Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69101) ubyegon2 válasza Pano (#69100) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Compiz jött be nekem Mate felületen eddig, igaz ezt alapból mindig a kép szétcsúszását, hullámzását megakadályozandó kapcsoltam át, de szerintem ez a legjobb kompozitor.

(#69102) Rimuru válasza Pano (#69100) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem te nem ablakkezelot keresel, compoton = compton? az compositor. :)

Vigyázat, csalok!

(#69103) Pano válasza Rimuru (#69102) üzenetére


Pano
addikt

Ja igen, bocsi. Kompozitorra gondoltam, nem tudom miért írtam mást. A "compoton"-t meg főleg nem értem miként sikerült legépelnem :D

(#69101) ubyegon2: Köszi. Gondoltam rá, csak régen megesett olykor, hogy a compiz miatt fagyott be pár progi és azóta nem túlzottan a szívem csücske. Ezért is gondoltam, hogy esetleg egy egyszerűbb, gyorsabbat próbálok ki. Csak a Metacity-t meg a Marcot és társait nem igen ismerem.

(#69104) gabikiraly2


gabikiraly2
aktív tag

Van egy A4Tech 770L egerem. Van arra mód, hogy a rajta lévő gombokat konfiguráálni tudjam? Jelenleg a jobb egérgomb sem használható a megszokott módon. Linux Mint 19.2 Tina fut a gépemen, cinnamon felülettel.

Csend a lelke mindennek!

(#69105) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az alábbiakat szereném billentyű kombinációval le-fel léptetni, tudna valaki ebben a script-szerűségbe segíteni?

1xrandr --output HDMI1 --brightness 0.2
2xrandr --output HDMI1 --brightness 0.3
3xrandr --output HDMI1 --brightness 0.4
4xrandr --output HDMI1 --brightness 0.5
6xrandr --output HDMI1 --brightness 0.6
5xrandr --output HDMI1 --brightness 0.7
7xrandr --output HDMI1 --brightness 0.8
8xrandr --output HDMI1 --brightness 0.9
9xrandr --output HDMI1 --brightness 1.0

(#69106) I02S3F válasza tordaitibi (#69105) üzenetére


I02S3F
őstag

Milyen DE-t vagy VM-et használsz?

(#69107) tordaitibi válasza I02S3F (#69106) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Arch Manjaro KDE. Nativ, nem vm.
Ezen a pc-n soha semmilyen disztro nem kezelte az acpi reszt, az xbackligt sem mukodik, viszont az xrandr jo, de annak csak set parancsa van, beallit egy erteket. Nincs inc es dec vagyis nem tud novelni-csokkenteni meghatarozott lepessel. Csak fix erteket tud. En meg szeretnem szabalyozni bill.rol.

(#69108) I02S3F válasza tordaitibi (#69107) üzenetére


I02S3F
őstag

Itt nézd meg.

[ Szerkesztve ]

(#69109) j.bravo válasza lev258 (#69096) üzenetére


j.bravo
addikt

Tudtok ajánlani esetleg olyan live pendrive creatort, ami mukodik winXP alatt (igen, tudom h ciki), es kezeli ezeket az uj kiadásokat is?
Uj Rufus nem indult el xp alatt.
2.18-as Rufus elindult, szólt h uj a Mate, le kell töltenie ket rendszer fájlt, mondom OK, de kesobb leállt h telepítési hiba.
Unetbootin elindult de valami nem kerek mert nem bootol be a vele elkészített pwndriverol, azt irja vegyem ki a lemezt es nyomjak egy gombot...
LiLi amit hirtelen találtam, par éves es a 15-os verziót ismeri kb.

Ha nincs ötlet akkor atszerelem a DVDrw-t asszony gepebol, de elkerulnem ha lehet :)

Whatever.

(#69110) Pano válasza j.bravo (#69109) üzenetére


Pano
addikt

Rosa Image Writer?
Nem találtam külön kikötést a Windowsos verziókban, hátha elindul és működik xp alatt is.

