Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#57001) MrChris válasza Mercutio_ (#57000) üzenetére


MrChris
nagyúr

olyan sokára? Lekésed :D

(#57002) Mercutio_ válasza Oly-Service (#56753) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ez a +6 hónap garancia kiterjesztés csak a kitekre érvényes, a külön vásárolt objektívekre nem?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#57003) jeni


jeni
félisten

LH-61 B és a LH-61D napellenzők közt mi a különbség?

(#57004) #40935168 válasza Mercutio_ (#57000) üzenetére


#40935168
törölt tag

Áááá lehet nyár lesz abból :D Kitben van aaa ... (hú melyik is) 14-42 II R-el, ezüst. Egy 45 1.8-at még vadászok hozzá + 1-2 akksi és kész is. A következő Oly brutálmilc dönti el, lesz-e a rendszer bővítve egy 75-össel... az az obi "pffff" ..

eeaa thx :R

(#57005) schawo válasza jeni (#57003) üzenetére


schawo
titán

MFT-re a D változat való. A B változat a fényerős, tükrös FT objektívre illik.

(#57004) Eperkutyus
Áááá lehet nyár lesz abból
Minden kütyüs ezt mondja. :DDD

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#57006) Mercutio_ válasza #40935168 (#57004) üzenetére


Mercutio_
félisten

Van egy garis fekete 45/1.8-am 80-ért, épp készültem felrakni az irányjelzőre ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#57007) madgie válasza Mercutio_ (#57006) üzenetére


madgie
titán

Irányáron nyolcvan? :DDD

Szerk: osztakkó? :P

[ Szerkesztve ]

(#57008) Mercutio_ válasza madgie (#57007) üzenetére


Mercutio_
félisten

:N garis...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#57009) jjeahh válasza #40935168 (#56998) üzenetére


jjeahh
nagyúr

75-ös lesz rá? :D ja látom lemaradtam pár hsz-ről...várom a csajos képeket :DDD

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57010) Mercutio_ válasza madgie (#57007) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nem mindenki szokott bukni egy eladáson:DDD

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#57011) madgie válasza Mercutio_ (#57010) üzenetére


madgie
titán

Nekem ez szokatlan :))

(#57012) #40935168 válasza madgie (#57007) üzenetére


#40935168
törölt tag

Nyomassad nyomassad :DDD

(#57013) Studi válasza schawo (#57005) üzenetére


Studi
addikt

"Minden kütyüs ezt mondja. "

Eperkütyüs? :DDD

Kutyus grat, reméltem is, hogy elveted a PL5-ös ötleted, evf-es motyó való neked, de legalább egy P5. :)

(#57014) schawo válasza Studi (#57013) üzenetére


schawo
titán

Igen, gondoltam rá, hogy elsütöm ezt a poént :D

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#57015) MC Pite válasza #40935168 (#56998) üzenetére


MC Pite
veterán

Sok lúd kutyát győzött :DDD

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#57016) #40935168


#40935168
törölt tag

:DDD jahh.. jó kis motyó lesz. :K

Szia Freddy.. ;] :))

[ Szerkesztve ]

(#57017) jjeahh


jjeahh
nagyúr

hétvégi kattok, csak semmi komoly :D :

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57018) MrChris válasza jjeahh (#57017) üzenetére


MrChris
nagyúr

nálunk csak eső van...

