Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70401) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#70399) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oké, de az az Ubi verzió még meg se jelent! :DDD

Rimuru: hehe, ezt a hozzászólást még dekódolnom kell. :B

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70402) Rimuru válasza CPT.Pirk (#70401) üzenetére


Rimuru
veterán

A lenyeg hogy a tablazatban szereplo verziok kozul azt rakod fel amit akarsz (es amiket megengednek az egyeb dependencyk - felteve hogy van), hivatalosan ezeket adja a gentoo (kulso taroloban biztos talalsz mas verziokra is ebuildet(=kb pkgbuild)).

Vigyázat, csalok!

(#70403) vadkörte válasza CPT.Pirk (#70396) üzenetére


vadkörte
addikt

A Manjaro sem a legfrissebb Arch csomagokat használja. Úgy tudom, hogy amit Arch-nál stable-re tesznek, az kerül a Manjaro-nál teszt fázisba, majd innen megy a stable ágra.
Mondjuk a Chakra is Arch alapú.
A Manjaro alá épp tegnap este frissítettem az 5.5-ös kernelt. (az én szintemen elég ha a gép működik vele, játszani meg nem linux alatt játszok)

Üdv. V. Körte

(#70404) CPT.Pirk válasza vadkörte (#70403) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Volt régen Arch alapú, de már több éve saját csomagbázisa van, így tud half-rolling lenni. Viszont nincs hozzá elég manpower, aki csinálná a csomagverziók frissítését...

Amúgy nem magával a csomag stabilitásával van bajom, hanem a bugok erdejével, amit benne hagynak az új mesa csomagok első verzióiban. De aztán lehet rámondom majd, hogy veszélyesen élek és meg fel a Manjaro, hátha elkerülnek a mesa beépített bugjai. :D

Rimuru: áhhá. Érdekesnek néz ki, lehet megnézem Virtualbox alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70405) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Köszönöm a válaszokat.

(#70406) csixy


csixy
addikt

Sziasztok! Még mindig a bárhol (UEFI és Legacy, 32 és 64 bit) bebootolható USB-s eszközre való linux telepítést akarom megoldani erre az eszközre (az első partíció lesz az ESP, a másodikra kerül a 64 bites telepítés, a harmadikra a 32 bites majd UEFI és Legacy körülmények között is Grubbal egymás után telepítgetve):

Ezt alakítgattam át gdisk segítségével hibrid GPT-MBR szerkentyűvé. Jól csináltam eddig?

[azenn@azen-pc ~]$ sudo gdisk /dev/sdc
[sudo] azenn jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4

Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: present

Found valid GPT with protective MBR; using GPT.

Command (? for help): r

Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdc: 1465149166 sectors, 698.6 GiB
Model: Storage Device
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): B042A8F4-41B1-483E-B1B2-90936DBD23FF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 1465149132
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 3755 sectors (1.8 MiB)

Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 1048575 511.0 MiB 0700
2 1048576 734003199 349.5 GiB 8300
3 734003200 1465147391 348.6 GiB 8300

Recovery/transformation command (? for help): h

WARNING! Hybrid MBRs are flaky and dangerous! If you decide not to use one,
just hit the Enter key at the below prompt and your MBR partition table will
be untouched.

Type from one to three GPT partition numbers, separated by spaces, to be
added to the hybrid MBR, in sequence: 1 2 3
Place EFI GPT (0xEE) partition first in MBR (good for GRUB)? (Y/N): y

Creating entry for GPT partition #1 (MBR partition #2)
Enter an MBR hex code (default 07): 0c
Set the bootable flag? (Y/N): y

Creating entry for GPT partition #2 (MBR partition #3)
Enter an MBR hex code (default 83): 83
Set the bootable flag? (Y/N): n

Creating entry for GPT partition #3 (MBR partition #4)
Enter an MBR hex code (default 83): 83
Set the bootable flag? (Y/N): n

Recovery/transformation command (? for help): o

Disk size is 1465149166 sectors (698.6 GiB)
MBR disk identifier: 0x00000000
MBR partitions:

Number Boot Start Sector End Sector Status Code
1 1 2047 primary 0xEE
2 * 2048 1048575 primary 0x0C
3 1048576 734003199 primary 0x83
4 734003200 1465147391 primary 0x83

Recovery/transformation command (? for help): w

Final checks complete. About to write GPT data. THIS WILL OVERWRITE EXISTING
PARTITIONS!!

