Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16801) yohnsee válasza Lompos48 (#16799) üzenetére


yohnsee
tag

Amit írtam, általánosságban írtam, nem konkrétan a BD139-re nézve. És igen, találkoztam már olyan tranzisztorokkal (típusra nem emlékszem, de ha szeretnéd előkeresem) amelyek ugyanabban a tokozásban kerültek piacra, ugyanazzal a típusszámmal, mégis két különböző lábkiosztásuk volt. A hamis tranyók pedig inkább a nagyobb teljesítménytranzisztorok között jellemző.

AVR

(#16802) Lompos48 válasza yohnsee (#16801) üzenetére


Lompos48
nagyúr

típusra nem emlékszem, de ha szeretnéd előkeresem...

Nem bánnám. Harminc évig gyártottam, mértem tranzisztorokat, szerkesztettem katalógust.

A hamis tranyók pedig inkább a nagyobb teljesítménytranzisztorok között jellemző

Ez sajnos igaz, mert azokból van mit kispórolni.

(#16803) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16802) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember


Csak mint kuriózum, van egy ilyen tokozású, olasz gyártmányú tranyóm kb. 1970-ből, valami régiségből guberáltam. Ugyan nincs kipukkadva, de a műszer szerint rövidzáras.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16804) Gabesz1019


Gabesz1019
senior tag

Sziasztok!

Az egyik régi autós rádiómat szeretném megcsinálni úgy, hogy 230v-ról működjön. Van egy PC tápom. Erre rá lehet kötni valahogy? Több vezeték is kijön a tápból, nem tudom, hogy melyikkel kössem össze.

(#16805) yohnsee válasza Lompos48 (#16802) üzenetére


yohnsee
tag

Meg fogom keresni, amint odajutok.
És még egy érdekesség: azt olvastam, hogy igazából nem sokkal olcsóbbra jön ki, ha valaki hamis tranyókat gyárt, de ugye ebben az iparágban százezres és milliós darabszám mellett azért jelent valamit az az 1cent spórolás darabonként. Nekem is izzadt a homlokom, amikor elég bátor voltam berendelni 60 toshiba tranyót (2sc5200/2sa1943 párosok) úgy, hogy elfelejtettem rendelés előtt rákérdezni, hogy biztos eredetiek-e. De szerencsém lett.

AVR

(#16806) yohnsee válasza Gabesz1019 (#16804) üzenetére


yohnsee
tag

Citrom: +12V, fekete:0V
Erről tudod üzemeltetni az autós rádiódat.
Ha újabb típusú a rádiód, akkor kelleni fog neki 12V-ot adni a REM csatlakozóra is, ugyanis ezzel kapcsolod be. (ezt szokták a gyújtáskulcsra vinni, ha jól tudom)

Szerk.: Illetve, ha nem AT, hanem ATX a tápegységed, akkor a zöld vezetéket kösd össze az egyik feketével, akkor indul el a táp. Viszont ha nincs szerencséd, akkor a táp elektronikája az 5V-os ágat (piros vezeték) figyeli, és ha azt nem terheled, akkor komolyabb teljesítményt nem fogsz tudni kivenni a 12 voltos ágon.

[ Szerkesztve ]

AVR

(#16807) CPT.Pirk válasza Gabesz1019 (#16804) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A tápban a sárga vezetékek 12V, a pirosak 5V, a narancssárgák meg 3.3V-t adnak, a feketék meg testek.

Pl. az egyik 4 tüskés molexet szétbontod, ott a 12V és a GND. A táp beindításához meg a 20 (24) tűs csatiban az egy szem zöld vezetéket kösd össze bármelyik feketével, amíg ez megvan, addig megy a táp.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16808) totya694 válasza yohnsee (#16805) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

"(2sc5200/2sa1943 párosok)" ezekből nem maradt véletlen eladó? :U

Üdv:Attila

(#16809) yohnsee válasza totya694 (#16808) üzenetére


yohnsee
tag

Üdv.
Sajnos nem, ami megmaradt nekem a végfoképítésből, mindet elkapkodták...

