Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70451) lev258 válasza OldAkita (#70441) üzenetére


lev258
veterán

Secureboot legyen tartósan kikapcsolva. Aztán még lehet nomodeset-et is próbálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70452) ubyegon2 válasza OldAkita (#70441) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#70453) gyula20


gyula20
tag

A napokban sok segítséget kaptam ezen a fórumon , most egy kicsit nekibátorodtam , hogy újra kérdezzek.
Vagy egy fél éve nem tudok levelet küldeni a Thunderbird levelezőn. Már belépni sem tudok.
Ma háromszor töröltem , majd újra telepítettem más- más nyelveken . Semmi sem változott
, feltelepült ugyanazzal a hibával.Hogyan lehetne teljesen törölni a Linuxos gépről , úgy, hogy minden beállítás törlődjön, és teljesen újra telepítsem ?
Ez a rendszer van a mobilomon is , lehetséges, hogy az is gond ?
Valahogy be kellene lépni a Thunderbirdbe , de nem enged , azt írja ki, hogy ez a mail cím már foglalt.
Pár hónapja újratelepítettem a Linuxot , akkor sem sikerült a javítás.
Most nem szeretném , mert igen sok új alkalmazás van rajta, ami sajnos elmegy.

kiss

(#70454) tordaitibi válasza gyula20 (#70453) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

[Ez alapján próbálod?]
Egy PDF jön le, abban minden benne van.

(#70455) growler válasza gyula20 (#70453) üzenetére


growler
őstag

Töröld:
sudo apt remove --purge thunderbird
Ezután nézd meg hogy maradt-e valami belőle a .(ponttal) kezdődő
rejtett mappák/fájlok között. (.thunderbird és .cache -> thunderbird ?)
Ha találsz, akkor töröld őket - és ez után telepítsd újra.

"de nem enged , azt írja ki, hogy ez a mail cím már foglalt."
Nem az van hogy egy új fiókot akarsz létrehozni a régi felhasználónévvel ?

[ Szerkesztve ]

(#70456) samujózsi válasza growler (#70455) üzenetére


samujózsi
tag

Nem a .mozilla alatt tartja a szemetét, ahogy a firefox?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70457) growler válasza samujózsi (#70456) üzenetére


growler
őstag

A jelzett helyeken látok thunderbird mappákat - a .mozilla-ban nem.

(#70458) samujózsi válasza growler (#70457) üzenetére


samujózsi
tag

O. K., akkor nem szóltam.
Volt egy olyan emlékem, hogy a firefox mellé pakolja a saját könyvtárait.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70459) csixy válasza ubyegon2 (#70437) üzenetére


csixy
addikt

Kedves egon-ubi-szingaléz komám. Nem beszéltünk félre. Két különböző dologról van szó. 1./ Egy pendrájvra pörkölt linux iso természetesen bootolható UEFI és MBR vason is általában. 2./ A yumi viszont egy saját rendszer pendrájvot csinál magának, ami vagy csak UEFI, vagy csak Legacy módon indítható és a saját tároló partíciójába habzsolja bele az iso képfájlokat, amik csak az egyik rendszerbben lesznek innen bebootolhatók. 3./Én viszont egy GPT-MBR hibrid boot szektorú USB eszközt csináltam, amiben a két boot lehetőség egymástól függetlenül bootolható. Az mbr boot csak négy primary partíciót lát és ebből hármat olyan fájlrendszernek próbálja kezelni, ahogy neki meg lett előre mondva, a negyedik a saját bootszektora. Ha GPT módra bootolódik, akkor viszont az MBR saját szektor kivételével kezeli az összes többi partíciót. Maga az eszköz GPT, de van benne egy sunyi MBR boot szektor is. Imigyen lehet csinálni olyan telepített linux USB eszközt amelyet bármilyen PC eszközön a maga természetes útján be lehet bootolni. Ezt a lehetőséget kajtattam évek óta. ;] :DD :))

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70460) OldAkita válasza ubyegon2 (#70452) üzenetére


OldAkita
aktív tag

köszi

(#70461) OldAkita válasza lev258 (#70451) üzenetére


OldAkita
aktív tag

kösz. Ráolvastam mi az a secure boot. Azt még nem tudom hol lehet kikapcsolni, de feltételezem a biosban. Viszont ez erős mérlegelést igényel mert lehet hogy lemondok erről a driverról, cserébe nagyobb a biztonság.

