Hirdetés

2019. szeptember 16., hétfő

Gyorskeresés

(#1) ƬΛЯΛ

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Üdvözlök mindenkit!

Keresgéltem a fórumon, de élő, vagy konkrétan ezzel foglalkozó topicot nem találtam, így úgy döntöttem nyitok neki egyet, hiszen valószínű elég sokan használjuk otthoni/vállalati környezetben. A topic célja az, hogy a pfSense-t használó kezdő/haladó/profi userek megoszthassák tapasztalataikat a többiekkel, esetleg segítséget kérjenek/nyújtsanak. Remélhetőleg családias, baráti hangulatot sikerül kialakítani, ami mindenki számára kellemes időtöltést eredményez a topicban.

Egy pár szó annak, aki nem feltétlen tudja mi az a pfSense:
A pfSense egy FreeBSD alapú standalone operációs rendszer, ami arra hivatott, hogy minden funkciót megadjon egy számítógépnek, amivel routerré válhat. Sokaknak a költségkímélés a cél, hiszen akár egy régebbi 775-ös géppel is létre lehet hozni egy gigabites routert és ezzel együtt egy komplett hálózatot, de vannak akiknek a sokszínűség és a funkciók hada a kecsegtető.

Nálam először egy Fujitsu Esprimo brand gépen futott, Intel E8400 processzorral és 4x1GB DDR2 rammal. Ez egy 4 portos PCIe x8-as gigabites Intel kártyával volt megtámogatva. Mondanom sem kell, kinyílt előttem a világ vele. Mostanra már ESXi virtuális környezetből fut és továbbra is elégedett felhasználóként állok mögé.

A legfontosabbat elfelejtettem, ez az egész teljesen INGYENES, a telepítőt innen tudjátok beszerezni:
https://www.pfsense.org/download/

A későbbiekben tervezek komplett leírásokat készíteni, mit hogy kell, azok számára, akik esetleg nincsenek kibékülve az angol nyelvvel, így nincs segítségükre a Netgate fórum.

Igyekszem majd a legjobb tudásom szerint segíteni mindenkinek, aki kérdéssel fordul a topichoz, továbbá remélem sokan összegyűlünk, és tényleg közösséget építhetünk.

Köszönöm előre is az aktivitást, érezzétek jól magatokat! :R

→Az IGAZSÁGból elveszett az "i"... /Hofi/←

(#2) ƬΛЯΛ válasza ƬΛЯΛ (#1) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Az itthoni hálózatom dióhéjban:

[ Szerkesztve ]

(#3) ƬΛЯΛ válasza ƬΛЯΛ (#2) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Az ESXi-n belüli VM-ek virtual switch-ben vannak, így natívan kapják a gigabitet. Tudom, lehet a pfSense-ben is bridge-elni a portokat, de valamiért nálam nem működött tökéletesen, ezért maradtam a fizikális switch-nél. Valamint számomra így tisztább is a network :K

(#4) ƬΛЯΛ

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Senki? :U

(#5) ƬΛЯΛ

ƬΛЯΛ
(senior tag)

uP!

(#6) Zwodkassy válasza ƬΛЯΛ (#5) üzenetére

Zwodkassy
(aktív tag)

Érdekelni érdekelne a dolog, mert eddig csak hallottam róla. Jelenleg a MikroTik világgal "küzdök" 😊
Kíváncsian várom a tapasztalatokat

(#7) ƬΛЯΛ válasza Zwodkassy (#6) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Áh végre valaki :DDD Üdvözöllek itt :K

Én lassan egy éve használom itthon élesben, teljes megelégedéssel. Mire volnál kíváncsi?

