Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16101) yohnsee válasza Speeedfire (#16098) üzenetére


yohnsee
tag

Ezt nézd meg: [link]
Ezt beledugod az ic fülébe, majd ebbe a 3-as átmérőjű csavart, és máris nem érintkezik fém a fémmel. (A szigetelő csillámot is tedd alá, plusz nem árt valam spéci hővezető paszta)

[ Szerkesztve ]

AVR

(#16102) Speeedfire válasza yohnsee (#16101) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ezt milyen címszó alatt találtad? :)

Tárgytalan, a hestore oldalán is találtam. :)

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16103) yohnsee válasza DonThomasino (#16100) üzenetére


yohnsee
tag

Bármilyen nyersen is fogalmazok, csak jótanácsként írom, amit írok. Remélem nem sértettelek meg az előző hsz-emmel.
PC táp vagy egyéb? - az adatlapja alapján arra tippelnék, hogy nem pc táp.
Az első, és legfontosabb, hogy oszcilloszkóp nélkül nagyon nehéz lesz kapcsolóüzemű tápot javítani. Vagy legalább egy multi kell hozzá, amivel kitöltési tényezőt vagy frekit tudsz mérni.
Nagyjából minden kapcsolóüzemű cucchoz úgy szoktam nekikezdeni, hogy az összes elektrolit kondit kicserélem (ha idősebb a dolog 3 évesnél, vagy meleg környezetben dolgozik)
Ezután kivenni az összes tranyót/fetet, ami a kapcsolókörben van, kimérni őket, hogy jók-e, fetek nem zárlatosak-e. Trafóra rámérni, nem szakadt-e. Egyenirányító diódák jók-e?
Primer oldalon feltöltődik-e a puffer üzemi feszültségre?
Ezek után már bonyolultabb tesztek következnek, ha ezekkel megvagy, és nincs meg a hiba, szólj. Tapasztalataim szerint az IC szokott a legkevésbé tönkremenni, nem értem, miért rá gyanakszol.

[ Szerkesztve ]

AVR

(#16104) yohnsee válasza Speeedfire (#16102) üzenetére


yohnsee
tag

Bizony, megvan az, csak keresni kell. Vagy veszel belőle, vagy régi kidobott elektronikákat szétszedsz, és kitermeled belőlük. Ez utóbbi azért jó, illetve én azért szeretem, mert spéci méretű szigetelőket is lehet bennük találni néha.

AVR

(#16105) Speeedfire válasza yohnsee (#16104) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Rendeltem, úgyis kellett pár dolog a pic égetőhöz. :)
Elég szimpatikus ez a hestore. Nem drága, nincs minimális rendelés, van posta is, nincs csomagolási költség. Online vásárlás stbstb. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16106) DonThomasino válasza yohnsee (#16103) üzenetére


DonThomasino
veterán

Érdekes jó tanácsaid vannak, de fátylat rá.
Ezt az IC ellenőrzést elindulásnak gondoltam.
Ez egy átalakított PC táp. Multi méter van, Oszci nincs.

A két nagy puffer kondin szakadt lyukas a műanyag az oldalán, ez hibára utal?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#16107) yohnsee válasza Speeedfire (#16105) üzenetére


yohnsee
tag

Igen, sajnos azt kell, hogy mondjam, én is át fogok állni az online rendelésre, mert a bolt ami szerény kis városunkban található, nagyon drágán ad mindent. Így inkább amikor összejön egy nagyobb megvásárolandó tétel, rendelek.

AVR

(#16108) yohnsee válasza DonThomasino (#16106) üzenetére


yohnsee
tag

Milyen a sérülés? Látszik, hogy külső, mechanikus behatás miatt sérült, vagy belső dolog miatt (túlmelegedés, kifolyt esetleg az elektrolit folyadék, sérült a háza)?