(#70462) gyula20 válasza tordaitibi (#70454) üzenetére


gyula20
tag

Sajnos még az" eszközök " menüt sem találom , egyszerűen nem látom.

kiss

(#70463) z123456789


z123456789
addikt

Sziasztok!

Elképesztő sok ága van ennek a linuxnak. :D Ember legyen a talpán, aki bele akarja vetni magát (ráadásul én már korábban jártam itt, akkor befulladt a próbálkozás), és tudja hogy egyáltalán mit kérdezzen. Én is olyat fogok itt most valószínű, amire valahol már megvan a válasz, de nem volt elég az egy napos keresgélés az interneten, hogy biztos legyek benne. :B Szóval megkérdezném. Win10 mellé szeretnék telepíteni egy Chakrát (légyszi ne tereljetek át másikra, mert ezeket is egy hétig válogattam, hogy melyik legyen. :DDD ), előtte egy GRUB2 betöltő rendszert kell a gépre feltenni, ugye? Biosom Legacy, nem UEFI, szóval mehet ez alapján? (Ha igen, akkor már van is kérdésem, egyből.) Vagy akár ez is jó nekem? :F
:R

(#70464) szucstom válasza z123456789 (#70463) üzenetére


szucstom
őstag

Bár a chakrát nem ismerem, de ha jól sejtem, akkor telepítéskor rákérdez a módjára. Vagyis miként akarod telepíteni: windows mellé, teljes törlés, stb. Ha előbbit választod, akkor automatikusan létrehoz minden partíciót, a grub2-vel együtt. Mondjuk bármely telepítés esetén is létrehozza, de a fent leírt az egyszerű és nagyszerű megoldás, ha nem akarsz sokat szöszölni vele. Secure Boot-ot szerintem nyomd ki a BIOS-ban.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70465) Doky586 válasza z123456789 (#70463) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha külön fizikai lemezt adsz a linuxnak és a telepítés idejére lehúzod a többi lemezt akkor nem lesz se most se fél évente gondod (a win10 nagyfrissítéseinél). És adatvesztéstől se kell félned. A bios gyors bootválasztó menüjében válthatsz ekkor mi bootoljon.

(#70466) CPT.Pirk válasza z123456789 (#70463) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv!

Igen, a telepítés végén felrakja a grub-ot a Chakra, és utána lesz bootmenüd. A többi disztró is így csinálja. Itt van infó a telepítés menetéről: [link]

Sajnos manpower problémák miatt a telepítő iso régi, és tartalmaz már nem működő tükör szervereket is. Pontosabban még online, de nem friss tükör szervereket régi csomagokkal, ezzel kapcsolatban itt van infó, hogy mit kell csinálni, ezt nézd meg mielőtt a telepítés után frissíteni próbálsz: [link]

Én régi Chakra felhasználó vagyok, szeretem nagyon, de a manpower helyzet miatt most nem feltétlen jó választás. Éppen azon gondolkodom, hogy a játékra is használt Chakra telepítésemet lecseréljem-e a rokon Manjaro KDE-re.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70467) szucstom válasza CPT.Pirk (#70466) üzenetére


szucstom
őstag

Manjaro KDE +1

Nekem nagyon bejött a rendszer, szeretek turkálni benne, persze ésszerű keretek között :DDD

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70468) z123456789 válasza szucstom (#70464) üzenetére


z123456789
addikt

(#70464) szucstom
:R

(#70465) Doky586
Hát, egy laptopra telepítem, két meghajtó van benne. Azt meg tudom csinálni, hogy a másodlagos tároló lemezre telepítem a linuxot, egy külön partícióra. Az megoldás lehet? (Annyira nem vészesen fontos infók vannak rajta, meg amúgy is mentek mindig.)

(#70466) CPT.Pirk
Egyelőre ezt feltolom, és utána majd meglátom, hogy hogy tetszik, illetve hogy érzem-e hátrányát annak amit írsz, mert jelen esetben fogalmam sincs miről beszélsz. :D :R

Viszont most kicsit elbizonytalanodtam. Belépve a BIOS-ba azt látom, hogy UEFI BIOS VERSION: JB...
Most akkor ez UEFI BIOS? Ha igen, akkor más a telepítés menete, mint írjátok? Lenovo Thinkpad T450.

