Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#24701) tacto


tacto
aktív tag

Sziasztok, egy ugyben erdeklodnek, hatha valakinek van ilyen iranyu tapasztalata m43 vazon:
beszereztem egy Leica M - m4/3 adaptert, kinai termeszetesen, a vegtelen persze a skala szerinti 5m kornyeken. A gyari Voigtlanderen tul esetleg letezik megbizhato, koltsegkimelo(bb) alternativa?

(#24702) k1csi válasza Parci (#24700) üzenetére


k1csi
senior tag

Igen, elsősorban nagylátónál számít (pl. a 12mm-es Oly obim horizontális látószöge kb. olyan mint 4:3-ban a 11mm) meg videónál.

Ha 4:3-ból van a 16:9-es videó crop akkor az kb
17.3x9.73 -> 168.4 mm2

GH2 16:9:
19 x 10.7 -> 203.3 mm2

Érdekességnek Canon APS-C (550D)16:9:
22.3 x 12.54 -> 279.6 mm2

[ Szerkesztve ]

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#24703) .: JuSzT :.


.: JuSzT :.
addikt

(#24704) k1csi válasza k1csi (#24702) üzenetére


k1csi
senior tag

Elnézést kérek a GH2 16:9-es szenzor méretében lehet némi hiba sajnos biztos és pontos forrást nem tudok a Pana hivatalos oldalán a "17.3 x 13.0 mm (in 4:3 aspect ratio)" is vsz. kerekített érték (ebből kiindulva és pixelből visszaszámolva kb. 197mm2 jön ki).

De az vsz. bátran kijelenthető, hogy kb. 200mm2 környékén van és a 4:3-ból történő 16:9-es crophoz képest kb. 18%-al nagyobb a felülete.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#24705) MrChris válasza k1csi (#24704) üzenetére


MrChris
nagyúr

csak éppen a 200mm2-t nem tudod egyszerre használni.

(#24706) MrChris válasza Parci (#24700) üzenetére


MrChris
nagyúr

Szerintem is.

(#24707) k1csi válasza MrChris (#24705) üzenetére


k1csi
senior tag

Nem értem mire gondolsz.

Ha én direktben nem is, de a váz minden mégyzetmillimétert használ abból a 16:9-es részből.
Ennek megfelelően kicsit nagyobb is a szenzor. Keress vissza, vsz. bőven ki volt itt tárgyalva.
Amennyire én tudom még line skipping sincs videónál...

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#24708) ROBOTER válasza MrChris (#24705) üzenetére


ROBOTER
addikt

Már hogy ne tudná, majdnem 19mm széles a szenzor a GH2-ben (18,7 körül), és 16:9 esetében kb. 200mm2-t használ.

Optikai oldalon tízezreket fizetünk egy kis javulásért, bő 15%-ot kidobni a pixelekből olyan esetekben, amikor a 4:3 helyett a 16:9 az optimális, súlyos önellentmondás.

(#24709) FEDman válasza ROBOTER (#24708) üzenetére


FEDman
addikt

Egyetértek! És annyit még hozzátennék, hogy minden szimpátiám ellenére azt kell mondjam, hogy az egyik legnagyobb csalódásom az mFT rendszerrel kapcsolatban, hogy a multi-aspect nem hogy nem vállt általánossá, de mára a GH modellekből is kikerült.

[ Szerkesztve ]

(#24710) Studi válasza FEDman (#24709) üzenetére


Studi
addikt

Pénz, pénz, pénz... Még ha egyre többen is használják a 16/9 képarányt, azért a többség számára irreleváns, hogy mekkora érzékelőről jön le a kép, nem éri meg emiatt nagyobb szenzort rakni a vázakba.
Főleg, ha figyelembe vesszük azt, hogy szeretnek egy-egy érzékelőt több vázba is felhasználni, úgy tudják költséghatékonyabbá tenni a gyártást, de egy GF, GX szériában kifejezetten útban van az a +1,5-2mm is.

(#24711) madgie válasza Studi (#24710) üzenetére


madgie
titán

Lusta vagyok visszaolvasni ,de használtál valaha multiaszpit? Mert valószínűleg nem ez lenne a véleményed, ha mondjuk adott szituációban egy UWA-val vagy halszemmel kipróbálnád.

(#24712) ROBOTER válasza Studi (#24710) üzenetére


ROBOTER
addikt

Ezt a vonalat inkább ne!

Mégis szerinted mekkor a pluszköltsége a 18.7mm széles szenzornak a 17,3mm széles szenzorhoz képest?

Csak az ostyán elfoglalt hely nagyobb, de ez sem arányos a méretnövekedéssel, mert a kimeneti áramkörök ugyanannyi helyet foglalnak. Ezt is tokozni kell, ugyanannyi lába van stb.

