Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16201) Lompos48 válasza totya694 (#16200) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az óráról pedig mintha a pontosság jutna az eszembe... :D

(#16202) totya694 válasza Lompos48 (#16201) üzenetére


totya694
őstag

:C ;]

Üdv:Attila

(#16203) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Karácsony lévén szokásos erősítő építés folyik, most készültem el az E88CC OTL csöves fejhallgató erősítővel. Nem teljesen végleges, mert egy kicsit még magas a tápfeszem, és 2 ellenállás sem pont olyan, amit írtak, de ez nem befolyásolja a dolgokat, valami baromi jól szól az én 32 ohmos fülesemmel is.

Képek: [link] [link]

Kapcsolás: [link]

Könnyen elkészíthető a kapcsolás, nem zavarérzékeny, a csövek 1-2000Ft körül mennek, kell 3 darab, trafó meg bontható régi rádióból is akár. Majd kiteszem a végleges kapcsolási rajzot is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16204) joecontra válasza CPT.Pirk (#16203) üzenetére


joecontra
addikt

Nekem tetszik, ahogy megoldottad.

Üdv,
J

(#16205) CPT.Pirk válasza joecontra (#16204) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi!

Természetesen ez is be lesz dobozolva, onnan csak a 3 cső fog kilógni a foglalatával.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16206) totya694 válasza CPT.Pirk (#16203) üzenetére


totya694
őstag

Én is ezt a kapcsolást építettem meg több ízben. :C
Az első egy barátomé második (talán saját lesz)

Üdv:Attila

(#16207) CPT.Pirk válasza totya694 (#16206) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt mondtad, hogy zavarérzékeny lesz a 32-es fülessel, de nem lett az.
380uF-es elkókat tettem be a kimenetre, mert ezek voltak jó áron.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16208) totya694 válasza CPT.Pirk (#16207) üzenetére


totya694
őstag

Ha zajos amit hallgatsz akkor az kis ohm-os fülesnél pl. még halkan hallható de ezek a zajok nagyobb impedanciájú füleseknél már nem hallható.
A kimenő elkóval amikor párhuzamba kötöttem 1-1 WIMA 470nF/400V-os kondit nekem úgy tűnt még szebb lett a hangja.

Üdv:Attila

(#16209) totya694 válasza CPT.Pirk (#16207) üzenetére


totya694
őstag

Van egy 2000 Ohmos Sennheiser fülesem azt is szépen meghajtja meg a barátom AKG K340 Electrostat-Dynamyc System fülesét is.

Üdv:Attila

(#16210) joecontra


joecontra
addikt

Hali!

Egy TV-nek a SCART 16-os lábára kell 1...3V feszültséget adni, hogy RGB módba váltson. Azonban hány mA kell, hogy legyen? Erre nem találtam infót.

Előre is kösz.

Üdv,
J

(#16211) Lompos48 válasza joecontra (#16210) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gondolom, hogy csak a szint a fontos, azt érzékeli. Nem hiszem, hogy "fogyasztana". Egy ceruzaelem is megteszi.

(#16212) joecontra válasza Lompos48 (#16211) üzenetére


joecontra
addikt

Akkor ezek szerint csak a feszültség játszik.
Köszi!

Egy 1,5V-os ceruzaelemnek saccra mekkora áramerőssége lehet?

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#16213) moha21 válasza joecontra (#16212) üzenetére


moha21
addikt

Ha rövidre zárod akkor sok csak a belső ellenállása marad. 7 A mértem már nem túl jó 1,2 V-os NiMh akkun.

DE!!

Az elemek/akkuk feszültséggenerátorok, tehát a feszültség függvényében adnak le áramot.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16214) joecontra válasza moha21 (#16213) üzenetére


joecontra
addikt

Köszi a választ! :R

Lenne egy újabb kérdésem. 2 USB port kijövő feszültségét hogyan lehet összeadni?
(Tudom, nem párhuzamos összekötéssel, mert elég volna csak az egyik pozitív eret a negatívval zárni, máris lenne szikrázó élmény ;] .)