AVR

(#16810) totya694 válasza yohnsee (#16809) üzenetére


totya694
őstag

Akkor majd vadászok valahol még 1 párt.Van egy JVC AK-70 és egy az általad írt ranyó párra vágyik.(eredetileg más típusok vannak benne)

Üdv:Attila

(#16811) yohnsee válasza totya694 (#16810) üzenetére


yohnsee
tag

Fülre a 2sc3281/2sa1302 is ugyanolyan jó, technikailag pedig helyettesíthetőek egymással. És olcsóbbak is. Plusz, gondolom, hogy egy szobai erősítőben nincsenek annyira a SOA határán járatva ezek.

AVR

(#16812) totya694 válasza yohnsee (#16811) üzenetére


totya694
őstag

Ebbe gyárilag nagyon széles tokozású Toshiba tranyók voltak(amik már nem kaphatók) akkor jött mint helyettesítő az5200/1943 páros vettem is két párat csak az eggyik pár elhalálozott.Most van még egy párom és a másik oldalon a széles tokozásos eredeti de nem ártana egyformára kicserélni mindet.Főleg,hogy a tetejéről gyönyörűen lehet látni a tranyókat.

Üdv:Attila

(#16813) Gabesz1019


Gabesz1019
senior tag

yohnsee, CPT.Pirk Köszönöm a válaszokat. :) Megnézem, hogy pontosan milyen a táp.

(#16814) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16803) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez a tok '70-ben még nem nagyon létezett. A fotózott példányt (kár, hogy nem te fotóztad, akkor jobban cikizhetnélek :) ) 1989 februárjának első felében (6. hét) gyártották. :K

(#16815) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16814) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

89-ben még ilyen krumplikat gyártottatok? o.O :P

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16816) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16815) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Krumpli vagy padlizsán, mindegy. Ez azért egy 80W-os tranzisztor. Azért megnézném azt az elektroncsövet, ami képes ennyit disszipálni, mer' ugya arra nem lehet bordát szerelni. :))

(#16817) totya694 válasza Lompos48 (#16816) üzenetére


totya694
őstag

csövecske :))

Üdv:Attila

(#16818) totya694 válasza CPT.Pirk (#16815) üzenetére


totya694
őstag

Fiatal koromban sokat találkoztam az AD161/AD162 párossal AC187/AC188 no meg a szovjet ipar remekeivel de ipari mennyiségben.AC187/188,AD161/162

Üdv:Attila

(#16819) malwy válasza Lompos48 (#16796) üzenetére


malwy
senior tag

Rendben, bár egy soic-dip átalakító most egy életre elvette a kedvem az elektronikától. Olyan dip lábakat vettem, amik miközben hajlítottam, eltörte a próbapanelt, ujjamba beleállt a...

[ Szerkesztve ]

(#16820) CPT.Pirk válasza totya694 (#16818) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt most nem vágom, mivel kapcsolatban írod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16821) totya694 válasza CPT.Pirk (#16820) üzenetére


totya694
őstag

Jó reggelt!

Az év számok és a tranyók fajtáira.

Üdv:Attila

(#16822) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szeretném használni a PC hangkártya Line IN bemenetét mint egyszerű oszcilloszkópot. Milyen megoldást javasoltok, hogy ne lehessen kárt tenni a bemenetben? Paralel diódákat mondják, a mérő progi oldalán meg potmétert, hogy ne léphessük túl a +-0,7V-t.