Beköpök 10 cent pluszköltséget, és akkor óriásit túloztam. A felhasználói kézikönyvbe ha betesznek +1 nyelvet, az többszöröse ennek.

A 8''-os wafer árából kiindulva kb. 3 cent lehet a költségnövekedés, és ebbe már beleszámoltam a selejtet stb.

Egyszerűen csak mesterségesen lassítják a fejlődést + a Sony valószínűleg nem hajlandó kijátszani ilyen kártyákat nekik.

[ Szerkesztve ]

(#24713) FEDman válasza Studi (#24710) üzenetére


FEDman
addikt

Egy multi aspect-es mFT szenzor fizikálisan minimálisan nagyobb egy hagyományosnál és ennek megfelelően az előállítási költsége is nagyságrendileg azonos. Ezzel szemben a gyakorlati haszna igen jelentős.
Innen nézve nem látom hol spórolnak a gyártók ezen? Gyártás szempontból persze tényleg az a kifizetődőbb ha nem kell többféle szenzort gyártani. No de szerintem nem is kéne többféle szenzor, bőven elég lenne egy is.
Multi aspect-es szenzort minden mFT vázba! :DDD

(#24714) Parci válasza FEDman (#24713) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

abszolút lehetett benne reménykedni, hogy a gx sorozatba is beteszi a pana... egészen a gx1-ig, utána már csak nyomokban, a gh3 után meg egyáltalán nem :(

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#24715) k1csi válasza Parci (#24714) üzenetére


k1csi
senior tag

Én azért nem zárnám ki, hogy valamelyik későbbi verzióban visszatér még. Elég nagy pazarlás 4:3-ból kivágni a 16:9-et és a Panának pl. vsz. elég fontos a videó.
Ha meglépik (a gyakorlatban is) az új színszűrős szenzort oda még bőven beférhetne ez is (legalább legkésőbb második körben)...

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#24716) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

humm, gyerekek/urak. olvastam az nx1k tesztet, es gondolkozok azon, hogy valami apsc szenzoros milcet kellene adoptalnom nyarra, csak vazat, es nagylato manual obit ratenni.... :F csillagfotozni szeretnek, az asszony videken majorban lakik, idealis hely. szerintetek nx1k, vagy nex vaz? :F

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#24717) fattyu válasza Mr.Csizmás (#24716) üzenetére


fattyu
veterán

én inkább 5n mint nx1000/1100. de én nem értek a lovakhoz.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#24718) madgie válasza Mr.Csizmás (#24716) üzenetére


madgie
titán

Másik oldalról közelítsd meg a kérdést: melyik rendszernél van olyan relatív fényerős nagylátó, ami jól karistol nyitva? Jó a kitobi is szódával, de akkor karcoljon f4-en!

[ Szerkesztve ]

(#24719) Mr.Csizmás válasza madgie (#24718) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

manual obi, abszolut minimalkodni akarok, szal nagyszenzoros olcso vaz, n3, f3, stb. (nagyobb szenzor kb. hozza az, mint egy dragabb mft szenzoros masinka)

rendszerobi nem is kellene sztem.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#24720) .: JuSzT :. válasza fattyu (#24717) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Árban nagyjából 40% al drágább az 5n, ahogy hirtelen ránéztem.

(#24721) .: JuSzT :. válasza Mr.Csizmás (#24719) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

50 körül simán kapni csak vázat, szinte új állapotban

(#24722) Mr.Csizmás válasza .: JuSzT :. (#24721) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

melyiket? hol? es hova tunt damon hill? :D

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#24723) .: JuSzT :. válasza Mr.Csizmás (#24722) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Ha abból indulok ki, hogy 80 körül már kapni bontatlan új szettet itt az aprón, akkor a váz ára reálisan 50 körül van.

jó, most épp 85-90 között vannak, de 90 ért már boltban is kapni ennyiért. Lehet épp várni kell kicsit és felkerül egy jó vétel ha ilyet akarsz.

2 hete vettem az enyémet. Ez volt az egyetlen fehér, mert én fehéret akartam. 70 volt az ára, annyim nem volt ,de megpróbáltam hogy 62 ért elhozható e, és elhoztam 62 ért. A garancia levelet előttem töltötte ki, mert a srácnak műszakis webáruháza van. Igaz nem volt teljesen új a gép, de nagyjából 500 expro készült vele, minden karcmentes.

Na csak ezért az árért ugrottam a milc világába, és a samsungba. Kis pénz kis foci.

[ Szerkesztve ]

(#24724) FEDman válasza Parci (#24714) üzenetére


FEDman
addikt

Bármelyik vázba bele tehették volna, mint ahogy a G5-be is beletették magát a szenzort, aztán gondolom a kategóriák elválasztása miatt le lett benne tiltva.
Többek között erre is írtam, hogy nyugodtan gyárthatnák egyetlen multi aspect-es szenzort, amit simán bele lehetne pakolni még egy butított belépő GF5-be is, aztán max ott ezt a funkciót nem engedélyezik.