Üdv,
J

(#16215) Lompos48 válasza joecontra (#16214) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem lehet csak 2 különböző PC USBjeivel megpróbálni és azt is csak úgy, hogy egyik sincs más egyébbel összekötve és földeletlen konnektorbol vannak etetve.És még így is teljesen ellenjavallott. :(

Egy 1,5V-os ceruzaelemnek saccra mekkora áramerőssége lehet?

Amennyit a rákötött fogyasztó igényel Ohm törvénye szerint és amit még a belső ellenállása "megenged". Egy izmosabb R20-as esetleg 10A-t is tudhat. :K

[ Szerkesztve ]

(#16216) moha21 válasza joecontra (#16214) üzenetére


moha21
addikt

Ha +5 V kell akkor az van a gépben elég, másképp leírták előttem nem lehet.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16217) joecontra


joecontra
addikt

Köszi mindkettőtöknek. :R

Üdv,
J

(#16218) Jarod1 válasza joecontra (#16214) üzenetére


Jarod1
addikt

az 5v negatív része lehet hogy közös vagyis test...

(#16219) Lompos48 válasza Jarod1 (#16218) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyjából, mindig, csak az.

(#16220) joecontra válasza Jarod1 (#16218) üzenetére


joecontra
addikt

Szerintem inkább biztos. Ezért nem lehet sorosan kötni két USB portot mint áramforrást, mert akkor a pozitív ággal zárnám rövidre a testet.

Üdv,
J

(#16221) moha21 válasza joecontra (#16220) üzenetére


moha21
addikt

"unit load is defined as 100 mA in USB 2.0, and 150 mA in USB 3.0. A device may draw a maximum of 5 unit loads (500 mA) from a port in USB 2.0; 6 (900 mA) in USB 3.0."

1-2 tuning alaplap 2.0-án is tud 1,5 A is, de ezt közli a gyártója. Fejből nem tudok típust, de létezik.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16222) CPT.Pirk válasza totya694 (#16208) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem 4.7uF 250V MKP4 kondijaim vannak, lehet azt is meg kéne próbálni, bár így magában is basszottt jó hangja van, és kollégákna k id tetszett. Átjöttek, mert együtt megnéztük a Bad Santa (Tapló Télapó) c. filmet, mégis csak karácsony van, aztán jól berugtun k mellé. ;]

Hejj fiatalság, bolondság. ;]

Jah és megjött a jézuska, kértem magamnak Spartan 3E alapú FPGA starter kitet, ezt: [link]
megrendeltem tegnap 15 órakor, erre ma reggel már hívank, hogy 13:00-15:00 között itt van, mondom jó. Nem is turatam mást kinyögni reggel 7:45-kor. ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16223) moha21 válasza CPT.Pirk (#16222) üzenetére


moha21
addikt

Jól néz ki az erősítő, egyszer lehet nekem is kellene foglalkoznom velük kicsit ( bár most magnetront tanulmányozom elméletben az is hasonló :> ).

Bad Santana hatalmas film. Anno egyedül néztem albérletbe mozi+ -on rohadt jó!:)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16224) joecontra válasza moha21 (#16221) üzenetére


joecontra
addikt

Köszi az infót, érdekes. :K

Üdv,
J

(#16225) PH-User


PH-User
addikt

Kinyiffant akkumulátoros fúróm akkupakkja, hogy lehet olcsón javítani?
1,5V-os cellák vannak benne... legalábbis azt hiszem.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#16226) CPT.Pirk válasza moha21 (#16223) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egészet megépítettem egy 5x9 cm-es próbanyákon, plusz a szűrés meg a trafó. Ha jó áron hozzájut az ember az E88CC csövekhez, akkor mindenképpen érdemes megcsinálni, mert egy nagyon részletgazdag cucc születik, ami nem csak 120ohm és feletti méregdrága fülesekhez jó, mint az OTL erősítők döntő többsége.