Ilyeneket találtam a HE fórumában:

Nincs különösebb igény pontosság, minőség, stb. terén, arra kell, hogy a szemmel követhetőnél nagyobb frekvencián is tudjam vizsgálni a kiadott jelformát az fpga-ra kötött DAC-on, hogy megvan-e a szinusz. (már megy a DAC és az ADC meg a szinusz generálás, plusz egy 16-os számrendszerben működő feszültség mérő ;] )

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16823) moha21 válasza CPT.Pirk (#16822) üzenetére


moha21
addikt

Dióda védelemnek ok, de lehet a szinuszodból ilyen lesz :

/rajzot HE-ről loptam /

Én 2db ellenállásból építettem egy sima fesz osztót, itt is lehet számolni az értékeket, mint mondjuk multiméternél, bár nekem csak 2 , 5, 20, 400 V-ra van ellenálláspárom. Erősíteni meg meg akármilyen ( na jó nem ) erősítővel lehet a jelet.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16824) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16822) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A diódák tényleg csak védelemre jók, mint moha21 is írja, de mivel az "oszcilloszkópon" látni fogod a hullámformát, akkor kapcsolgathatsz (akár kézzel) egy osztót. Mi több, ha bonyolítani akarod, érzékelve, a diódá(ko)n folyó áramot, automatikus skálaváltást is lehet hozzá kitalálni.

...megy... egy 16-os számrendszerben működő feszültség mérő ...

És akkor néhány hónap múlva majd magyarázod nekünk, hoy ott bizony 1E,B4 Volt feszültséget mértél, mi meg csak meresztjük a szemünket. :))

Egyébként ügyes dolog. :C

(#16825) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16824) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És moha21: igen, a gitár torzítóknak is ez az elve, csak ott régi Germanium diódákkal csinálják általában.

Tulajdonképpen ha nem erősítőt mérek hanem passzív RLC kört, akkor maximum 3.3V érkezhet be és kezdésnek bőven megteszi valami, mondjuk egy fix osztó, hogy 3.3V -> 0.7V legyen, oda meg mindössze 1/5-öd részére kell osztani a jelet. Csak ilyenkor vagyok bajba, hogy milyen nagyságrendű ellenállásokat számoljak, hogy a bemeneti ellenállás stimmeljen. Az osztó után meg kapna két paralel diódát, így passzív elemek mérésekor már lehetne használni hangkaris szkópot.

1E,B4 - ez stimmel is, tegnap megmértem egy telefon akkut, FE3 volt a feszültsége :DDD

Az ADC 12 biten 0-4095 közötti értékre osztja fel a 3.3V-t, vagyis 80mV-s a felbontása. Ezt kiküldi binárisan, majd ezt 4 bitenként kiküldöm a 7 szegmenses kijelzőkre, így lesz meg a a 16-os számrendszer belli feszültség mert lusta voltam megcsinálni, hogy decimális értéket írjon ki. ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16826) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16825) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak ilyenkor vagyok bajba, hogy milyen nagyságrendű ellenállásokat számoljak, hogy a bemeneti ellenállás stimmeljen.

Eltekinthetsz ettől. Gondold végig: a klasszikus szkópoknál is 10/1 MΩ a bemeneti impedancia. Az 50Ω-ot csak nagyfrekvenciánál használják az illesztés miatt, mert ott már visszaverődések meg állóhullámok vannak, amik rontják a mérést.
Neked ideális a minél kisebb forrásimpedancia. A legjobb lenne egy egységes erősítésű műveleti erősítő közbeiktatása, ami a bemenetével nem terhelné a mért áramkört a szkóp felé pedig kis belsó ellenállású feszültséforrásként szerepelne.

(#16827) moha21 válasza CPT.Pirk (#16825) üzenetére


moha21
addikt

[link]

13,4 V effektív trafó ( U max ~ 18,9 V ). Annyira érdemes figyelni, hogy az ellenállások teljesítményben is bírják a dolgot. Én ide 5W-osokat raktam, bár igazából a 330 ohm-os melegszik jobban ( milyen meglepő :D ).

Csináltam videót most felraktam. Jó szar videó lett, de látszik, hogy működik a dolog. :-]

5V-ra, így is 150 mV a max ami megy hangkártya felé.

Érdemes előtte azért multiméterrel megmérni, mielőtt gépre kötné az ember.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16828) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#16826) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van itthon TL071-em, azzal építek akkor egy egyszerű feszültség követőt, annak a tápfeszéhez meg tökéletes lesz a panelról lejövő 3.3V és gnd. Viszont valahova így is kell egy osztó, azt hová tervezzem?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16829) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16828) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Helyes!