(#70469) mobilizmo válasza szucstom (#70467) üzenetére


mobilizmo
addikt

Nekem is, de bevallom őszintén a jelenlegi rendszerben (win10 ssd-n, manjaro KDE hdd-n) lassúnak tűnik. Van egy most már használaton kívüli 3-4 év körüli noti, persze az is hdd-s, azt hiszem kipróbálom azon tiszta telepítéssel.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#70470) szucstom válasza z123456789 (#70468) üzenetére


szucstom
őstag

z123456789 Persze, megoldható, hogy két külön meghajtóra kerüljön a két rendszer, ott akkor annyi változás lesz, hogy - attól függően melyik lesz az elsődleges OS - valószínű, hogy elő kell hoznod a Multi boot menüt, hogy át tudj állni a másik rendszeredre, ha használni akarod.
Az nem gond, ha UEFI-s, nekem is az. A Secure Boot-ot kapcsold ki, azt nem szereti.

mobilizmo: amióta csak a Manjaro van fent és mindent sikerült helyrepofoznom (persze vadiúj gép, de nálad is működhet), azóta szépen megnőtt az akku élettartama. Win10 alatt átlag 3-4 óra volt, most Manjaro alatt filmnézéssel 5 óra környéke. HDD-vel nem tudom mennyire lesz gyors, de egy próbát megér :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70471) z123456789 válasza szucstom (#70470) üzenetére


z123456789
addikt

:R

(#70472) Doky586 válasza z123456789 (#70468) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Jellemzően asztali gépeknél jó módszer a teljesen független telepítés, amikor abszolut függetlenek a rendszerek egymástól (telepítési sorrend, uefi/legacy, mbr/gpt, stb)

Laptopok sokszor jóval butábbak, az ODD helyén levő hdd portja sokszor korlátolt, nem teljes értékű, lassú. Így ezt neked kell eldöntened.

(#70473) lev258 válasza OldAkita (#70461) üzenetére


lev258
veterán

Maga a secureboot sajnos már régen irányt tévesztett, az eredeti elgondolás már megbukott. Így bár kissé merész kijelentés, de sajnos nem adja azt a védelmet, amire született.
Mindenesetre bekapcsolt secureboot mellett nagyon körülményes Nvidia drivert telepíteni, ami nélkül viszont csak nagyon minimális szinten használható az Nvidia kártya (a teljesítménye jóval a képességei alatt lesz). A másik gond, hogy nélküle nem biztos, hogy át tudsz váltani Intel-re (ha netán nem az lenne az alapbeállítás), aminek viszont rendben van a támogatása.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70474) z123456789 válasza Doky586 (#70472) üzenetére


z123456789
addikt

Már készítem elő a partícionálást. Linux telepítőben is tudok gondolom létrehozni partíciót, mint windowsban, igaz? Úgy szeretném ahogy írtam. C:\Windows, D:\ Linux, E:\Archíválás, dokumentumok, ahol is C egy M.2 SSD, D+E meg egy sima SSD. :R

(#70475) szucstom válasza lev258 (#70473) üzenetére


szucstom
őstag

A váltással kicsit vitatkoznék. Nekem intel nvidia kombó van, kikapcsolt SB mellett. Ha feltelepítetted a megfelelő grafikus drivert plusz mellé az optimus managert, akkor hiba nélkül váltogathatsz a két kártya között.
Aláírom, ez lehet nem működik pár éves gépéknél, szóval csak 1-2 évnél nem régebbi gépek esetén merem ezt kijelenteni.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70476) lev258 válasza szucstom (#70475) üzenetére


lev258
veterán

Kérlek, olvasd el mégegyszer, amit írtam. Ugyanis egyáltalán nem vitatkozok az állításoddal. Az Nvidia driver-re vonatkozik az utolsó mondat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70477) Horvi válasza z123456789 (#70474) üzenetére


Horvi
őstag

Igen tudsz létrehozni partíciókat. Simán megoldható amit szeretnél.

Hello darkness, my old friend...