A későbbiekben tervezek magyar nyelven tutorialokat készíteni a főbb dolgokról. Mint pl. port kiengedés, nat, vpn, ddns és hasonlók :K

(#8) ƬΛЯΛ

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Up, de lassan akar beindulni a dolog :( Nem hiszem, hogy én vagyok egyedül, aki kis hazánkban ezt használja :(

(#9) ƬΛЯΛ válasza ƬΛЯΛ (#8) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

uP? :U

(#10) [K2] válasza ƬΛЯΛ (#8) üzenetére

[K2]
(csendes tag)

Pedig remek dolog a PC alapú router. Jómagam is ilyet használok, csak más rendszerrel (IPFire).

"Sum ergo cogito; cogito ergo dubito"

(#11) ƬΛЯΛ válasza [K2] (#10) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

:K Teljesen elégedett vagyok én is vele. Nem is gondolkozom már másban. Ez pont egy olyan téma, ami egyáltalán nem volt prohardveren, ezért kicsit meglep mért ennyire lapos a dolog és kevés az érdeklődés :(

(#12) Zwodkassy válasza ƬΛЯΛ (#7) üzenetére

Zwodkassy
(aktív tag)

Egyelőre konkrét kérdésem nincs, csak olvasgatnék. Jelenleg sajnos időm sem lenne vele "játszani". Talán ősztől

(#13) ƬΛЯΛ válasza Zwodkassy (#12) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Sajnos én is idő szűkében vagyok. Mint írtam tervezek majd How-to leírásokat csinálni :K

(#14) Cirbolya_sen

Cirbolya_sen
(aktív tag)

én is csak olvasgatok, és infókat szedegetek, néztem már pfSense-t is, és hozzá mini pc-ket dupla LAN-nal

Cirbolya_sentinel

(#15) ƬΛЯΛ válasza Cirbolya_sen (#14) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Nem bánnád meg, ha belevágnál a világába :N Ha kérdésed van, tedd fel nyugodtan :K

(#16) ƬΛЯΛ

ƬΛЯΛ
(senior tag)

uP! :F

(#17) Zwodkassy válasza ƬΛЯΛ (#16) üzenetére

Zwodkassy
(aktív tag)

Nyugi! Majd beindul. Nyár van 😊

(#18) ƬΛЯΛ válasza Zwodkassy (#17) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Akkor csak én vagyok ennyire kocka, hogy fórumozok? :DDD

(#19) Alex91 válasza ƬΛЯΛ (#18) üzenetére

Alex91
(nagyúr)

A tobbseg biztos varja az informaciokat, hogy ez miert is lenne jo neki... :DD

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#20) Yerix válasza Alex91 (#19) üzenetére

Yerix
(csendes tag)

Igen az engem is érdekelne, hogy miért jó kiváltani egy fizikai routert egy ilyen megoldása ?

(#21) jerry311 válasza ƬΛЯΛ (#18) üzenetére

jerry311
(veterán)

Fórumoznak itt többen is, csak kevesen használnak pfsense-t.
Én nem sokat tudok róla, ha virtuális router kellett, akkor mentem vyatta irányba.

https://www.facebook.com/RailwayRelay/ - League of Legends: spambox

(#22) ƬΛЯΛ válasza jerry311 (#21) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Ez nem virtuális router :N Legalábbis maximum annyira, mint bármelyik másik router a világon :K Csupán olyan alapokra van fektetve, amivel kommersz vasakra fel lehet tenni :K

(#23) ƬΛЯΛ válasza Yerix (#20) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

És Alex91:

Mint írtam, igyekszem majd leírásokat és szemléltetéseket írni :K

Én először akkor találkoztam vele, amikor már otthonra kevés volt a 10/100 és sajnáltam a tízezreket a kommersz gigabites eszközökre. Informatikusoknak meg mindig van otthon valami régi (esetemben Core2Duo) gépe :K Az más, hogy most már ESXi alatt, virtualizálva fut, de ez mindegy igazából. Egy virtuális mag van neki adva, meg 512MB ram és vígan ketyeg :K

(#24) jerry311 válasza ƬΛЯΛ (#22) üzenetére

jerry311
(veterán)

A vyatta sem csak virtuális router, csak hát az a legegyszerűbb. Meg általában nem is kell egy egész gép, nem egy teljes céges hálózatot szoktak ezekről futtatni.