Do you want to proceed? (Y/N): y
OK; writing new GUID partition table (GPT) to /dev/sdc.
Warning: The kernel is still using the old partition table.
The new table will be used at the next reboot or after you
run partprobe(8) or kpartx(8)
The operation has completed successfully.
[azenn@azen-pc ~]$

[azenn@azen-pc ~]$ sudo gdisk /dev/sdc
[sudo] azenn jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4
Partition table scan:
MBR: hybrid
BSD: not present
APM: not present
GPT: present
Found valid GPT with hybrid MBR; using GPT.
Command (? for help): r
Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdc: 1465149166 sectors, 698.6 GiB
Model: Storage Device
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): B042A8F4-41B1-483E-B1B2-90936DBD23FF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 1465149132
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 3755 sectors (1.8 MiB)
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 1048575 511.0 MiB 0700
2 1048576 734003199 349.5 GiB 8300
3 734003200 1465147391 348.6 GiB 8300
Recovery/transformation command (? for help): q
[azenn@azen-pc ~]$

Elnézést kérek a kissé hosszú szövegért !

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70407) Bertiee


Bertiee
aktív tag

Sziasztok!
Eddig csak Windows felhasználó voltam, de kaptam egy régi core2 konfigot 4 GB ddr2-vel. Ezt szeretném hdmi-vel a TV-re kötni, ezzel "felokosítva" azt. Valamilyen linuxot tennék rá, alapjában véve csak böngésző, netflix futna. Melyik a leg felhasználó barátabb Linux variáció, amit Windowshoz szokott családtagok is használni tudnak? Ubuntu, Mint, vagy más? Fontos lenne, hogy egy pendrájvról egyszerűen telepíthető legyen.

(#70408) csixy válasza csixy (#70406) üzenetére


csixy
addikt

Sikerült. Indul a Manjaro cinnamon 64 bites UEFI és MBR módra is hibrid GPT-ről. Remélem , hogy ezt már az újabb UEFI gépek is el fogják fogadni. A 32 bites manjaro is indul a másik partícióról Legacy módban, de az elég beteg, frissítéskor összefos engem, belebonyolódik a függőségekbe. Lehet ezt valahogy gyógyítani? Most már végre kész a swájci bicska. :)

(#70407) Bertiee: Azon már szinte minden elmegy. Linux Mint vagy Manjaro XFCE, vagy Mate megpróbálható.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70409) Doky586 válasza csixy (#70408) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Indul a Manjaro cinnamon 64 bites UEFI és MBR módra is"

Bekapcsolt Secure Boot mellett is megy uefi-ben?

(#70410) csixy válasza Doky586 (#70409) üzenetére


csixy
addikt

Mindjárt rádugom a nylon asus 541-esemre. Meglátjuk. Eddig a HP 250 G1-esen bizgeréltem. Ott nyilván nem lesz Legacy, de remélem UEFI igen!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70411) csixy válasza Doky586 (#70409) üzenetére


csixy
addikt

Jelentem, hogy az Asus X541NA Vivobook Max ( bootra igen háklis) masinámon is elindult fallback initramfs módon UEFI-ben természetesen. Ez már így jó nekem. :) Ez most egy USB-s vinyóra készült el, de már az örök darab sony SSD-mre is rászerkesztettem a hibrid GPT-MBR rendszert ugyanígy ahogy az előzőekben leírtam. Honap feltolom rá a rendszereket, csak egy üzembiztosabb 32 bites linuxot kutatnék még a 64 bites Manjaro cinnamon mellé. Tudnátok tippet adni? Rolling verziót szeretnék, de könnyen emészthetőt.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70412) Bertiee válasza csixy (#70408) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Melyiknek bővebb az app támogatása? Vagy mindegyik tartalmazta az alapvető dolgokat, média lejátszó, esetleg valami free office, ilyesmik?