(#70478) z123456789 válasza Horvi (#70477) üzenetére


z123456789
addikt

;) Köszi. :R
Legalább tudom kit kell gyötörni, ha nem megy. :DDD

(#70479) z123456789


z123456789
addikt

Még pár kérdés. Fentiek tekintetében (miszerint adott egy külön meghajtó Windowsnak, és adott egy másik a Linuxnak + Adatoknak (amit szeretnék elérni Windows alatt is)) mégis milyen partíciókat kell létrehoznom? :/ A telepítési segédletet nagyjából értem, de nem akarok újratelepíteni ha egy mód van rá.
Milyen típusú meghajtókra van szükségem? Van-e szükség erre a swapra (jónak találom), és valóban elég-e a ca. 50 GB a Linuxnak, illetve melyik milyen típusra legyen belőve? A linuxnak 50 GB ext4? Swap adja magát, a maradék adattárolásra szánt pedig ntfs? Melyik legyen elsődleges, melyik másodlagos? Kell-e egyáltalán az adattárolásra szánt lemezrészt most partícionálnom? Vagy elég lesz Windowsból/Linuxból? Aképen van Root, EFI meghajtó típus. EFI-t pl be se tudok állítani. Az új partíciós tábla gomb mire szolgál? Mert ha ráklikkelek, akkor kitöröl minden elkészített partíciót. (Vagy pont ez a lényege? :D ) Sorry ha sok baromságot kérdezek, de szükségem lenne ezekre a válaszokra. :R

(#70480) Doky586 válasza lev258 (#70473) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igaz hogy win10 alatt de az NVidia 1060 VGA tökéletesen megy bekapcsolt SB mellett nálam.. Ez valami linux nyűg lehet akkor.

(#70474) z123456789: Igen a win lemezkezelőben adhatsz neki ilyen betüjeleket.

[ Szerkesztve ]

(#70481) szucstom válasza lev258 (#70476) üzenetére


szucstom
őstag

Upsz, igazad van sry. Bezavartak, mikor olvastam, lehet akkor értelmeztem félre :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70482) z123456789 válasza Doky586 (#70480) üzenetére


z123456789
addikt

Köszi. :R

(#70483) moleculez


moleculez
veterán

Sziasztok, rég jártam itt!
Adott egy Linux Mint Cinnamon PC, ami rendszeresen eldobja a wifit. Vagyis igazából lehet, hogy fordítva, mert a teló hotspotján hiba nélkül megy, csak a routerrel nincsenek jóban. Milyen beállításokat kéne átnéznem? Egyáltalán a gép/OS felől van "hiba", vagy router felől? (A routerrel minden más (15 másik eszköz, persze nem egy időben) rendesen működik.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70484) moleculez


moleculez
veterán

Ja, és most felraktam a frissitéseket, az egérkurzor láthatatlan.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70485) lev258 válasza Doky586 (#70480) üzenetére


lev258
veterán

Nevezheted annak.
A secureboot megjelenésekor a Linux rendszerek még települni se tudtak miatta, köszönhetően az elhibázott döntéseknek. És azóta is kísért bennünket. Míg az eredeti célját sajnos nem érte el, több alkalommal is bizonyították, milyen könnyen kijátszható a secureboot abban a formában, ahogy megvalósult.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70486) lev258 válasza moleculez (#70483) üzenetére


lev258
veterán

Live alól nézz rá a gépre, ott is ugyanez történik-e.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70487) samujózsi válasza lev258 (#70485) üzenetére


samujózsi
tag

Hogy lehet kijátszani a Secure Bootot?
Én úgy tudom, leszámítva az el...t megvalósításokat, magát a rendszert nem lehet kijátszani olyan egyszerűen.
Ha a BIOS/EFI megfelelően védett és ott megkövetelik az aláírt image-t a boothoz, akkor más nem fog elindulni rajta, nem?