Az erősítő bemenetére, ami úgyis hatalmas.

(#16830) Lompos48


Lompos48
nagyúr

... mint bemeneti impedancia. :)

[ Szerkesztve ]

(#16831) atom87


atom87
aktív tag

Üdv!

Van egy transzformátorom, amely 24V-3A és 9V-1A szekunder oldallal bír.
Tudnátok ajánlani hozzá egy kapcsolást, mellyel 12 Voltos akkumulátorokat tudnék tölteni(max 16-20Ah-ig)?
Ha lehet töltőáram szabályozóval is bírjon.

Köszönöm!

Kawasaki z1000

(#16832) Lompos48 válasza atom87 (#16831) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A töltőáram szabályozása kissé bonyolultabb ügy. Majd később visszatérhetünk rá esetleg, ha találok valami érdekesebbet, ami nem túl bonyolult.
Most mutatóba egy jópofa egyszerű rajz lesz. Sajnos a trafód egyik szekundere épp' kisebb a szükséges értéknél, a másik pedig túl nagy, de majdnem ott van. A különbséggel esetleg kellene/lehetne "kezdeni" valamit.

(#16833) atom87 válasza Lompos48 (#16832) üzenetére


atom87
aktív tag

Köszönöm, valóban egyszerű áramkör.

"A különbséggel esetleg kellene/lehetne "kezdeni" valamit."

Itt milyen megvalósításra gondoltál ez ügyben??

Kawasaki z1000

(#16834) Lompos48 válasza atom87 (#16833) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt valami meg kellene "egye" (el kellene fogyasszon egy jónéhány voltot) ha a trafó újratekerése nem lehetséges.

[ Szerkesztve ]

(#16835) atom87 válasza Lompos48 (#16834) üzenetére


atom87
aktív tag

Az újratekerés nem lehetséges, zárt, kiöntött burkolatban van az egész.

Tehát akkor hogy kellene kiegészíteni ezt a kapcsolást, hogy az a plusz 7 Volt eltűnjön?

Kawasaki z1000

(#16836) Lompos48 válasza atom87 (#16835) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tulajdonképpen a baloldali tirisztoron (meg a szekunder ellenállásán) marad a feszültségkülönbség, mert az akku feszültsége lassan nő. Azt kellene/lehetne tehermentesíteni legalább egy soros ellenállással. Az ellenben nagyocska kell legyen, mert egz 20Ah-s akkunál a töltőáram mondjuk 2A, az a 7V-tal már kapásból 14W disszipálnivalót termel. De nem kizárt, hogy menne ellenállás nélkül is, ha jó nagy hűtőbordája lenne a tirisztornak. Ez ugyanakkor terhelné a trafó szekunderét is alaposan. Egyszóval egymástól függnek a dolgok.

(#16837) atom87 válasza Lompos48 (#16836) üzenetére


atom87
aktív tag

Értem!

Köszönöm segítséged! :R

Kawasaki z1000

(#16838) Lompos48 válasza atom87 (#16837) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szívesen, amikor tudok... :K

(#16839) mezis válasza Lompos48 (#16834) üzenetére


mezis
nagyúr

Egy 6 V 10 W-os égő még a graetz elé ?

mezis

(#16840) Lompos48 válasza mezis (#16839) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az se rossz! :K

[ Szerkesztve ]

(#16841) pakas válasza Lompos48 (#16840) üzenetére


pakas
csendes tag

Ha már előtét izzóban gondolkodunk,2db duolux sorba a greetz után és esetleg elmaradhat az elektronika? de hát próbálgatni kellene hogy jön ki a kb 2 amper. Az égős megoldás azért jó mert önmaga szabályozza a töltőáramot.

(#16842) PHM válasza pakas (#16841) üzenetére


PHM
addikt

Igaz, de a töltési végfeszültséget semmi nem szabályozza.
Így csak akkor érdemes az akkut tölteni, ha tudod,
hogy milyen állapotban van, vagy figyelni tudod a töltés folyamatát.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#16843) bandi94


bandi94
tag

Valaki ért itt a digitális technikához?