Sajna ennek is a hetes a minimum, bocsi.

[ Szerkesztve ]

(#69111) lev258 válasza j.bravo (#69109) üzenetére


lev258
veterán

Az etcher-rel tehetnél egy próbát, esetleg egy régebbi verziójával. Olyannal eleve ne barátkozz, ami maga töltené le az ISO fájlt. Az a felhasználó dolga.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69112) ubyegon2 válasza j.bravo (#69109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Win32 Disk Imager XP-hez tuti.

Kb ezer éves és faék egyszerű. ;) Ha ezzel nem megy, akkor semmivel.....

XP-t felrakni nem ciki amúgy......hanem egyszerűen marhaság! :K

[ Szerkesztve ]

(#69113) tordaitibi válasza I02S3F (#69108) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem az a gondom hogy nem tudok bill.kombinációt rendelni, hanem mivel a rendszer fényerőszabályzó nem működik, ezért értelme sincs gyorsgombot rendelnem egy nem működő funkcióhoz.
Egyébként hozzá van rendelve a rendszer gyárilag beépített fényerőszabályzóhoz, (Akkumulátor és fényerő ikon a panelon) de mivel AZ sem működik, logikusan a shortcut se működik.
Ez egy Intel soc és eddig sem Ubuntun, se Mint, se Arch alatt nem megy a fényerőszabályzás.
A neten fellelhető grub kernel paraméterek átírása sem használ (acpi_osi=linux and acpi_backlight=vendor).
Minden ilyen hivatkozás és tanács a /sys/class/backlight/ könyvtárba lévő intel_backlight mappára hivatkozik, de az nekem nincs csak /sys/class/backlight/acpi_video0/ van.
Ebben a mappába az actual_brightness fájlba szépen látszik a fényerőszbályzás változása, 10-99 ig át is írja a tartalmát ha huzigálom a csúszkát csak éppen nem történik semmi.
Viszont a xrandr meg tökéletesen működik, ezért keresgélek ennek a környékén.

(#69114) j.bravo válasza ubyegon2 (#69112) üzenetére


j.bravo
addikt

9-10 éve még nem volt marhaság :B
a cikit úgy gondoltam hogy azóta még mindig az van fent - igaz hogy ebből kb két évet használtam heti 3-4 alkalommal, azóta előbb kb heti, aztán kétheti, egy, aztán évi 3-4 alkalommal volt bekapcsolva :)
(eleget ülök monitor előtt melóban, otthon már nincs kedvem; persze a drasztikus csökkenés akkor következett be amikor vettem okostelefont, 2011 végén)

mindenkinek: Megpróbálom őket sorban, köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#69115) ubyegon2 válasza j.bravo (#69114) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem lépsz fel a netre, teljesen jó az az XP. ;] Miért nem raksz rá egy Mint-et már gyorsan vagy épp erre szeretnéd telepíteni?

Aham, értelek, okostelótól jobb megvakulni sokkal, legalábbis amikor arra kell fanyalodnom, hamar gúvadni kezd a szemgolyóm. ;)

[ Szerkesztve ]

(#69116) I02S3F válasza tordaitibi (#69113) üzenetére


I02S3F
őstag

Félre értettelek! :R

(#69117) tordaitibi válasza I02S3F (#69116) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Semmi gond :) lehet neha en sem fogalmazok jol.

Viszont tovabbra is erdekelne hogy az alabbi sorokat hogyan lehetne valami kis scripttel leptetni, vagyis pl. a ctrl+up leptetne felfele az alabbi sorokat, a a ctrl+down meg lefele. Mindegyik szinthez pazarlas lenne kulonallo 9 bill.kombinaciot elhasznalni.
1xrandr --output HDMI1 --brightness 0.2
2xrandr --output HDMI1 --brightness 0.3
3xrandr --output HDMI1 --brightness 0.4
4xrandr --output HDMI1 --brightness 0.5
6xrandr --output HDMI1 --brightness 0.6
5xrandr --output HDMI1 --brightness 0.7
7xrandr --output HDMI1 --brightness 0.8
8xrandr --output HDMI1 --brightness 0.9
9xrandr --output HDMI1 --brightness 1.0

(#69118) j.bravo válasza ubyegon2 (#69115) üzenetére


j.bravo
addikt

Nyilván rosszabb sok szempontból, de nincs helyhez kötve... :F ezért könnyű rá átszokni.