AVR

(#16109) Speeedfire válasza yohnsee (#16107) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Hát amikor az erősítőt építettem akkor a helyi boltok olyan vad összegeket mondtak, hogy...
500huf egy 4700-as 50V-os elkó, erre a lomexban megvettem ~180huf-ért. Igaz ott volt csomagolási költség is, de még így is olcsóbb volt. :)
Utána találtam ezt a hestore oldalt, eddig nagyon szimpatikus. :)
Mondjuk a paypal vásárlás miatt nem tudom, miért akartak felszámolni 150huf-t, de jó volt nekem a kártyás vásárlás is.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16110) DonThomasino válasza yohnsee (#16108) üzenetére


DonThomasino
veterán

Inkább mutatom:
[link]

[link]

Ez egy száz éves 230W os kínai táp.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#16111) Speeedfire válasza DonThomasino (#16110) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Csak a festés van lepattogva. A kondinak ettől még baja nem lehet.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16112) Lompos48 válasza Speeedfire (#16098) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt is írtam, hogy kell oda egy szigetelő gyűrű is, volt még mmelé fotó is, ahol láthattad, hogy milyen. Azt is megírtam, hogy ha nem találsz olyan speciális gyűrűt/alátétet, akkor 2 szigetelő alátéttel, meg a csavarra ráhúzott műanyag csövecskével (vastagabb drótról lehúzott szigeteléssel) pótolhatod. Nem a fogdosás a gond, hanem az, hogy ha kontaktusban vannak, akkor a táp negatív pólusa a radiátorra jut és nem tudni még mihez ér az hozzá. Paszta KELL a csillám mindkét oldalára.

[ Szerkesztve ]

(#16113) Speeedfire válasza Lompos48 (#16112) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

A szigetelő szalagra emlékeztem, de nem volt olyan átmérőben itthon. A kis gyűrű kimarad, elsiklottam valószínűleg felette. :B
Paszta van itthon nem is olyan rég vettem. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16114) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Hány lába van a trafóknak a PC tápban?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#16116) totya694 válasza artiny (#16115) üzenetére


totya694
őstag

A 2db hátsó hangszóró helyére bekötheted de halkabban fog szólni mint az első 4Ohm-osak.
Mivel autós lejátszó így be tudod állítani külön az első és hátsó hangkeltők hangerejét is.De hídba kötözgetés meg ilyeneket "csak" akkor ha a gyártó is írja,hogy erre ki van képezve a készülék.

Üdv:Attila

(#16117) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#16114) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A legnagyobbnak kb. 10, de több szokott lenni és amúgy is típus függő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16118) totya694 válasza totya694 (#16116) üzenetére


totya694
őstag

Egy "ősi kapcsolás" de hasznos lehet.

Üdv:Attila

(#16119) moha21 válasza DonThomasino (#16114) üzenetére


moha21
addikt

+ ahányféle PSU

FUUUU micsoda igényesség :D:D

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16120) totya694 válasza moha21 (#16119) üzenetére


totya694
őstag

A linkről eszembe jutnak azok az idők amikor hegedűgyantával és esőcsatorna forrasztó rúddal forrasztottam :B (mentségemre szóljon,hogy 12 éves lehettem és nem volt gyantás ónom) de a szándék meg volt ;]

Üdv:Attila

(#16121) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Egy nagyon okos, nagyon lapos S.-ung TV fejhallgató kimenetéről szeretném a sztereo HiFi tornyomat hallgatni. Búgás nélkül. Próbálkoztam azzal, hogy az árnyékoló vezetékbe is, meg a két jelvezetékbe is 2 mikroF-os bipoláris kondenzátort iktattam. A búgás (50 Hz ?) ugyanúgy megmaradt. Ha kihúzom a TV-ből a 3.5 mm-es csatlakozót, azonnal megszűnik a búgás.

Optikai elválasztást kell készítenem ?

mezis

(#16122) totya694 válasza mezis (#16121) üzenetére


totya694
őstag

Elméletileg "nem" szabadna,hogy gond legyen.Mind 2 technika földeletlen?