Amit te megkerülésnek nevezel, az a secure boot feature kikapcsolása, illetve a hanyag(?) kernel készítők munkájának eredménye, amikor hiába secure bootos a kernel, bármilyen kernel modult hajlandó betölteni boot után (pl. mint)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70488) lev258 válasza samujózsi (#70487) üzenetére


lev258
veterán

Ha majd utánaolvasol, kiderül, hogy a secureboot kulcsok szabályozása olyannyira problémásan lett megvalósítva, hogy gyakorlatilag simán beszerezhető egy kártékony programhoz is. Innentől kezdve elég, ha elindítják az operációs rendszeren és be tud mászni akár a BIOS szintjéig. Emellett meg persze vannak kisebb, de szintén lényeges problémák pl. amikor nem szabványos megoldást használnak egyes alaplapokon.
Ezért írtam, hogy rossz döntésekkel egész egyszerűen célt tévesztett.
Az utolsó mondatod elég megdöbbentőnek tűnik, forrás nélkül nehezen tudom elhinni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70489) tordaitibi válasza z123456789 (#70479) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A Win maradjon a külön meghajtón, legjobb lenne ha az SSd akkor arra tenni a Linuxot is. Meg fogja hálálni sebességben.
Nem tudom mekkora az ssd-d és mekkora a Windowsod (nekem 2016-ban telepített és azóta folyamatosan frissített Win10 jelenleg 24,6Gb, a fél éves Manjaro 20,4Gb).

Ha ezt választod, nem akarok indent leírni, a Win lemezkezelőjébe van egy nagyon jó funkció, "Kötet zsugorítása" a neve.
PL. ha 128G az ssd, a Wint le tudod a saját eszközével zsugorítani és az így felszabaduló helyre teheted a Linuxot dualbootba, 25-30Gb bőven elég, mindjárt leírom miért.
Így a HDD megmaradhat a két rendszer közös adatlemezének. Ezt NTFS-re formázd, Win saját fájlrendszere, a Linuxok mindegyike kezeli.
Nálem ez a felállás működik lassan egy évtizede.
Minden passzív tartalmat minkét rendszeren irámyítsd át az adatvinyó erre elnevezett mappáiba, és konfigold be a Wint és a Linuxot úgy hogy ezeket a mappákat használja (letöltés, zene, video, képek stb.)
Így nagyon kényelmessé válik mindkát OS használata, pl. mindegy hogy winen vagy Linuxon töltöttél le valamit bármilyen böngészővel, azt az adat hdd Letöltések mappába megtalálod bármelyik OS alatt. Többi dettó.

Óriási előnye hogy bármelyik rendszer vagy az ssd megnyuvadása esetén az összes adatod, leöltésed, képed zenéd stb. sértetlenül ott van a másodvinyón.

Ha az eredeti felállást választod akkor a Win marad ahol van, a HDD-ből lecsípsz 40 gigát, megformázod EXT4 fájlrendszerre és arra telepíted a Linuxot.
Majd átbootolsz Winbe és a maradékot megformázod NTFS-re és ettől kezdve minden ugyanúgy ahogy előbb leírtam
Azért kellene Win alól formázni az adatpartíciót mert nálam sem a GParted, sem a KDE Partíciókezelő nem akarja normálisan sem FAT sem NTFS-re megformázni, ez lehet egyedi probléma.

A swap az opcionális, nálam 8G ram mellett nincsen se partíció se swapfájl de ez egyén és gépfüggő, 4G ram vagy alatta mindenképp kellene, én a swapfájlt ajánlom, nem kell egy +partíciót elvenni a lemezből és a swap igénnyel dinamikusan változik.

A Linux telepítésénél ne állíts be külön HOME partíciót sem, minek hisz mindent amúgy is átirányítasz az adatvinyóra.

Mit hagytam ki, nem tudom, ha elakadsz valahol itt biztosan segítenek.

[ Szerkesztve ]

(#70490) samujózsi válasza lev258 (#70488) üzenetére


samujózsi
tag

Próbáld ki (ha már nem olvasol utána) : felraksz egy linuxmint rendszert és megpróbálod alatta lefordítani mondjuk a virtualbox kernel modulokat, majd betölteni.
Aztán csináld meg ugyanezt ubuntuval... utóbbihoz kell a MOKolás, míg az előbbi gond nélkül működik (én vagyok a forrás: azt hiszem, 16.04 alatt volt szerencsém meglepődni rajta, hogy ami ubuntu alatt macera volt, az mint alatt hiba nélkül működött - az újabbaknál nem tudom, mi a helyzet, a kernelnek van erre paramétere)

