Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17601) agoka07


agoka07
senior tag

Ezen a képen látható "TIP31"-es tranzisztort mivel lehet helyettesíteni erről az oldalról? Lehetséges egyáltalán? :)

[ Szerkesztve ]

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17602) Lompos48 válasza agoka07 (#17601) üzenetére


Lompos48
nagyúr

BD135, 137,138, 233, 235, 237, 433, 435, 437 és még kizezer másik. Ahol a potenciómétert kéred kérheted ezt is. És KELL még egy ellenállás sorbakötve, de ez attól fögg, hogy mekkora árammal akarod a LEDeket etetni.

[ Szerkesztve ]

(#17603) HollyBoni


HollyBoni
veterán

Na sajnos ellenállást most nem tudok szerezni. Szóval ha közös a földje a két ventinek,akkor csak arra rá kell forrasztanom a kapcsolót és működni is fog?

Úgy döntöttem mindkét venti 7V-ról fog menni,lehet egyszerűbb lenne egy molex csatira bekötni egyet,és arra ráforrasztani a másikat. Így is fognak működni?

[ Szerkesztve ]

(#17604) agoka07 válasza Lompos48 (#17602) üzenetére


agoka07
senior tag

A legjobb, ha a gépem egyik USB portjának az áramellátását használna fel(3.6V ha jól tudom)ha ez nem megfelelő akkor egy 9.0V-os adapter. :)

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#17605) moha21 válasza HollyBoni (#17597) üzenetére


moha21
addikt

Így tilos bekötni a ventilátort. Illetve nem ajánlott, mert ha zárlatos lesz a ventilátor akkor a táp és vele együtt a többi HW is veszélyben van.

Igen be lehet kötni gyakorlatilag akármilyen kisebb feszültségre az ellenállást, de valóban nem mindegyik ventilátor megy 3 V-ról. Ki kell próbálni előtte.

Ha kell később tudok egy rajzot csinálni.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17606) moha21 válasza HollyBoni (#17603) üzenetére


moha21
addikt

Ha mind a két venti a +5 V és a +12 V közé kötöd akkor nem is lesz abban az áramkörben föld potenciál amit kapcsolhatnál.

Szerintem itt senki nem fogja ezt az utat javasolni neked.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17607) HollyBoni válasza moha21 (#17606) üzenetére


HollyBoni
veterán

Akkor hogy kéne megoldani,hogy mindkét venti 7V-ról menjen biztonságosan?

(#17608) moha21 válasza HollyBoni (#17607) üzenetére


moha21
addikt

Az ellenállás teljesítményét a ventilátorhoz kell választani.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17609) HollyBoni válasza moha21 (#17608) üzenetére


HollyBoni
veterán

Ebből egy kukkot sem értek,inkább szerzek valami potmétert. :DDD

(#17610) joecontra válasza HollyBoni (#17609) üzenetére


joecontra
addikt

Szerintem arra gondolt, hogy a 7V-ot úgy kéne megoldani, hogy a 12V-os ágba amiről etetni akarod a ventit betenni egy ellenállást, ami kb. 7V-ig gyengíti.
Az ellenállás értékét (hány ohm) pedig a venti teljesítmény adatai alapján kellene kiválasztani (ha jól értem).

Üdv,
J

(#17611) Lompos48 válasza agoka07 (#17604) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az USB 5V-ot ad. Az semmiképp nem elég 4 soros LEDhez. Fehérből, kékből egyet, a klasszikusokból (piros, zöld, sárga), kettőt-kettőt mondjuk hármat a nyitófeszültségük miatt. Tehát ha többet akarsz, akkor a kapcsolásod nem érvényes. És az ellenállás akkor is fog kelleni minden párhuzamosan kötött ágba. Fontos tudni milyen/mekkora LEDeket szeretnél használni. Nagyon sokszor le volt már itt tárgyalva a topikban.

[ Szerkesztve ]

(#17612) moha21 válasza joecontra (#17610) üzenetére


moha21
addikt

"Szerintem arra gondolt, hogy a 7V-ot úgy kéne megoldani, hogy a 12V-os ágba amiről etetni akarod a ventit betenni egy ellenállást, ami kb. 7V-ig gyengíti."

Igen, egy mezei feszültségosztás.

"Az ellenállás értékét (hány ohm) pedig a venti teljesítmény adatai alapján kellene kiválasztani (ha jól értem)."

Feszültséget tudom ezért írtam oda, hogy 47 ohm-os ellenállás legyen. A teljesítményét nem tudom, hogy a ventilátor hány wattot fogyaszt.