Üdv:Attila

(#16123) mezis válasza totya694 (#16122) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen földeletlenek. Védőföldelés van a közelben. Próbáljam az egyik oldali árnyékoláshoz egy nagyobb kondenzátorral ?

mezis

(#16124) totya694 válasza mezis (#16123) üzenetére


totya694
őstag

Nem csak arra gondoltam,hogy föld hurok alakul ki.
Nincs más hangkimenet a TV-n?
Pl Scart?

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#16125) moha21 válasza mezis (#16121) üzenetére


moha21
addikt

[link]
Hirtelen más nem jutna eszembe.

Fülessel is búg? Illetve a HIFI búg másról?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16126) totya694 válasza mezis (#16123) üzenetére


totya694
őstag

PC-nél ha nincs meg a védő föld akkor esetleg csak fejhallgatóra lehet jelet levenni.
De a PC-kbe olyan kapcsoló üzemű táp van aminek "kell" a földelés.

Üdv:Attila

(#16127) mezis válasza totya694 (#16124) üzenetére


mezis
nagyúr

SCART-ra nem tették ki a hangot. Legalábbis a kézikönyv nem szól róla. Hangkimenet csak S/PDIF van még (optikai), kipróbáltam egy USB-s 5.1-es kütyüvel, azzal tökéletes, (amíg csak akkuról megy a lapos) csak éppen kell egy számítógép is, az USB-s kütyü elindításához. (CM6206 High Integrated
USB Audio I/O Controller
a lelke.)

A fejhallgató kimenet azért is lenne jobb, mert a hangerő távvezérlővel szabályozható.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#16128) mezis válasza moha21 (#16125) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem fülessel is tökéletes. HiFi meg már akkor sem búg, ha kihúzom a TV-ből és a levegőben van. Még akkor is csak kicsit búg, ha tapizom a 3.5-ös csatlakozót.

mezis

(#16129) totya694 válasza mezis (#16128) üzenetére


totya694
őstag

CD játékosoknál szoktak olyat csinálni,hogy a füles kimenet előtt van egy kis erősítő de ezt egy TV esetében egyszerűbben szokták megoldani(a hang kimenetre kötnek egy ellenállást) és arról megy tovább a hang a füles kimenetre.Ilyenkor van az,hogy legjobb lenne átnézni a TV rajzát mit is csesztek el benne gyárilag.A nem "túl" fontos funkciókra nem mindig szoktak hangsúlyt fektetni.
Ha úgy nézzük akkor meg a gyár az előírt funciónak(fejhallgató csatlakozásnak) a lehetőségét kiképezte és a fejhallgatóval jól is dolgozik(az már mellékes,hogy valami hiba akkor is becsúszott)

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#16130) DonThomasino válasza moha21 (#16119) üzenetére


DonThomasino
veterán

Ilyen tarfót ellenőrizni csipogós mutiméterrel lehet?
A szövet burkolatos vezeték az mi?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#16131) totya694 válasza DonThomasino (#16130) üzenetére


totya694
őstag

Ha multiméter szakadás vizsgálójára gondolsz akkor igen.De én még soha nem találkoztam PSU-ba szakadt trafóval(csak ha kiforrasztásnál kiolvadt a lába és beleszakadt a NYÁK-ba)
Az ilyen trafókat ón szippantóval érdemes kiszedni.
"A szövet burkolatos vezeték az mi?"
Árnyékolás is lehet.Tekernek a csévére egy a cséve testtel egyforma szélességű réz lapot amit kivezetnek a trafóból és a föld pontra kötik.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#16132) DonThomasino válasza totya694 (#16131) üzenetére


DonThomasino
veterán

Ezek nem szoktak meghibásodni?
Lenne egy átalakított pc tápom, ami megmakkant.
Készenléti 5 V van púpos kondi nincs.
Merre érdemes szerinted elindulni?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#16133) totya694 válasza totya694 (#16131) üzenetére


totya694
őstag

Ha tévednék az árnyékolás ügyében akkor majd kijavítotok...