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70491) moleculez válasza lev258 (#70486) üzenetére


moleculez
veterán

#70484 az most fontosabb probléma lett :F majd aztán wifizek.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70492) szucstom válasza moleculez (#70491) üzenetére


szucstom
őstag

a kattintást érzékeli, vagy egyáltalán meg se mozdul, amellett, hogy láthatatlan?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70493) lev258 válasza samujózsi (#70490) üzenetére


lev258
veterán

A Mint-esek nem nyúlnak a kernelhez. Viszont van lehetőség arra, hogy ilyen moduloknál secureboot kulcs is készüljön (bár azt tudtommal következő indításnál még el kell fogadtatni vele). Így azt el tudom képzelni, hogy a Mint-esek automatizálták a kulcskészítést ilyen esetekre. De azért ennek szívesen utánaolvasnék, míg úgy is, hogy a Mint-et pár éve magam mögött hagytam, pont azért, mert egyre inkább kivették a kontrollt a felhasználók kezéből az egyszerűség jegyében.
Legutóbb, amikor Mint volt a kezem alatt egy kolléga jóvoltából, emlékeim szerint pontosan ezt a kulcsgenerálást kérte, meg az elfogadást következő indításnál (szóval ott sem volt még teljesen automatikus).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70494) moleculez válasza szucstom (#70492) üzenetére


moleculez
veterán

Érzékeli, ha rahuzom valamire látszik hogy ott van. Plusz ha lenyomom a ctrl-t mutatja hol van.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70495) Doky586 válasza lev258 (#70485) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez pont arra indok hogy a Secure Boot legyen BEkapcsolva!!

Legalább az ügyetlenebb károkozók egy részét megfogja.
A linux disztribútorokat meg nem zavarja, mert szerinted ők majd megkerülik... :F

[ Szerkesztve ]

(#70496) samujózsi válasza lev258 (#70493) üzenetére


samujózsi
tag

Az a gond, hogy a helyben fordított kernel modul aláírásához szükség van a MOK-re. Azt nem lehez a user tudta nélkül automatizálni (elvileg)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70497) lev258 válasza Doky586 (#70495) üzenetére


lev258
veterán

Lehet nem volt egyértelmű. Nem mondhatjuk, hogy a secureboot valóban biztonságosabbá tette az alaplapokat, sajnos a hibás döntések és kivitelezés miatt. Emellett pedig egy olyan hátulütője is van, hogy a bekapcsolt secureboot hamis biztonságérzetet ad (ok nélkül növeli). A Linux rendszerek nem megkerülik, hanem csak akkor indulnak el/települnek, ha megfelelő aláírási kulccsal is rendelkeznek (ahogy a Windows is). Ez az utóbbi időben már természetes, de kezdetben nagyon késett önhibájukon kívül, így aztán nem is lehetett akkor még aktív secureboot használat mellett Linuxokat használni.
Ma már több olyan vélemény is van, hogy némileg tudatos Linux felhasználás mellett nagyobb biztonságban van az ember, mint amit a secureboot ad (és írhattam volna Windows-t is). Ezért ad hamis érzetet a használata és kérdőjeles a valós hatása a biztonságra.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70498) lev258 válasza samujózsi (#70496) üzenetére


lev258
veterán

Én már láttam olyat, talán pont a Mint-en legutóbb, hogy feldobta a kulcskészítést (talán Enter-t kellett nyomni), gondolom elindult egy script a modul kernelbe fordításával. De mint írtam, ezt még a BIOS/UEFI-nek is be kell fogadnia, ami következő indításnál szokott történni, a felhasználó segítségével.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70499) Doky586 válasza lev258 (#70497) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Értem.. ;)
Tehát az ilyen valóban jól képzett nagy csapatok se tudják egy csettintéssel megkerülni az SB-t.. :DD

Akkor az ilyen 1fős script pistikéktől biztos megóv, mégha a kínai és amcsi kormány hardver/biosbba eleve beégetett 'vírusaival' szemben nemis..

(#70500) lev258 válasza Doky586 (#70499) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtam, ez még kezdetben volt. Aztán később kiderült, hogy gyakorlatilag meg lehet szerezni/venni kulcsokat, és még csak nem is kihívás (1 fős pistike is megteheti). Szóval nem kell megkerülni, lehet hozzá venni kulcsot (még tolvajkulcs sem kell).
Most ez lehet meglepő lesz az én számból, de nem használok secureboot-ot sehol, mert nem látom értelmét ebben a formában, miközben pedig mindenféle zárt driver használatát megnehezíti (ha arra fanyalodnék).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.