(#57019) |AP|


|AP|
veterán

hétvégén vennék egy 20/1.7-et. Ha valaki belefutna egy eladóba, vagy épp mostanában adná el a fekete, vagy I. verziós palacsintáját az ne habozzon dobni rám egy üzenetet :R

(#57020) Haugland válasza hokari (#56995) üzenetére


Haugland
aktív tag

Kiment valaki (Hokari, Cselt, Studi) végül a Mikulás Rally-ra? Ha igen, akkor nem képelt?
Jöhetne pár autós fotó :)

(#57021) jjeahh


jjeahh
nagyúr

no, újragondolnám a vakuvásárt én is... adott egy metz 24, három nd szűrő (nd4, nd16, nd32 úton van) meg egy panasonic g3. a cél az, hogy derítsek, nappal, árnyékokat arcon, ellenfényben, vagy pl. most, télen ha a háttérben a vakító fehér hóval portrézok vagy az alany lesz sötét, vagy a hó ég ki... szal ezeket szeretném megoldani valahogy, lehetőleg minél olcsóbban. jó lenne plafonra irányítható fej, zoom, és kompatibilitás diffúzorokkal, egyéb fényterelőkkel (a metz 24-re semmit nem igazán lehet felrakni ). Na most sztetek erre mekkora kulcsszám kell minimum ekv 100-120mm obikhoz? illetve ttl szükséges, vagy ilyen felhasználásra fölösleges? valaki valami ötlet? yn560 III-ról egyelőre lemondtam, élőben a II-es verzió mérete sokkolt, nem lennék képes a kis g3-on egész nap hurcolni :DDD remélem nem off nagyon, legutóbb mikor vaku topikba írtam nem igazán válaszoltak, valszeg inkább canikonra vannak hangolódva.
szerk: esetleg a metz 24-emmel is meg lehet oldani a nappali derítést? fel lehet applikálni rá valami normális fénylágyítót? elég a 24-es kulcsszám?

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57022) jmakk válasza jjeahh (#57021) üzenetére


jmakk
őstag

Ha csak derítés a fő cél, akkor felesleges neked a ttl vaku. YN460 II-t nézted, mert az egy számmal kisebb, méretben, teljesítményben és még árban is?

[ Szerkesztve ]

(#57023) jjeahh válasza jmakk (#57022) üzenetére


jjeahh
nagyúr

nem néztem, de mintha ez is nagynak tűnik, bár nem találtam milc-en fotót vele gugliba. a tudása, ára viszont nagyon korrektnek tűnik

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57024) jmakk válasza jjeahh (#57023) üzenetére


jmakk
őstag

Nem tudom milyeneket ismersz, méretre kb. a Canon 430 és Oly FL36 körüli. Az Olynál nehezebb, mert 4db ceruzaakksival megy, míg az Oly kettővel. Cserébe viszont gyorsabban tölt.

[ Szerkesztve ]

(#57025) jjeahh válasza jmakk (#57024) üzenetére


jjeahh
nagyúr

hm, az FL36 mérete még pont belefér, ha akkora a yn is, rákérdek vakutopikban is, hátha van valakinek tapasztalata vele :R Persze a nissin i40 mérete lenne az igazi, de az a yn árának a többszörösébe kerül...

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57026) schawo válasza jjeahh (#57021) üzenetére


schawo
titán

No, akkor nézzük, pontosan mit is jelent a 24-es kulcsszám:
ISO 100-on f/1.0-val 24m-re lévő témát világít meg megfelelően.
Te ISO 200-on f/1,8-cal akarsz képelni, tehát a maximum használható távolság alapvetően 24 / 1,8 x gyök2 = 18m

Ha a mostani vakudat akarod használni:
A problémád az, hogy nagy fénynél a kapott/igényelt záridő 1/4000-8000 (számoljunk 1/8000-rel), míg a vakuszinkron 1/160. Azaz 6 fé-vel lejjebb kell szorítani a záridőt. Ehhez egy ND64 kellene. Ekkor a használható tárgytávolság gyök2 a 6-odikon-nal csökken, azaz 18 / 8 = 2,25m marad a maximum megengedett tárgytávolság. Ezt kicsit befolyásolja a környezeti fény, de mivel nagyságrendi különbség van a megvilágításban, ez sokat nem számít (kb. max 3m lehet).