(#70413) vadkörte válasza Bertiee (#70412) üzenetére


vadkörte
addikt

Az általában ajánlott disztribúciók tartalmazzák a legszükségesebb felhasználói programokat. De mindegyikhez van "Szoftveráruház" ahonnan le tudod tölteni és telepíteni is (a áruház intézi) a kívánt programot, ha a gyári telepítő nem tartalmazza. (a csomagból fordítást és telepítést egyelőre hanyagold!)

Mennyire vagy ismerős bármilyen linux terén? Használtál már valaha valamilyen linux-ot? (az Android-os telefont/tabletet hagyjuk)

Mielőtt nagyon nekiugranál javaslom a virtuális gépen történő ismerkedést. Erre az Oracle VirtualBox tökéletes megoldás. Feltéve, ha a géped - nem a kapott Core2-es - alkalmas rá.
Az asztali környezetet - Gnome, KDE, Mate, Cinnamon, LXDE, XFCE, stb... - Neked kell kiválasztani. Alapvető mezei felhasználó oldaláról nincs egyik disztibúció között sem olyan ordas nagy különbség.
Olyan disztribúciót javaslok, aminek kellően nagy a támogatói köre, így az esetlegesen felbukkanó hibákat viszonylag gyorsan tudják javítani. Javaslom a Distrowatch figyelését is.
Ha valami nem világos kérdezz, ha kell 100x feleslegesen, nyugi nem harapják le a fejed. :)
Itt fent az oldal tetején van egy kifejezetten jó segédlet, olvasgasd!

Üdv. V. Körte

(#70414) samujózsi válasza vadkörte (#70413) üzenetére


samujózsi
tag

Core2-vel mi a gond? Vagy a c2 és a c2 duo nem egy kategória ebből a szempontból?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70415) vadkörte válasza samujózsi (#70414) üzenetére


vadkörte
addikt

Arra írtam, hogy ne azon a gépen akarjon virtualizálni, amire majd telepíteni akar, a 4GB RAM, azért ilyenre kicsit vékony. Nincs velük semmi baj szerintem, az éles rendszert vígan fogja vinni.
A munkahelyi gépem egy C2D E8400. Hiába van benne 8GB RAM, a KDE felülettel PPT szintig lassulnak a virtuális gépek, pedig az extension is telepítve van. XFCE-vel egész használhatóak. Ha a virtuális gépnek 2 CPU magot adok, a fizikai gépnek nem marad erőforrása.

Üdv. V. Körte

(#70416) samujózsi válasza vadkörte (#70415) üzenetére


samujózsi
tag

Bocs, akkor félreértettelek. Mert nekem egy core2duo 4G ram simán vitte a virtualboxot, részben linuxon, részben XP alatt.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70417) csixy válasza vadkörte (#70413) üzenetére


csixy
addikt

De minek szenvedjen a virtualboxszal, amikor ott van a kihasználatlan core2-es vasa, amin élesben gyakorolgathatja a rendszertelepítgetést kismilliószor. Ha a live rendszer fut a vason, akkor valószinüleg a tetepített rendszer is menni fog. Nekem a virtualbox mindig csak egy felesleges nyűg volt. Persze ízlések és pofonok kinek kinek hogy ...

(#70412) Bertiee: Itt egy használható windowsos iso kép felpörkölő pendrájvra : https://etcher.download/

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70418) vadkörte válasza samujózsi (#70416) üzenetére


vadkörte
addikt

Lehet nem fogalmaztam egyértelműen. A 8400-es gépemen W10 van, (munkahelyi gép, nem tehetek rá linux-ot) a VB-ban futtatott KDE linux-ok PPT-ztek. :D 4GB-tal is tudtam virtualizálni, de nem volt nagy élmény.