Ha mondjuk 12 V melett 0,1 A áramot vesz fel akkor elég 1,2 W-os ellenállás ( nem gyakori érték ráadásul 2 ventilátor árama miatt 2,4 W lesz ). 0,2 A esetén nyilván a duplája minden, bár az is igaz, hogy 7 V-nál kevesebb lesz az áramfelvétel is.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17613) HollyBoni válasza moha21 (#17612) üzenetére


HollyBoni
veterán

0.30A-t vesz fel a venti 12V-on.

[ Szerkesztve ]

(#17614) joecontra válasza moha21 (#17612) üzenetére


joecontra
addikt

Köszönöm a kiigazítást.

Üdv,
J

(#17615) atesss válasza moha21 (#17605) üzenetére


atesss
addikt

Így tilos bekötni a ventilátort. Illetve nem ajánlott, mert ha zárlatos lesz a ventilátor akkor a táp és vele együtt a többi HW is veszélyben van.
Ez pontosan miért is van így ?

Én bárminemű komolyabb utánagondolás / utánanézés nélkül azt gondoltam hogy a túláramvédelmek a pozitív ágakban vannak, leginkább a Secondary Monitoring IC-n keresztül.
Pl. egy PH táptesztben: [link] A bal alsó sarokban láthatunk még egy másodlagos monitorozó áramkört, mely túlfeszültség, alulfeszültség, túláram és túlmelegedés elleni védelmi funkciót lát el a 3,3 voltos, 5 voltos és a két 12 voltos ágon.
Most hirtelen nincs itt táp, de majd du. megnézek egyet, pontosan milyen IC is van benne, meg megkeresem az adatlapját.
Vagy itt a probléma valahogyan abból fakad, hogy nem a föld felé folyik "vissza" az áram ?

Persze ott van még a primer köri biztosíték is, de arra már eleve nem túl jó támaszkodni...
Vagy van más megoldása is a túláram / rövidzár védelemnek ?

(#17616) CPT.Pirk válasza atesss (#17615) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Volt olyan tápom, ami lekapcsolt, ha a neten látható módon egyszerűen közösítetted a 12 és 5V ágakat +7V elérése érdekében.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17617) joecontra válasza CPT.Pirk (#17616) üzenetére


joecontra
addikt

Akkor az ember inkább tegyen egy ellenállást a +12V-os ágba, az legalább biztonságos.

Üdv,
J

(#17618) Batman2 válasza Lompos48 (#17599) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, itt is van egy, árban jó adapter [link] , csak nem tudom, hogy vajon mennyire teljesíti a ráírtakat, sokszor van, hogy csak a töredékét tudják annak, mint amit rájuk írnak ! :(
(példa erre az inverterem, ami 300W-ot tudna folyamatosan, míg 150W-tól kezdve már nem tartja a 230V kimeneti feszt. :( )
A másik pedig a tartóssága, amitől félek, hogy vajon meddig bírná ? :U

Ha magam készítek egyet egy táp IC-vel. akkor úgy gondolom, hogy jobban tudom, mire lesz képes a táp, mire számíthatok.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#17619) moha21 válasza CPT.Pirk (#17616) üzenetére


moha21
addikt

Nyilván van olyan táp ami lekapcsol, de ha az 5 V -os ágra kikerül a 12 V, akkor elég esélyes a HDD elektronikájának kukázása például.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17620) CPT.Pirk válasza joecontra (#17617) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akinek ilyen kell, vegyen egy 7806 IC-t, két dióda a középső lábra, és már ott is van 7,2V a kimeneten. Igazából bárki meg tudja csinálni, aki nem vágja rá rögtön, hogy "nem értek hozzá".

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17621) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#17620) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Talán még egyszerűbb egy 5.1V-os Zener sorbakötése. Valószínű elég belőle az 1W-os bár még senki nem adott meg értéket a ventillátor fogyasztásáról 7V-on.

(#17622) mezis válasza moha21 (#17532) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Nem működik ! :( Feszültségek a megfelelő lábakon -10.5 V, diódák rendben, ellenállások is, elkók is. A 78L05-öt még nem forrasztottam bele, de gondolom amíg nincs neki + 10 V, addig ő sem chipkedné magát.

A számítógépet bekapcsolva, a WinXP indulásakor +3.6 V-ig megy föl a feszültség (DVM-el mérve), aztán innen lassan kúszik lefelé egészen -0.5 V-ig. Vagy lehet, hogy még tovább.

http://kepfeltoltes.hu/view/120216/rspower_www.kepfeltoltes.hu_.gif

Más megoldást tudna ajánlani valaki a GD4093B IC-mnek az RS232-ről való táplálására ?

[link]

[ Szerkesztve ]

mezis

(#17623) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#17621) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyen hagyományos venti 150-130mA körül szoktak enni 12V-n, 7V-n mivel nem forog annyira, ennél valszeg kevesebb lesz. Mondjuk 100mA.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17624) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#17623) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akor a Zener fiilérekért simán elég ha valaki csak 7V-ról akarja etetni a ventillátort.