(#25) ƬΛЯΛ válasza jerry311 (#24) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Pedig ki tudnák szolgálni rendesen :K Jó nyilván céges körökben legtöbbször Cisco vagy MikroTik márka a fellelhető.

Én úgy fejezném ki, mi is az a pfSense, hogy egy céges szintű tudással rendelkező router otthoni költségekre tervezve. Most már eszembe nem jutna fizikai routert vásárolni soha többé :N

(#26) jerry311 válasza ƬΛЯΛ (#25) üzenetére

jerry311
(veterán)

Mikrotiket nem nagyon látok céges környezetben, pedig tud jó dolgokat. Cisco, Juniper a jellemző.
Tűzfalaknál meg Cisco, CheckPoint, Juniper, Fortigate, PaloAlto.

(#27) ƬΛЯΛ válasza jerry311 (#26) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Nálunk például a Switch-ek és Routerek is MikroTikek :K

[ Szerkesztve ]

(#28) Zwodkassy válasza ƬΛЯΛ (#27) üzenetére

Zwodkassy
(aktív tag)

MikroTik után mennyire nehéz, vagy inkább más a pfSense?

(#29) ƬΛЯΛ válasza Zwodkassy (#28) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Sokkal másabb. Talán egy fokkal egyszerűbben kezelhetőnek mondom a pfSense-t, tekintve, hogy van WebGUI. Jobbnak nem mondanám, de rosszabbnak sem semmiképp. Helytáll komolyabb felhasználás mellett is :K

(#30) zolee001

zolee001
(senior tag)

Lassan-lassan 10 éve használom teljesen elégedetten kizárolag virtuális környezetekben tüzfal valamint tartalomszürésre

zolee001

(#31) ƬΛЯΛ válasza zolee001 (#30) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Az egyik legjobb open source tűzfal szerintem :K

(#32) zolee001 válasza ƬΛЯΛ (#31) üzenetére

zolee001
(senior tag)

Egyetértek

zolee001

(#33) Zwodkassy válasza ƬΛЯΛ (#29) üzenetére

Zwodkassy
(aktív tag)

Hát a WebGui ami a legkevésbé hiányzik. Találkoztam és dolgoztam már annyi WebGui-val, de csak a csilli villi volt bennük plusz. MikroTik esetén pont a WinBox ami nagyon bejött nekem. Baromi gyorsan, rugalmasan és kényelmesen lehet vele dolgozni 😁
Ízlések és pofonok

(#34) Zwodkassy válasza ƬΛЯΛ (#31) üzenetére

Zwodkassy
(aktív tag)

Remélem ősztől lesz rá egy kis időm

(#35) moflicica

moflicica
(újonc)

Sziasztok!

Engem nagyon érdekelne a pfsense.
Jelenleg nálunk is ez a tűzfal működik, és szeretném jobban megtanulni a használatát. Minden ezzel kapcsolatos dolog érdekelne.

Most legfőképpen az, hogyan lehet az EDUROAM Wifi A-s címét és a pfsense belső hálójára állított C-s címet úgy összekapcsolni, hogy lehessen EDUROAM Wifik-ről belső hálóra nyomtatni.

Válaszaitokat előre is köszönöm.

(#36) .Farkas.

.Farkas.
(tag)

Sziasztok!

En is gondolkodom egy ilyen felepitesen.