Jómúltkorjában építettem egy Nixie csöves órát AVR el (AT Mega8).Programot azt úgy töltöttem le hozzá, a hobbielektronika egyik cikkjéből építettem.Összeraktam a cuccost, felprogramoztam az AVR-t, élesztettem, oké minden, az időt be tudtam állítani szépen.De az óra nem járt.Egyszerűen folyamatosan azt az időt mutatta.[link]Ő a bűnös...Valamiért vagy nem indult el az oszcillátor, vagy nemtudom hogy mi baja lehetett.Félreraktam, bentvan a szekrényben összeszerelve, csak az AVR-el kellene valamit kezdeni...Valaki valami tipp esetleg?

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#16844) bandi94


bandi94
tag

Valaki ért itt a digitális technikához?

Jómúltkorjában építettem egy Nixie csöves órát AVR el (AT Mega8).Programot azt úgy töltöttem le hozzá, a hobbielektronika egyik cikkjéből építettem.Összeraktam a cuccost, felprogramoztam az AVR-t, élesztettem, oké minden, az időt be tudtam állítani szépen.De az óra nem járt.Egyszerűen folyamatosan azt az időt mutatta.[link]Ő a bűnös...Valamiért vagy nem indult el az oszcillátor, vagy nemtudom hogy mi baja lehetett.Félreraktam, bentvan a szekrényben összeszerelve, csak az AVR-el kellene valamit kezdeni...Valaki valami tipp esetleg?

Epiphone Les Paul with Seymour Duncan SH2-SH4 Hot Rodded set

(#16845) Lompos48 válasza bandi94 (#16844) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egyszerűen folyamatosan azt az időt mutatta.[link]Ő a bűnös...Valamiért vagy nem indult el az oszcillátor...

Ha jól értem, be tudtad állítani az időt, ami azt jelenti, hogy mind a 4 Nixie mutatott egy-egy számot. Ebból következik, hogy az oszcillátor működik, mert a kijelző időosztásos. Ha nem működne, akkor a négyből csak egy Nixie világítana.

Ezek után inkább egy programhibára gyanakodnék.

(#16846) And válasza bandi94 (#16844) üzenetére


And
veterán

(Sőt ha az oszcillátor nem járna, akkor a program sem futna, és nem tudnád beállítani az időt.)

(#16847) Latency válasza Lompos48 (#16845) üzenetére


Latency
senior tag

Van a kapcsolásban egy 32,768K-s kvarc ami az AVR számlálóját hajta, maga a proci a belső 8 megás RC-ről megy a leírás szerint. Szerintem a külső kristállyal lehet probléma.

(#16848) Lompos48 válasza Latency (#16847) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tökéletesen igazad van! :R Ebben az esetben nem ártana megnézni egy oszcilloszkóppal, hogy az XTAL1 és XTAL2 lábakon észlelhető-e a 32kHz-es frekvencia (mégha kicsi is az amplitúdója). Esetleges túlmelegítés árthat a kvarcnak ( :F ).

[ Szerkesztve ]

(#16849) donzoli


donzoli
aktív tag

passzív mélynyomóhoz (70-100W 4ohm) milyen erősítőt ajánlanátok olcsó és relatív jó kellene :DDD
HM erősítő preoutjára lenne kötve..

(#16850) sörösló válasza atom87 (#16831) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha két különálló tekercs, akkor szerintem ellenfázisban sorbakötve kapnál 15 V feszültséget. A terhelhetőséget persze a kisebb áramú tekercs szabná meg. Egy próbát megér. A 15V AC egyenirányítás és egy párezer mikrós elkó után már alapja lehet egy töltőkapcsolásnak. Ha a 24V os tekercs van legfelül (többnyire igen), akkor a trafó kis megbontásával leszedhető pár menet, vagy forraszthatsz rá egy leágazást is.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.