Whatever.

(#69119) Rimuru válasza tordaitibi (#69117) üzenetére


Rimuru
veterán

Valahonnan olvasd ki a jelenlegi erteket (ha nincs meg sehol akkor rakd bele egy temp fajlba).

Utobbihoz egy kis template szeruseg:
TMPF="/tmp/light"
[ -f $TMPF ] || echo 100 > $TMPF
[ "$1" == "upp" ] && BR=$(( $(cat $TMPF) + 10 )) || BR=$(( $(cat $TMPF) - 10 ))
xrandr --output HDMI1 --brightness $BR
echo $BR > $TMPF

Vigyázat, csalok!

(#69120) tordaitibi válasza Rimuru (#69119) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom amit írtál mit jelent és mit csinál de a végeredménye egy olyan vakító fehér képernyő amit még életemben nem láttam, azt hittem kifolyik a szemem. PC restartra szerencsére visszaállt.
Az oka szerintem az hogy az xrandr nem 0-100 hanem 0-1 közötti értékekkel dolgozik.

[ Szerkesztve ]

(#69121) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#69120) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember


Beléptél a constuctba, ami a letöltő program a Matrixban :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69122) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#69121) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

?
Nem értem.

A probléma megoldva, rájöttem hogy nekem felesleges feltalálni a spanyolviaszt ha már mások rég megtették, [itt bőséges kínálatot találtam a megoldásra]

(#69123) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#69122) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem láttad a Mátrix c. filmet? Ha nem, akkor pótold be. :) [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69124) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#69123) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Dehogynem, többször mindegyik részét.
Csak nem értem hogyan csöppentem bele a letöltő programjába.

(#69125) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#69124) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig nem bonyolult az összefüggés: "Nem tudom amit írtál mit jelent és mit csinál de a végeredménye egy olyan vakító fehér képernyő amit még életemben nem láttam, azt hittem kifolyik a szemem." :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69126) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#69125) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszöntem a mindent kielégítő magyarázatot :) tudod 55 felett már lassan kapcsol az ember.

(#69127) tordaitibi válasza Rimuru (#69119) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez a megoldás egyébként,
xrandr --output HDMI1 --brightness $(echo "$(xrandr --verbose |grep Brightness |grep -o '[0-9].*')+0.1" | bc)
Ez a fényerő fel parancs, a le ugyanez, kivéve a végén nem +0.1 hanem -0.1.
Működéséről gőzöm sincs hogyan teszi,
addig értem hogy a HDMI1 az én monitorom (ezt nekem kellett megtudakolni és beírni)
az xrandr --verbose |grep Brightness lekérdezi a pillanatnyi fényerőszintet és innen nekem kínai.
De elmentve fájlba és futtathatóvá téve+gyorsgomb hozzárendelve tökéletesen jól működik.
Annyi baja van hogy felfelé nem áll meg 1.0 értéken hanem a világ végéig világosítja a képernyőt de ez már semmiség.

[ Szerkesztve ]

(#69128) j.bravo válasza j.bravo (#69114) üzenetére


j.bravo
addikt

Más lesz a gond.
A házilego gépen bebootoltam a Lubuntu 16.04 Lts DVDrol live módban, ott telepítettem Linuxos unetbootint, azzal kreáltam a pendriveot ubuntu mate-tel, es amikor a hp gépen bootoltam volna, akkor bejött az unetbootin menüjét, ahol választhattam hogy live mód, telepítés, memória vagy lemezteszt. Itt a live móddal próbálkozva az alábbi képernyő fogadott. Ugyanez fogadott gparted CD welcome screenje után és akár a lubuntu 16, akár az ubuntu 18 DVDvel próbáltam volna bármit.
Bios valamelyik beállítása lehet? Vagy mi a szösz?