Ha ez nem elég, akkor HSS képes vakura van szükséged: Olympus FL36(R), vagy Metz 48-50-52-58

Az FL36 TTL FP módban (HSS auto) 1/4000 záridőnél legalább ekv. 85mm-es látószögnél 4,5-es kulcsszámot vállal. Ez ISO 200-on 4,5 / 1,8 x gyök2 = 3,5m Csakhogy ha fel kellett tenni egy ND2-t az 1/4000-hez, akkor máris csak 2,5m (környezeti fényekkel max 3). Ugyanott vagy, mint a 24 + NDsok esetén.

Neked nagyobb kulcsszám kell, ezt pedig a nagy Metzek adják. Most nincs időm kiszámolni, de a kézikönyvi adatok alapján te is ki tudod.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#57027) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Szerintem a fő kérdés az, hogy akarja-e olyan helyzetben használni, ahogyan a kulcsszámot értelmezni kell.

Mert a kulcsszám csak akkor igaz, ha a vaku a téma felé néz és kizárólag a beépített tükrei, lencséje befolyásolja a fény útját. Én így lényegében soha nem használtam a vakut, esetleg egy nagyon enyhe derítésre. Ráadásul ND-vel a környezeti fényt lényegében kiszűri, és csak a vaku fénye fog dominálni, még laposabbá téve a képet.

Ha bármilyen lágyító van rajta: a kulcsszám nem értelmezhető
Ha bármilyen indirekt módszert használ, azaz plafont, oldalfalat, terelőlapocskát: a kulcsszám nem értelmezhető

Ráadásul a gyújtótávolság (sugárzási szög) nélkül a kulcsszámok össze sem hasonlíthatóak ilyen esetekben. Az egy 58-as vakunak simán lehet kisebb a villanási energiája, mint egy 54-esnek, mert esetleg előbbi 120mm-re, utóbbi 105mm-re vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

(#57028) jjeahh válasza schawo (#57026) üzenetére


jjeahh
nagyúr

vegyük bele sztem azt is, hogy a pana tud iso160-at, meg általában F2.8-on képelek, max az 1.4-essel szoktam F2-őn, + a vakító napsütést kerülöm, az esetek 99,9%-ában árnyékba szoktam terelni az alanyokat, tehát nyáron sosem érem el az 1/4000-es határt, télen meg tényleg kell az nd, de csak akkor, ha távolabb van az alany (sokszor lövök ilyen képeket is, viszont ilyenkor nem fog kelleni a vaku), de ha az alany kitölti a kép legalább egynegyedét, vagy még többet, akkor szintén 1/4000 alatt marad a záridő (és pont ilyenkor kell a vaku deríteni), valszeg azért, mert olyankor nem csak a nagy fehér semmin mér fényt a gép, hanem a modellen is... tehát amikor deríteni kell, néha elég az nd16, de az nd32 gondolom mindíg elég kell legyen.
a hss vakuk meg működnek gyors záridővel a pana g3-on is? meg egy láma kérdés :D : lassú záridővel nem lesz szebb a derítés? mármint gondolom mondjuk 1/50-en csak kiegészíti a környezeti fényt, 1/1000-en meg már látszik, hogy "vakuzva van"...vagy rosszul gondolom?

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57029) ROBOTER válasza jjeahh (#57028) üzenetére


ROBOTER
addikt

Hogy szeretnél 1/50-et elérni egy nagy fényerejű objektívvel? Mert az ND + vaku eléggé fel fogja borítani a környezet és téma arányait. Bár ha van több ND-d, akkor lehet játszani.

[ Szerkesztve ]

(#57030) jjeahh válasza ROBOTER (#57029) üzenetére


jjeahh
nagyúr

"ND + vaku eléggé fel fogja borítani a környezet és téma arányait"

ezt hogy kell érteni? :B

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57031) schawo válasza ROBOTER (#57027) üzenetére


schawo
titán

Ez így van. Ezért használtam a max. tárgytávolság kifejezést. Ha lágyítót tesz fel, akkor ez az érték csökken. De a max fölé lágyítóval sem jutsz.