(#70417) csixy:
Pl., hogy ne szopjon feleslegesen és ne vegye el a kedvét az esetleges sikertelenség. :)
Magamból kiindulva mindenféle disztrót (10-15, passz) próbálgattam, mire megtaláltam azt ami bejön. Volt ami 15-20 percet "élt" csupán.
Én csak leírtam, hogy mit tanácsolok. Nem kell követni, nem sorvezető ez. :DDD

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#70419) growler válasza Bertiee (#70407) üzenetére


growler
őstag

Letöltesz néhány viszonylag könnyűsúlyú kiadás (MX Linux, Peppermint OS) .iso képfájlját.
Kiírod őket egy nagyobb méretű pen.-re egymás után pl. a Windows-os YUMI-val.
Erről a pen.-ről bootolsz - a megjelenő választó ablakban kiválasztod melyiket indítod.
És szépen egymás után kipróbálod őket - telepítés nélkül - live rendszerként.
El tudod dönteni hogy melyik tetszik jobban - és a géped hogy birkózik meg velük.

(#70420) Bertiee válasza growler (#70419) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Neked és a többieknek köszönöm a tanácsokat, ötleteket. Ez a live rendszer kipróbálása több pendrájvon nagyon jónak tűnik! :R

UI a gép c2duo...

[ Szerkesztve ]

(#70421) csixy válasza Bertiee (#70420) üzenetére


csixy
addikt

Ha yumival írod , akkor egy pendrájra felrakhatod az összest és sorban kipróbálgathatod és ha valamelyik megtetszik akkor onnan telepítheted is. Külön pendrájv kell az MBR és másik az UEFI rendszerhez. Bár ógyis csak egyféle vasra akarod próbálni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70422) ubyegon2 válasza Bertiee (#70420) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a live rendszer kipróbálása több pendrájvon nagyon jónak tűnik!

Látom figyeltél erősen! :D

(#70421) csixy

Külön pendrájv kell az MBR és másik az UEFI rendszerhez.

Yumi az ilyen? Nem csoda, hogy kerültem eddig.

Amúgy célszerű olyan disztrót ajánlgatni a kollégának, aminél nem lesz gond a HDMI-vel, néha olvasom itt az ezzel kapcsolatos problémákat.

[ Szerkesztve ]

(#70423) csixy válasza ubyegon2 (#70422) üzenetére


csixy
addikt

Igen ilyen. :(( Üdv .... Papogány ;]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70424) ubyegon2 válasza csixy (#70423) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva Papogány koma! Láttam az újabb kísérletezésidet, csak nem akartam itt offolni meg amúgy is fékezett habzású vagyok mostanában. Ti Frawly komával eszméletlenül kitartóak vagytok. :D Nem ugrasz neki Te is a Gentooonak, az legalább elég időre lefoglalna!? ;)

Ez a Yumi akkor jó nagy sz*r, mert egy rendes iso felírása egyetlen darab pendrive-ra, bőven lehetővá teszi az MBR és az UEFI boot/installt is. Szerintem.(utóbbi csak poen volt, mert 500* legalább próbáltam)

(aqrvaéletbe, lenyúlták a veterán nickrangomat!!!) :(((

[ Szerkesztve ]

(#70425) Doky586 válasza ubyegon2 (#70424) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A Yumi nagyon jó volt a régi legacy/bios érában.. (multiboot)
Ugyan megjelent a Yumi_uefi nevű azonos célú verziója, de elvesztette a létjogosultságát. Mivel nem Secure Boot kompatibilis. És bármilyen rendszerű (win/linux vegyesen) uefi multiboot pen készíthető sima file másolással SB kompatibilisen. Csak annyi a kényelmetlensége hogy külön os alól kell háttérbe mozgatni azon live/telepítőket amiket nem akarunk bootolni.