(Memóriatesztet pár napja kétszer hagytam végigmenni, nem talált hibát. )

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#69129) j.bravo válasza j.bravo (#69128) üzenetére


j.bravo
addikt

További érdekesség: a házilego gépen ugyanezzel a pendrive-val nem jutok tovább boot során a "verifying DMI....." fázisnál. Ott nyekk.
Kipróbáltam egy másik gépen is (ez Athlon X2), itt betöltődik szépen a Mate Live, jelenleg is onnan írom ezt a posztot.
Tehát a pendrive mégsem, vagy legalábbis nem teljesen rossz.Esetleg a két célgéphez rossz valami :F
Ez a vas pár évvel újabb mint a C2D vagy Pentium dual core.
Mi változott a 2010-es évek elején, ami miatt a két célgépen nem megy, itt meg sima liba, illetve mit kellene máshogy csinálnom hogy ott is menjen? :F

Whatever.

(#69130) CPT.Pirk válasza j.bravo (#69129) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Abból a kimenetből annyi látszik, hogy az ACPI halt meg valamiért. Régebben mindenféle ezzel kapcsolatos dolgot lehetett állítani a biosban (amit akkor se igen tudott senki, hogy mi mire való), esetleg azt megnézheted, hátha egyik-másik beállításnak van erre hatása.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69131) peterattila


peterattila
aktív tag

Sziasztok! Linux Mint 19.2 alatt beüzemeltem a minidlna-t, ami úgy van konfigurálva, hogy normál userként (a nevemben) fusson, ne rootként. Leírás alapján így indítom: sudo service minidlna start -f /home/$USER/.minidlna/minidlna.conf -P /home/$USER/.minidlna/minidlna.pid.
Hogyan tudom ezt bootoláskor automatikusra tenni?

(#69132) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! Párszor szétcsesztem az Ubuntu-t és szeretném gyorsabban visszaállítani, mint a telepítési ideje (+ egyéb szoftverek). Clonezilla a barátom? Vagy milyen alternatívák vannak még? :R

(#69133) ubyegon2 válasza I02S3F (#69132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Timeshift is jó lehet, Mint Cinnamon alatt default, gondolom könnyen kezelhető akkor. ;)

(#69131) peterattila

Cinnamon alatt beraknám a parancssort az Indítópult-ba....

[ Szerkesztve ]

(#69134) growler válasza I02S3F (#69132) üzenetére


growler
őstag

Szia !
A másik lehetőség, a systemback.sh [link]
Minden beállítás nélkül a rendszerfájlokat menti.
Mentés, visszaállítás 2-2 parancsot igényel.

(#69135) I02S3F


I02S3F
őstag

Ubyegon és Growler: köszönöm!

(#69136) CPT.Pirk válasza peterattila (#69131) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Systemd szolgáltatást kellene rá írni. Nem nagy dolog: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69137) BoB válasza I02S3F (#69132) üzenetére


BoB
veterán

Virtuális gépben probálgass dolgokat, az másodpercek alatt visszállítható.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#69138) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem, amit ma meg kellene oldani, mert holnap előadásra viszem a notit.
Debian 10.1 Gnome van fenn. Minden a lehető legjobb, de belefutottam abba, hogy a notim touchpadja nem akar úgy működni ahogy kellene. A mutatómozgás rendben van, de nem tudok görgetni, két ujjal sem.

Ha a beállításokban bekapcsolom a "Görgetés a szélen" opciót -amit eleve használni akarok- a beállítást nem menti el. Ha elnavigálok onnan, majd vissza a kapcsoló újra inaktív állapotban van. A kétujjas görgetésnél is ez a helyzet.
Ezzel eddig nem találkoztam, minden disztro alatt kifogástalanul működött a touchpad, ami egy Synaptics.