Ettől függetlenül eggyel előbb nem véletlenül írtam, hogy elég nagy csalódás számomra az az irány amit az utóbbi időben vett a rendszer. A multi-aspect újbóli megjelenésének esélye azzal hogy mindkét gyártó Sony szenzorra váltott mára közelíti a nullához.

Azaz mikor azt írom, hogy multi-aspect szenzort minden mFT vázba, akkor azzal a saját elvárásaimat vázolom és sajna nem a valóságot. :)

(#24725) madgie válasza Mr.Csizmás (#24719) üzenetére


madgie
titán

Ott a másfeles crop, 18mm körül milyen jobb manuált fogsz használni?

Ott a NEX 16/2.8-a, de kár ,hogy az a cucc fos ilyen célra :(

[ Szerkesztve ]

(#24726) Mr.Csizmás válasza madgie (#24725) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

:F :( passz.....van otleted az olcso csillagozasra?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#24727) madgie válasza Mr.Csizmás (#24726) üzenetére


madgie
titán

Nincs :( A kis Oly megvan még? Azzal is el lehet bohóckodni, akár a 14-42 kittel is (legfeljebb kicsit zajt szűrsz). Ja, arra nem lehet távkioldót rakni... tic-tac, befőttes gumi :D

(#24728) Mr.Csizmás válasza madgie (#24727) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

dp1x?

a kis oly a "valoper" soran visszakerult a gazdajahoz, szoval nem jatszik.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#24729) fattyu válasza Mr.Csizmás (#24728) üzenetére


fattyu
veterán

amennyire tudom azok a szenzorok a magas iso mellett a hosszú expós melegedést sem kedvelik, de lehet rosszul emlékszem.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#24730) madgie válasza Mr.Csizmás (#24728) üzenetére


madgie
titán

Nem ismerem, de nem feltétlenül függ össze a hosszúexpós képesség a szenzormérettel... kiváncsi lennék, hogy mondjuk a Nikon V1 hogy viselkedik éjszaka. Nem lennék meglepve, ha a Pana gyártású szenzorokkal pariban lenne a kisebb méret ellenére is. Nem tesztelte valaki így a J/V1-et?

(#24731) .: JuSzT :. válasza madgie (#24730) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Milyen hibát kell keresni az éjszakai hosszú expós képeken, hogy kiderüljön?

(#24732) Mr.Csizmás válasza madgie (#24730) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

nem annyira hosszuexpos, mondjuk 10-20-30sec + startrailssal kommunazni a kepeket....

mi lenne a legolcsobb megoldas? imho valszeg a manualozas, nem? (vagy veszek filmeset, b*ssza bele az egeszet :DDD)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#24733) madgie válasza .: JuSzT :. (#24731) üzenetére


madgie
titán

Szenzor oldalról: banding, utólag is szűrhetetlen mennyiségű hotpixelek (GH széria), vagy szimplán túl sok zaj.
Objektív oldalról: leképezési hibák, pl az említett Sony 16/2.8 úgy kómázott, hogy a képsarkok felé minden pontszerű fényforrás (csillag, távoli lámpák) lila üstökös lett.

(#24734) gorgo válasza .: JuSzT :. (#24731) üzenetére


gorgo
őstag

az első próba után látni fogod, ha van :)

multiaspi: nem kell temetni, de valóban kicsi az esélye. Azért a későbbiekben a Pana előállhat saját gyártású szenzorral. A dolog persze sokváltozós, ha a Sony köv. szenzora is agyonver mindenkit, akkor csak valami alternatív szenzorral van reális esély erre. És igen, a G5-ben a letiltás egy nagyon tapló húzás volt.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#24735) .: JuSzT :. válasza madgie (#24733) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Mivel kezdőként csak a szememnek megfelelő módon belövöm a gépet, ezért tudnál nekem segíteni hogy az alábbi két képen milyen olyan hiba van, amit a gép okozhat és nem én voltam béna?

egy
kettő

Köszi. :R

(#24736) FEDman válasza .: JuSzT :. (#24735) üzenetére


FEDman
addikt

Ha jól emlékszem nemrég vetted ezt a kis Samsung gépet. Na ehhez képest már most halál koszos a szenzorod, mi lesz majd később? :U
Viccet félretéve nem árt majd felkészülnöd a szenzor tisztításra is, mert ha ez megy tovább akkor szükséged lesz rá. Vagy váltasz mFT rendszerre és akkor nem kell ilyesmikkel bajlódnod. :)

[ Szerkesztve ]

(#24737) .: JuSzT :. válasza FEDman (#24736) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Kikapcsoltam az automata tisztitást, de néha szoktam. Ez az első napja volt. Amúgy ami a második képen van az égen pötty, az az obin volt és nem a szenzoron.