(#17625) moha21 válasza Lompos48 (#17621) üzenetére


moha21
addikt

12 V -nál 0,3 A volt, de 2 db venti van és nem tudjuk mennyit fogyaszt 7 V-nál.

(#17622) mezis: Üdv ! Estére megnézem én is, szerintem van annyi alkatrész itt.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17626) HollyBoni válasza moha21 (#17625) üzenetére


HollyBoni
veterán

Két fajta venti van,az egy 0,3 A-t vesz fel,a másik egy ilyen venti: [link]

(#17627) Lompos48 válasza moha21 (#17625) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Lehet sorba kötni mindegyikkel egy-egy Zenert.

(#17628) moha21 válasza Lompos48 (#17627) üzenetére


moha21
addikt

Persze csak azért mondtam ebből ne legyen gond. :)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17629) qdak


qdak
addikt

mi lenne ha beszereznél 2 db 12 os ventilátort ? :$

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#17630) HollyBoni válasza qdak (#17629) üzenetére


HollyBoni
veterán

Be van szerezve. Nem szeretném hallani őket alapjáraton,ennyi. Szabályzót pedig most nem tudok venni,gondoltam egyszerűen meg lehet oldani egy kapcsolóval..

(#17631) moha21 válasza HollyBoni (#17630) üzenetére


moha21
addikt

[link] Nagyon jó írás a PH berkeiben.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#17632) HollyBoni válasza moha21 (#17631) üzenetére


HollyBoni
veterán

Azt csinálni nem akarok,inkább veszek 1500-2000ft-ért valami alapot. :) Azért köszi. :R

(#17633) yohnsee


yohnsee
tag

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Volt-e valakinek már dolga (javított-e már) Yamaha P-4500 típusú végfokot? Eddig AB osztályú végfokokat javítottam, ez most feladta a leckét.
A két oldal közül az egyiket megölték. Ezt rendbehoztam, ment is egy darabig szépen, de most egyszerűen nem akar működni. Halkan hallható a rákötött zene, de nagyon torzan. Igazából nem is emiatt írtam, hanem a másik oldal miatt. Arra azt mondták, hogy jó, de ráméregettem, és több szakadt ellenállást is találtam, 1-2 tranzisztort is cserélni kellett. Bekapcsolom, és a hangerő növekedésével egyszerre "ciripel" valami. Sajnos nem tudom kihallani, de mintha az egyik végtranzisztor lenne. Sajnos szkópom most nincs, hogyan tudnám máshogy kideríteni a hang forrását? A ciripelés olyan, mintha a zene hallatszódna ki, de ilyennel még életemben nem találkoztam. Ha valakinek van bármilyen ötlete bármelyik oldalhoz, ne tartsa magában.

AVR

(#17634) Lompos48 válasza yohnsee (#17633) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szép tranzisztor kollekció van abban az erősítőben. :K

Pontos tanácsokt nehéz adni. Amivel szerencséd van, hogy a stabilizátorokon kívül minden diszkrét alkatrészekkel van megoldva. Neki kell állni és a rajz alapján mindent végig kell méregetni.

Arra azt mondták, hogy jó, de ráméregettem, és több szakadt ellenállást is találtam, 1-2 tranzisztort is cserélni kellett.

Erről csak annyit, hogy annyi a párhuzamosan kötött fokozat, hogy el tudom képzelni, hogy szakadt (vagy akár zárlatos) tranzisztorral csökkentett módban, de működhessen.

Bekapcsolom, és a hangerő növekedésével egyszerre "ciripel" valami. Sajnos nem tudom kihallani, de mintha az egyik végtranzisztor lenne.

Kevésbé valószínű mert a tokozás, ami a műgyantába való öntést jelenti, rögzíti a(z esetleges) belső szálakat a tranzisztorokban. Tekercset pedig nem látok a kapcsolásban, ami ciripelhetne.

Tehát műszerrel mérni és mérni!

(#17635) FireKeeper válasza Lompos48 (#17634) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

sziasztok!

érdekelne, hogy van-e esetleg valakinek itt a topikban narancssárga LED-je (furatszerelt, 3 vagy 5 mm-es, közepes fényerejű)? csak azért kérdezem itt, mert eddig ahol boltban néztem, nem tudtak adni, csak ha nagy tételben rendelek (vatera szintén), nekem viszont mindössze pár darab kéne. tudna valaki segíteni?

szeretném, ha ezt nem jelentené senki modkerbe, úgy ítéltem meg, hogy 4-5 LED miatt nem adok fel hirdetést.

bocs, ez nem válasznak akart menni.