[ Szerkesztve ]

(#70426) ubyegon2 válasza Doky586 (#70425) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, köszi! Így már nyilvánvaló, miért is nem kerültem közelebbi barátságba Yumival, mióta a legelső Linuxom megvan, azon írom a Pendrive-okat, egynél több iso-t meg minek, úgyis akkor döntöm el, mit írok ki, mikor valami miatt érdekel.

(#70427) growler válasza ubyegon2 (#70426) üzenetére


growler
őstag

Annak idején, (kb. 9 évvel ezelőtt) Win 7 alól én is a YUMI-val írtam ki egy nagyobb
méretű pen.-re a kiszemelt képfájlokat.
Abból a szempontból jó volt hogy megnéztem az egyiket, majd újraindítva a gépet
nagyon gyorsan ki tudtam választani egy másikat.
Különböző kiadásokkal való ismerkedéshez szerintem nem rossz ha "frissek"
az emlékeink.
Jelen esetben egy viszonylag régi Legacy/BIOS/MBR-es gépről van szó.

(#70428) ubyegon2 válasza growler (#70427) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs nekem a Yumival különösebb bajom, csak meglepett, hogy egycsatornásan ír, bár még most se értem hogyan lehet, hogy vagy Legacyra vagy UEFI-re írja ki az iso-t.
Anno volt valami hasonló, amit kipróbálam, ott ki lehetett választani a disztrót egy opciónál és gondolom le is töltötte, mielőtt kiírta. Na az rettenetesn durva, ha kezdő kezébe kerül, mivel nagyon nem volt naprakész! Szerencsére rátaláltam a Win32 Disk Imager-re, ami jóval egyértelműbb.

(#70429) Doky586 válasza ubyegon2 (#70428) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Szerencsére rátaláltam a Win32 Disk Imager-re, ami jóval egyértelműbb"

Amíg valaki nem tudja hogy uefi-hez bőven elég simán filekezelővel kimásolni a fileokat addig valóban hasznosnak tűnik. Utána már nem. :B

(#70430) ubyegon2 válasza Doky586 (#70429) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

6 éve volt ez, remélem akkoriban nem akartál Linuxot UEFI módban telepíteni. Ha mégis, majd meséld el, hogyan sikerült.

(#70431) Bertiee válasza csixy (#70423) üzenetére


Bertiee
aktív tag

ubyegon2

A HDMI konkrétan az egyik legfontosabb, ehhez mit javasoltok.?

[ Szerkesztve ]

(#70432) samujózsi válasza ubyegon2 (#70430) üzenetére


samujózsi
tag

Hat évvel ezelőttről nem tudok. Öt éve, ubuntu 14.04 már ment. Ha nem lett volna hiányos a hardver support, akkor ma is az menne a gépemen.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70433) Doky586 válasza ubyegon2 (#70430) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az uefi 2012-ben kezdett terjedni mivel az alaplap-gyártók rákényszerültek a win8 megjelenésével.
A linux disztrók nem tudom mikortól alkalmazzák. Ma már azért szerencsére a többségük UEFI+SB kompatibilis. Mint pl a Mint [link], de az is igaz hogy nem mind. De a maradiabbak is előbb-utóbb észbe kell hogy kapjanak [link] :U

(#70434) ubyegon2 válasza Bertiee (#70431) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint Mate-t javasolnám, mivel Cinnamon már erős lenne oda, de az XFCE is hasonlóan javasolt. HDMI-t nem próbáltam a gépen még, de eddigi tapasztalatom és az olvasottak alapján szerintem a Mint az, amivel jó eséllyel elsőre működik sok eszköz. Ami itt komolyabb kérdéssé válik majd, hogy a géped VGA-ja hogyan érzi majd magát a disztróval! Ez persze nem csak Mint és nem csak a HDMI-re igaz.

Szóval neki kell ugranod live-ban kipróbálni néhány disztrót.