Amúgy jah, Bad Santa rules! ;]

totya694: milyen az a 2000 ohmoss füles?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16227) moha21 válasza CPT.Pirk (#16226) üzenetére


moha21
addikt

Az a sodrás a vezetéken egyébként zavar miatt van?

Pcic koromban tonnaszám volt mindenféle cső itthon, tetszett, de a mai napig nem foglalkoztam vele rendesen ( eletroból is átfutottuk ). Pedig már Lompos48 is írta, hogy illene próbálkozni.

Az a baj vele, ha csinálnék akkor már rendesen és itt a fejhallgatóval is gond van már, mert az sincs itthon csak valami Philiphs vagy panasonic 2-3 ezer forintos.

Ráadásul a Pc-m is elég zajos, ugye integrált zajkeltő. ;]

Egyszerűen annyi mindenre kell a pénz.:(

Akarnék építeni egy nagy Tesla trafót, de oda is kellene trafóolaj meg miegymás aztán azt lenne valami Midi-ben játszatni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16228) CPT.Pirk válasza moha21 (#16227) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na mi már nem is tanultunk csöveket a suliban, semelyikben sem.

A sodrott vezeték a fűtésnél lényeges, azt amennyire lehet, fel kell sodorni, valamint ezeknél a csöveknél le kell kötni egyik ágat a földre, ekkor nem lesz macis a cucc. Elvielg azt az effektust használja ki, hogy a két érpárra jutó zavar (vagy az általuk termelt zavar, majd megmondja valaki) azonos módusú, így kioltják egymást, ez az egyik legolcsóbb zavarvédelmi eljárás, nem hiába alkalmazzák a telefon és UTP technikában.

Jah, a lóvé nagy úr tud lenni. Szerencsére 1800Ft-ért kaptam vaterán 4 darab E88CC csövet, igazából inkább darabja szokott ennyi lenni, szal jól jártam. Trafót lehet bontani valami régi lerúgott rádióból, aztán már csak az elkók jelentenek tételt, de azok is max 200Ft/darab áron.

Szerezz egy CD lejászót, arra kösd rá a füles erősítőt, a zenéidet meg flacből írd ki audio CD-nek, akkor lesz miért hallgatni őket.

Tesla trafóval akarsz zenélni? Az elég fílinges. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16229) mezis válasza PH-User (#16225) üzenetére


mezis
nagyúr

Sehogy. Hacsak nem kommersz AAA, AA, baby vagy góliát akkuk vannak benne.
A speciális méretű akkuk helyett olcsóbb egy új akkus fúrót venni.

mezis

(#16230) mezis válasza CPT.Pirk (#16228) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem egyen feszültséggel (és akkuról) fűtöd a csöveket ? Nahát, ezt nem gondoltam volna ! ;]

mezis

(#16231) CPT.Pirk válasza mezis (#16230) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogyhogy? Simán trafóról jön le az AC fűtés. Nincs ilyen tapasztalatom, de az okosok szerint dinamika szempontjából jobb az AC fűtés. Ezoterika...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16232) moha21 válasza CPT.Pirk (#16228) üzenetére


moha21
addikt

Az más területen is úgy van, ha sodorják a kábelt akkor a zavaró mágneses fluxus által indukált feszültségek "kioltják" egymást.

Cd játszó van, azzal nincs gond:)

Elég sok monitor meg rossz DVD kerül hozzám, sokat nem érdemes javítani, abból egy 555-ös IC árán lehet csinálni zenére muzsikáló ívet. Már néha versenyszerűen csinálom, hogy 2 perc alatt meglesz-e ;]

Gondolom te majd ilyennel kezded :D

(#16230) mezis : Ha jól emlékszem a mikróban is a magnetron valami 3 V AC-ről van fűtve.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16233) CPT.Pirk válasza moha21 (#16232) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Húha, az ott milyen cső? :Y

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16234) moha21 válasza CPT.Pirk (#16233) üzenetére


moha21
addikt

[link] az hittem ismered.