Ha megnézed, a 24-es nem zoom vaku, az FL36-nál meg direkt kiírtam, hogy legalább 85mm-es gyútáv használata mellett. De egyébként ő is jelezte, hogy 100-120mm-en használná a vakut.

(#57028) jjeahh
Ha lesz időm, kiszámolom neked a max tárgytávolságot a megadott értékekkel, de valójában semmi sem fog változni.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#57032) Rum.cájsz


Rum.cájsz
tag

Tud valaki ajánlani Pana GX7-re valami jobb kijelző védőt (fólia, üveg)?
Ugyanitt: érdekelne egy Pana 14-42 II kitobi (csak a II-es verzió) fekete színben, esetleg Pana 14-45 is (szintén fekete).

(#57033) gorgo válasza jjeahh (#57028) üzenetére


gorgo
őstag

Az FL36(R) nem rossz darab, még elmegy méretben mikrós vázakon, sztem megérheti gyűjteni rá.
Ami miatt írok, kicsit meredek, mert emiatt a franc akarna állványt vinni, de slave-ben használva a nagyobb vakut közelebbről? Ehhez "csak" egy állvány kell (már itt bukik a dolog ugye?) meg egy kici óccó, ami elvillantja a nagyot.
Nd32 meg leginkább katalógusban létezik, élőben nem találkoztam vele, persze van, legfeljebb újat kell venned. Én tutira nd64-et választanék!

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#57034) jjeahh válasza schawo (#57031) üzenetére


jjeahh
nagyúr

nekem vaku témában minden magas, de köszi :DDD :R én úgy képzeltem el, hogy nd, alacsony záridő, diffúzor oszt csókolom, minden rendben lesz...esetleg még olvastam, hogy portrét zoomolható vakuval derítesz széleslátón ekv 85 vagy hosszabb obival szebb eredményt ad, ezért gondoltam, hogy jól jönne ha zoomos :F

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57035) jmakk válasza jjeahh (#57034) üzenetére


jmakk
őstag

Csak úgy okoskodok, de egy 110cm-es 5in1 derítőlapon még nem gondolkoztál? Ekkora hóba akár bele is állíthatod, hogy alulról az arcra derítsen. :D Ha esetleg még akad is valaki, hogy tartsa, már nyert ügyed van. Természetesebb eredményt lehet vele elérni és nem kell az ND, meg az 1/50 sem.

[ Szerkesztve ]

(#57036) jjeahh válasza jmakk (#57035) üzenetére


jjeahh
nagyúr

van már, kb. 2 éve porosodik itthon :D sajnos nem megoldás, mivel azt nem tudom mindíg hordozni, legtöbbször nincs aki megtartsa, néha gombafotózni előveszem, de az erdőben, természetben egy derítőlappal egész nap mászkálni nem túl kényelmes :( ha hátizsákba rakom akkor meg folyton elővenni, kinyitni, összecsukni...
szal akkor erre nincs semmilyen megoldás? nd + diffúzoros derítés tényleg nem oké? muszáj hss? illetve g3-on is műkszik a hss?

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57037) jmakk válasza jjeahh (#57036) üzenetére


jmakk
őstag

Hát nem vagy egy egyszerű eset! :DDD
Este lemérem neked mekkora a YN460 és hány dekát nyom a mérlegen akkukkal, bár lehet gyorsabban megtalálod a neten. HSS működni fog, teljesen kompatibilek a Panák az Olykkal ilyen téren.