Ha arra vagy kíváncsi, az eddigiek közül egy totál kezdő melyiken igazodik el leghamarabb, akkor az

1. a Mint Cinnamon, utána a Mate, XFCE verziója
.......
........
2. PepperMint
3. Manjaro XFCE
4. MX Linux

A kihagyott helyket nem számoztam, most irrelevánsak. Akik a fentieket(3-4) használják, nem fognak velem egyetérteni, de ettől még a tény tény marad. ;)

Azt nem tudjuk a Netflix hogyan fog működni azon a gépen böngészőben, én mobilról használom a TV-n(kivéve, ha direktbe a HP 8570p-n, de ez más hrdver)

[ Szerkesztve ]

(#70435) ubyegon2 válasza Doky586 (#70433) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

2012-ben készült a HP 8570p-m, de Win7-tel szerelték és ebben már van is hibrid meg clean UEFI, de a működése maga a halál(még ma is)! A Win 8 az OK, hogy UEFI képes volt, de a vele egy idős desktop Linuxok tutira nem. Mint Maya volt az első, utána Mint 16 és ezeknél még nem volt választható boot menüben az UEFI. Szóval Ubuntu 12.04-nél még tuti nem volt választható.

Szóval a desktop Linuxok már régóta alkalmasak UEFI-re, de ez a 2020-as dátum elég vicces! Én még cc 5 évig használni szeretném a HP 8570p-t és 2020 után is veszek majd egy erős használt üzletit, ami 2020 előtti lesz. Mondjuk azon már tutira menni fog az EFI is, nem úgy, mint ezen.

(#70432) samujózsi

Kb a 14.04-től indult, valamelyik ilyen alapú Mint-nél is egyszer csak már benne volt, de mint ahogy szóba került, ez erősen hw-függő is volt, az akkori desktop gépem alaplapja alkalmatlan volt EFI-re.

[ Szerkesztve ]

(#70436) Rimuru válasza ubyegon2 (#70435) üzenetére


Rimuru
veterán

Kb 2013-tol minden adott volt default efi telepitesre (biztos elotte is lehett kulonbozo flagek allitgatasaval, de igazabol nem tudom az egyes komponensek eletutjat, arra se emlekszem mikor telepitettem elsonek full efi-ben -nem 13-ban-).
Szoval amit irsz kb jo.

Vigyázat, csalok!

(#70437) ubyegon2 válasza Doky586 (#70433) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezzel el is készült a bootolható Live Linux uefi módú pendrive.

Megnéztem az első linket és most már tiszta, hogy Csixy szakival együtt félrebeszéltetek. Nincs olyan kiírt Mint iso, hogy UEFI módú live Linux, Mint-nél dual mód van, de a blog képein még be is jelölted a Legacy-t Te is! ;)

(#70438) ubyegon2 válasza Rimuru (#70436) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még klasszikus BIOS-os alaplapom volt 2015-ig, szóval ki nem tudtam volna próbálni '13-ban, de akkoriban még eléggé figyelmesen olvastam az alapvető infókat és 12.04 alapúak tutira nem voltak még EFI-képesek.

Szoval amit irsz kb jo. :R (persze hozzátehetted volna még, hogy "ahogyan azt tőled megszokhattuk")

Nyugdíj előtt azért még milyen memóm van! :D

(#70439) samujózsi válasza ubyegon2 (#70438) üzenetére


samujózsi
tag

A help.ubuntu.com egyik cikke szerint:
"Use a supported version of Ubuntu. Support for UEFI appeared in 11.10, but has become more reliable in next versions. Support for UEFI SecureBoot appeared in 12.10 and 12.04.2."

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70440) ubyegon2 válasza samujózsi (#70439) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Support for UEFI SecureBoot appeared in 12.10 and 12.04.2.