Ua= 3000V (max. 6 MHz)
Ua= 2500V (max. 24 MHz)
Ua= 1500V (max. 50 MHz)
Ia= 700mA
Ug2= 600 V
Ig2= 200 mA
Ug1= -150V
Ig1= 15mA
Fűtés: 12,6V 11A

Brutális a kezében tartva is. Bár azt hiszem voltak itt már durvább csövek is linkelve.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16235) CPT.Pirk válasza moha21 (#16234) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, ilyen cuccokat sajnos nem ismerek. Az a 138W fűtés az ott van a szeren!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16236) Lompos48 válasza moha21 (#16232) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ideális a tényleges egyenárammal való fűtés lenne. Azért találták ki a közvetett fűtésű csöveket, hogy a katód tömege és annak termikus tehetetlensége ne engedje a fűtőszál 100Hz-es hőpulzálását "rámodulálódni" az anódáramra. Nem tudom, hogy a magnetron fűtése közvetlen vagy közvetett, de feltételezem, hogy a melegedő bolognai spagettinek mindegy, hogy az őt átjáró néhány GHz-es tér kissé modulált vagy sem a fűtés frekvenciájával az előbbiek alapján.
És mindez azért van így, mert a legegyszerűbben direkt a trafóról fűtve lehet a dolgot megoldani (technikai, költség és minden szempontjából).

(#16237) mezis válasza Lompos48 (#16236) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha egyenárammal fűtenék a magnetront, biztos egészen más lenne az íze a spagettinek ! :DDD

mezis

(#16238) Lompos48 válasza mezis (#16237) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Simább lenne! :K

(#16239) mezis válasza Lompos48 (#16238) üzenetére


mezis
nagyúr

:DD

mezis

(#16240) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#16235) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Régi emlékeket ébresztetek fel. :K

Huszonéve használtuk ezt a kis triódát. Érdemes megnézni az adatlapját.

Azonkívül, hogy nem üvegbúrás, hanem duplafalú fémköpenyes volt (a köpenyen belől folyt a hűtővíz és nem is kevés), olyan 100kW hasznos teljesítményt paszíroztunk ki belőle. Ma is megtalálható, használtan is messze túlrúg az ára az 1000 eurón, annak idején sokezer dollár volt darabja.
Ami még érdekesebb: mivel a KGST-ben a pénztelenség egyre nőtt, importok egyre csökkentek, cserealkatrészt vásárolni majdnem lehetetlenség volt. Volt egy kollega az Atomfizikai intézetben aki javította a triódákat. Levágta az anódköpenyt, újra báriumoxidozta a katódot, cserélt benne, ha még kellett valamit, hegesztette majd vákuumozta. Legalább 75%-os "terméket" volt képes szállítani (nem tejesítményben/paraméterekben, hanem élettartamban).

(#16241) moha21 válasza Lompos48 (#16236) üzenetére


moha21
addikt

Lesz rá indokom, kipróbálom egyenárammal. Tényleg nem nagyon foglalkoztam ezekkel a dolgokkal, de nyilván az egyszerűség miatt van így valóban.

Azért az a 100kW az valami brutális teljesítmény még leírva is, egyáltalán milyen funkciót tölt ez be?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#16242) totya694 válasza CPT.Pirk (#16226) üzenetére


totya694
őstag

Jó reggelt!

Sennheiser HD424 szériába volt 600 és 2000 Ohm-os is.HD 414 volt először és csak később vettem a HD 424-et.

Üdv:Attila

(#16243) totya694 válasza moha21 (#16223) üzenetére


totya694
őstag

Tudok "átadni" egy kész NYÁK-ot(csak hogy nagyobb legyen a kísértés),meg csőfoglalatot is tudok...