[ Szerkesztve ]

(#24738) FEDman válasza .: JuSzT :. (#24737) üzenetére


FEDman
addikt

99% hogy ott a kosz a szenzoron volt. ;)

(#24739) .: JuSzT :. válasza FEDman (#24738) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Nem, pont ott volt egy pötty, amit aztán letöröltem, és a többi ilyen képen már nem volt ott. :K

A lényeg hogy azóta nincs pötty :D

(#24740) madgie válasza .: JuSzT :. (#24739) üzenetére


madgie
titán

Az a szenzoron van és azért látszik, mert szűk rekesszel lőtted ezeket a képeket (f16 illetve f22).

Ez egyébként a fényforrások "csillagosítása" szempontjából jó ötlet, de ha konkrét csillagfotókat akarsz, ott pont az a cél, hogy minél tágabb rekesszel lőj.

(#24741) .: JuSzT :. válasza madgie (#24740) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Akkor csinálok megint majd hasonló értékkel, és megnézem ott van e még a por. Aztán tisztitás és ismét.

Nekem bejön ez a csillagosítás.

Persze ezeket a csillagokat nem keverem össze az égen lévőkkel :)

(#24742) gorgo válasza .: JuSzT :. (#24741) üzenetére


gorgo
őstag

Tkp nagy baj egyikkel sincs, a rekeszelés okára rájöttünk. A fénycsillagokhoz tényleg kell, de esetleg nagyobb, mondjuk f16 esetleg f11 is elég lehet. A hosszú záridőt pedig sokkal jobb egy ND szűrővel elérni, mert f22-n már elég komolyan rontja a képet a diffrakció. A színházas kép ferde, és a másikon a foltok, hallod, ha azok egynapos gépen voltak... esetleg beesett előtte a Dunába? :D

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#24743) .: JuSzT :. válasza gorgo (#24742) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Nem újonnan vettem :) és még nincs állványom, és azóta rájöttem, hogy van benne vízszintjelző is. wow mennyire jó vagyok :D

[ Szerkesztve ]

(#24744) Studi válasza .: JuSzT :. (#24743) üzenetére


Studi
addikt

Az kincset ér, van az E-30-ban, és a G-5-ben is, imádom, mert amúgy mestere vagyok a totálferde képeknek. :-)

(#24745) .: JuSzT :. válasza Studi (#24744) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Csodákra képes a display gomb :) most a hisztogram elemzését tanulgatom.

(#24746) Studi válasza .: JuSzT :. (#24745) üzenetére


Studi
addikt

Sosem olvasok használati utasításokat, így vannak funkciók, amik nekem csak jelentős késéssel kerülnek tudomásomra: már eladni készülök a G1-emet, de hétvégén jöttem rá, hogy az első tárcsáját nem csak tekergetni, hanem benyomni is lehet, és akkor könnyen tudok váltani az állítandó értékek között. :DDD

(#24747) .: JuSzT :. válasza Studi (#24746) üzenetére


.: JuSzT :.
addikt

Ritkán olvasok én is, de ennek a 180 oldalas kézikönyvét nagyrészt átolvastam. NA DE olyan még nem volt, hogy valamit magamtól sem, és a kézikönyvvel sem tudok megcsinálni. Itt mindjárt kettő is volt.

1: a nyakpántot csak 3. alakalomra tudtam feltenni, azt is segítséggel.
2: panoráma képet nem sikerült még csinálnom vele. Lehet hogy gyorsabb mozgás kell neki, de mintha nem érezné hogy forgatom.

(#24748) Mercutio_ válasza Studi (#24746) üzenetére


Mercutio_
félisten

Pedig ez a funkció minden Pana gép tekerentyűben ott van :K

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#24749) Marseille199 válasza Mr.Csizmás (#24732) üzenetére


Marseille199
senior tag

Én am erősen erre tervezek, már régóta. Végül is, pöpec m42-es nagylátóm van, akár egy f.s zenitet alárakva megoldódik minden melegedős, stb probléma. Csak expóidőt kéne megtudni. 50-es film, 16-os rekesz, 1 óra, aztán adjad neki :DDD

"Amikor a kép életlen, a gondolat éles, és amikor a kép éles, a gondolat eltávolodik a fókuszponttól." - Hiroshi Sugimoto

(#24750) Studi válasza Mercutio_ (#24748) üzenetére


Studi
addikt

Na majd megnyomkodom még egyszer a G5-ét. :-) A GF3-on csak hátsó tekerentyű van, az ugye négyirányú gombként nyomogatható a tekergetésen felül. (amúgy nagyon kényelmes, kár, hogy a G5-re nem tettek ilyet)

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.