[ Szerkesztve ]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#17636) PHM válasza FireKeeper (#17635) üzenetére


PHM
addikt

Furatszerelt alatt mit értesz?
Ha jól emlékszem, van pár 3,5-ös ledem, amiket ugyan pirosnak vettem,
de inkább sötét narancsszínűek.
Ha érdekel, előkeresem őket.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17637) FireKeeper válasza PHM (#17636) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

inkább linkelek, ilyenre gondolok

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#17638) Lompos48 válasza FireKeeper (#17635) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Semmi baj. Néhányat lehet össze tudnék kapirgálni, de a távolság miatt mindenképp kiesek a képből. :)

(#17639) PHM válasza FireKeeper (#17637) üzenetére


PHM
addikt

Ilyenem van.
Mennyi kell? Hol?

(#17634) Lompos48:
Ezt a "cicergést" magam is tapasztaltam anno.
Egy TDA 2020 volt a tettes, gitárerősítőnek készült.
A próbaüzem alkalmával vettük észre, hogy valami olyan hangot ad a dobozban,
mint a lemezjátszó kristály hangszedője. A végfok IC volt az.
A bemeneti jelet egy walkman szolgáltatta, a kimenetre pedig akkor még
nem volt kötve semmi. Akkor napirendre tértünk a dolog felett, mert az
erősítő egyébként tette a dolgát.
Most már sajnálom, hogy nem vizsgáltam meg a dolgot műterheléssel.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17640) FireKeeper válasza PHM (#17639) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

narancssárga? mondjuk 4 db kéne, Pesten, nem túl sürgős :K

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#17641) PHM válasza FireKeeper (#17640) üzenetére


PHM
addikt

L-934NC narancs. Ez van a zacskóra írva.
Van belőle egy marékkal.
Szerk: Adatlapja is van.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17642) Lompos48 válasza PHM (#17639) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez érdekes jelenség tudva azt fázisról fázisra hogy áll össze egy IC tokostól (vonóstól :)) ). Legközelebb, ha ilyesmivel találkozunk a végére kell járni. :K

(#17643) FireKeeper válasza PHM (#17641) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

köszi!

a többit privátban

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#17644) PHM válasza Lompos48 (#17642) üzenetére


PHM
addikt

Azt az erősítőt nem magamnak, hanem egy osztálytársamnak készítettem.
Nem volt akkor még semmilyen műszerem,
elektronikai tapasztalatom is alig-alig.
A jelenség okaként hőtágulásra tippeltem amúgy.
Mai fejjel persze már nem hagynám annyiban a dolgot.
Van valahol a fiókom mélyén pár TDA 2010, egyszer, ha nagyon ráérek,
összedobok belőle egy tesztpéldányt.
Igazából az én oldalamat is fúrja a kíváncsiság.
Gondban akkor leszek, ha soha többet nem sikerül reprodukálni azt
a bizonyos cicergést.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#17645) yohnsee válasza Lompos48 (#17634) üzenetére


yohnsee
tag

Köszönöm, eddig is rajz alapján tájékozódtam. Szép kis tranzisztor temető, az igaz. Viszont 2 tekercs is van benne, de amennyire meg tudom állapítani, nem belőlük jön a fura hang. Ez a két tekercs(100uH/30A) a P és N teljesítmény tranzisztorok emitterével sorba van kötve, majd egy-egy 3.3uF/250V-os fóliakondival földre van húzva.
És akkor nekiesek: mérek, mérek, még többet mérek.

AVR

(#17646) Lompos48 válasza yohnsee (#17645) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez a két tekercs(100uH/30A) a P és N teljesítmény tranzisztorok emitterével sorba van kötve...

Igazad van, nem vettem észre azokat. Pedig egyedüli jelöltek a cirpelésre. Főleg, hogy nagyáramú szálban vannak.

(#17647) yohnsee válasza Lompos48 (#17646) üzenetére


yohnsee
tag

Azon kívül, hogy "énekel", minden rendben működik, ezért lehet, hogy hagyom a fenébe. A másik panel jobban izgat, hogy miért volt egy darabig jó. Mindent kimértem, minden jónak tűnik. Most leszerelem a panelt a hűtőbordáról, megnézem a fonákát is, hátha okosabb leszek.

AVR

(#17648) Lompos48 válasza yohnsee (#17647) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gondolom a 2 csatorna egyforma kiépítésű. Ha még nem csináltad, akkor a feszültségek összehasonlító méregetése is hozhat hasznos információt. Az "énekelés" csak hab a tortán...

(#17649) yohnsee válasza Lompos48 (#17648) üzenetére


yohnsee
tag

Köszönöm, próbálkozom.

AVR

(#17650) yohnsee válasza Lompos48 (#17648) üzenetére


yohnsee
tag

1. tünet: az NPN végtranyók (2SC3856) kollektora kiült féltápfeszre (74V) a PNP-s oldal jónak tűnik.

AVR

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.