Szerintetek hardware-be eleg lenne egy Asrock J4105 + 16GB RAM ESXI ala?

pfSense
Windows 10x64
Qbittorrent + Autodl (1000/500Mbit net)
Plex Server

(#37) ƬΛЯΛ válasza .Farkas. (#36) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Nos ez egy egész pici részben pfSense csak, de mindenképp segítek :)

pfSense-nek esxi-ben elég adni 1vCPU-t és 512MB RAM-ot

A helyedben torrent klienst és plexet egy kalap alá vennék egy CentOS7 alá. A feladatot tökéletesen ellátja, mégse eszik annyi erőforrást, mint a windows. Nálam a CentOS-en Transmission fut torrentnek, mellette samba, plex. Sőt, a torrent alá 3 disk-et rendeltem LVM-mel összeházasítva :K

Szóval elméleti síkon elég, de azért nézd meg az ESXI oldalán, hogy a processzor támogatott-e, mert egy ilyen hibába teszelés során belefutottam. Amihez nincs natív támogatás arra nem hajlandó hákolás nélkül felmenni az esxi :(

Ja és nagyon fontos, hogy legyen legalább két gigabit-es portod, egy a WAN-nak és egy a LAN-nak, ami akár mehet egy fizikai switch-be. Viszont éles tapasztalatom még nincs a pfSense-zel digi szempontjából a PPPoE miatt, de tudja.

[ Szerkesztve ]

(#38) .Farkas. válasza ƬΛЯΛ (#37) üzenetére

.Farkas.
(tag)

Az a baj, hogy az AutoDL kb csak Windowson megy.

Halokartyabol jo ugy, hogy az alaplapi + egy kulso? Ahogy neztem egy dual portos PCI-E kartya 25k korul mozog azt egy kicsit soknak erzem :DDD

(#39) ƬΛЯΛ válasza .Farkas. (#38) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Lehet én vagyok a maradi, de nem látom át mit csinál és miért jó pontosan az AutoDL. De ha én tudok élni nélküle, szerintem egy apró kompromisszumot megér :K

Egyébként igen, elég lehet. Nálam a szerverben van egy 4 portos gigabit intel kártya. Annak a 0. portja a WAN, 1. a LAN, a másik kettő egyelőre üres, valamint az alaplapi port lett beállítva az ESXI Management port-nak. Jobb szeretem ha fizikai porton van :K

(#40) jerry311 válasza .Farkas. (#38) üzenetére

jerry311
(veterán)

AutoDL helyett RSS?

(#41) .Farkas. válasza jerry311 (#40) üzenetére

.Farkas.
(tag)

Valahogy a ChatZilla gyorsabb :D

@ƬΛЯΛ: Milyen kartya van neked benne?

[ Szerkesztve ]

(#42) ƬΛЯΛ válasza .Farkas. (#41) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Azt hiszem ILYEN :K

(#43) jancsi20

jancsi20
(csendes tag)

Csatlakozom én is... Imádom a PFSendet. :D Nekem is VMware Esxi-n van egy Gen8-as microserveren. :D

Ezen van 3 virtuális gép. Openmediavault(Plex, DLNA, ), Windows XP, és Windows 7.

[ Szerkesztve ]

További szép napot! Üdvözlettel: jancsi20

(#44) woodworm válasza .Farkas. (#41) üzenetére

woodworm
(addikt)

Miért ne működne az autodl linuxon?

(#45) ƬΛЯΛ

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Na jó, kicsit utánaolvastam mi is az az autodl, de értelmét továbbra sem látom. Mért van az embernek szüksége arra, hogy a legutóbbi X torrentet, legyen az bármilyen, letöltse automatikusan a kliens? PL: Minek töltsön le E-Bookot egyáltalán, ha sose töltöttem le, mert nincs rá szükségem? :U

Btw, elég jól elkanyarodtunk a pfSense-től :DDD

[ Szerkesztve ]

(#46) woodworm válasza ƬΛЯΛ (#45) üzenetére

woodworm
(addikt)

Ezért lehet filterezni, nem kell mindent letölteni ám.

(#47) ƬΛЯΛ válasza woodworm (#46) üzenetére

ƬΛЯΛ
(senior tag)

Nem tudom, én maradok a manuális módszernél:K

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.