Üdv:Attila

(#16244) Lompos48 válasza moha21 (#16241) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hidrogén atmoszférában (mint hordozógáz) szilánból (SiCl4) 1200 fokon szilícium monokristályt növeszt Si lapokra. A folyamatot epitaxiának hívják. Ebbe a rétegbe kerül aztán az IC integrált struktúrája. Egy pár kilós méter hosszú grafittálca ücsörög egy kvarc csőben, azon vannak a szeletek . Órákig tart és a hőmérsékletet 1 fokos határon belül kell tartani. Ezért olyan drágák a félvezető gyártősorok (többekközt).
Ami érdekes, bár nem a folyamat része: az épület úgy van tervezve (rengeteg érzékelővel, biztonsági berendezéssel), hogy ha pukkan az egyik oldalfal száll el. Mert ugye hidrogén 1200 fokon, meg nem utolsó sorban a szilán, ami a levegővel érintkezve instant robban.

Ez a folyamat. A trióda része egy ipari generátornak (volt egy német - Hüttinger meg egy japán - Kokusai), aminek a terhelése, de a rezgőkör része is egy olyan vízhűtéses tekercs, amiben az előbb mesélt konstrukció el van helyezve. Az magától értetődő, hogy a 20 kV-os kerámiakondenzátorok is mind vízhűtésesek voltak. Maga a generátor olyan 15 köbméter, aminek a fele táp. A "hálózati trafó" (jó tonnás) síneken volt betolható/kihúzható. Annak idején azon törtük a fejünket, hogy tudnánk a folyamat mellett egy kis kalózrádiót is beüzemelni a 150kHz-es frekvencián. Aztán megijedtünk és feladtuk.

(#16245) totya694 válasza Lompos48 (#16244) üzenetére


totya694
őstag

Hmm :U

Üdv:Attila

(#16246) totya694 válasza totya694 (#16245) üzenetére


totya694
őstag

Több helye olvastam,hogy az orosz csöveket a szennyezettségük miatt nem annyira szeretik.
Meg a hideg háborús megtévesztések miatt még ma is sok-sok csőnek nem tisztázottak az adatai.Persze rádió amatőrök már tudják,hogy egy némelyik orosz adó cső meddig bírja a túlhajtást. ;]

Üdv:Attila

(#16247) Lompos48 válasza totya694 (#16246) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A szennyezettség nem probléma. Az egész berendezés úgy van beépítve az épületbe, hogy fele-fele (generátor/reaktor) 2 külön helyiségben van, elválasztó fallal. Ahol a technológiai folyamat megy ("elől") ott tisztaszoba (10 porszem/köbcoll) van, csak az RF érkezik át. A generátor ugyan tiszta helyiségben van ("hátul"), de az már nem a félvezetőtechnológia által megkívánt szinten, hisz' ott már trafó, relék, ventillátorok meg szerelők is előfordulnak.

Annyit hozzátennék, hogy már sok ideje nem a csöves generátorokat használják, hanem félvezetőkkel építik el akár 300kW-ig, már nem a 10kV-os anódfeszültséggel, hanem mindössze néhány száv volton, de sokkal nagyobb áramokkal. [link]

[ Szerkesztve ]

(#16248) totya694 válasza Lompos48 (#16247) üzenetére


totya694
őstag

Akkor még is miért nem csípik sokan a Szovjet ipar remekeit(csöveit)?

Üdv:Attila

(#16249) Lompos48 válasza totya694 (#16248) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gondolom a megbízhatóság az egyik, a paraméterek hatalmas szórása lehet a másik ok. Meg valószínű a garancia hiánya (a Philips megadta órában). Ugyanilyen triódákat használtak anno rádióműsorszóró adókban is. Ott nem lehetett kritérium a tisztaság.

miért nem csípik sokan a Szovjet ipar remekeit

Azért van egy világsztáruk: a Kalasnyikov. :K

[ Szerkesztve ]

(#16250) totya694 válasza Lompos48 (#16249) üzenetére


totya694
őstag

A deszantos változat
Nekem ilyennel volt szerencsém találkozni.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.