Üdv:Attila

(#16134) mezis válasza totya694 (#16129) üzenetére


mezis
nagyúr

A gyárat csak szidni tudom. Gyalázatos a menü rendszere. Ha nem süketek a tervezők, valakinek észre kellett volna venni, hogy ilyen lapos TV-ben a hangszórók alulmúlják a Sokol rádiót. Vagy úgy gondolják, hogy egy ilyen TV-hez kell egy házimozi rendszer is. Optikai csatolással természetesen. Most már tudom, Sony-t kellett volna venni, ők nem restellik az RCA hangkimenetet.

Fejhallgatóval való működése is elnagyolt. A saját hangszóróit leválasztja a fejhallgató csatlakoztatásakor. (Ezeknek nem volt még idősebb hozzátartozója, aki csak fejhallgatóval hallja rendesen a TV hangját, a család többi tagjának meg elég lenne a TV saját hangja ? Már ha annak nem lenne szörnyű műanyag doboz hangja.

Nem hiszem, hogy a gyilkos árverseny miatt spóroltak ennyire a csatlakozókkal.

mezis

(#16135) totya694 válasza DonThomasino (#16132) üzenetére


totya694
őstag

Így nehéz mert az átalakításról nem tudok semmit(mi hogyan lett módisítva).A készenléti 5V eléri az 5V-ot mert az is lehet gond,hogy pl. csak 4,8V vagy 5,2V.Attól,hogy egy kondi nem púpos meg lehet rossz(pl. akár ki is száradhat,kapcitását veszti stb) Az ESR is számít(a kondi belső ellenállása)
Ezért is szokták sokan azzal kezdeni,hogy ha PC táp és futott 2-3 évet akkor összes elkó csere és utána mennie "kell".Nem mindenkinek van otthon egy rakás műszere(nekem sincs csak 1-2 műszerem).

Üdv:Attila

(#16136) PHM válasza mezis (#16127) üzenetére


PHM
addikt

Azért én megnézném azt a SCART-ot, hátha mégis van benne hangkimenet.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#16137) totya694 válasza mezis (#16134) üzenetére


totya694
őstag

Csak ne hogy akkor érjen a meglepi amikor S-PDIF-re akarod kötni és az sem működik csak világít.Ma már "csak" ilyenek a gyártók.
Más.Tegnap a nejem egy kicsit nagyobb lendülettel csukta be az Indesit mosógépünk elől töltős ajtaját és eltört egy kis 2x2mm-es kis pöcök ami tartotta a zár tengelyét,ragasztásra esély sem volt de megragasztottam és kábel kötegelővel 2 furat fúrása után oda szorítottam összegezve kókányoltam mert tudtam,hogy esély nincs rá,hogy az 5 éves körül mosógépünkre "kapok" egy fél ajtót.Ez van sajnos.Egy kis relax zene a gyártók mitti bosszankodások után. ;]

Üdv:Attila

(#16138) mezis válasza totya694 (#16137) üzenetére


mezis
nagyúr

Az S-PDIF-et teszteltem egy Ilyennel. Digitális és analóg TV adás esetén tökéletesen működik, csak kell hozzá egy laptop, akkumulátorral.

mezis

(#16139) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

TDA2050-hez 150W-os trafó megfelel? (2x75W)
2db. 16V-os szekundert tekertessek?

Köszi.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#16140) moha21 válasza PH-User (#16139) üzenetére


moha21
addikt

Miért kell 2 db szekunder?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16141) PH-User válasza moha21 (#16140) üzenetére


PH-User
addikt

2db IC, sztereó lesz.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#16142) Speeedfire válasza PH-User (#16139) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Hogyé' szoktál tekertetni? :U

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16143) CPT.Pirk válasza mezis (#16134) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A TV sem kap földet? Ez nem túl egészséges. Mivel egyik eszköz sem földelt, bennük kialakuló földpotenciálok el fognak térni. Miért bipoláris kondit használtál a szétválasztáshoz?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16144) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16143) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:N Nem kell annak se, hisz' az egyik klasszikus 2 drótos készülék a házban. :K

A te TVd honnan kap földet? Esetleg az antennakábelről.