(#69139) peterattila válasza ubyegon2 (#69133) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi, de ezzel az a bajom, hogy leírás szerint : /usr/local/sbin/minidlnad -f ~/.minidlna/minidlna.conf. Így viszont nekem nem indul el, az adott útvonalon nincs semmi. Akkor működik, ha sudo-val indítom, ezt pedig el akarom kerülni (ha az asszony bekapcsolja a gépet, mert filmet akar nézni, na Ő nem fog indítgatni, meg jelszavakat gépelni :)) . )

(#69140) CPT.Pirk válasza Pano (#69138) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bugreportot kellene írnod. Mivel Debian, simán lehet, hogy más disztrókon már javították ezt a hibát az újabb Gnome verziókban, de az ide még nem jutott el...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69141) peterattila válasza CPT.Pirk (#69136) üzenetére


peterattila
aktív tag

Neked is köszi, de úgy érzem nem segít. Nekem az kellene, hogy bekapcsoláskor a minidlna induljon el a nevemben, az általam használt conf alapján. Mindenféle jelszó, sudo, stb nélkül. Ehhez nincs jelenleg kellő tudásom :( .

(#69142) sh4d0w válasza peterattila (#69139) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Másold oda, ha nincs ott, esetleg tedd be a startup-ba.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#69143) cigam válasza peterattila (#69141) üzenetére


cigam
félisten

Közelítsd meg máshogy! Az /etc/minidlna.conf-ban megadhatod, hogy melyik user nevében fusson a daemon: minidlna.conf

Vagy minidlna a
start -f /home/$USER/.minidlna/minidlna.conf -P /home/$USER/.minidlna/minidlna.pid.
parancsban a $USER-t cseréld le az igazi felhasználónévre. pl
minidlna start -f /home/peterattila/.minidlna/minidlna.conf -P /home/peterattila/.minidlna/minidlna.pid.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69144) peterattila válasza cigam (#69143) üzenetére


peterattila
aktív tag

OK, próbálkozok :) .

(#69145) Pano válasza CPT.Pirk (#69140) üzenetére


Pano
addikt

Ezt hogy tudom megtenni?
Próbáltam a bugreportot használni, de borzalmas. Egyszerűen nem tudok vele reportolni, mert akármit csinálok mindig oda lyukadunk ki, hogy a már jelentett bugok listáját jeleníti meg. Amiben természetesen ez nincs benne.

[ Szerkesztve ]

(#69146) CPT.Pirk válasza Pano (#69145) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom, de a disztróknál szokott lenni webes bugreport rendszer. A Debian topicban kérdezz rá szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69147) Pano válasza CPT.Pirk (#69146) üzenetére


Pano
addikt

Köszi, közben sikerült.

Más:
Esetleg valakinek van valami anyaga arról, hogy Intel HD alatt mit érdemes beállítani, Debian 10 gnome (X11)?
Leginkább a Chrome smooth scroll zavar, ami kb nincs. Nagyon darabos az egész böngésző, de úgy kb minden disztró alatt éreztem azt, hogy valami nem egészen kerek.
Ha bármi finomhangolási tippetek lenne, szívesen fogadom.

Az alábbi konfigot azért betettem x11 alá:

(#69148) I02S3F válasza growler (#69134) üzenetére


I02S3F
őstag

18.04 alatt még jó a korábbi frontend-je, ezért azt használom. Persze a CLI-s verzió is ok. Szeretem a CLI-t. :R Mégegyszer köszönöm!

(#69149) Cyrin válasza Pano (#69147) üzenetére


Cyrin
addikt

A smooth scroll kiegészítőt próbáltad már?

(#69150) Pano válasza Cyrin (#69149) üzenetére


Pano
addikt

Pontosan melyikre gondolsz?
Amúgy nem. :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.