[ Szerkesztve ]

(#57038) jjeahh válasza jmakk (#57037) üzenetére


jjeahh
nagyúr

nem muszáj lemérd, az fl-36 méretileg még belefér, ha akkora kb. a yn is, akkor oké... az viszont még mindíg nem tiszta, jó megoldás lenne-e nekem :DDD

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57039) madgie válasza jjeahh (#57038) üzenetére


madgie
titán

Van egy olyan érzésem, hogy mostanában trollkodsz :D

(#57040) ROBOTER válasza schawo (#57031) üzenetére


ROBOTER
addikt

Inkább neki írtam, mint neked, feltételeztem, hogy te tudod, csak a tiédhez fűztem a mondandót. :)

(#57041) jjeahh válasza madgie (#57039) üzenetére


jjeahh
nagyúr

lehet, de nem állt szándékomban :D én csak deríteni akarok a g3-on nappal, és eddig nem volt teljesen tiszta számomra a dolog mikéntje, ezért kérdeztem rá, most viszont már teljesen zavaros :DDD

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57042) jmakk válasza jjeahh (#57038) üzenetére


jmakk
őstag

Senkinek nincs a környéken egy valamilyen vaku kölcsönbe? Egy ka/nikon rendszervaku is simán használható ám manuális módban az mft gépeken. Próbának megtenné és talán előrébb vinne, hogy mire is van pontosan szükséged.

(#57043) madgie válasza jmakk (#57042) üzenetére


madgie
titán

A 69 ezres indexes, szürke X-E1-re lett volna szüksége :) A Pana óta csak kínlódik.

(#57044) jjeahh válasza jmakk (#57042) üzenetére


jjeahh
nagyúr

nincs, ez olyan lesz mint a pana g3 vásár, azt sem tudtam kipróbálni, alaposan utánnaolvasgatok, érdeklődök fórumon, oszt beszerzek egyet... nincs más választásom sajnos :(

(#57043) madgie: nemm nem kell fuji, még azért se :DDD ;] de amúgy ja, nem a gép miatt van gondom, az oly-val is deríteni akartam, akkor megvettem a kis metz-et, gondoltam majd elég lesz, oszt megbántam, gyakorlatilag félévente egyszer használom beltéren plafonravillantásra.

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57045) jmakk válasza madgie (#57043) üzenetére


jmakk
őstag

Ja, lehet igazad van és csak a "Pana mellékhatást" tapasztaljuk! :DDD

(#57046) madgie válasza jjeahh (#57044) üzenetére


madgie
titán

Kültérre derítőlap kell inkább, szerintem.

(#57047) jjeahh


jjeahh
nagyúr

na hogy illusztráljam is mit akarok :DDD itt van pl ez, vagy ez a kép az eredetihez már alig hasolnítanak, mivel raw-ból a hightlights vissza van rendesen húzva, utánna ps-ben szelektíven a hátteret kijelöltem, visszahúztam, majd kijelöltem a modellt, és világosítottam... ennek az lett az eredménye, hogy az alany zajos, a kontraszt-al szenvedek, ráadásul sok utómunka, és amikor 100+ kép van, azt nem szeretem :DDD ha kiexponálom szépen a modellt, a háttér sokszor annyira kiég vissza sem tudom húzni, ha alexpósra lövöm meg akkor a fentieken végig kell menjek... rosszul gondoltam, hogy vaku erre megoldás? ráadásul pl. a phoblographer tesztekben pl. ahogy elnéztem mindíg minden portré derítve van, valahogy az összkép teljesen más, nekem úgy tűnik rengeteget javít a fotók színvonalán, élességen is.
a legdurvább az, amikor hétvégenként a fehér hóban a haverom fekete kutyáját kell lekapjam, na az a halálom, a hó mindíg kiég, ha alulexponálom a kutya bebukik, ha visszahúzom zajtenger... na befejezem, mert tényleg trollnak néztek a végén :D

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#57048) madgie válasza jjeahh (#57047) üzenetére


madgie
titán

X-E1, DR200, Provia mód ;]

(#57049) Studi válasza madgie (#57043) üzenetére


Studi
addikt

Viszont még egy érv a Yongnuo mellett: az független a váz gyártójától, ha mégis Fujira vált a jövőben... :DDD

(#57050) jjeahh válasza madgie (#57048) üzenetére


jjeahh
nagyúr

még én vagyok troll? :DDD

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.