[ Szerkesztve ]

(#16145) mezis válasza CPT.Pirk (#16143) üzenetére


mezis
nagyúr

Most már fog kapni földet, ha nem is kimondottan a TV, de az antenna kábelek harisnyája.
Ugyanis hosszas kísérletezéssel oda jutottam, hogy ugyan kihúzott antennánál is van búgás, de csak addig, amíg a védőföldet rá nem kötöm az antenna bevezetés árnyékolásához.
A saját, kb 10 m-es antenna levezető kábelemnek ennyi elég is, de a UPC kábele keményebb dió lesz, mert annál csak jelentősen csökken, de zavaró marad a búgás.
Megpróbálok majd ennél is egy kondenzátoros leválasztást.

A bipoláris (stiroflex ?) kondenzátor szimpatikusabb volt a 200 V körüli átütő feszültségével.

mezis

(#16146) malwy


malwy
senior tag

Tisztelt Urak! (/hölgyek, legyek már korrekt) :)
Adott egy fejhallgató erősítő [link]

Megcsináltuk haverral, de sajna nem működik. Mondjuk amit lehetett, azt elrontottuk. Bemenetnél felcseréltük csatornákat, rca-nál nem volt stabil a melegpont, trafónál csináltunk egy rövidrezárást, műveleti erősítőket fordítva helyeztük be (de utána vadi újjal helyettesítettük). De rengeteget tanultunk.

Na de: szerintem valami hiba van a beültetési rajzon minimum. Vagy a kapcsolásin. Mert például vasalás után, megfelelően tükrözve az opamp a mínuszhoz kapja a pozitív tápot. (szerintem).
Akkor a trafókból selejtest kaptam, vagy nem tudom. 2db 2x9V-osnál 12,2V-ot mérek, amiből 16,9V lesz egyenirányítás után. De az ic-k elvileg 44V-ig bírják szal jónak kéne lennie.

Szóval előre egköszönöm, ha valaki időt szentel tanulmányozni kicsit a rajzot. Ha megmondjátok hogy a terv+nyák+beültetési rajz abszolút korrekt akkor elvonulok és egyedül megpróbálom tökéletesen lemásolni:)

Üdv: Ákos

(#16147) totya694 válasza malwy (#16146) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Nem mindegy egy trafó esetében,hogy 0-9V,0-9V-os vagy 9V-0-9V a kettő közt annyi a különbség hogy az első kifejezés szerint 2db külön álló secunder tekercs van(mint a Te kapcsolásod esetébe)a második kifejezésnél meg úgy is mondhatnám,hogy egy 18V-os secunder tekercs van közép leágazással.
A trafóknak az üres járati feszültsége magasabb a ráírt értéktől(mondjuk egy 12v 5W-os izzóval ha ráterhelsz akkor már mást fogsz mérni)
A rajzod szerinti kapcsolás kivitelezéséhez csak 2 secunderes trafó alkalmazható vagy mindent át kell rajzolni variálni mert a táp is a NYÁK-ra van tervezve.

Üdv:Attila

(#16148) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16144) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még nem láttam olyan lapos TV-t, aminek nem 3 vezetékes, földelt táp dugalja lett volna.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16149) totya694 válasza CPT.Pirk (#16148) üzenetére


totya694
őstag

Találkoztam én már vatta új szakadt táp kábellel nem is 1 esetben sajnos(lehet szakadt a védő föld is)

Üdv:Attila

(#16150) PH-User válasza Speeedfire (#16142) üzenetére


PH-User
addikt

Ez lesz az első, most kérek ajánlatokat. :)
Tudom, nem lesz olcsó, lehet, hogy leszek olyan elvetemült és magamnak csinálom meg. ;]
A két mikrosütőből kiszerelt trafómmal kellene még valamit kezdeni. :U

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.