:

A csúcsok felé közeledve kellene görbüljön a hullámforma. Az ereszkedő majdnem homorú.

Lehet, hogy az EON csúcsra gerjeszti a trafóját

Attól még nem háromszögesedne...

(#16933) moha21 válasza mezis (#16929) üzenetére


moha21
addikt

A szünetmentesnek hasonló a képe, mint az enyémnek, ez nekem jó hír. kép

Most már nincs erőm, hozzá, de holnap lementem fotóba a hálózatot is, nálam elég tiszta szinusz van, ez a "levágott" tetejű szinusz nem tudom mitől lehet ott. Szerintem nem áramszolgáltató, legalábbis eléggé meg van követelve tőlük szinusz legyen a jel.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16934) moha21 válasza mezis (#16929) üzenetére


moha21
addikt

Nos csak csináltam képet :

hep1

kep2

kep3

Frekvenciánál 50,000 Hz-nél az utolsó tag változik!

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16935) Lompos48 válasza moha21 (#16933) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt írtam tegnap. hogy a csúcsoktól eltekintek, nem az zavar, azt a mérőáramkör limitálja valahogy. Sokkal inkább zavar, hogy a színusz oldalai annyira lineárisak, mintha valami (egy "slew rate" valahol a mérőáramkörben) korlátozna. A tiéd valamivel szebb görbe, mint a mezis-é. Csak azért spekulálok, mert ki akarom majd próbálni ezt a hangbemenetes szkópot, de mint mindig, óvatoskodok.

(#16936) Gyula84


Gyula84
veterán

üdv

van egy 2sk3567 es mos-om ez egy töltőben "működne", úgy teszteltem le, hogy bekötöttem egy pwm vezérelt motor áramkörébe még itt volt linkelve egy időben. A kérdés pedig az, ha a motor rendesen vezérli, akkor ugye nem lehet baja a mos-nak? :U

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#16937) Lompos48 válasza Gyula84 (#16936) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem tudom hogy tud egy motor egy MOSt vezérelni. Valahogy pontosíts, légy szíves!

Egyébként egy örökzöld tanács: bármilyen rendszeres használatra szánt áramkör/kütyü építéséhez úgy kell/illik nekifogni, ha van cserealkatrész is esetleges "baleset" megoldására.

(#16938) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szétszedtem egy gyári Motorola telefon töltőt. A vezeték a törésgátló előtt bent a burkolat alatt és a törésgátló mögött is meg volt szakadva, de fizikailag szétszakadva, nem csak a vezeték a szigetelése alatt. Ez vajon hogy sikerült?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16939) Gyula84 válasza Lompos48 (#16937) üzenetére


Gyula84
veterán

lemaradt egy t a motort :) itt az áramkör még szerintem te rakdtad be ide, szóval az irf520 helyett van bent az 2sk3567 :R

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#16940) totya694 válasza CPT.Pirk (#16938) üzenetére


totya694
őstag

Szoktak szervezni mobil telefon hajító versenyeket lehet a töltőt meg parittya ként fej felett megpörgetve dobták el :P :P :P

Üdv:Attila

(#16941) CPT.Pirk válasza totya694 (#16940) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Végül is a törésgátló nem szakadásgátló! ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16942) Batman2 válasza moha21 (#16928) üzenetére


Batman2
őstag

Huh, sominden van ott, nézegettem, de már beleuntam.

Szerintem egy fesz osztót és áramkorlátozó, csatoló ellenállást, plusz természetesen mindkét irányú védő diódát kell használni, akor nem mehet tönkre a hangkártya.

A jelnek pedig mindíg 0,7V alá kell esnie, mert különben a védő diódák bekapcsolnak és vágják a jel felső részét, akkor pedig már nem az eredeti jel alakot fogjuk látni a progi képén !

Még a kondis csatolást sem tartom jónak, mert az csak impulzusokat visz át, a folyamatos egyenáramot nem, már pedig a mérendő jelnek olyan része is lehet, és azt kiszürné, lsd. a szünetmentes jelformáját !

Vajon a Nero wave editorja is jó erre a feladatra ? :U
Az audacityt azt letöltöttem.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16943) Batman2 válasza mezis (#16929) üzenetére


Batman2
őstag

Mi az, rákötötted magad a szünetmentesre ?! :D

Viccet félretéve a képek a hangkártyán sz.géppel készített oszcillogrammok, vagy rendes oszcilloszkóp ? :U

A 230V-os hálózati kép nem stimmel, itt biztosan meghaladta az ellenállás osztod a hangkártya max. bemeneti feszültségét, mivel a szinusz hullám csúcsai le vannak vágva !
Védődióda van a kapcsolásban ? :U

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16944) Lompos48 válasza Gyula84 (#16939) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ne haragudj, hogy nem emlékeztem! :R Így van, amikor a szürkeállomány kezd feketedni. :D

Kellene menjen azzal is, persze.

(#16945) 14adam


14adam
addikt

Ha már ennyire belejöttetek a jelekbe.Akkor itt egy freki generátor. Kipucolom aztán megpróbálom megkeresni a hibát,hogy miért nem kapcsol be [link]

(#16946) zzolika


zzolika
aktív tag

Sziasztok!
Mi történik ha egy hangerõszabályozó potmétert fordítva kötök be?
Eddig a bemenet volt a szélén, a csúszka ment ki a hangszóróhoz. A másik vége GND.
Ugyanúgy mûködik ha megcserélem a ki/bemenõ vezetéket?

(#16947) Batman2 válasza 14adam (#16945) üzenetére


Batman2
őstag

Mik ezek, valami régi ruszki számítógép alkatrészek ?? :D

Tréfát félre téve egybként tényleg így nézett ki egy régi, ruszki IC-kel szerelt "kártyám", csak bizonyára nem PC-be volt való, és legfeljebb ha pár bit tárolásárása lehetett képes, vagy egy-két logikai művelet elvégzésére. Ránézésre logikai kapukkal volt tele + még egy akármilyen IC.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16948) Batman2 válasza zzolika (#16946) üzenetére


Batman2
őstag

A ki és bemenőt ne cseréld meg, mert akkor leföldeled a jelforrásod kimentét, aminek az biztosan nem fog örülni !!! :Y

Normál kötésben csak a kimentet, vagyis a következő fok bemenetét földeled különböző mértékben, vagyis az arra jutó jel nagyságát csökkented, ezzel pedig annak az eszköznek (erősítő) a kivezérlését, így tudsz hangerőt szabályozni !

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16949) Batman2


Batman2
őstag

Régóta izgatnak már a napelemek !

Eldöntöttem, hogy mostmár szerzek legalább egy 10w-osat !

De itthon elég drágán adják a panelokat, van e valakinek infója, esetleg tapasztalata, hogy külföldről tudok e olcsóbban beszereni, és ha igen, hogyan ?? :F

Vagy van e valami olcsóbb magyar forrás ? :F
(a Conrad pl. nagyon drága)

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#16950) totya694 válasza 14adam (#16945) üzenetére


totya694
őstag

Az enyémbe egy kicsit kevesebb a cucc :U

Üdv:Attila

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.