Na ez jó, ebből is látszik, hogy a gyakorlatban a 14.04-től jelent meg az UEFI képesség. Mivel itt nem egy csomagról volt szó, így ha már valakinek fenn volt a 12.04, annak nem jelent meg egy boot plusz lehetőség a telepített rendszerében. Amit idéztél az elméleti lehetőség, de ha valaki pont akkor vett arra alkalmas gépet és a fenti két verzióval próbálkozott, elméletben már tudott volna UEFI-ben telepíteni. Az én emlékeim sajna csak a gyakorlatban is megvalósítható dolgokra terjedtek ki, de jó, hogy kikerested, így már tiszta a dolog. :R

(#70441) OldAkita


OldAkita
aktív tag

Pár napja telepítettem egy win 10 mellett, másik partícióra egy 19.3 Linux Mint Tricia-t. Haswell 4690, 16GB Ram Nvidia Gforce 970. Az üdvözlő kis ablak első pontja hogy csináljak pillanatfelvételt, ami rendben le is zajlott. Szerencsére. Utána ugyanis a második lehetőséget, az Nvidia 3 különböző driverét próbáltam telepíteni. Itt egy negyedik választási lehetőség is van, mégpedig az aktív alternatív, nyílt forráskódú vga driver. Sajnos bármelyik Nvidia drivert választottam, újra indítás után egy fekete képernyő fogadott és csak úgy tudtam kimászni belőle hogy újraindításkor a Grub menü azon pontját választottam ami alapbeállításokkal indít és itt sikerült a pillanatfelvételt visszaállítani. Mi lehet a gond az Nvidia driverekkel? Másik kérdésem, hogyan tudnám szerkeszteni a Grub menüt hogy az általam kívánt sorrendet adja?

(#70442) samujózsi válasza ubyegon2 (#70440) üzenetére


samujózsi
tag

Emlékeztem rá, hogy ki akartam próbálni már 12.04 alatt, de a laptopom nem volt igazán linux kompatibilis, virtualboxban meg nem működött normálisan az EFI.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70443) ubyegon2 válasza samujózsi (#70442) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem sokat nem veszítettél. Főleg, ha nem a 2-es alverziót próbáltad volna ki. Az akkori UEFI képességek nagyon nem voltak túl használhatók, inkább nem, mint igen. Eleve hibrid megoldások voltak többnyire, mint az én HP 8571p-mben is.

22.04-gyel én is kipróbálom, de inkább 24.04-gyel.

(#70444) Doky586 válasza ubyegon2 (#70437) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Azért neveztem uefi módúnak mert a sima másolás miatt csak uefi-vel bootol be a pen, Legaci esetén a szokásos nem található booteszköz hibaüzenetet ad. Felesleges win alatt túlbonyolítani linuxos bootszektor telepítéssel 2020-ban..

(#70445) ubyegon2 válasza Doky586 (#70444) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ó így már értem, vagyis most esett le, hogy miről van szó! :K

Mondjuk még 2020-ban is elég sok legacy boot eszköz van.

[ Szerkesztve ]

(#70446) Doky586 válasza ubyegon2 (#70445) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igen. Nekem is még működik az Asus P4P800e gépem P4 Prescot-al 2004-ből. De nyilván nem fogok találni rajta UEFI: kezdetű sort a bootmenüben - bármit is csinálnék.. :D

(#70447) ubyegon2 válasza Doky586 (#70446) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem Te sem fogsz belehalni, ha MBR-t kell használnod, mivel pontosan ismered a hátrányait az UEFI-vel szemben! ;) Mármint GPT-vel szemben. Legacy boot is élhető teljesen. Nekem nem hiányzik ez az UEFI, de biztosan azért, mert a HP-n sokat szívtam, mikor ki akartam próbálni új SSD-n Manjaroval.

(#70448) Doky586 válasza ubyegon2 (#70447) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

[link]...!

Nekem az UEFI már egyszerűbb és könnyebb a használata is.. :K
A retro gépekre marad csak a legacy.

[ Szerkesztve ]

(#70449) CPT.Pirk válasza Doky586 (#70448) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem most az Intelnek van elég baja e nélkül is a Ryzenek sikere miatt, :) nem is láttunk új hírt a témában mostanában. 19-ből van két "új" cikk a neten erről, de a 17-es infókat hozzák le.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70450) Doky586 válasza CPT.Pirk (#70449) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A késés bevett szokás.
De ami késik nem múlik.. ;)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.